Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich
w Andrychowie

Aktualności

XIX Konkurs Stroików Dożynkowych!

Gospodynie Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie 19 raz spotkały się w świetlicy ABS Banku Spółdzielczego na konkursie stroików dożynkowych. Jeśli myślicie, że w temacie stroików już wszystko zostało powiedziane i Gospodynie Stowarzyszenia spoczęły na laurach, nie szukając nowych inspiracji i pomysłów... bardzo się mylicie! Gospodynie kolejny raz pokazały, że tradycja nie stoi w miejscu, nie jest martwym powielaniem wzorców z przeszłości, lecz twórczym działaniem inspirowanym pracą i doświadczeniem poprzednich pokoleń, źródłem niewyczerpanych pomysłów, dopracowanych w najmniejszych szczegółach.


STROIK KGW BRZEZINKA


STROIK KGW ROCZYNY


STROIK KGW TARGANICE


STROIK P. ELŻBIETY BOJKO


STROIK KGW GŁĘBOWICE


STROIK KGW ZAGÓRNIK

STROIK KGW GIERAŁTOWICZKI


STROIK KGW NIDEK


STROIK KGW BOLĘCINA


STROIK KGW SUŁKOWICE ŁĘG


STROIK KGW FRYDRYCHOWICE


STROIK KGW ANDRYCHÓW


STROIK KGW TARGANICE DOLNE

Stroiki prezentowały się niezwykle okazale!

19 Konkurs stroików dożynkowych organizowany jest od początku przez Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich jako symbol małych dożynek. Spotkanie prowadziła Prezes SGW w Andrychowie Czesława Wojewodzic. Nie zabrakło wielu mądrych słów o tradycji, potrzebie kontynuowania działań, tradycjach dożynkowych oraz potrzeby organizowania świąt związanych z ciężka pracą rolnika. Mimo, że Gmina Andrychów nie jest gminą rolniczą - warto dbać o wiedzę o tradycji i zachowywać ją dla kolejnych pokoleń. Mamy za co dziękować.


 
Piękne dożynkowe stroiki można będzie oglądać podczas dożynek gminnych - Andrychowskiego Babiego Lata. 14 stroików konkursowych zachwycało kompozycją, kolorem materiałów i starannością wykonania.

Każdy kolejny rok daje nam wszystkim do zrozumienia, że nie wszystko zależy od rolnika. Boże z Twoich rąk żyjemy, lecz naszymi pracujemy. Kultywowanie tradycji to ochrona tego co dla nas swojskie, określenie swojej odrębności, dbałość o poczucie tożsamości kulturowej. Dożynki to święto plonów głęboko zakorzenione w kulturze polskiej wsi, święto dziękczynne za tegoroczne plony z nadzieją na urodzaj w roku następnym.

Nie wystarczy zboża zebrać, trzeba umieć jeszcze to zboże ofiarować - w jak najbardziej udanej kompozycji. Uświęcony tradycją wieniec dożynkowy - piękny, wymowny symbol, jego kształt, kolory, sposób splatania zbóż, wplatanie owoców oraz warzyw, czy wreszcie dekorowanie kwiatami, ziołami ozdobnymi, trawami - zależy od pomysłowości i rękodzielniczej fantazji twórców. Nie zawsze znajdujemy czas na zrobienie pełnowymiarowych kompozycji. Często we współczesnym świecie robimy stroiki dożynkowe. To ważne, by każda forma utrwalenia ginących zachowań i zwyczajów, zachowania wspólnych działań środowisk wiejskich była kontynuowana przez kolejne pokolenia. Ważne, by nie spełniły się złowrogo brzmiące słowa wiersza Stanisławy Pudełkiewicz "Tragedia ziemi" - powiedziała Przewodnicząca Komisji oceniającej stroiki

Pole przestało dzisiaj zachwycać
pęcznieją miasta wieś pustoszeje
tam gdzie szumiała złota pszenica
dzisiaj żałośnie oset się chwieje
i gdzie się wczoraj kłosiło zboże
dziś tych zagonów już nikt nie orze
czas je zamienia na ugor twardy
w obiekt najgorszej w dziejach pogardy
a tych ugorów ciągle przybywa
oj ... smutne będą w przyszłości żniwa.

