5 października 2019 r. Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich zorganizowało spotkanie integracyjne z okazji Światowego Dnia Seniora zrealizowane w ramach programu "Synergia Gospodyń Wiejskich sposobem na lepsze życie seniorów" zgodnie z umową nr 1553/PS/2115/19 z 27 lipca 2019 zawartą z Województwem Małopolskim - Departament Rodziny i Polityki Społecznej w Krakowie.
Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie w dniach od 1.08.2019 roku do dnia 30.11.2020 roku realizuje zadanie publiczne: „Synergia Gospodyń Wiejskich – sposobem na lepsze życie Seniorów”. Projekt jest kontynuacją realizowanych przez Stowarzyszenie programów z obszaru pomocy społecznej w zakresie wspierania funkcjonowania społecznego oraz przeciwdziałania wykluczeniu osób starszych, współfinansowanych przez Województwo Małopolskie.
Podczas spotkania goście mieli możliwość obejrzeć wystawę eksponującą wykonane przez beneficjentów programu elementy rękodzieła i sztuki ludowej. Do udziału w ważnym dla seniora dniu, oprócz adresatów zadania, zaproszenie otrzymali również goście, inni seniorzy, małżonkowie beneficjentów, seniorki – członkinie Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich oraz uczniowie jednej ze szkół z terenów wiejskich Gminy Andrychów. Na spotkaniu, oprócz innych działań został omówiony realizowany projekt – jego etapy, wraz z promocją idei wolontariatu oraz integracji wewnątrz i międzypokoleniowej.
Stowarzyszenie zakupiło również artykuły spożywcze wraz z poczęstunkiem dla gości spotkania, zapewniło salę na przeprowadzenie spotkania, którą użyczyło bezpłatnie Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie - Miejski Dom Kultury, na scenie którego zaprezentował sie zespół dziecięcy ze szkoły w Sułkowicach Bolęcinie.
Gospodynie, w ramach pracy społecznej przygotowały poczęstunek i obsłużyły uczestników spotkania. Beneficjenci zaprezentowali na wystawie w holu MDK wykonane przez siebie rękodzieło.
W spotkaniu, w ramach integracji społecznej i aktywności seniorów, uczestniczyły gospodynie wraz z zaproszonymi gośćmi. Wystawa to doskonała okazja do zaprezentowania większej społeczności piękna tradycji, kultury regionu oraz talentów uczestników programu. Spotkanie integracyjne z okazji „Światowego Dnia Seniora” podkreśliło wartość ludzi sędziwego wieku, stało się ich świętem, okazją do wyróżnienia i docenienia wartości Seniorek. Nie zabrakło również omówienia szczegółów wszystkich etapów realizacji projektu, było wiele wspomnień, rozmów na temat realizowanych zadań, zarówno tych w ramach programu jak i tych realizowanych przez SGW w cyklu całorocznym. Ważnym działaniem było rozpowszechnienie idei wolontariatu wśród seniorów, którzy nie tylko chcą pomagać, ale także sami poszukują możliwości, żeby czuć się potrzebnymi. Jak nikt inny mają oni predyspozycje do udzielania pomocy osobom w podeszłym wieku, ponieważ są już dojrzali i po części również w mniejszym lub większym stopniu zmagają się z samotnością. Podczas spotkania został poruszony temat dobroci płynącej z wolontariatu seniorów, który przerodził się w dyskusję dotyczącą wrażeń i przeżyć, wypływających z tych spotkań.
Radość i uśmiech, to jest coś, co nic nie kosztuje a tak dużo daje innym ludziom! Chciałabym wzbudzić w Was wiarę, poczucie, że jesteście potrzebne nie tylko w Stowarzyszeniu, nie tylko w Kołach Gospodyń, ale jesteście potrzebne w rodzinie i społeczeństwie i musicie umieć cieszyć się każdym dniem i każdy dzień witając uśmiechem, czując się potrzebną i widząc piękno z tego płynące - zarówno dla nas samych jak i dla innych - powiedziała na rozpoczęcie spotkania witając przybyłych gości Prezes Stowarzyszenia - Czesława Wojewodzic.
