21. maja 2013 r. na zaproszenie Wójta Gminy Osiek - Jerzego Mieszczaka oraz KGW Głębowice i SGW Andrychów gościnne progi Głębowickiego - Wiejskiego Domu Kultury odwiedziły Gospodynie Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie. Ponad 250 gości, gospodynie 18 Kół Gospodyń Wiejskich z gmin Andrychów, Wieprz i Osiek, władze samorządowe oraz senator Andrzej Pająk spotkali się, by uczcić Dzień Matki. Program artystyczny przygotowała młodzież szkoły w Głębowicach. Część artystyczną wsparł swoim talentem Ludowy Chór "Wrzos" oraz Orkiestra Dęta pod dyrekcją kapelmistrza Adama Sali.
To już trzynasty raz, jak gospodynie działające w Stowarzyszeniu Gospodyń Wiejskich w Andrychowie spotykają się, by razem bawić się, świętować i gościć wzajemnie. Tym razem obowiązki gospodyń spotkania sprawowały Gospodynie KGW Głębowice. Już drugi raz spotkanie integracyjne odbyło sie w gościnnych progach tamtejszego Wiejskiego Domu Kultury.
Co słychać w Głębowicach? Zapytaliśmy Przewodniczącą Koła Helenę Matyjasik
Jest super!. Jest nas 68 gospodyń. Pracy mamy w bród. Ostatnio obchodziliśmy 25 lecie chóru "Wrzos". Panie z chóru należą wszystkie do Koła Gospodyń. Wkrótce KGW będzie współorganizowało Prymicje, bierzemy czynny udział w Stołach Wielkanocnym i Wigilijnym, kursach, wycieczkach i konkursach organizowanych przez SGW. Naszą siedzibą jest Dom Kultury. Czujemy się tutaj jak u siebie w domu - wszystko jest do naszej dyspozycji. Najstarsza członkini chóru liczy ponad 80 lat. Najmłodsze członkinie to 35 latki! Od niedzieli pracujemy - trzeci dzień pracujemy - jesteśmy przygotowani na przybycie 250 osób na 13 spotkanie integracyjne!
Sponsorami spotkania byli:
- Urząd Gminy Osiek,
- Centrum Kultury w Osieku,
- Małopolska Spółdzielnia Handlowa Wizan,
- Jan Krupnik,
- Maspex Wadowice,
- Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie
- Koło Gospodyń Wiejskich Głębowice
Zgromadzonych gości powitał gospodarz Gminy Osiek - Jerzy Mieszczak. Koła Gospodyń Gminy Osiek od lat uczestniczą w pracach Stowarzyszenia odnosząc korzyści ze wspólnych działań, promując swoją Gminę i mile spędzając czas wspólnie z koleżankami z innych Kół Gospodyń.
Miło mi spotkać się z Paniami właśnie w takim dniu - po pierwsze jest to Dzień Matki, dzień bardzo ważny dla każdego z nas, dla wszystkich rodzin. Ten szczególny dzień jest podkreśleniem roli matki - opiekunki rodzin, która dba o dzieci, dba o rodzinę. Wójt Gminy Osiek złożył wszystkim uczestniczkom najserdeczniejsze życzenia.
Koleżanki z innych Kół Gospodyń powitała również Przewodnicząca KGW Głębowice - Helena Matyjasik. Życzę Wam, żebyście mile spędziły czas i żebyście miło nas wspominali i dobre słowa poniosły o nas daleko - do swoich domów i wiosek.
Przybyłych powitała również Sołtys Głebowic - Joanna Zygmunt - przekazując Przewodniczącej Koła Gospodyń oraz Prezes SGW - pamiątkowe upominki - nowoczesne deski do kotletów z sentencją: "W każdym geniuszu brzmi odrobina szaleństwa" - życząc obu Paniom odrobinę szaleństwa w prowadzonej przez nich działalności.
To już 13 spotkanie. Poświęcono je matkom. W Lutym 2010 roku gospodynie SGW spotkały się w Głębowickim Domu Kultury pierwszy raz.
Ks. Jan Twardowski powiedział - uśmiech jest najprawdziwszy, kiedy równocześnie uśmiechaja się oczy. Poprzez wspólne spotkania rodzi się przyjaźń. Jeśli masz przyjaciół poświęć im swój czas, żeby wiedzieli jacy są wspaniali - mówi stare przysłowie. Stowarzyszenie spotyka się właśnie w gronie przyjaciół - koleżanek z Kół oraz przyjaciół Stowarzyszenia - powiedziała rozpoczynając spotkanie - Prezes SGW Czesława Wojewodzic.
Aby wprowadzić w nastrój święta matki - Prezes SGW odczytała wiersz nieznanego autora
Maj - to życie - maj to kwiaty
Bzy, konwalie, róże, bratki
Maj w uczucia tak bogaty
Maj to także Święto Matki
Maj to miesiąc najpiękniejszy
Taki świeży i pachnący
Tobie mamo go oddaję
By ten dzień był najcudniejszy
Byś się dzisiaj uśmiechała
Byś na zawsze przytulała
Byś nam winy przebaczała
I serdecznie całowała
Abyś zawsze przy nas była
Najpiękniejsza i jedyna
Mądra, dobra ukochana
Taka bliska nasza mama
Dużo mamie mówić miałam
Lecz gdy biegłam zapomniałam
Więc mamusiu nadstaw uszka
I zapytaj się serduszka
Niech Ci powie jego bicie
Że ja kocham Cię nad życie
(autor nieznany)
Nie zabrakło wspomnień. Większość obecnych na sali niestety utraciło już możliwość rozmów ze swoimi mamami - podczas spotkania minutą ciszy uczczono pamięć o wszystkich mamach obecnych już tylko - w naszych sercach.
Okolicznościowe kwiaty dla wszystkich mam odebrała Maria Sala, która daje piękny przykład na to, jak być dobrą mamą i gospodynią pomimo ciężkich czasami przeciwności losu, które towarzyszą ludziom od lat.
Nie zabrakło słów poety Tadusza Kubiaka:
Świtem, gdy oczy otwieram,
Matka nade mną jak słońce.
Tyle w niej światła i ciepła,
Tyle miłości gorącej.
Tyle uśmiechu i ciszy,
Tyle spokoju, dobroci.
Kogo się dotknie – ukoi,
Czego się dotknie – ozłoci.
Czesława Wojewodzic przypomniała jak ważną rolę w życiu i wychowaniu każdego człowieka zawdzięczamy mamom. Przypomniała też, jak często dzieci niedoceniają daru, jakim jest możliwość rozmowy z mamą, podzielenia się z nią swoimi radościami, pocieszenia, wspólnego przebywania. To właśnie obecność dziecka jest po latach dla mam - największym podarunkiem na Dzień Matki. Coraz częściej, z racji wyjazdów za pracą dzieci spędzają życie z dala od swoich rodziców. Coraz rzadziej spotykamy w naszym kraju wspólnie zamieszkujące gospodarstwa domowe - rodziny wielopokoleniowe.
Przypomniano również historię obchodów Święta Matki. W Polsce po raz pierwszy obchodzono Święto Matki 26 maja 1923 roku - w Krakowie.
To piękne święto stało się okazją do kolejnego 13 spotkania integracyjnego. Dobrodziejstwo ojca można porównać do wysokiej góry. Dobrodziejstwo matki - do biegu niewyczerpanego Strumienia.
Spotkania integracyjne to również okazja do wspólnego spotkania się z władzami samorządowymi.
Na uroczystość przyjęli zaproszenia:
- Senator RP - Andrzej Pająk
- Przedstawicielka Starostwa Powiatowego w Wadowicach
- Burmistrz Andrychowa - Tomasz Żak
- Przewodniczący Rady Gminy Wieprz - Mieczysław Żyła
- Wiceprzewodniczący Rady Gminy Wieprz - Mokwa Bolesław, Szatan Kazimierz
- Wójt Gminy Wieprz - Małgorzata Chrapek
- Przewodniczący Rady Gminy Osiek - Jerzy Czerny
- Zastępca Przewodniczącego Rady Gminy Osiek - Bogdan Sobecki
- Wójt Gminy Osiek - Jerzy Mieszczak
- Zastępca Wójta Gminy Osiek - Marek Jasiński
- Przedstawicielka MSH Wizan - Zofia Tomiczek
- Dyrektor Oddziału ABS Bank Spółdzielczy Oświęcim - Elżbieta Barzycka
- Dyrektor Centrum Kultury w Osieku - Krystyna Dusik
- Członkowie Honorowi Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich
- Dyrektor Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Głębowicach - Andrzej Sochacki
- Radny, Prezes OSP Głębowice Jerzy Obstarczyk
- Sołtys Głębowic - Joanna Zygmunt
- Prezes Orkiestry - Józef Siwek
- Kapelmistrz Orkiestry - Adam Sala
- LKS - Bogdan Nowak
- Dyrektor Chóru - Leszek Górkiewicz
- Dorota Młynarczyk
- Sumper Tadusz
- Koleżanki z Kół Gospodyń Wiejskich
Podczas spotkania zabrał głos Senator RP Andrzej Pająk - podkreślając wielką rolę matki w rodzinie i piękny przykład dawany przez gospodynie - matki. To na matczynych kolanach wyrasta przyszłość społeczności, gminy, narodu. Matka często aż do bólu towarzyszy dramatom swoich dzieci - ona towarzyszy do końca wraz ze swoją miłością - przekazując jako wyraz szacunku dla wszystkich matek - kwiaty na ręce Prezes SGW - Czesławy Wojewodzic, a wszystkim zgromadzonym życząc opieki Maryi - Matki Matek.
Głębowice - to wioska rozśpiewana i roztańczona. Przekonaliśmy się o tym w części artystycznej podczas występu dzieci działających przy Domu Kultury w Głębowicach pod kierunkiem Joanny Kobieli. Kolejnym punktem programu była legenda o Głębowicach w wykonaniu młodzieży działającej pod kierunkiem Ewy Studzińskiej. Występom dzieci towarzyszył występ Chóru Wrzos.
Zgromadzeni z zaciekawieniem przysłuchiwali się barwnej opowieści o historii Głębowic sprzed wielu lat. Okazuje się, że nie tylko Verona miała swojego Romea i Julię. W Głębowicach również dwa skłócone rody połączyła wielka miłość. O tej pięknej historii mogliśmy dowiedzieć się dzięki
legendzie napisanej przez śp. ks. proboszcza Jana Kostyrę, głębowickiego proboszcza okresu międzywojennego, opowiadającej o waśniach dwóch głębowickich rodów Górków i Żabów! i jej jakże szczęśliwym zakończeniu. Autorką scenariusza i reżyserem spektaklu była Ewa Studzińska.
Na uwagę zasługiwała piękna scenografia i stroje aktorów!
Podczas spotkania nie zabrakło słów podziękowań dla Wójta Gminy Osiek - Jerzego Mieszczaka - za możliwość spotkania się ponad 200 gospodyń, za integrację i łączenie środowisk, umożliwienie wspólnego spotkania i pomoc w jego organizacji. Kolejne podziękowania popłynęły na ręce Pani Krystyny Dusik oraz Koła Gospodyń Wiejskich i Sponsorów. Podziękowania popłynęły również na ręce szefowej kuchni - Marii Leśniak za pyszny poczęstunek, wspaniałe wypieki dla ponad 250 gości spotkania i przygotowanie sali.
Na uwagę zasługiwał również występ Orkiestry Dętej - koncert dla Mam i Gości spotkania - pod dyrekcją kapelmistrza Adama Sali. Orkiestra ta z roku na rok rozwija się - prezentując coraz nowsze aranżacje i opracowania piosenek marszowych, ale i hitów muzyki rozrywkowej!
Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu!