XV Jubileuszowy Konkurs Potraw Regionalnych Stół Wielkanocny to trzydziesty z serii konkursów potraw regionalnych - Wigilijnych i Wielkanocnych zorganizowanych przez Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie. Okrągła rocznica! Czas radości, ale też - kolejny czas przemyśleń.
Impreza na Kocierzu któryś już raz pozwala spojrzeć na wszystko z innej perspektywy. Wielkanoc to okres porządkowania domu, usuwania śladów zimy, tego co było. Spotykamy sie przy rodzinnych, polskich, odświętnych stołach na pamiątkę Wielkiej Nocy, utwierdzając się w przekonaniu, że nasz ziemski trud i praca - nie idzie na marne.
Pozostawiamy na ziemi czastkę siebie i owoce naszego życia. Nadchodzi czas wiosny, budzi się nowe życie. Rozpoczynamy kolejny cykl w dziejach ziemi, kolejny cykl pracy w historii Stowarzyszenia i lokalnej społeczności.
Piętnaście lat temu - pierwszy konkurs Wielkanocny odbył się w Roczynach. Od tamtej chwili bardzo zmieniło się otoczenie naszych konkursowych stołów. Dzięki uprzejmości restauratorów i właścicieli wielkich obiektów hotelowo-restauracyjnych SGW ma możliwość prezentacji swojego dorobku w pięknej oprawie. To ważne, by docenić siłę i wartość ludowych tradycji, będących ukrytą siłą naszego społeczeństwa. Główne, świąteczne potrawy na naszych stołach pozostały prawie niezmienione. Widzimy je teraz w wielu wersjach opracowanych przez kolejne pokolenia gospodyń. Uwagę zwracają również dekoracje, wystrój i zawartość stołu, które zmieniły się nie do poznania! Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich, jako jedna z niewielu organizacji gromadzi przy stołach konkursowych przedstawicieli wszystkich opcji politycznych, organizacji, stowarzyszeń, przedstawicieli firm i instytucji. Wspólny, polski stół - nadal ma ponadczasową siłę łączyć nas ponad podziałami.
Zapraszamy do obejrzenia stołów konkursowych XV Jubileuszowego Konkursu Potraw Regionalnych Stół Wielkanocny. 18 Kół Gospodyń Wiejskich przygotowało konkursowe dania, których nie powstydziłyby się najlepsze krajowe restauracje.
Na tegoroczny konkurs przybyło ponad 300 gości.
Wszystko jest darem - wielkie serce i ludzie którzy pomagają to praca wielu przynosi owoce! - powiedziała rozpoczynając konkurs Prezes SGW - Czesława Wojewodzic. Gdyby nie pomoc sponsorów i przyjaciół Stowarzyszenia nie byłoby tak pięknych stołów! Stowarzyszenie dziękuje wszystkim, którzy pomagają szanować i wspierać tradycję - Sponsorom i przyjaciołom Stowarztszenia, dzięki którym można było zakupić nagrody dla Kół uczestniczących w konkursie. Tradycja uczy że Święta Wielkanocne to święta zadumy, ale i święta wspólnej radości. Prezes SGW powitała uroczyście wszystkich zaproszonych na tegoroczny Stół Wielkanocny. Potrawy przygotowane na świąteczny stół poświęcił Ks. Proboszcz Parafii Targanice Mirosław Włoch.
W wielkanocnym spotkaniu, prowadzonym przez Prezes Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie Czesławę Wojewodzic, uczestniczyli gospodarze obiektu - Państwo Sordylowie, senator Andrzej Pająk, posłowie Marek Polak i Krzysztof Szczerski, wojewoda małopolski Jerzy Miller, starosta wadowicki Bartosz Kaliński, wicestarosta Andrzej Górecki, przewodniczący Rady Powiatu Wadowickiego Jan Gębala, burmistrz Andrychowa Tomasz Żak, wiceburmistrz Andrychowa Mirosław Wasztyl, przewodniczący Rady Miejskiej w Andrychowie Roman Babski, przewodnicząca Rady gminy Mucharz Anna Fila, kierownik Oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Wadowicach Józef Budka, prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska Józef Kała, radni powiatowi oraz gminni, honorowi członkowie SGW oraz sponsorzy. Spotkanie uświetnił występ Chóru z Sułkowic Łęgu.
Lista osób zaproszonych na tegoroczny konkurs była naprawdę imponująca.
- Anna Komorowska – I-sza Dama Rzeczypospolitej
- Ks. Proboszcz Parafii Targanice Mirosław Włoch
- Europoseł Czesław Siekierski
- Poseł na Sejm Joanna Bobowska
- Poseł na Sejm Krzysztof Szczerski
- Poseł na Sejm Marek Polak
- Senator RP Andrzej Pająk
- Marszałek województwa Małopolskiego Marek Sowa
- Wojewoda Małopolski Jerzy Miller
- Dyr. Dep. Promocji i Turyst. UM Elżbieta Kantor
- Radny Sejmiku Małopolskiego Rafał Stuglik
- ARiMR Józef Budka
- Woj. Fundusz Ochrony Środowiska Józef Kała
- Przew. Rady Powiatu Wadow. Jan Gębala
- Starosta Powiatu Wadowickiego Bartosz Kaliński
- V-ce Starosta Powiatu Wadowickiego Andrzej Górecki
- Przew. Rady Miejskiej Andrychowa Roman Babski
- Burmistrz Andrychowa Tomasz Żak
- V-ce Burmistrz Andrychowa Mirosław Wasztyl
- Przew. Rady Gminy Wieprz Bartłomiej Westwalewicz
- Wójt Gminy Wieprz Małgorzata Chrapek
- Przew. Rady gm. Osiek Jerzy Czerny
- Wójt Gminy Osiek Jerzy Mieszczak
- Z-ca Wójta Gminy Osiek Marek Jasiński
- Wójt Gminy Oświęcim Bartosz Albert
- Wójt Gminy Mucharz Wacław Wądolny
- Przedstawiciel Gminy Mucharz Maria Roman
- Wójt Gminy Wiśniowa Wiesław Stalmach
- Prezes MSH „WIZAN” Jerzy Chylewski
- ABS Andrychów Małgorzata Matusiak
- Przewodniczący Rady ABS Jan Sordyl
- Sekretarz Powiatu Wadowickiego Beata Gaisler
- Sekretarz Gminy Andrychów Grażyna Łoboda
- Skarbnik Gminy Andrychów Dorota Żywioł
- Dyrektor CKiW Aneta Wądrzyk
- Dyrektor GCK Osiek Krystyna Dusik
- Dyrektor GOK Wieprz Seweryn Gałysz
- Powiatowy Urząd Pracy, OPS, PTTK, Związek Emerytów , Uniw. III wieku.
- Honorowi Członkowie SGW Jan Krupnik, Władysław Rajda, Adam Kryska, Józef Brzazgacz, Jarosław Skupień, Paweł Łysoń, Jan Sordyl, Stanisław Sordyl, Firma CMC, Sławomir Rusinek
- Radni Powiatowi i Gminni
- Dział Promocji Powiatu Wadowice i Gminy Andrychów
- Czarny Groń Elżbieta Wisiorek.
- Dyrektorzy Szkół,
- Gospodarze Lucyna i Stanisław Sordyl
- Koła Gospodyń Wiejskich
- przedstawiciele mediów
Sponsorami i fundatorami nagród byli:
- Gospodarze - Państwo Sordyl
- Starostwo Wadowice (poprzez program Powiatowa Twórczość Artystyczna)
- Urząd Miejski w Andrychowie (poprzez program Pokazanie Tradycji Ludowych)
- Urząd Gminy Osiek - Finansowanie KGW z terenu Gm. Osiek
- Urząd Gminy Mucharz - Finansowanie KGW z terenu Gm. Mucharz
- Urząd Gminy Wiśniowa
- MSH „WIZAN”
- ABS Bank Spółdzielczy w Andrychowie
- PROTECH Gierałtowice -Jan Krupnik
- Maspex Wadowice
- Hurtownia tkanin „PAKO Plus” Inwałd A. Kryska
- Agencja Ubezpieczeniowa „Sordyl” J i J Sordyl
- Cech Rzemiosł Różnych
- Zofia Chrapkiewicz
- CMC Inwałd Zbigniew Marek i Bogdan Cinal
- Wanda i Krzysztof Wątroba
- Stacja kontroli pojazdów Anna Rajda
- Dorota Młynarczyk
- Firma „Pawbol” Państwo Barbara i Paweł Łuczak
- Firma Wulkan Cecylia i Piotr Pająk
- Halina i Edward Górscy
- Ryszard Sarapata
- Skupień Jarosław
- Mariusz Dziarmaga
- Marek Piekiełko
- Maria i Zdzisław Paszewscy
- Henryk Borkała
- Janina i Zbigniew Zając
- P.P.H.U. „STAHBUD” Stanisław Murgas
- Stowarzysznie Teraz Andrychów
- Gospodynie KGW
- Lucyna Mieszczak
- Firma Badan
Stowarzyszenie ma już 15 lat, a jego praca to praca społeczna - w którą wkłada się całe serce. Konkurs uświetnił swoim występem Chór Gospodyń KGW Sułkowice Łęg. Tradycyjnie - występujące na scenie artystki otrzymały kosz pełen pysznych produktów oraz podziękowania z rąk Prezesa MSH Wizan - Jerzego Chylewskiego
Na scenie
zaprezentowały się również dzieci z przedszkola i Szkoły Podstawowej ZSS w Targanicach - prezentując program artystyczny - pieśni i tańce ludowe.
Kokursowe jury miało dużo pracy! Tradycyjnie podczas konkursu rozgrywane są cztery niezależne rywalizacje. Tuż po poświęceniu pokarmów odbyło sie rozstrzygnięcie konkursów na koszyczek, stroik i palmę wielkanocną. Podano również wyniki konkursu głównego na Stół Wielkanocny oraz na nalewę babuni.
18 Kół Gospodyń Wiejskich oceniło Jury w składzie:
Jadwiga Sopicka (przewodnicząca), Marek Panek, Maria Komendera oraz Janusz Komendera. Jury brało pod uwagę estetykę stołu świątecznego, dobór potraw, walory smakowe oraz wielkanocną symbolikę.
Stoły zachwyciły komisję bogactwem smaków, różnorodnością i obfitością potraw. Królowały jajka - symbol nowego życia. Nie zabrakło swojskich szynek, rolad, kiełbas, pasztetów oraz świątecznych wypieków - bab, mazurków, serników. W koszyczkach i na stołach tradycyjnie pojawiły się pisanki z logo Małopolski. Rośnie poziom prezentowanych Stołów Wielkanocnych. Przybywają nowe potrawy, które łączą tradycję z nowoczesnością - pokazując, że w dobie dostępu do wielu nowych składników kulinarnych lokalne potrawy również zmieniają swój pierwotny wygląd i smak.
Wyniki XV Konkursu Potraw Regionalnych „Stół Wielkanocny”
GRAND PRIX XV Konkursu Potraw Regionalnych „Stół Wielkanocny” przyznano dla KGW Sułkowice Bolęcina.
I miejsce: KGW Andrychów, KGW Frydrychowice, KGW Roczyny oraz KGW Sułkowice Łęg.
II miejsce: KGW Głębowice, KGW Mucharz, KGW Rzyki, oraz KGW Targanice Wieś.
III miejsce: KGW Brzezinka, KGW Gierałtowiczki, KGW Inwałd, KGW Nidek, KGW Świnna Poręba, KGW Targanice Dolne, KGW Węglówka, KGW Wieprz oraz KGW Zagórnik.
W trakcie wieczoru nie zabrakło również degustacji!
Konkurs na Palmy Wielkanocne oceniało Jury w składzie: Zofia Oboza (przewodnicząca), Stefania Zaremba - Matejko oraz Mirosława Wieczorek. Panie poddały ocenie 15 palm. Decyzją Komisji I miejsce zdobyło KGW Inwałd, II miejsce przypadło KGW Zagórnik, a na III miejscu znalazły się palmy KGW Gierałtowiczki i KGW Brzezinka Dolna.
Dobór potraw w koszyczku nigdy nie był przypadkowy. Od wieków każdy Boży dar symbolizował coś innego. Jury sprawdzało - czy w konkursowych koszyczkach nie zabrakło poniższych składników.
Chleb - pokarm podstawowy niezbędny do życia.
Jajko - dowód na odradzające się życie.
Sól - minerał życiodajny, bez soli nie ma życia
Wędlina - zapewnia zdrowie i płodność
Chrzan - zawsze był starym ludowym znamieniem wszelekiej siły fizycznej i krzepy.
Ciasto - jako symbol umiejętności i doskonałości gospodyń domowych
Koszyk z wikliny i Baranek - na cześć tryumfu Chrystusa.
Spośród 17 poddanych ocenie koszyczków I miejsce zdobyło KGW Brzezinka Dolna, II miejsce zajęły KGW Inwałd oraz KGW Zagórnik, a na miejscu III znalazły się KGW Węglówka i KGW Sułkowice Łęg.
Co roku Stowarzyszenie Gospodyń obdarowuje szczególnych gości wielkanocnymi palmami i stroikami, oraz koszyczkami ze święconką. W tym roku palmy Wielkanocne otrzymali.
- Ks. Mirosław Włoch
- Jerzy Miller
- Marek Sowa
- Stanisław Sordyl
- Sławomir Rusinek
- Firma CMC
- Elżbieta Wisiorek
- Wojciech Łysoń
Nie zabrakło również pięknych - wielkanocnych stroików wykonanych dla szczególnych gości i przyjaciół SGW. Otrzymali je:
- Ks. Proboszcz Mirosław Włoch
- Europoseł Czesław Siekierski
- Poseł Joanna Bobowska
- Poseł Marek Polak
- Senator Andrzej Pająk
- Marek Sowa
- Jerzy Miller
- Elżbieta Kantor
- Bartosz Kaliński
- Tomasz Żak
- Bartłomiej Westwalewicz
- Jerzy Mieszczak
- Marek Jasiński
- Maria Roman Mucharz
- Wiesław Stalmach Wiśniowa
- Bartosz Albert
- Jerzy Chylewski
- Małgorzata Matusiak
Jury oceniło również „Stroiki Wielkanocne” poddając ocenie regionalizm, symbolikę wielkanocną oraz estetykę wykonana. Ocenie poddano 20 stroików, spośród których I miejsce zdobyło KGW Roczyny, II miejsce zdobyło KGW Nidek, a III miejsce KGW Andrychów.
Do oceny nalewek w Konkursie „Nalewka Babuni” powołana została osobna Komisja Konkursowa w składzie Czesław Rajda (przewodniczący), Piotr Pająk i Sławomir Gołota.
Oceniono 18 nalewek. Jury postanowiło przyznać I miejsce dla KGW z Węgówki za Aronię z nutką wiśni, II miejsce dla KGW Wieprz za Wiśniówkę, III miejsce dla KGW Zagórnik za Wspomnienie lata, IV miejsce dla KGW Nidek za Nalewkę owocową oraz V miejsce dla KGW z Brzezinki Dolnej za Nalewkę wiśniową z imbirem.
Konkurs zakończyło wspólne odśpiewanie ulubionej pieśni Jana Pawła II - Barki.
Dziękuje kolejny - trzydziesty już raz - jeśli chodzi o wspólne Wigilijno/Wielkanocne konkursy - wszystkim bez wyjątku, którzy przyczynili się do tego, że mogliśmy tak pięknie świętować XV jubileuszowy Konkurs Potraw Regionalnych Stół Wielkanocny. Dziękuję Wam - kochane Gospodynie - Babcie, Mamy i Córki, za to, że w swoim życiu oprócz obowiązków dnia codziennego znajdujecie siłę i czas na to, by wspólnie pracować dla dobra lokalnej społeczności i naszego Stowarzyszenia - stając się wzorem dla inncyh i rozsławiając swoją pracą naszą małą ojczyznę.
Czesława Wojewodzic
Prezes Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie
Fotografie z XV Konkursu Potraw Regionalnych Stół Wielkanocny wykonał Adam Ochocki.