Tradycyjnie podczas spotkania nie zabrakło pysznego poczęstunku! o który zadbało Koło Gospodyń Wiejskich z Targanic. Na stołach pojawił się pyszny placek upieczony przez Panią Józefę Żabińską.

Protokół komisji konkursowej oceniającej stroiki żniwne 22 sierpnia 2019 roku przeczytała przewodnicząca - Zofia Oboza - wiceprezes Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich. Wraz ze Stefanią Matejko Zaremba z Małopolskiej Spółdzielni Handlowej Wizan dokonała oceny wieńców dożynkowych na podstawie kryteriów tradycjonalizmu, charakterystycznych składników oraz estetyki wykonania. Poddano ocenie 14 sztuk stroików żniwnych

Wyniki konkursu:

I miejsce

KGW Brzezinka Dolna,
Gospodynie z Frydrychowic,
KGW Głębowice,
Gospodynie Gierałtowiczki,
KGW Inwałd,
Gospodynie Nidek,
KGW Roczyny,
KGW Rzyki,
KGW Targanice,
KGW Zagórnik.

II miejsce

KGW Andrychów,
KGW Sułkowice-Łęg,
KGW Sułkowice-Bolęcina,
KGW Targanice Dolne.

Tradycją spotkań konkursowych jest przekazanie najpiękniejszych stroików dożynkowych przyjaciołom Stowarzyszenia. W tym roku otrzymali je - burmistrz Andrychowa Tomasz Żak, Prezes MSH Wizan - Jerzy Chylewski oraz Wiceprezes ABS Banku Spółdzielczego - Jarosław Pawelec.

Drogie Panie. Jak zwykle jestem pod wielkim wrażeniem waszych dzieł. Tak jak to Pani Czesia powiedziała - to już jest artyzm! Ze swej strony chciałem bardzo podziękować za to, że możemy zawsze na Panie liczyć, że te wszystkie imprezy, które są organizowane - imprezy tradycyjne - odbywają się z Waszym udziałem. Tego roku dożynki będą szczególne z trzech powodów. Wymyśliliśmy troszeczkę inny sposób podziękowania za plony. Żeby wciągnąć wszystkich mieszkańców miasta, również osiedla - postanowiliśmy wyjść do nich i zorganizować je na osiedlu.

Poprzednio spotykaliśmy się na dożynkach w środowisku sołectw, a teraz wychodzimy do mieszkańców - na Osiedlu. Taki był pierwszy - najważniejszy powód lokalizacji sobotniego spotkania dożynkowego. Drugim powodem była chęć zwrócenia uwagi mieszkańców na to jak wygląda teraz ul Włókniarzy. Remont tej ulicy był moim marzeniem od wielu lat. Mieszkałem na Osiedlu i zawsze jak jeździłem jego ulicami myślałem sobie - taka piękna droga, a tak zaniedbana. Trzydzieści parę lat temu wprowadziłem się tam i właściwie to takiego prawdziwego remontu ulica doczekała się w ubiegłym roku. Jesteśmy dumni z tego dzieła. Mieszkańcy chodzą, oglądają, widzę że można! Zasadziliśmy tam wiele kwiatów! Niektórym to przeszkadza, oczywiście, takie jednostki też są, ale kwiaty wzbudzają pozytywne emocje i proszę zauważyć, że jeżeli zaczynają się pojawiać w przestrzeni, to nawet mieszkańcy zaczynają inaczej reagować - sami również ozdabiają częściej swoje posesję, nie wyrzucają śmieci. To widać! Przykładem jest osiedle Metalowców - pojawiły się tam nowe nasadzenia - mieszkańcy sami to zrobili. Kolejnym powodem obchodów dożynek na Osiedlu jest coś, na co pewnie cała gmina i nie tylko nasza gmina czekała - otwarcie nowego basenu krytego. Nie słyszałem złych opinii o tym basenie. Mówię o tych, którzy już widzieli jak to wygląda w środku. Jest funkcjonalny i bardzo ładny! Jestem przekonany, że jest to obiekt, który w naszym mieście będzie pełnił funkcję nie tylko rekreacyjną, ale też rehabilitacyjną oraz towarzyską -  spędzania tam wolnego czasu. Chcemy, żeby wszystkie nasze dzieci umiały pływać, bo później wyjeżdżają nad jeziora, nad morze - stoją na brzegu i boją się wejść do wody. Jest to obiekt naprawdę bardzo nowoczesny, piękne jest też to,  że został wybudowany właściwie w 13 miesięcy! Proszę Państwa - to rekord! Nawet, tak z moim zastępcą wczoraj rozmawialiśmy, że 2 lata temu jeszcze się przekomarzaliśmy, czy w ogóle przystępować do budowy tego basenu! Decyzja wielomilionowa, która pociąga za sobą różne komentarze i różne sytuacje. Baliśmy się o to co będzie, jeżeli nam nie wyjdzie, jeżeli coś się w koniunkturze popsuje, ale podjęliśmy to ryzyko! Dzisiaj chyba jesteśmy wszyscy dumni z tego, że taki obiekt powstał właśnie u nas. Bardzo fajnie się wpisuje w przestrzeń osiedla Osiedle, które dzięki temu dostało kolejny atut, aby ludzie chcieli tam mieszkać, żeby młodzi ludzie wracali do Andrychowa. To również oferta dla nich! Wielu z nich mówiło - "A co my mamy robić w tym mieście!" Uatrakcyjnienie tego miejsca spowodowało nawet to, że ceny mieszkań poszły tam w górę! Teraz każdy chce mieć blisko basen! - powiedział burmistrz Andrychowa Tomasz Żak.

