KLIKNIJ W PONIŻSZE LINKI - ZOBACZ SZCZEGÓŁOWE FOTOREPORTAŻE
FOTOREPORTAŻ GŁÓWNY - KONKURS POTRAW REGIONALNYCH STÓŁ WIGILIJNY 2021
FOTOREPORTAŻ - STOŁY KONKURSOWE
FOTOREPORTAŻ - KONKURSY STROIKÓW BOŻONARODZENIOWYCH, OZDÓB CHOINKOWYCH, NALEWEK
Wszelka dobra dusza jest jako ta świeca, sama się wyniszcza a innym przyświeca - tym zwrotem rozpoczynał się zawsze konkurs potraw regionalnych - Stół Wigilijny. Tak było i tym razem! Prezes SGW Czesława Wojewodzic uroczyście powitała wszystkich przybyłych na spotkanie!
Czy wiecie, że minęły prawie 2 lata od tego, gdy ostatni raz słyszeliśmy te słowa?
W tym czasie Gospodynie zmuszone były przenieść swoją aktywność wyłącznie na organizowanie konkursów i działań online. Z utęsknieniem oczekiwaliśmy jednak na możliwość realizacji konkursów w dawnej postaci.
Mimo, że ze względu na warunki epidemiologiczne nie można było było w pełni rozwinąć skrzydeł - to i tak bardzo cieszymy się, że konkurs podczas którego mogliśmy świętować 20 jubileusz działalności Stowarzyszenia mógł odbyć się jak dawniej - w gościnnych progach ParkHotelu Łysoń w Inwałdzie.
Jesteśmy w czasie adwentu, który rozpoczął się w niedzielę. Będzie trwał 4 tygodnie. Jak spędzimy czas oczekiwania na najpiękniejsze z rodzinnych świąt - Boże Narodzenie? Jak wiemy, święto to jest bardzo mocno zakorzenione w naszej kulturze. Nikt sobie nie wyobraża, że mogło by go nie być!
Nie spodziewaliśmy się kiedyś, że może przyjść taka sytuacja, w której maleńki wirus decydował będzie o losie nie tylko gospodarek światowych, ale też o życiu i działaniach zwykłych ludzi, organizacji i stowarzyszeń. Warunki epidemiologiczne wpłynęły na frekwencję podczas jubileuszowego spotkania, sprawiając, że było nas o połowę mniej niż na wcześniejszych tego rodzaju imprezach.
Wigilia - czas czekania, wyczekiwania na coś wyjątkowego. Współczesny świat bez wątpienia stara się odwrócić naszą uwagę od spraw ponadczasowych, kierując ją na przyjemności związane z bytem doczesnym. O ile ta "przyjemna" część Świąt - prezenty i zakupowe szaleństwo - przynosi nam na chwilę zapomnienie, to nie możemy zapominać w czym tak naprawdę tkwi istota tych Świąt i jaki jest prawdziwy sens zdarzeń, które 2000 lat temu wydarzyły się w Betlejem.
Podziały w społeczeństwie i władzy dają nam coraz częściej o sobie znać, galopująca drożyzna, konkurencja na rynku pracy, walka o przetrwanie firm - wszystko to nie sprzyja integracji społeczności lokalnych.
Impreza organizowana przez Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich z Andrychowa udowadnia, że można zasiąść przy wspólnym stole, rozmawiać, cieszyć się ze wspólnych osiągnięć i pomagać sobie nawzajem.
Przedstawiciele władz samorządowych, lokalnych firm, instytucji i organizacji wraz z przedstawicielkami Gospodyń Wiejskich zrzeszonych w SGW spotykają się w pięknej sali ParkHotelu Łysoń w Inwałdzie by wspólnie świętować - promując region i piękną polską tradycję.
Słowo "wigilia" to oczekiwanie, czuwanie, czekanie na coś. Chrześcijanie czekają na narodzenie Chrystusa. Na próżno Chrystus rodzi się w żłobie jeśli nie narodzi się w Tobie, mówi powiedzenie, dlatego też, aż do 2 lutego przypominamy sobie dobroć, przebaczenie, szacunek, miłość, ukłon w stronę drugiego człowieka. W tym okresie słowo Wigilia znaczy coś szczególnego! To najpiękniejszy dzień dla rodziny - święto. Moment wyczekiwany.
Kiedy gwiazdka błyśnie na wysokim niebie otwórzmy swe serca dla tych co w potrzebie. Naszą tradycją jest, że gdy zaświeci pierwsza gwiazdka siadamy do wspólnej wieczerzy. Nie pozwólmy aby w tym dniu byli w naszym otoczeniu ludzie samotni. Stół, biały obrus, siano, świeca, opłatek, nastrój udzielający się wszystkim... sprawmy, aby to wszystko nie ominęło żadnego z naszych sasiadów i bliskich.
Dobroczynność zaczyna się w domu. Wiele jest tradycji związanych z wigilią. Trzeba wstać rano, umyć się w zimnej wodzie, jeść postne potrawy, być grzecznym, nie kłócić się, nie pożyczać, nie wychodzić z domu. Istnieje wiele przesądów do których podchodzimy z przymrużeniem oka. W wieczór wigilijny powracamy do domu rodzinnego. Łamiemiemy się opłatkiem. Opłatek - jakże kruchy, a przełamuje mury. Prędzej czy później dla każdego z nas przychodzi moment, że puste miejsce przy stole - dla kogoś kto odszedł - boli szczególnie mocno...
Dzień, gdy siadamy przy wigilijnym stole, słowa dobroć i przebaczenie nabieraja nowych znaczeń. Towarzyszą nam opłatki, choinka, ciepło rodzinne, czas który buduje i tworzy rodziny. To również ważny dzień dla gospodyń, które muszą przygotować wieczerzę. Łamiemy się opłatkiem przy wspólnym stole. W tym opłatku przekazujemy samych siebie - dzielimy się sobą. Każda rodzina ma kogoś, kto odszedł. Mówi się, że dusze naszych zmarłych przychodzą tego dnia do swoich domów. Ponoć - patrząc przez dziurkę od klucza można je zobaczyć. Przychodzą by poczuć ciepło tego wieczoru... czy zastaną je przy rodzinnym stole - zależy wyłącznie od nas!
Pamiętamy wigilie z naszego dzieciństwa. Tradycja jest naszą siłą, rodzina jest naszą siłą. Życzmy sobie wszyscy, aby wigilijna wieczerza sprawiła, by nasze życie było choć trochę lżejsze.
W czasie spotkania podano pyszny poczęstunek - kolację, ze względu na fakt, że degustacja potraw została ograniczona.
Czas spotkania zdominowały informacje dotyczące jubileuszu 20 lecia Stowarzyszenia, który w związku z pandemia nie mógł być uroczyście obchodzonych w mijającym roku. Powracaliśmy do wspomnień, wspominaliśmy, witaliśmy zaproszonych gości, którzy w ostatnich latach przyczynili się do wspierania działań Stowarzyszenia, słuchaliśmy listów gratulacyjnych i pochwał, płynących w naszym kierunku ze strony władz samorządowych oraz organizacji i stowarzyszeń współpracujacych z nami na tym terenie.
Promowaliśmy również nasze najnowsze "dziecko" - 6 publikację zrealizowaną z okazji 20 lat Stowarzyszenia - opisująca nasze działania w mijających dwóch dekadach 21 wieku, oraz siódmą publikację - książkę kucharską liczącą sobie 120 stron (w tym ponad 100 przepisów gospodyń!)
Nie poddajemy się - mamy swe marzenia, by nas pamiętały młodsze pokolenia!
Mamy nadzieję, że dzięki tym siedmiu publikacjom i działaniom prowadzonym w naszej małej ojczyźnie - zapamiętają nas!
Przybyłych gości powitał występ zespołu Kotlina z Osieka. Zespół Pieśni i Tańca Kotlina odwiedził już Gminę Andrychów kilkanaście razy, z czego zdecydowana większość na imprezach Stowarzyszenia. Dbałość władz samorządowych o tą formację taneczną i muzyczną - opłaciła się. Zespół pięknie i żywiołowo zaprezentował się na scenie w wiązance tańcy ludowych.
Tradycyjnie - za piękny występ Małopolska Spółdzielnia Handlowa Wizan ufundowała upominek przekazany członkom zespołu przez Prezesa MSH Wizan - Jerzego Chylewskiego.
