Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich
w Andrychowie

Tradycja i teraźniejszość

VII Konkurs Potraw Regionalnych

"Stół Wielkanocny"



Koła Gospodyń Andrychów, Brzezinka, Czaniec, Frydrychowice, Gierałtowice, Gierałtowiczki, Głębowice, Inwałd, Mucharz, Nidek, Przybradz, Roczyny, Rzyki, Skawinki, Sosnowice, Sułkowice Bolęcina, Sułkowice Łęg, Świnna Poręba, Targanice Dolne, Targanice Wieś, Wieprz, Wożniki, Zagórnik - przybyły 30 marca  do Ośrodka Konferencyjno Wypoczynkowego "Kocierz" aby uczestniczyć w siódmym Konkursie Potraw Regionalnych "Stół Wielkanocny". Jeszcze nigdy do tej pory 23 Koła Gospodyń Wiejskich nie wzniosły się tak wysoko! I nie chodzi tu wcale o wysokość 879 m.n.p.m. na jakiej leży OKW Kocierz.

Ale - może na początek trochę historii. Pomysł zorganizowania imprezy pojawił sie 6 lat temu. Pomysłodawcy - Czesława Wojewodzic (prowadząca imprezę - Prezes SGW) wraz ze Zbigniewem Mieszczakiem - obecnym przewodniczącym Rady Powiatu zapoczątkowali tą niecodzienną historię, która w tym roku ma już swój czternasty odcinek (oprócz konkursu Stół Wilekanocny odbywa się również konkurs - Stół Wigilijny).

Tak więc - dwadzieścia trzy pięknie przybrane i udekorowane, zastawione regionalnymi potrawami stoły przygotowały koła gospodyń wiejskich należące do Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich. 30 marca 2007 r. w sali konferencyjnej Ośrodka na Kocierzu!

Tuż po przybyciu do sali konferencyjnej OKW Kocierz - w oczy gości rzuciło się kilkadziesiąt pięknie udekorowanych stroików i koszyczków wielkanocnych ...

... następnie kilkanaście nalewek i ....

23 pięknie udekorowane wielkanocne stoły!

Jak co roku - nad wszystkim czuwała Prezes Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich - Czesława Wojewodzic ...

Nowościa w tym roku był konkurs na koszyczek ze święconką - ale Pani Czesława już planuje kolejne konkursy - być może będzie to konkurs na kartkę świąteczną ?

A może - sądząc z ogromnej pomysłowości gospodyń - maleńki konkursik na dekorację jajek?

Gości swoim śpiewem powitał chór Koła Gospodyń Wiejskich w Sułkowicach Łęgu pod kierownictwem Łukasza Mikołajka, instruktora Centrum Kultury i Wypoczynku.

Pomysł na konkurs koszyczka wielkanocnego - jak widać cieszył sie sporym powodzeniem.

Głównym punktem konkursu był konkurs potraw regionalnych. Jury w składzie Danuta Mydlarz, Mirosława Antos, Alicja Kolasa, Michał Siwiec Cielebon oceniło 23 stoły. Z zadowoleniem stwierdzono coraz wyższy poziom prezentacji, zarówno pod względem kulinarnym jak i estetycznym. Coraz wyraźniej reprezentowany jest pierwiastek regionalny, nawiazywanie do tradycyjnej kuchni polskiej, co jest właśnie jednym z głównych celów konkursu. Wiele wysiłku i pomysłowości, nowoczesna forma, wykorzystanie elementów natury - tak tegoroczny konkurs podsumowało Jury.

Tegoroczny Konkurs "Stół Wielkanocny" zaszczycili swoją obecnością : Poseł na Sejm - Marek Polak, Wojewoda Małopolski - Andrzej Mucha, Przewodniczący Rady Powiatu Wadowickiego - Zbigniew Mieszczak, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Wadowickiego - Zofia Moskwik i Józef Łasak, Starosta Powiatu Wadowickiego - Teresa Kramarczyk, Andrzej Kramarczyk - Radny Sejmiku Województwa Małopolskiego, Wicestarosta Powiatu Wadowickiego - Mirosław Nowak, Przewodniczący Rady Miejskiej Andrychowa - Krzysztof Kubień, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Andrychowa - Jan Sordyl i Adam Kubik, Burmistrz Andrychowa - Jan Pietras, Wiceburmistrz Andrychowa - Tomasz Partyka, Proboszcz Parafii w Targanicach - Ks. Prałat Józef Baran, Delegacja samorządowców z Upsali - Szwecja, Albert Bartosz - kierownik Agendy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, wójt Gminy Osiek - Jerzy Mieszczak, Sekretarz Gminy Mucharz - Maria Roman, wójt Gminy Brzeźnica - Bogusław Antos, wójt Gminy Tomice - Adam Kręcioch, wójt Gminy Polanka Wielka - Mariusz Figura, Przewodniczący Rady Gminy Wieprz - Stanisław Wysogląd, Wójt Gminy Wieprz - Małgorzata Chrapek, Fundacja - Samorządność i Demokracja - Zbigniew Grzyb, wiceprezez MSH Wizan - Jerzy Karkoszka, Przewodniczący Rady MSH Wizan - Stanisław Prus, Bank Spółdzielczy Andrychów - Małgorzata Matusiak, Elżbieta Paluch, Wydział Promocji Starostwa Powiatowego w Wadowicach - Rafał Stuglik, Skarbnik UM w Andrychowie Mirosław Kalota, Stowarzyszenie "Dać Szansę", GOK Wieprz - Stanisław Babiński, Członek Zarządu Rady Powiatu Wadowickiego i radny powiatowy - Jolanta Wąs, radni gminni, honorowi członkowie SGW, Jan Sordyl, Jan Krupnik, Władysław Rajda, Adam Kryska, Maspex Wadowice - Sławomir Rusinek, Józef Szczur, ODR Wadowice -  Mirosława Antos, przedstawiciele fundatorów nagród, dyrektorzy szkół, sołtysi, strażacy, działacze wiejscy, redaktorzy i - jak zwykle cały lud Boży.

Zwykle nie wymieniam wszystkich honorowych gości z imienia, nazwiska i funkcji. Dlaczego więc teraz wymieniłem tak dużo osób? No właśnie. Po prostu tak sobie myślę - jak to jest, że jeden człowiek może skupić wokół siebie i swojej pasji tak duże grono ludzi mu życzliwych, instytucji, sponsorów, organizacji, urzędów ... i wywoływać na ich twarzach takie właśnie szczere uśmiechy ...

Odpowiedź tkwi w tym, że może i wszyscy znają powiedzenie - "Przez żołądek do serca", ale tylko niewielu wie, jak je wprowadzić w życie i o co w nim tak naprawdę chodzi.

Do takich osób należą Gospodynie pracujące wspólnie w Stowarzyszeniu Gospodyń Wiejskich i oczywiście Prezes SGW - Czesława Wojewodzic.

Proboszcz Parafii w Targanicach - poświęcił pięknie przystrojone stoły i wielkanocne potrawy przygotowane przez gospodynie

Smak potraw regionalnych - z pewnością będzie towarzyszył delegacji samorządu miasta Upsali ze Szwecji, która na zaproszenie samorządu miasta Krakowa gości w Polsce.

Widok pięknych i kolorowych stołów oraz smak naszych regionalnych potraw - to nasze bogactwo!

Wśród potraw regionalnych naszego regionu - jedną z najbardziej lubianych jest ... kwaśnica! Ale dopiero po spróbowaniu tej właśnie, którą podano podczas spotkania na Kocierzu można się odnieść do tego jak powinna smakować prawdziwa kwaśnica !!! Po prostu gdyby w Sevres pod Paryżem miałyby się znajdować wzorce (etalony) smaku zup regionalnych - to etalonem Kwaśnicy powinna wg mnie byc ta z restauracji na Kocierzu!

Dla Gości zgromadzonych tego wieczoru w sali konferencyjnej OKW Kocierz zagrała i zatańczyła grupa młodzieży z Białego Dunajca. Zespół działa od września 2004 r. przy Katolickim Stowarzyszeniu Krzewienia Kultury Regionalnej w Białym Dunajcu. Jest to grupa dziecięco-młodzieżowa skupiająca około 50 osób kultywująca tradycję góralskiego folkloru, popularyzując śpiew, muzykę, tańce oraz zwyczaje i obrzędy Podhala. Zajęcia są prowadzone pod kier. Zofii Mieszczak i Jana Guta oraz Iwony Kiwackiej - Majerczyk.

 

Koszyczki wielkanocne, palmy i stroiki oceniało Jury w składzie :

  • Zofia Oboza MODR Wadowice

  • Stefania Matejko-Zaremba _ MSH Wizan

  • Zofia Gąsiorek - KGW Gierałtowice

Do konkursu zgłoszono 8 palm.

Palmy w tradycji kościoła symbolizują mękę, ale i triumf i zmartwychwstanie Jezusa oraz nieśmiertelność duszy ludzkiej, a w tradycji ludowej są symbolem sił witalnych, życia, corocznej odnowy roślin i zapowiedzia ich kwitnieniea i owocowania.

A najpiękniejsza palma powędrowała do rąk ...

... gospodarza Ośrodka Konferencyjno Wypoczynkowego "Kocierz" - Stanisława Sordyla

Puchar za najpiękniejszą palmę otrzymało z rąk Przewodniczącego Rady Powiatu Wadowickiego  Zbigniewa Mieszczaka - Koło Gospodyń Wiejskich w Zagórniku

II miejsce w konkursie otrzymała palma wykonana przez KGW Brzezinka

 

Trzecie miejsce przypadło dla palmy wykonanej przez KGW Sosnowice

Palmę otrzymał Poseł na Sejm - Marek Polak

Do konkursu stroików wielkanocnych stanęło 18 Kół Gospodyń Wiejskich. A oto jego wyniki :

KGW Inwałd - I Miejsce
KGW Wieprz - II Miejsce
KGW Targanice - III Miejsce
KGW Skawinki - IV Miejsce
KGW Targanice Dolne - V Miejsce

Poniżej - zwycięski stroik wykonany przez KGW Inwałd - I Miejsce:

Stroik ten trafił do rąk Jana Pietrasa - Burmistrza Miasta Andrychów. Gmina Andrychów wraz z Burmistrzem i Radą Miejską niejednokrotnie dała do zrozumienia jak bardzo ceni sobie współpracę ze Stowarzyszeniem Gospodyń Wiejskich i jak docenia pracę członkiń Stowarzyszenia na rzecz całej lokalnej społeczności!

Jedna z palm - trafiła w ręce delegacji szwedzkiego miasta Upsali.

Kolejny stroik - laureat II miejsca ...

... trafił w ręce Pani Lucyny Sordyl - gospodyni OKW Kocierz

Stroik KGW Targanice - laureat III Miejsca powędrował w ręce Wicewojewody Andrzeja Muchy

Tak to jest jak polityk trafi na polityka. Wicewojewoda Andrzej Mucha pewnie nie spodziewał się, że kolejny konkurs odbędzie się pod patronatem Województwa Małopolskiego. Ale - jak widać informacja ta wcale go nie zmartwiła, a wręcz przeciwnie!  Zresztą - jak tu się nie cieszyć z obecności na swoim terenie tak prężnie działającego na rzecz regionu, krzewienia kultury, tradycji, zwyczajów i obyczajów Stowarzyszenia!

Koszyczek KGW Skawinki - laureat IV Miejsca otrzymała Starosta Powiatu Wadowickiego - Teresa Kramarczyk.

Starostwo Powiatowe w Wadowicach bardzo często wspiera imprezy organizowane przez SGW w Andrychowie. Koła Gospodyń Wiejskich często uczestniczą i pomagają w różnego rodzaju imprezach organizowanych na terenach gmin wchodzących w skład powiatu wadowickiego. Spotkania seniorów, turnieje wiosek, dni powiatu, dni miast, stoły wigilijne i wielkanocne to tylko niektóre ze wspólnych przedsięwzięć. Nic dziwnego, że Starostwo Powiatowe w Wadowicach chętnie patronuje tego typu regionalnym przedsięwzięciom!

Kolejny stroik wykonany przez KGW Targanice Dolne - laureata V Miejsca - otrzymała wójt Gminy Wieprz - Pani Małgorzata Chrapek - honorowy członek SGW

Nowy konkurs - na koszyczki wielkanocne równiez cieszył się sporym powodzeniem! Oceniano estetykę wykonania, regionalizm, naturę, symbolikę wielkanocną. W szranki stanęło 21 koszyczków. Po ciężkiej rozterkach wewnętrznych Jurorów - (wszystkie koszyczki były bardzo estetyczne) Jury postanowiło przyznać Dwa pierwsze miejsca dla koszyczków KGW Targanice i KGW Roczyny, II Miejsce dla koszyczka KGW Frydrychowice i dwa trzecie miejsca dla KGW Gierałtowice i KGW Gierałtowiczki

Koszyczek KGW Roczyny - I Miejsce - powędrował w ręce ... 