Na zaproszenie przyjęli:
Przewodniczący Rady Miejskiej Romana Babski
Burmistrza Andrychowa Tomasza Żak
Wiceburmistrz Andrychowa Wojciech Polak
Sekretarz Gminy Grażyna Łoboda
Radny Czesław Rajda
Radna Zofia Moskwik
Dyrektor Biura Burmistrza Agnieszka Gierszewska
Prezes Małopolskiej Spółdzielni Handlowej Wizan Jerzy Chylewski
Dyrektor ABS Banku Spółdzielczego Małgorzata Matusiak
Dyrektor MOSKIT Marcin Putyra
Dyrektor OPS Andrychów Elżbieta Prus
Dyrektor CKiW Marianna Żmija
Kierownik MDK w Andrychowie Maria Kubica
Chciałabym abyście Państwo zwrócili uwagę na piękną dekorację sali! Dziękujemy bardzo, za piękne przygotowanie i piękną dekorację Miejskiego Domu Kultury - dziękowała Marii Kubicy i Mariannie Żmiji Czesława Wojewodzic - przy wtórze braw od całej sali.
Wśród gości znaleźli się również przedstawiciele szkół, związków i stowarzyszeń:
Związek Emerytów i Rencistów - Anna Zając
PTTK w Andrychowie Tadeusz Sumper
Dyrektor Szkoły w Sułkowicach Bolęcinie Zbigniew Grabowski
Jarosław Skupień
przedstawiciele prasy - mamNewsa.pl i Nowin Andrychowskich
oraz przybyli na spotkania beneficjenci - członkinie SGW w Andrychowie oraz seniorki Kół Gospodyń Wiejskich
Sponsorami spotkania byli:
Województwo Małopolskie - Departament Rodziny i Polityki Społecznej w Krakowie poprzez program "Synergia Gospodyń Wiejskich sposobem na lepsze życie seniorów" umowa 1553/ PS/2115/19 z 27 lipca 2019
Małopolska Spółdzielnia Handlowa Wizan
Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie / Miejski Dom Kultury w Andrychowie - użyczenie lokalu wraz z dekoracją i nagłośnieniem
Gospodnie z Frydrychowic
Maria Komendera
Seniorki
Zespół dziecięcy ze szkoły w Sułkowicach Bolęcinie
Zanim rozpoczęto realizować program spotkania minutą ciszy uczczono wszystkie seniorki, których nie ma już wśród nas - Podczas przygotowań do kolejnych spotkań spoglądam często na relacje z poprzednich lat i zawsze znajduje na fotografiach osoby, które były, a już nie ma ich wśród nas. Symboliczną minutą ciszy uczcijmy nasze koleżanki, które z nami pracowały - pracowały na nasz dzisiejszy sukces - powiedziała Czesława Wojewodzic.
Kolejna część spotkania była bardzo wzruszająca.
Stowarzyszenie otrzymało propozycję ze Stowarzyszenia Prokocimek aby przyjechać do Krakowa. Zostałyśmy zaproszone w Wielką Sobotę. Na Kocierzu miałyśmy warsztaty a tam, wśród gości była jedna z Pań, która zainteresowała się naszą pracą. Pani ta jest prezesem Towarzystwa Przyjaciół Dzieci koła Prokocimek. Zapytała, czy byśmy nie przyjechały do tych dzieci i dały im trochę radości. Zgodziłyśmy się. Ale życie pędzi i chyba zapomniałyśmy o tej obietnicy. Na szczęście - po jakimś czasie Pani przypomniała się i udało nam się zorganizować wyjazd. Dzięki pomocy Urzędu Miejskiego w Andrychowie, który dał transport pojechałyśmy do Krakowa przeprowadzić warsztaty. Chciałam bardzo serdecznie podziękować tym paniom, które pojechały, ale jeszcze bardziej serdecznie dziękuję tym, które przekazały nam piękne stroiki, serwetki - ponad 100 sztuk różnych bukiecików. My, jak to zawieźliśmy (cały bagażnik) to zapytano nas tam na miejscu czy to wszystko dla nas, czy tez to będziemy brali z powrotem? Oczywiście - wszystkie te dary były dla Stowarzyszenia. Bardzo się z tego ucieszono, bo podczas kiermaszy charytatywnych dary te mogą być przeznaczone do sprzedaży, a uzyskane środki można przeznaczyć na pomoc dzieciom. - powiedziała Prezes SGW Czesława Wojewodzic.
