XXIV Przedświąteczna Biesiada Seniorek - Miejski Dom Kultury, Andrychów
Dwudziesta czwarta, przedświąteczna Biesiada Seniorek organizowana jest przez Stowarzyszenie Gospoduń Wiejskich w Andrychowie zawsze w drugą sobotę grudnia. W pięknej scenerii Miejskiego Domu Kultury Gospodynie spotykają się z tymi Seniorkami, które przez lata pracy w Kołach Gospodyń pozostawiły widoczny ślad swojej obecności.
Witam Państwa bardzo serdecznie na XXV Konkursie Potraw Regionalnych - Stół Wigilijny 2024. Od 10 konkursu rozpoczynamy je sentencją "Wszelka dobra dusza jest jako ta świeca - sama się wyniszcza, a innym przyświeca" Świeca to nieodzowny symbol Wigilii.
Każdy z nas niech przemyśli słowa tej sentencji. Szanowni - kochani goście, kochane Gospodynie oraz wszyscy, którzy zdecydowali się przyjąć zaproszenie od Gospodyń na ten wyjątkowy wieczór. Dziś zaprosiliśmy Was do siebie, aby razem z Wami usiąść przy wspólnym stole.
Jak było na XXV Jubileuszowym Konkursie Potraw Regionalnych Stół Wigilijny - ZOBACZCIE!
16 października br. w sali widowiskowej Domu Kultury w Targanicach odbyło się wyjątkowe spotkanie. Inicjatorką wydarzenia była Czesława Wojewodzic - prezes SGW w Andrychowie, a jego treścią - tradycja, obyczaje wsi dawnej, integracja społeczna, folklor...
Szanujmy wspomnienia! Dożynki w Targanicach AD 2014
10 lat temu, 7 września 2014 r. w Gminie Andrychów odbyły się szczególne Dożynki Gminne – piękny przykład ponadczasowego lokalnego patriotyzmu dali wtedy mieszkańcy sołectw Targanic i Brzezinki. Czas biegnie nieubłaganie. Dobrze wiemy, że przez kolejne dziesięć lat wydarzyło się bardzo wiele w życiu społeczeństwa i życiu każdego z nas. Przeglądając barwne fotoreportaże z kolejnych dożynek i porównując ich przebieg, wydaje się, że właśnie te, które odbyły się wtedy, w roku 2014, były szczególne! To, co je odróżniało od innych to m.in. fakt uczestnictwa bardzo dużej ilości dzieci i młodzieży, które aktywnie, we współpracy z pedagogami lokalnych szkół włączyły się w barwny korowód i zaprezentowały ciekawy, międzypokoleniowy program artystyczny.
Na pomysł zorganizowania wieczoru wspomnień z tamtego pięknego wydarzenia wpadła Czesława Wojewodzic – prezes Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie. W organizację wydarzenia czynnie włączyliśmy się my. 6 października br. w Domu Kultury w Targanicach odbyła się impreza pn. „PRZEŻYJMY TO JESZCZE RAZ
Co roku inne, co roku wyjątkowe, co roku ważniejsze! Zmienia się świat, zmieniają się ludzie, tradycje i zwyczaje. Dlaczego warto chronić obchody największego ze świąt ludzi pracujących na roli - Dożynek, mimo faktu, że z naszego otoczenia znikają gospodarstwa rolne? Dożynki to święto plonów, święto dziękczynne, uświadamiające nam, że nie wszystko zależy wyłącznie od nas. To święto społeczności, papierek lakmusowy przywiązania do tradycji i potrzeby wspólnych spotkań. Jak było w tym roku? Zobaczcie! Jesteśmy zaszczycone, że mogliśmy być częścią tego wydarzenia!
Z ogromnym smutkiem żegnamy naszą drogą koleżankę, Elżbietę Mieszczak - Przewodniczącą Koła Gospodyń Wiejskich w Targanicach. Była dla nas wszystkich prawdziwym wzorem do naśladowania. Jej uśmiech, energia i nieustająca chęć działania były bezcenne. To była jedna z Tych osób, które potrafią rozjaśnić każdy dzień swoją obecnością i sprawić, że chwile spędzone razem są wyjątkowe.
Jej kulinarne umiejętności były mistrzowskie, a wypieki i potrawy, które przygotowywała, zawsze zachwycały smakiem i aromatem jak z rodzinnego, pełnego ciepła domu. Dzięki niej nasze spotkania były nie tylko okazją do wspólnej pracy i zabawy, ale również okazją do delektowania się wspaniałymi daniami, które przygotowywała z sercem i pasją.
Była nie tylko Przewodniczącą, ale przede wszystkim przyjaciółką, na którą zawsze można liczyć. Jej zaangażowanie w działalność Koła Gospodyń Wiejskich w Targanicach i Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie, jej wesołe usposobienie i gotowość do pomocy sprawiały, że była duszą naszej społeczności.
Dziękujemy za każdy Twój uśmiech, każdą chwilę radości i każde wspólne działanie, które uczyniło nasze życie piękniejszym. Twoja obecność była dla nas darem, a Twoje odejście przypomina nam, jak cenne są chwile spędzone razem.
Dziękujemy Ci za wszystko, co dla nas zrobiłaś. Wspomnienia pozostaną na zawsze w naszych sercach. Spoczywaj w pokoju, droga Przyjaciółko.
Z wyrazami szacunku i wdzięczności
Gospodynie Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie
Gospodynie Koła Gospodyń Wiejskich w Targanicach
Konkurs stroików dożynkowych
Konkurs stroików dożynkowych jest konkursem organizowanym od początku założenia Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie. Stroik to z jednej strony piękny pokaz sztuki rękodzieła - symbol dożynek, a z drugiej - prawdziwe dzieło sztuki!
Tradycyjnie, spotkanie prowadziła Prezes SGW w Andrychowie Czesława Wojewodzic. Jak co roku nie zabrakło wielu mądrych słów o tradycji, potrzebie kontynuowania pracy SGW w szerokim spektrum działań związanych z tradycjami dożynkowymi oraz potrzebą zapamiętania dla kolejnych pokoleń świąt związanych z ciężka pracą rolnika.
Konkurs "Bukiety na Zielną" 2024 Osrodek Czarny Groń
Rzyki Praciaki
Tradycyjnie, pod koniec sierpnia i wakacyjnych wojaży, w towarzystwie pięknej letniej pogody, w upalne popołudnie, w prześlicznym otoczeniu i klimacie wnętrz Hotelu & Spa w Czarnym Groniu - po raz 12 Gospodynie Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie zorganizowały Konkurs Bukietów Zielnych.
To już kolejne spotkanie integracyjne zorganizowane przez SGW w Andrychowie ze środków własnych Stowarzyszenia. Tym razem okazją do wspólnej biesiady było święto Dnia Matki, które zorganizowano w nowoczesnym Domu Kultury w Zagórniku. W spotkaniu uczestniczyło ponad 90 osób!
XXIV Konkurs Potraw Regionalnych - Stół Wielkanocny.
Andrychów, Miejski Dom Kultury 23 marca 2024 r.
To już 24 taki Konkurs - spotkanie. Niby każde podobne, ale każde inne. Każde z jakimś indywidualnym przekazem, pełne nowych pomysłów.
Aby drogę poznać przyszłą, trzeba wiedzieć skąd się wyszło. Bardzo często w najnowszej historii Polski pojęcie tradycji traktowano jako kulturowe zacofanie. Wielu z nas pamięta jak dawniej wstydzono się tradycji. A przecież to właśnie ona - kształtowała kiedyś młodych ludzi. Gdy SGW rozpoczęło Konkursy Potraw Regionalnych i kultywowanie tradycji - jednym, z celów Stowarzyszenia było przybliżenie tradycji dzieciom i młodzieży
Przez 25 lat wiele w naszym kraju i Europie się zmieniło, ale prowadzone przez SGW działania przyniosły skutek. Jak kropla drążąca skałe. Obecnie wielu młodych ludzi kultywuje dawne zwyczaje i obyczaje, tradycja nie zanika, a wręcz przeciwnie. Nie mamy tu na myśli tylko zwyczajów jak np. święcenia palm i koszyczków wielkanocnych, ale szereg działań podejmowanych przez młodzież - jest podejmowanych w zgodzie z tradycją.
8 lutego 2024 r. w Tłusty Czwartek na tydzień przed Walentynkami i Środą Popielcową Gospodynie Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich postanowiły zorganizować trzeci w historii Karnawałowy Bal Kostiumowy! Uczestniczki kolejny raz nie oszczędzały wyobraźni i pieniędzy przychodząc w pięknych kolorowych stylizacjach!
Jaki to był bal? No cóż, z nieba leciały płatki białych róż, a do tańca przygrywał DJ, rozweselając wszystkich dobrą muzyką. Nie zabrakło niespodzianek! Najmłodsza uczestniczka Balu - wnuczka Pani Czesławy - zaśpiewała pięknie dla swojej Babci i wszystkich uczestników, zbierając gromkie brawa!
XXIV Konkurs Potraw Regionalnych Stół Wigilijny ParkHotel Łysoń w Inwałdzie,
2 grudnia 2023 r.
Boże Narodzenie. Szczególne wydarzenie w dziejach świata, ale też w życiu każdego z nas. Piękny, rodzinny czas, święta najmocniej zakorzenione w polskiej tradycji, Wigilia najpiękniejszy wieczór w roku - zbliżają się wielkimi krokami. Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie, tym razem na dzień przed rozpoczęciem Adwentu zorganizowało kolejny, już 24 Konkurs Potraw Regionalnych Stół Wigilijny. "Wszelka dobra dusza jest jako ta świeca - sama się wyniszcza a innym przyświeca". Od X Konkursu Potraw Regionalnych - właśnie tym zdaniem rozpoczyna się jeden ze sztandarowych Konkurów organizowanych przez Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie. Tak było i tym razem!
Zbliża się dwudziesty piąty - jubileuszowy Konkurs Potraw Regionalnych! W przyszłym roku już ćwierć wieku minie od momentu, gdy spotkaliśmy się po raz pierwszy. Niektórych Gości tegorocznego konkursu nie było jeszcze na świecie :D
Przepięknie dziękujemy i nisko się kłaniamy wszystkim, którzy swoją pomocą i zaangażowaniem sprawili, że dwadzieścia cztery konkursy przeszły już do historii i kolejny raz mogliśmy się spotkać podczas Konkursu Potraw Regionalnych "Stół Wigilijny", przekazując kolejnym pokoleniom piękne - wielowiekowe, polskie tradycje wigilijne!
XXIII Biesiada Seniorek i Działaczek Kół Gospodyń Wiejskich
Nastały takie czasy, że wszyscy się gdzieś spieszymy, nikt nie ma na nic czasu. Wiele organizacji, firm i stowarzyszeń w ferworze bieżących działań, zapomina o tych, którzy przez lata tworzyli historię ich działalności. Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich od początku swojej działalności pamięta o Seniorkach, którym Koła Gospodyń Wiejskich i małe społeczności wiejskie zawdzięczają często bardzo wiele! Co roku w grudniu - Seniorki spotykają się z obecnymi działaczkami, świętując i mile spędzając czas. Przedświąteczna biesiada przebiegła w miłej i nastrojowej atmosferze, mimo, że na stołach nie było opłatków - covid i grypa dalej nie dały za wygraną
Centrum Kultury i Wypoczynku w Abdrychowie w roczyńskiej Strażnicy OSP zorganizowało drugą, rozśpiewaną imprezę "Biesiadę Cecyliadę". Współorganizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie, Koło Gospodyń Wiejskich w Roczynach oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Roczynach.
Wieczornica Patriotyczna w ZSS w Sułkowicach Bolęcinie
W piątek, 17 listopada, w Zespole Szkół Samorządowych w Sułkowicach-Bolęcinie odbyła się wieczornica nawiązująca do obchodzonego niedawno Święta Niepodległości. To uroczysta impreza, która na trwałe wpisała się już w szkolny i gminny kalendarz przedsięwzięć kulturalnych i patriotycznych. Na spotkaniu nie zabrakło przedstawicielek naszego Stowarzyszenia. Gratulujemy Uczniom, Nauczycielom i Dyrekcji organizacji tak szczególnego wydarzenia!
W przeddzień 105 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie zorganizowało w zagórnickim Domu Kultury Koncert Pieśni Patriotycznych. Współorganizatorem wydarzenia był Paweł Łysoń – Radny Rady Miejskiej w Andrychowie.
Publiczność do ostatniego miejsca wypełniła nowoczesny Dom Kultury. Przybyli przedstawiciele wielu organizacji, instytucji i stowarzyszeń działających na terenie Gminy Andrychów. Gościliśmy przedstawicieli samorządu: Przewodniczącego Rady Miejskiej w Andrychowie Romana Babskiego, wiceprzewodniczącą Rady Miejskiej Dorotę Magierę, radnych Rady Miejskiej w Andrychowie oraz przedstawicieli Urzędu Miejskiego w Andrychowie, oraz Radnych Powiatowych. Wśród gości nie zabrakło Księdza Stanisława Wilkołaka — proboszcza parafii Świętych Bartłomieja i Łukasza w Zagórniku.
Po popisach LZPiT "Andrychów", a przed występem Orkiestry Dętej działającej przy OSP Roczyny wykład na temat patriotyzmu i niepodległościowych tradycji przedstawiła Prezes SGW w Andrychowie — Czesława Wojewodzic. Dowiedzieliśmy się również wielu ciekawych faktów związanych ze świętem 11 listopada w różnych regionach Polski.
Inwałdzka Wieczornica Patriotyczna - 10 listopada 2023
10 listopada 2023 Święto Niepodległości w Gminie Andrychów rozpoczęło się patriotyczną Wieczornicą Niepodległościową, którą przygotowali uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Samorządowych w Inwałdzie. Pięknej uroczystości przyświecało zdanie Andrzeja Frycza-Modrzewskiego – Człowiek rodzi się nie sobie, lecz dla swojej Ojczyzny”. Delegacja Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie uczestniczyła w tym podniosłym wydarzeniu. Na wieczornicę przybyło setki gości - parlamentarzyści, radni gminni, powiatowi i wojewódzcy, władze Andrychowa oraz rodzice uczniów.
3 listopada 2023 r. Grupa Twórców MY uroczyście świętowała 50. jubileusz założenia swoich pierwszych struktur. Grupa powstała z inicjatywy Marii Biel-Pająk w roku 1973. Pół wieku! Mnóstwo wspomnień, przeżyć, spotkań, pomysłów, pasji, twórczości, wyjazdów, plenerów, wernisaży, wystaw, przemyśleń, inspiracji, nauki… długo można wymieniać, a przecież – to wszystko trzeba przemnożyć przez wszystkich, którzy przez lata działali i tworzyli w GT MY! Wśród kilkudziesięciu aktywnych członków Grupy znaleźli się przedstawiciele niemal wszystkich rodzajów sztuk plastycznych, rzeźby, filmu i fotografii. Zapraszamy do wysłuchania gratulacji złożonych na ręce Prezesa GT MY Lesława Najbora przez Prezes SGW w Andrychowie Czesławę Wojewodzic
Jubileusz 50 lecia Domu Kultury w Sułkowicach Łęgu
21 października 2023 r. był wyjątkowym dniem w historii andrychowskiej Kultury. Dom Kultury w Sułkowicach-Łęgu – jedna z placówek CKiW w Andrychowie obchodził pięćdziesięciolecie istnienia. Dokładnie 28 października 1973 r. odbyło się oficjalne otwarcie, wybudowanej w czynie społecznym placówki mającej na celu krzewienie kultury i oświaty w Sułkowicach-Łęgu.
Zapraszamy do wysłuchania przemówienia gratulacyjnego oraz wspomnień z historii przedstawionych przez Prezes SGW Czesławę Wojewodzic
Piękny czas Dożynek 2023!
Konkurs Stroików Dożynkowych
Udział SGW w Dożynkach Gminy Andrychów - Inwałd 2023
23 raz Gospodynie SGW spotkały się, by wspólnie spędzić czas podczas pielęgnowania tradycji tworzenia stroików dożynkowych. Po raz pierwszy od wielu lat - konkurs ten zrealizowano w Miejskim Domu Kultury w Andrychowie. Mimo, że temat stroików Gospodynie Stowarzyszenia opanowały do perfekcji - wciąż szukając nowych inspiracji i pomysłów. Udowadniają, że tradycja nie musi oznaczać powielania pomysłów z przeszłości, lecz może być twórczym spojrzeniem w przyszłość, źródłem pomysłów i radości.
Jak wspomnieliśmy - konkurs był wstępem do obchodów przez Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich tegorocznych Dożynek. Przepiękna pogoda sprzyjała organizatorom święta plonów, które postanowiono zorganizować na wielkim placu w okolicy kilku parków rozrywki - m.in. Warowni Inwałd i Parku Miniatur w Inwałdzie. 9 września delegacje uczestniczące w dożynkowym korowodzie wyruszyły spod DK w Inwałdzie do Kościoła pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Inwałdzie, gdzie odbyła się uroczysta Msza Święta.
Zapraszamy do obejrzenia reportażu dokumentującego udział Gospodyń SGW w Andrychowie w XXIII Konkursie Stroików Dożynkowych oraz tegorocznym Święcie Plonów Gminy Andrychów - Inwałd 2023!
XI Konkurs Bukietów Zielnych Hotel & SPA Czarny Groń 2023 - 14 sierpnia 2023 r.
Środek wakacji, piękna letnia pogoda, upalne popołudnie, prześliczne, klimatyczne otoczenie, wystrój i wnętrza Hotelu & Spa w Czarnym Groniu - w takich warunkach, po raz 11 Gospodynie Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie zorganizowały XI Konkurs Bukietów Zielnych.
Inspiracją tego tematycznego konkursu poświęconego sztuce wykonywania bukietów zielnych oraz krzewienia wiedzy o nazwach, własnościach leczniczych i zastosowaniu większości święconych podczas tego święta roślin była piękna, wielowiekowa tradycja obchodzenia Święta Wniebowz
Zapraszamy do zapoznania się z regulaminem Konkursu Bukietów Zielnych 2023 - kliknij
XI BAJKOLANDIA! Byłyśmy tam!
Jedenasta Bajkolandia za nami! Mnóstwo atrakcji, mnóstwo zaangażowanych osób! Organizowana od 2011 roku przez Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie impreza dla najmłodszych, to największy tego rodzaju, plenerowy event w regionie. Honorowy Patronat nad wydarzeniem objął Burmistrz Andrychowa Tomasz Żak. Byłyśmy tam również My! Gospodynie Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie znalazły się w gronie BajkoPartnerów.
Maj to miesiąc obfitujący w różnego rodzaju święta. Są to święta związane z rodziną, oraz święta kościelne. Tradycyjnie, co roku - Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich organizuje w miesiącu maju spotkanie integracyjne z okazji Dnia Matki. W tym roku Gospodynie spotkały sie w gościnnych progach Domu Kultury w Zagórniku, aby wspólnie cieszyć się tym niezwykłym świętem.
XXIII Konkurs Potraw Regionalnych Stół Wielkanocny 2023
Andrychów - Miejski Dom Kultury, 1 kwietnia 2023
To już XXIII edycja Konkursu Potraw Regionalnych Stół Wielkanocny, przygotowana przez Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie! Jak było tym razem? Mówią, że historia i fortuna kołem się toczą. Po 15 latach spędzonych w gościnnych progach kompleksu Hotel&SPA Kocierz - Konkurs Potraw Regionalnych Stół Wielkanocny powrócił do andrychowskiego Miejskiego Domu Kultury. Dzięki uprzejmości dyrekcji i ogromnej pracy włożonej przez pracowników CKiW można było zrealizować go w sali Miejskiego Domu Kultury. Pracownicy Centrum Kultury zajęli się również nagłośnieniem i obsługą imprezy dostarczając przygotowane wcześniej potrawy, ciasta i gorące napoje uczestnikom i gościom spotkania.
Kliknijcie w poniższą fotografię! Zobaczcie jak było!
W dniu 16 marca 2023 roku, po raz pierwszy gościła u nas Prezes Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie, Pani Czesława Wojewodzic, znana ze swej działalności nie tylko w naszej społeczności lokalnej, ale w wielu miastach i wioskach naszego kraju. Wykład Pani Prezes wzbudził duże zainteresowanie. Przywitała nas bardzo radośnie i włączyła do współpracy między innymi poprzez anegdoty oraz fragmenty pieśni. Krótko przedstawiła historię Stowarzyszenia, a jest się czym pochwalić gdyż działa ono prężnie od 2000 roku. Nasz Gość, wraz z członkiniami Stowarzyszenia współtworzy rzeczywistość opartą na tradycjach, które jak mówi są wielką wartością i naszym dziedzictwem Narodowym. Zwróciła uwagę na atuty tradycji, która daje siłę i dobro, niesie radość, nie sprawia przykrości, daje mocne korzenie młodemu pokoleniu i powinna być przekazywana tak jak dawniej przez rodziców, dziadków a nawet pradziadków. Wiele nowej wiedzy o tradycjach świątecznych oraz symbolach związanych z obchodami świąt Bożego Narodzenia, Wielkanocy, Matki Bożej Zielnej, a także Dożynek nabyliśmy tego popołudnia. Mieliśmy okazję obejrzeć slajdy z projektów realizowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich oraz podziwiać ich wyroby rękodzielnicze. Słowa cytowane przez Panią Czesławę między innymi: ,,Każda dobra dusza jest jak świeca, która się sama spala, a innym przyświeca” czy ”Samotność jest tam gdzie nie ma nadziei” albo „Na dożynkach ludzie dzielą się chlebem dobrocią i miłością” i ”Nadziejo, choć zwodnicza czym bez ciebie byłby nasz los” pozostaną na długo w pamięci. Zapewne w wielu z nas po spotkaniu z naszym Gościem pozostanie refleksja w rodzaju Ocalmy od zapomnienia nasze tradycje, szanujmy, pielęgnujmy i kultywujmy je!
Tekst; Barbara G-B
II Karnawałowy Bal Kostiumowy -
Miejski Dom Kultury w Andrychowie
14 lutego 2023 r. w Dzień Św. Walentego Gospodynie Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich zorganizowały Bal! I to jaki! Karnawałowy Bal Kostiumowy! To już druga tego rodzaju impreza w historii SGW. Również tym razem uczestnicy spisali się na medal, przychodząc w pięknych kolorowych stylizacjach!
"Widzimy się" to nowa akcja Dzień Dobry TVN. Prowadzący program Krzysztof Skórzyński i Małgorzata Rozenek-Majdan odwiedzili Andrychów! Byłyśmy tam! Opowiedziałyśmy o lokalnych przysmakach, ale nie tylko! Zobaczcie audycję i naszą krótką fotorelację z tego wydarzenia!
Kliknij na poniższe zdjęcie - obejrzyj reportaż TVN
XXII Biesiada Seniorek i działaczek Kół Gospodyń Wiejskich
Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich kolejny raz doceniło pracę Seniorek Kół Gospodyń Wiejskich, organizując dla nich Biesiadę Seniorek i działaczek KGW. Spotkania te realizowane są w pięknym czasie poprzedzającym Święta Bożego Narodzenia.
"Aby mierzyć drogę przyszłą, trzeba wiedzieć, skąd się wyszło" – słowa Cypriana Kamila Norwida uświadamiają nam ogromne znaczenie przeszłości, która staje się dla nas podświadomie wyznacznikiem drogi, którą podążamy przez resztę życia. Jeżeli nie mamy korzeni, wspomnień, pięknych przeżyć z dzieciństwa, ukształtowanego rytmu życia - znacznie trudniej nam jest w przyszłości znaleźć i podążać drogą poprzednich pokoleń. Jeśli przerywamy delikatną nić, łączącą nas z przeszłością - tracimy punkty odniesienia, naszą tożsamość.
"Wszelka dobra dusza jest jako ta świeca - sama się wyniszcza a innym przyświeca". Od X Konkursu Potraw Regionalnych - właśnie tym zdaniem rozpoczyna się jeden ze sztandarowych Konkurów organizowanych przez Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie.
Za nami wspólne śpiewanie! 22.11.2022 roku w targanickim Wiejskim Domu Kultury - Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie zorganizowało Cecyliadę. Po audycji zrealizowanej w Radio Andrychów, gdzie prezes SGW Czesława Wojewodzic wspomniała Św. Cecylię, przytaczając jej bogaty życiorys - dyrektor CKiW w Andrychowie - Leszek Ścibik postanowił, aby w gminie zorganizować cykl wspólnych biesiad śpiewaczych, w których mogliby uczestniczyć Ci, którzy chcą razem sie spotykać, wspólnie grać, śpiewać, rozmawiać i spędzać wspólnie czas.
Biesiady, podczas których głównym elementem jest śpiew, wbrew pozorom nie odbywają się zbyt często w obecnych czasach. Cieszy więc fakt, że podjęto tego rodzaju międzypokoleniową, integracyjną inicjatywę, gromadzącą ludzi starszych, seniorów, ale - nie tylko!
Zapraszamy do zapoznania się z regulaminem oraz do udziału w XXIII Konkursie Potraw Regionalnych Stół Wigilijny 2022
Szczegóły tutaj lub po kliknięciu w poniższy baner
Bieg Po Serce Zbója Andrychów - 18 września 2022
Pogoda w kratkę, ale za to mnóstwo uśmiechów i radości pomagania! Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie kolejny raz uczestniczyło w imprezie charytatywnej Bieg Po Serce Zbója! Wszyscy chętni, którzy przyłączyli się do wspólnej pomocy pokonywali wyznaczoną trasę spacerem, na rowerze, z wózkiem, biegnąc, na hulajnodze, rolkach - dowolną techniką! Tym razem, podczas biegu zorganizowano zbiórkę, która od wielu tygodni aktywizuje ludzi dobrej woli z całej naszej okolicy i nie tylko. Nic dziwnego, bo kwota potrzebna na ratowanie ludzkiego życia jest wprost niewyobrażalna - 10 milionów złotych! Malutki Oliwier potrzebuje najdroższego leku na świecie – terapii genowej. To walka na śmierć i życie. Liczy się czas, gdyż zdiagnozowano SMA1 – śmiertelną chorobę, która krok po kroku osłabia mięśnie, doprowadzając do najgorszego. Na tą chwilę stan skarbonki - zbiórki wynosi 1,8 mln zł, awięc jeszcze bardzo wiele jest jest do zrobienia, w bardzo krótkim czasie ...
Zapraszamy do obejrzenia krótkiej relacji z tego co działo się w okolicach naszego stoiska!
"Z szacunku do chleba" Dożynki Gminne w Zagórniku - 10 września 2022
10 września 2022 roku w Zagórniku odbyło się znane nam dobrze święto plonów - Dożynki! Niektórym z nas wydaje się, że tego rodzaju święto to zbędny obyczaj z przeszłości. Ogródki teraz pełne są kwiatów i równiuteńko przystrzyżonej trawy, coraz większe ich połacie pokrywa idealna kostka brukowa, a zieleń iglaków cieszy oczy... W tym samym czasie ogromne pola stoją odłogiem... Z drugiej strony ceny żywności poszybowały w górę, wszędzie mówi się o kryzysach związanych z zanieczyszczeniem środowiska i brakiem wody...
Czy dożynki są potrzebne? Sami odpowiedzcie, czy ten jeden raz w roku nie warto zatrzymać się i zastanowić nad pracą ludzi, którzy dostarczają nam pożywienie... (nie chodzi tutaj oczywiście o kasjerki w supermarketach) lecz o rolników - ludzi, którzy dbają o nas, o nasze ciała, dostarczając nam produktów do ich budowy.
Złoty Krzyż Zasługi dla Prezes SGW Czesławy Wojewodzic
Bardzo nam miło poinformować, że Prezes Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie - Czesława Wojewodzic została uhonorowana zaszczytnym Złotym Krzyżem Zasługi - medalem nadawanym przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.
Uroczystość odbyła się w Urzędzie Miejskim w Andrychowie, a medale w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy wręczył wyróżnionym Wicewojewoda Małopolski Ryszard Pagacz.
XXII Konkurs Stroików Dożynkowych
ABS Bank Spółdzielczy w Andrychowie
1 września 2022 r.
Gospodynie Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie 22 raz spotkały się w świetlicy ABS Banku Spółdzielczego na konkursie stroików dożynkowych. W temacie stroików Gospodynie Stowarzyszenia są prawdziwymi mistrzyniami! wciąż szukając nowych inspiracji i pomysłów. Gospodynie kolejny raz udowodniły, że tradycja nie jest martwym powielaniem wzorców z przeszłości, lecz twórczym spojrzeniem w przyszłość, źródłem pomysłów i radości.
Piękne dożynkowe stroiki można będzie oglądać podczas dożynek gminnych. 14 stroików zachwycało kompozycją i starannością wykonania.
X Konkurs Bukietów Zielnych
Hotel&SPA Czarny Groń 14 sierpnia 2022 r.
Minęły dwa, ciągnące się długo lata, w których bardzo często słyszeliśmy złowrogie słowo pandemia... Na szczęście sytuacja epidemiologiczna pozwala już na organizowanie spotkań w większym gronie. Po dwóch konkursach bukietów zielnych, które realizowano Online - Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie powróciło do realizacji spotkań konkursowych w przepięknym miejscu i górskiej sceneriiHotelu&SPA Czarny Groń w Rzykach Praciakach. Gdzie jak gdzie, ale właśnie tam panujący mikroklimat oraz szczególne piekno okolicy pozwalaja cieszyć się obcowaniem z przyrodą i wielobarwnymi - przepięknymi bukietami stworzonymi z polnych i ogrodowych kwiatów.
Gdyby szukać analogii społeczeństwa w świecie przyrody można śmiało porównać je do łąki. Sami powiedzcie. Znajdziemy na niej trawę, piękne kwiaty, chwasty... na każdym małym skrawku ziemi odbywa się odwieczne przedstawienie życia. Kolejne pokolenia rozwijają się i przemijają. Najpiękniejszych kwiatów nie ma zbyt wiele. Wybijają się ku słońcu ciesząc nasze oczy. W większości - każdą łąkę wypełniaja źdźbła trawy, wśród których pojawiają się chwasty. Zły ogrodnik stara się zasiać łąkę jednorodnym gatunkiem traw - przewidywalnym, odpornym, obojętnym na zmianę warunków atmosferycznych, przycinając je co chwilę bezlitośnie do jednakowej wysokości. Dobry ogrodnik dobrze wie, że prawdziwe piękno i właściwy rozwój nie polega na takich działaniach. Bioróżnorodność jest przecież podstawową i odwieczną cechą natury, wielość gatunków i ekosystemów sprawia że środowisko przyrodnicze jest stabilniejsze, szybciej reaguje na zmiany, lepiej funkcjonuje. Bogactwo i różnorodność życia na niewielkim skrawku ziemi udowadnia nam, że siła przyrody i przetrwanie życia wiąże się ze współdziałaniem i współistnieniem.
Bukiety zielne jako obrzędy ludowe w Powiecie Wadowickim - Warsztaty tworzenia bukietów
Gospodynie Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie po raz 10 zorganizowały warsztaty tworzenia bukietów zielnych! Było to możliwe dzięki relizacji programu "Zwyczaje dożynkowe i bukiety zielne jako obrzędy ludowe w Powiecie Wadowickim" realizowanym dzięki pomocy i współfinansowaniu zadania przez Starostwo Powiatowe w Wadowicach, oraz środkom własnym SGW w Andrychowie. Warsztaty przeprowadzono w jednym z najpiękniejszych, miejskich regionalnych ogrodów - podwórek andrychowszczyzny - Mydlarzówce. Dzięki uprzejmości Państwa Marii i Wiesława Pękalów przemiło spędziliśmy czas, tworząc przepiękne kompozycje z kwiatów rosnących na naszym terenie.
Zapraszamy do zapoznania się z regulaminem Konkursu Bukietów Zielnych - kliknij
Dni Andrychowa 2022
Jak co roku Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich uczestniczyło w Dniach Andrychowa - imieninach miasta, świętując wspólnie z mieszkańcami. W tym roku przedstawicielki Stowarzyszenia - Prezes SGW Czesława Wojewodzic wraz z Sabiną Prus Przewodniczącą KGW w Brzezince promowały publikacje wydawane przez Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich - promujące region i bogate tradycje kulinarne i obrzędowe Gminy Andrychów.
Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego Andrychów, 4-5 Czerwca 2022
Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego (Których inicjatorem i głównym organizatorem był Małopolski Instytut Kultury w Krakowie – Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego) zawitały do Andrychowa.
W kalendarzu wydarzeń kulturalnych Małopolski w dniach 4 i 5 czerwca pojawiły się działania związane z obchodami Dni Dziedzictwa Kulturowego. Wśród miast regionu, które znalazły się na ścieżce tegorocznych eventów był również Andrychów, a wśród instytucji, organizacji i stowarzyszeń uczestniczących i współorganizujących te działania – Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie. Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego to nie tylko kilkanaście obiektów z ciekawą historią oraz ludzie pełni pasji ale też – regionalne, pyszne potrawy i rękodzieło artystyczne.
Właśnie tego rodzaju działań podjęło się nasze Stowarzyszenie.
Dzień Matki 2022 31.05.2022 - Świetlica CKiW w Sułkowicach Bolęcinie
Maj to dla Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich szczególny miesiąc. Tradycyjnie, co roku członkinie SGW organizowały w maju spotkanie integracyjne z okazji Dnia Matki, odwiedzając siedziby Kół Gospodyń Wiejskich w całej okolicy. Zarząd Stowarzyszenia oraz Gospodynie aktywnie działające w SGW dwoją się i troją, by po pandemicznym postoju przywrócić działalność Stowarzyszenia na poprzednie, aktywne tory. Udało się! W tym roku Gospodynie spotkały sie w gościnnych progach pięknie wyremontowanej Świetlicy w Sułkowicach Bolęcinie, aby wspólnie cieszyć się tym wyjątkowym świętem.
Biesiada Wadowicka zorganizowana w 102. rocznicę urodzin Świętego Jana Pawła II
Tegoroczną „Biesiadę Wadowicką” zorganizowano w 102. rocznicę urodzin Świętego Jana Pawła II. Przedstawiciele lokalnej społeczności złożyli kwiaty pod pomnikiem św. Jana Pawła II. W samo południe odbyła się Msza Święta w Bazylice Ofiarowania NMP pod przewodnictwem ks. abp Marka Jędraszewskiego. Po Mszy Św. rozpoczęła się Biesiada Wadowicka, na której oprócz potraw regionalnych można było spróbować kuchni portugalskiej i ukraińskiej. Były pokazy kulinarne z poczęstunkiem i koncert muzyki portugalskiej. Nie zabrakło też koncertu Orkiestr Dętych Ochotniczych Straży Pożarnych. Zrealizowano również wystawę plenerową "Fatima Ourem". Nie zabrakło przestawicielek naszego Stowarzyszenia! Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji!
XXI Konkurs Potraw Regionalnych Stół Wielkanocny.
Złapaliśmy się za ręce...
Czas radości, rodzinnych świąt, czasu spędzanego wśród najbliższych... wydaje nam się, że tak było, jest i zawsze będzie... Niestety. Sytuacja na świecie i w Europie pokazuje, że czasy pokoju i bezpieczeństwa nie są dane raz na zawsze, a nauka płynąca z tragicznych czasów II wojny światowej nie dla wszystkich jest wyłącznie historią.
XXI Konkurs Potraw Regionalnych Stół Wielkanocny rozpoczął się niecodziennym apelem - potępienie działań zbrojnych prowadzonych przez Federację Rosyjską na Ukrainie
Prezes Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie poprosiła wszystkich o powstanie i w ciszy, trzymając się za ręce słuchaliśmy słów, których jeszcze kilka tygodni temu nikt sie nie spodziewał.
Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu z niecodziennego wydarzenia - XXI Konkursu Potraw Regionalnych Stół Wielkanocny 2022
Projekt współfinansowany był przez Gminę Andrychów i Powiat Wadowicki
WSPOMNIEŃ CZAS: XIX Konkurs Potraw Regionalnych - Stół Wielkanocny - Pamiętacie jak było?
Projekt realizowany był przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego
Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich od przełomu wieku na tydzień przed Wielkanocą zaprasza mieszkańców, samorząd, przedstawicieli organizacji, stowarzyszeń, instytucji i firm na Konkurs Potraw Regionalnych "Stół Wielkanocny". Pomysł zorganizowania tej niecodziennej imprezy narodził się w 2000 roku, kiedy jeszcze nikomu się nie śniło, że tradycja powróci do łask. Jego pomysłodawcami byli Czesława Wojewodzic oraz Śp. Zbigniew Mieszczak. Z niewielkiej, lokalnej imprezy powstało ponadregionale wydarzenie, które stało się wzorem do naśladowania dla innych tego rodzaju stowarzyszeń. Impreza, która w tym roku liczyła sobie prawie 350 zaproszonych gości odbyła się w gościnnych progach Baciarskiej Chaty - części kompleksu rekreacyjno wypoczynkowego Hotel&Spa Kocierz.
Przez dwa lata - w roku 2020 i 2021 Konkurs nie odbył się tak, jak bywało to w poprzednich latach. Zapraszamy do obejrzenia wspomnień z roku 2019!
Wspomnień czas... Warsztaty wykonywania Palm Wielkanocnych 2021
Czas biegnie nieubłagalnie. Kto by pomyślał, co może się wydarzyć w ciągu roku ... Pamiętacie? Mamy dla Was garść wspomnień! Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie przygotowało w ubiegłym roku dla Was niespodziankę! Prezentacja multimedialna, dokumentująca sposób wykonywania palm wielkanocnych najbardziej charakterystycznych w naszym regionie, prezentowana przez jednych z kilku mistrzów rękodzieła tego gatunku w naszej okolicy - Marię i Wiesława Pękalów z Andrychowa. Słowo wstępne przygotowała Prezes SGW w Andrychowie - Czesława Wojewodzic. Zapraszamy do obejrzenia!
Realizacja współfinansowana była ze środków Gminy Andrychów i Powiatu Wadowickiego, we współpracy z Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie.
Mniam, mniam! Przypominamy nasze pyszne przepisy!
Wkrótce Tłusty Czwartek! Jak informuje Wikipedia: Tłusty czwartek – w kalendarzu chrześcijańskim ostatni czwartek przed wielkim postem (czyli 52 dni przed Wielkanocą), znany także jako zapusty, mięsopust, karnawał. Tłusty czwartek rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. W Polsce oraz w katolickiej części Niemiec, wedle tradycji, w tym dniu dozwolone jest objadanie się.
Gdybyście nie mieli pomysłu i sprawdzonych przepisów na smakołyki, którymi można się skutecznie objadać - przychodzimy z pomocą! Nasza mistrzyni kuchni Jadzia Sopicka zdradziła swoje tajne przepisy na puszyste pączki, faworki (chrust) i karnawałowe róże!
Zapraszamy do lektury i sprawdzenia przepisów w realu! Efekt gwarantowany! :)
I. ORGANIZATOR
- Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich Andrychów
II. CELE
Konkurs adresowany jest do gospodyń domowych, a jego celem jest:
- popularyzacja regionalnych potraw wielkanocnych,
- powrót do tradycyjnej kuchni,
- promocja Ziemi Powiatu Wadowickiego.
III. WARUNKI UCZESTNICTWA
W Konkursie mogą wziąć udział 2-osobowe zespoły reprezentujące dane koło gospodyń, prezentujące stół nakryty do śniadania wielkanocnego (stolik o wymiarach 0,8 x 1,6 m zapewnia Organizator).
IV. TERMIN KONKURSU
Konkurs zostanie przeprowadzony 9 kwietnia 2022 r. o godz. 16.00
w Hotelu & SPA KOCIERZ w BACIARSKIEJ CHACIE w Targanicach, przy ul. Beskidzkiej 206.
Organizator udostępnia pomieszczenia na 2 godz. przed oceną konkursową. Udział w konkursie należy zgłosić w terminie do 25 marca 2022 r.
w siedzibie Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich Andrychów | ul. Starowiejska 22B.
Informacji udzielają:
Czesława Wojewodzic i Zofia Moskwik
tel. 33 875 15 78, 660 061 142 lub 604 806 362
V. KRYTERIA OCENY
Specjalnie powołane Jury oceni:
- estetykę stołu świątecznego | 0 - 10 pkt
- dobór potraw | 0 - 10 pkt
- walory smakowe potrawy* | 0 - 10 pkt
* Do oceny 2 potrawy wskazane przez Uczestnika
- dodatkowo | 0 - 10 pkt za danie „Jajko na różny sposób”
VI. NAGRODY
Nagrody zostaną wręczone po zakończeniu obrad Jury.
Fundatorzy nagród zostaną przedstawieni w trakcie trwania Konkursu.
Podczas Konkursu potraw odbędzie się także konkurs na:
- stroik wielkanocny,
- palmę wielkanocną,
- nalewkę, wino babuni,
- koszyk ze święconką.
Do udziału w Konkursie serdecznie zaprasza Organizator!