... Andrzeja Kramarczyka - radnego Sejmiku Województwa Małopolskiego

Kolejny zwycięski koszyk - KGW Targanice - I Miejsce - otrzymał Przewodniczący Rady Powiatu Wadowickiego - Zbigniew Mieszczak

Koszyczek przygotowany przez KGW Frydrychowice - II Miejsce powędrował do ...

... Alberta Bartosza - kierownika Agendy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego

Koszyczek przygotowany przez KGW Gierałtowiczki  - III miejsce otrzymała wójt gminy Mucharz - Maria Roman

 

KGW Gierałtowice - drugie III Miejsce - dla wójta z Tomic - Adama Kręciocha

Jest jeszcze jeden koszyczek który z całym sercem Gospodyń Wiejskich pojedzie do jednego z najbardziej oddanych Stowarzyszeniu sponsorów - Banku Spółdzielczego!

Po emocjach związanych z wręczaniem nagród za palmy, stroiki i koszyki - nastał czas wielkiej próby!

A raczej wielkiego próbowania!

Po tych niewątpliwych atrakcjach kulinarnych - czas na podziękowania dla gospodarzy Ośrodka

Gromkie sto lat na stojąco odśpiewała cała sala dla Gospodarzy OKW Kocierz - Lucyny i Stanisława Sordyl

Tuż po "Sto lat" - rozstrzygnięto konkurs na ... nalewki - oczywiście!  Jury w składzie Adam Rajda, Adam Kubik, Franciszek Penkala postanowiło przyznać :

I Miejsce - Rzyki - nalewka ziołowa
II Miejsce - Przybradz - nalewka Aroniowa 
III Miejsce - Zagórnik - nalewka z czarnej porzeczki
IV Miejsce - Gierałtowice - nalewka Aroniowo wiśniowa
V Miejsce - Sułkowice Bolęcina - Porterówka
 

Nagrodę dla Koła Gospodyń Wiejskich, które przygotowało najlepszą nalewki wręczał Skarbnik Gminy Andrychów - Mirosław Kalota, który podkreślił historyczną wręcz więź łączącą Rzyki z tradycjami produkcji "zdrowotnych" mikstur w naszej okolicy :)

Najważniejszą częścią wieczoru było ... oprócz oczywiście degustacji :) ... - rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszy, najbardziej regionalny i co tu duzo mówić - najsmaczniejszy Stół Wielkanocny! Jury postanowiło przyznać 18 wyróżnień. Otrzymały je Koła Gospodyń Wiejskich (alfabetycznie) : Andrychów, Brzezinka, Czaniec, Gierałtowice, Głębowice, Mucharz, Nidek, Przybradz, Rzyki, Skawinki, Sułkowice Bolęcina, Sułkowice Łęg, Świnna Poręba, Targanice Dolne, Targanice Wieś, Wieprz, Wożniki, Zagórnik

IV Miejsce otrzymał stół przygotowany przez KGW Gierałtowiczki - za kurę i piersi faszerowane oraz zestaw sosów!

III Miejsce otrzymał stół przygotowany przez KGW Roczyny - za piękny wystrój, duży asortyment jaj i staropolski sos z czosnku niedźwiedziego.

Przerwa na reklamę. A co to jest czosnek niedźwiedzi? Czosnek niedźwiedzi to roślina rosnąca np. na zboczu Leskowca właśnie teraz. Trzeba tylko wiedzieć jak wygląda i gdzie rośnie!

Foto - Piotr Toma

 

II Miejsce otrzymał stół przygotowany przez KGW Sosnowice za bardzo smaczne potrawy - Chłopską Kieszeń, tradycyjny chrzan i wyborną zupę chrzanową!

I Miejsce otrzymał stół przygotowany przez KGW Frydrychowice za duży asortyment jajek, bardzo dobrą chrzanówkę, swojskie wędliny i pasztet!

Grand Prix - ufundowane w tym roku przez Burmistrza Andrychowa - Jana Pietrasa - powędrowało do Inwałdu! Za wspaniały wiosennowielkanocny wystrój, tradycyjny dobór potraw, między innymi - szynkę miodową, szynkę z sałatką w galarecie.