Wśród przybyłych gości nie zabrakło Prezesa MSH Wizan - Jerzego Chylewskiego. Serdecznie dziękuję za zaproszenie. Jesteśmy pod wrażeniem tego co Panie robią! Podczas dożynek pieczywo będzie z piekarni WIZANU w Inwałdzie. MSH Wizan to marka rozpoznawalna wśród mieszkańców Gminy Andrychów nie tylko poprzez działania biznesowe, ale też przez działalność dobroczynną i prospołeczną. Współpraca jest najlepszą reklamą - Wizan nie tylko patrzy zysku i obrotów, ale też współpracy i działalności na rzecz lokalnej społeczności. Firma zapracowała sobie na swoją renomę przez wiele lat. Gospodynie bardzo lubią tą sieć sklepów - chętnie kupując towary z oferty siesi sklepów Wizanu - zwłaszcza tradycyjne chleb inwałdzki - rozpoznawalny produkt lokalny! Piekarnia w Inwałdzie robi Chleb Inwałdzki tradycyjną metodą - na zakwasie, ręcznie. Nie ma chemii w tym pieczywie. MSH Wizan wystąpił do Warszawy na Chleb Inwałdzki 2 kg. o przyznanie status produktu tradycyjnego i taki status - potwierdzenie bardzo dobrej jakości swojego pieczywa otrzymał, udowadniając, że pieczywo to produkowane od 40 lat - sztandarowy produkt Spółdzielni - zasługuje na wyróżnienie za jego nienaganną jakość. Mam nadzieję że w ten chleb w Inwałdzie będzie produkowany jeszcze lata, a Państwo będziecie robić wszystko, żeby wasze dzieci i wnuki kupowały nasz - tradycyjny chleb! Dziękuję za zaproszenie i gratuluję za to Wasze wspaniałe kultywowanie tradycji - powiedział Prezes MSH Wizan Jerzy Chylewski.

W imieniu Zarządu i pracowników ABS Banku Spółdzielczego bardzo dziękuję za Wasze działania. Dziękuję Paniom za Waszą pracę i dawanie powodów do zatrzymania się w tej naszej codziennej gonitwie. Takie chwile jak ta są bardzo ważne - człowiek ma czas zastanowić się i pomyśleć, pozwolić sobie na refleksje. Wieniec dożynkowy jest symbolem dumy i może też gra w nim lekka nutka smutku, że znowu jakiś czas upłynął. Jest też jednak elementem nadziei, bo jak wiemy ziarna z kłosów wplatanych do wieńca dosypujemy do tych, które sadzi się w przyszłym sezonie z nadzieją na obfity plon. Jest to więc ciągła łączność - przeszłości z przyszłością - symbol życzeń na dobre, przyszłe plony. Gratuluję owoców Waszej pracy - te stroiki są przepiękne! Życzę wytrwałości i radości z wykonywania tej pracy którą robicie - powiedział dziękując za stroik wiceprezes ABS Banku Spółdzielczego - Jarosław Pawelec.

Po przemowach zaproszonych gości - czas na wręczanie nagród!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

wins