Przeprowadziłyśmy chyba najtrudniejsze, jak dotychczas warsztaty. Byłyśmy bardzo zbudowane postawą gospodyń, które były na warsztatach i tych, które przekazały upominki na świąteczne aukcje. Uwierzcie - jechać tam nie jest łatwo i przebywać wśród tych dzieci nie jest łatwo. Człowiek dziękuję Bogu za to co ma...
Bardzo dziękujemy Wam za przekazane dary.
Dary dla dzieci - ponad 100 pięknych kompozycji kwiatowych, serwetek i stroików przekazały:
KGW Sułkowice Łęg: Julia Nalborczyk, Stanisława Fujawa
KGW Zagórnik: Zuzanna Mazanek, Ewa Susfał, Maria Fikus
KGW Targanice Górne: Wanda Wieczorek, Krystyna Jurczak, Zdzisława Jurczak, Maria Kaczmarczyk
KGW Brzezinka: Sabina Prus, Halina Markowska
KGW Roczyny: Halina Brzazgacz, Janina Rajda
KGW Rzyki: Zofia Moskwik
Gospodyni z Inwałdu: Elżbieta Bojko
KGW Targanice Dolne: Anna Kołodziejczyk, Czesława Wojewodzic
Za ten piękny gest Gospodynie oraz kierowca z UM w Andrychowie otrzymali symboliczne podziękowanie - anioły, które wręczyli Prezes Małopolskiej Spółdzielni Handlowej Jerzy chylewski oraz Wojciech Polak Wiceburmistrz Andrychowa
Jeszcze raz Wielkie brawa dla Gospodyń! Fotoreportaż z wydarzenia (wizyty w Krakowie) można zobaczyć na stronie internetowej - tutaj
Na ręce Pań oraz Urzędu Miejskiego przekazano pisma gratulacyjne za przeprowadzenie warsztatów dla uczniów i pacjentów w dniu 16 października 2019 roku.
W imieniu Burmistrza Andrychowa oraz swoim własnym do Gospodyń zwrócił sie Wiceburmistrz Andrychowa - Wojciech Polak
Szanowna pani Prezes, Szanowne Seniorki, zebrani goście. Chciałbym powiedzieć Państwu wiele miłych słów w imieniu swoim i burmistrza Tomasza Żaka oraz w imieniu zebranych gości. Jestem pełen podziwu z tego co robicie w gminie Andrychów dla seniorów i seniorek, dlatego, że te działania, które są podejmowane przez Panią Prezes i przez Stowarzyszenie plasują naszą gminę w czołówce, jeżeli chodzi o życie i poziom atrakcji dla seniorów i seniorek. Co roku uczestniczymy przynajmniej w trzech imprezach o randze wojewódzkiej. Są to Konkursy na Stoły Wigilijne i wielkanocne, Konkurs Bukietów Zielnych. Za to bardzo Wam dziękujemy! Pani Prezes powiedziała dzisiaj, że bycie seniorem to zaszczyt, to duma, powód do radości, do cieszenia się zdrowiem, pomysłami. Za to bardzo dziękujemy, dziękujemy również, że te pomysły mają się gdzie realizować. Życzę Wam wszystkiego dobrego, zdrowia przede wszystkim i wytrwałości w realizacji zamierzeń, i myślę, że w kolejnych latach kolejnych sukcesów! - powiedział wiceburmistrz Wojciech Polak
Najważniejszym tematem spotkania było przybliżenie Gospodyniom wyników dotychczasowej realizacji programu "Synergia Gospodyń Wiejskich sposobem na lepsze życie seniorów"
Na tą okoliczność przygotowano prezentację z zajęć które dotychczas się odbyły, oraz opis tych, które będą realizowane do końca roku. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem to w przyszłym roku mamy szansę na tak zwaną drugą transzę i oprócz tych rzeczy, o których teraz mówiliśmy będzie również nauka pływania, zabawa karnawałowa, warsztaty ( w tym robienie palm), wyjazdy na kwitnące krokusy do Zakopanego, może się nam uda pojechać również na największą wieżę widokową w Krynicy. Oprócz tego będą wyjazdy do teatru, kina, kursy, ćwiczenia, masaże i wiele ciekawych działań - poinformowała przybyłych Czesława Wojewodzic.
Program zyskał uznanie w Krakowie! Pisząc program dla seniorów udało nam się dać mu taki tytuł, żeby sugerował co w nim jest. Słowem kluczem okazało się słowo Synergia - wspólne działanie, które daje niewyobrażalnie większe efekty niż to, gdybyśmy robili coś w pojedynkę. Program polega na tym że działając wspólnie otrzymujemy wspaniałe efekty! Program dostał ponad 90 punktów i otrzymaliśmy na jego realizację 38692 zł, jako jedyna organizacja z powiatu wadowickiego. Dodatkowo - jeżeli zrealizujemy pozytywnie jego pierwszą część - dostaniemy kolejne 36000 zł na realizacje zadań w kolejnym roku! To dla nas duża szansa i wielki zaszczyt że możemy go realizować - cieszyła się Prezes SGW Czesława Wojewodzic rozpoczynając prezentację podczas której przybliżono dokładnie opis programu oraz wcześniejsze tegoroczne działania Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie. Kompletna prezentacja możliwa jest do obejrzenia pod tym linkiem
Podczas prezentacji było mnóstwo wspomnień, oglądania zdjęć, wspominania realizowanych imprez oraz wydarzeń związanych zrealizacją programu. Poruszono też temat wydanej książki - Korzenie i skrzydła - Koła Gospodyń Wiejskich Gminy Andrychów.
Zanim na scenie pojawiły się dzieci w swoim przepięknym pokazie śpiewu i tańca podano pyszne ciepłe danie. W jego roznoszeniu pomogło bardzo sprawnie Koło Gospodyń Wiejskich z Frydrychowic.
W trakcie spotkania integracyjnego zostały omówione wizyty młodszych seniorek w domu starszych.
Każde koło na spotkaniu w Banku Spółdzielczym wybrało jedną starszą seniorkę, do której pójdą przedstawicielki Koła, porozmawiają, spiszą wspomnienia, a przede wszystkim - dadzą jej trochę ciepła. Oprócz tego zorientują się czy ta seniorka nie potrzebuje czasem innego wsparcia - może nie tyle finansowego, ile wsparcia emocjonalnego. Ciągle mówimy o rodzinach wielodzietnych, a jest przecież potrzeba pomocy osobom samotnym - seniorom. Jak się jest we dwoje, czy ma się większa rodzinę, to jeszcze da się wytrzymać, ale jeśli się zostanie samemu to jest naprawdę trudno. Człowiek boksuje się z życiem jak umie, dlatego też - to działanie, te odwiedziny w domach mają za cel zorientować się, czy nasza seniorka nie potrzebuje oprócz pomocy niezbędnej również tego własnie - ciepła i wsparcia. Odwiedzając starsze seniorki pamiętajcie o tym, że one pracowały na Wasze Koło Gospodyń, do którego Wy chodzicie. To nie jest tak, że Koło pojawiło się znikąd. Ktoś na nie pracował w zupełnie innych warunkach - w warunkach bardzo trudnych. Trudno jest nam teraz to zrozumieć, opisać słowami pracę naszych poprzedniczek - założycielek Kół Gospodyń. Same wiecie jak wiele trzeba było wtedy poświęcic pracy - na dom, na wychowanie dzieci, na pracę w polu, a jeszcze po tym wszystkim znaleźć czas na pracę społeczną - budowę domów kultury, kościołów, domów ludowych, prowadzenie dziecińców. W tym biegu naprzód warto czasem się zatrzymac i pomyśleć jak wiele zawdzięczamy seniorkom, jak bardzo jesteśmy i powinniśmy być im wdzięczni - powiedziała Prezes SGW Czesława Wojewodzic.