XXI Biesiada Seniorek i działaczek KGW
To piękna tradycja. Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich co roku docenia pracę Seniorek Kół Gospodyń Wiejskich, organizując dla nich Biesiadę Seniorek i działaczek KGW. Spotkanie jak co roku prowadziła Prezes SGW - Czesława Wojewodzic. W tym roku ze względu na warunki sanitarne nie można było przeprowadzić zbyt wielu występów - zwłaszcza występów dzieci i młodzieży, tak popularnych w czasie tych spotkań. Było za to sporo wzruszeń, promocja publikacji wydanych przez Stowarzyszenie, smaczny poczęstunek i koncert Zespołu Serwus!
XXI Konkurs Potraw Regionalnych,
Stół WIGILIJNY ParkHotel Łysoń w Inwałdzie,
4 grudnia 2021
Wszelka dobra dusza jest jako ta świeca, sama się wyniszcza a innym przyświeca - tym zwrotem rozpoczynał się zawsze konkurs potraw regionalnych - Stół Wigilijny. Tak było i tym razem! Prezes SGW Czesława Wojewodzic uroczyście powitała wszystkich przybyłych na spotkanie!
Czy wiecie, że minęły prawie 2 lata od tego, gdy ostatni raz słyszeliśmy te słowa?
Muzyczne Wadowice i Biesiada Wadowicka - byłyśmy tam!
Wraz z końcem wakacji zakończyły się imprezy plenerowe organizowane przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Wadoviana”. 5 września w Parku Miejskim w Wadowicach odbył się ostatni koncert z cyklu „Muzyczne Wadowice”, który został połączony z „Biesiadą Wadowicką”. Biesiada organizowana jest cyklicznie z okazji rocznicy urodzin św. Jana Pawła II. W tym roku z racji pandemii jej termin został przeniesiony z maja na wrzesień. Na biesiadzie, jak co roku nie mogło zabraknąć Pań z KGW, które przygotowały poczęstunek dla uczestników. Byłyśmy tan również My - przedstawicielki SGW w Andrychowie
Uroczyste przekazanie wieńca dożynkowego Andrychów - rok 2021
Wydawałoby się, że w temacie dożynek w Gminie Andrychów było juz wszystko. Po latach, gdy odbywały sie one wyłącznie na wioskach przyszedł czas na wspólne świętowanie w mieście po którym wspólne, gminne dożynki ponownie wróciły na wioski. Po tym, jak w latach ubiegłych wszystkie z wiosek gminy Andrychów zorganizowały uroczystości dożynkowe - rok 2020 zmienił zupełnie kalendarz wspólnych imprez, sprawiając że w bogatej historii święta plonów pojawiła się biała kartka. W tym roku (2021), ze względu na panujące obostrzenia sanitarne wiele samorządów postanowiło zrezygnowac z hucznych obchodów święta plonów, organizując je w okrojonej formie lub wcale.
W Gminie Andrychów, decyzją samorządu w trosce o zdrowie uczestników zrezygnowano z obchodów święta plonów. Namiastką tegorocznego dziękczynienia było przekazanie pięknego wieńca od Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie dla władz samorządowych, reprezentowanych przez Burmistrza Andrychowa Tomasza Żaka. Ceremonia przekazania wieńca odbyła się podczas zorganizowanego przez wolontariuszy Maltańskiej Służby Medycznej filii w Andrychowie - Dnia Profilaktyki Zdrowia, połączonego z uroczystym otwarciem siedziby centrum wolontariatu maltańskiego w sobotę 4 września 2021.
Konkurs Stroików dożynkowych 2021 2 września 2021 - ABS Bank Spółdzielczy
Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie począwszy od roku 2000 zaprasza Gospodynie oraz Koła Gospodyń Wiejskich do udziału w Konkursie stroików dożynkowych!
Tegoroczny konkurs współfinansowany jest ze środków Powiatu Wadowickiego oraz Gminy Andrychów
Kolejny raz w historii Stowarzyszenia wkraczamy w okres dożynkowy - święto głęboko zakorzenione w kulturze polskiej wsi, święto dziękczynienia za plony i święto nadziei na urodzaj w roku następnym. W tym roku, ze względu na panującą nadal epidemię koronawirusa władze samorządowe nie zdecydowały sie na organizowanie dużej dożynkowej imprezy plenerowej.
Gospodynie co roku, oprócz udziału w dożynkach - na kilka dni przed uroczystościami dożynkowymi organizują konkurs stroików dożynkowych. Dzięki uprzejmości ABS Banku Spółdzielczego w Andrychowie zdecydowano się przeprowadzić konkurs stroików w gościnnych pomieszczeniach ABS. Ponieważ w ubiegłym roku, ze względu na zaostrzenie się pandemii zorganizowano konkurs w wersji On-line - w tym roku (2021) odbyła się więc jego 21 edycja.
Regulamin Konkursu "Stroik dożynkowy” 2021 2 września 2021 - ABS Bank Spółdzielczy
Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie zaprasza do udziału w Konkursie!
Wkraczamy w okres dożynkowy - święto głęboko zakorzenione w kulturze polskiej wsi, święto dziękczynienia za plony i święto nadziei na urodzaj w roku następnym. Połączenie barw, jakże bliskich nam, ludziom od wieków - daje piękne efekty. Umiejętny dobór kolorów, kompozycji, wzbogacenie stroików elementami "darów ziemi" - wszystko to sprawi, że obserwować będziemy wspaniały efekt pracy gospodyń. Nie wystarczy zboża zebrać, trzeba umieć jeszcze to zboże ofiarować - w jak najbardziej udanej kompozycji
Czy wiecie, jakie są trzy najpiękniejsze widoki na świecie? Honoré de Balzac stwierdził kiedyś, że jest to piękna kobieta w tańcu, koń pełnej krwi w galopie i fregata pod pełnymi żaglami. Niestety - nie możemy już zapytać autora tej wypowiedzi, dlaczego wśród wspomnianych wcześniej obrazów zamiast fregaty nie znalazła się kwitnąca latem łąka! Prawdziwa eksplozja życia, bioróżnorodność, fantazyjne kolory, nieopisane piękno i olbrzymia moc uzdrawiania - to wszystko bardzo często jest przecież na wyciągnięcie ręki!
Dzięki wsparciu Urzędu Miejskiego w Andrychowie oraz Starostwa Powiatowego w Wadowicach SGW w Andrychowie mogło kolejny raz zorganizować warsztaty tworzenia bukietów zielnych. Ze względu na obostrzenia sanitarne SGW zrezygnowało z organizowania Konkursu Bukietów Zielnych w tradycyjnej formie, zastępując go konkursem online.
13 sierpnia 2021 r. Gospodynie Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie uczestniczyły za to w kameralnych warsztatach florystycznych (była to już ich 9 edycja).
Dzięki uprzejmości Marii i Wiesława Pękalów warsztaty mogły odbyć się w niezwykłym, kameralnym, przepięknym otoczeniu podwórka ich domu - Mydlarzówki. Z pewnością wrócimy jeszcze w to miejsce, gdyż każdy z jego zakątków przepełniony jest miłością do tradycji oraz historii naszej ojczyzny, pełen jest żywego patriotyzmu i żywej wiedzy o naszej historii oraz znaków szczególnej atencji dla poprzednich pokoleń!
Uczestnictwo w poprzednich warsztatach przyniosło zamierzone efekty. Gospodynie dobrze znają większość ziół i kwiatów, które możemy spotkać na okolicznych łąkach.
Zapraszamy również do obejrzenia filmu, który został nakręcony podczas warsztatów!
Zapraszamy również do obejrzenia fotoreportażu wykonanego podczas 9 edycji warsztatów tworzenia bukietów zielnych - Kliknij - zobacz fotoreportaż
Konkursu "Bukiety na Zielną" na podstawie zdjęć Edycja 2021- Prace konkursowe i wyniki!
Zapraszamy do obejrzenia nadesłanych prac konkursowych na tegoroczny Konkurs Bukietów Zielnych oraz wyników konkursu
UWAGA: Prosimy o kontakt telefoniczny 502740628, gdyby któreś z prac nie dotarły i nie były zamieszczone
Tak było w latach ubiegłych! Pamiętacie? Jeśli chcecie zobaczyć tegoroczne prace konkursowe i wyniki
- kliknijcie na poniższą fotografię lub tutaj
Projekt współfinansowany jest przez Gminę Andrychów i Powiat Wadowicki w ramach programu zwyczaje dożynkowe i bukiety zielne jako obrzędy ludowe w gminie Andrychów i powiecie wadowickim
AUDYCJE W RADIO ANDRYCHÓW- TRADYCJA BUKIETÓW ZIELNYCH
Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie zaprasza do wysłuchania audycji!
Konkurs Bukiety na Zielną 2021 na podstawie nadesłanych zdjęć
Organizator konkursu - Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich Andrychów zgodnie z piękną wielowiekową tradycją obchodzenia Święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, czy też Święta Zaśnięcia Maryi, albo też Uroczystości Matki Boskiej Zielnej zaprasza na Konkurs: Bukiety na Zielną 2021! Szczegóły / regulaminkonkursu dostępny jest tutaj
Otwarty list do koleżanek z SGW od Pani HalinyMarkowskiej – KGW Brzezinka
Moja koleżanko
Minął już rok – jak zaatakował nas wirus Covid – 19 i zmienił nasze życie. Tęsknię za Tobą , moja seniorko, brakuje mi spotkania z Tobą, Twojego uśmiechu i uścisku dłoni. Ogarnia nas smutek i melancholia. Większość naszych spotkań została odwołana i to najważniejsze spotkanie z okazji 20 lecia naszej działalności.
Przesyłam Ci książkę - album, wydaną przez Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich z tej okazji. Jest pięknie napisana i wydana, to kronika naszej pracy. Zobacz, ile pięknych chwil przeżyłyśmy razem.
Nie było z tej okazji spotkania z koleżankami, przyjaciółkami i sympatykami naszej organizacji – ale stało się coś innego - niesamowitego! Pamietasz jak poszukiwałyśmy nowych form pracy i zobacz – wirus nam pomógł (w przenośni) Nie możemy być realnie, ale jesteśmy w sieci. Teraz wszyscy mogą zobaczyć efekty naszej pracy.
Stoły z potrawami regionalnymi, stroiki, palmy, wreszcie potrawy i do nich przepisy. Wyszłyśmy z naszą pracą na zewnątrz i to jest nasz wielki sukces.
Teraz jest nam smutno, cierpimy z powodu ograniczeń, strachu i poczucia bezsilności. Popatrz moja droga wstecz i odszukaj w sobie tę radość , która zawsze była z nami. Bądzmy silne w tej sytuacji, chociaż seniorki, to mamy w sobie wiele siły i jeszcze dużo marzeń. Bądź ostrożna i dbaj o siebie.
Serdecznie ściskam
Twoja przyjaciółka Halina Markowska
STÓŁ WIELKANOCNY 2021
Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich od przełomu wieku na tydzień przed Wielkanocą zapraszało na Konkurs Potraw Regionalnych Stół Wielkanocny. Pomysł zorganizowania tej niecodziennej imprezy narodził się w roku 2000, kiedy jeszcze nikomu nie śniło się, że tradycje powrócą do łask. Jego pomysłodawcami byli Czesława Wojewodzic oraz śp. Zbigniew Mieszczak. Z niewielkiej, lokalnej imprezy powstała ponadregionalna impreza, która gromadziła co roku kilkaset osób! Radowało się serce, radowała się dusza, podczas oglądania fotoreportaży z minionych imprez. Tego roku, z powodu warunków epidemiologicznych SGW w Andrychowie nie mogło zorganizować, podobnie jak rok temu Konkursu Potraw Regionalnych. Postanowiono, że zrealizowana zostanie wersja on-line – prezentująca tradycje wielkanocne i kulinarne naszego regionu.
Słowo wstępne wygłosiła Czesława Wojewodzic – Prezes Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie. Część kulinarną prowadzi Jadwiga Sopicka – mistrzyni regionalnych potraw kulinarnych!
Zapraszamy do obejrzenia!
Realizacja współfinansowana ze środków Gminy Andrychów i Powiatu Wadowickiego.
Współpraca: CKiW w Andrychowie
Książeczka potraw wielkanocnych
Mamy dla Was kolejną - świąteczną niespodziankę! Kilkanaście sprawdzonych przepisów autorstwa Jadwigi Sopickiej - mistrzyni regionalnych potraw kulinarnych!
Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie przygotowało dla Was niespodziankę! To prezentacja multimedialna, dokumentująca sposób wykonywania palm wielkanocnych najbardziej charakterystycznych w naszym regionie, prezentowana przez jednych z kilku mistrzów rękodzieła tego gatunku w naszej okolicy - Marię i Wiesława Pękalów z Andrychowa. Słowo wstępne przygotowała Prezes SGW w Andrychowie - Czesława Wojewodzic. Zapraszamy do obejrzenia!
Realizacja współfinansowana jest ze środków Gminy Andrychów i Powiatu Wadowickiego, we współpracy z Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie.
Wkrótce Tłusty Czwartek! Jak informuje Wikipedia: Tłusty czwartek – w kalendarzu chrześcijańskim ostatni czwartek przed wielkim postem (czyli 52 dni przed Wielkanocą), znany także jako zapusty, mięsopust, karnawał. Tłusty czwartek rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. W Polsce oraz w katolickiej części Niemiec, wedle tradycji, w tym dniu dozwolone jest objadanie się.
Gdybyście nie mieli pomysłu i sprawdzonych przepisów na smakołyki, którymi można się skutecznie objadać - przychodzimy z pomocą! Nasza mistrzyni kuchni Jadzia Sopicka zdradziła swoje tajne przepisy na puszyste pączki, faworki (chrust) i karnawałowe róże!
Zapraszamy do lektury i sprawdzenia przepisów w realu! Efekt gwarantowany! :)
XX lat Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie - publikacja, napisana sercem i dwudziestoletnią pracą!
Grudzień to okres bardzo intensywnej pracy Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie - szczególnie grudzień 2020. Pandemia pokrzyżowała wszystkim wiele planów. Podobnie jak większość organizacji i stowarzyszeń przenieśliśmy swoje działania do sieci. Mamy jednak wspaniałą wiadomość! W grudniu 2020 roku kończymy realizację programu „Zachować kulturę i tradycje regionalne dla przyszłych pokoleń – XX lat Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie", której efektem jest publikacja o tym samym tytule. Na 152 stronach przedstawiliśmy 20 lat pracy Stowarzyszenia oraz wybrane fotografie dokumentujące nasze działania.
Pamięć ludzka jest ulotna, dlatego bardzo chcieliśmy zachować na kartach barwnego albumu naszą pracę, dokonania i historię, oraz udokumentować dziedzictwo kulturowe regionu w zakresie kultury regionalnej i tradycji. Dzięki naszej dwudziestoletniej pracy, pomocy Przyjaciół SGW i grona wspaniałych Sponsorów, którzy pomogli nam w realizacji marzeń udało się zrobić najpiękniejszy prezent dla Nas wszystkich na gwiazdkę 2020. Dziękujemy!
Spotkajmy się razem: Kurs dla seniorek „Tradycyjne ozdoby choinkowe i stroiki Bożonarodzeniowe”
Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie dzięki realizacji programu "Spotkajmy się razem" - realizowanego we współpracy z andrychowskim samorządem - Urzędem Miejskim w Andrychowie miało możliwość przeprowadzenia kursu dla seniorek zawierającego kwintesencję tworzenia stroików Bożonarodzeniowych - pięknych, misternych wyrobów ludowego rękodzieła, wykonanych z dbałością o szczegóły.
Projekt współfinansowany jest przez Gminę Andrychów.
Podsumowanie realizacji zadania publicznego pn. „Synergia Gospodyń Wiejskich – sposobem na lepsze życie Seniorów”
W 2020 roku, Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie kontynuowało realizację II edycji zadania publicznego pn. „Synergia Gospodyń Wiejskich – sposobem na lepsze życie Seniorów” współfinansowanego przez Województwo Małopolskie. Ciekawa propozycja dla seniorów na aktywnie spędzony czas spotkała się z dużym zainteresowaniem. Mimo problemów związanych z pandemią udało się zrealizować zdecydowaną część zadań!
Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Kurs „Sztuczne kompozycje kwiatowe na różne okoliczności – wzory kwiatów obecnie i 50 lat temu"
Kontynuując realizację zadania publicznego rozpoczętego w 2019 r. a kontynuowanego w roku 2020 pn. „Synergia Gospodyń Wiejskich – sposobem na lepsze życie Seniorów” Gospodynie zrealizowały kurs „Sztuczne kompozycje kwiatowe na różne okoliczności – wzory kwiatów obecnie i 50 lat temu".
Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
WARSZTATY "PYSZNA KUCHNIA MOJEJ BABCI I PIECZENIE WIEJSKIEGO CHLEBA"
Jednym z kursów realizowanego w tym roku zadania publicznego rozpoczętego w 2019 r. pn. „Synergia Gospodyń Wiejskich – sposobem na lepsze życie Seniorów” był warsztat – PYSZNA KUCHNIA MOJEJ BABCI I PIECZENIE WIEJSKIEGO CHLEBA prowadzony przez Jadwigę Sopicką. Kulinarnych zdolności nigdy za wiele! Wypieki, pyszne placki oraz chleby pod różnymi postaciami to jedne z wielu umiejętności, którymi powinna się szczycić każda Gospodyni!
Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Kurs wyszywanie gorsetów i bluzek do strojów krakowskich
Kontynuując realizację zadania publicznego „Synergia Gospodyń Wiejskich – sposobem na lepsze życie Seniorów” Gospodynie zrealizowały popularny kurs wyszywania gorsetów i bluzek do strojów krakowskich prowadzony przez Zofię Moskwik. W ruch poszły igły, złote i srebrne nitki, cekiny, wstążki i żmudna, ale piękna artystyczna praca oparta na wzorach, które kilkadziesiąt lat temu wyszywano na naszych - pięknych gorsetach krakowskich.
Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Jednym z punktów realizacji zadania publicznego „Synergia Gospodyń Wiejskich – sposobem na lepsze życie Seniorów” był kurs tworzenia staropolskich ozdób choinkowych prowadzony przez Zofię Moskwik. Realizowany podczas Konkursu Potraw Regionalnych Stół Wigilijny - Konkurs Stroików Bożonarodzeniowych oraz ozdób choinkowych dostarcza co roku Gospodyniom szeregu inspiracji, które wykorzystują podczas ozdabiania swoich choinek. Realizowane na konkurs prace są odzwierciedleniem wspomnień z dzieciństwa, oraz pomysłów i prac Gospodyń, które prowadzą kursy tworzenia popularnych przed laty ozdób choinkowych. Taki właśnie - dwudziestogodzinny kurs, zrealizowany dla 10 Seniorek przeprowadzony został w ramach realizacji zadania publicznego „Synergia Gospodyń Wiejskich – sposobem na lepsze życie Seniorów”
Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Rok 2020 zmienił naszą rzeczywistość. Jak bardzo? Dobrze o tym wiecie! My jednak nie dajemy się! Mamy swe marzenia, by nas pamiętały młodsze pokolenia! Zapraszamy do obejrzenia materiału fotograficznego oraz materiału wideo, który przygotowaliśmy dla Was w ramach tegorocznej edycji konkursu! W poniższym materiale znajdziecie również wyniki tegorocznej edycji oraz mnóstwo ciekawostek dotyczących wigilijnego stołu oraz garść sprawdzonych przepisów na wigilijne potrawy!
Jeśli czytacie te słowa, jesteście w gronie ludzi, którym przyszło żyć w szczególnych czasach. Przez ostatnich kilkadziesiąt lat świat zmieniał się w nieprawdopodobnie szybkim tempie. Po mrocznym okresie światowych wojen, zmian systemów politycznych, nieprawdopodobnie szybko rosnącemu postępowi technicznemu, zdobyczom cywilizacyjnym i technologicznym, odkryciom naukowym w niemal każdej dziedzinie życia, dostępie do środków transportu i komunikacji oraz podłączeniu do wszechobecnej sieci www ... ludziom miało żyć się lepiej i dostatniej. I faktycznie! Zachłysnęliśmy się wolnością, brakiem granic, podróżowaniem, zdobywaniem świata i kosmosu.
Na „ziemię” sprowadził nas niestety niewidoczny gołym okiem koronawirus, który wywrócił naszą rzeczywistość do góry nogami, stawiając pod znakiem zapytania nie tylko światową ekonomię, gospodarkę oraz zdrowie i życie ludzi, ale też dotychczasową, przepiękną działalność organizacji i stowarzyszeń.
„Wszelka dobra dusza jest jako ta świeca, sama się wyniszcza, a innym przyświeca” Tym cytatem od wielu lat rozpoczynały się Konkursy Potraw Regionalnych „Stół Wigilijny”, odbywające się nieprzerwanie od 2000 roku. W tym roku będzie inaczej.
Dbałość o tradycję nie może być odkładana na potem. Powinna być podejmowana nadal - tu i teraz. Konkursy to również przywoływanie wspomnień z dzieciństwa, pamięć o rodzinnym domu, rodzicach i seniorach rodu. Działania te skutecznie pobudzają aktywność Gospodyń na rzecz lokalnej społeczności, stymulują wzrost zainteresowania sztuką ludową i wyrobami rękodzieła, łączą środowiska lokalne poprzez wzajemną troskę o region i kraj w którym żyjemy. To nasz współczesny Patriotyzm.
Zapraszamy do udziału w konkursie ONLINE! Kliknij - zobacz regulaminy
Dożynki 2020
Wszyscy wiemy, jak ważnym wydarzeniem w życiu każdego Gospodarza i Gospodyni są dożynki. Dziękujemy za plony, wspominamy czas ciężkiej pracy oraz ludzi, którzy nam w niej towarzyszyli. Myśleliśmy, że dożynki w 2020 roku będą wyjątkowe.
Na rok 2020 zaplanowaliśmy szereg wydarzeń jubileuszowych, ciesząc się, że będziemy mogli je realizować. Zdecydowaną większość musieliśmy odwołać. Z nadzieją czekamy na kolejne lata wierząc, że uda nam się nadal działać dla naszej małej ojczyzny i zaśpiewać jak co roku pieśń dożynkową, wręczając Gospodarzowi i mieszkańcom gminy piękny, dożynkowy wieniec.
Plon niesiemy, plon, w Gospodarza dom. Aby dobrze plonowało,
po sto korcy z kopy dało. Plon niesiemy, plon. W Gospodarza dom!
Żeby tradycji stało się zadość również w tym trudnym, 2020 roku przekazaliśmy wieniec dożynkowy na ręce Burmistrza Andrychowa - Tomasza Żaka i Wiceburmistrza Wojciecha Polaka.
Zajęcia aerobiku/gimnastyki/ w wodzie w basenie krytym ośrodka Czarny Groń Hotel&SPA w ramach zadania publicznego pn. „Synergia Gospodyń Wiejskich – sposobem na lepsze życie Seniorów”
Dbając o poprawę kondycji fizycznej seniorów oraz zachęcając ich do nabycia nawyków aktywnego i zdrowego stylu życia, beneficjenci zadania uczestniczyli w zajęciach aerobiku/gimnastyce/ w wodzie w pięknym obiekcie - basenie krytym ośrodka Czarny Groń Hotel&SPA
Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Spotkanie z okazji Dnia Matki - Restauracja Adria, Andrychów, wrzesień 2020 r. w ramach programu "Spotkajmy się razem"
We wrześniu, w andrychowskiej restauracji Adria udało się - w ramach niezrealizowanego wcześniej spotkania z okazji Dnia Matki, zorganizować spotkanie Gospodyń poświęcone właśnie temu - jakże szczególnemu dniu w kalendarzu.
Projekt współfinansowany jest przez Gminę Andrychów.
Nauka pływania na nowym andrychowskim basenie krytym w ramach zadania publicznego pn. „Synergia Gospodyń Wiejskich – sposobem na lepsze życie Seniorów”
Oj działo się! :) … Dobrze wiemy, że ruch to zdrowie! Dbając o poprawę kondycji fizycznej seniorów oraz zachęcając ich do nabycia nawyków aktywnego i zdrowego stylu życia, w ramach programu „Synergia Gospodyń Wiejskich – sposobem na lepsze życie Seniorów” współfinansowanego przez Województwo Małopolskie zostało zaproponowane uczestnictwo m.in. w zajęciach gimnastycznych, zajęciach aerobiku w wodzie oraz kursie pływania! 10 uczestniczek kursu podczas zajęć prowadzonych we wrześniu 2020 r. z wielką przyjemnością skorzystało z nauki pływania na nowym, pięknym obiekcie - krytym basenie w Andrychowie!
Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Wyjazd integracyjny w plener - do Zubrzycy Górnej 14.09.2020 r. w ramach zadania publicznego pn. „Synergia Gospodyń Wiejskich – sposobem na lepsze życie Seniorów”
14.09.2020 r. przeprowadzono kolejny punkt z długiej listy działań - tym razem był to wyjazd w plener - do Zubrzycy Górnej. Jak informują uczestniczki - grzybów jak na Zubrzycę było trochę mało do zbierania, za to piękne muchomory i kwitnące wrzosy zachęcały do spacerów po lesie. Nie było jednak aż tak źle :) Cierpliwość w wyszukiwaniu grzybów niektórym bardzo się opłaciła. Widać efekty!. Chociaż grzybów nie było za dużo - pobyt w grupie wpłynął korzystnie na humory. Uczestnicy wrócili dotlenieni i zadowoleni ze wspólnej wycieczki.
Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Realizujemy kolejne etapy zadania publicznego pn. „Synergia Gospodyń Wiejskich – sposobem na lepsze życie Seniorów”
W 2020 roku, Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie kontynuowało realizację zadania publicznego pn. „Synergia Gospodyń Wiejskich – sposobem na lepsze życie Seniorów” współfinansowanego przez Województwo Małopolskie. Jest to ciekawa propozycja dla seniorów na aktywne spędzanie czasu.
„Szlachetne zdrowie, nikt się nie dowie jako smakujesz, aż się zepsujesz” - pisał kiedyś Jan Kochanowski. Zdrowy, wolny od stresu tryb życia, pełen ruchu, aktywności umysłowej i odpowiedniej diety... długo można wymieniać te elementy, które staramy się wprowadzić w codzienność. Nie zawsze nam się to udaje, ale jeśli tylko nadarza się okazja korzystamy z możliwości poprawy kondycji ciała i ducha.
Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Wyjazd do teatru w ramach zadania publicznego pn. „Synergia Gospodyń Wiejskich – sposobem na lepsze życie Seniorów”
Gospodynie Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich lubią tego rodzaju aktywność. Nic więc dziwnego, że jak tylko pojawiła się kolejna możliwość uczestniczenia w spektaklu - chętnych nie brakowało! Zapraszamy do obejrzenia krótkiej fotorelacji. Gospodynie Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich wyjechały we wrześniu 2020 r. do Teatru Polskiego w Bielsku Białej na spektakl "Pomoc domowa"
Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Wyjazd na Dożynki krajowe do Częstochowy w ramach zadania publicznego pn. „Synergia Gospodyń Wiejskich – sposobem na lepsze życie Seniorów”
Gospodynie Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich dawno marzyły o udziale w dożynkach krajowych, które odbywają się w Częstochowie. Niestety - co roku dożynki te odbywały się w identycznym terminie co dożynki gminne. Ze względu na fakt, że w tym roku postanowiono zrezygnować z organizacji dożynek w Gminie Andrychów - delegacja SGW w Andrychowie 6 września 2020 roku zdecydowała się wyjechać na dożynki krajowe do Częstochowy z przepięknym, misternie wykonanym wieńcem!
Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Warsztaty wicia wieńca i stroików dożynkowych w ramach realizacji zadania publicznego „Synergia Gospodyń Wiejskich – sposobem na lepsze życie Seniorów”
W 2020 roku, Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich kontynuuje realizację zadania publicznego pn. „Synergia Gospodyń Wiejskich – sposobem na lepsze życie Seniorów” współfinansowanego przez Województwo Małopolskie. Ta ciekawa propozycja dla seniorów pozwala im aktywnie spędzić czas czas.Przyszedł marzec 2020 r. i jak wszyscy dobrze wiemy - życie potoczyło się swoimi ścieżkami... Czas biegnie jednak nadal i w miarę możliwości, zachowując odpowiednie środki podejmujemy działania oraz realizację możliwych do realizacji warsztatów i spotkań. Jednym z realizowanych warsztatów był warsztat pn. „Wicie wieńca i stroików dożynkowych”.
Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Znamy już wyniki tegorocznego konkursu Stroików Dożynkowych Online
Na konkurs napłynęło piętnaście przepięknych stroików dożynkowych! Ze względu na wysoki poziom prezentowanych prac Jury postanowiło przyznać wyróżnienie specjalne, oraz czternaście równorzędnych miejsc w dwóch kategoriach/grupach wśród których znalazły się stroiki związane typowo z dożynkami, zawierające dużo zboża i akcentów związanych ze żniwami, oraz kategorię/grupę stroików całorocznych.
Dożynki. Nie ma drugiej takiej, wspólnej, gminnej imprezy, która wymagałaby współpracy i współdziałania tak wielu osób - stowarzyszeń, organizacji, instytucji, kościoła, samorządu, gospodyń i mieszkańców. Od lat gromadzimy się wspólnie by świętować, cieszyć się i dziękować za plony. Spotkaliśmy się nawet tuż po wielkiej powodzi, która poczyniła wiele szkód w infrastrukturze. Wydawałoby się, że nic nie jest w stanie zatrzymać celebrowania tej pięknej tradycji. Ten rok jest inny... Nie zwalnia nas to jednak z pielęgnowania bogatych, dożynkowych tradycji. We współpracy z Urzędem Miejskim w Andrychowie oraz Centrum Kultury i Wypoczynku - Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie postanowiło przybliżyć atmosferę dożynek, poprzez garść informacji i wspomnień przekazanych przez Prezes SGW - Czesławę Wojewodzic oraz migawek z imprez dożynkowych organizowanych w naszej Gminie w ostatnich latach. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia!
Konkurs Stroików Dożynkowych Online
Zapraszamy do obejrzenia prac nadesłanych na XX Konkurs Stroików Dożynkowych
Regulamin Konkursu "Stroik dożynkowy” On-line
/na podstawie zdjęć/
Wkraczamy w okres dożynkowy - święto głęboko zakorzenione w kulturze polskiej wsi, święto dziękczynienia za plony i święto nadziei na urodzaj w roku następnym. Połączenie barw jakże bliskich nam, ludziom od wieków - daje piękne efekty. Umiejętny dobór kolorów, kompozycji, wzbogacenie stroików elementami "darów ziemi" - wszystko to sprawi, że obserwować będziemy wspaniały efekt pracy gospodyń . Nie wystarczy zboża zebrać, trzeba umieć jeszcze to zboże ofiarować - w jak najbardziej udanej kompozycji. W tym roku ze względu na zagrożenie koronawirusem, podobnie jak w przypadku konkursu Bukietów Zielnych SGW zdecydowało o przeprowadzeniu konkursu On-line - na podstawie przesłanych przez Gospodynie zdjęć.
Piękna pogoda, 15 sierpnia 2020... Zwykle w tym czasie realizowany był fotoreportaż z pięknej imprezy Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie - Bukietów Zielnych. Od wielu lat gościliśmy w pięknych wnętrzach Hotelu&SPA w Czarnym Groniu. W tym roku, dla bezpieczeństwa Gospodyń i Gości, ze względu na zagrożenie epidemiologiczne w Polsce zdecydowano, że konkurs Bukietów Zielnych odbędzie się w wersji online. Zrezygnowano również z międzypokoleniowego, wspólnego zaplatania wianków, a kurs tworzenia bukietów zielnych ograniczono do uczestnictwa kilku osób. Bardzo tęsknimy za wspólnym świętowaniem i radością z celebrowania świąt w gronie Gospodyń i Gości imprez, którzy zawsze bardzo licznie stawiali się na wszelkich tego rodzaju wydarzeniach. Zapraszamy do obejrzenia krótkiego - historycznego podsumowania tej pięknej imprezy!
W kategorii BUKIETY KGW wyróżnienie specjalne przypadło dla Koła Gospodyń Wiejskich z Targanic Górnych. Indywidualnie - wyróżnienie specjalne otrzymała Aleksandra Tatar. Jury przyznało również pierwsze, drugie i trzecie miejsca w tych kategoriach. Zapraszamy do obejrzenia szczegółowych wyników!
Wszyscy wiemy, że ten rok jest inny niż wszystkie dotychczasowe. Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich dzięki realizacji programu współfinansowanego przez Urząd Miejski w Andrychowie (dziękujemy bardzo!) zrealizowało w zmienionej formie warsztaty tworzenia bukietów zielnych!
W trakcie warsztatów, dzięki uprzejmości Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie zrealizowano piękny film - będący opisem zwyczajów związanych z tradycją Bukietów Zielnych, ale też poradnikiem budowy bukietów, oraz tego, jak wielkie bogactwo ziół, owoców i kwiatów nas otacza.
Jak cieszyć się życiem? Na to pytanie każdy z nas musi próbować odpowiedzieć sobie sam. Właściwie - to możemy Wam pomóc! Przepis jest prosty! Wystarczy, aby wziąć kilka małych rzeczy i zrobić z nich wielką, piękną kompozycję! Mówiąc - małe rzeczy mamy na myśli takie, do których każdy z nas ma łatwy dostęp. Dla jednych będą to proste składniki znalezione w kuchni, z których możemy przygotować wspaniałą potrawę, dla innych będa to dobre słowa - zebrane, przemyślane i wypowiedziane do naszych bliskich i znajomych, jeszcze inni mogą wziąć... kawałek sznurka, gałązek, bibuły, drucików i zrobić z nich wspaniałe kompozycje ludowego rękodzieła - takie jak poniżej! Dlaczego to piszemy? Aby podziękować Wam - Gospodyniom, za to że jesteście, i potraficie z małych rzeczy robić rzeczy wielkie!
Więcej prac autorstwa Haliny Brzazgacz - tutaj
Przepisy na dobry humor
Nic tak nie poprawia humoru jak smaczne conieco :) Zapraszamy Was do zapoznania się z kilkoma świetnymi przepisami udostepnionymi przez naszą niezastąpioną Panią Jadwigę Sopicką, która zaprasza do wykonania potraw według jej sprawdzonych receptur. Od samego czytania ślinka cieknie! Nie dajmy się zmartwieniom! Ugotujmy coś pysznego dla swoich najbliższych!
Są czasem w życiu chwile zadumy
Kiedy problemy wchodzą jak chmury
Przysłonią piękny słoneczny dzień
Przyniosą smutek zwątpienia cień
Przychodzi takie proste pytanie
Co będzie dalej kiedy przestanie?
Ból i zwątpienie tak bardzo męczy
Ale nadzieja nas tu wyręczy
Trzeba w Bogu mieć nadzieje
Drzewo czasem tez się chwieje
A gdy tylko wiatr ucichnie
Wróci spokój i ból zniknie
Znośmy cicho smutek ten
Jutro znowu będzie dzień
Bóg na prośbę nas wystawia
Takie to są Boże Prawa
Józefa Bury KGW Targanice Górne
Czł. SGW w Andrychowie
Szanowne Gospodynie. Szanowni Państwo.
„ Wszystko co wielkie, wielkie jest przez serce”
Jesteśmy nadal w okresie Świąt Wielkanocnych, które każdy z Nas przeżył inaczej niż planowałyśmy, ale życie sobie, a plany sobie... Potocznie mówi się, że pięknych chwil nie zaplanujesz, one przyjdą same. Czekamy wszyscy na nie, bo trudno mówić o pięknych chwilach jak nasze serca wypełnia strach o zdrowie swoje i bliskich, strach z którym musimy zmagać się codziennie na nowo. Mamy nadzieję, że jutro będzie lepsze.
Nie możemy się spotykać, podać sobie ręki, ale możemy spotykać się ze sobą sercem i w myślach. Aby nie dać się do końca pogrążyć w smutku – Pan Bóg poprzez Święta Wielkanocne wlewa w nasze serca nadzieję. Tak mówi tradycja.
Kochane Gospodynie.
Od dwudziestu lat spotykałyśmy się regularnie, co miesiąc w każdy pierwszy czwartek, co tydzień w Kołach, organizowałyśmy konkursy, kursy, spotkania, realizowałyśmy programy, organizowałyśmy wyjazdy – wszystko szło jak w zegarku i nagle stanęło.
Użyjmy naszej wyobraźni. 20 lat temu, dzięki MSH Wizan, powstało nasze Stowarzyszenie. Wizan jest z nami jak wierny przyjaciel – dziękujemy. Dołączyli do nas inni sponsorzy i przyjaciele. Stworzyliśmy wspaniałą rodzinę! Teraz w tych trudnych czasach – rodzina nie tylko się jednoczy – ale wspiera nawzajem.
Kochane Gospodynie
W czasie, gdy siedzimy w domu – pomyślmy również o innych.
„Wszystko będzie dobrze” – pod takim hasłem zapraszamy Was do przeprowadzenia poniższego cyklu działań.
Każda z Nas raz dziennie zadzwoni do swojej koleżanki z KGW – zapyta co u niej, poprosi, aby i ona zadzwoniła do innej - może będzie potrzebować jakiejś pomocy, a może tylko porozmawiamy. Same przecież wiecie – jak pamięć o innych jest ważna.
W naszym gronie jest bardzo duża ilość Gospodyń, które robią przeróżne cudeńka. Zróbmy po parę sztuk i dajmy do pudełka. Gdy minie zły czas – zbierzemy je od Was i przekażemy jako dar do Domów Pomocy Społecznej, Szkoły w Kaczynie lub Przedszkoli. Będzie to nasz dar - dar od Gospodyń. Wykonując to będziemy myślami przy innych osobach. To sprawi nam i obdarowanym wielką radość.
Są Panie, które piszą wiersze, opowiadania – zapraszam opiszcie swoje przeżycia z obecnych czasów. Na naszych spotkaniach przeczytamy je, może też umieścimy je na naszej stronie internetowej.
Nasze Gospodynie to wspaniałe kucharki – może podzielimy się przepisem na coś pysznego, lub dania jakie miałyśmy przygotować na konkurs Stół Wielkanocny.
Jeśli macie jakieś inne pomysły – prześlijcie je na adres sgw@andrychow.pl - każdy pomysł jest dobry i na wagę złota. Dzielmy się tym co umiemy, talentem, który dał nam los.
Dając radość innym sami ją w zamian otrzymujemy.
Pozdrawiam Was serdecznie
Czesława Wojewodzic
O Świętach Wielkanocnych i Wielkim Poście
Zapraszamy do wysłuchania audycji - prosimy kliknąć w poniższą grafikę
Święta tuż, tuż... Przygotowaliśmy dla Was z tej okazji… KULTURAlną niespodziankę!
Uwaga! Czy wiecie jak wyglądają wielkanocne i wielkopostne tradycje w naszym regionie? Jakie znaczenie mają wielkanocne palmy? Co powinno znaleźć się w koszyczku, a co na wielkanocnym stole? W co się bawić przy wielkanocnym śniadaniu? Jeśli nie, koniecznie zaglądnijcie na naszą stronę FB w najbliższy piątek! Zapraszamy Was na przemiłe spotkanie z Czesławą Wojewodzic – prezesem Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie. Jak wiecie Pani Czesia to istna „skarbnica wiedzy” dotyczącej Świąt Wielkanocnych (i nie tylko!), więc tym bardziej nam miło, że zechciała się tą wiedzą podzielić!
Wielu z nas ma jeszcze przed oczami kilkuset gości Konkursu potraw regionalnych Stół Wielkanocny, który w ostatnich latach odbywał się w gościnnych progach Ośrodka Wypoczynkowego Hotel&Spa na Kocierzu i wesoły gwar panujący podczas imprezy. Nikt z nas rok temu nie myślał, że świat tak diametralnie zmieni się na przełomie 2019 i 2020 roku.
Przez 20 lat Gospodynie Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie gromadziły mieszkańców i gości Gminy Andrychów aby przed najważniejszymi świętami religijnymi okresu Bożego Narodzenia i Wielkanocy zebrać nas przy wspólnym stole. Niestety, w chwili obecnej muszą wystarczyć nam piękne wspomnienia wspólnie spędzanych chwil i mnóstwo fotografii oraz publikacje, w których można znaleźć pyszne przepisy Gospodyń działających w Stowarzyszeniu.
Zapraszamy Was do pobrania książeczki - wkładki zrealizowanej przez Nowiny Andrychowskie, w której znajdziecie mnóstwo wspaniałych, sprawdzonych przepisów potraw z ubiegłorocznego konkursu.
Chrzan z marchewką, szynka w musztardzie, boczek w ziołach, barszcz biały z pulpecikami, pieczona golonka, mazurki, kulebiaki, pasztety, sałatki, schaby, pyszny karczek z ziołami, pieczona gęś, babki z polewą... ech... łezka się w oku kręci i to nie tylko na widok tych wszystkich smakowitości.
Jak upiec pyszny chleb i inne smakołyki? Sprawdzone przepisy od Gospodyń!
