Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich
w Andrychowie

Tradycja i nowoczesność

 

Po wielu latach ciężkiej pracy - Gospodynie mają fantastyczne żniwa

Zanim ziemia przyniesie oczekiwany plon, wymaga nie tylko wiele pracy, ale i wiele poświęcenia. Już dziesięć lat Gospodynie działające w Stowarzyszeniu Gospodyń Wiejskich pracują nie tylko dla siebie i swojej satysfakcji, ale i dla dobra całej naszej Gminy. Gdziekolwiek się pojawiają – godnie reprezentują nasz region.  W ciągu tych dziesięciu lat pracy wielokrotnie zdobywały najwyższe z możliwych do zdobycia, prestiżowych nagród i wyróżnień. 27 sierpnia w towarzystwie najlepszych z najlepszych, pod okiem kamer telewizji ogólnopolskich i lokalnych, w świetle fleszy  dziennikarzy i fotoreporterów odebrały w Krakowie zaszczytną statuetkę i dyplom za zdobycie I miejsca w 7. Finale Małopolskiego Festiwalu smaku!

Najpierw cofniemy się w czasie o kilka lat.

Za unikalne połączenie działań na rzecz propagowania kultury wiejskiej, sztuki ludowej, rękodzieła oraz pielęgnowania tradycji regionalnej z działaniami na rzecz integracji i aktywizacji społeczności lokalnej, kreowania i promocji przedsiębiorczych postaw społecznych. Ponadto za promocję zdrowego stylu życia wśród społeczności wiejskiej, zwłaszcza na rzecz poprawy życia i pracy kobiet wiejskich, a w szczególności za działalność opartą wyłącznie na pełnej pasji i pozytywnej energii pracy członkiń – pod takimi słowami podpisał się przed laty Marek Nawara - polski polityk, samorządowiec, poseł na Sejm III kadencji, Marszałek Województwa Małopolskiego, wręczając Gospodyniom statuetkę „Kryształy Soli” – jako wyraz uznania dla ludzi poświęcających swój wysiłek i czas dla budowania dobra wspólnego.

Ten rok jest dla Gospodyń szczególny. Podczas wakacji – wypieki przygotowane przez członkinie Stowarzyszenia – Kół Gospodyń Wiejskich z Targanic Górnych  i Sułkowic Łęgu otrzymały Złotą i Srebrną czapkę kucharską za najlepszy placek roku 2011. W tym roku również – Gospodynie zakwalifikowały się na Finał Finałów VII edycji Małopolskiego Festiwalu Smaku, wygrywając w kategorii „Jak u Mamy” eliminacje w Wadowicach.

Największy z osiągniętych w tym roku sukcesów (a do końca jeszcze trochę czasu zostało :) – przyszedł 27 sierpnia 2011 r.

Tego dnia w Krakowie na Placu Wolnica odbył się finał VII edycji Małopolskiego Festiwalu Smaku. Wcześniej w siedmiu miastach Małopolski odbywały się eliminacje regionalne, który wyłoniły kilkudziesięciu lokalnych mistrzów umiejących przyrządzić smakowite conieco, rywalizujących ze sobą w czterech kategoriach - Ekologiczne przysmaki, Tradycyjne specjały, Smakołyki z Legendą oraz  Jak u mamy.


Foto: Andrzej Pietyra

To właśnie tam - na finale finałów - Andrychów w Krakowie godnie reprezentowało Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich oraz Małopolska Spółdzielnia Handlowa Wizan. Jak wspominaliśmy - to właśnie oni , podczas eliminacji, które odbyły się 26 czerwca 2011 roku na Placu Solidarności w Wadowicach zakwalifikowali się do ścisłego finału w Krakowie.  SGW za placki ziemniaczane po andrychowsku (kategoria Jak u Mamy), MSH Wizan - za pyszny Chleb inwałdzki (kategoria Ekologiczne Przysmaki)


Stoisko MSH Wizan - Foto: Andrzej Pietyra

Siódemek podczas tego siódmego finału nie brakowało. W 7. miastach wybrano 7. laureatów w każdym, więc jak to wynika z tabliczki mnożenia ... na stołach Placu Wolnica pojawiło się pół setki konkursowych specjałów, i zapewne siedem razy tyle :) dodatkowych potraw i smakołyków, które towarzyszyły konkursowym potrawom.


Foto: Andrzej Pietyra

Kilkadziesiąt tysięcy gości! Kilkanaście tysięcy smakoszy biorących udział w głosowaniu i degustacjach! Telewizje, radio, prasa, portale internetowe -  krążyły wśród stoisk, by zapełnić wkrótce swoje łamy informacjami, które nie tylko promują wystawców, ale i cały region, z którego dany laureat pochodzi!

Móc znaleźć się w tak zaszczytnym gronie, to marzenie wielu organizacji, stowarzyszeń i samorządów - to przecież wielkie wyróżnienie i jednocześnie wielka szansa na praktycznie ... darmową promocję dla Gmin! Każda złotówka zainwestowana w tego typu wydarzenie - z pewnością wraca z wielokrotną nawiązką!


Foto: Andrzej Pietyra

Gospodynie z SGW kolejny raz dają nam poprzez swoją ciężka pracę i zaangażowanie - tak wielki  zastrzyk pozytywnej promocji Ziemi Andrychowskiej!

Na statuetce dokumentującej I Miejsce zdobyte w kategorii „Jak u Mamy” podczas wielkiego finału 7 Małopolskiego Festiwalu Smaku - podobnej z wyglądu do tej, którą Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich otrzymało kilka lat temu, przy okazji zdobycia bardzo zaszczytnego tytułu - Kryształów Soli - widnieje napis „Za zajęcie I miejsca W Plebiscycie Małopolski Smak w kategorii „Jak u Mamy” podczas wielkiego finału 7 Małopolskiego Festiwalu Smaku – podpisano - Marek Sowa - Marszałek Województwa Małopolskiego. Gospodynie otrzymały również pamiątkowy Dyplom za konkursowy produkt – „Placki ziemniaczane po andrychowsku”

Jesteśmy bardzo zmęczone, ale niesamowicie dumne, że mogłyśmy tak godnie reprezentować naszą Gminę – mówi Prezes SGW – Czesława Wojewodzic - dziękując jednocześnie wszystkim, którzy przyczynili się do tego sukcesu.

Stoisko przygotowane przez Gospodynie ze Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich – tradycyjnie udekorowano kwiatami z krepiny. Był również symbol dożynek – wieniec i stroik dożynkowy.


Foto: Andrzej Pietyra

Stoisko SGW uatrakcyjniły materiały reklamowe promujące naszą gminę. Urząd Miejski w Andrychowie nie tylko zadbał o sfinansowanie większości produktów, z których Gospodynie przygotowały zwycięskie potrawy. Zapewnił też logistykę. Przez dwa dni imprezy świeże półprodukty docierały  z Andrychowa do Krakowa specjalnym  transportem. O to, by tak wielki sukces, jakim było już samo zakwalifikowanie się do Finału Finałów - wykorzystać w celach promocji naszego miasta i najbliższych okolic zadbał Wydział Promocji UM – reprezentowany na Festiwalu przez Andrzeja Pietyrę, który przygotował promocyjną część  stoiska SGW. Jest on również autorem większości fotografii, które zamieszczamy w niniejszym artykule – Dziękujemy!  


Foto: Andrzej Pietyra


Foto: Andrzej Pietyra

Gospodynie bardzo serdecznie dziękują za świeżuteńkie i pyszne pieczarki – kierując słowa uznania dla Pana Edwarda Górskiego, który poprzez przekazanie smacznych półproduktów do sosu na placki ziemniaczane po andrychowsku – ma w tym sukcesie swój udział!

Jak wspominaliśmy, stoisko SGW nie było jedynym andrychowskim akcentem imprezy. Swoje pyszne wypieki prezentowała również Małopolska Spółdzielnia Handlowa Wizan. MSH Wizan od lat wspiera finansowo SGW. Ma ona również swój niewątpliwy udział w zwycięstwie gospodyń! To właśnie chleb inwałdzki – 30 wielkich bochenków – stanowiło bazę do kanapek ze smalcem przygotowanym przez Prezes SGW Czesławę Wojewodzic.

To nie jest mój sukces – zawsze powtarza przy okazji wielu wygranych przez SGW konkursów Pani Prezes. To praca wielu przynosi owoce. Tym razem - 21 gospodyń przygotowywało ten sukces. Przez dwa dni codziennie po 6 Gospodyń piekło placki ziemniaczane i częstowało gości kanapkami z pysznym  smalcem i plackami drożdżowymi.


Foto: Andrzej Pietyra

Jak wielka to była praca i poświęcenie z ich strony – możemy się tylko domyślać. Pamiętacie przecież jak gorący był ubiegły weekend. Jeśli dodać do tego temperaturę nagrzanych patelni  .... wielkie słowa uznania !


Foto: Andrzej Pietyra

Była telewizja TVN oraz przedstawiciele innych telewizji, bardzo często rozpoczynając relację właśnie od naszego stoiska.  Byliśmy w czołówce (o ile nie pierwsze) najbardziej oblegane stoisko podczas tegorocznego finału – mówi nam Andrzej Pietyra – podziwiając gospodynie za ich wysiłek! Przypuszcza się że w ciągu dwóch dni w trakcie imprezy przewinęło się kilkadziesiąt tysięcy odwiedzających! - dodaje

Mimo, że przy stoisku i jego organizacji pracowało codziennie po 6 Gospodyń a półprodukty przygotowywało kolejnych kilkanaście – to wszystkie Koła SGW pośrednio lub bezpośrednio są autorem tego sukcesu! To przecież w wyniku wspólnej - wieloletniej pracy – można teraz świętować tak wielki sukces!
KGW Targanice Górne piekło placki drożdżowe. Oddzielnie na sobotę,  oddzielnie na niedzielę. Tu nie ma kompromisu - placki drożdżowe, na cieście które zdobyło II miejsce w Andrychowskim Festiwalu Plackorzy - Srebrną Czapkę Kucharską. Na jego bazie gospodynie przygotowały świeżuteńkie placki, z których zrobiono 600 dużych porcji !!! 21 placków drożdżowych z aronią, jabłkami, śliwkami, jagodami! Placki piekły te gospodynie, które piekły je również na Dni Andrychowa!

Jak wspomnieliśmy - smalec przygotowała tradycyjnie Prezes SGW. Tym razem do przygotowania zużyto - 20 kg produktów - słoninę, podgardle wędzone, boczek wędzony i kiełbasę swojską – wszystko w odpowiedni sposób zmielone, przygotowane i przyprawione!  - podane na chlebie  inwałdzkim sponsorowanym przez MSH Wizan

Kwiaty z krepiny użyczyła i przygotowała na Festiwal - Zofia Moskwik, kwiaty i dekoracje dożynkowe  - Halina Brzazgacz. Trudno wymienić z nazwiska wszystkie autorki tego sukcesu. Postaramy się aby ich nazwiska również znalazły się w tym artykule.

Dodamy jeszcze tylko, że gospodynie z KGW Targanice Dolne upiekły plackowo-ziemniaczany sukces ze 120 kg obranych ziemniaków! Samo obranie to jeszcze nie wszystko! Prace z tarciem obranych ziemniaków trwały codziennie od rana - od godziny 4.00 aby na godzinę wyjazdu (ok. 6. rano) ziemniaki były utarte.

Ile przygotowano z tych 120 kg ziemniaków placków ziemniaczanych? Nic prostszego. Spróbujcie sami zrobić, upiec i policzyć :)

W trakcie spotkania kilkukrotnie odwiedziła nas telewizja, dziennikarze wykonali mnóstwo fotografii - to będzie procentowało pojawieniem się informacji o naszym mieście – cieszy się Andrzej Pietyra z Wydziału Promocji UM – przekazując nam fotografie z Festiwalu.


Foto:


Foto: Andrzej Pietyra


Foto: Andrzej Pietyra


Foto: Andrzej Pietyra


Foto: Andrzej Pietyra


Foto: Andrzej Pietyra

Jeśli dotrwaliście do końca ... mamy dla Was niespodziankę :)

Przepis na placek drożdżowy "Babuni" a dokładnie na serwowany podczas festiwalu – spód. Górę zróbcie według uznania :)

5 dkg drożdży
2 całe jaja
1 żółtko
1 szklanka mleka
1/2 kostki masła
1/2 kg mąki
sól  i cukier do smaku

W oryginalnym Placku Babuni - II miejsce na andrychowskim Festiwalu Plackorzy "Góra" była taka:

Polewa : Małą śmietankę 18% zagotować z dwoma łyżkami cukru. Przestudzić. Wyrobić ciasto drożdżowe, wyłożyć na blachę, położyć na ciasto połówki śliwek i upiec. Na przestudzone ciasto nałożyć przestudzoną polewę. REWELACJA !!!

Poniżej - przepis na zwycięskie placki ziemniaczane po andrychowsku !

3 kg ziemniaków
6 jajek
6 łyżek mąki
2 cebule
3 łyżki kwaśnej śmietany
sól
pieprz
olej do smażenia

Ziemniaki obrać i zetrzeć na tarce, lekko odcedzić, Cebulę obrać i zetrzeć, dodać do tartych ziemniaków, dodać śmietanę, mąkę i żółtka z jaj, posolić i popieprzyć do smaku. Na końcu dodać ubitą pianę z białek. Piec na złoty kolor

Na koniec – podziękowania od Prezes SGW Czesławy Wojewodzic

Kieruję wielkie słowa uznania dla Gospodyń SGW oraz wszystkich, którzy przyczynili się do tego, że podczas 7. Małopolskiego Festiwalu Smaku w Krakowie – Gospodynie z Gminy Andrychów mogły rywalizować z najlepszymi i odebrać zaszczytny tytuł – I miejsce w kategorii „Jak u Mamy”. Dziękuję Gospodyniom, Urzędowi Miejskiemu, Panu Edwardowi Górskiemu i MSH Wizan za pomoc w przygotowaniu stoiska.

Pamiętacie to : Nasz Andrychów chociaż lichy ... przyodziewa(ł) świat w drelichy.

Tak było kiedyś! Dzięki Gospodyniom z SGW :

Wiedzą w całej Polsce – chłopcy i dziewczyny,
że najlepsze placki z andrychowskiej Gminy!

 

Jarosław Skupień

PS

Pewnie myślicie, że Gospodynie teraz świętują :) Hmmm ... to ich nie znacie! Przed nimi cały czas jest sporo pracy. W najbliższy czwartek – 1 września – konkurs stroików dożynkowych, a kilka dni później – współorganizują Gminne Dożynki w Inwałdzie. No i jak tu nie szanować ich ciężkiej pracy na rzecz Gminy Andrychów! Wielkie brawa!

 

 

wins