W tym roku bardzo dużo mówi się o misjach. Czytałam dużo na temat misji, gdyż chciałam się przygotować do spotkania w targanickim kościele - czytałam wspomnienia jednego misjonarza, który został wysłany na misję do bardzo biednego kraju. Kiedy już tam przyjechał i zobaczył tych ludzi, jak żyją - zawołał - Panie Boże! Zrób coś! a Pan Bóg mu odpowiada - zrobiłem - stworzyłem ciebie! To daje nam do myślenia, że to własnie My kochane Panie, te które pójdziecie do starszych osób jesteście właśnie takimi misjonarkami dobra, a jednocześnie musicie mieć oczy szeroko otwarte - czy te osoby nie potrzebują jeszcze innej, niematerialnej pomocy - dodała Prezes SGW.
Podczas spotkania do Gospodyń zwrócił sie równiez Prezes MSH Wizan ze słowami szacunku i wielkiego uznania ich pracy i tradycyjnie :) poinformował o świetnej cenowej ofercie w sklepach Wizanu - zapraszając na zakupy zarówno teraz, jak i w czasie przed nadchodzącymi Świętami Bożego Narodzenia. O tym, czy świeży i pyszny karp ze Szczekocin będzie po 13,99, czy po 12,99 - jeszcze trwają rozmowy, ale to i tak świetna informacja!
Po przemówieniu Prezesa Jerzego Chylewskiego na scenie MDK zaprezentowały się dzieci z zespołu taneczno śpiewaczego z Sułkowic Bolęciny! Piękny, patriotyczny repertuar, oraz wiązanka pieśni ludowych, a także występy solo - zachwyciły kolejny raz! Rozśpiewane i roztańczone dzieci zawładnęły sceną i sercami gospodyń przez następne pół godziny - potwierdzając fakt, że prowadząca ich karierę - Pani Barbara Badowska świetnie radzi sobie nie tylko w roli pedagoga, ale równiez opiekuna dziecięcej grupy tanecznej.
Przegląd pieśni patriotycznych (niebawem będzie 11 Listopada) rozpoczęła uczennica Patrycja grając na skrzypcach jedną zwrotkę Roty! Później cała sala powstała i wspólnie zaśpiewano dwie zwrotki Roty!
Nie rzucim ziemi skąd nasz ród!
Nie damy pogrześć mowy.
Polski my naród, polski lud,
Królewski szczep Piastowy.
Nie damy, by nas zgnębił wróg!
Tak nam dopomóż Bóg!
Tak nam dopomóż Bóg!
Piękne stroje, zwłaszcza przepiękny strój Lajkonika świadczą o ogromnym zaangażowaniu nie tylko szkoły ale również rodziców!
Nic dziwnego, że za piękny występ oprócz braw dzieci otrzymały ogromny kosz słodyczy oraz dodatkowo - finansowanie autobusu na wycieczkę! ufundowane przez Prezesa MSH Wizan!
Zespół dziecięcy działa ju 5 lat! Prezes SGW z tej okazji przekazała na ręce opiekunki zespołu - Barbary Badowskiej - podkowę szczęścia od Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie.
Na przykładzie zespołu z Sułkowic Bolęciny można zobaczyć co znaczy oddolna inicjatywa i wspaniała liderka! Wielkie brawa!
Na zakończenie spotkania Prezes SGW zaprosiła Gospodynie na 15 Grudnia - na Plac koło nowego Basenu Krytego, gdzie w tym roku odbędzie się Miejska Wigilia.
Zapraszamy do obejrzenia szczegółowej fotorelacji ze spotkania integracyjnego: