Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich
w Andrychowie

Aktualności

Archiwum wydarzeń

Międzynarodowe spotkania z przedstawicielami miast partnerskich i zaprzyjażnionych z Andrychowem w ramach programu "Town Twining".

Dni Andrychowa zakończone. Kolejnych kilkanaście imprez kulturalnych i koncertów za nami. Trudno jest oszacować ilu gości i Andrychowian bawiło się na nich w tym roku, z pewnością liczba ta sięga pod 10000 osób! Potrafimy i lubimy się bawić. Z imprezy na imprezę Andrychów staje się miastem coraz bardziej otwartym!

Dni Andrychowa to także czas wymiany doświadczeń i tematycznych spotkań z przedstawicielami miast partnerskich i zaprzyjażnionych z naszym miastem w ramach programu "Town Twining". W organizacji jednego ze spotkań pomagało nasze Stowarzyszenie.

10 czerwca 2006 r. w sobotnie południe - Dom Strażaka w Roczynach wypełnił się gośćmi z Breclavia (Czechy) , Landgraafu (Holandia), Tukumusu (Łotwa) oraz Priverno (Włochy). Dzięki uprzejmości sołtysa Roczyn - Władysława Żydka, gospodynie zrzeszone w Naszym Stowarzyszeniu Kół Gospodyń Wiejskich  przygotowały spotkanie z gospodyniami tychże miast. Wymieniano doświadczenia, przepisy, śpiewano charakterystyczne w danym regionie przyśpiewki. Na scenie występował amatorski zespół folklorystyczny z Breclavia "Slovacky kruzek Postorna Konare". Odbyło się szereg degustacji wspólnie gotowanych tradycyjnych potraw regionów z których pochodzą nasi goście.

W warsztatach, oprócz zaproszonych gości z miast partnerskich  oraz przedstawicielek z kilku kół Gospodyń Wiejskich uczestniczyli m.in. Teresa Białow – Radna Rady Miejskiej, Czesław Rajda – Radny Powiatowy, Wojciech Siedlaczek – Główny Specjalista UM oraz sołtysi - Zofia Moskwik, Lucyna Bizoń, Józef Magiera i Władysław Żydek. W trakcie spotkania przybyli także Burmistrz Andrychowa Jan Pietras oraz Skarbnik Mirosław Kalota.
 

Spotkanie z pomocą tłumaczek - Joanny Kawczak i Marty Markowskiej prowadziła Prezes Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie - Czesława Wojewodzic.

Stroje regionalne, miła atmosfera, oraz smakowite conieco - w takiej atmosferze łatwiej zawiązuje się nowe przyjaźnie.

Tytuł warsztatu tematycznego, który odbywał się w Roczynach brzmiał Tradycja i regionalne potrawy. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Roczyn zadbały najpiękniej jak tylko można o to, by goście mogli się przekonać co to znaczy tradycyjna polska gościnność!

Potrawy naszych sąsiadów - królik w winie i gofry z Holandii, zupa fasolowo-chlebowa z Włoch, knedliki i kluseczki z makiem z Czech, placki ziemniaczane i ciasto Łotewskie były naprawdę pyszne!

Gospodynie z Polski przygotowały Żurek i Bigos Staropolski 

Oprócz Warsztatu tematycznego w Roczynach w naszej Gminie odbyły się również warsztaty :Turystyka i Agroturystyka, Rzemiosło i małe firmy, Kultura i Malarstwo, Warsztat Przeciwdziałanie Alkoholizmowi i Narkomanii, Warsztat - Seniorzy.


Jeśli chcecie - możecie sami spróbować tych specjałów :

Zupa fasolowa - potrawa włoska

składniki:

- pół czerstwego chleba
- puszka białej fasoli
- pół szklanki oliwy z oliwek
- sól
- szczypta rozmarynu
- 2 ząbki czosnku
- litr wywaru z warzyw

Pokroić chleb na bardzo cienkie kromki. Czosnek i rozmaryn podsmażyć na oliwie, dodać fasolę. Powoli dodawać wrzący wywar z warzyw. Zagotować przez 10-15 min.
Do miski nakładać kolejno warstwy pokrojonego chleba i wywaru z fasolą. Odstawić na kilka godzin. Jeść na zimno.


A teraz przepis na - no właśnie - kto zgadnie na co?

Základní bramborové těsto

Brambory - 1,5 kg
Mouka hladká 300 g
Vejce 1 ks
Sůl - Špetka
Krupice - Dle potřeby

Brambory uvaříme ve slupce, necháme vychladnout, nastrouháme, přidáme vejce, sůl, mouku, pokud je těsto řídké, tak i krupici. Zpracujeme k dalšímu použití např. plesné tašky, šlíšky s mákem, bramborové knedle se škvarky.

 

SMACZNEGO :)
 

wins