Pewnie wielu z nas ma teraz zdecydowanie więcej czasu na kuchenne eskapady Gospodynie Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie pod koniec 2019 roku uczestniczyły w realizacji zadania publicznego: „Synergia Gospodyń Wiejskich – sposobem na lepsze życie Seniorów”. Zapraszam Was do obejrzenia reportaży w których znajdziecie mnóstwo pysznych - sprawdzonych przepisów na chleb! Polecam! I ja tam byłem, chlebek jadłem i herbatkę piłem! Kursy prowadziła niezastąpiona instruktorka - Jadwiga Sopicka, która podzieliła się swoimi superprzepisami!
Na przełomie marca i kwietnia Miejska Biblioteka Publiczna w Andrychowie przy współpracy ze Stowarzyszeniem Gospodyń Wiejskich w Andrychowie zorganizowała Rodzinny Konkurs Wielkanocny.
Chęć udziału w zabawie zgłosiło 40 rodzin z naszej gminy. Bardzo nam miło, że zechcieliście Państwo podzielić się z szerszym gronem odbiorców swoimi talentami plastycznymi!
XX Konkurs Potraw Regionalnych - Stół Wielkanocny - IMPREZA ODWOŁANA
W ZWIĄZKU Z ZAGROŻENIEM EPIDEMIĄ KORONAWIRUSA Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie odwołuje XX Konkurs Potraw Regionalnych - Stół Wielkanocny.
Międzynarodowy Bal Karnawałowy!
20 lutego 2020 r. czyli 20.02.2020 :), w czwartkowe popołudnie Gospodynie Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich zorganizowały niecodzienną imprezę! Bal karnawałowy! Była to jednocześnie pierwsza międzynarodowa impreza w tym roku, ponieważ na sali balowej pojawili się przedstawiciele USA, Meksyku i Bawarii! :) Było to również pierwsze spotkanie Gospodyń w tym roku realizowane w ramach drugiej edycji programu „Synergia Gospodyń Wiejskich – sposobem na lepsze życie Seniorów” - kontynuacja realizacji zadania publicznego współfinansowanego przez Województwo Małopolskie.
Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Realizujemy zadanie publiczne pn. „Synergia Gospodyń Wiejskich – sposobem na lepsze życie Seniorów”
2020 roku, Stowarzyszenie kontynuuje realizację zadania publicznego pn. „Synergia Gospodyń Wiejskich – sposobem na lepsze życie Seniorów” współfinansowanego przez Województwo Małopolski. Jest to ciekawa propozycja dla seniorów na aktywnie spędzony czas. Oj będzie się działo… Już w lutym seniorzy spotkali się na balu karnawałowym. Następnie wezmą udział w kursie pn. „Regionalne Palmy Wielkanocne”, co niewątpliwie wprowadzi uczestników w okres świąteczny. Jednocześnie seniorzy będą mogli uczestniczyć w kursach np.: „Sztuczne kompozycje kwiatowe na różne okoliczności – wzory kwiatów obecnie i 50 lat temu” czy „Wyszywanie gorsetów i bluzek do strojów krakowskich”. Nowością jest kurs tańca i kurs nauki pływania. Nie zabraknie oczywiście warsztatów kulinarnych pn.: „Pyszna kuchnia mojej babci i pieczenie wiejskiego chleba” oraz warsztatów pn. „Wicie wieńca i stroików dożynkowych”. Oczywiście, ten rok również będzie obfitował w wyjazdy. Adresaci zadania będą mogli pojechać na wyjazd rekreacyjno-turystyczny do Doliny Chochołowskiej, na plenerowy wyjazd integracyjny, na wyjazd do teatru, na baseny termalne oraz na dożynki wojewódzkie. Jednocześnie, dbając o poprawę kondycji fizycznej seniorów oraz zachęcając ich do nabycia nawyków aktywnego i zdrowego stylu życia, zostanie zaproponowane im uczestnictwo w zajęciach gimnastycznych i w zajęciach aerobiku w wodzie. Ponadto, będzie wykonany także masaż leczniczy. Pięknym akcentem podsumowującym realizacje projektu będzie zorganizowanie spotkania integracyjnego z okazji Światowego Dnia Seniora. Innym, bardzo istotnym punktem realizacji zadania są odwiedziny przez sprawniejsze seniorki, osób starszych, samotnych i niepełnosprawnych w ich domach. Seniorki-wolontariuszki przez cały 2020 rok odwiedzać będą 15 osób starszych, których sytuacja życiowa uniemożliwia czy utrudnia pełnienie ról społecznych oraz korzystanie z dóbr publicznych. Empatyczni i serdeczni Seniorzy-wolontariusze udzielą im wsparcia w postaci zainteresowania się ich losem, rozmowy, pomocy w codziennych czynnościach itp. Współpraca seniorów będzie opierać się o potrzeby i oczekiwania osób starszych. Wszystkie działania podjęte w projekcie, są dostosowywane do indywidualnych potrzeb oraz możliwości seniorów. Tak, więc każdy znajdzie coś atrakcyjnego dla siebie, bo z Gospodyniami nikt nie zazna nudy.
Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Grudniowy, przedświąteczny czas to dla Gospodyń Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie pracowity, lecz bardzo wzruszający i dający wiele ciepła czas. Chwile radości z bliskości drugiego człowieka.Stowarzyszenie spędziło ten czas bardzo pożytecznie - proponując seniorom realizację zadania pn. „Seniorze spędźmy aktywnie świąteczny czas”. Zadanie publiczne współfinansowane przez Województwo Małopolskie realizowano w okresie od 15 listopada do 31 grudnia 2019 roku.
W ramach projektu, podjęto wiele działań skierowanych do seniorów w celu wzrostu ich aktywności i integracji społecznej, poprawy ich sytuacji życiowej oraz przeciwdziałania ich wykluczeniu ze społeczeństwa. Seniorom zaproponowano również udział w dwóch warsztatach „Tworzenie tradycyjnych stroików bożonarodzeniowych” i „Tworzenie staropolskich ozdób choinkowych”
Kurs tworzenia stroików Bożonarodzeniowych WDK Sułkowice Łęg - grudzień 2019
Miło nam poinformować, że Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie dzięki realizacji programu "Spotkajmy się razem" - realizowanego we współpracy z andrychowskim samorządem - Urzędem Miejskim w Andrychowie miało możliwość przeprowadzenia kursu tworzenia stroików Bożonarodzeniowych - pięknych, misternych wyrobów ludowego rękodzieła, wykonanych z dbałością o szczegóły. Efekt kursu przerósł nasze oczekiwania! Zobaczcie jakie piękne stroiki powstały w Wiejskim Domu Kultury w Sułkowicach Łęgu w miesiącu grudniu 2019 roku!
Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie w dniach od 1.08.2019 roku do dnia 30.11.2020 roku realizuje zadanie publiczne: „Synergia Gospodyń Wiejskich – sposobem na lepsze życie Seniorów”. Projekt jest kontynuacją realizowanych przez Stowarzyszenie programów z obszaru pomocy społecznej w zakresie wspierania funkcjonowania społecznego oraz przeciwdziałania wykluczeniu osób starszych, współfinansowanych przez Województwo Małopolskie.
Podczas audycji zrealizowanej i wyemitowanej dnia 19 grudnia 2019 roku Prezes SGW Czesława Wojewodzic dokonała podsumowania zadań realizowanych w ramach zadania publicznego. Zapraszamy do wysłuchania lub obejrzenia:
15 grudnia 2019 r. Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie we współpracy z portalem MamNewsa.pl, który w tym roku świętuje jubileusz 10-lecia istnienia zaprosiło na X Andrychowską Wigilię. Tym razem miejska Wigilia odbyła się na parkingu przy nowo wybudowanym Krytym Basenie w Andrychowie.
XIX Biesiada Seniorek i Działaczek Kół Gospodyń Wiejskich
14 grudnia 2019 r. w Miejskim Domu Kultury w Andrychowie odbyła się Przedświąteczna Biesiada Seniorek i Działaczek Kół Gospodyń Wiejskich.
Po raz 19. Gospodynie spotkały się razem, aby na przedświątecznej biesiadzie docenić pracę swoich Seniorek.
Sponsorem spotkania był m.in. Urząd Marszałkowski - Departament Polityki Społecznej przez program "Seniorzy spędźmy wspólnie świąteczny czas"
XIX Biesiada Seniorek i Działaczek Kół Gospodyń Wiejskich
14 grudnia 2019 r. w Miejskim Domu Kultury w Andrychowie odbyła się Przedświąteczna Biesiada Seniorek i Działaczek Kół Gospodyń Wiejskich.
Po raz 19. gospodynie spotkały się razem, aby na przedświątecznej biesiadzie docenić pracę swoich Seniorek. Sponsorem spotkania była m.in. Gmina Andrychów przez program "Spotkajmy się razem"
XX Jubileuszowy Konkurs Potraw Regionalnych
STÓŁ WIGILIJNY 2019 - Fotoreportaż
XX Konkurs Potraw Regionalnych - Stół Wigilijny 2019. Tradycyjnie, co roku już od 20 lat, a od 11 w ParkHotelu Łysoń w Inwałdzie odbywa sie największa tego rodzaju - regionalna impreza, mająca na celu integrację lokalnych środowisk, zaprezentowanie umiejętności kulinarnych Gospodyń oraz popularyzację wiedzy o tradycji.
Synergia Gospodyń Wiejskich sposobem
na lepsze życie Seniorów. Kursy dla Seniorekpn. „Sztuczne kompozycje kwiatowe na różne okoliczności – wzory kwiatów obecnie i 50 lat temu”, „Wyszywanie gorsetów i bluzek do strojów krakowskich” i „Szydełkowe serwety do koszyczka”.
Jak już informowaliśmy - Stowarzyszenie otrzymało dotację na realizację dwuletniego programu z obszaru pomocy społecznej w zakresie wspierania funkcjonowania społecznego oraz przeciwdziałania wykluczeniu osób starszych, współfinansowanego przez Województwo Małopolskie: Synergia Gospodyń Wiejskich sposobem na lepsze życie Seniorów. Podjęte w projekcie działania skierowane były do seniorów (osób w wieku od 60 lat), starszych osób samotnych, schorowanych czy niepełnosprawnych mieszkańców obszarów wiejskich. Seniorom zaproponowano udział w kursach: pn. „Sztuczne kompozycje kwiatowe na różne okoliczności – wzory kwiatów obecnie i 50 lat temu”, „Wyszywanie gorsetów i bluzek do strojów krakowskich” i „Szydełkowe serwety do koszyczka”. Zapraszamy do obejrzenia efektów kursów!
Spotkanie integracyjne z okazji Światowego Dnia Seniora! w ramach programu „Synergia Gospodyń Wiejskich – sposobem na lepsze życie Seniorów”
5 października 2019 r. Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich zorganizowało spotkanie integracyjne z okazji Światowego Dnia Seniora zrealizowane w ramach programu "Synergia Gospodyń Wiejskich sposobem na lepsze życie seniorów" zgodnie z umową nr 1553/PS/2115/19 z 27 lipca 2019 zawartą z Województwem Małopolskim - Departament Rodziny i Polityki Społecznej w Krakowie.
Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie w dniach od 1.08.2019 roku do dnia 30.11.2020 roku realizuje zadanie publiczne: „Synergia Gospodyń Wiejskich – sposobem na lepsze życie Seniorów”. Projekt jest kontynuacją realizowanych przez Stowarzyszenie programów z obszaru pomocy społecznej w zakresie wspierania funkcjonowania społecznego oraz przeciwdziałania wykluczeniu osób starszych, współfinansowanych przez Województwo Małopolskie.
Warsztaty kulinarne dla seniorów:
„Pyszna kuchnia mojej babci
i pieczenie wiejskiego chleba
Warsztaty w Sułkowicach Łęgu
Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie w dniach od 1.08.2019 roku do dnia 30.11.2020 roku realizuje zadanie publiczne: „Synergia Gospodyń Wiejskich – sposobem na lepsze życie Seniorów”. Projekt jest kontynuacją realizowanych przez Stowarzyszenie programów z obszaru pomocy społecznej w zakresie wspierania funkcjonowania społecznego oraz przeciwdziałania wykluczeniu osób starszych, współfinansowanych przez Województwo Małopolskie.
Stowarzyszenie poprzez realizację projektu pragnie aktywizować osoby starsze i pomóc im współuczestniczyć w życiu społecznym.
Kuchnia, to bardzo ważny czynnik scalający rodziny. Seniorki posiadają bardzo wiele cennych przepisów swoich mam czy babć, a nawet starszych pokoleń. Poprzez warsztaty zostaną wyłonione zdrowe, naturalne potrawy, przyrządzane niegdyś przez gospodynie, a dziś skrywane w szufladach. Ponadto Seniorki podczas warsztatów piekły wiejski, naturalny chleb. Gospodynie posługiwały się staropolskimi przepisami swoich przodków, ucząc się pieczenia chleba w domowym zaciszu czy przygotowywania tradycyjnych, zdrowych potraw.
Było to wspólne gotowanie staropolskich potraw, najczęściej jednogarnkowych i pieczenie swojskiego chleba z naturalnych produktów. Warsztaty odbywały się w Wiejskich Domach Kultury lub Domach Strażaka. Podczas warsztatowych spotkań gospodyni-kucharka wspólnie z uczestniczkami warsztatów gotowałą potrawy z przepisów przyniesionych przez uczestniczki na warsztaty oraz z przepisów własnych. Były to oczywiście stare, sprawdzone przepisy przekazywane często z pokolenia na pokolenie przez mamy, babcie czy prababcie na potrawy, które gotowały dawniej gospodynie w naszym regionie.
Warsztaty kulinarne dla seniorów:
„Pyszna kuchnia mojej babci
i pieczenie wiejskiego chleba
Warsztaty w Targanicach Górnych
Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie w dniach od 1.08.2019 roku do dnia 30.11.2020 roku realizuje zadanie publiczne: „Synergia Gospodyń Wiejskich – sposobem na lepsze życie Seniorów”. Projekt jest kontynuacją realizowanych przez Stowarzyszenie programów z obszaru pomocy społecznej w zakresie wspierania funkcjonowania społecznego oraz przeciwdziałania wykluczeniu osób starszych, współfinansowanych przez Województwo Małopolskie.
Stowarzyszenie poprzez realizację projektu pragnie aktywizować osoby starsze i pomóc im współuczestniczyć w życiu społecznym.
Kuchnia, to bardzo ważny czynnik scalający rodziny. Seniorki posiadają bardzo wiele cennych przepisów swoich mam czy babć, a nawet starszych pokoleń. Poprzez warsztaty zostaną wyłonione zdrowe, naturalne potrawy, przyrządzane niegdyś przez gospodynie, a dziś skrywane w szufladach. Ponadto Seniorki podczas warsztatów piekły wiejski, naturalny chleb. Gospodynie posługiwały się staropolskimi przepisami swoich przodków, ucząc się pieczenia chleba w domowym zaciszu czy przygotowywania tradycyjnych, zdrowych potraw.
Było to wspólne gotowanie staropolskich potraw, najczęściej jednogarnkowych i pieczenie swojskiego chleba z naturalnych produktów. Warsztaty odbywały się w Wiejskich Domach Kultury lub Domach Strażaka. Podczas warsztatowych spotkań gospodyni-kucharka wspólnie z uczestniczkami warsztatów gotowałą potrawy z przepisów przyniesionych przez uczestniczki na warsztaty oraz z przepisów własnych. Były to oczywiście stare, sprawdzone przepisy przekazywane często z pokolenia na pokolenie przez mamy, babcie czy prababcie na potrawy, które gotowały dawniej gospodynie w naszym regionie.
Warsztaty kulinarne dla seniorów:
„Pyszna kuchnia mojej babci
i pieczenie wiejskiego chleba
Warsztaty w Głębowicach
Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie w dniach od 1.08.2019 roku do dnia 30.11.2020 roku realizuje zadanie publiczne: „Synergia Gospodyń Wiejskich – sposobem na lepsze życie Seniorów”. Projekt jest kontynuacją realizowanych przez Stowarzyszenie programów z obszaru pomocy społecznej w zakresie wspierania funkcjonowania społecznego oraz przeciwdziałania wykluczeniu osób starszych, współfinansowanych przez Województwo Małopolskie.
Stowarzyszenie poprzez realizację projektu pragnie aktywizować osoby starsze i pomóc im współuczestniczyć w życiu społecznym.
Kuchnia, to bardzo ważny czynnik scalający rodziny. Seniorki posiadają bardzo wiele cennych przepisów swoich mam czy babć, a nawet starszych pokoleń. Poprzez warsztaty zostaną wyłonione zdrowe, naturalne potrawy, przyrządzane niegdyś przez gospodynie, a dziś skrywane w szufladach. Ponadto Seniorki podczas warsztatów piekły wiejski, naturalny chleb. Gospodynie posługiwały się staropolskimi przepisami swoich przodków, ucząc się pieczenia chleba w domowym zaciszu czy przygotowywania tradycyjnych, zdrowych potraw.
Było to wspólne gotowanie staropolskich potraw, najczęściej jednogarnkowych i pieczenie swojskiego chleba z naturalnych produktów. Warsztaty odbywały się w Wiejskich Domach Kultury lub Domach Strażaka. Podczas warsztatowych spotkań gospodyni-kucharka wspólnie z uczestniczkami warsztatów gotowałą potrawy z przepisów przyniesionych przez uczestniczki na warsztaty oraz z przepisów własnych. Były to oczywiście stare, sprawdzone przepisy przekazywane często z pokolenia na pokolenie przez mamy, babcie czy prababcie na potrawy, które gotowały dawniej gospodynie w naszym regionie.
Zajęcia gimnastyczne oraz masaż leczniczy
WDK Sułkowice Łęg
Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie w dniach od 1.08.2019 roku do dnia 30.11.2020 roku realizuje zadanie publiczne: „Synergia Gospodyń Wiejskich – sposobem na lepsze życie Seniorów”. Projekt jest kontynuacją realizowanych przez Stowarzyszenie programów z obszaru pomocy społecznej w zakresie wspierania funkcjonowania społecznego oraz przeciwdziałania wykluczeniu osób starszych, współfinansowanych przez Województwo Małopolskie.
Stowarzyszenie poprzez realizację projektu pragnie aktywizować osoby starsze i pomóc im współuczestniczyć w życiu społecznym. Dbając o poprawę kondycji fizycznej seniorów oraz zachęcając ich do nabycia nawyków aktywnego i zdrowego stylu życia, beneficjenci zadania mogli uczestniczyć w zajęciach gimnastycznych i zajęciach aerobiku/gimnastyce/ w wodzie (opisanych w oddzielnym reportażu) uwzględniających ich specyficzne potrzeby zdrowotne oraz w masażach leczniczych. Ćwiczenia były przeprowadzone przez doświadczonych rehabilitantów. Seniorom został zaproponowany również masaż leczniczy - poprawiający krążenie krwi, dotleniający organizm, wzmacniający układ mięśniowy. Masaż wykonywany był przez doświadczonego technika masażystę.
Warsztaty Bożonarodzeniowe
w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie - Prokocimiu
W środę, 16. października sprzed Urzędu Miejskiego w Andrychowie przedstawicielki Gospodyń SGW - Halina Brzazgacz, Halina Markowska, Sabina Prus i Czesława Wojewodzic - Prezes SGW w Andrychowie wyjechały dzięki pomocy Burmistrza Andrychowa i Urzędu Miejskiego w Andrychowie (sfinansowanie przejazdu) do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie - Prokocimiu na szczególne warsztaty rękodzieła.
29 września delegacja Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie wyjechała do Centrum Jana Pawła II w Krakowie w którym odbywały się Regionalne Obchody Jubileuszu 25-lecia ARiMR. Uroczystosci jubileuszowe stały się okazja do wspólnych spotkań ponad 3000 osób z całej Małopolski.
Zajęcia aerobiku w wodzie w ramach realizacji zadania publicznego: „Synergia Gospodyń Wiejskich – sposobem na lepsze życie Seniorów”
Dbając o poprawę kondycji fizycznej seniorów oraz zachęcając ich do nabycia nawyków aktywnego i zdrowego stylu życia, beneficjenci zadania publicznego: „Synergia Gospodyń Wiejskich – sposobem na lepsze życie Seniorów” uczestniczyli w zajęciach aerobiku/gimnastyce/ w wodzie w pięknym obiekcie - basenie krytym ośrodka Czarny Groń Hotel&SPA. 2 grupy seniorów uczestniczyło w zajęciach aerobiku w wodzie. Było to w sumie 20 godzinnych spotkań. Częstotliwość zajęć uzależniona była od instruktora oraz kondycji fizycznej seniorów. Zajęcia odbywały się w okresie od września do grudnia 2019 roku, w Ośrodku Czarny Groń SPA Rzyki przy ul. Praciaki.
Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie w dniach od 1.08.2019 roku do dnia 30.11.2020 roku realizuje zadanie publiczne: „Synergia Gospodyń Wiejskich – sposobem na lepsze życie Seniorów”. Projekt jest kontynuacją realizowanych przez Stowarzyszenie programów z obszaru pomocy społecznej w zakresie wspierania funkcjonowania społecznego oraz przeciwdziałania wykluczeniu osób starszych, współfinansowanych przez Województwo Małopolskie.
Wyjazd integracyjny do Zubrzycy Górnej w ramach realizacji zadania publicznego: „Synergia Gospodyń Wiejskich – sposobem na lepsze życie Seniorów”
Seniorzy otrzymali możliwość uczestnictwa w 10 wyjazdach. Wśród nich znalazł się integracyjno-plenerowy wyjazd grupy Seniorek do Zubrzycy Górnej. Wyjazd zorganizowano dla seniorów-beneficjentów zadania i dla pozyskanych przez beneficjentów nowych osób. Seniorzy uczestniczyli w wyjeździe integracyjnym do wioski Zubrzyca Górna, gdzie w plenerze, w ogólnodostępnym miejscu spędzili wspólnie czas. Była to miła, aktywna integracja, podczas której omówiono i zaprezentowano działania Stowarzyszenia nowym osobom. W ramach przygotowania wyjazdu koordynator zadania wynajął autokar.
Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie w dniach od 1.08.2019 roku do dnia 30.11.2020 roku realizuje zadanie publiczne: „Synergia Gospodyń Wiejskich – sposobem na lepsze życie Seniorów”. Projekt jest kontynuacją realizowanych przez Stowarzyszenie programów z obszaru pomocy społecznej w zakresie wspierania funkcjonowania społecznego oraz przeciwdziałania wykluczeniu osób starszych, współfinansowanych przez Województwo Małopolskie.
Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie siódmy raz uczestniczyło w imprezie charytatywnej Bieg Po Serce Zbója! Kolejny raz wszyscy chętni, którzy przyłączyli się do wspólnego pomagania pokonali wyznaczoną trasę spacerem, na rowerze, z wózkiem, biegnąc, na hulajnodze, rolkach, z pieskami, dinozaurami - jednym słowem - techniką dowolną! Podczas biegu zorganizowano zbiórkę pieniężną przeznaczoną na leczenie Karolinki z Roczyn.
Synergia Gospodyń Wiejskich sposobem na lepsze życie Seniorów
Z ogromną radością i satysfakcją pragniemy Państwa poinformować, że po raz kolejny Stowarzyszenie otrzymało dotację na realizację dwuletniego programu z obszaru pomocy społecznej w zakresie wspierania funkcjonowania społecznego oraz przeciwdziałania wykluczeniu osób starszych, współfinansowanego przez Województwo Małopolskie - Synergia Gospodyń Wiejskichsposobem na lepsze życie Seniorów. Podjęte w projekcie działania skierowane są w sumie do 80 seniorów (osób w wieku od 60 lat), starszych osób samotnych, schorowanych czy niepełnosprawnych mieszkańców obszarów wiejskich powiatu Wadowickiego i Oświęcimskiego
„Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego”
Już jest! Piąta publikacja zrealizowana przez SGW w Andrychowie
Korzenie i skrzydła - Koła Gospodyń Wiejskich Gminy Andrychów
Niezmiernie nam miło poinformować, że Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie wydało piątą publikację. Jej tytuł to „Korzenie i skrzydła - Koła Gospodyń Wiejskich Gminy Andrychów”. Publikacja jest współfinansowana ze środków Gminy Andrychów, będąc dowodem dbałości lokalnego samorządu o organizacje i instytucje, które poprzez swoje działania wzmacniają i scalają lokalną społeczność, służąc budowaniu więzi międzyludzkich i lokalnego patriotyzmu. Mamy nadzieję, że lektura zachęci młode kobiety do włączenia się i zaangażowania w piękną działalność Kół Gospodyń Wiejskich. O publikacji i realizowanym projekcie w Radio Andrychów www.radioandrychow.pl opowiadali 4 września 2019 r. Czesława Wojewodzic - Prezes SGW w Andrychowie oraz Jarosław Skupień. Audycję realizował Robert Fraś. Zapraszamy do wysłuchania - Prosimy kliknąć tutaj lub w fotografię powyżej.
Dożynki 2019!
Jakże piękny był tegoroczny Plon miasta i Gminy Andrychów! Wzbogaciliśmy się o przepiękny obiekt sportowy, dopełniający istniejącą miejską infrastrukturę sportowo-edukacyjną i przeprojektowane, odnowione ulice największego andrychowskiego osiedla mieszkaniowego! Przebudowana w części Osiedla sieć dróg, wraz ze ścieżkami rowerowymi oraz nowoczesny, wielofunkcyjny, zbudowany jak przystało na XXI wiek basen będzie z pewnością świetnie służył wszystkim mieszkańcom oraz turystom i gościom naszej gminy przez wiele lat! To właśnie tam, w centrum "nowego" Andrychowa, tuż obok wybudowanego w rekordowym czasie basenu wzniesiono tegoroczną scenę dożynkową. W południe 24 sierpnia 2019 r. dziękczynna, dożynkowa Msza Św. odbyła się w kościele parafii Św. Urbana w Roczynach. Odprawił ją proboszcz ks. Ryszard Matuszek oraz wikariusz ks. Piotr Bratek. Tuż po niej - niecodzienny korowód z ciuchcią i orszakiem samochodów, wraz z gośćmi, przepięknym wieńcem i stroikami przejechał na andrychowskie Osiedle, gdzie odbyły się dalsze części dożynkowego obrzędu.
25 sierpnia odbyły się XXI Dożynki Województwa Małopolskiego. Uroczystości dożynkowe zorganizowano w Ryczowie koło Wadowic. Uroczystą Mszę Św. w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski w Ryczowie odprawił arcybiskup Marek Jędraszewski. Przed ołtarz przyniesiono dary będące jednocześnie dziełem natury, ale też pracy człowieka. Po Mszy Św. barwny korowód przeszedł na stadion piłkarski, gdzie odbyły się uroczystości dożynkowe oraz konkurs wieńcy.
Gospodynie Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie 19 raz spotkały się w świetlicy ABS Banku Spółdzielczego na konkursie stroików dożynkowych. Jeśli myślicie, że w temacie stroików już wszystko zostało powiedziane i Gospodynie Stowarzyszenia spoczęły na laurach, nie szukając nowych inspiracji i pomysłów... bardzo się mylicie! Gospodynie kolejny raz pokazały, że tradycja nie stoi w miejscu, nie jest martwym powielaniem wzorców z przeszłości, lecz twórczym działaniem inspirowanym pracą i doświadczeniem poprzednich pokoleń, źródłem niewyczerpanych pomysłów, dopracowanych w najmniejszych szczegółach.
VII Konkurs Bukietów Zielnych - Rzyki, Hotel&SPA Czarny Groń
15 sierpnia to szczególny dzień roku. Obchodzimy w nim dwa, wydawałoby się zupełnie różne święta. Jednym z nich jest Święto Matki Boskiej Zielnej, nazywane również Wniebowzięciem Najświętszej Marii Panny - uroczystość kościelna podczas której czci się Matkę Boską Wniebowziętą uznaną za patronkę ziemi i roślinności, a drugim Święto Wojska Polskiego. W trakcie dwóch dni poprzedzających to święto Gospodynie SGW zorganizowały dwa wydarzenia - "Międzypokoleniowy kurs wicia wianków" oraz dzień później "VII Konkurs Bukietów Zielnych", gdzie swoje umiejętności kompozycji bukietów zielnych zaprezentowały Gospodynie 20 Kół Gospodyń Wiejskich z gmin Andrychów, Wieprz, Osiek, Mucharz, Wadowice i Wiśniowa tworząc przepiękne 43 kompozycje.
O realizacji zadania pn. „Gospodynie wiejskie i wsi mieszkanki, tworzą bukiety, stroiki i wiją wianki” opowiada Prezes SGW w Andrychowie Czesława Wojewodzic
Gospodynie wiejskie i wsi mieszkanki, tworzą bukiety, stroiki i wiją wianki Rzyki, 13 sierpnia 2019 r.
Wakacje to dla Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie czas twórczej pracy. Gospodynie cały czas pracują na rzecz regionu i społeczności lokalnej, a dzięki pozytywnej ocenie wniosku o MAŁY GRANT, Stowarzyszenie otrzymaniu dotację z woj. Małopolskiego na realizację zadania pn. „Gospodynie wiejskie i wsi mieszkanki, tworzą bukiety, stroiki i wiją wianki”. W ramach realizacji zadania Stowarzyszenie zorganizowało i przeprowadziło międzypokoleniowy warsztat ludowy pn. „Sztuka tworzenia bukietów zielnychi wicia wianków ludowych”, w którym uczestniczyły seniorki i dzieci/młodzież
Zadanie pn. „Gospodynie wiejskie i wsi mieszkanki, tworzą bukiety, stroiki i wiją wianki”.
Wakacje to dla Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie czas twórczej pracy. Gospodynie cały czas pracują na rzecz regionu i społeczności lokalnej, a dzięki pozytywnej ocenie wniosku o MAŁY GRANT, Stowarzyszenie otrzymaniu dotację z woj. Małopolskiego na realizację zadania pn. „Gospodynie wiejskie i wsi mieszkanki, tworzą bukiety, stroiki i wiją wianki”. W ramach realizacji zadania Stowarzyszenie zorganizuje i przeprowadzi: 10-ciogodzinny międzypokoleniowy warsztat ludowy pn. „Sztuka tworzenia bukietów zielnychi wicia wianków ludowych”, w którym wezmą udział seniorki i dzieci/młodzież oraz dwa spotkania integracyjne - VII Konkursu Bukietów Zielnych i XIX Konkursu Stroików Dożynkowych.
Sierpniowy Konkurs Bukietów Zielnych, połączony będzie z pokazem wianków ludowych, wystawą bukietów zielnych i konkursem na Najpiękniejszy Bukiet Zielny. Około 200 uczestników spotkania wysłucha również prelekcji pt. „Tradycje i obrzędy Święta Matki Boskiej Zielnej” oraz zaznajomi się ze znaczeniem ziół i roślin, które powinny znaleźć się w bukietach zielnych. Ponadto, na scenie zaprezentuje się zespół ludowy czy chór z tematycznym programem artystycznym. Stowarzyszenie przygotowując się do dożynek, przeprowadzi XIX Konkurs Stroików Dożynkowych, który połączony zostanie z prelekcją na temat tradycji dożynkowych. 100 uczestników spotkania, podziwiać będzie prawdziwą sztukę ludową na wystawie eksponującej konkursowe stroiki dożynkowe.
Głównym celem zadania jest zachowanie i kultywowanie dziedzictwa kulturowego naszego regionu, przekazywanie młodym pokoleniom tradycji, sztuki ludowej i kultury regionalnej wraz ze wzmacnianiem tożsamości lokalnej mieszkańców obszarów wiejskich powiatu wadowickiego, oświęcimskiego i myślenickiego poprzez przeprowadzenie ludowych konkursów lokalnych upowszechniających tradycję i zwyczaje związane z obrzędami dożynkowymi i świętem Matki Boskiej Zielnej.
Gospodynie poprzez swe działania będą promować małopolską wieś, jej tradycję, kulturę, obrzędy ludowe i rękodzieło, a realizacja niniejszego zadania to fantastyczna aktywizacja społeczności lokalnej i rozwój międzypokoleniowej współpracy wykorzystującej potencjał seniorów oraz ocalenie regionalnego rękodzieła ludowego od zapomnienia. Tak więc, do pracy!
Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego
Konkurs "Bukiety na Zielną" zorganizowano w związku z wielowiekową tradycją obchodzenia Święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, czy też Święta Zaśnięcia Maryi, albo - uroczystości Matki Boskiej Zielnej. Organizatorem konkursu było Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie. Celem tego rodzaju działań jest powrót do dawnych zwyczajów, a jednocześnie połączenie piękna kompozycji kwiatowych, wiedzy o przyrodzie i właściwościach leczniczych roślin, które nas otaczają.
Raport o stanie gminy - sesja Rady Miejskiej w Andrychowie
W 2019 roku po raz pierwszy prezydenci, burmistrzowie i wójtowie musieli do 31 maja przedstawić mieszkańcom „Raport o stanie gminy”, który miał na celu podsumowanie działalności samorządu w ubiegłym roku we wszystkich sferach życia publicznego. Andrychowski dokument został przedstawiony Radzie Miejskiej 31 maja 2019 r. podczas sesji Rady Miejskiej. Na sesji radni wysłuchali również sprawozdania Burmistrza z wykonania budżetu w roku 2018 i udzielili mu absolutorium. W trakcie sesji odbyła się debata nad „Raportem o stanie gminy” w której mogli uczestniczyć nie tylko radni, ale także mieszkańcy, przedstawiciele organizacji i stowarzyszeń. Zapraszamy do lektury wystąpienia Prezes SGW Czesławy Wojewodzic - podsumowującego świetną i owocną współpracę SGW z samorządem.
W tym roku pogoda w maju nas nie rozpieszczała. Prawie cały miesiąc przez południe Polski przetaczała się deszczowa fala i mało brakowało, aby region dotknęła powódź. Na szczęście - póki co - sytuacja się uspokoiła. Maj to miesiąc szczególny, obfitujący w różnego rodzaju święta. Są to święta związane z rodziną, oraz święta kościelne. Tradycyjnie, co roku - Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich organizuje w miesiącu maju spotkanie integracyjne z okazji Dnia Matki. W tym roku Gospodynie spotkały sie w gościnnych progach WDK Sułkowicę Łęg, aby wspólnie cieszyć się tym niezwykłym świętem. Spotkanie prowadziła Prezes SGW Czesława Wojewodzic. Tradycyjnie - nie zabrakło pięknych słów o matczynej miłości i roli matki w wychowaniu dzieci, oraz wiedzy o historii Święta Matki.
Biesiada Wadowicka oraz 99 rocznica urodzin Karola Wojtyły - Świętego Jana Pawła II
W piękne, słoneczne, majowe południe 18. maja 2019 r. Gospodynie Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie uczestniczyły w świętowaniu 99 rocznicy urodzin Karola Wojtyły - Świętego Jana Pawła II. Z tej okazji wadowicki samorząd wraz z organizacjami pozarządowymi, instytucjami i gronem sponsorów zorganizował Biesiadę Wadowicką. Miło nam poinformować że wypieki gospodyń naszego Stowarzyszenia zdobyły 2 miejsce w konkursie na najlepsze ciasto lub wypiek drożdżowy!
90 lat Koła Gospodyń Wiejskich w Roczynach
27 kwietnia 2019 r. Roczyny - Remiza OSP
Zapraszamy Was do lektury niecodziennego reportażu. Aby mógł powstać, potrzeba było pracy kilkuset osób! przez okres ponad 90 lat! Jak to zapytacie? Przecież to jubileusz 90 lecia Koła? To prawda, ale pamiętać trzeba również o tym, ze Gospodynie, które 90 lat temu zakładały Koło - wyniosły z domu wcześniej coś szczególnego! Ich mamy i babcie z pewnością nauczyły je, że ojczyzna i patriotyzm, to nie tylko praca we własnym ogrodzie i czterech ścianach, lecz również wspólna praca dla społeczeństwa. W tych trudnych czasach nie było to oczywiste jak dzisiaj. Poziom życia z pewnością pozostawiał wiele do życzenia. Gospodynie nie dały jednak za wygraną i wspólnie, 90lat temu postanowiły wpływać na rzeczywistość, która je otacza.
XIX Konkurs Potraw Regionalnych - Stół Wielkanocny
Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego
Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich od przełomu wieku na tydzień przed Wielkanocą zaprasza mieszkańców, samorząd, przedstawicieli organizacji, stowarzyszeń, instytucji i firm na Konkurs Potraw Regionalnych "Stół Wielkanocny". Pomysł zorganizowania tej niecodziennej imprezy narodził się w 2000 roku, kiedy jeszcze nikomu się nie śniło, że tradycja powróci do łask. Jego pomysłodawcami byli Czesława Wojewodzic oraz Śp. Zbigniew Mieszczak. Z niewielkiej, lokalnej imprezy powstało ponadregionale wydarzenie, które stało się wzorem do naśladowania dla innych tego rodzaju stowarzyszeń. Impreza, która w tym roku liczyła sobie prawie 350 zaproszonych gości odbyła się w gościnnych progach Baciarskiej Chaty - części kompleksu rekreacyjno wypoczynkowego Hotel&Spa Kocierz.
Patriotyczny śpiew i choinki blask połączy nas - podsumowanie projektu.
Ten rok był szczególnym rokiem pracy i działań Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowi, obfitując w różnego rodzaju przedsięwzięcia organizowane przez Stowarzyszenie. Bardzo ucieszyło nas przyznanie dotacji z woj. Małopolskiego w dziedzinie kultury pn. „Mecenat Małopolski”, na realizację zadania publicznego pt. „Patriotyczny śpiew i choinki blask połączy nas”.
Projekt realizowany był przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego
22 grudnia 2019 r. - dziewiąty raz, na największym placu miasta odbyło się świąteczne spotkanie mieszkańców Gminy Andrychów, śpiewanie kolęd oraz degustacja pysznych, tradycyjnych potraw świątecznych przygotowanych przez lokalnych restauratorów. Patronat honorowy nad imprezą objął Burmistrz Andrychowa Tomasz Żak.
Potrawy wigilijne przygotowali: Czarny Groń, Hotel & SPA Kocierz, Restauracja Adria, Restauracja Bracia, Restauracja Sami Swoi, ParkHotel Łysoń oraz Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie
XVIII Przedświąteczna Biesiada Seniorek i Działaczek
Kół Gospodyń Wiejskich
Pełna sala! Po raz 18 gospodynie Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie spotkały się na przedświątecznej biesiadzie seniorek i działaczek Kół Gospodyń Wiejskich.
Jak ten czas szybko biegnie! Zmienia się świat. Organizacje społeczne, stowarzyszenia, kluby i koła - powstają jak grzyby po deszczu. Duże wsparcie ze strony państwa, lokalnych samorządów, instytucji i sponsorów sprawia, że realizowane są nowe projekty i pomysły. Warto pamiętać, że wiele organizacji pozarządowych ma swoje korzenie i bogatą historię. Warto pamiętać o ludziach, którzy tworzyli podwaliny obecnych, działających prężnie organizacji.
Co roku, dzięki uprzejmości właścicieli ParkHotel Łysoń w Inwałdzie Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie organizuje Konkurs Potraw Wigilijnych Stół Wigilijny.
Impreza ta gromadzi przedstawicieli niemal całej lokalnej społeczności. Impreza ta ma taką renomę, że stała się nieformalnym zwiastunem nadchodzacych Świąt Bożego Narodzenia. Uczestnicy dobrze znają atmosferę tego konkursu. Pod wspólnym dachem, jak przy domowym, rodzinnym stole spotykają się przedstawiciele wielu środowisk, partii politycznych, instytucji, organizacji, przedstawicieli miasta i wiosek Gminy Andrychów, oraz zaproszonych gości z innych gmin i powiatów by cieszyć się sobą, delektując się smakiem domowych, niepowtarzalnych potraw regionalnych.
Zrealizowałyśmy projekt - „Kreatywna jesień życia”
Jednym z głównych zadań Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie jest pomoc osobom starszym - seniorkom, działaczkom Kół Gospodyń Wiejskich, które ze względu na swój wiek nie mogą czynnie uczestniczyć w działaniach KGW.
Stowarzyszenie już po raz 6 otrzymało dotację i zrealizowało program Województwa Małopolskiego z obszaru pomocy społecznej w zakresie wspierania funkcjonowania społecznego oraz przeciwdziałania wykluczeniu osób starszych. W ramach tegorocznego projektu pn. „Kreatywna jesień życia”, realizowanego w okresie od 1.06.2018 r. do 30.11.2018 r., seniorzy mogli uczestniczyć w specjalnie dla nich zorganizowanych kursach i warsztatach.
Projekt realizowany przy wsparciu finansowym z budżetu Województwa Małopolskiego.
Patriotyczny śpiew połączy nas
Remiza OSP Roczyny, 12.10.2018
Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie realizuje w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych Województwa Małopolskiego w obszarze kultury w 2018 r. pn. Mecenat Małopolski zadanie publiczne "Patriotyczny śpiew i choinki blask połączy nas". Celem głównym zadania jest zachowanie i pomnażanie dziedzictwa kulturowego naszego regionu, pobudzenie zainteresowania tradycją, historią i kulturą regionalną oraz narodową mieszkańców powiatu wadowickiego poprzez ich udział w ambitnych formach animacyjnych zwiększających ich międzypokoleniową aktywizację.
Projekt realizowany przy wsparciu finansowym z budżetu Województwa Małopolskiego.
Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie szósty raz uczestniczyło w imprezie charytatywnej Bieg Po Serce Zbója! w której wszyscy chętni pokonują wyznaczoną z tras spacerem, na rowerze, z wózkiem, biegnąc, na hulajnodze, rolkach - technika dowolna!
Podczas biegu zorganizowano zbiórkę pieniężną przeznaczoną na leczenie Bartusia, który cierpi na Zespół krótkiego jelita. Kwota zebrana podczas biegu zostanie przekazana na leczenie chłopca.
Ten rok zapowiada się ciekawie, bo obfituje w różnego rodzaju ciekawe przedsięwzięcia organizowane przez Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie. Ogromnie nas cieszy fakt, iż Stowarzyszenie otrzymało dotację z woj. Małopolskiego w dziedzinie kultury pn. „Mecenat Małopolski”, na realizację zadania publicznego pt. „Patriotyczny śpiew i choinki blask połączy nas”.
Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego
8 września 2018 r. na terenie Inwałd Parku – 4 Parków tematycznych w Inwałdzie – Parku Miniatur, Dinolandii, Warowni Inwałd i Ogrodu Jana Pawła II odbyły się Gminne Dożynki - doroczne święto plonów.
XVII Konkurs Stroików Dożynkowych 6.09.2018 - ABS Bank Spółdzielczy w Andrychowie
Po raz siedemnasty Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie zorganizowało Konkurs Stroików Dożynkowych mający na celu zachowanie pięknej tradycji wicia dożynkowych ozdób i wieńcy, ale też stałe doskonalenie tworzenia tego rodzaju pięknych kompozycji ludowego rękodzieła.
26 sierpnia 2018 r. w Radziszowie (gm. Skawina) odbyły się XX Dożynki Województwa Małopolskiego. Tego rodzaju wydarzenie to czas dziękczynienia za zbiory, ale też możliwość poznawania obyczajów ludowych Małopolski oraz wspólnej zabawy. Świętowanie rozpoczęła uroczysta Msza Święta, po której korowód dożynkowy prowadzony przez Kapelę Ludową z Radziszowa wyruszył do ogrodów parafialnych Kościoła p.w. św. Wawrzyńca. Co roku w ramach dożynek odbywa się Konkurs Wieńca Dożynkowego Województwa Małopolskiego, a zwycięski wieniec reprezentuje nasze województwo na Dożynkach Prezydenckich. W tym roku rywalizację wygrała grupa wieńcowa z Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Tarnów.
VI Konkurs Bukiety na Zielną! Rzyki, Czarny Groń - 14 sierpnia 2018 r.
Kurs wicia wianków Rzyki, 13 sierpnia 2018 r.
Już 6 lat z rzędu Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie organizuje konkurs bukietów zielnych. Spoglądając na barwne kompozycje każdy z nas zobaczy coś innego. Dla jednych będzie to dawny zapomniany zwyczaj, dla innych - wyraz artystycznej ekspresji, jeszcze inni zachwycają się właściwościami leczniczymi ziół wchodzących w jego skład, a jeszcze inni wiedzą i umiejętnościami gospodyń, układających kwiaty i zioła w barwne kompozycje.
Projekt realizowany przy wsparciu finansowym z budżetu Województwa Małopolskiego.
Spotkanie Stowarzyszeń
28 lipca 2018 r. Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie gościło Stowarzyszenie "Razem w przyszłość" z Rusinowa koło Radomia (województwo mazowieckie). Rusinów to miejscowość leżąca na pograniczu województw mazowieckiego, łódzkiego i świętokrzyskiego. Spotkanie minęło w wesołej atmosferze. O smaczny poczęstunek zadbało Koło Gospodyń Wiejskich z Sułkowic Łegu. Oprócz rozmów o działaniach obu stowarzyszeń nie zabrakło również wzajemnych rozmów, podziwiania twórczośc i dokonań gospodyń SGW, które tradycyjnie podczas tego rodzaju spotkań organizują wystawy prac ludowego rękodzieła.
Konkurs "Bukiety na Zielną" zorganizowano w związku z wielowiekową tradycją obchodzenia Święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, czy też Święta Zaśnięcia Maryi, albo - uroczystości Matki Boskiej Zielnej. Organizatorem konkursu było Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie. Celem tego rodzaju działań jest powrót do dawnych zwyczajów, a jednocześnie połączenie piękna kompozycji kwiatowych, wiedzy o przyrodzie i właściwościach leczniczych roślin, które nas otaczają.
Stowarzyszenie przez cały czas robi wszystko by pielęgnować i przekazywać kolejnym pokoleniom bogactwo kultury i tradycji regionalnej oraz sztuki. W tym roku narodzi się kolejne „kulturalne dziecko” Stowarzyszenia, mianowicie, gospodynie w ramach otrzymanej dotacji z gminy Andrychów i z powiatu wadowickiego chcą przygotować, zredagować i wydrukować album - książkę, w której ukaże piękno i bogactwo naszego regionu w zakresie tradycji, kultury i zwyczajów związanych z obrzędami dożynkowymi i świętem Matki Boskiej Zielnej. Wydrukowany album-książka to prawdziwa skarbnica wiedzy teoretycznej, jak i również wiedzy praktycznej, instruktażowej dotyczącej obrzędów dożynkowych i obchodów Święta Matki Bożej Zielnej. Będzie można w nim znaleźć zdjęcia wraz z instruktażowym opisem wszystkich etapów sztuki tworzenia bukietów zielnych, stroików dożynkowych, jak i również wicia tradycyjnych wieńców dożynkowych. Stowarzyszenie zamieści w albumie-książce także wieńce dożynkowe z ostatnich 10 lat jakie wykonały Gospodynie z SGW na dożynki. Ponadto album-książka będzie zawierał teoretyczny komentarz i opis historii, tradycji i zwyczajów związanych z obrzędami dożynkowymi czy Świętem Matki Bożej Zielnej obchodzonymi w naszym regionie. Książka będzie równocześnie źródłem wiedzy dla przyszłych pokoleń, analizą i dokumentacją plonów pracy rąk gospodyń, które są żywym siewcą i strażnikiem regionalnych tradycji. Książka-album będzie miała formę poradnika, skryptu - pigułki wiedzy praktycznej i teoretycznej zawierającej:
• Wstęp, opis historii, tradycji, kultury i zwyczajów związanych z obrzędami dożynkowymi i świętem Matki Boskiej Zielnej w powiecie wadowickim.
• Praktyczny instruktaż tworzenia krok po kroku regionalnych bukietów zielnych, stroików dożynkowych oraz wieńców dożynkowych – zdjęcia poszczególnych etapów tworzenia wraz z opisem wykonywanych czynności.
• Zdjęcia wykonanych przez gospodynie wieńców dożynkowych, stroików dożynkowych czy bukietów zielnych w latach poprzednich, które są prawdziwym dziełem regionalnej sztuki ludowej.
Ukazany w książce-albumie instruktaż tworzenia regionalnych bukietów zielnych, stroików dożynkowych oraz wieńców dożynkowych powstanie na żywo podczas przeprowadzania 3 pokazowych warsztatów.
Stowarzyszenie, w ramach zadania planuje wydrukować album-książkę pn. „Ocalmy kłosy tradycji” w ilości około 240 egzemplarzy. Promocja wydanej książki-albumu zaplanowana jest w dniu 8 grudnia 2018 roku podczas XIX Konkursu Potraw Regionalnych „Stół Wigilijny”. Zapraszamy do lektury.
„Małopolska wieś kwiatem i kłosem nas zachwyca”
Zbliżają się wakacje, a to oznacza, ze gospodynie zaczynają przygotowania do odchodów Święta Matki Boskiej Zielnej i dożynek. Stowarzyszenie dzięki dotacji otrzymanej z woj. Małopolskiego w ramach zadania pn. „Małopolska – czas na wieś”, może zorganizować i przeprowadzić dwa regionalne konkursy ludowe tj. Konkurs Stroików Dożynkowych i Konkurs Bukietów Zielnych wraz z warsztatami poprzedzającymi i przygotowującymi uczestników do udziału w konkursie na Najpiękniejszy bukiet zielny. Konkursy czy warsztat to świetna kulturalna inicjatywa, dzięki niej wracamy do korzeni, integrujemy społeczeństwo, a młode pokolenia mogą poznać tradycję by ją nadal podtrzymywać. W ramach realizacji zadania pn. „Małopolska wieś kwiatem i kłosem nas zachwyca”, beneficjenci będą mogli uczestniczyć w ciekawych działaniach z obszaru tradycji, sztuki i kultury regionu. Zostaną zorganizowane i przeprowadzone następujące kulturowe inicjatywy:
1.Międzypokoleniowy warsztat pn. „Sztuka tworzenia bukietów zielnych i wicia wianków ludowych” dla 10 młodych ludzi (również wnucząt gospodyń) i 6-10 seniorek (babć).
2. VI Konkurs Bukietów Zielnych - spotkanie integracyjne dla 200 osób połączone z pokazem wianków ludowych, wystawą i konkursem na Najpiękniejszy Bukiet Zielny oraz z prelekcją pt. „Tradycje i obrzędy Święta Matki Boskiej Zielnej” wraz z informacjami o znaczeniu ziół i roślin, które powinny znaleźć się w bukietach zielnych w naszym regionie. Do udziału w konkursie zachęcamy członkinie Kół Gospodyń Wiejskich, uczestników warsztatów, jak i mieszkańców (w sumie max 30-40 bukietów). Nie zabraknie nagród rzeczowych, a bukiety zielne zostaną poświęcone dniu 15 sierpnia, jak i również szczególni goście czy przyjaciele Stowarzyszenia zostaną obdarowani ludowymi wiązankami.
3. XVIII Konkurs Stroików Dożynkowych – spotkanie integracyjne dla 50 osób połączone z prelekcją na temat tradycji dożynkowych. Jest to cykliczne przedsięwzięcie mające na celu zachowanie tradycji, ale też stałe doskonalenie tworzenia pięknych kompozycji ludowego rękodzieła. Konkurs stroików dożynkowych jest wstępem do obchodów Dożynek Gminnych czy Wojewódzkich. W konkursie na Najpiękniejszy Stroik Dożynkowy wezmą udział gospodynie z KGW. Stroiki te stanowić będą dodatkową dekorację podczas dożynek Gminnych, a najładniejszy zostanie przekazany do Urzędu Marszałkowskiego do Krakowa.
4. Udział w Dożynkach Gminnych. Stowarzyszenie dążąc do zachowania tradycji dożynkowej w swoim regionie weźmie udział w dożynkach Gminnych, które odbędą się we wrześniu we wsi Inwałd.
Realizacja tego zadania ma ogromne znaczenie, choćby dlatego, że Powiat wadowicki na mapie obchodów świąt, w tym również Święta Matki Boskiej Zielnej ma szczególne miejsce. To właśnie tuż obok - w Kalwarii Zebrzydowskiej odbywają się inscenizacje Zaśnięcia Marii oraz jej Wniebowzięcia, które skupiają ludzi z całej Polski. Jednocześnie teoretyczna i praktyczna wiedza zdobyta na warsztatach czy konkursach zaowocuje, gdyż zostanie wykorzystana w przyszłości.
Festiwal smaku w ramach projektu współpracy – KUCHNIA 19.05.2018
19 maja 2018 r. na wadowickim rynku odbyła się pierwsza impreza w ramach projektu współpracy KUCHNIA – „Kulinarne Unikaty Chałup – Nowością Inspiracją Atrakcją”. Lokalne grupy działania przygotowały niezwykłą ucztę, podczas której można było spróbować lokalnych przysmaków, nie tylko z obszaru LGD „Wadoviana” ale też z obszaru LGD "Podbabiogórze", LGD "Żywiecki Raj" oraz Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania "Dolina Soły". Odwiedzający wadowicki rynek mogli spróbować zupę z soczewicy, placki razowe z serem, zupę szczawiową, prażone, naleśniki z tradycyjnym farszem, bigos, barszcz czerwony na zakwasie, koktajl zdrowia, pierogi oraz przeróżne smarowidła i twarożki do chleba oraz ciasta…….lista potraw jest tak długa, że nie sposób wymienić wszystkie smakołyki. Swoją obecnością imprezę uświetnili: członek Zarządu Województwa Małopolskiego Grzegorz Lipiec, Burmistrz Wadowic Mateusz Klinowski oraz Wiceburmistrz Ewa Całus a także Zwycięzca IV edycji MasterChef Damian Kordas, który zmierzył się z trudną techniką tradycyjnego ubijania masła, podczas trwających warsztatów. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom a w szczególności Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie, Stowarzyszeniu na Rzecz Rozwoju Sołectwa Jaroszowice-Zbywaczówka, Stowarzyszenie Rozwoju Wsi "Pod Jaroszowicką Górą" a także KGW „Zarębianki” za przygotowanie pysznych potraw na imprezę oraz pięknie udekorowane stoiska. Degustacja potraw i warsztaty wytwarzania masła nie odbyłyby się bez pomocy pań: Czesława Wojewodzic, Marii Potocznej, Marii Nowak, i Danuty Kowalczyk. Serdecznie dziękujemy również MSH WIZAN, Pasieka ŁYSOŃ - miód i produkty pszczele , Tradycyjna Chata - smaki jak za dawnych lat, Kucyk Mini Zoo oraz Tłocznia Chocznia. Bez Was nie było by tak smacznie! Już teraz zapraszamy na kolejną imprezę z cyklu „KUCHNIA”, która odbędzie się 17.06.2018 r. w Kętach.
Agnieszka Łasak
Fotoreportaż z tego wydarzenia dostępny jest po kliknięciu w poniższy link:
Z ogromną radością, dzielimy się kolejną dobrą wiadomością… Stowarzyszenie już po raz 6 otrzymało dotację i zrealizuje program Województwa Małopolskiego z obszaru pomocy społecznej w zakresie wspierania funkcjonowania społecznego oraz przeciwdziałania wykluczeniu osób starszych. W ramach tegorocznego projektu pn. „Kreatywna jesień życia”, realizowanego w okresie od 1.06.2018 r. do 30.11.2018 r., seniorzy będą mogli wziąć udział, w specjalnie dla nich zorganizowanych:
Kursach:
„Sztuczne kompozycje kwiatowe na różne okoliczności – wzory kwiatów obecnie
i 50 lat temu”,
„Szydełkowanie”,
„Wyszywanie makatek ludowych”
„Wyszywanie gorsetów i bluzek do strojów krakowskich”.
Warsztatach:
„Wicie wieńca i stroików dożynkowych”
„Pyszna kuchnia mojej babci i pieczenie wiejskiego chleba”.
Stowarzyszenie zadba również o poprawę kondycji fizycznej seniorów, którzy będą mieli możliwość uczestnictwa w gimnastyce uwzględniającej ich specyficzne potrzeby zdrowotne. w aerobiku/gimnastyce/w wodzie oraz w masażu leczniczym. Ponadto wszyscy beneficjenci zadania zostaną zaproszeni do udziału w wyjeździe na dożynki wojewódzkie, w wyjeździe do teatru, w wyjeździe na Spływ Dunajcem oraz w leczniczym wyjeździe na baseny termalne. Jednocześnie Stowarzyszenie zorganizuje dla 150 osób spotkanie integracyjne z okazji Światowego Dnia Seniora podczas którego będzie można zobaczyć wystawę pn. „Cztery magiczne przedmioty mojej babci”. Spotkanie to podkreśli szczególną wartość ludzi sędziwego wieku, stanie się ich świętem, okazją do wyróżnienia i docenienia wartości Seniora. Innym, bardzo istotnym punktem realizacji zadania, skierowanym do ludzi sędziwego wieku, będą odwiedziny przez sprawniejsze seniorki, osób starszych, samotnych i niepełnosprawnych w ich domach. Począwszy od września 2018 roku, młodsze seniorki będą odwiedzać swojego podopiecznego średnio ok. 1 raz w tygodniu. Częstotliwość spotkań ustalona będzie indywidualnie. Będą one opierać się o potrzeby osób starszych, seniorki-wolontariuszki udzielać będą wsparcia i pomocy czy zainteresowania według pożądanych przez osoby starsze czynności.
Stowarzyszenie cały czas robi wszystko by aktywować gospodynie, aby odkrywały drzemiące w nich talenty i dzieliły się swoją pasją i zainteresowaniami ze społeczeństwem. Program „Kreatywna jesień Życia” jest naprawdę ciekawą ofertą, z której skorzystać może 65 beneficjentów – 50 młodszych, sprawniejszych seniorek oraz 15 osób starszych, chorych i samotnych. Zapraszamy serdecznie do udziału.
Projekt realizowany przy wsparciu finansowym z budżetu Województwa Małopolskiego.
Jubileusz 90-lecia istnienia
Koła Gospodyń Wiejskichw Brzezince
Brzezinka -
30 maja 2018 r.
30 maja 2018 r. najmniejsze sołectwo gminy Andrychów, Brzezinka - obchodziło jubileusz 90-lecia istnienia Koła Gospodyń Wiejskich.
Tego rodzaju uroczystości są swego rodzaju skarbnicą wiedzy historycznej regionu i aktywności jego mieszkańców. Tak było i tym razem.
Spotkanie integracyjne - Dzień Matki - OSP Rzyki 29.05.2018
29. maja 2018 r. w budynku OSP Rzyki gospodynie 15 Kół Gospodyń Wiejskich działających w Stowarzyszeniu Gospodyń Wiejskich w Andrychowie spotkało się na cyklicznym spotkaniu integracyjnym zorganizowanym z okazji Dnia Matki.
XVIII Konkurs Potraw Regionalnych - Stół Wielkanocny Kocierz Hotel&SPA 24.03.2018
Kolejny raz Gospodynie Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie zaprosiły mieszkańców gminy Andrychów oraz gości na Konkurs Potraw Regionalnych - Stół Wielkanocny. To już 18 edycja imprezy, która od wielu lat cieszy się bardzo dużym powodzeniem, gromadząc przy wspólnym stole zarówno przedstawicieli samorządu, sponsorów, organizacji i instytucji, jak i liczne grono Gospodyń Wiejskich.
UWAGA POLECAMY NOWINY ANDRYCHOWSKIE - WYDANIE SPECJALNE!
W 2018 roku dzięki wspaniałym ludziom mamy dla wszystkich piękny prezent! Każdy stolik przygotował 2 najlepsze według siebie potrawy i 2 receptury. Będzie to sfotografowane i wydane jako 16-stronicowa wkładka i opracowane przez Nowiny Andrychowskie tuż przed świętami Wielkanocnymi! Dzięki nim - będzie to dla państwa niezwykła, regionalna książka kucharska i poradnik. Z pewnością znajdziecie tam coś dla siebie i będziecie mogli zainspirować się podczas przygotowania Waszych świątecznych Stołów.
STOWARZYSZENIE GOSPODYŃ WIEJSKICH uprzejmie informuje o zamieszczeniu podsumowania o programach na które otrzymało dotacje w roku 2017. Łącznie zrealizowanych zostało 9 programów realizowanych we współpracy z jednostkami samorządowymi gminy, powiatu, województwa i innymi. Szczegółowy wykaz programów oraz terminy ich realizacji wraz z wielkościami otrzymanych kwot dostępny jest tutaj
Informacja
STOWARZYSZENIE GOSPODYŃ WIEJSKICH uprzejmie informuje o kwocie przekazanej dla nas na działalność statutową w formie 1% podatku za 2016 r. otrzymanym w 2017 roku
"Ludzie nie mogliby żyć razem, gdyby nie mieli do siebie zaufania, czyli gdyby nie przekazywali sobie prawdy i wzajemnego szacunku"
Zarząd SGW serdecznie dziękuje Tym darczyńcom, którzy nam zaufali i przekazali 1% ze swego podatku.
Ogółem na konto Stowarzyszenia wpłynęła kwota : 7.301 zł 30 groszy
"Dobry czyn - nigdy nie idzie na marne" Bardzo dziekujemy wszystkim, którzy nam zaufali i oświadczamy, że całość wykorzystana zostanie na działalność Statutową.
„MAGIA ŚWIĄT” tradycyjny Opłatek
w Świetlicy CKiW w Sułkowicach Bolęcinie
W sobotnie popołudnie 13 stycznia 2018 r. w Świetlicy CKiW w Sułkowicach Bolęcinie mieszkańcy i zaproszeni goście spotkali się na tradycyjnym Opłatku zorganizowanym przez Świetlicę CKiW w Sułkowicach Bolęcinie oraz miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich.
Spotkanie opłatkowe w TVP3 Kraków
z kardynałem Stanisławem Dziwiszem
z udziałem Gospodyń
z Andrychowa
W TVP3 Kraków spotkała się telewizyjna rodzina, a wraz z nią ci, którzy na co dzień współpracują z krakowskim oddziałem TVP i ci, którzy na ekranach śledzą relacjonowane przez telewizję najważniejsze wydarzenia z Małopolski. Bo, jak podkreślano, TVP3 Kraków jest otwarta na ludzi i ich problemy - czytamy na stronie Telewizji Polskiej. Byłyśmy na tym spotkaniu!
Kolędujmy, przyśpiewujmy - VIII Andrychowska Wigilia
Ósmy raz w historii - a pierwszy raz w nowej lokalizacji - przed Pałacem Bobrowskich odbyło się przedświąteczne spotkanie mieszkańców Gminy Andrychów, wspólne dzielenie się opłatkiem, śpiewanie kolęd oraz degustacja pysznych, tradycyjnych potraw świątecznych przygotowanych przez lokalnych restauratorów. Patronat honorowy nad imprezą objął Burmistrz Andrychowa Tomasz Żak. Wśród lokalnych restauratorów nie zabrakło przedstawicielek Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich z Andrychowa.
XVII Biesiada Seniorek i Działaczek
Kół Gospodyń Wiejskich w Andrychowie
Niewiele jest Stowarzyszeń i instytucji, otaczających swoją opieką działaczy, którzy przed laty współtworzyli historię i teraźniejszość dzisiejszych - dobrze znanych i świetnie funkcjonujących w przestrzeni społecznej organizacji. Jednym z nich jest Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie. Dowodem na to jest między innymi XVII Biesiada Seniorek i Działaczek Kół Gospodyń Wiejskich - najmilsze, najcieplejsze i najpiękniejsze spotkanie, jeśli chodzi o działalność Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich dla swoich Seniorek.
Koło Gospodyń Wiejskich w Targanicach wraz z Wiejskim Domem Kultury zaprosili mieszkańców na XV edycję - Spotkanie przy wigilijnym stole. Spotkania te zapoczątkował Bank Spółdzielczy w Andrychowie. Poprzedni Prezes banku Pan Antoni Zadora, obdarzony wrażliwością na potrzeby innych zainicjował tego rodzaju spotkania wigilijne dla osób samotnych i seniorów.
Wspaniałe warsztaty i mnóstwo radości udało nam się przekazać i otrzymać od dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego w Kaczynie. Gospodynie ze Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie uczestniczyły w zajęciach z techniki - rozwijajacych u dzieci kreatywność i wyobraźnię. Młodzież podzielona na pięć grup uczyła się tworzyć kompozycje kwiatowe oraz kwiaty, ozdoby choinkowe i pacynki. Dzieci nauczyły się również nowych technik rękodzielniczych, a radość ze wspołnych lekcji trudno wyrazić słowami. Dzieci przekazały nam ogromnie dużo ciepła i zainteresowania realizowanymi przez nas pracami!
XVIII Konkurs Potraw Regionalnych
Stół Wigilijny
Inwałd 2017
Aby mierzyć drogę przyszłą, trzeba wiedzieć, skąd się wyszło – słowa Cypriana Kamila Norwida uświadamiają nam ogromne znaczenie przeszłości – która staje sie dla nas podświadomie wyznacznikiem drogi, którą podążamy przez resztę życia. Jeżeli nie mamy korzeni, wspomnień, pięknych przeżyć czasu dzieciństwa, ukształtowanego rytmu życia - znacznie trudniej nam jest w przyszłości znaleźć i podążać drogą poprzednich pokoleń. Jeśli przerywamy delikatną nić, łączącą nas z przeszłością - tracimy punkty odniesienia, naszą tożsamość. Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie od 18 lat w okresie poprzedzającym święta Bożego Narodzenia organizuje wspólne spotkanie - regionalny konkurs potraw - Stół Wigilijny, będący swego rodzaju Wigilią przedstawicieli niemal całej lokalnej społeczności, a także władz samorządowych - od najniższego, do niemal najwyższego szczebla. Nie inaczej było i w tym roku!
„Jesień życia nas rozwija” - podsumowanie projektu!
Stowarzyszenie już po raz piąty realizowało program Województwa Małopolskiego z obszaru pomocy społecznej w zakresie wspierania funkcjonowania społecznego oraz przeciwdziałania wykluczeniu osób starszych. W ramach tegorocznego projektu pn. „Jesień życia nas rozwija”, realizowanego w okresie od 1.06.2017 r. do 30.11.2017 r., seniorzy mogli uczestniczyć
4 kursach: „Sztuczne kompozycje kwiatowe na różne okoliczności – wzory kwiatów obecnie i 50 lat temu”, „Pogotowie krawieckie, „Szydełkowanie” oraz „Wyszywanie gorsetów i bluzek do strojów krakowskich” a także warsztacie pn. „Wicie wieńca i stroików dożynkowych”, specjalistycznej gimnastyce uwzględniającej specyficzne potrzeby zdrowotne seniorów, jak i również masażom leczniczym.
Jednocześnie Stowarzyszenie zorganizowało wyjazd na Dożynki Wojewódzkie, oraz już wkrótce - wyjazd do teatru i na baseny termalne.
Jednym z punktów programu było również spotkanie integracyjne z okazji Światowego Dnia Seniora podczas którego zrealizowano wystawę eksponującą wytworzone przez beneficjentów na kursach elementy rękodzieła ludowego.
„Eko-gospodynie – nasze rady na odpady” - Podsumowanie projektu
Gospodynie Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie po raz drugi aktywnie wykorzystały swoje doświadczenie, wiedzę i zdobyte umiejętności aby skutecznie włączyć się w edukację środowiska gospodyń wiejskich, mająca na celu wzrost świadomości ekologicznej społeczności lokalnej. Tego rodzaju działania skutecznie edukują, ponieważ wiedza nie trafia do zainteresowanych z nieznanych źródeł - lecz dociera z ust znajomych, przyjaciół i osób do których czujemy zaufanie, przyczyniając się do większej świadomości i zmniejszenia powstawania odpadów w naszym regionie. Projekt mógł być realizowany dzięki dotacji otrzymanej z Woj. Małopolskiego w ramach małego grantu "Podaj Dalej", na realizacje projektu pn. „Eko-gospodynie – nasze rady na odpady”.
XVIII Konkurs Potraw Regionalnych -
Stół Wigilijny - Regulamin
kliknij - zobacz
I Andrychowskie Targi Seniora -
Andrychów - 1 października 2017
Aktywność, zdrowie, profilaktyka!
W niedzielę 1 października, w Hali Sportowej przy ul. 1 Maja w Andrychowie pod hasłami: Aktywność, zdrowie, profilaktyka - odbyły się I Andrychowskie Targi Seniora. Organizatorem targów była Fundacja WIIR. Podczas targów swoje stoiska zaprezentowało kilkunastu wystawców z Gminy Andrychów - wśród których znalazły sie lokalne stowarzyszenia, instytucje samorządowe, kluby sportowe, oraz firmy oferujące cały wachlarz usług związanych ze zdrowiem i profilaktyką. Podczas targów można było skorzystać z degustacji, możliwości badań profilaktycznych słuchu i wzroku, oraz podstawowych pomiarów poziomu cukru, a także bogatej oferty firm.
Nie mogło nas tam zabraknąć! Brzydka pogoda nie przeszkodziła w dzieleniu się sercem! 17 września 2017 r. w centrum Andrychowa odbyła się cykliczna impreza charytatywna "Bieg po Serce Zbója spod Złotej Górki" Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie kolejny raz współuczestniczyło w tej pięknej, cyklicznej imprezie charytatywnej
Gospodynie ze Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie już po raz drugi aktywnie wykorzystają swoje doświadczenia i zdobyte umiejętności przyczyniając się do wzrostu świadomości ekologicznej społeczności lokalnej, tym samym zapobiegając czy minimalizując powstawanie odpadów w naszym regionie. Będzie się działo, a to dzięki otrzymanej dotacji z Woj. Małopolskiego w ramach małego grantu "Podaj Dalej", na realizacje projektu pn. „Eko-gospodynie – nasze rady na odpady”.
Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego
XVI Konkurs Stroików Dożynkowych ABS BANK SPÓŁDZIELCZY w Andrychowie
Już szesnaście lat z rzędu Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie organizuje Konkurs Stroików Dożynkowych, mający na celu zachowanie tradycji, ale też stałe doskonalenie tworzenia tego rodzaju - pięknych kompozycji ludowego rękodzieła. No właśnie! Obserwując tegoroczne prace konkursowe można dojść do wniosku, że w sztuce tworzenia stroików dożynkowych gospodynie zrzeszone w SGW osiągnęły prawdziwe mistrzostwo! Konkurs stroików dożynkowych to swego rodzaju "wewnętrzny" konkurs SGW, wykorzystywany również do spotkania się z przyjaciółmi Stowarzyszenia i omówienia aktualnych działań realizowanych przez SGW.
Delegacja Gospodyń SGW z Gminy Andrychów
wyjechała na dożynki wojewódzkie
W piękny, niedzielny poranek delegacja Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich z Andrychowa wyjechała do Bobowej - miejscowości słynącej z tradycji koronkarskich, aby uczestniczyć w tegorocznych XIX Dożynkach Województwa Małopolskiego. Gospodarzami dożynek będą marszałek Jacek Krupa oraz burmistrz Bobowej Wacław Ligęza.
Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w ramach realizacji zadania pn. „Pokolenia zainspirowane tradycją” - zadania publicznego Woj. Małopolskiego w dziedzinie kultury. pn. ”Mecenat Małopolski” organizuje cykl 4 międzypokoleniowych warsztatów o bogatej tematyce: „Sztuka tworzenia bukietów zielnych”, „Sztuka wicia wianków ludowych", „Wicie tradycyjnego wieńca dożynkowego i/lub stroika dożynkowego”. Zorganizowany zostanie również warsztat „Tradycyjne ozdoby choinkowe i Stroiki Bożonarodzeniowe”.
Projekt realizowany jest przy wsparciu finansowym z budżetu Województwa Małopolskiego.
Program pn. "Pokolenia zainspirowane tradycją" realizowany jest przy wsparciu finansowym z budżetu Województwa Małopolskiego i odbywa się od 1 lipca do 31 grudnia 2017 roku. Jak wspomnieliśmy w poprzednich reportażach - oprócz pięknego wieńca, który uczestniczył w konkursie wieńcy dożynkowych gospodynie na dożynki wojewódzkie zabrały ze sobą stroik dożynkowy specjalnie dla Marszałka województwa małopolskiego - Jacka Krupy.
Stowarzyszenie otrzymało kolejną dotacje na realizację zadania pn. "Łączymy pokolenia działająclokalnie". Jest to zadanie publiczne Woj. Małopolskiego w dziedzinie kultury. pn. ”Mecenat Małopolski”.
Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego
Kilka dni temu w Gminie Andrychów przemknęła, praktycznie niezauważona - bardzo ciekawa impreza o charakterze kulinarno-rozrywkowym. 12 sierpnia, w deszczową i niezbyt ciepłą sobotę w gościnnych progach MiniZoo Kucyk w Inwałdzie odbył się przegląd kulinarny "SŁODKIE LATO". Dobra zabawa dla całych rodzin, gry, konkursy, ogromna dawka uśmiechu, pozytywnych wrażeń i przepysznych lokalnych wyrobów - w tym smacznych placków, soków i regionalnych przekąsek czekała na gości!
V Konkurs "Bukiety Na Zielną"
Hotel&SPA Czarny Groń
Rzyki Praciaki - 11 sierpnia 2017 r.
Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie, zainspirowane wielowiekową, polską tradycją obchodów Święta Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, zwanym również Świętem Zaśnięcia Maryi, lub Świętem Matki Boskiej Zielnej zorganizowało V Konkurs "Bukiety na Zielną".
...O! wy kwiaty mej młodości, prosto z łąki zioła,
Co na Matkę Boską Zielną znoszą do kościoła
I stawiają Częstochowskiej, by podniosła rączkę,
Nad firletkę, macierzankę i nad srebrną drżączkę,
Nad rozchodnik i lawendę, nad rutę i miętę,
Bo to wszystko przecież Boże, bo to wszystko święte
(Jan Lechoń, "Rymy częstochowskie")
Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich kolejny raz zorganizowało w ramach realizacji konkursu "Bukiety na Zielną" warsztaty układania bukietów i kompozycji kwiatowych. Po raz drugi w ramach tych warsztatów odbyły się międzypokoleniowe warsztaty wicia wianków.
Konkurs "Bukiety na Zielną" jest konttynuacją pięknej wielowiekowej tradycji obchodzenia Święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, czy też Święta Zaśnięcia Maryi, albo też Uroczystości Matki Boskiej Zielnej. Zapraszamy do zapoznania się z regulaminem konkursu
STOWARZYSZENIE GOSPODYŃ WIEJSKICH uprzejmie informuje o kwocie przekazanej dla nas na
działalność statutową w formie 1% podatku za rok 2015. Ogółem na konto Stowarzyszenia wpłynęła kwota: 3.954,10 zł
Zarząd SGW serdecznie dziękuje Tym darczyńcom, którzy nam zaufali i
przekazali 1% ze swego podatku.
VII Bajkolandia z udziałem Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie
Bajkolandia 2017 za nami! W Andrychowie zakończyła się cykliczna impreza, będąca rozpoczęciem cyklu imprez związanych z otrzymaniem przez Andrychów praw miejskich. Tegoroczna Bajkolandia przebiegała pod hasłem "W Klepsydrze Czasu" Trzeba przyznać, że udała się znakomicie! Pogoda dopisała. Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie było jednym z Partnerów Imprezy. Członkinie Stowarzyszenia w ramach wolontariatu przeprowadziły zajęcia dla dzieci i młodzieży - warsztaty dekorowania podpłomyków. Przygotowaliśmy aż 300 sztuk smacznych, lokalnych wypieków! Pod okiem naszych wolontariuszek dzieci i młodzież dekorowały przysmaki, nadając im fantastyczne i pełne wyobraźni zdobienia. W części artystycznej Na Placu Mikiewicza pod skrzydłami MSH Wizan i Prezesa Jerzego Chylewskiego działała Fabryka Słodkości z Miss EWĄ WACHOWICZ! Bardzo podobały nam się wspomnienia Pani Ewy, która początek swojego zainteresowania kuchnią regionalną i wypiekami zawdzięcza działaniom prowadzonym przez lokalne koło Gospodyń Wiejskich! Zapraszamy na fotorelację!
Miło nam poinformować, że Stowarzyszenie otrzymało kolejną dotacje w kwocie 5.000,00 zł na realizację zadania pn. „Pokolenia zainspirowane tradycją”. Jest to zadanie publiczne Woj. Małopolskiego w dziedzinie kultury. pn. ”Mecenat Małopolski”. W ramach programu odbywać się będą 4 międzypokoleniowe warsztaty o bogatej tematyce: „Sztuka tworzenia bukietów zielnych”, „Sztuka wicia wianków ludowych", „Wicie tradycyjnego wieńca dożynkowego i/lub stroika dożynkowego” oraz „Tradycyjne ozdoby choinkowe i Stroiki Bożonarodzeniowe”. Uczestnikami warsztatów będą seniorzy i uczniowie - grupy 12 osobowe. Natomiast w sierpniu Stowarzyszenie zorganizuje już V Konkurs Bukietów Zielnych. Spotkanie integracyjne przeprowadzone dla około 200 osób, zostanie połączone z wystawą konkursowych bukietów, prelekcją na temat „Tradycji i obrzędów Święta Matki Boskiej Zielnej” i konkursem na najpiękniejszy bukiet zielny.
Projekt realizowany jest przy wsparciu finansowym z budżetu Województwa Małopolskiego.
ROPS „Jesień życia nas rozwija” dotacja 18 000,00 zł!
Pragniemy podzielić się dobrą wiadomością. Stowarzyszenie już po raz piąty zrealizuje program Województwa Małopolskiego z obszaru pomocy społecznej w zakresie wspierania funkcjonowania społecznego oraz przeciwdziałania wykluczeniu osób starszych. W ramach tegorocznego projektu pn. „Jesień życia nas rozwija”, realizowanego w okresie od 1.06.2017 r. do 30.11.2017 r., seniorzy będą mogli wziąć udział w zorganizowanych:
4 kursach: „Sztuczne kompozycje kwiatowe na różne okoliczności – wzory kwiatów obecnie i 50 lat temu”, „Pogotowie krawieckie, „Szydełkowanie” oraz „Wyszywanie gorsetów i bluzek do strojów krakowskich”, Warsztacie pn. „Wicie wieńca i stroików dożynkowych”, specjalistycznej gimnastyce uwzględniającej specyficzne potrzeby zdrowotne seniorów, jak i również będą mieli możliwość skorzystania z masażu leczniczego. Jednocześnie Stowarzyszenie zorganizuje 3 wyjazdy dla seniorów - wyjazd na Dożynki Wojewódzkie, wyjazd do teatru i na baseny termalne.
Projekt realizowany przy wsparciu finansowym z budżetu Województwa Małopolskiego
XVIIKONKURS POTRAW REGIONALNYCH STÓŁ WIELKANOCNY
BACIARSKA CHATA - HOTEL&SPA KOCIERZ - 8 kwietnia 2017 r.
Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego
Nadeszła wiosna. Rozpoczyna się kolejny cykl w dziejach ziemi. Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich od lat - na tydzień przed Wielkanocą organizuje Konkurs Potraw Regionalnych. Kilkuset gości! Spotkanie zorganizowano na najwyższym poziomie! a dokładniej na wysokości 879 m.n.p.m. w przepięknej Baciarskiej Chacie, będącej częścią kompleksu rekreacyjno wypoczynkowego Kocierz. W trakcie wieczoru oprócz konkursu głównego na najpiękniejszy Stół Wielkanocny odbyło się szereg konkursów dodatkowych - w tym konkurs na najładniejsze stroiki wielkanocne, palmy, koszyczki ze święconką oraz nalewkę babuni. Zapraszamy do lektury fotoreportażu i ponad 400 zdjęć z tego wydarzenia!
Dziennikarze popularnego "Życia na Gorąco" – wydawanego od 1994 roku tygodnika, którego obecny nakład wynosi ponad 800 000 egzemplarzy, przeznaczonego głównie dla kobiet - gościli w pierwszym tygodniu marca w Sułkowicach Łęgu, by zebrać materiał, który ukaże się w Wielki Czwartek - tuż przed Świętami Wielkanocnymi! Artykuł z Gospodyniami ze Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie dotyczył będzie tradycji Wielkanocnych w naszym regionie, znajdziecie w nim lokalne przepisy, opisy zwyczajów i obyczajów jednego z dwóch najważniejszych świąt w polskiej tradycji!
W niedzielne popołudnie społeczność Targanic zorganizowała bardzo miłą, uroczystą, wspólną Wigilię. Aby zorganizować tego rodzaju wydarzenie wiele osób musiało poświęcić swój czas i dołożyć do tego swoje serce. Udało się! Mimo ponurej pogody wielu chętnych przybyło na Wigilię. Dni takie jak ten to czas oczekiwania. Wielkie słowa uznania dla mieszkańców Targanic za to, że nie dają zapomnieć o tej naszej pięknej tradycji wzajemnego spotykania się w przedświątecznym czasie - powiedziała witając gości wraz z Józefą Bury - Elżbieta Mieszczak.
Tegoroczne danie od Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie przygotowały Gospodynie KGW Brzezinka. Przygotowano 400 porcji grochu z kapustą! 5 ogromnym termosów, wypełnionych po brzegi grochem z kapustą i grzybami. Potrawę przygotowały Sabina Prus, Kazimiera Kolber, Halina Lachendro i Zofia Błasiak. Halina Markowska prezentowała również autorską wystawę ludowego rękodzieła. Kolejny rok Stowarzyszenie włącza się w organizowanie wspólnych, miejskich imprez!
XVI Biesiada Seniorek i Działaczek
Kół Gospodyń Wiejskich
MDK Andrychów - grudzień 2016
16 raz Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich zorganizowało niezwykłe spotkanie dla Gospodyń Seniorek - Biesiadę Seniorek i Działaczek Kół Gospodyń Wiejskich działających w regionie od często nawet kilkudziesięciu lat. Jego tradycją jest niezwykłe ciepło i humanizm! To wyjątkowe, pełne serca, dobroci i wdzięczności za wieloletnią pracę podziękowanie dla tych Gospodyń które tworzyły zalążki lokalnych organizacji i potem przez wiele lat stanowiły jej kręgosłup. Od początku istnienia SGW własnie tego rodzaju spotkania organizowane są przededniu Świąt Bożego Narodzenia.
XVII Konkurs Potraw Regionalnych - Stół Wigilijny ParkHotel Łysoń 2016
Liczba XVII przed nazwą Konkurs Potraw Regionalnych - Stół Wigilijny - mówi sama za siebie. Wszystko zaczęło się 17 lat temu w Wiejskim Domu Kultury w Targanicach. Konkurs zorganizowano za skromną dietę radnego Ś.P. Zbigniewa Mieszczaka - współtwórcy (łącznie z Czesławą Wojewodzic) pomysłu na Konkurs Wigilijny. Ogromne zaangażowanie KGW Targanice, skromna sala - czy ktoś przypuszczał wtedy jak bardzo zmieni się Polska, powiat, nasza gmina?
Z roku na rok konkurs potraw, oraz towarzyszące mu konkursy stroików i nalewek babuni rozwijały się. Jak - po 17 latach od tego momentu wygląda jedna ze sztandarowych imprez organizowanych przez Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie? Zobaczcie!
SGW zrealizowało zadanie „Seniorki – aktywnie powitajmy dzień”
Stowarzyszenie po raz czwarty realizowało program Województwa Małopolskiego z obszaru pomocy społecznej.
Zadania te od początku cieszyły się dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem seniorów. W ramach projektu pn. „Seniorki – aktywnie powitajmy dzień” realizowanego w 2016 roku podjęto wiele działań zmierzających do przeciwdziałania wykluczeniu osób starszych, wzrostu ich aktywności społecznej i wspieraniu funkcjonowania społecznego osób starszych – mieszkańców powiatu wadowickiego i oświęcimskiego. Wszystko po to, by na twarzach seniorów pojawił się uśmiech, a w sercach - poczucie przynależności do społeczeństwa, które nie zapomina o tych, którzy budowali przyszłość.
Działania podjęte w projekcie skierowano do seniorek (osób w wieku od 55 lat), starszych osób samotnych, schorowanych czy niepełnosprawnych. W ramach realizacji zadania młodsze i sprawniejsze beneficjentki zadania uczestniczyły w kursach, warsztatach i zajęciach gimnastycznych połączonych z masażem leczniczym, wyjazdach, spotkaniach integracyjnych oraz spotkaniach z seniorkami. Zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją realizowanego zadania
Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego
Spotkanie integracyjne - „Seniorki – aktywnie powitajmy dzień” 8.11.2016 r. Roczyny
Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich po raz czwarty realizuje program Województwa Małopolskiego z obszaru pomocy społecznej. Wszystkie dotychczasowe zadania cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem seniorów. W ramach tegorocznego projektu pn. „Seniorki – aktywnie powitajmy dzień”, podjęto wiele działań zmierzających do przeciwdziałania wykluczeniu osób starszych, wzrostu ich aktywności społecznej i wspieraniu funkcjonowania społecznego osób starszych – mieszkańców powiatu wadowickiego i oświęcimskiego. Jednym z działań prowadzonych w ramach zadania było spotkanie integracyjne, które zorganizowano w Roczynach.
Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego
13 września o godzinie 9.00 przedstawicielki Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie gościły w programie "Pytanie na śniadanie" TVP2. To efekt sukcesu - I miejsca w konkursie Kobiety na start!
Foto: zrzut ekranu programu TVP2 "Pytanie na śniadanie"
Zwyciężyłyśmy w Ogólnopolskim konkursie "Kobiety na start"!
Wielki sukces Gospodyń z Andrychowa i wielkie święto polskich Gospodyń w Licheniu! Koncert piosenkarki - Eleni, występ Zespołu Pieśni i Tańca "Łany", pokazy unikatowej kolekcji mody - "150 lat gospodyń" oraz rozstrzygnięcie finałowe konkursu "Kobiety na start" to główne atrakcje odbywającego się właśnie VI Ogólnopolskiego Zjazdu Kół Gospodyń Wiejskich i Innych Organizacji Kobiecych z Terenów Wiejskich. Bardzo nam miło poinformować, że Gospodynie Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie zwyciężyły - zdobywając I miejse wśród niemal 240 Kół Gospodyń, organizacji i stowarzyszeń zgłoszonych z całej Polski. Sukces jest tym większy, że konkursowe jury oceniało całokształt dokonań - oceniając dorobek zgłoszonych podmiotów.
Do ścisłego finału dostało się 16 organizacji, z których komisja konkursowa wybrała 3 najlepsze - przyznając im wysokie nagrody pieniężne - 7000, 5000 i 3000 zł. Nagroda cieszy tym bardziej, że przyznana została w roku jubileuszowym - podczas hucznych obchodów 150 lat kół włościanek. To prawdopodobnie największe tego rodzaju, ogólnopolskie, dwudniowe święto gospodyń. Impreza odbywa się nad brzegiem licheńskiego jeziora w dniach 10 i 11 września. Dodatkową nagrodą był dla nas wspólny występ z Eleni! podczas którego razem zaśpiewałyśmy Barkę! Delegacja SGW była najliczniejsza! Do Lichenia pojechało 48 Gospodyń SGW. Było to możliwe dzięki zaangażowaniu Urzędu Miejskiego w Andrychowie oraz Burmistrza - Tomasza Żaka. Władze Samorządowe po tym, jak Gospodynie dotarły do ścisłego finału postanowiły zasponsorować wyjazd na finał - zapewniając środki finansowe na przejazd.
Bardzo miła wiadomość dla Naszego Stowarzyszenia! Podczas odbywających się 4. września 2016 r. 18. Dożynek Województwa Małopolskiego w Miechowie wieniec Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie otrzymał I miejsce podczas Wojewódzkiego Konkursu Wieńców Dożynkowych!
"Za wszystkie dary Twe - dziękujemy Ci Panie" Co roku inaczej. Co roku równie pięknie! Gmina Andrychów kolejny raz wspólnie obchodziła Święto Plonów. Od kilku lat Gminne Dożynki organizowane są w wioskach wchodzących w skład naszej gminy. W 2015 roku organizatorami Święta Plonów były Rady Sołeckie w Sułkowicach-Łęgu i Sułkowicach-Bolęcinie. Poprzednio dożynki gminne odbywały się w Roczynach, Inwałdzie, Zagórniku i Targanicach. W 2016 przyszedł więc czas na Rzyki - wioskę, która w ostatnich latach przeżywa prawdziwy rozkwit!
We współczesnym świecie mało jest imprez, które potrafią łączyć ludzi we wspólnym dziękczynieniu, zabawie i poczuciu dobrze wykonanej pracy. Jedną z ostatnich, która nam pozostała są dożynki - ogromne przedsięwzięcie organizacyjne, łączące trud ludzi pracujących na roli z wysiłkiem organizatorów i sponsorów, mieszkańców miasta i wiosek. Ta olbrzymia impreza to również zaangażowanie władz samorządowych i przedstawicieli wielu instytucji, organizacji i stowarzyszeń. Tradycja dożynkowa jest jak kościelny dzwon. Bijący często - powszednieje. Przyzwyczajeni do jego brzmienia popadamy w rutynę, zapominając, że nie bije on bez powodu, lecz po to by wzywać do działania i pamięci o rzeczach najważniejszych. Jego dźwięków słuchali nasi praojcowie, docierał do naszych rodziców, babć i dziadków - tak jak tradycja, niosąca w sobie ponadczasowe treści.
Konkurs stroików dożynkowych
ABS Bank Spółdzielczy
Andrychów - 25 września 2016 r.
Tradycyjnie jak co roku Gospodynie Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie spotkały się w świetlicy ABS Banku Spółdzielczego na konkursie stroików dożynkowych. Artystki tworzące wspaniałe kompozycje z darów natury kolejny raz potwierdziły nie tylko swoje umiejętności manualne, ale też - ogromną miłość do rękodzieła inspirowanego naturą i uświęconego tradycją. 16 raz Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich organizuje imprezy związane z dożynkami. Jedną z nich jest właśnie konkurs stroików dożynkowych finansowany z programu Urzędu Miejskiego w Andrychowie - "Bukiety zielne i stroiki dożynkowe jako obrzęd ludowy w Gminie Andrychów"
IV Konkurs Bukietów Zielnych Hotel&SPA Czarny Groń - 12 sierpnia 2016 r.
To już czwarty Konkurs Bukietów Zielnych organizowany przez Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie we współpracy z licznym gronem sponsorów. Wydawać by się mogło, że po pierwszych trzech edycjach wszystko już zostało powiedziane w kwestii tradycyjnych bukietów zielnych.
Mimo wielu spostrzeżeń podczas poprzednich konkursów, dotyczących święta Matki Boskiej Zielnej, bukietów zielnych i wartości emocjonalnej, artystycznej oraz kulturowej, którą niosą bukiety zielne - nadal wydaje się, że nie wszystko w ich kwestii zostało powiedziane. Co roku Gospodynie zaskakują nowymi pomysłami na popularyzację tradycji, zwracając uwagę na wartości, które ze sobą niesie. Tradycja nie jest dla nich zbiorem przepisów, nakazów, praw i obowiązków - lecz pożyteczną lekcją, zbiorem przydatnych rad, które pokolenia tych, którzy byli przed nami zostawiły nam nie po to, by nas pouczać - lecz po to... by nas chronić!
Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich otrzymało dotację na realizację zadania pn. „Eko-gospodynie – mamy rady na odpady”. W ramach realizacji zadania Stowarzyszenie zorganizowało szereg ekologiczno-informacyjnych działań mających na celu zapobieganie powstawaniu odpadów. Odbiorcami zadania byli mieszkańcy powiatu wadowickiego i powiatu oświęcimskiego – głównie mieszkańcy terenów wiejskich, a w szczególności gospodynie z KGW. Celem projektu było podniesienie poziomu wiedzy, świadomości, umiejętności oraz wzrost odpowiedzialności ekologicznej mieszkańców powiatu wadowickiego i oświęcimskiego poprzez szeroki wachlarz działań podjętych przez gospodynie, dotyczących zapobiegania powstawaniu odpadów. Beneficjentom, w ramach realizacji zadania zaproponowano uczestnictwo w Spotkaniach promocyjno-edukacyjnych dotyczących ekologicznego stylu życia. Na spotkaniach poruszano tematy i porady dotyczące wykorzystania produktów naturalnych jako środków czystości, naturalnych środków zwalczania szkodników i chorób roślin, środków do pielęgnacji roślin, kosmetyków, itd. Poruszony został również temat przykładów i sposobów zapobiegania marnowania żywności. Przedstawione porady zebrano i opracowano w formie „Poradnika Eko-gospodyni”.
Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Realizacja zadania "Łączymy pokolenia działająclokalnie" „Wicie tradycyjnego wieńca dożynkowego”
Stowarzyszenie otrzymało kolejną dotacje na realizację zadania pn. "Łączymy pokolenia działająclokalnie". Jest to zadanie publiczne Woj. Małopolskiego w dziedzinie kultury. pn. ”Mecenat Małopolski”. W ramach programu odbywają się: 3 międzypokoleniowe warsztaty o bogatej tematyce: „Sztuka tworzenia bukietów zielnych”, „Wicie tradycyjnego wieńca dożynkowego”, „Tradycyjne ozdoby choinkowe i Stroiki Bożonarodzeniowe”. Warsztaty przeprowadzane są w grupach 12 osobowych (6 seniorek i 6 młodych ludzi). Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z warsztatów: „Wicie tradycyjnego wieńca dożynkowego”
Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Warsztaty wianków i bukietów zielnych - 11 sierpnia 2016 r.- WDK Sułkowice Łęg
W dniu poprzedzającym Konkurs Bukietów Zielnych SGW Andrychów zorganizowało niezwykłe warsztaty, przeprowadzone w ramach realizacji programu ŁĄCZYMY POKOLENIA DZIAŁAJĄC LOKALNIE.
Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Termin realizacji projektu 1.8.2016 do 15.12.2016. To właśnie w ramach tego programu zrealizowano międzypokoleniowy warsztat tworzenia bukietów zielnych oraz warsztaty wicia wianków. 11. sierpnia w Domu Kultury w Sułkowicach Łęgu młodzież oraz instruktorki - członkinie Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie przeprowadziły bardzo efektowne warsztaty zwieńczone pokazem efektów podczas konkursu bukietów zielnych.
Od kilku lat raz w roku Plac Mickiewicza w Andrychowie zamienia się w miejsce rywalizacji kucharzy i kucharek, którzy walczą o zaszczytny laur - Złotą Andrychowską Czapkę Kucharską. Podczas VI Festiwalu Plackorzy w szranki stanęło 11 kucharek i jeden kucharz! Przedstawicielki Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie, Kół Gospodyń Wiejskich Gminy Andrychów, ekipa Czarnego Gronia oraz Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Wadoviana przygotowało dwanaście pysznych wypieków.
SGW otrzymało dotację na realizację zadania "Łączymy pokolenia działająclokalnie"
Lato w pełni, czas na wakacje. Stowarzyszenie nie ma jednak czasu na leniuchowanie, co cieszy gospodynie, które otrzymały kolejną dotacje na realizację zadania pn. "Łączymy pokolenia działająclokalnie". Jest to zadanie publiczne Woj. Małopolskiego w dziedzinie kultury. pn. ”Mecenat Małopolski”. W latach poprzednich, programy te cieszyły się ogromnym zainteresowaniem
mieszkańców, co świadczy o potrzebie dalszej realizacji zadań aktywizujących społeczeństwo i jednocześnie wspierających i chroniących dziedzictwo kulturowe naszego regionu.
Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Konkurs "Kobiety na start" - Gospodynie SGW najlepsze w Małopolsce
Jury konkursu "Kobiety na start" zorganizowanego przez redakcję www.gospodyni.com.pl wybrało 16 finałowych organizacji. Po obradach spośród 48 półfinalistów wybrano 16 organizacji. Miło nam poinformować, że jako jedyne z Małopolski w grupie finałowej konkursu znalazły się Gospodynie Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie. Wkrótce wyłonieni będą finaliści ogólnopolscy. Ogłoszenie listy laureatów i wręczenie nagród nastąpi 10 września podczas VI Ogólnopolskiego Zjazdu Kół Gospodyń Wiejskich i Innych Organizacji Kobiecych z Terenów Wiejskich, który odbędzie się w Licheniu Starym. Organizatorzy organizują również głosowanie SMS. Organizacja, która zdobędzie największa liczbę głosów otrzyma tytuł najpopularniejszej organizacji kobiecej na terenach wiejskich. Więcej informacji o zakwalifikowanych organizacjach oraz szczegóły głosowania SMS dostępne są na stronie: gospodyni.com.pl
Warsztaty twórcze -„Eko-gospodynie - mamy rady na odpady”.
Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie otrzymało dotację na realizację zadania pn. „Eko-gospodynie – mamy rady na odpady”. W ramach realizacji zadania Stowarzyszenie organizuje i przeprowadza szereg ekologiczno-informacyjnych działań mających na celu zapobieganie powstawaniu odpadów. Odbiorcami zadania są mieszkańcy powiatu wadowickiego i powiatu oświęcimskiego – głównie mieszkańcy terenów wiejskich, a w szczególności gospodynie z KGW.
Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Rozpoczynamy realizację projektu: "Eko-gospodynie - mamy rady na odpady"
Kolejny raz Gospodynie Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie zaskakują swoimi pomysłami. Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego - "Eko-gospodynie - mamy rady na odpady" składa się z szeregu praktycznych i teoretycznych działań, które oprócz dalszej integracji środowiska Gospodyń Wiejskich ma również duże znaczenie edukacyjne i praktyczne. Od lat widać, że Gospodynie SGW nie traktują działań w Stowarzyszeniu rutynowo. Wciąż się uczą, rozwijają się, realizują nowe pomysły - nabywając kolejnych doświadczeń. Nie zapominają również o bardzo ludzkim aspekcie wspólnej pracy - pamiętają o swoich imieninach, troszczą się o koleżanki seniorki, pamiętają o tych, którzy są w potrzebie.
Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Bardzo nam miło poinformować o tym, że Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie znalazło się w gronie 48 półfinalistów konkursu „Kobiety na start” - jako jedna z 3 organizacji z województwa Małopolskiego!
SGW otrzymało dotację na realizację zadania
„Seniorki – aktywnie powitajmy dzień”
Stowarzyszenie po raz czwarty realizuje program Województwa Małopolskiego z obszaru pomocy społecznej. Wszystkie zadania cieszyły się corocznie bardzo dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem seniorów. W ramach tegorocznego projektu pn. „Seniorki – aktywnie powitajmy dzień”, podjęty zostanie szeroki wachlarz działań zmierzających do przeciwdziałania wykluczeniu osób starszych, wzrostu ich aktywności społecznej i wspieraniu funkcjonowania społecznego osób starszych – mieszkańców powiatu wadowickiego i oświęcimskiego.
Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
SGW otrzymało dotację na realizację zadania
„Eko-gospodynie - mamy rady na odpady”.
Miło nam poinformować, że Stowarzyszenie otrzymało dotacje w wysokości 10 000 zł na realizacje zadania pn. „Eko-gospodynie – mamy rady na odpady”. W ramach realizacji zadania Stowarzyszenie zorganizuje i przeprowadzi szereg ekologiczno-informacyjnych działań mających na celu zapobieganie powstawaniu odpadów. Odbiorcami zadania będą mieszkańcy powiatu wadowickiego i powiatu oświęcimskiego – głównie mieszkańcy terenów wiejskich, a w szczególności gospodynie z KGW.
Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Spotkanie integracyjne - Dzień Matki 24.05.2016 r. WDK Targanice
Gospodynie ze Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie kolejny raz mogły się przekonać, ze My - Polacy - lubimy się ze sobą spotykać. Spotkania integracyjne organizowane przez Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie są odpowiedzią na stopniowo zanikającą polską tradycję wspólnych biesiad. Tym razem Gospodynie Stowarzyszenia spotkały się w odnowionej sali Wiejskiego Domu Kultury w Targanicach, by wspólnie świętować Dzień Matki.
XVI Konkurs Potraw Regionalnych - Stół Wielkanocny 2016 19 marca 2016 r. Hotel&Spa Kocierz
19 marca 2016 r. w gościnnych progach Hotelu & Spa Kocierz Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie wraz ze Starostwem Powiatowym w Wadowicach, Urzędem Miejskim w Andrychowie, Urzędami Gmin Osiek i Wiśniowa oraz Małopolską Spółdzielnią Handlową Wizan i ABS Bankiem Spółdzielczym w Andrychowie oraz licznymi sponsorami, wśród których znalazły się firmy i osoby prywatne - przyjaciele Stowarzyszenia - zorganizowało XVI Konkurs Potraw Regionalnych "Stół Wielkanocny". Partnerem przedsięwzięcia było Województwo Małopolskie.
STOWARZYSZENIE GOSPODYŃ WIEJSKICH uprzejmie informuje o kwocie przekazanej dla nas na
działalność statutową w formie 1% podatku za 2014 r.
"Ludzie nie mogliby żyć razem,
gdyby nie mieli do siebie zaufania, czyli
gdyby nie przekazywali sobie prawdy i wzajemnego szacunku"
Zarząd SGW serdecznie dziękuje Tym darczyńcom, którzy nam zaufali i
przekazali 1% ze swego podatku.
Ogółem na konto Stowarzyszenia wpłynęła kwota : 6044 zł 80 groszy
"Dobry czyn - nigdy nie idzie na marne" Bardzo dziekujemy wszystkim, którzy nam zaufali i oświadczamy, że całość
wykorzystana zostanie na działalność Statutową.
Spotkanie Przy Wigilijnym Stole - Targanice, 20 grudnia 2015 r.
Koło Gospodyń Wiejskich w Targanicach oraz Wiejski Dom Kultury w Targanicach zaprosili mieszkańców na XIII edycję imprezy opłatkowej - Spotkanie przy wigilijnym stole. Spotkanie prowadziła Józefa Bury - KGW Targanice. Koło Gospodyń Wiejskich zadbało o smaczny poczęstunek dla przybyłych gospodyń i mieszkańców wioski. W imprezie uczestniczyły przedstawicielki Gospodyń działające w Kołach Gospodyń Wiejskich z całej okolicy.
VI Andrychowska Wigilia -
20 grudnia 2015 r. Plac Mickiewicza
Jesteśmy tam od początku! Już szósty raz Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie współuczestniczyło w organizowanej na Placu Mickiewicza w Andrychowie - Andrychowskiej Wigilii. SGW znalazło się w gronie ludzi dobrej woli - właścicieli firm, instytucji, organizacji i stowarzyszeń - którzy zorganizowali poczęstunek dla uczestników spotkania - mieszkańców miasta przy wielkim, miejskim wigilijnym stole pod chmurką.
„Kultura i tradycja dialogiem pokoleń”- podsumowanie projektu
Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie zrealizowało zadanie publiczne Województwa Małopolskiego w dziedzinie kultury. pn. ”Mecenat Małopolski”. W ramach projektu w okresie od 10.07.2015 r. do 31.12.2015 r., zorganizowane zostały: międzypokoleniowe warsztaty pn.: „Sztuka tworzenia bukietów zielnych”i „Wicie tradycyjnego wieńca dożynkowego”. Zajęcia trwały od sierpnia 2015. Zajęcia przeprowadzone były w grupach 12 osobowych (6 seniorek i 6 młodych ludzi). Pięknym regionalnym akcentem było uczestnictwo beneficjentów zadania w dożynkach, na których Stowarzyszenie zaprezentowało wieniec dożynkowy oraz przedstawiło tradycyjne obrzędy dożynkowe.
Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Choinki blask-tradycji czas - podsumowanie projektu
Święta Bożego Narodzenia i ich magiczny czas zagościł w naszych domach. Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie, dzięki realizacji projektu z dziedziny kultury przypomniały mieszkańcom Andrychowa i okolic regionalną tradycję i symbolikę tych pięknych chwil.
Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego
Program „Choinki blask-tradycji czas” współfinansowany był ze środków Województwa Małopolskiego, a jego głównym celem było zachowanie i pomnażanie dziedzictwa kulturowego naszego regionu, promowanie i pielęgnowanie tradycji i kultury regionalnej oraz wzmacnianie tożsamości lokalnej i regionalnej mieszkańców powiatu wadowickiego.
15 Biesiada Seniorek i Działaczek Kół Gospodyń Wiejskich
15 raz Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich organizuje niezwykłe spotkanie kobiet - Biesiadę Seniorek i Działaczek Kół Gospodyń Wiejskich działających w naszym regionie. To spotkanie jest wyjątkowe, szczególne, pełne serca, dobroci i podziękowań za wieloletnią pracę Gospodyń. Od początku istnienia SGW tego rodzaju spotkania organizuje sie w niezwykłej oprawie okresu Świąt Bożego Narodzenia. Spotkanie miało motto - "Trwaj chwilo - chwilo jesteś piękna"
XVI Konkurs Potraw Regionalnych Stól Wigilijny 2015
ParkHotel Łysoń 5. grudnia 2015 r.
W gościnnych progach ParkHotelu Łysoń - Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie zorganizowało XVI Konkurs Potraw Regionalnych - Stół Wigilijny zapraszając przedstawicieli środowisk samorządowych, biznesu, organizacji i stowarzyszeń, a także środowiska wiejskie - przedstawicielki Kół Gospodyń związanych ze Stowarzyszeniem. Goście tradycyjnie dopisali, ciesząc się wspólnie z organizatorkami wydarzenia ze wspólnego przebywania w gronie przyjaciół. Spotkanie było również świętem - jubileuszem 15 lat działalności Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich.
Mija kolejny okres pracy, wypoczynku i aktywności społecznej gospodyń - realizowany w ramach projektu będącego kontynuacją realizowanych wcześniej przez Stowarzyszenie programów Województwa Małopolskiego z obszaru pomocy społecznej - "Seniorki - społeczne i ludowe kreatorki".
W ramach tegorocznego projektu, podjęty został szeroki wachlarz działań zmierzających do przeciwdziałania wykluczeniu osób starszych, wzrostu ich aktywności społecznej i wspieraniu funkcjonowania społecznego osób starszych.
Projekt realizowano w okresie od 10 lipca 2015 roku do 30 listopada 2015 roku. Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
To było wielkie święto największej polskiej spółdzielni handlowej i naszego przyjaciela - Małopolskiej Spółdzielni Handlowej WIZAN. Spółdzielcy i zaproszeni goście spotkali się w pięknej sali ParkHotelu Łysoń aby świętować jubileusz 70 lat istnienia MSH WIZAN. Przez lata MSH WIZAN dał się poznać mieszkańcom Andrychowa nie tylko poprzez sieć przyjaznych klientom sklepów, ale też współuczestnicząc w życiu lokalnej społeczności poprzez wspieranie wielu inicjatyw, stowarzyszeń i organizacji. Logo WIZANu bardzo często pojawia się na wielkich, miejskich imprezach kulturalnych. Warto podkreślić, że WIZAN to polska firma, starająca się skutecznie konkurować z sieciami hipermarketów. Spółdzielnia w chwili obecnej prowadzi 68 placówek i wciąż się rozwija. Obrót to ponad sto milionów złotych!
Święta Bożego Narodzenia i ich magiczny czas już niebawem zagości w naszych domach. Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie, dzięki realizacji projektów z dziedziny kultury pragną przypomnieć regionalną tradycję i symbolikę tych pięknych chwil.
Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego
Program „Choinki blask-tradycji czas” współfinansowany jest ze środków Województwa Małopolskiego, a jego głównym celem jest zachowanie i pomnażanie dziedzictwa kulturowego naszego regionu, promowanie i pielęgnowanie tradycji i kultury regionalnej oraz wzmacnianie tożsamości lokalnej i regionalnej mieszkańców powiatu wadowickiego.
Nadzwyczajne, Walne Zebranie Członkiń
Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie
5 listopada 2015 roku w pomieszczeniach ABS Banku Społdzielczego w Andrychowie odbyło się Nadzwyczajne, Walne Zebranie Członkiń Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie. Upłynęła 5 letnia kadencja Zarządu SGW. Podczas zebrania w tajnym głosowaniu wybrano nowy Zarząd Stowarzyszenia. W jego skład weszli: Czesława Wojewodzic - Prezes, Zofia Moskwik, Zofia Oboza - Wiceprezesi, Jadwiga Sopicka - Skarbnik, Irena Zych - Sekretarz, Elżbieta Bojko i Sabina Prus - Członkowie Zarządu. Powołano również Komisję rewizyjną w składzie: Halina Brzazgacz, Halina Markowska i Józefa Bury
Spotkanie integracyjne seniorek
"Seniorki – społeczne i ludowe kreatorki" MDK Andrychów, 3. 11. 2015 r.
To już kolejne spotkanie poświęcone seniorkom działającym w Stowarzyszeniu Gospodyń Wiejskich i Kołach Gospodyń Wiejskich zrzeszonych w SGW. Spotkania te dają przybyłym wiele radości, są okazją do wspólnych rozmów i przedstawienia bieżącej działalności SGW. W Miejskim Domu Kultury, 3 listopada 2015 r. gospodynie wspominały również wydarzenia ostatnich 15 lat. Tak, tak! Nadchodzi jubileusz 15-lecia Stowarzyszenia!
III impreza charytatywna -
Bieg po serce Zbója spod Złotej Górki!
Kolejny raz Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie uczestniczyło w imprezie charytatywnej Bieg Po Serce Zbója. Każde Koło Gospodyń Wiejskich działające w Gminie Andrychów przygotowało pyszny placek! Rozdaliśmy 400 porcji! 18 października 2015 r centrum Andrychowa zamieniło się w olbrzymi obiekt sportowy wypełniony ludźmi, którzy chcą pomagać innym.
19 września 65 członkiń KGW wraz zaproszonymi gośćmi świętowało niecodzienny jubileusz – 85-lecie powstania koła. Program uroczystości obejmował mszę św. w kościele Matki Boskiej Szkaplerznej oraz część oficjalną w Wiejskim Domu Kultury.
Konkurs stroików dożynkowych
ABS Bank Spółdzielczy
Andrychów - 3 września 2015 r.
Gospodynie Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie kolejny raz spotkały się w świetlicy ABS Banku Spółdzielczego na konkursie stroików dożynkowych. Wydawałoby się, że w tym temacie już wszystko zostało powiedziane i wykonane, a ludowe artystki tworzące od lat wspaniałe kompozycje z darów ziemi nie znajdą nowych inspiracji i pomysłów. To oczywiście nieprawda! Gospodynie po raz kolejny pokazały, że tradycja nie jest martwym powielaniem wzorców z przeszłości, lecz twórczym działaniem inspirowanym pracą i doświadczeniem poprzednich pokoleń, źródłem niewyczerpanych pomysłów, dopracowanych w najmniejszych nawet szczegółach.
Projekt jest kontynuacją realizowanych wcześniej przez Stowarzyszenie programów Województwa Małopolskiego z obszaru pomocy społecznej. W ramach tegorocznego projektu, podjęty został szeroki wachlarz działań zmierzających do przeciwdziałania wykluczeniu osób starszych, wzrostu ich aktywności społecznej i wspieraniu funkcjonowania społecznego osób starszych. Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu z realizacji wicia wieńca dożynkowego („Grupa wieńcowa” – 10 seniorów) oraz z relacji wyjazdu grupy wieńcowej na dożynki Województwa Małopolskiego - wyjazd grupy wieńcowej wraz z 40 innymi beneficjentami.
Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie realizowało zadanie publiczne Województwa Małopolskiego w dziedzinie kultury. pn. ”Mecenat Małopolski”. W ramach projektu w okresie od 10.07.2015 r. do 31.12.2015 r., zorganizowane zostały: międzypokoleniowe warsztaty pn.: „Sztuka tworzenia bukietów zielnych”i „Wicie tradycyjnego wieńca dożynkowego”. Zajęcia trwały od sierpnia 2015. Zajęcia przeprowadzone były w grupach 12 osobowych (6 seniorek i 6 młodych ludzi).Pięknym regionalnym akcentem było uczestnictwo beneficjentów zadania w dożynkach, na których Stowarzyszenie zaprezentowało wieniec dożynkowy oraz przedstawiło tradycyjne obrzędy dożynkowe.
Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
14 sierpnia 2015 r. o godzinie 16.00 w Hotelu&SPA Czarny Groń w Rzykach Praciakach odbył się III Konkurs Bukietów Zielnych. Konkurs udowadnia, że bukiet zielny - przed laty bardzo popularny i ważny zwyczaj - powraca do łask. Coraz częściej zastanawiamy się jak bardzo poprzez nasze odejście od natury zatraciliśmy część naszego człowieczeństwa. Natura nas uczy, bawi, cieszy, ale też - uzdrawia. Coraz częściej zachwycamy się, ale też rozumiemy jej ogromną siłę. Układając kwiaty i zioła w kompozycje, które mogą przetrwać długi czas uczymy się od nowa wiedzy, która kiedyś przekazywana była naturalnie - z pokolenia na pokolenie.
13 sierpnia 2015 r. trzeci raz, dokładnie w tym samym dniu co w latach poprzednich Gospodynie Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie, razem z młodzieżą uczestniczyły w ciekawym kursie florystycznym. Od 3 lat prowadzi go profesjonalistka - Alicja Augustyn-Zielińska. "Każdy dzień powinien być dla nas nowym doświadczeniem. Dzień bez doświadczenia to dzień stracony" - twierdzi Pani Alicja. Z takim podejściem do życia - trudno o nudę. Zobaczcie jak było na warsztatach i koniecznie zobaczie piękne kompozycje z ziół, stworzone podczas warsztatów.
Wielka patelnia, mnóstwo placków, małopolskie smaki, warsztaty, spotkanie z delegacjami miast partnerskich i klimatyzowany chłodek :) Ten ostatni towarzyszył nam niestety tylko na sali roczyńskiej Straży Pożarnej. Inne miejsca obchodów święta miasta - Dni Andrychowa - V Festiwal Plackorzy - charakteryzował się temperaturą jak w tropikach. Oj - napracowały się tego dnia Gospodynie SGW w Andrychowie! Warto dodać, że cała praca została wykonana w ramach wolontariatu! Gospodynie kolejny raz potwierdziły swój kunszt w pieczeniu pysznych placków!
I Miejsce na V Festiwalu Plackorzy otrzymała Koło Gospodyń Wiejskich z Brzezinki za placek miodowy, a III - Koło gospodyń wiejskich z Roczyn za placek drożdżowy z serem i kruszonką.
Zwyczaje dożynkowe, bukiety zielne jako obrzędy ludowe w Gminie Andrychów
Miło nam poinformować, że Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie przystąpiło do realizacji projektu "Zwyczaje dożynkowe, bukiety zielne jako obrzędy ludowe w Gminie Andrychów" Projekt będzie realizowany w okresie 1 czerwca - 30 września 2015 roku.
Projekt realizowany jest przy wsparciu finansowym Urzędu Miejskiego w Andrychowie. Po zrealizowaniu projektu zapraszamy na fotoreportaż!
"Seniorki-społeczne i ludowe kreatorki"
Miło nam poinformować, że Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie przystąpiło do realizacji kolejnego projektu - "Seniorki-społeczne i ludowe kreatorki". Niniejszy projekt jest kontynuacją realizowanych wcześniej przez Stowarzyszenie programów Województwa Małopolskiego z obszaru pomocy społecznej. W ramach tegorocznego projektu, podjęty zostanie szeroki wachlarz działań zmierzających do przeciwdziałania wykluczeniu osób starszych, wzrostu ich aktywności społecznej i wspieraniu funkcjonowania społecznego osób starszych. Projekt zostanie realizowany w okresie 10 lipca 2015 roku do 30 listopada 2015 roku.
Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie realizuje zadania publiczne Województwa Małopolskiego w dziedzinie kultury. pn. ”Mecenat Małopolski”, jak i innych projektów. W latach poprzednich w doskonały sposób ukazano potrzebę aranżacji wielopłaszczyznowych działań zbliżających młodzież do seniorów i kultury oraz sztuki ludowej. Celem głównym zadania jest zachowanie i pomnażanie dziedzictwa kulturowego naszego regionu, pobudzenie zainteresowania tradycją, historią i kulturą regionalną oraz wzmacnianie tożsamości lokalnej i regionalnej mieszkańców powiatu wadowickiego poprzez międzypokoleniową aktywizację społeczności. W ramach tegorocznego projektu realizowanego w okresie od 10.07.2015 r. do 31.12.2015 r., zorganizowane zostaną: międzypokoleniowe warsztaty pn.: „Sztuka tworzenia bukietów zielnych”, „Tradycyjne ozdoby choinkowe i Stroiki Bożonarodzeniowe” i „Wicie tradycyjnego wieńca dożynkowego”. Zajęcia będą trwały od sierpnia.
Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Tegoroczna Bajkolandia za nami! W Andrychowie zakończył się dwudniowy cykl imprez, przebiegający pod hasłem "Duch Gór - Zbójowanie na wesoło" Tegoroczny Dzień Dziecka udał się znakomicie! Pogoda dopisała. Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie było jednym z Partnerów Imprezy. Członkinie Stowarzyszenia w ramach wolontariatu przeprowadziły zajęcia dla dzieci i młodzieży - warsztaty tworzenia kwiatów z krepiny.
W niedzielę, 7 czerwca 2015 r. w Stanicy Hucuł zorganizowano Powiatowe Święto Ludowe. Gospodynie ze Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Sułkowicach Łęgu przygotowały smaczny poczęstunek. Nie zabrakło naszego stoiska z wyrobami rękodzieła. Chór KGW Sułkowice Łęg zaprezentował na scenie wiązankę piosenek i przyśpiewek ludowych.
Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie spotkało się na kolejnym spotkaniu integracyjnym Tradycyjnie co roku okazją do tego typu spotkań jest Dzień Matki. Gościny tym razem udzieliła Remiza Strażacka w Rzykach. Przybyłych gości powitały Prezes SGW i radna powiatowa Czesława Wojewodzic oraz Wiceprezes SGW, radna powiatowa i sołtys Rzyk - Zofia Moskwik. Spotkanie zorganizowano dzięki dotacji z Urzędu Miejskiego w Andrychowie - program Polityka Senioralna oraz oszczędności z konkursu na Stół Wielkanocny.
W piątkowe popołudnie 15 maja 2015 r. już po raz czwarty odbyło się w Świetlicy CKiW
w Sułkowicach-Bolęcinie uroczyste spotkanie z okazji „DNIA ZOŚKI”.
Spotkania to cieszą się u nas dużą popularnością. Na spotkanie przybyły między innymi wszystkie Zofie należące do Koła GospodyńWiejskich.
Kiermasz rękodzieła w Wadowickiej Bibliotece Publicznej
Przed dwa dni w Wadowickiej Bibliotece Publicznej trwał kiermasz wielkanocny, na którym można było nabyć rękodzieło stworzone przez panie ze Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich z Andrychowa.
XV Jubileuszowy Konkurs Potraw Regionalnych Stół Wielkanocny
XV Jubileuszowy Konkurs Potraw Regionalnych Stół Wielkanocny to trzydziesty z serii konkursów potraw regionalnych - Wigilijnych i Wielkanocnych zorganizowanych przez Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie. Okrągła rocznica! Impreza na Kocierzu któryś już raz pozwala spojrzeć na wszystko z innej perspektywy. Wielkanoc to okres porządkowania domu, usuwania śladów zimy, tego co było. Spotykamy sie przy rodzinnych, polskich, odświętnych stołach na pamiątkę Wielkiej Nocy, utwierdzając się w przekonaniu, że nasz ziemski trud i praca - nie idzie na marne.
Spotkanie opłatkowe i Jasełka - Sułkowice Łęg 2015
To było piękne - międzypokoleniowe spotkanie wspólnoty mieszkańców. Organizatorem Spotkania opłatkowego w WDK Sułkowice Łęg było KGW Sułkowice Łęg, CKiW w Andrychowie, WDK w Sułkowicach Łęgu, które przygotowało piękny program artystyczny, oraz gospodynie, które przygotowały poczęstunek. Na scenie WDK Sułkowice Łęg zaprezentowały się dzieci i młodzież działające na terenie sołectwa w Wiejskim Domu Kultury.
Warsztat "Tradycyjne ozdoby choinkowe i stroiki bożonarodzeniowe"
W sułkowickim Wiejskim Domu Kultury zrealizowano kurs - warsztat "Tradycyjne ozdoby choinkowe i stroiki bożonarodzeniowe" realizowany z programu" Razem bliżej do kultury i tradycji" z
Mecenatu Małopolskiego 2014. Warsztat przeprowadzony został dla 6 seniorek i
6 dziewcząt. W atmosferze współpracy międzypokoleniowy zespół aktywnie spędził czas nabywając nową wiedzę i umiejętności manualne.
Projekt zrealizowano zgodnie z umową I/547/KD/718/14 z dnia 01.04.2014
PROJEKT ZREALIZOWANO PRZY WSPARCIU FINANSOWYM WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO
Wieczór Wigilijny w targanickim Wiejskim Domu Kultury
Raz w roku zdarza się szczególne, rodzinne popołudnie i noc, którą rozpala światło istoty naszego człowieczeństwa. Spotykamy się wtedy w gronie najbliższych, dzieląc swój czas z ludźmi, którzy są dla nas najważniejsi. Nie jesteśmy sami na świecie. Oprócz rodziny mamy też przyjaciół, ludzi którym wiele zawdzięczamy, środowiska w których pracujemy, tworzymy, spełniamy nasze pasje. Nic więc dziwnego, że tradycja wigilijnych spotkań ewoluowała na cykl imprez spędzanych właśnie w takim gronie. Chcemy dzielić się światłem Wigilii. Wiele lat temu szczególne spotkania w gminie zapoczątkował Bank Spółdzielczy w Andrychowie. Poprzedni Prezes banku Pan Antoni Zadora - człowiek wielkiego serca, obdarzony wrażliwością na potrzeby drugiego człowieka zainicjował spotkania wigilijne dla osób samotnych i seniorów. Takie spotkania, również dzięki pomocy obecnej Prezes Banku Spółdzielczego Małgorzacie Matusiak odbywały się i odbywają nadal, organizowane przy współpracy i z pomocą lokalnych Kół Gospodyń Wiejskich oraz Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie. Dla każdego z nas światło wigilijnej gwiazdy świeci inaczej. Lubimy się spotykać, aby przynajmniej na chwilę porzucić codzienne sprawy. Tak to już jest, że współczesny świat i troska o dobra doczesne odwracają naszą uwagę nie tylko od tych, którzy dali nam życie, ale też od ludzi, którzy przekazywali nam wiedzę o świecie, opiekowali się nami, wychowywali, troszczyli o lokalne, małe ojczyzny. To właśnie dla takich ludzi - lokalnych działaczy, seniorek i seniorów zorganizowano w niedzielny wieczór 21. grudnia 2014 r. wigilię w targanickim Domu Kultury.
V Andrychowska Wigilia - Plac Mickiewicza, Andrychów 2014
Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie kolejny raz współuczestniczyło w organizowanej na Placu Mickiewicza w Andrychowie - V Andrychowskiej Wigilii. SGW znalazło się w gronie ludzi dobrej woli - właścicieli firm, instytucji, organizacji i stowarzyszeń - którzy zorganizowali poczęstunek przy wielkim, miejskim wigilijnym stole pod chmurką, na którym można było próbować lokalnych, tradycyjnych smakołyków i słuchać dźwięków staropolskich kolęd.
Miło nam poinformować o fakcie realizowania przez Stowarszyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie kolejnego projektu zrealizowanego w ramach programu - "Seniorzy wspierajmy się wzajemnie" Działania podjęte w projekcie skierowane były do seniorów (osób w wieku od 55 lat), starszych osób samotnych, schorowanych czy niepełnosprawnych. W ramach realizacji zadania zostały zrealizowane: kurs tworzenia sztucznych kompozycji kwiatowych, kurs wykonywania staropolskich ozdób choinkowych oraz szydełkowania oraz kurs wyszywania gorsetów dla dzieci, a także inne ciekawe działania.
PROJEKT ZREALIZOWANO PRZY WSPARCIU FINANSOWYM WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO
Przedświąteczna Biesiada Działaczek i Seniorek
Kół Gospodyń Wiejskich
Po raz 14 Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie zorganizowało przedświąteczną Biesiadę Działaczek i Seniorek Kół Gospodyń Wiejskich. Przybyłych na Biesiadę powitała Prezes SGW - Czesława Wojewodzic - przypominając cele oraz sens istnienia Kół Gospodyń Wiejskich. Na spotkanie do Miejskiego Domu Kultury przybyły Koła Gospodyń wraz z seniorkami, działającymi w tych kołach przed laty. Tradycyjną częścią biesiady były specjalne podziękowania dla seniorek z Kół Gospodyń Wiejskich. Upominki dla Gospodyń wręczał Burmistrz Andrychowa Tomasz Żak. Wyróżnione Gospodynie zostały wybrane przez swoje Koła Gospodyń. To piekny gest - ukłon w stronę starszych koleżanek, które przez wiele lat tworzyły historię Kół Gospodyń w naszym regionie.
XV jubileuszowy Konkurs Potraw Regionalnych - Stół Wigilijny
Wigilia, oczekiwanie na coś co wkrótce się wydarzy. Wigilia to najważniejsze rodzinne święto. Tradycje wigilijne tkwią w nas od zawsze. Wigilie organizowane są w całym kraju. Każda rodzina ma w swojej tradycji coś szczególnego. W dzisiejszym świecie często tylko wigilia gromadzi nas przy wspólnym rodzinnym stole. Dzisiaj jesteśmy wspólną rodziną. Otwórzmy nasze serca i dajmy ciepło które w nas istnieje drugiemu człowiekowi. Nie ma nic piękniejszego nad więzy rodzinne. Powiedziała Prezes SGW Czesława Wojewodzic, witając przedstawicielki 21 Kół Gospodyń Wiejskich, które przygotowały 21 stołów wigilijnych podczas XV jubileuszowego Konkursu Potraw Regionalnych Stół Wigilijny 2014 w inwałdzkim ParkHotelu Łysoń.
Weekendowe warsztaty rękodzieła i tradycji regionu „Folkowa Laurka: Zbój i Złota Górka"
Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie było Partnerem przy realizacji weekendowych warsztatach rękodzieła i tradycji regionu „Folkowa Laurka: Zbój i Złota Górka" dla pięćdziesięciu podopiecznych placówek wiejskich i miejskich Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie oraz dzieci i młodzież z rodzin romskich zamieszkujących gminę Andrychów. Warsztaty odbyły się w piątek 28 listopada, a uczestniczące w nich dzieci i młodzież pochodziły z gminy Andrychów.
Pokazanie kulturowego i kulinarnego bogactwa tradycji Bożonarodzeniowej w naszym regionie
Miło nam poinformować, że w ramach działalność na rzecz kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego w okresie od 01 października 2014 roku do 10 grudnia 2014 roku Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie zrealizowało program: „Tradycja Świąt Bożego Narodzenia – pokazanie kulturowego i kulinarnego bogactwa tradycji Bożonarodzeniowej w naszym regionie”
PROJEKT ZREALIZOWANO PRZY WSPARCIU FINANSOWYM WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO
Głównym celem zadania było pokazanie i zachowanie bogactwa kulturalnego, społecznego i kulinarnego tradycji ludowych oraz regionalnych związanych ze świętami Bożego Narodzenia oraz przekazywanie kolejnym pokoleniom bogactwa tradycji, sztuki ludowej i kulinarnej czy zwyczajowej naszego regionu.
Spotkanie integracyjne "Seniorzy wspierajmy się wzajemnie"
Zagórnik - 20 Listopada 2014 r.
Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie we współpracy z Kołem Gospodyń Wiejskich w Zagórniku i Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie zrealizowało kolejne działania z programu "Seniorzy wspierajmy się wzajemnie"
PROJEKT ZREALIZOWANO PRZY WSPARCIU FINANSOWYM WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO
Projekt jest kontynuacją realizowanego przez SGW w 2013 roku zadania Województwa Małopolskiego z obszaru pomocy społecznej pn. Bliżej Siebie - aktywny senior wspiera seniora. W ramach programu podejmowane są inicjatywy zmierzające do wzrostu aktywności społecznej seniorów i jak najdłuższej samodzielności osób starszych. Działania skierowano do osób w wieku powyżej 55 lat.
W spotkaniu zorganizowanym w Wiejskim Domu Kultury w Zagórniku uczestniczyło 16 Kół Gospodyń Wiejskich z powiatów wadowickiego i oświęcimskiego.
IV Spotkanie Integracyjne Seniorek - Seniorzy bliżej Małopolski
W ramach realizacji programu Seniorzy Bliżej Małopolski - 4 listopada 2014 r. w Miejskim Domu Kultury odbyło się spotkanie integracyjne dla Gospodyń.
Partnerem przedsięwzięcia jest Województwo Małopolskie
Po raz czwarty Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie zorganizowało spotkanie z cyklu Seniorzy Bliżej Małopolski, które jest nie tylko okazją do wspólnych, międzypokoleniowych spotkań, ale też szansą na bliższe poznanie Małopolski, oraz szczególnych ludzi mieszkającym w naszym regionie, którzy zapisali się złotymi zgłoskami w historii lokalnej, ale też w Polsce i na świecie!
Szarlotkowy Międzyregionalny Alternatywny Konkurs - Festiwal Smaków III
Stowarzyszenie LGD Wadoviana w Wadowicach w porozumieniu ze Stowarzyszeniem Gospodyń Wiejskich w Andrychowie uczestniczyło w projekcie Szarlotkowy Międzyregionalny Alternatywny Konkurs - Festiwal Smaków III w Żabiej Woli. Festiwal odbył się 14. września 2014 r. Gospodynie Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w ramach prowadzonych działań przeprowadziły warsztaty rękodzieła wytwarzania kwiatów bibułkowych oraz uczestniczyły w konkursie kulinarnym i konkursie na najładniejsze stoisko regionalne wśród 6 LGD Festiwalu Smaków III. Częścią projektu współpracy Szarlotkowego Międzyregionalnego Alternatywnego Konkursu - Festiwal Smaków III był również konkurs potraw regionalnych w celu ocalenia od zapomnienia dzikiej, tradycyjnej kuchni polskiej w OSP Skuły (Gmina Żabia Wola). Komisja konkursowa w której skład wszedł m.in. znany kucharz - Karol Okrasa oceniała poszczególne kategoria potraw - zupę regionalną, II danie na bazie dziczyzny, deser lub ciasto na bazie jabłek, napój, przetwór regionalny w słoiku. Nasze Gospodynie zaprezentowały w trakcie konkursu pyszną zupę z kurdybankiem oraz danie na bazie dziczyzny. Łącznie przygotowały 500 porcji naszych lokalnych smakołyków! Z krótkiej, ale bardzo radosnej informacji telefonicznej otrzymanej tuż po zakończeniu konkursu okazuje się, że przygotowane przez nie potrawy zachwyciły jury! i Pana Okrasę sprawiając, że właśnie nasze Gospodynie zdobyły I miejsce w konkursie! Serdecznie gratulujemy! O szczegółach napiszemy już wkrótce!
Dożynki Gminne Gminy Andrychów
Targanice 2014
To była z pewnością olbrzymia - wspólna praca wielu osób społeczności Targanic i Brzezinki. DZIĘKUJEMY! Jest coś pięknego w naszej wielowiekowej tradycji wspólnych podziękowań za dary ziemi, za dar wspólnego życia pod tym samym skrawkiem nieba. Niezmiernie cieszy fakt, że żyją wśród nas ludzie potrafiący docenić tradycję i pielęgnujący ją poprzez przekazywanie kolejnym pokoleniom. Zapraszamy na fotoreportaż z Dożynek Gminnych 2014 - w Targanicach!
Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich kolejny raz uczestniczyło w dożynkach wojewódzkich województwa Małopolskiego, na które zapraszali Marszałek województwa Marek Sowa, starosta oświęcimski Józef Krawczyk oraz wójt gminy Osiek Jerzy Mieszczak. Dożynki odbyły się 31 sierpnia 2014 r. i były XVI Dożynkami Województwa Małopolskiego.
Projekt jest kontynuacją realizowanego przez SGW w 2013 roku zadania Województwa Małopolskiego z obszaru pomocy społecznej pn. Bliżej Siebie - aktywny senior wspiera seniora. W ramach programu podejmowane są inicjatywy zmierzające do wzrostu aktywności społecznej seniorów i jak najdłuższej samodzielności osób starszych. Działania skierowano do osób w wieku powyżej 55 lat. W ramach zadania zorganizowano m.in. warsztat wicia wieńca dożynkowego. Grupa wieńcowa - 10 seniorek wraz z 40 innymi gospodyniami SGW uczestniczyła w dożynkach gminnych oraz wojewódzkich - województwa Małopolskiego.
PROJEKT ZREALIZOWANY PRZY WSPARCIU FINANSOWYM WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO
W sułkowickim Wiejskim Domu Kultury zrealizowano Warsztat "WICIE TRADYCYJNEGO WIEŃCA
DOZYNKOWEGO" realizowany z programu" Razem bliżej do kultury i tradycji" z
Mecenatu Małopolskiego 2014. Warsztat przeprowadzony został dla 6 seniorek i
6 dziewcząt. Wszyscy aktywnie - wspólnie spędzili czas nabywając nową wiedzę i umiejętności. Projekt zrealizowano zgodnie z umową I/547/KD/718/14 z dnia 01.04.2014
PROJEKT ZREALIZOWANY PRZY WSPARCIU FINANSOWYM WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO
XIV Konkurs stroików dożynkowych
Andrychów -
ABS BANK SPÓŁDZIELCZY
Rok 2014
Konkursy stroików dożynkowych stały się nieodłączną częścią przygotowań Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie do dożynek gminnych. Od wielu lat w gościnnych progach Świetlicy Banku Spółdzielczego w Andrychowie gospodynie spotykają się by porównać swoje umiejętności artystyczne. No właśnie - artystyczne - bo takie z czasem stały się wyroby rękodzieła naszych gospodyń.
Bo najpiękniejsze są polskie kwiaty
Stokrotki, fiołki, kaczeńce i maki
Pod polskim niebem, w szczerym polu wyrosły
Ojczyste kwiaty. W ich zapachu, urodzie jest Polska
(Bayer Full
- Polskie kwiaty)
Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie zorganizowało II Konkurs Bukietów Zielnych skierowany do Kół Gospodyń Wiejskich działających w Stowarzyszeniu. Konkurs odbył się 14 sierpnia 2014 r. o godzinie 16.00 w Hotelu Ośrodka Czarny Groń w Rzykach Praciakach.
Bukiet zielny. Spoglądając na niego każdy widzi coś innego. Dla jednych jest dawnym, zapomnianym zwyczajem, dla innych - wyrazem artystycznej ekspresji, jeszcze inni zachwycają się wiedzą i umiejętnościami układających kwiaty i zioła w kompozycje, które mogą przetrwać bardzo długi czas.
Warsztaty"Sztuka tworzenia bukietów Zielnych" z programu "Razem bliżej kultury
i tradycji"
Dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego przed II Konkursem Bukietów Zielnych przeprowadzono kurs techniki wykonywania bukietów zielnych "Sztuka tworzenia bukietów Zielnych" z programu "Razem bliżej kultury i tradycji"
13 sierpnia 2014 r. dokładnie w tym samym dniu co w roku 2013 Gospodynie Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie uczestniczyły w kolejnym ciekawym kursie florystycznym, prowadzonym przez profesjonalistkę - Alicję Augustyn-Zielińską z krakowskiej firmy Agrosalon.
STOWARZYSZENIE GOSPODYŃ WIEJSKICH uprzejmie informuje o kwocie przekazanej dla nas na
działalność statutową w formie 1% podatku za 2013 r.
"Ludzie nie mogliby żyć razem,
gdyby nie mieli do siebie zaufania, czyli
gdyby nie przekazywali sobie prawdy i wzajemnego szacunku"
Zarząd SGW serdecznie dziękuje Tym darczyńcom, którzy nam zaufali i
przekazali 1% ze swego podatku.
Ogółem na konto Stowarzyszenia wpłynęła kwota : 6325 zł 20 groszy
"Dobry czyn - nigdy nie idzie na marne" Bardzo dziekujemy wszystkim, którzy nam zaufali i oświadczamy, że całość
wykorzystana zostanie na działalność Statutową.
Z poważaniem i szacunkiem
Prezes SGW Czesława Wojewodzic
II Konkurs Bukietów Zielnych
Bo najpiękniejsze są polskie kwiaty
Stokrotki, fiołki, kaczeńce i maki
Pod polskim niebem, w szczerym polu wyrosły
Ojczyste kwiaty. W ich zapachu, urodzie jest Polska
(Bayer Full
- Polskie kwiaty)
Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie organizuje II Konkurs Bukietów Zielnych skierowany do Kół Gospodyń Wiejskich działających w Stowarzyszeniu. Konkurs odbędzie się 14 sierpnia 2014 r. o godzinie 16.00 w Ośrodku Czarny Groń w Rzykach Praciakach.
Ważne seminarium z udziałem Gospodyń, Ministra i Marszałka Województwa Małopolskiego
Jesteśmy dumni, że możemy wnieść w życie społeczne naszego kraju i Małopolski nową jakość, budującą i wzmacniającą poczucie wartości codziennej, żmudnej pracy Gospodyń i wszystkich, którzy działają w organizacjach pozarządowych dla naszego wspólnego dobra oraz budowania wizerunku naszych małych ojczyzn. To właśnie Ich praca - praca często od podstaw może stać się zaczynem nowej jakości. 7 lipca 2014 r. Andrychów odwiedził Marszałek Województwa Małopolskiego – Marek Sowa oraz Minister Pracy i Polityki Społecznej – Władysław Kosiniak Kamysz. Te spotkania są potrzebne po to, by pokazać z jakiego wsparcia możemy skorzystać, a robimy to w momencie kiedy stoimy na progu największej perspektywy unijnej w historii Polski. Takich pieniędzy - bo o nich też trzeba powiedzieć, pewnie już nigdy w historii Polski z zewnątrz nie będzie. Jakbyśmy je zsumowali to jest ponad 100 miliardów euro na 7 lat. Małopolska w tym ujęciu ma drugi budżet w kraju - powiedział. W andrychowskim Miejskim Domu Kultury, odbyło się seminarium zorganizowane pod hasłem Start Gospodyń Wiejskich.
Drugi dzień IV Festiwalu Plackorzy - Dni Andrychowa 2014 przebiegał pod znakiem smakowitych - lokalnych, małopolskich specjałów. Przy dźwiękach Miejskiej Orkiestry Dętej Andropol, oraz kapeli i występach Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca Andrychów próbowano potraw przygotowanych przez Gospodynie Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie. Rozstrzygnięto również konkurs na najlepszy placek roku 2014 w Andrychowie. W tym roku wśród 10 konkursowych propozycji najlepsza okazała się Truskawkowa Fantazja - placek z restauracji Sami Swoi. Drugie miejse przypadło Gospodyniom z Zagórnika. Autorką sukcesu była Władysława Buda, która przygotowała "Słodką Rewelkę". Na podium znalazł się również pyszny, tradycyjny sernik autorstwa Janiny Misiek z KGW Andrychów.
MSH Wizan w Andrychowie
Podziękowanie za wieloletnią współpracę
Są takie firmy i organizacje bez których trudno sobie wyobrazić działalność stowarzyszeń. Jedną z takich właśnie firm -dobrych aniołów działań społecznych, dobroczynnych, popularyzujących tradycję jest Małopolska Spółdzielnia Handlowa Wizan, z którą Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie współpracuje od samego początku swojego istnienia. MSH Wizan obecna jest w życiu Stowarzyszenia niemal na każdy kroku - pomagając w realizacji statutowych działań gospodyń zrzeszonych w SGW. MSH Wizan mocno wrosła w życie społeczne i kulturalne miasta. Cieszy się z dawien dawna świetną renomą. Nic dziwnego, że podczas zebrania przedstawicieli Spółdzielni w roku 2014 obecni byli przedstawiciele samorządu - burmistrz Andrychowa Tomasz Żak oraz przedstawiciele stowarzyszeń i organizacji, którym MSH Wizan jest szczególnie bliski. Nie mogło zabraknąć również Gospodyń SGW.
Zapraszamy do zapoznania się z przemówieniem, które podczas zebrania Przedstawicieli 2014 wygłosiła Prezes SGW Czesława Wojewodzic.
ABS Bank Spółdzielczy w Andrychowie
Podziękowanie za wieloletnią współpracę
W gronie instytucji, które pomagają w statutowej działalności SGW znajduje się od wielu lat andrychowski Bank Spółdzielczy. To instytucja, bez której Gospodynie SGW nie wyobrażają sobie dalszego funkcjonowania. Bank od lat jest jednym z filarów działalności wielu organizacji działających na terenie miasta - w tym również naszego Stowarzyszenia. Dziękujemy!
Powiatowy Urząd Pracy w Wadowicach zaprosił wszystkich zainteresowanych na TARGI PRACY, które odbyły sie 16 maja 2014 r. (piątek) w godz. od 10:00 do 14:00 w Hali Sportowej przy Gimnazjum nr 1 im. Polskich Noblistów w Andrychowie, ul. Daszyńskiego 14. Honorowy patronat nad imprezą objęli Starosta Wadowicki - Pan Jacek Jończyk oraz Burmistrz Andrychowa - Pan Tomasz Żak.
Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich, które czynnie uczestniczy w życiu miasta również uczestniczyło w tym przedsięwzięciu. Gospodynie SGW zaprezentowały odwiedzającym stoisko, na którym zaprezentowano wyroby rękodzieła.
Spotkanie integracyjne - Rzyki 2014 OSP Rzyki - Dzień Matki
Kolejne spotkanie integracyjne Gospodyń SGW odbyło się 20 maja 2014 r. w malowniczej wiosce Rzyki. Zrealizowano je z własnych środków Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich. Dzięki uprzejmości Małopolskiej Spółdzielni Handlowej Wizan Gospodynie otrzymały kosz pełen smakołyków, który przekazały występującym na scenie tego dnia aktorom amatorskiego teatru z Rzyk.
"Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie rozpoczyna realizację projektu "Razem bliżej do kultury i tradycji" . Projekt ten realizowany jest przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Umowa nr I/547/KD/718/14 z dnia 01.04.2014 pomiedzy woj. Małopolskim a Stowarzyszeniem Gospodyń Wiejskich w Andrychowie.
XIV Konkurs Potraw Regionalnych - Stół Wielkanocny
330 gości oraz 21 Kół Gospodyń Wiejskich uczestniczyło 12 kwietnia 2014 r. w XIV Konkursie Potraw Regionalnych - Stół Wielkanocny. To jedna z największych i najbardziej prestiżowych tego rodzaju imprez w Małopolsce. Przez klikanaście lat działania Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie stało się jedną z niewielu organizacji i Stowarzyszeń - mającą dar łączenia wielu środowisk. Pod wspólnych dachem spotykają się przedstawiciele wszystkich szczebli samorządu, biznesmeni, działacze społeczni, przedstawiciele organizacji i stowarzyszeń oraz Gospodynie Kół Gospodyń Wiejskich. Zobaczcie jak było w roku 2014!
Partnerem przedsięwzięcia jest Województwo Małopolskie.
Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich 34-120 Andrychów rozpoczęło realizację programu „ Małopolskie tradycyjne bogactwo kulinarne i obrzędowe Świąt Wielkanocnych” na terenie Gminy Andrychowie. Program będzie realizowany w terminie 1-25 kwietnia 2014 roku. Partnerem przedsięwzięcia jest Województwo Małopolskie.
Głównym celem przedsięwzięcia jest promowanie małopolskich tradycji kulinarnych i obrzędowych świąt Wielkanocnych poprzez organizację XIV Konkursu Potraw Regionalnych „Stół Wielkanocny 2014. Konkurs przeprowadzony zostanie w dniu 12 kwietnia 2014 roku w Ośrodku Konferencyjno-Wypoczynkowym „Kocierz” w Targanicach.
Do konkursu przystąpią 22 Koła Gospodyń Wiejskich. Gospodynie każdego z 22 KGW przygotują stół ze śniadaniem wielkanocnym z potraw regionalnych, a wybrana potrawa nagrodzona zostanie nagrodą Grand Prix.
Ponadto zostaną przeprowadzone konkursy:
Na najładniejszą i najbardziej regionalna palmę wielkanocną
Na najładniejszą wydmuszkę / pisankę/ dodatkowo z Logo woj. Małopolskiego
Na najładniejszy stroik świąteczny wykonany zgodnie z symboliką świąt Wielkanocnych oraz z zachowaniem regionalnych tradycji.
Na najlepsze danie „Jajka w różnej postaci”
Na najładniejszy ubrany koszyk ze święconką. W koszyku dobór potraw zgodny z małopolską tradycją.
Na najlepszy mazurek wielkanocny z LOGO woj. Małopolskiego.
Organizatorem w/w konkursu jest Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich Andrychów.
Relacja z tego konkursu znajdzie się na stronie internetowej Stowarzyszenia www.sgw.andrychow.pl, Starostwa Powiatowego w Wadowicach, Urzędu Miejskiego w Andrychowie. Dodatkowo relacje znajdą się w mediach zaproszonych na to przedsięwzięcie.
Partnerem przedsięwzięcia jest Województwo Małopolskie.
Uczestniczymy w wielu kursach, uczymy się i przekazujemy swoją wiedzę!
Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu z kursów w których uczestniczyły nasze gospodynie. Kursy i warsztaty zdominowały końcówkę roku 2013. Zobaczcie jak było! W fotoreportażach znajdziecie fotki z warsztatów żywieniowych dla uczniów, kurs - Tradycyjne ozdoby choinkowe i bombki z siana, zaczarowane szydełko - tworzenie szydełkowych kołnierzyków i serwet, kurs "Sztuczne kompozycje kwiatowe na różne okoliczności - ludowe wzory kwiatów 50 lat temu i obecnie", kurs ozdób choinkowych
W sobotę, 4 stycznia 2014 r. mieszkańcy naszego regionu pożegnali zmarłego 1. stycznia 2014 r. Zbigniewa Mieszczaka, działacza społecznego, radnego Rady Powiatu Wadowickiego czterech kadencji, który od samego początku zaangażował się w tworzenie samorządu powiatowego. W latach 2002-2006 pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Rady, a następnie w latach 2006-2010 był jej Przewodniczącym. Przedstawiciele władz samorządowych, instytucji i stowarzyszeń, rodzina, przyjaciele, znajomi, współpracownicy pożegnali Ś.P. Zbigniewa Mieszczaka podczas Mszy Św. w kościele w Sułkowicach Łęgu.
„Wszelka dobra dusza jest jako ta świeca – sama się wyniszcza, a innym przyświeca”
Zbigniew Mieszczak dla Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich (SGW) w Andrychowie – był i zawsze będzie wyjątkową osobowością. To pierwszy Honorowy Członek Stowarzyszenia. Bardzo trudno pisać o tak wyjątkowej postaci w gronie Stowarzyszenia w czasie przeszłym, ale jesteśmy mu to winne i bardzo wdzięczne za wszystko, co dla nas czynił.
Spotkanie przy wigilijnym stole Dom Kultury w Targanicach
22. grudnia 2013 r.
Najpiękniejsze ze spotkań. Spotkanie wigilijne dla seniorów. Jego organizatorem było Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie za pośrednictwem programu Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Dom Kultury w Targanicach oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Targanicach, które przyjęło na siebie przygotowanie pysznego poczęstunku. W niedzielne popołudnie ponad 200 osób spotkało się w targanickim Domu Kultury, by spędzić razem miłe i wzruszające chwile.
Podejmowanie działań mających na celu aktywizację osób w wieku emerytalnym
Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie realizowało zadanie publiczne - Spotkajmy się razem - XIII Przedświąteczna Biesiada Seniorek Emerytek i działaczek Kół Gospodyń Wiejskich. Zadanie realizowano we współpracy z Gminą Andrychów.
XIII Spotkanie Seniorek Miejski Dom Kultury, 14 grudnia 2013 r.
Okres wigilii to najpiękniejszy z okresów roku. Czas magiczny, czas świąt rodzinnych, podsumowań, oczekiwania na spotkanie z osobami dla nas najważniejszymi - tymi, dzięki którym kształtowało się nasze życie. Sukcesem Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie jest to, że są razem, tworzą otwartą społeczność, nie są bierne, lecz podejmują działania w imieniu tych, które z racji wieku nie mają siły aby aktywnie działać. Nie zapominają o nich dając im ciepło i wsparcie. Temu właśnie służą organizowane od lat - Spotkania dla Seniorek.
XIV Konkurs Potraw Regionalnych "Stół Wigiliny" ParkHotel Łysoń, Inwałd 2013
XIV Konkurs Potraw Regionalnych "Stół Wigiliny" ParkHotel Łysoń, Inwałd 2013. Konkurs Potraw Regionalnych "Stół Wigiliny" stał się taką niepisaną - regionalną Wigilią i olbrzymią bazą wiedzy - skupiającą środowiska Kół Gospodyń Wiejskich kilku gmin, przedsiębiorców, przedstawicieli samorządu, instytucji i stowarzyszeń.
Realizujemy program: "Bliżej siebie - aktywny senior wspiera seniora" - woj. Małopolskie
Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego
Ten kto stoi w miejscu - cofa się. Stowarzyszenie, żeby działać i otwierać się na środowisko - musi wciąż szukać nowych pomysłów na rozwój. Są jednak takie działania, których realizacja sprawia nie tylko wiele satysfakcji, ale też najzwyczajniej w świecie - niesie pomoc drugiemu człowiekowi, dając radość i nadzieję. Nowy Program realizowany przez Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich Andrychów należy właśnie do takich działań!
SGW realizowało program zgodnie z umową zawartą w dniu 12 lipca 2013 roku nr. I/1258/PS/1696/13 miedzy Województwem Małopolskim a Stowarzyszeniem Gospodyń Wiejskich Andrychów. Zadanie nazywa się "Bliżej siebie - aktywny senior wspiera seniora" – woj. Małopolskie
Wspólne gotowanie - Obiad nowoczesnej gospodyni
dla młodych gospodyń
12 listopada 2013 r. Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie przeprowadziło kolejny kurs w ramach cyklu warsztatów realizowanych w ramach trzech programów - przy współpracy Mecenatu Małopolski - Kraków, ROPS Kraków oraz ASOS. Było dużo śmiechu, rozmów, rad, trików kuchennych - smakowych i dekoracji potraw, kolejne przepisy na sałatki, ciasta, przyrządzanie dobrych potraw z ogólnodostępnych składników, zapachy, że aż miło! Wszystko to działo się w budynku roczyńskiej remizy OSP, a konkretnie w kuchni. Wspólne gotowanie - Obiad nowoczesnej gospodyni dla młodych gospodyń.
3. Spotkanie Integracyjne - Seniorzy bliżej Małopolski
Na kolejne, 3 spotkanie integracyjne zrealizowane przez Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Ramach projektu "Seniorzy bliżej Małopolski" zaproszono ok. 180 seniorek działających w Kołach Gospodyń Wiejskich zrzeszonych pod skrzydłami Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie.
Partnerem przedsięwzięcia jest Województwo Małopolskie
Spotkanie integracyjne - Nidek 2013
Bliżej siebie - aktywny senior wspiera seniora
23 października 2013 r. w Domu Kultury w Nidku (gmina Wieprz) Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich Andrychów zorganizowało spotkanie integracyjne dla 100 seniorów z okazji Światowego Dnia Seniora.
6. października 2013 r. w Andrychowie odbyła się pierwsza i zapewne nie ostatnia edycja Biegu po Serce Zbója spod Złotej Górki. Bieg był imprezą sportowo-rekreacyjną o charakterze charytatywnym i miał na celu wsparcie Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi w Zabrzu oraz Stowarzyszenia Zbója Szczyrka, a także pomoc małemu mieszkańcowi Andrychowa. Wszyscy chcieli razem pomagać potrzebującym. W takim gronie nie mogło zabraknąć Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie!
24 września 2013 r. Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie rozpoczęło cykl kursów, warsztatów i szkoleń. W gościnnych pomieszczeniach Domu Kultury w Sułkowicach Łęgu odbył się kurs rękodzieła ludowego - "Kwiaty obecnie a 50 lat temu - wytwarzane z bibuły". Program realizowany jest z Mecenatu Małopolski. Zajęcia prowadziła instruktorka - Zofia Moskwik. W programie uczestniczyło 6 gospodyń i sześcioro dzieci.
Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego
24 września 2013 r. Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie rozpoczęło cykl kursów, warsztatów i szkoleń. W trakcie wspomnianego wcześniej cyklu realizowane będą trzy programy realizowane przy współpracy Mecenatu Małopolski - Kraków, ROPS Kraków oraz realizowanych z programu ASOS.
W Wiejskim Domu Kultury w Sułkowicach Łęgu odbył się pierwszy ze wspomnianych wcześniej kursów - Kurs gotowania - Obiad Młodej Gospodyni!
Zadanie jest współfinansowane ze środków otrzymanych od Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na Rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2012 -2013
8 września 2013 r. w Rodakach - gmina Klucze odbyły się 15 dożynki wojewódzkie województwa Małopolskiego. Tradycyjne dożynki wojewódzkie to hołd rolnika dla ziemi, święto dziękczynienia za plony - tradycja, którą pielęgnuje się z dumą i szacunkiem.
Dziękujemy Wam Zagórniczanie! Dożynki. Czas zbiorów, dziękczynienia za otrzymane plony. Czas szczególny, w którym po wysiłku i kłopotach dnia codziennego mijają wszelkie smutki, a strudzone ręce z radością niosą plon - owoc naszej pracy, dający nadzieję na lepsze jutro, poczucie stabilizacji i radość z dobrze spełnionego obowiązku. Jak wyglądały tegoroczne Gminne Dożynki w Gminie Andrychów?
Warsztaty nauki wicia tradycyjnego wieńca dożynkowego
Na przełomie sierpnia i września 2013 r. w sułkowickim Domu Kultury przeprowadzono warsztaty nauki wicia tradycyjnego wieńca dożynkowego. Warsztaty przeprowadzono dla 6 seniorów i 6 uczniów. w ramach projektu: "Bliżej siebie - aktywność seniorów w łączeniu pokoleń"
Zadanie jest współfinansowane ze środków otrzymanych od Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na Rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2012 -2013
Kolejny raz Gospodynie Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich spotkały się na konkursie stroików dożynkowych. Konkurs od lat organizowany jest tuż przed dozynkami gminnymi w gościnnych progach świetlicy ABS Banku Spółdzielczego w Andrychowie.
Zdobyłyśmy I miejsce w kategorii na
Najpiękniejszą Kompozycję Wieńca Dożynkowego
Kilkanaście wieńcy dożynkowych wykonanych przez Gospodynie rywalizowało w konkursie zrealizowanym podczas Dożynek Diecezjalno-Gminnych w Wieprzu 2013 r. Wśród pięknych kompozycji przesiąkniętych tradycją i wykonanych zgodnie z wszelkimi kanonami sztuki rękodzieła artystycznego i tradycji - nie zabrakło pięknego wieńca Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie. Miło nam poinformować, że wieniec SGW, który wykonała członkini Stowarzyszenia oraz Koła Gospodyń Wiejskich w Roczynach - Halina Brzazgacz - zyskał w oczach jury najwyższe uznanie pod względem kompozycji zdobywając pierwsze miejsce w kategorii na Najpiękniejszą Kompozycję Wieńca Dożynkowego.
Trzeci raz jesteśmy najlepsze w kategorii Jak u Mamy. Gospodynie SGW zwyciężyły na 9. Finale Małopolskiego Festiwalu Smaku!
Prawdopodobnie żadnej innej organizacji / firmie / stowarzyszeniu nie udało, ani też nie uda się powtórzyć tego sukcesu. W dniu dzisiejszym, 25. sierpnia 2013 r. w Krakowie na Placu Wolnica Gospodynie ze Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie - odebrały z rąk Marszałka Województwa Małopolskiego Marka Sowy zaszczytne - trzecie z rzędu - pierwsze miejsce zdobyte w 9. Finale Małopolskiego Festiwalu Smaku w kategorii "Jak u Mamy" za wspaniały Staropolski Krupnik spod Złotej Górki!
Siedemnaście Kół Gospodyń Wiejskich poprzez swoje przedstawicielki uczestniczyło w tym pierwszym, historycznym konkursie organizowanym przez SGW. Bogactwo tematyki i znaczeń, symbolika, tradycja i wiele wspomnień połączyło się tego dnia - wybuchając ferią kolorów najpiękniejszych polnych kwiatów. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele Sejmu i Senatu RP, władz samorządowych, przedstawiciele instytucji i stowarzyszeń. Już teraz zapraszamy Was do obejrzenia fotoreportażu z konkursu.
13 sierpnia 2013 r. Gospodynie Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie uczestniczyły w bardzo ciekawym kursie florystycznym, prowadzonym przez profesjonalistkę - Alicję Augustyn-Zielińską z krakowskiej firmy Agrosalon. Prelegentka swoje umiejętności zdobywała nie tylko w naszym kraju, ale też w innych krajach europejskich i Ameryce. Nie dziwi więc olbrzymia wiedza i szereg niestandardowych pomysłów. Pani Alicja pokazała przybyłym wiele ciekawych trików na układanie bukietów, ale też - omówiła najważniejsze zasady, których powinno się przestrzegać w trakcie tego twórczego zajęcia. Uczestniczki dowiedziały się szeregu metod związanych z utrzymywaniem kwiatów ciętych w jak najlepszej kondycji przez długi czas od wykonania bukietu. Spotkanie z profesjonalistką było bardzo dobrym pomysłem, zwłaszcza, że w dniu dzisiejszym zaplanowano konkurs związany z piękną, wielowiekową tradycją obchodzenia Uroczystości Matki Boskiej Zielnej. Gospodynie przeprowadzą tematyczny konkurs rękodzieła ludowego poświęcony sztuce wykonywania bukietów oraz wiedzy o tradycji - w tym: wiedzy o nazwach, własnościach leczniczych i zastosowaniu większości święconych podczas tego szczególnego święta roślin. Kurs przeprowadzono w ramach realizacji zadania publicznego - "Kultura i tradycja zbliża pokolenia" Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Piękna wielowiekowa tradycja obchodzenia Święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, czy też Święta Zaśnięcia Maryi, albo też Uroczystości Matki Boskiej Zielnej stała się inspiracją dla Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie, które postanowiły zorganizować tematyczny konkurs rękodzieła ludowego poświęcony sztuce wykonywania bukietów oraz wiedzy o tradycji - w tym: wiedzy o nazwach, własnościach leczniczych i zastosowaniu większości święconych podczas tego szczególnego święta roślin.
„Bliżej siebie - aktywny senior wspiera seniora” – woj. Małopolskie
Miło nam poinformować o zawarciu kolejnej umowy na realizację zadania! Umowa zawarta zawarta w dniu 12 lipca 2013 roku nr. I/1258/PS/1696/13 miedzy Województwem Małopolskim a Stowarzyszeniem Gospodyń Wiejskich Andrychów na realizacje zadania pt.
„Bliżej siebie - aktywny senior wspiera seniora” – woj. Małopolskie
Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego
Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich przy wsparciu Województwa Małopolskiego na realizacje zadań publicznych z obszaru w zakresie wspierania funkcjonowania społecznego oraz przeciwdziałania wykluczeniu osób starszych zrealizuje projekt skierowany do seniorów pod tytułem „Bliżej siebie - aktywny senior wspiera seniora”.
Bliżej siebie - aktywność seniorów w łączeniu pokoleń
Szczególnie miło nam poinformować, że w ramach II edycji Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2012-2013 (ASOS II), Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie we współpracy z Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej realizuje zadanie publiczne pod tytułem: "Bliżej siebie - aktywność seniorów w łączeniu pokoleń".
Zadanie jest współfinansowane ze środków otrzymanych od Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na Rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2012 -2013
Gospodynie Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich zdobyły podczas II Festiwalu Plackorzy kolejną Złotą
Srebrną i Brązową Andrychowską Czapkę Kucharską!
W Konkursie o Złotą Czapkę Gospodynie zgarnęły
wszystki trzy Czapki!
Pierwsze miejsce: Koło Gospodyń Brzezinka za placek z truskawkami,
Drugie miejsce: Koło Gospodyń z Targanic Dolnych za sernik z bitą śmietaną,
Trzecie miejsce - Koło Gospodyń z Targanic Górnych za placek krakowski.
Gospodynie podbiły Wadowice - Staropolskim Krupnikiem Spod Złotej Górki
Któż z nas nie zna smaku krupniku. Gwarantujemy Wam jednak, że ten, który Gospodynie zaprezentowały na wadowickim rynku był po prostu wyjątkowy, przebojem zdobywając serca, a raczej żołądki publiczności w każdym wieku, sprawiając, że Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich po raz trzeci z rzędu wygrało prestiżowe eliminacje do 9 Finału Małopolskiego Festiwalu Smaku w Krakowie! w kategorii "Jak u Mamy" - zdobywając najwięcej głosów od festiwalowej publiczności!
Sukces nie zjawił się z powietrza. Trzy dni ciężkiej pracy, kilkanaście zaangażowanych osób, ponad dwa tysiące złotych przeznaczone na zakup produktów ze środków własnych SGW otrzymanych od dobroczyńców Stowarzyszenia, którzy wpłacili swój 1% właśnie na działalność SGW. Tradycyjną zupę przyrządzono w oparciu o przepis z cyklu felietonów kulinarnych Przemysława Płonki "Kwaki, mięty, kurdybanki, czyli dania spod Złotej Górki" które znalazły się kilka lat temu w Nowinach Andrychowskich.
Na podstawie jednego z nich gospodynie ugotowały własną wersję krupniku nad krupniki! - Staropolskiego Krupniku spod Złotej Górki, przyprawiając ją i gotując wyłącznie na naturalnych składnikach. Wielkie gratulacje!
O dużym sukcesie mogą mówić gospodynie Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie. Opracowany przez nich program "Bliżej siebie - aktywność seniorów w łączeniu pokoleń" znalazł uznanie w oczach komisji oceniającej programy nadesłane przez prawie 1800 organizacji i stowarzyszeń z całej Polski. Informacje o zdobyciu funduszy przekazała podczas spotkania w ABS Banku Spółdzielczym Prezes SGW - Czesława Wojewodzic. Spotkanie było okazją do podziekowań i życzeń dla jednej z najważniejszych przyjaciółek Stowarzyszenia - Prezes ABS Banku Spółdzielczego - Małgorzaty Matusiak. Gospodynie w czasie spotkania wybrały również konkursową potrawę na zbliżające się, najsmaczniejsze regionalne wydarzenie Małopolski - Festiwal Małopolski Smak.
Miło nam poinformować o otrzymaniu kolejnej dotacji! W dniu 26.04.2013 r. w Krakowie, pomiędzy Województwem Małopolskim, z siedzibą w Krakowie (31-156) przy ul. Basztowej 22, adres do korespondencji: ul. Racławicka 56, 30-017 Kraków, NIP 676-20-83-499, REGON 351-555-335 a Stowarzyszeniem Gospodyń Wiejskich w Andrychowie z siedzibą w Andrychowie (34-120), ul. Krakowska 41, numer w Krajowym Rejestrze Sądowym 0000039835, NIP 551 22 77 888, REGON 356261963 została zawarta UMOWA NR I/709/KD/976/13 na realizację zadania publicznego pod tytułem: „Kultura i tradycja zbliża pokolenia”
Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego
13 Spotkanie Integracyjne - Głębowice, 21. maja 2013 r.
21. maja 2013 r. na zaproszenie Wójta Gminy Osiek - Jerzego Mieszczaka oraz KGW Głębowice i SGW Andrychów gościnne progi Głębowickiego - Wiejskiego Domu Kultury odwiedziły Gospodynie Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie. Ponad 250 gości, gospodynie 18 Kół Gospodyń Wiejskich z gmin Andrychów, Wieprz i Osiek, władze samorządowe oraz senator Andrzej Pająk spotkali się, by uczcić Dzień Matki. Program artystyczny przygotowała młodzież szkoły podstawowej i gimnazjum w Głębowicach. Część artystyczną wsparł swoim talentem Ludowy Chór "Wrzos" oraz Orkiestra Dęta pod dyrekcją kapelmistrza Adama Sali. Zapraszamy na obszerny opis imprezy! i fotoreportaż!
„Dzień Zośki” Sułkowice Bolęcina - 14 maja 2013 rok
We wtorkowe popołudnie 14 maja 2013 r. już po raz drugi odbyło się w Świetlicy CKiW
w Sułkowicach-Bolęcinie uroczyste spotkanie z okazji „DNIA ZOŚKI”. Spotkanie to cieszyło się dużą frekwencją między innymi przybyły wszystkie Zofie należące do Koła GospodyńWiejskich
10. maja 2013 r. Powiatowy Urząd Pracy w Wadowicach zorganizował I Targi Pracy. Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich uczestniczyło w Targach z wystawami rękodzieła.
Zgodnie z umową nr 1/269/PT/414/13 zawartą w dniu 6 marca 2013 r. pomiędzy Województwem Małopolskim a Stowarzyszeniem Gospodyń Wiejskich w Andrychowie - Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie realizuje przedsięwzięcie pod nazwą "Małopolskie tradycyjne bogactwo kulinarne i obrzędowe Świąt Wielkanocnych" odbywające się w terminie 11 marca - 10 kwietnia 2013 r. na podstawie Zgłoszenia do Programu "Małopolska Nasz Region Nasza Szansa" I nabór /2013.
W ramach przedsięwzięcia w Ośrodku Konferencyjno-Wypoczynkowym Kocierz zrealizowany będzie konkurs potraw regionalnych Stół Wielkanocny
PARTNEREM PRZEDSIĘWZIĘCIA BYŁO WOJEWÓDZTWO MAŁOPOLSKIE
Jasełka. "Czy pójdę przywitać Boga?" czyli opowieść
o zmaganiu Dobra ze Złem. Rzyki, 11. stycznia 2013 r.
"Czy pójdę przywitać Boga?" czyli opowieść o zmaganiu Dobra ze Złem to kolejny wspólny projekt niezwykłej grupy teatralnej - Zespołu Aktorskiego z Rzyk działającego pod okiem ks. Tomasza Sroki. Prawie stu ludzi (z czego połowa to występujący na scenie aktorzy) zaangażowała się w kolejny projekt teatralny. Ich sceną jest sala Ochotniczej Straży Pożarnej w Rzykach.
W ramach realizacji działań związanych z programem "Pokazanie tradycji ludowych i regionalnych związanych ze świętami w Gminie Andrychów" realizowanym dzięki współpracy z Urzędem Miejskim w Andrychowie - Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich zrealizowało warsztaty - "Tradycyjne święta w moim domu - bogactwo i piękno bożonarodzeniowej tradycji w dekoracji stołu i choinki"
12. Biesiada Seniorek KGW
Miejski Dom Kultury - 15. grudnia 2012 r.
Informacje o Stowarzyszeniu Gospodyń Wiejskich w Andrychowie pojawiają się w mediach, gdzie wielokrotnie działania SGW poddawane są wysokiej ocenie. Najważniejszą oceną pracy SGW - podczas której pojawia się wiele wzruszeń jest coroczne sprawozdanie z rocznej pracy przed tymi, które były zaczynem działania Kół Gospodyń Wiejskich. Seniorkami Kół Gospodyń Wiejskich. To piękne wydarzenie, bo któż nie cieszyłby się z sukcesów swoich dzieci - córek, które nie zmarnowały ani jednego talentu im przekazanego, a wręcz przeciwnie - pomnożyły go wielokrotnie! stając się... wzorem do naśladowania dla innych. Tak! To prawda! Przeczytajcie co wydarzyło się podczas kolejnego - 12. spotkania - Biesiady Seniorek, które odbyło się 15. grudnia 2012 r.
Konkurs Potraw Regionalnych"Stół Wigilijny" 2012 Inwałd,
ParkHotel Łysoń 8 grudnia 2012 r.
Dla Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie rok 2012 był szczególny. 2012, rok wielu niekwestionowanych sukcesów poprzedzonych wielką, wspólną pracą. Nic dziwnego, że XIII Konkurs Potraw Regionalnych Stół Wigilijny, który odbył się w ParkHotelu Łysoń był szczególnym wydarzeniem. Jak prawdziwa, rodzinna wigilia - wielkiej rodziny, którą udało się stworzyć wokół działań podejmowanych przez SGW. Zgromadziliśmy się przy wspólnym stole aby podsumować mijający czas, mijający rok naszego życia. Jaki był dla Was? Tego nie wiemy. Wiemy jaki był dla Gospodyń SGW. Pełen wspólnej, ciężkiej pracy dla dobra lokalnej społeczności.
Prezentacja działalności
Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich
Rok 2012!
Zapraszamy do obejrzenia naszej pracy! i jej owoców! Serdecznie dziękujemy wszystkim Gospodyniom, które włączyły się czynnie w pomoc i pracę na rzecz Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich. Dziękujemy również wszystkim tym, którzy poprzez współpracę i pomoc finansową oraz merytoryczną wspierali nas w realizacji statutowych działań. To dzięki nam wszystkim możliwe było zgromadzenie tych pięknych chwil - czasu pracy ale i dumy z działalności na rzecz wspólnego dobra!
Miło nam poinformować o zrealizowaniu kolejnego programu - działań realizowanych w wyniku otrzymaniu dotacji zgodnie z Umową I/648/EK/1132/12. Otrzymaliśmy dotację przyznaną nam przez Zarząd Województwa Małopolskiego w ramach konkursu „Mecenat Małopolski” na program „ Kultura i tradycja łączy pokolenia”.
Nagroda Kryształy Soli dla Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie!
W dniu dzisiejszym (5. grudnia 2012 r.) przedstawiciele samorządu województwa małopolskiego wręczyli nagrody "Amicus Hominum" przyznawane od roku 2006 aby szczególnie wyróżnić osoby prywatne, które działają na rzecz dobra innych i swoją bezinteresowną aktywnością wspierają drugiego człowieka. Jak czytamy na stronie internetowej www.malopolskie.pl - Poprzez Nagrodę samorząd województwa chce podziękować wszystkim tym, dzięki których pracy i zaangażowaniu, inwencji i oddaniu upowszechniane są postawy wzajemnej pomocy, wsparcia i poświęcenia dla dobra drugiego człowieka. Nagroda "Amicus Hominum" jest uzupełnieniem Nagrody Marszałka Województwa Małopolskiego "Kryształy Soli" dla najlepszych organizacji pozarządowych prowadzących działalność pożytku publicznego. Również te organizacje otrzymały w dniu dzisiejszym niezwykle jedyne w swoim rodzaju "udokumentowanie" ich działalności i poświęcenia dla lokalnych społeczności. Jedna z pięciu statuetek - "Kryształów soli" trafiła do Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie. To pierwsza tego typu, tak zaszczytna nagroda dla organizacji działającej w naszej Gminie! O uroczystości już wkrótce napiszemy znacznie większy materiał. Teraz - cieszymy się tym wielkim - wspólnym sukcesem wszystkich Gospodyń działających w Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich! Jeseśmy dzięki pracy nas wszystkich - laureatem nagrody w kategorii: OCHRONA DZIEDZICTWA KULTUROWEGO! Już teraz możecie przeczytać o tym krótki materiał na stronie andrychow.pl - tutaj
Serdecznie gratulujemy wszystkim startującym! Bez względu na wynik - praca nas wszystkich - praca działaczy organizacji pozarządowych na tak wielu płaszczyznach i w tak wielu dziedzinach jest godna najwyższego uznania i szacunku!
Uroczysta sesja Rady Powiatu Wadowickiego
29. listopada w Wadowickim Centrum Kultury odbyła się uroczysta sesja Rady Powiatu Wadowickiego. Przewodniczący Rady Józef Łasak, Wicestarosta Marta Królik i Starosta Jacek Jończyk podsumowali działalność samorządu na półmetku kadencji. Po części oficjalnej przybyli na sesję goście mieli okazję obejrzeć występ Waldemara Malickiego i Kwartetu "Obsession", spróbować zupy ziemniaczanej z rondla z kurdybankiem, która zwyciężyła w 8. Małopolskim Festiwalu Smaku w kategorii "Jak u mamy" - ugotowanej przez Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie. Gopodynie zaprezentowały również wystawę prac rękodzieła oraz częstowały pysznym plackiem drożdżowym.
W ramach tego programu zorganizowano kursy kwiatowe „Sztuczne kompozycje kwiatowe na różne okazje.
Program relizowany w drugiej połowie 2012 r. - "Wiedza o tradycji i regionie szansą dla pokoleń" to kontynuacja realizowanego w 2011 roku projektu "Wiedza o tradycji szansą dla pokoleń" współfinansowanego ze środków województwa małopolskiego. W ramach tego zadania zorganizowano międzypokoleniowy kurs dla młodzieży i seniorek z terenów wiejskich powiatu wadowickiego, podczas których każda z uczestniczek mogła sprawdzić, czy ludowe rękodzieło, jakie na terenie Gminy Andrychów promuje Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich to coś, co pozwoli sprawdzić swoje umiejętności manualne w tym właśnie kierunku. 12 seniorek i 12 młodych dziewcząt – uczennic ze szkół z terenów wiejskich, aktywnie spędziło wspólnie czas nabywając nową wiedzę i umiejętności podczas dwóch czterdziestogodzinnych kursów o nazwie: "Sztuczne kompozycje kwiatowe na różne okoliczności - "Kwiat, pięknem i tradycją". Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu!
II Spotkanie integracyjne Seniorek
Seniorzy Bliżej Małopolski. Wieprz,
6. listopada 2012 r.
Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie zorganizowało II Spotkanie Integracyjne Seniorek w ramach programu "seniorzy bliżej Małopolski" które odbyło się w dniu 6 listopada 2012 r. (wtorek) o godzinie 15.00 w Domu Strażaka w Wieprzu.
Chroniąc tradycję - promować region i być wzorem dla innych
Zgodnie z umową I/649/EK/1133/12 z dnia 15 maja 2012 – zawartą na podstawie Uchwały 293/12 Zarządu Woj. Małopolskiego w sprawie rozstrzygnięcia otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych Województwa Małopolskiego w dziedzinie kultury w 2012 r „Mecenat Małopolski” przyznano dla Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie dotację w wysokości 10.000 zł. na program „Chroniąc tradycje- promować region i być wzorem dla innych”
W ramach tego programu wydano książkę – album , w której ukazane zostało piękno i bogactwo tradycji, ochrony dziedzictwa kulturowego naszego regionu i pokazana praca Stowarzyszenia z ostatnich 12 lat.
Książka została wydana w formie papierowej w określonej w programie ilości egzemplarzy. Tych, którzy nie mogli jej otrzymać - zapraszamy do lektury jej elektronicznego zapisu!
STOWARZYSZENIE GOSPODYŃ WIEJSKICH uprzejmie informuje o kwocie przekazanej dla nas na działalność statutową w formie 1% podatku za rok 2011. Ogółem na konto Stowarzyszenia wpłynęła kwota : 13 951, 80 gr. Zarząd SGW serdecznie dziękuje Tym darczyńcom, którzy nam zaufali i przekazali 1% ze swego podatku.
Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie organizuje II Spotkanie Integracyjne Seniorek w ramach programu "seniorzy bliżej Małopolski" które odbędzie się w dniu 6 listopada 2012 r. (wtorek) o godzinie 15.00 w Domu Strażaka w Wieprzu.
„Dożynki Prezydenckie”
Spała - 16. września 2012 r.
16 września 2012 r. Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie miało zaszczyt uczestniczyć i jednocześnie reprezentować Województwo Małopolskie podczas Dożynek Prezydenckich w Spale. Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu! Podczas dożynek Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski odwiedziił wraz z małżonką Anną Komorowską stoiska poszczególnych województw - w tym również stoisko Województwa Małopolskiego!
W tym roku data dożynek gminnych w Gminie Andrychów pokryła się z dożynkami wojewódzkimi organizowanymi przez Województwo Małopolskie. Gospodynie Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie uczestniczyły w obu wydarzeniach.
Na zaproszenie Marka Sowy - Marszałka Województwa Małopolskiego oraz Andrzeja Potępy - Starosty Powiatu Brzeskiego i Grzegorza Bracha - Wójta Gminy Dębno delegacja Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich uczestniczyła w XIV Dożynkach Województwa Małopolskiego, które odbyły się 2 wrzesnia 2012 r. w Porąbce Uszewskiej (Gmina Dębno) Udział w tego rodzaju "festiwalu ludowych tradycji" - dożynkach jest dla wszystkich miłośników sztuki ludowej czymś wyjątkowym. To jedyna okazja, by w jednym miejscu obejrzeć niezwykłe bogactwo regionu Małopolski w dziedzinie strojów ludowych i wieńcy oraz stroików dożynkowych. Ośmioosobowa delegacja Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich reprezentowała na dożynkach wojewódzkich Gminę Andrychów.
Warsztaty wicia wieńca dożynkowego -
Kultura
i tradycja łączy pokolenia
W ramach programu "Kultura i tradycja łączy pokolenia" (Umowa I/648/EK/1132/12 pomiędzy Województwem Małopolskim a Stowarzyszeniem Gospodyń Wiejskich w Andrychowie) zorganizowano warsztaty wicia wieńca dożynkowego.
Gospodynie SGW zaprezentują rękodzieło ludowe
z Małopolski na Dożynkach Prezydenckich!
Duży zaszczyt spotkał Gospodynie Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie. Podczas tegorocznych Dożynek Prezydenckich delegacja SGW będzie w nich uczestniczyła nie tylko w postaci obserwatorek, ale jako reprezentantki Województwa Małopolskiego przedstawiające swój dorobek w kategorii twórców ludowych. Gospodynie zaprezentują wykonane własnoręcznie kompozycje kwiatowe z bibuły. Mieszkańcy Gmin Andrychów, Wieprz, Osiek, Mucharz, Tomice mogli wiele razy podziwiać małe dzieła sztuki ludowej tworzone przez Gospodynie zrzeszone w SGW. Teraz zobaczą je również inni podczas tak dużej i prestiżowej imprezy jaką bez wątpienia są uroczystości dożynkowe w Spale.
Konkurs stroików dożynkowych - Rok 2012
Konkurs stroików dożynkowych to nieodłączny element przygotowań Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie do corocznych dożynek. Impreza ta od lat odbywa się w gościnnych progach Świetlicy Banku Spółdzielczego (obecnie ABS Bank Spółdzielczy) w Andrychowie. Jak było w roku 2012? Gospodynie nie tylko cieszyły się tradycją i widokiem pięknych stroików, ale świętowały również dwa inne sukcesy Stowarzyszenia - publikację poradnika zrealizowaną przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego oraz pierwsze miejsce w 8 Finale Małopolskiego Festiwalu Smaku! w kategorii Jak u Mamy publiczność swoimi głosami zadecydowała, że nasza lokalna zupa ziemniaczana z rondla z kurdybankiem - jest najlepsza!
To niemożliwe! A jednak! Drugi rok z rzędu wygrywamy w Krakowie wśród publiczności w kategorii "Jak u Mamy"!
Małopolski Festiwal Smaku to najstarsza polska impreza, promująca unikatowe potrawy z bogatej tradycji i dziedzictwa kulinarnego regionu Małopolski. Niezmiernie miło nam poinformować, że Gospodynie Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie odniosły kolejny ogromny sukces! zdobywając pierwsze miejsce w kategorii "Jak u Mamy" 8 Finału Małopolskiego Festiwalu Smaku! W ramach Festiwalu w wielu miastach Małopolski odbywały się półfinały, gdzie najlepsi lokalni producenci przedstawiali swoje niezwykłe produkty żywnościowe. Oceniało ich jury i publiczność, głosując na to, co najbardziej im smakowało w czterech kategoriach: Ekologiczne przysmaki, Tradycyjne specjały, Smakołyki z legendą oraz Jak u mamy. Gospodynie SGW kolejny raz stanęły na najwyższym podium! w kategorii Jak u Mamy! otrzymując za Zupę ziemniaczaną z rondla z kurdybankiem najwięcej głosów od publiczności! Wielkie gratulacje! To kolejny zastrzyk bardzo dużej, pozytywnej energii dla naszej Gminy. Wkrótce przedstawimy obszerniejszą relację z finału finałów, który odbył się na Placu Wolnica w Krakowie! Rok temu - nasze Gospodynie również zdobyły pierwsze miejsce za Placki ziemniaczane po Andrychowsku! Ogromne słowa uznania należą się również dla andrychowianina - Przemysława Płonki, który zachował przepis na zupę, gotowaną kiedyś przez Jego Babcię!
Takim oto sposobem znalazłyśmy się na głównej stronie Województwa Małopolskiego! w towarzystwie Marszałka Województwa Małopolskiego - Marka Sowy!
Gospodynie na Finale finałów VIII Małopolskiego Festiwalu Smaku w Krakowie
Weekend upływa w Krakowie pod znakiem przysmaków regionalnych. 25 i 26 sierpnia na placu Wolnica odbywa się wielki finał ósmej edycji Małopolskiego Festiwalu Smaku. Pokazy gotowania, quizy dla dzieci i publiczności, zabawy, degustacje i kilkadziesiąt stoisk zwycięzców edycji regionalnych czeka na rozstrzygający werdykt jury. Mieszkańcy Krakowa i turyści mogą również zapoznać się ze smakiem wszystkich 10 małopolskich produktów regionalnych tj.: Bryndzy podhalańskiej, oscypka, fasoli "Piękny Jaś", redykołków, karpia zatorskiego, jabłek łąckich, suchej sechlońskiej, chleba prądnickiego, obwarzanka krakowskiego, kiełbasy Lisieckiej. To bogactwo nie mniej ważne jak piękne krajobrazy, mądrzy ludzie i rozwijająca się gospodarka. Przypomnijmy - obszar wytwarzania wspomnianych produktów, nazwa i technologia produkcji są prawnie chronione certyfikatem Unii Europejskiej. Wcześniej stoisko z tymi właśnie produktami odwiedziło 20 imprez plenerowych w Małopolsce. Wśród tego bogactwa - dwaj przedstawiciele naszego regionu - Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich z Andrychowa, które zaprezentowało w Krakowie Zupę ziemniaczaną z rondla z kurdybankiem oraz nasi sąsiedzi - firma Adama Bąka z Wieprza prezentująca w Krakowie swoje wyroby, a wśrd nich szynkę z kością. Nasza zupa i ta właśnie szynka zdobyły razem z innymi produktami laury w półfinale wadowickiego festiwalu smaku. Zapraszamy na fotoreportaż z Krakowa! Redakcja andrychow.pl towarzyszyła gospodyniom, które promowały Gminę i region. Gospodynie już pierwszego dnia znalazły się na okładce lokalnego wydania Gazety Krakowskiej! :) W eter popłynęły wywiady udzielane do radia i telewizji, opowiadające o historii prezentowanej zupy, Gminie Andrychów i atrakcjach, jakie czekają u nas na turystów. Brawo Gospodynie! Stanowisko naszych Gospodyń tradycyjnie kusi odwiedzających wspaniałym zapachem smacznej lokalnej potrawy!
Zapraszamy do lektury fotoreportażu z pierwszego dnia finału - kliknijcie tutaj
Niezwykła historia o babci, wnuczku, zupie i kurdybanku
Dzięki uprzejmości Pana Przemysława Płonki Miejski Portal andrychow.pl publikuje nie lada gratkę! Co znajdziecie w artykule? Dawną sztukę kulinarną, tradycyjną potrawę, ugotowaną w oparciu o lokalne produkty i zapomniane zioła, przepis, który babcia przekazała wnuczkowi, wreszcie ogromną pasję i znajomość tematu oraz swobodę i lekkość z jaką wnuk - Przemysław Mieszko Płonka, obecnie adiunkt na Wydziale Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, najstarszego uniwersytetu w Polsce, jednego z najstarszych w Europie przekazuje kolejnym pokoleniom Andrychowian swoją wiedzę i otrzymany od swojej babci dar - prawdziwy Skarb spod Złotej Górki!
To właśnie dzięki temu przepisowi nasze Gospodynie ze Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie zwyciężyły w wadowickim półfinale Małopolskiego Festiwalu Smaku w kategorii "Jak u Mamy"? Nasza wersja zupy ziemniaczanej z rondla z kurdybankiem zrobiła furorę na wadowickim rynku zdobywając serca i żołądki publiczności. Mamy nadzieję, że to nie koniec tej niezwykłej historii! której początek dała pochodząca z Roczyn - Helena Płonka, z domu Bartnicka. Już teraz zapraszamy Pana Przemysława na nasze stoisko podczas Finału Małopolskiego Smaku w Krakowie!
A Was zapraszamy do lektury niezwykłego opracowania - kliknijcie tutaj
Półfinał Małopolskiego Festiwalu Smaku
w Krakowie Wadowice,
24. czerwca 2012 r.
Wygląda na to, że Gospodyniom Stowarzyszenia nie wystarczy jeden sukces dziennie :) Tak się złożyło, że tego samego dnia odniosły dwa znaczne sukcesy! Pisaliśmy już w poniższym artykule o tym, jak kolejny raz Gospodynie z SGW stanęły na najwyższych stopniach podium Festiwalu Plackorzy. Teraz opiszemy jak zwyciężyły w Wadowicach podczas Półfinału Małopolskiego Festiwalu Smaku.
Gospodynie Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich zdobyły podczas II Festiwalu Plackorzy kolejną Złotą
i tym razem Brązową Andrychowską Czapkę Kucharską
Gospodynie w ciągu dwóch lat zdobyły komplet Czapek Kucharskich - Złotą, Srebrną i Brązową! Ta najważniejsza - złota - ponownie trafiła do naszych rąk.
Podczas Walnego Zgromadzenia Członków Małopolskiej Spółdzielni Handlowej „WIZAN” Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich podziękowało MSH Wizan za dotychczasową współpracę. Spotkanie odbyło się 30 maja 2012 r. w restauracji Adria.
W dniu 3 czerwca 2012 Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich uczestniczyło w „DNIU POLSKIM”. Imprezę zorganizował Samorząd Wadowicki. Gospodynie przygotowały ciasto drożdżowe, chleb ze smalcem, masłem i śmietaną. Gospodynie upiekły również placki ziemniaczane z 80 kg. ziemniaków.
12 Spotkanie Integracyjne - Rzyki 30. maja 2012 r.
Spotkania integracyjne organizowane przez Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie są odpowiedzią na powoli zanikającą tradycję wspólnych biesiad.
W spotkaniu uczestniczyło 17 KGW po 10 gospodyń z gminy Andrychów, Wieprz i Osiek - razem 170 gospodyń, zaproszeni goście oraz gospodynie z KGW Rzyki goszczące swoje koleżanki z innych wiosek i gmin - razem ok. 200 osób! które spotkały się w świetlicy Ochotniczej Straży Pożarnej W Rzykach, aby wspólnie świętować Dzień Matki.
Miło nam poinformować o otrzymaniu kolejnej dotacji !
Z programu MAŁOPOLSKA WIE - wiedza, innowacja, edukacja – wsparcie inicjatyw edukacyjnych z Urzędu Marszałkowskiego otrzymaliśmy dotację w wysokości 3.500,- Program dotyczy przekazania przez Gospodynie tradycji młodzieży poprzez wspólne warsztaty, kursy, prelekcje.
Nazwa zadania ”Wiedza o tradycji i regionie szansą dla pokoleń”
We wtorkowe popołudnie 15 maja 2012 r. po raz pierwszy odbyło się w Świetlicy CKiW
w Sułkowicach-Bolęcinie zebranie Koła Gospodyń Wiejskich połączone z uroczystym „DNIEM ZOŚKI” Spotkały się na nim członkinie Koła - w tym aż dziewięć ZOFII. A dziesiąta W-ce przew. SGW kol. Zosia Moskwik
Miło nam poinformować o otrzymaniu kolejnej dotacji !
Umowa I/648/EK/1132/12 - dotacja przyznana przez Zarząd Województwa Małopolskiego w ramach konkursu „Mecenat Małopolski” na program „ Kultura i tradycja łączy pokolenia” – kwota 8.000 zł.
W ramach tego programu zorganizowane zostaną kursy kwiatowe „Sztuczne kompozycje kwiatowe na różne okazje – wzory kwiatów obecnie i 50 lat temu, przeprowadzone zostana warsztaty z wicia wieńca dożynkowego, zorganizowane zostaną kursy w zakresie „ Tradycyjne ozdoby choinkowe, malowanie bombek, zwirzątka i ozdoby z siana, oraz stroiki Bożonarodzeniowe”
Ze względu na zmienną pogodę i nagły atak zimy Centrum Kultury i Wypoczynku, organizujące tegoroczny Jarmark Wielkanocny w dniu 1. kwietnia 2012 r. postanowiło przenieść imprezę do Miejskiego Domu Kultury w Andrychowie. Tradycyjnie - nie mogło zabraknąć Gospodyń Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie. Stół pełen świątecznych smakołyków przygotowały Gospodynie z Koła Gospodyń Wiejskich w Sułkowicach Bolęcinie. SGW zorganizowało również piękną wystawę prac Gospodyń oraz warsztaty rękodzieła.
Chroniąc tradycję - promować region i być wzorem dla innych
Miło nam poinformować o otrzymaniu kolejnej dotacji !
Umowa I/649/EK/1133/12 z dnia 15 maja 2012 – zawarta na podstawie Uchwały 293/12 Zarządu Woj. Małopolskiego w sprawie rozstrzygnięcia otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych Województwa Małopolskiego w dziedzinie kultury w 2012 r „Mecenat Małopolski” przyznaje dla Stowarzyszenia dotację w wysokości 10.000- na program „ Chroniąc tradycje- promować region i być wzorem dla innych”
W ramach tego programu wydany zostanie przygotowana zredagowana i wydana ksiażka – album , w której ukazane zostanie piekno i bogactwo tradycji, ochrony dziedzictwa kulturowego naszego regionu i pokazana zostanie praca Stowarzyszenia z 12 lat.
XII Konkurs Potraw Regionalnych
"Stół Wielkanocny" - Fotoreportaż
31 marca 2012 r. w Hotelu&Spa Kocierz Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie wraz ze Starostwem Powiatowym w Wadowicach, Urzędem Miejskim w Andrychowie, Urzędami Gmin Wieprz i Osiek oraz Małopolską Spółdzielnią Handlową Wizan i ABS Bankiem Spółdzielszym w Andrychowie zorganizowało XII Konkurs Potraw Regionalnych "Stół Wielkanocny" Partnerem przedsięwzięcia było Województwo Małopolskie.
Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie otrzymało dotację w wysokości 10.000 zł. z Urzędu Marszałkowskiego z Krakowa, na wydanie książki-albumu, Książka ta ma liczyć kilkadziesiąt stron. W książce pokazane będzie nie tylko piękno zrealizowanych przez gospodynie prac, ukazując rozległy obszar działania Stowarzyszenia, stoły wielkanocne, dożynki, stoły wigilijne, ale chcemy pokazać wielka oddolną inicjatywę i pracę gospodyń na rzecz lokalnej społeczności. Chcemy aby książka stała się przewodnikiem dla innych organizacji, chcemy pokazać, że jeśli się chce - można wiele osiągnąć. Poprzez książkę chcemy pokazać talenty, które zrodziły się dzięki pracy organizacji w regionie. Talenty takie jak dziewięć naszych gospodyń, które wystawiały niedawno swoje prace w wadowickiej bibliotece na wystawie, która cieszyła się wielkim powodzeniem.
Album wydany będzie do kolejnego konkursu potraw regionalnych – Stół Wigilijny. Zwrócimy sie do naszych przyjaciół z prośba o udzielenie odpowiedzi - dlaczego nam pomagacie, czy warto pomagać, co podoba Wam się w działalności organizacji, co warto zmienić. Pokazana będzie też współpraca z gminami - Wieprz, Osiek, Tomice, Andrychów, Mucharz, Starostwem Powiatowym, Urzędem Wojewódzkim
W sobotni wieczór 10 marca 2012 r. odbyła się w Świetlicy CKiW w Sułkowicach-Bolęcinie BABSKA BIESIADA. Spotkały się na niej członkinie miejscowego KGW oraz mieszkanki Sułkowic-Bolęciny.
Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie zaprosiło na wernisaż Rękodzieła Ludowego pt. "Kwiat pięknem i tradycją", który odbył się 6. marca 2012 r. o godzinie 16.00 w Wadowickiej Bibliotece Publicznej, Wadowice, ul. Legionów 1. Wystawa przygotowana została przez Gospodynie należące do Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie. Prace pokazane na wystawie wykonano podczas kursów organizowanych dla Gospodyń przez Stowarzyszenie.
Zapraszamy do obejrzenia Archiwum wydarzeń - Tutaj
Gospodynie odwiedziły wojewodę Małopolski - Członka Honorowego SGW - Jerzego Millera
Prawie godzinę trwało spotkanie przedstawicielek Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich z wojewodą Małopolski - Jerzym Millerem. Jak wiemy, cztery lata temu - 13 grudnia 2008 roku podczas VIII Biesiady Seniorek i Działaczek Kół Gospodyń Wiejskich Stowarzyszenie wręczyło Jerzemu Millerowi zaszczytny tytuł Honorowego Członka SGW. Podczas obecnej wizyty andrychowskie Gospodynie w imieniu wszystkich członkiń Stowarzyszenia wręczyły wojewodzie zaproszenie na Konkurs Potraw Regionalnych - Stół Wielkanocny, który odbędzie się w Hotelu&SPA Kocierz (marzec 2012). W rozmowie Gospodynie przekazały informację o swojej pracy i ubiegłorocznych sukcesach, oraz wydarzeniach mających miejsce w Stowarzyszeniu od momentu, kiedy Jerzy Miller otrzymał od Gospodyń zaszczytny tytuł. Wojewodę ucieszył szczególny prezent - album ze zdjęciami z ostatnich czterech lat pracy Stowarzyszenia, podczas którego gospodynie dwukrotnie gościły szanownego gościa. Wojewoda Jerzy Miller interesował się naszą pracą, sprawozdaniem z działalności i wszystkim co czynimy dla drugiego człowieka oraz lokalnej społeczności. Spotkanie przebiegło w niezwykle miłej i serdecznej atmosferze.
Światłość w ciemności świeci
W sobotnie popołudnie 28 stycznia 2012 r. w Świetlicy CKiW w Sułkowicach Bolęcinie mieszkańcy i zaproszeni goście spotkali się na tradycyjnym Opłatku zorganizowanym przez Świetlicę CKiW w Sułkowicach Bolęcinie oraz miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich. Zapraszamy nafotoreportaż.
Aktywny senior wspiera seniora
W ramach dotacji z budżetu Wojewody Małopolskiego dla podmiotów pozarządowych realizujących zadania z zakresu pomocy społecznej w roku 2011 - Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich zrealizowało program : Aktywny senior wspiera seniora. Zapraszamy nafotoreportaż.
Wzajemna pomoc – już trzeci raz pomogę innym
i sobie
Projekt ten zrodził się z obserwacji środowiska seniorów, pomocy, która nie tylko jest pomocą osobom potrzebującym, ale też pozytywnie oddziałuje na osobę udzielającą wsparcia. Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie zrealizowało zadania prowadzone w ramach konkursu na realizację zadań publicznych Województwa Małopolskiego z dziedziny Promocji i organizacji wolontariatu. Nazwa zadania "Wzajemna pomoc – już trzeci raz pomogę innym i sobie" Program współfinansowany był przez Województwo Małopolskie. Szczegóły - tutaj
11 Spotkanie seniorek i działaczek Kół Gospodyń Wiejskich
10 grudnia w sali Miejskiego Domu Kultury odbyło się spotkanie seniorek i działaczek Kół Gospodyń Wiejskich. Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu z tego wydarzenia - tutaj
XII Konkurs Potraw Regionalnych "Stół Wigilijny"
Inwałd, ParkHotel Łysoń - 2011 r.
Wigilia. W słowie tym zawiera się tyle wspomnień, nadziei, ciepła, radości, że trudno byłoby znaleźć lepszy, bardziej ciepły i rodzinny wieczór w trakcie roku. 12 raz Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich organizuje konkurs, który stał się ... piękną, wspólną, gminną, powiatową, a nawet wojewódzką Wigilią Wigilii. Zapraszamy na fotoreportaż
Wiedza o tradycji szansą dla pokoleń - "Kwiat pięknem
i tradycją"
W ramach zadania : "Wiedza o tradycji szansą dla pokoleń" (Umowa nr. I/753/EK/1283/11 z dnia 13 lipca 2011. Program o nazwie "Wiedza o tradycji szansą dla pokoleń") Stowarzyszenie Gospodyń Wiejski w Andrychowie zorganizowało międzypokoleniowy kurs - "Kwiat pięknem i tradycją". Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu
Serdecznie dziękujemy!
STOWARZYSZENIE GOSPODYŃ WIEJSKICH uprzejmie informuje o kwocie przekazanej dla nas na działalność statutową w formie 1% podatku za rok 2010. Ogółem na konto Stowarzyszenia wpłynęła kwota : 9 673,40 zł. Zarząd SGW serdecznie dziękuje Tym darczyńcom, którzy nam zaufali i przekazali 1% ze swego podatku. Szczegóły - tutaj ...
Małopolska
- Nasz region Nasza Szansa
8. listopada 2011 r. na sali Miejskiego Domu Kultury spotkały się przedstawicielki seniorek powiatów wadowickiego i oświęcimskiego. I Spotkanie Integracyjne Seniorek z powiatu wadowickiego i oświęcimskiego - Seniorzy bliżej MałopolskiMottem spotkania były słowa : Ciesz się że żyjesz na tym świecie i razem z nim cud stanowisz. Mamy z czego się cieszyć! Jesteśmy razem, możemy się spotkać, porozmawiać, powspominać, dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o świecie, naszych małych ojczyznach. Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu
2011 r. Dożynki Prezydenckie w Spale
Czas dożynek już dawno za nami - ale zapraszamy do lektury i obejrzenia fotoreportażu z Dożynek Prezydenckich w Spale. W najpiękniejszych dożynkach, które odbyły się w Polsce w roku 2011 uczestniczyły przedstawicielki Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie. Szczegóły - tutaj
2011 r. Dożynki Wojewódzkie w Kamienicy
22 sierpnia do Kamienicy (pod Limanową) przyjechali przedstawiciele rolników całej Małopolski. Oprócz dożynek lokalnych, które odbywają się co roku w poszczególnych miejscach Małopolski organizowane sa również dożynki wojewódzkie. Stowarzyszenie Godpodyń Wiejskich z przyjemnościa uczestniczyło w tak szczególnym wydarzeniu - dumnie reprezentując nasz region. Szczegóły - tutaj
Kolejna dotacja dla SGW
Miło nam poinformować o zdobyciu kolejnej dotacji. Z budżetu Wojewody Małopolskiego dla podmiotów pozarządowych realizujących zadania z zakresu pomocy społecznej w roku 2011 - IV konkurs - Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich otrzymało 6.500 zł na program : Aktywny senior wspiera seniora.
Dziękujemy! Po zrealizowaniu programu zapraszamy na fotoreportaż.
Wzajemna pomoc – już trzeci raz pomogę innym
i sobie
Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich złożyło ofertę w Konkursie na realizację zadań publicznych Województwa Małopolskiego z dziedziny Promocji i organizacji wolontariatu.
Nazwa zadania "Wzajemna pomoc – już trzeci raz pomogę innym i sobie"
Oferta ta znalazła uznanie w komisji oceniającej . Komisja na realizację tego zadania przyznała dotację w wysokości pięć tysięcy złotych. Zadania realizowane będą w okresie od 01. września 2011 do 15. grudnia 2011. Szczegóły - tutaj
Małopolska - Nasz region Nasza Szansa
Miło nam poinformować, że Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie otrzymało dotację w wysokości 4000 zł. na realizację przedsięwzięcia :
I Spotkanie Integracyjne Seniorek z powiatu wadowickiego i oświęcimskiego - Seniorzy bliżej Małopolski"
Siódmy raz mieszkańcy Gminy Andrychów wspólnie dziękowali za plony. Tym razem owoce ziemi poniesiono w orszaku dożynkowy w Inwałdzie. Zapraszamy na fotoreportaż
Konkurs stroików dożynkowych - 2011
Tradycyjnie - początek września jest dla gospodyń bardzo pracowity. Znajdzie się jednak zawsze czas na chwilę wytchnienia. 1. września 2011 w gościnnych progach Banku Spółdzielczego odbył się "Konkurs Stroików Dożynkowych" realizowany ze środków programu "Kultywowanie regionalnych tradycji i zwyczajów związanych z obrzędami ludowymi na terenie Gminy Andrychów" realizowany ze środków Urzędu Miejskiego w Andrychowie. Zapraszamy na fotoreportaż
Wakacje w SGW
Wakacje w roku 2011 obfitowały w szereg imprez regionalnych, konkursów i spotkań. Nie będziemy ich wszystkich wymieniać w tej zapowiedzi - odsyłamy Państwa do dwóch fotoreportaży opisujących wydarzenia w których brały udział Gospodynie SGW -Gospodynie w akcji oraz Pracowity i pełen sukcesów lipiec 2011
Gospodynie SGW zdobyły I Miejsce w kategorii "Jak u Mamy" w 7. Finale Małopolskiego Festiwalu Smaku w Krakowie!
Wiedzą w całej Polsce – chłopcy i dziewczyny,
że najlepsze placki z andrychowskiej Gminy!
Przepis na placek podaliśmy już wcześniej. Tym arazem zapraszamy na fotoreportaż! W obecności redaktorów redakcji Andrychow.pl i Nowin Andrychowskich - 25. lipca 2011 r. w siedzibie KGW Sułkowice Łęg odbyło się pieczenie Placka Pysznego! Podczas spotkania nakręcono film i wykonano mnóstwo fotografii! Zapraszamy na fotorelację dostepną na stronie www.andrychow.pl
Na stronie Nowin Andrychowskich - www.nowiny.andrychow.eu - można obejrzeć film, nakręcony podczas pieczenia placka!
Gospodynie Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich zdobyły podczas Festiwalu Plackorzy Złotą i Srebrną Andrychowską Czapkę Kucharską
Mamy I miejsce w plebiscycie publiczności
w kategorii : potrawa "Jak u Mamy"
w
półfinale 7 Małopolskiego Festiwalu Smaku!
Jedziemy na FINAŁ!
Bardzo nam miło poinformować, że Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich z Andrychowa zajęło I Miejsce w plebiscycie publiczności w kategorii potraw "Jak u Mamy", odbierając z rąk Marszałka Województwa Małopolskiego - Marka Sowy i Burmistrz Wadowic Ewy Filipiak pamiątkowy Dyplom za produkt - placki ziemniaczane po andrychowsku. Nasze Stowarzyszenie będzie reprezentować Gminę Andrychów w FINALE! Małopolskiego Festiwalu Smaku! który odbędzie się 27-28 sierpnia w stolicy Małopolski - Krakowie!
W dniu 10 czerwca 2011 roku w MSH "Wizan" w Andrychowie miało miejsce Walne Zgromadzenie Przedstawicieli wraz ze sprawozdaniami za 2010 rok i planem na 2011. Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie - w formie wystąpienia - podziękowało za pomoc w 2010 roku. Wręczono także piękny stroik w barwach Spółdzielni.
foto : MSH Wizan
Gospodynie w akcji
W dniu 28 kwietnia 2011 r. na spotkaniu organizowanym przez STOWARZYSZENIE LOKALNA Grupa działania "Dolina Soły" w Rajsku – prezentowany był dorobek SGW. Podczas spotkania dyskutowano nad plusami powstania Stowarzyszenia Gospodyń z terenu Gminy Kęty.
Wizyta studyjna
W dniu 27 maja 2011 r. w Świetlicy Banku Społdzielczego w Andrychowie odbyła się WIZYTA STUDYJNA w ramach programu Wiejski Inkubator Ekonomii Społecznej realizowanego przez Fundację Biuro Inicjatyw Społecznych w Krakowie. Do Andrychowa przyjechało 20 aktywnych uczestników społeczności wiejskiej – aby podzielić się doświadczeniami z Gospodyniami należącymi do SGW. Na spotkaniu prezentowano dorobek Stowarzyszenia. Przy kawie i ciastku dokonano wymiany doświadczeń. Wspólnie mamy nadzieję, że zdobyta wiedza będzie nas dalej inspirować do dalszej pracy na rzecz lokalnej Społeczności.
Małopolski Dzień Uczenia się przez całe życie
W dniu 8 czerwca 2011 roku Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich Andrychów – dzięki uprzejmości Powiatowego Urzędu Pracy w Wadowicach Filia w Andrychowie miało możliwość prezentacji swej pracy podczas konferencji pt ‘WSPÓLNE ROZWIJANIE PASJI LACZY POKOLENIA w ramach Małopolskiego Dnia Uczenia się przez całe życie. Materiał z konferencji na stronie internetowej Powiatowego Urzędu Pracy www.wadowice.pl – pod tytułem "Małopolski Dzień Uczenia się przez całe życie"
Otrzymaliśmy dotację
Miło nam poinformować, że Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie – otrzymało dotację w wysokości 3.000 zł. na realizację zadania publicznego w dziedzinie edukacji pn. "Małopolska WIE - wiedza, innowacje, edukacja" – wsparcie inicjatyw edukacyjnych. Decyzję podjął Zarząd Województwa Małopolskiego.
Projekt nosi nazwę "Wiedza o tradycji szansą dla pokoleń". W ramach realizacji tego zadania zorganizowany zostanie kurs międzypokoleniowy "Kwiat pięknem i tradycją" , zostanie zorganizowana konferencja "Od tradycji do nowoczesności" połączona z wystawą "Cztery magiczne przedmioty mojej babci"
Program realizowany będzie do 30.11.2011, a relację przedstawimy na naszej stronie internetowej.
XI Spotkanie Integracyjne
Wieprz, 25 maja 2011
Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich Kolejny raz spotkało się na spotkaniu integracyjnym w Gminie Wieprz - tym razem w nowym obiekcie - Restauracji Piwnicy Nowostyl. Spotkanie było możliwe dzięki pomocy Gminy Wieprz, która była głównym sponsorem spotkania. Zapraszamy na FOTOREPORTAZ
Rodzinne Popołudnie z Muzyką
... i naszą wystawą kwiatów!
Z okazji szczególnego święta - Dnia Matki mieszkańcy Sułkowic Łęgu zebrali się w WDK Sułkowice na "Rodzinne popołudnie z muzyką". Spotkaniu towarzyszyła wystawa kwiatów z krepiny wykonanych na kursie zorganizowanym przez Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich - Koło Gospodyń Wiejskich w Sułkowicach Łęgu oraz muzyka zaprezentowana dla przybyłych gości przez Orkiestrę z Roczyn.
XI Konkurs Potraw Regionalnych
"Stół Wielkanocny" - Fotoreportaż
16 kwietnia w Hotelu&Spa Kocierz Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie wraz ze Starostwem Powiatowym w Wadowicach, Urzędem Miejskim w Andrychowie, Urzędami Gmin Wieprz i Osiek oraz Małopolską Spółdzielnią Handlową Wizan i Bankiem Spółdzielszym w Andrychowie zorganizowało XI Konkurs Potraw Regionalnych "Stół Wielkanocny" Partnerem przedsięwzięcia było Województwo Małopolskie.
Program Małopolska
Nasz Region
Nasza Szansa
„Małopolskie bogactwo kulinarne i obrzędowe
Świąt Wielkanocnych”
Tuż przed Świętami Wielkanocnymi 9 kwietnia 2011 r. na Placu Mickiewicza - Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie pod Patronatem Burmistrza Andrychowa zorganizowało Jarmark Wielkanocny.
W kwietniu 2011 r. zakończył się trwający 100 godzin Kurs florystyczny. W kursie uczestniczyły Członkinie Stowarzyszenia Gospodyn Wiejskich z Andrychowa. Organizatorem kursu był Związek Centralny Dzieła Kolpinga w Polsce oddział w Krakowie, a wykonawcą - Ośrodek Dokształcania i Doskonalenia Zawodowego WURBEX w Wadowicach
16 kwietnia w Hotelu&Spa Kocierz Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie wraz ze Starostwem Powiatowym w Wadowicach, Urzędem Miejskim w Andrychowie, Urzędami Gmin Wieprz i Osiek oraz Małopolską Spółdzielnią Handlową Wizan i Bankiem Spółdzielszym w Andrychowie organizuje XI Konkurs Potraw Regionalnych "Stół Wielkanocny" Partnerem przedsięwzięcia jest Województwo Małopolskie.
Program Małopolska
Nasz Region
Nasza Szansa
„Małopolskie bogactwo kulinarne i obrzędowe
Świąt Wielkanocnych”
Miło nam poinformować , że w ramach pierwszego naboru Programu Małopolska Nasz Region Nasza Szansa - oferta Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich znalazła uznanie – otrzymała dotację dwa tysiące złotych na program „Małopolskie bogactwo kulinarne i obrzędowe Świąt Wielkanocnych”
Babska Biesiada
Świetlica CKiW Sułkowice Bolęcina
W sobotni wieczór 6 marca 2011 r. odbyła się w Świetlicy CKiW w Sułkowicach-Bolęcinie BABSKA BIESIADA. Spotkały się na niej członkinie miejscowego KGW oraz mieszkanki Sułkowic-Bolęciny. Zapraszamy na fotoreportaż
Biesiady seniorek Kół Gospodyń Wiejskich to jedna z wielu cyklicznych imprez organizowanych przez Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie - świętująca okrągły jubileusz. Miejski Dom Kultury 10 raz gościł Panie, które przed laty były solą Kół Gospodyń Wiejskich. Zapraszamy na fotoreportaż
XI Konkurs Potraw Regionalnych "Stół Wigilijny"
Inwałd, ParkHotel Łysoń - 2010 r.
Każdy z nas, Polaków dobrze wie, co znaczy słowo Wigilia. W słowie tym zawiera się tyletreści, wspomnień, nadziei, ciepła, radości, że trudno byłoby znaleźć zamiennik tego właśnie - jedynego słowa, będącego symbolem wiary, nadziei i miłości. Kolejny raz Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich organizuje konkurs, który stał się ... piękną, wspólną Wigilią Wigilii. Zapraszamy na fotoreportaż
X Jubileuszowe Spotkanie Integracyjne
Wieprz, 26 października 2010
Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie świętuje kolejną rocznicę. Tym razem X raz spotyka się na spotkaniu integracyjnym. O tym jak długą drogę przeszło - niech świadczy fotoreportaż z pierwszego zorganizowanego przez SGW spotkania integracyjnego oraz ten - z X. Zapraszamy na FOTOREPORTAZ
Dożynki Diecezjalne - Wieprz 2010
W dniu 12 września 2010 roku 45-osobowa delegacja Gospodyń wraz z Ks. Stanisławem Czernikiem udała się na dożynki Dziecezjalne do Wieprza - Gmina Radzechowy Wieprz. Tam mieliśmy okazję nie tylko uczestniczenia w Dożynkach i Mszy Św. ale także mogliśmy poznać kulturę Ziemi Zywieckiej związaną ze świętem rolnika. Zapraszamy na Fotoreportaż
Serdecznie dziękujemy!
STOWARZYSZENIE GOSPODYŃ WIEJSKICH uprzejmie informuje o kwocie przekazanej dla nas na
działalność statutową w formie 1% podatku za rok 2009. Ogółem na konto Stowarzyszenia wpłynęła kwota : 7021.10 zł. Zarząd SGW serdecznie dziękuje Tym darczyńcom, którzy nam zaufali i
przekazali 1% ze swego podatku. Szczegóły - tutaj ...
Dożynki Gminne - Andrychów 2010
To już szósty raz mieszkańcy Gminy Andrychów wspólnie dziękują za plony. Wspólna praca i jej owoce kolejny raz połączyły mieszkańców na dziękczynnej uroczystości. Siew, wzrost, żniwa i dożynki. Ciężka praca i oczekiwanie na jej efekty. Czas podsumowań, spojrzenia w przeszłość ale i czas zabawy i radości z efektów wspólnej pracy. Zapraszamy na fotoreportaż
Konkurs stroików dożynkowych - 2010
W dniu 2. września 2010 w gościnnych progach Banku Spółdzielczego odbył się kolejny "Konkurs Stroików Dożynkowych" realizowany ze środków programu "Kultywowanie regionalnych tradycji i zwyczajów związanych z obrzędami ludowymi na terenie Gminy Andrychów" realizowany ze środków Urzędu Miejskiego w Andrychowie. Zapraszamy na fotoreportaż
Warsztaty wicia wieńca dożynkowego
W ramach projektu finansowanego z Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego
w ramach programu "Razem powitajmy dzień" uczniowie ze szkoły w Sułkowicach Bolęcinie i uczestnicy zajęć ze Świetlicy CKiW w Sułkowicach Bolęcinie brali udział w warsztatach zorganizowanych przez Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich z pomocą Koła Gospodyń i Świetlicy w Sułkowicach Bolęcinie
Program dla Seniorek
o pięknej nazwie "Razem powitajmy dzień" – Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich z Andrychowa – złożyło do Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie ul. Basztowa 22 w ramach konkursu w obszarze: wyrównywanie szans osób niepełnosprawnych i seniorów” w ramach II otwartego konkursu ofert na dofinansowanie realizacji projektów z zakresu pomocy społecznej w 2010 r.
Czas realizacji tego projektu do 31.12.2010. Do konkursu wpłynęło 88 projektów. Dofinansowanie z budżetu Wojewody Małopolskiego otrzymało 37 projektów, a wśród nich projekt SGW dla seniorek "Razem powitajmy dzień" Dotacja do tego projektu wynosi 13.000,00 – trzynaście tysięcy złotych
Program
Małopolska Nasz Region Nasza Szansa
Program Małopolska Nasz Region Nasza Szansa
Miło nam poinformować , że w ramach pierwszego naboru Programu Małopolska Nasz Region Nasza Szansa - oferta Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich znalazła uznanie – otrzymała dotację 4.000,00 cztery tysiące złotych na program „Małopolskie bogactwo kulinarne i obrzędowe Świąt Bożego Narodzenia”
Dotacja z programu Mecenat 2010
Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w ramach programu MECENAT 2010 ogłoszonego przez Urząd Marszałkowski otrzymało dotację na projekt "Stroje krakowskie ochroną wartości dziedzictwa kulturowego w Małopolsce"
Wzajemna pomoc – już drugi raz pomogę innym i sobie
Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich złożyło ofertę w Konkursie na realizację zadań publicznych Województwa Małopolskiego z dziedziny Promocji i organizacji wolontariatu.
Nazwa zadania "Wzajemna pomoc – już drugi raz pomogę innym i sobie"
Oferta ta znalazła uznanie w komisji oceniającej . Komisja na realizację tego zadania przyznała dotację w wysokości cztery tysiące złotych. Zadania realizowane będą w okresie od 01.06.2010 do 30.11.2010. Szczegóły - tutaj
Dni Andrychowa - 11-12. czerwca 2010 r.
Przez dwa dni na terenie Stadionu Miejskiego można było spotkać na specjalnym stoisku Panie ze Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie - Koła Gospodyń zrzeszone w Stowarzyszeniu przygotowały dla przybyłych gości tradycyjne, smaczne przekąski. Szczegóły - tutaj
65 lecie MSH "WIZAN" w Andrychowie
10. czerwca 2010 r. 65 lecie działalności obchodziła Małopolska Spółdzielnia Handlowa "WIZAN" w Andrychowie. Od początku działalności SGW w Andrychowie - MSH "Wizan" należy do największych dobroczyńców naszego Stowarzyszenia. Szczegóły - tutaj
SamSmak - Wadowice
6. czerwca 2010 roku gospodynie ze Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich brały udział kolejny raz w imprezie odbywającej się na rynku w Wadowicach - SamSmak. Szczegóły - tutaj
25 lat Cechu Rzemiosł Różnych
31. maja 2010 r. Cech Rzemiosł Różnych obchodził ćwierć wieku swojej działalności - 25 lecie. Dla uczestników okolicznościowego spotkania Gospodynie SGW przygotowały poczęstunek oraz wystawę rękodzieła. Szczegóły - tutaj
Wyjazd do Krakowa
27. maja 2010 SGW zorganizowało wyjazd 46 gospodyń z Ks. Stanisławem Czernikiem do Krakowa na Wawel. W trakcie wycieczki zwiedzano Wawel, oddano hołd dla Pary Prezydenkiej M i J.
Kaczyńskich. Następnie udaliśmy sie do Łagiewnik, gdzie po odpoczynku i poczęstunku uczestniczyłyśmy we wspólnej Mszy Św.
IX Spotkanie integracyjne w Baciarskiej Chacie na Kocierzu
Spotkania integracyjne na trwałe wrosły w pracę Stowarzyszenia. Tym razem gospodynie z SGW - przedstawicielki siedemnastu Kół zrzeszonych w SGW spotkały się w ... pięknej Baciarskiej Chacie na Kocierzu! gdzie odbył się m.in. pokaz mody! Więcej na ten temat - tutaj ...
Walne Zgromadzenie
8.kwietnia 2010 r. w gościnnych progach świetlicy Banku Spółdzielczego w Andrychowie odbyło się Walne Zgromadzenie Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie, które przyjęło sprawozdania - merytoryczne i finansowe Stowarzyszenia za 2009 r. oraz protokół komisji rewizyjnej z przeprowadzonej kontroli za 2009 r. i plan pracy Stowarzyszenia na rok 2010. Podczas Walnego Zgromadzenia odbyły się wybory Zarządu i Komisji Rewizyjnej, które przeprowadzono zgodnie ze Statutem Stowarzyszenia. Wybory przeprowadzone były w głosowaniu tajnym. Wg. listy obecności, W glosowaniu, w którym uczestniczyło 55 Gospodyń na nową - pięcioletnią kadencję wybrano nowy Zarząd.
Wojewodzic Czesława - Prezes - 54 głosy na 55 tj. 98%
Moskwik Zofia - V-ce Prezes
Oboza Zofia - V-ce Prezes
Sopicka Jadwiga - Skarbnik
Zych Irena - Sekretarz
Bojko Elżbieta - Członek Zarządu
Mieszczak Elżbieta - Członek Zarządu
Mazanek Zuzanna - Członek Zarządu
Pysz Józefa - Członek Zarządu
Podczas Walnego Zgromadzenia Wybrano również 3 osobową komisję rewizyjną w składzie : Brzazgacz Halina, Bury Józefa, Markowska Halina.
X Jubileuszowy Konkurs Potraw Regionalnych "Stół Wielkanocny"
Hotel & Spa Kocierz - 2010 r.
Dziesiąty - Jubileuszowy Konkurs Potraw Regionalnych Stół Wielkanocny dzięki uprzejmości właścicieli Hotel & Spa Kocierz - Państwa Lucyny i Stanisława Sordyl odbył się w sobotę, 27 marca 2010 roku. Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu - tutaj ...
Babska Biesiada w Sułkowicach Bolęcinie
6 marca 2010 r. na dwa dni przed Świętem Kobiet w Świetlicy CKiW w Sułkowicach Bolęcinie gospodynie KGW Sułkowic spotkały się na Babskiej Biesiadzie. Jak było? Zobaczcie - tutaj ...
VIII Spotkanie integracyjne - Głębowice
Kolejne spotkanie integracyjne za nami. Tym razem Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich - przedstawicielki osiemnastu Kół zrzeszonych w SGW spotkało się w gościnnych Głębowicach (Gmina Osiek) Więcej na ten temat - tutaj ...
IX Biesiada Seniorek i Działaczek Kół Gospodyń Wiejskich
Święta Bożego Narodzenia i Wigilia to święta rodzinne, spotykamy się z seniorkami które kiedyś działały w ramach KGW. To także podziękowanie i hołd młodszych koleżanek dla swoich starszych koleżanek - seniorek. Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu z biesiady seniorek, zorganizowanego 12 grudnia 2009 roku w Miejskim Domu Kultury w Andrychowie! Więcej na ten temat - tutaj ...
X Jubileuszowy Konkurs Potraw Regionalnych "Stół Wigilijny"
Inwałd, ParkHotel Łysoń - 2009 r.
Dziesiąty - Jubileuszowy Konkurs Potraw Regionalnych Stół Wigilijny, dzięki uprzejmości właścicieli ParkHotelu Łysoń - Państwa Łysoniów odbył się w sobotę, 5 grudnia 2009 roku. Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu - tutaj ...
Gospodynie promują Baciarską Chatę
7 listopada 2009 roku Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w ramach współpracy z Karczmą i Hotelem Kocierz z okazji otwarcia na Kocierzu nowej inwestycji - Baciarskiej Chaty - przygotowało smaczny poczęstunek dla uczestników zorganizowanej z okazji jej otwarcia - Biesiady Śląskiej. Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu - tutaj ...
VII Spotkanie integracyjne
- Frydrychowice
Kolejne spotkanie integracyjne Gospodyń zrzeszonych w Stowarzyszeniu Gospodyń Wiejskich odbyło się we Frydrychowicach. Jaki przebieg miało to spotkanie? Co się wydarzyło? Co jeszcze oprócz pysznego poczęstunku czekało na Gospodynie SGW - zobaczcie tutaj ...
Dożynki Diecezjalne - Rudzica 2009
Województwo Śląskie, Powiat Bielski, Gmina Jasienica - miejscowość Rudzica gościły w tym roku uczestników Diecezjalno-Powiatowo-Gminnych dożynek, na które szanownych gości zaprosili Biskup Diecezji Bielsko-Żywieckiej, Starosta Bielski, Wójt Gminy Jasienica oraz Gazdowie. W dożynkach uczestniczyła 50. osobowa delegacja Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie wraz z ks. Leszkiem Kostrzewą, księdzem Parafii Św. Macieja w Andrychowie. Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu - tutaj ...
SGW w stolicy EU
Cztery Gospodynie ze Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie w dniach 18-21.09.2009 r. na zaproszenie Zarządu Województwa Małopolskiego i Kierownictwa Małopolskiego Regionu
Brussels Office Bruksela przebywały w Brukseli, gdzie współuczestniczyły w organizowaniu "Dni Małopolski". Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu - tutaj ...
Serdecznie dziękujemy!
STOWARZYSZENIE GOSPODYŃ WIEJSKICH uprzejmie informuje o kwocie przekazanej dla nas na
działalność statutową w formie 1% podatku za rok 2008. Ogółem na konto Stowarzyszenia wpłynęła kwota : 11.525,90 zł. Zarząd SGW serdecznie dziękuje Tym darczyńcom, którzy nam zaufali i
przekazali 1% ze swego podatku. Szczegóły - tutaj ...
Dotacja z programu Mecenat 2009
Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w ramach programu MECENAT 2009 ogłoszonego przez Urząd Marszałkowski otrzymało dotację na projekt "Stroje krakowskie ochroną wartości dziedzictwa kulturowego w Małopolsce"
Koła Gospodyń Wiejskich oraz Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich od lat podkreślają wagę i znaczenie tradycji dla rozwoju lokalnej społeczności przypominają stare obyczaje zwracając uwagę na rzeczy, które nie przemijają, na prawdy przekazane nam w ludowych obrzędach. Jak w roku 2009 obchodzono Dożynki w Gminie Andrychów? Zapraszamy do obejrzenia fotoreportaży - tutaj ...
Konkurs stroików dożynkowych - 2009
3 września 2009 roku tuż przed Dożynkami Gminnymi w Andrychowie w sali konferencyjnej Banku Spółdzielczego odbył się konkurs stroików dożynkowych, którego tradycja sięga 2001 roku, organizowany przez Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie. Spotkanie to było jednocześnie okazją do podziękowania wszystkim dobroczyńcom Stowarzyszenia. Jak wyglądały stroiki w tym roku - więcej na ten temat -tutaj ...
"Łączymy pokolenia działając lokalnie"
Tak brzmi tytuł kolejnego projektu realizowanego przez Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie. Projekt realizowany jest w oparciu o umowę zawartą z Wojewodą Małopolskim. Więcej na ten temat - tutaj ...
Przybywa nam pięknych strojów
Stowarzyszeniu Gospodyń Wiejskich z roku na rok przybywa strojów - Jak poinformowała Prezes SGW - Czesława Wojewodzic - Urząd Marszałkowski w
Krakowie w ramach programu Mecenat 2009 przyznał Stowarzyszeniu Gospodyń Wiejskich w Andrychowie kwotę 10.000, zł. na zakup strojów
krakowskich.
Dni Andrychowa 2009
Jak ten czas biegnie! Kolejny raz SGW uczestniczy przez dwa dni na Placu Mickiewicza w corocznym święcie miasta - Dniach Andrychowa. Także i w tym roku SGW przygotowało smaczny poczęstunek. Więcej na ten temat - tutaj ...
Wadowicki Sam Smak
7 czerwca w ramach Dni Wadowic Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich uczestniczyło w Festiwalu Potraw Kulinarnych "Wadowicki Sam Smak". Więcej na ten temat - tutaj ...
75 lat KGW Witanowice
24 maja 2009 r. na świetlicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Witanowicach - KGW Witanowice zorganizowało spotkanie z okazji jubileuszu 75 lat istnienia. Więcej na ten temat - tutaj ...
VI Spotkanie integracyjne. Brzezinka.
2o maja 2009 r.
... Jest w naszym powiecie piękna okolica, blisko Andrychowa - urokiem zachwyca ... takie słowa 20 maja 2009 roku miała jedna z piosenek zaśpiewanych przez dzieci występujące na kolejnym spotkaniu integracyjnym, zorganizowanym przez Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich - tym razem w Brzezince, najmniejszym sołectwie Gminy Andrychów. Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu! - tutaj ...
Kurs Bukieciarstwa
Dzięki pomocy i współpracy z Formac Polonia Sp. z o.o. Kraków zrealizowane zostały przez Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich (które było partnerem projektu) dwa kursy - "Pogotowie krawieckie" oraz "Bukieciarstwo" Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu! - tutaj ...
IX Konkurs Potraw Regionalnych
"Stół Wielkanocny"
Kocierz - 4 IV 2009 r.
W imieniny kwietnia - 4. dnia tego miesiąca w luksusowych progach sali konferencyjnej Ośrodka Konferencyjno-Wypoczynkowego na Kocierzu wśród 20 pięknie nakrytych do wielkanocnego śniadania stołów odbył się IX Konkurs Potraw Regionalnych - "Stół Wielkanocny" Jak było tym razem - Zapraszamy do obejrzenia fotoreportaży! - tutaj ...
Spotkanie integracyjne, Sułkowice Łęg, 26 marca 2009. Pokaz efektów kursu
wytwarzania sztucznych kwiatów
26. marca 2009 roku w Wiejskim Domu Kultury w Sułkowicach Łęgu odbyło się zakończenie dwóch kursów wytwarzania kwiatów z bibuły organizowanych tym razem dla Gospodyń z Sułkowic Łęgu. Jak piękne kwiaty wykonały uczestniczki kursu? Zobaczcie - tutaj ...
Spotkanie integracyjne, Sułkowice Bolęcina, 7 marca 2009 r. Pokaz efektów kursu wytwarzania sztucznych kwiatów
7. marca w przeddzień święta kobiet w Świetlicy Centrum Kultury i Wypoczynku w Sułkowicach-Bolęcinie Koło Gospodyń Wiejskich zorganizowało "Babską Biesiadę". Jedną z atrakcji spotkania była wystawa kwiatów z krepiny wykonanych przez członkinie tutejszego KGW podczas warsztatów. Jak było - zobaczcie na stronie internetowej CKiW - tutaj
Piąte spotkanie integracyjne
Tak naprawdę, to człowiek nie żyje dla siebie - lecz dla innych, bowiem człowiek jest potrzebny drugiemu człowiekowi. Po raz piąty Gospodynie zrzeszone w Stowarzyszeniu Gospodyń Wiejskich spotkały się na spotkaniu integracyjnym. Tym razem w Traganicach Górnych. Jak było dowiecie się klikając - tutaj ...
"Ja też będę seniorem - Pomoc i opieka". Spotkania wigilijne 2008
Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie w ramach programu "Ja też będę seniorem - Pomoc i Opieka" finansowanego w całości ze środków Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie - zorganizowało wspólne spotkania przy wigilijnym stole - pierwsze z nich odbyło się 20 grudnia 2008 roku w Sułkowicach Bolęcinie a drugie - 21 grudnia w Sułkowicach Łęgu. Zapraszamy do obejrzenia fotoreportaży :
VIII Biesiada Seniorek i Działaczek Kół Gospodyń Wiejskich "I ja też będę kiedyś Seniorem"
Od lat Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich organizuje spotkania z Seniorkami Kół Gospodyń Wiejskich. Spotkania te mają zawsze szczególny charakter. Jak było w tym roku i jacy dostojni goście zaszczycili nas swoją obecnością? Zapraszamy do obejrzenia fotoreportaży! Więcej na ten temat - tutaj ...
IX Konkurs Potraw Regionalnych
Stół Wigilijny"
Osiek - 6 XII 2008 r.
Dwadzieścia pięknie nakrytych stołów przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich uczestniczące w IX Konkursie Potraw Regionalnych - "Stół Wigilijny" czekało na zaproszonych gości w sali biesiadnej Ochotniczej Straży Pożarnej w Osieku. Jak wyglądał IX "Stół Wigilijny"? Zapraszamy do obejrzenia fotoreportaży! Więcej na ten temat - tutaj ...
Stowarzyszenie na medal !
Podczas XXVI sesji Rady Miejskiej w Andrychowie andrychowscy radni podjęli uchwałę o nadaniu dla Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich medalu "Zasłużony dla Gminy Andrychów"! Uroczyste wręczenie medalu odbyło się w Miejskim Domu Kultury w dniu 11 listopada 2008 r. podczas uroczystości związanych z obchodami Dnia Niepodległości. Zapraszamy na fotoreportaż z tego wydarzenia - tutaj ...
Centrum wolontariatu - "Wzajemna pomoc"
Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie uczestniczy w projekcie Centrum Wolontariatu "Wzajemna Pomoc" realizowanym z funduszy finansowych Województwa Małopolskiego. Pomagając innym - pomagasz sobie sam. Więcej na ten temat - tutaj ...
Czwarte spotkanie integracyjne
Poprzednie spotkanie (trzecie) odbyło się w Święto Matki - 26 maja 2008 r. w Gierałtowicach. 14 lutego w Dzień Św. Walentego w Ochotniczej Straży Pożarnej w Roczynach odbyło się spotkanie drugie. Tym razem dzień spotkania nie był związany ze świętem. Jak w życiu, tak i w pracy Stowarzyszenia spotykamy się zarówno w święta jak i na codzień. Tak naprawdę, to człowiek nie żyje dla siebie - lecz dla innych, bowiem człowiek jest potrzebny drugiemu człowiekowi - dlatego tak ważne są spotkania, gdzie gromadzą się ludzie, którzy choć przez chwile pragną być z drugim człowiekiem. Jak było na czwartym spotkaniu integracyjnym dowiecie się klikając - tutaj ...
Dożynki Gminne - Andrychów 2008
7 września 2008 roku Gospodynie ze Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie przyczyniły się do uświetnienia Gminnych uroczystości dożynkowych. Hej hej dożynki! Cieszmy się wszyscy w kole! Hej hej! Śpiewajmy! bo zboże już w stodole! Zapraszamy do obejrzenia Fotoreportażu z Gminnych Dożynek 2008! Więcej na ten temat - tutaj ...
Konkurs stroików dożynkowych - 2008
4 września 2008 roku. na kilka dni przed Dożynkami w Andrychowie w sali konferencyjnej Banku Spółdzielczego odbył się konkurs stroików dożynkowych zorganizowany przez Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie. Spotkanie to było jednocześnie okazją do podziękowania wszystkim dobroczyńcom Stowarzyszenia. Więcej na ten temat - tutaj ...
Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego
Bardzo nam miło poinformować, że 11 lipca 2008 r. zaczął się nowy, kolejny etap w historii naszego stowarzyszenia. Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie dołączyło do grona Organizacji Pożytku Publicznego. Jesteśmy obecnie jedną z 6052 OPP w Polsce. 484 w Małopolsce, 18 w powiecie wadowickim, 6 w naszej gminie.
Nasza strona najlepsza w Małopolsce!
Bardzo miło nam poinformować, że w gronie najlepszych stron internetowych Małopolski w roku 2007 znalazła się strona internetowa naszego Stowarzyszenia! Strona ta za propagowanie kultury wiejskiej, sztuki ludowej, rękodzieła oraz pielęgnowanie tradycji regionalnej otrzymała I miejsce! w kategorii organizacji pozarządowych! Kapituła konkursu "Najlepsza Małopolska Strona Internetowa" przyznała tytuły w kategoriach najlepsza strona powiatu, gminy miejskiej i wiejskiej, sołectw oraz Ochotniczych Straży Pożarnych a także organizacji pozarządowych. Lista nagrodzonych stron dostępna jest tutaj
Dni Andrychowa 2008
Co roku SGW jest obecne przez dwa dni na Placu Mickiewicza na specjalnym stoisku Koła Gospodyń Wiejskich w Andrychowie. Koła zrzeszone w Stowarzyszeniu przygotowały dla przybyłych gości obfity poczęstunek. Więcej na ten temat - tutaj ...
Uczymy się ratować życie
15 maja Gospodynie ze Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie wzięły udział w specjalistycznym szkoleniu składającym się z części teoretycznej oraz praktycznej (z wykorzystaniem fantomów) w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Więcej na ten temat - tutaj ...
Trzecie spotkanie integracyjne
Poprzednie spotkanie odbyło się 14 lutego w Dzień Św. Walentego w Ochotniczej Straży Pożarnej w Roczynach. Również tym razem dzień spotkania nie był dniem zwyczajnym. Przewodnim tematem kolejnego ze spotkań (odbywającego się tym razem w Gminnym Centrum Kultury w Gierałtowicach) było święto bardzo bliskie każdej z kobiet, każdej z gospodyń - 26 maja 2008 roku - Święto Matki. Więcej na ten temat - tutaj ...
Wizyta w Isny
Z okazji X lat partnerstwa miast Andrychowa i Isny im Allgau w oparciu o Program Miast Partnerskich Europa dla Obywateli 2007-2013 odbyło się okolicznościowe spotkanie w Isny im Allgau. W dniach 8-11.05.2008 roku oprócz delegacji mieszkańców Andrychowa i władz Samorządowych w spotkaniu uczestniczyły przedstawicielki Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie - Więcej na ten temat - tutaj ...
VIII Konkurs Potraw Regionalnych
"Stół Wielkanocny"
Dziewiętnaście tradycyjnie zastawionych stołów przygotowanych na śniadanie wielkanocne przez Koła Gospodyń Wiejskich uczestniczące w VIII Konkursie Potraw. Raj dla smakoszy i tropicieli nowych - rewelacyjnych przepisów kuchni regionalnej odbył się po raz drugi na terenie Ośrodka Konferencyjno-Wypoczynkowego Kocierz - Więcej na ten temat - tutaj ...
Od dłuższego czasu Stowarzyszenie szukało sposobu aby znaleźć formę wzajemnych spotkań gospodyń z SGW. I znalazło. Nową formą działalności Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie są spotkania integracyjne. Więcej szczegółów - prosimy kliknąć tutaj ...
VII Biesiada Seniorek i Działaczek KGW Andrychów, 15 grudnia 2007
Nigdy nie poczujesz się samotny, jeśli będziesz mieć pewność że jest ktoś kto o Tobie myśli, pamięta, jest Ci bliski - te słowa jako jedne z pierwszych wypowiedziane zostały przez Prezes Stowarzyszenia SGW - Czesławę Wojewodzic. Stowarzyszenie realizując swoje statutowe cele uzyskało z Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Wojewódzkiego Województwa Małopolskiego w Krakowie dofinansowanie na realizację programu "Pamiętajmy o seniorkach - opieka i pomoc" w ramach którego zorganizowano VII Biesiadę Seniorek i Działaczek KGW. Więcej szczegółów - tutaj ...
VIII Powiatowy Konkurs Potraw Regionalnych - Stół Wigilijny
Dwadzieścia jeden tradycyjnie zastawionych stołów przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich uczestniczące w VIII Powiatowym Konkursie Potraw Wigilijnych, ponad 300 uczestników, 13,44 m2 wigilijnego stołu - w Miejskim Domu Kultury w Andrychowie - Więcej na ten temat - tutaj ...
Piknik Rodzinny - Wadowice - wrzesień 2007
15 września w wadowickim Parku Miejskim odbył się Piknik rodzinny zorganizowany przez Starostwo Powiatowe w Wadowicach. Na pikniku nie mogło zabraknąć także i nas - Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich z Andrychowa! Zapraszamy na fotoreportaż - tutaj ...
Dożynki Gminne - Andrychów 2 września 2007
Dożynki to święto głęboko zakorzenione w kulturze polskiej wsi. Jest świętem dziękczynnym za plony i nadzieją na urodzaj w roku następnym. Kolejny raz Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie brało czynny udział w przygotowaniu Dożynek Gminnych. Zapraszamy do obejrzenia bardzo obszernego (ok. 180 fotografii) fotoreportażu z uroczystości dozynkowych w Andrychowie. Fotoreportaż dostepny jest - tutaj ...
Konkurs Stroików Dożynkowych - rok 2007
Dożynki to święto głęboko zakorzenione w kulturze polskiej wsi. Jest świętem dziękczynnym za plony i nadzieją na urodzaj w roku następnym. 30 sierpnia 2007 roku. na kilka dni przed Gminnymi Dożynkami w Andrychowie w sali konferencyjnej Banku Spółdzielczego odbyło się bardzo miłe spotkanie gospodyń należących do Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie. Spotkanie to było jednocześnie konkursem stroików dożynkowych. Więcej na ten temat - tutaj ...
Dni Andrychowa 2007
Przez dwa dni na Placu Mickiewicza można było spotkać na specjalnym stoisku - Panie ze Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie. Koła Gospodyń Wiejskich zrzeszone w Stowarzyszeniu przygotowały dla przybyłych gości obfity poczęstunek. Więcej na ten temat - tutaj ...
Dawnych wspomnień czar - Pociąg Retro
2 czerwca 2007 roku dworzec kolejowy w Andrychowie przeżył prawdziwe oblężenie! Z okazji 120 lat kolei Wadowice - Andrychów - Kęty pomiędzy wspomnianymi miastami kursował specjalny jubileuszowy pociąg. Nie mogło oczywiście zabraknąć stoiska z poczęstunkiem i specjałami przygotowanymi przez gospodynie działające w Stowarzyszeniu Gospodyń Wiejskich! Więcej na ten temat - tutaj ...
VII Konkurs Potraw Regionalnych "Stół Wielkanocny"
Koła Gospodyń Andrychów, Brzezinka, Czaniec, Frydrychowice, Gierałtowice, Gierałtowiczki, Głębowice, Inwałd, Mucharz, Nidek, Przybradz, Roczyny, Rzyki, Skawinki, Sosnowice, Sułkowice Bolęcina, Sułkowice Łęg, Świnna Poręba, Targanice Dolne, Targanice Wieś, Wieprz, Wożniki, Zagórnik - przybyły 30 marca do Ośrodka Konferencyjno Wypoczynkowego "Kocierz" aby uczestniczyć w siódmym Konkursie Potraw Regionalnych "Stół Wielkanocny". Jeszcze nigdy do tej pory 23 Koła Gospodyń Wiejskich nie wzniosły się tak wysoko! I nie chodzi tu wcale o wysokość 879 m.n.p.m. na jakiej leży OKW Kocierz. Więcej na ten temat - tutaj ...
Kurs kompozycji kwiatowych
Po raz kolejny, dzięki warsztatom rękodzieła artystycznego, które przy wsparciu finansowemu Urzędu Miejskiego w Andrychowie oraz Małopolskiej Spółdzielni Handlowej "Wizan" zorganizowało Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie powstało kilkadziesiąt bukietów kwiatów - tym razem - w Roczynach. Więcej na ten temat - tutaj ...
Sprawozdanie z działalności SGW
za 2006 rok.
01 marca 2007 r. w świetlicy Banku Spółdzielczego w Andrychowie odbyło się coroczne zebranie sprawozdawcze Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich. Więcej na ten temat - tutaj ...
Spotkanie opłatkowe - WDK Sułkowice Łęg
Na zewnątrz Wiejskiego Domu Kultury w Sułkowicach Łęgu - zima i zimny wiatr - a w środku wiosna! Przytulna sala wypełniona setkami własnoręcznie wykonanych kwiatów, bukietami i kompozycjami kwiatowymi do złudzenia imitującymi ich naturalne odpowiedniki - to efekt warsztatów przeprowadzonych przez SGW. Ale to nie wszystko! Wspólne spotkanie, występy chóru i pięknie przygotowane jasełka wystawione przez grupę "Dzieci Maryi" - tak właśnie wyglądała niedziela w WDK Sułkowice w styczniu 2007 roku. Więcej - tutaj ...
Stół wigilijny - Inwałd 2006
Jest jeden taki wieczór w roku, niezwykły, niepowtarzalny, rodzinny - Wigilia. Nic dziwnego, że jego magię i ciepło pragniemy dzielić nie tylko z najbliższą rodziną, ale również z tymi, z którymi żyjemy i pracujemy. 17.12.2006 r. w Wiejskim Domu Kultury w Inwałdzie odbyło się jedno z wielu spotkań wigilijnych w Gminie Andrychów - kolejne zorganizowane przez Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie - tym razem we współpracy z Kołem Gospodyń Wiejskich w Inwałdzie. Sponsorem tej pięknej imprezy był Bank Spółdzielczy w Andrychowie. Więcej - tutaj ...
Sułkowice Łęg - Biesiada seniorek
Po raz kolejny Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich zorganizowało dla swoich seniorek wigilijną biesiadę.
VII Powiatowy Konkurs Potraw Wigilijnych
Dwadzieścia kolorowo, gustownie, smacznie i tradycyjnie zastawionych stołów przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich uczestniczące w VII Powiatowym Konkursie Potraw Wigilijnych pojawiło się na imprezie zorganizowanej przez Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich z Andrychowa w Domu Strażaka w Wieprzu. Więcej na ten temat - tutaj ...
Konkurs "Kryształy Soli"
Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie otrzymało wyróżnienie w prestiżowym konkursie dla organizacji pozarządowych województwa Małopolskiego o Nagrodę Marszałka Województwa Małopolskiego "Kryształy Soli" w kategorii Kultura. Więcej na ten temat - tutaj ...
Wizyta w Isny
W dniach 24-27.08.2006 delegacja SGW - dzięki uprzejmości Urzędu Miejskiego oraz Biura Promocji Urzędu Miejskiego w Andrychowie uczestniczyła w wyjeździe do Miasta Partnerskiego Isny-Niemcy. W trakcie wizyty spotkałyśmy się z Gospodyniami z Isny - odpowiednik Kół Gospodyń Wiejskich z Polski. W delegacji uczestniczyły władze gminy, radni, Ks. Prałat Stanisław Czernik, Pani Sołtys Sułkowic Bolęciny, przedstawiciele Stowarzyszeń: Andrychowskiego Stowarzyszenia Trzeźwości "Watra", Ochotniczej Straży Pożarnej, Cechu Rzemiosł Różnych, Beskidzkiego Stowarzyszenia Rehabilitacyjno-Sportowego "Start", ZHP, przedstawiciele z dziedziny Kultury, Ośrodka Wspierania Rodziny, przedstawiciele z dziedziny Turystyki: Groń Jana Pawła II, "Czarny Groń", przedstawiciel andrychowskich hodowców
ptaków, rodziny od lat utrzymujące wzajemne relacje i przyjaźnie z rodzinami z Isny, przedstawiciel rodziny poszkodowanej w powodzi, a także zaproszeni przez gospodarzy muzycy z "Andrychowskiej Kapeli Wujka Jaśka", którzy wystąpili podczas "Święta Ulicy" w Isny – wydarzenia kultywowanego co roku w treści swej odpowiadającego "Dniom Andrychowa" Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji - tutaj ...
Konkurs stroików dożynkowych
31.08.2006 r. w Świetlicy Banku Spółdzielczego w Andrychowie odbył się Konkurs Stroików Dożynkowych. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tej imprezy - tutaj ...
Dożynki Gminne w Andrychowie
03.09.2006 r. w Andrychowie uczestniczyłyśmy w Dożynkach Gminnych na Placu Mickiewicza. Nasze Gospodynie przygotowały poczęstunek, wieńce i stroiki dożynkowe, bukieciki dożynkowe oraz obrzęd dożynkowy "Obśpiewywanie wieńca" który był wykonany przez KGW Sułkowice Łęg. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tej imprezy - tutaj ...
Dożynki Diecezjalne w Ustroniu
10 września 2006 delegacja SGW Andrychów miała wielką przyjemność uczestniczyć w Dożynkach Diecezjalnych w Ustroniu. O szczegółach naszej wizyty - przeczytajcie - tutaj ...
Międzynarodowe warsztaty
Dni Andrychowa to czas wymiany doświadczeń i tematycznych spotkań z przedstawicielami miast partnerskich i zaprzyjażnionych w ramach programu "Town Twining". W organizacji jednego ze spotkań pomagało nasze Stowarzyszenie. 10 czerwca 2006 r. w sobotnie południe - Dom Strażaka w Roczynach wypełnił się gośćmi z Breclavia (Czechy) , Landgraafu (Holandia), Tukumusu (Łotwa) oraz Priverno (Włochy). Dzięki uprzejmości sołtysa Roczyn - Władysława Żydka, gospodynie zrzeszone w Naszym Stowarzyszeniu Kół Gospodyń Wiejskich przygotowały spotkanie z gospodyniami tychże miast. Czytaj więcej ...