 

A jak prezentowały się poszczególne stoły - zobaczcie :

KGW Andrychów - Wyróżnienie

KGW Bolęcina - Wyróżnienie

KGW Brzezinka - Wyróżnienie

KGW Czaniec - Wyróżnienie

KGW Frydrychowice - I Miejsce

KGW Gierałtowice - Wyróżnienie

KGW Gierałtowiczki - IV Miejsce

KGW Głębowice - Wyróżnienie

KGW Inwałd - GRAND PRIX

KGW Mucharz - Wyróżnienie

KGW Nidek - Wyróżnienie

KGW Przybradz - Wyróżnienie

KGW Roczyny - III MIEJSCE

KGW Rzyki - Wyróżnienie

KGW Skawinki - Wyróżnienie

KGW Sosnowice - Gmina Brzeźnica - II Miejsce

KGW Sułkowice Łęg - Wyróżnienie

KGW Świnna Poręba - Wyróżnienie

KGW Targanice - Wyróżnienie

KGW Targanice Dolne - Wyróżnienie

KGW Wieprz - Wyróżnienie

KGW Woźniki - Wyróżnienie

KGW Zagórnik - Wyróżnienie

Ale - wszystko ma swój koniec!

Tradycyjnie - na zakończenie - cała sala trzymając się za ręce zaśpiewała ulubiona piosenkę Ojca Świętego - Jana Pawła II - Barkę

Zapewne domyślacie się, że same chęci i ciężka praca nie wystarczą. W pracy każdej organizacji Non Profit muszą znaleźć się dobrzy ludzie i sponsorzy! Także i tym razem - dzięki hojności sponsorów i fundatorów nagród impreza organizowana przez SGW mogła mieć tak niecodzienną i niezwykłą oprawę. A oto Oni !

Sponsorzy i fundatorzy nagród !

  • Ośrodek Konferencyjno wypoczynkowy Kocierz - Państwo Lucyna i Stanisław Sordyl
  • Ks. Prałat Stanisław Czernik
  • Starostwo Powiatowe w Wadowicach
  • Urząd Miejski w Andrychowie
  • Urzędy Gminne : Wwieprz, Osiek, Mucharz, Tomice, Lanckorona, Brzeźnica
  • Małopolska Spółdzielnia Handlowa Wizan
  • Firma Protech Gierałtowice - Jan Krupnik
  • Fundacja Samorządność i Demokracja - Zbigniew Grzyb
  • Bank Spółdzielczy w Andrychowie
  • Maspex Wadowice
  • Hurtownia Tkanin Pako - Inwałd - A. Palkij, A. Kryska
  • Agencja Ubezpieczeniowa Sordyl
  • Firma Rodzinna L i Z Mieszczak
  • Zofia Chrapkiewicz, Cech Rzemiosł Różnych
  • Piekarnictwo i Cukiernictwo Władysław Rajda
  • Firma Kazmar - Kazimierz Smyrak Roczyny
  • Czesław Rajda
  • FPH Józef Brzazgacz
  • Auto Serwis Trojak
  • Maciej Wdowik
  • CMC Inwałd - Zbigniew Marek i Bogdan Cinal
  • Stanisław Wysogląd
  • Ośrodek Doradztwa Rolniczego Wadowice
  • Hurtownia Matusiak - Dusik

Wielkie dzięki i Wielkie Brawa!

To właśnie dzięki ich hojności i pracy Członkiń SGW mogliśmy podziwiać i posmakować takich właśnie potraw :

Kura i pierś faszerowana - KGW Gierałtowiczki

Jaskółcze Gniazda - KGW Inwałd

Rzeżucha - KGW Skawinki

Jajka trójkolorowe - KGW Roczyny

Sałatka z szynka w ananasie - KGW Roczyny

Stół KGW Targanice

Stół KGW Wieprz

Sałatka chrzanowa - KGW Rzyki

Pasztet - KGW Gierałtowice

Półmisek mięsa - KGW Gierałtowice

Cała miska żurku - KGW Gierałtowice

SuperSzynka z KGW Brzezinka :)

I to juz naprawdę - na dzisiaj oczywiście - kokokokokoko ...

kokokoniec! :)

I ja tam byłem, trochę sobie zjadłem i znów nic nie wypiłem :(

Jarosław Skupień

wins