Na początku spotkania minutą ciszy wspomnieliśmy i uszanowaliśmy wszystkich, których nie ma już wśród nas. Przez te dwadziescia lat wielu ludzi zapisało się złotymi zgłoskami w historii Stowarzyszenia. Ś.P. Zbigniew Mieszczak, Antoni Zadora, Jerzy Karkoszka, Zofia Gąsiorek, Halina Magiera, dużo koleżanek odeszło też w czasie pandemii, zachowajmy wszystkich w naszych sercach i pamięci.
Ś.P. Zbigniew Mieszczak był i zawsze będzie dla Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie wyjątkową postacią. To pierwszy Honorowy Członek Stowarzyszenia. Bardzo trudno mówić o tak wyjątkowej postaci w gronie Stowarzyszenia w czasie przeszłym, ale jesteśmy mu to winni i bardzo wdzięczni za wszystko. 14 lat temu wspólnie powstał pomysł organizacji konkursów dla Kół Gospodyń Wiejskich „Stół Wielkanocny” i „Stół Wigilijny”. To właśnie Zbigniew Mieszczak miał wizję jak poprzez te konkursy pokazać piękną tradycję naszego regionu. Pierwszy konkurs to „Stół Wigilijny 2000” – udało się i tak rozpoczęła się piękna i jakże owocna współpraca Zbigniewa Mieszczaka i Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich.
Jerzy Karkoszka bardzo pomógł przy organizacji Stowarzyszenia. Wracamy do 2000 roku kiedy to organizacje pozarządowe dopiero powstawały. Pan Karkoszka namówił Czesławę Wojewodzic i Gospodynie na świetlicy Wizanu aby założyć stowarzyszenie, i robić coś dla siebie, dalej wykonując te piękne rzeczy które robiłyśmy w Kołach Gospodyń. Dzięki niemu i jego pomocy organizacyjnej stowarzyszenie uporało się z dokumentami. Gdyby nie MSH Wizan i Pan Karkoszka - być może dzisiaj nie byłoby Stowarzyszenia...
Nadal są wśród nas i na zawsze zostaną w naszych sercach. Będziemy pracować także z myślą o Nich - powiedziała Prezes SGW Czesława Wojewodzic
Zaproszenie na Konkurs Potraw Regionalnych Stół Wigilijny przyjęły następujące osoby
Ks. Rafał Skitek – radio Em
Wojewoda Małopolski w latach 2007-2009, 2011-2015 - Jerzy Miller
Poseł na Sejm - Marek Sowa
Poseł na Sejm - Marek Polak
Senator - Andrzej Pająk
Wicewojewoda - Ryszard Pagacz
Wicewojewoda 2006-2007 - Andrzej Mucha
Urzad Marszałkowski Departament Kultury - Dariusz Gawęda
Dyrektor ARiMR o/ Kraków - Izabella Stefańczyk
Wicestarosta Powiatu Wadowickiego - Beata Smolec
Zarząd Starostwa Powiatowego w Wadowicach
Burmistrz Andrychowa - Tomasz Żak
Wiceburmistrz Andrychowa - Wojciech Polak
Przewodniczący Rady Gminy Osiek - Małgorzata Bańdur
Wójt Gminy Osiek - Marek Jasiński
Wójt Gminy Mucharz - Renata Galara
Małopolski Kurator Oświaty - Cimer Halina
Dyrektor Szpitala - Barbara Bulanowska
Prezes MSH „WIZAN” - Jerzy Chylewski
ABS Andrychów V-ce Prezes - Małgorzata Matusiak
Wydział pPromocji Starostwa Powiatowego - Alina Wolas
ARiMR Wadowice - Beata Pająk
Skarbnik Gminy Osiek - Krystyna Pytlik
CKiW w Andrychowie - Marianna Żmija
Gminne Centrum Kultury w Osieku - Krystyna Dusik
Kierownik Promocji Andrychów - Marcin Putyra
Honorowi Członkowie SGW wcześniej niewymienieni: Jan Krupnik, Władysław Rajda, Andrzej Mucha, Adam Kryska, Józef Brzazgacz, Jarosław Skupień, Paweł Łysoń, Jan Sordyl, Stanisław Sordyl, CMC, Pawbol Damian Książek
Radni Powiatowi - Powiat Wadowice
Radni Gminni – Gmina Andrychów, Wieprz, Osiek,
Uniwersytet III wieku, LGD Wadoviana, Związek Emerytów, Gminna Rada Seniorów, Powiatowy Urząd Pracy.
Dyrektorzy Szkół
KOŁA GOSPODYŃ WIEJSKICH
GOSPODARZE - Państwo Łysoń
Przedstawiciele Prasy i Mediów
Dla wszystkich zaproszonych zaśpiewał chór Zespołu Kotlina z Osieka.
Podziękowania przekazano również wszystkim, dzięki którym konkurs mógł się odbyć. Dobrze wiemy, że tego rodzaju wydarzenia przekraczają możliwości finansowe organizacji, które nie generują własnych funduszy. To dzięki Wam - ludziom dobrej woli, możemy działać, spotykać się i realizować statutowe cele Stowarzyszenia. Nikt nie odmówił nam pomocy!
Ogromne słowa uznania i podziękowania należą się dla fundatorów nagród i sponsorów Stowarzyszenia, którzy pomogli w realizacji konkursu
Gospodarze Państwo Łysoń
Starostwo Wadowice poprzez program Konkurs Potraw Regionalnych „Stół Wigilijny” 2021
Gmina Andrychów poprzez program „Stół Wigilijny 2021”
Urząd Gminy Osiek, KGW Osiek, Zespół Kotlina
Małopolska Spółdzielnia Handlowa „WIZAN”
ABS - Bank Spółdzielczy w Andrychowie
PROTECH Jan Krupnik
Maspex Wadowice
Hurtownia tkanin „PAKO Plus” Inwałd Adam Kryska
Agencja Ubezpieczeniowa „Sordyl” J i J Sordyl
Firma Pawbol Paweł Łuczak
Barbara Jordanek
CMC Andrychów Zbigniew Marek
Daniel Trojak
Dorota Młynarczyk
Janina i Zbigniew Zając
Rajda Anna
Wit Ziółkowski
Stanisław Murgas Firma Stahbud
Marek Renata i Marek Zbigniew
Rajda Angelina
Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości
Zofia Chrapkiewicz
Jolanta i Marek Piekiełko
Danuta Badan
Eryk Stus
Jarosław Skupień
Czesław Rajda
Jan Fujawa
Józefa Karkoszka- Warchoł, Paweł Karczewski
Marcin Wojewodzic
CKiW w Andrychowie /nagłośnienie, zaproszenia/
Koła Gospodyń Wiejskich
Dla wszystkich sponsorów zaśpiewał pięknie Chór Zespołu Kotlina z Osieka
Co roku w sposób szczególny w czasie Wigilijnych konkursów Stowarzyszenie honoruje szczególnie zasłużone osoby, firmy i instytucje.
Działo się to w miejscowości Inwałd, Gmina Andrychów, województwo Małopolskie, dnia 4 grudnia 2021 Roku Pańskiego 2021, gdy Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej był Andrzej Duda, Burmistrzem Gminy Andrychów - Tomasz Żak, gdy na Stolicy św. Piotra zasiadał Papież Franciszek wobec licznie zaproszonych gości oraz licznie zgromadzonych przedstawicielek Kół Gospodyń Wiejskich Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie postanawiło przyznać Status Członka Honorowego dla Starostwa Powiatowego w Wadowicach
Za szczególne zasługi na rzecz Stowarzyszenia jak duże - 20 letnie zaangażowanie w działalność statutową Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich, budowanie dobrych, wzajemnych relacji, wspieranie Gospodyń w realizacji zadań i wspólne działania na rzecz integracji lokalnej. Powiat Wadowicki od poczatku jest z nami - od pierwszego konkursu. Tylko wspólne działanie prowadzi do sukcesu.
Sto lat odśpiewała cała sala w towarzystwie zespołu Kotlina
Za przyznany zaszczytny tytuł dziękowała Wicestarosta Powiatu Wadowickiego - Beata Smolec. Towarzyszyli jej radni Rady Powiatu Wadowickiego.
Czcigodni zebrani goście. Bardzo cieszę się, że przypadł mi zaszczyt odebrania tego zaszczytnego tytułu. Stowwarzyszenie Gospodyń Wiejskich w dzisiejszych zabieganych czasach pokazuje i przypomina nam tradycję naszych ojców. Robi to nieustannie już ponad 20 lat z ogromnym pożytkiem dla całej okolicy i lokalnych społeczności, promując Powiat Wadowicki i Gminę Andrychów na arenie województwa i kraju. - dziękowała za zaszczytny tytuł Wicestarosta Beata Smolec
Specjalnie dla Powiatu Wadowickiego na scenie zaśpiewała Maria Walczak, prezentują utwór Krystyny Prońko - "Małe Tęsknoty"
Wspaniały tort urodzinowy przygotowały Gospodynie z Targanic - wioski, gdzie odbył się pierwszy Konkurs Wigilijnych Potraw. Dieta radnego Zbigniewa Mieszczaka i połowa pensji Czesławy Wojewodzic przeznaczono na zakup produktów. Podczas tego konkursu nie było nagród dla Kół Gospodyń.
Tort pokroiły Wicestarosta Beata Smolec i Pani Dorota Musiał Żak
Wielką pomocą dla założenia i działań Stowarzyszenia była Małopolska Spółdzielnia Handlowa Wizan. Po 2-3 latach pracy można było już zauważyć, że była to bardzo dobra decyzja. Kolejne 20 lat pracy to owoc tej dobrej, wspólnej decyzji.
„Nie poddajemy się, mamy swe marzenia
By nas pamiętały młodsze pokolenia.
Duma nas rozpiera KGW się puszy
Tyle lat istnienia, każdego poruszy”
Wszystko wzięło się od marzeń o organizacji zrzeszającej Gospodynie, aby wspólnie tworzyć piękną historię, promować tradycję, prowadzić pracę międzypokoleniową, pomagać seniorom i mile spędzać czas w gronie przyjaciół.
Pracując w Ośrodku Nowoczesnej Gospodyni w Andrychowie zorientowałam się, że w Kołach Gospodyń Wiejskich i w samych Gospodyniach istnieje bardzo duży potencjał w zakresie zaangażowania w pracę dla lokalnej społeczności, oraz chęć podtrzymywania tradycji. Koła Gospodyń są często jedyną organizacją wiejską tworzącą kulturę na wsi. Ogromna wiedza praktyczna Gospodyń, szczerość, życzliwość, radość ze wspólnego działania, znajomość potrzeb lokalnego środowiska oraz chęć dzielenia się swoimi umiejętnościami sprawia, że możemy mówić o wielkim potencjale, który może być wykorzystany do osiągnięcia niemal każdego celu.
Taki był fundament, na którym postanowiłyśmy zbudować naszą organizację i realizować wspólne marzenia.
Jest taka piękna sentencja wyjaśniająca sposób w jaki można przekonać ludzi, by zaangażowali się w ważną sprawę i spełniali marzenia.
Jeżeli budujesz statek, nie proś ludzi o pomoc w jego budowie, ale powiedz im jakie przygody przeżyjecie wspólnie, kiedy go zbudujecie i wyruszycie razem w podróż. Marzenia i nadzieja na ich spełnienie to wielka siła naszego działania. Dwadzieścia lat temu wyruszyliśmy takim właśnie statkiem, zawijając po drodze do pięknych portów, odkrywając nowe lądy i podziwiając efekty naszej pracy, stając się przykładem dla innych.
Gospodynie w naszym Stowarzyszeniu odkrywały swoje ukryte talenty, stając się liderkami w lokalnym środowisku, wkładając w swoją pracę całe serce.
Działania statutowe prowadziłyśmy przez minione 20 lat. Nauczyłyśmy się wszystkiego od podstaw, często na własnych błędach, ale - było warto! Poprzez imprezy wiodące scalałyśmy lokalną społeczność, sprawiając, że nie tylko uchwyciłyśmy sedno regionalnych tradycji, ale potrafiłyśmy sprawić, aby się nimi zachwycano i nadal je kultywowano. Wszystko jest darem. Talenty, trud, wielkie serce i ludzie pomagający. Praca w grupie sprawiła, że możemy teraz, po dwudziestu latach razem się cieszyć i mówić o prawdziwym sukcesie.
Dziękuję z całego serca wszystkim, którzy współpracowali z naszym Stowarzyszeniem przez dwadzieścia lat i nam pomagali! Osobiście, dla mnie Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie to nie krótka świeca, lecz pochodnia, którą dostałam od losu, którą z dumą jestem gotowa przekazać dalej. Sprawiliśmy wspólnie, że płonęła przez długie lata wielkim płomieniem. Marzę o tym, aby nasza działalność była kontynuowana, a niniejsza publikacja stała się nie tylko wspomnieniem minionych lat, ale nowym początkiem kolejnych, wspaniałych inicjatyw.
Podczas spotkania nie mogło zabraknąć indywidualnych podziękowań dla Prezesa MSH Wizan Jerzego Chylewskiego - podziękowań dla MSH Wizan za pomoc w działaniach Stowarzyszenia
Dziękuję również za te 20 lat, dzięki temu wiele osób poznało nas nie tylko poprzez naszą atrakcyjną ofertę, ale też poprzez wspólne działania rozwijające i wspierające lokalna społeczność. Działamy na tym terenie, jesteśmy Polską spółdzielnią z bogatymi tradycjami - jak moglibyśmy nie wspomóc tak pięknej inicjatywy! Dziękował również Prezes MSH Wizan - życząc Stowarzyszeniu - wszystkim Gospodyniom i Prezes Czesławie Wojewodzic kolejnych lat owocnej pracy Stowarzyszenia
Z okazji jubileuszu, ale nie tylko - bo jest to co roku nieodłączna część konkursu - szczególnym, zaproszonym gościom oraz Honorowym Członkom SGW wręczono pamiątkowe upominki
Otrzymali je: Jerzy Chylewski, Jan Krupnik, Jan Sordyl, Stanisław Babiński, Mirosław Nowam, Adam Kryska, Józef Brzazgacz, Andrzej Mucha, Jarosław Skupień, Jerzy Miller, Jerzy Mieszczak, Paweł Łysoń, Marek Sowa, Firma CMC, Tomasz Żak, Firma Pawbol, Rada Miejska w Andrychowie, Gmina Osiek, Moskit Andrychów, Damian Książek, Powiat Wadowicki, Chrapkiewicz Zofia, Cech Rzemiosł Róznych i Przedsiębiorczości.
Jak wspominaliśmy - podczas wieczoru odbyła się promocja Książki Kucharskiej - 100 przepisów od Gospodyń. Wydanie książki było bardzo kosztowne - ale udało się. 50 osób i firm pomogło! Udało się uzbierać sporą kwotę! Udało się zrealizować marzenie Stowarzyszenia o własnej książce kucharskiej zawierającej oprócz starych, zapomnianych przepisów równiez te nowe - aktualnie pojawiające się na naszych stołach.
Było to możliwe dzięki pomocy otrzymanej z programów, ale również dzięki pomocy firm i osób indywidualnych. Podziękowania popłynęły w kierunku Urzędu Województwa Małopolskiego - Departament Kultury, Powiatowi Wadowickiemu, Gminie Andrychów i Gminie Osiek
W realizacji publikacji wsparły nas również firmy: (kolejność alfabetyczna)
ABS Bank Spółdzielczy w Andrychowie, Damian Książek - Biuro Rachunkowe, Dorota Młynarczyk - Tartak Rzyki, CMC Sp. z o.o. w Andrychowie, Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Andrychowie, Grupa Trojak Sp. Jawna w Andrychowie, Małopolska Spółdzielnia Handlowa Wizan w Andrychowie, PAWBOL Sp. z o. o. Paweł Łuczak
Indywidualnie pomogli nam: (kolejność alfabetyczna) Wiesław Augustyniak, Barbara Jordanek, Maria Kramarz, Jan Krupnik, Adam Kryska, Dorota Magiera, Zbigniew Marek, Stanisław Murgas, Jolanta i Marek Piekiełko, Sabina Prus, Anna Rajda, Jarosław Skupień, Jadwiga Sopicka, Jan Sordyl, Mirosław Sordyl, Daniel Trojak, Czesława Wojewodzic, Irena Zych, Janina i Zbigniew Zając, Jerzy Miller, Andrzej Mucha.
Tradycyjnie też podczas imprezy szczególnym, zaproszonym gościom wręczone były Stroiki Wigilijne.
Z racji 20 lecia Stowarzyszenia nie obyło się bez pięknych słów skierowanych przez uczestników spotkania w kierunku Stowarzyszenia. Wręczono nam szereg listów gratulacyjnych i statuetek. Życzenia sukcesów i dalszej owocnej współpracy, oraz podziękowanie za udział we wspólnie realizowanych działaniach przekazało Stowarzyszenie LGD Wadoviana, Urząd Miejski w Andrychowie, Starostwo Powiatowe w Wadowicach, Miejska Rada Seniorów, Stowarzyszenie Ośób Starszych, Niepełnosprawnych i Osób Samotnie Wychowujących Dziecko “Witalność”.
Padło wiele gorących słów uznania, wspomnień, pochwał, życzeń świątecznych i noworocznych - zostało powiedziane wszystko to, co mówią do siebie dobrzy znajomi, którzy nie boją się wspólnej pracy i nie uchylają się od odpowiedzialności za działania dla naszej małej - wspaniałej lokalnej społeczności, naszej małej ojczyzny i kraju!
Konkurs od wielu lat wyznacza swego rodzaju standardy w ozdobach wigilijnych, ale też pielęgnuje dotychczasowe - sprawdzone sposoby i metody wytwarzania pięknych świątecznych dekoracji. Tyma razem również można było zauważyć nowe trendy i nowatorskie podejście do działań i prac twórczych.
Następnie - przy dźwiękach kolęd śpiewanych przez Chór Kotlina odbyło się dekorowanie choinki!
To również tradycja - piękny kosz smakołyków przekazał chórowi Zespołu Kotlina Prezes MSH Wizan - Jerzy Chylewski
Komisja oceniające twórczość Gospodyń w składzie Zofia Oboza - przewodnicząca i Stefania Matejko - Zaremba oceniła 27 stroików Bożonarodzeniowych z 13 Kół Gospodyń Wiejskich postanawiając przyznać nastepujące nagrody:
Grand Prix - KGW Roczyny
I Miejsce - Gospodynie z Gierałtowiczek
II Miejsca otrzymały (kolejność alfabetyczna)
KGW Andrychów, KGW Brzezinka Dolna, Gospodynie z Frydrychowic, KGW Głębowice, KGW Rzyki, KGW Sułkowice Bolęcina, KGW Sułkowice Łęg, KGW Świnna Poręba, KGW Targanice, KGW Targanice Dolne, KGW Zagórnik
Poddano również ocenie 15 ozdób choinkowych doceniając piękno tradycji i kultywowania pamięci o wytwarzaniu ozdób według starych, pięknych metod. Przyznano następujące nagrody!
I Miejsce: KGW Brzezinka Dolna
II Miejsca: KGW Andrychów, Gospodynie z Frydrychowic, KGW Głębowice, KGW Roczyny, KGW Rzyki, KGW Sułkowice Bolęcina, KGW Sułkowice Łęg, KGW Świnna Poręba, KGW Targanice, KGW Targanice Dolne, KGW Zagórnik
Nalewki w tym roku oceniała komisja w składzie: Angelina Rajda-Tasior, Adam Walusiak, Janusz Komendera
Oceniono 16 nalewek, biorąc sobie szczególnie do serca ich wspaniały delikatny smak. Tego rodzaju oceny są zawsze bardzo subiektywne, ale trzy osoby - jednogłośnie postanowiły przyznać następujące nagrody:
Grand Prix - Świnna Poręba
I Miejsce: KGW Targanice Dolne
II Miejsce - Gospodynie z Gierałtowiczek
III Miejsce KGW Targanice Górne
Czas na degustacje!
W trakcie degustacji towarzyszyły nam dźwięki kolęd śpiewanych przez Chór Zespołu Kotlina z Osieka.
Po degustacjach nadszedł czas na wyniki najważniejszego z konkursów! Komisja konkursowa - Stół Wigilijny 2021 oceniła 13 Stołów Wigilijnych.
Jadwiga Sopicka - instruktor żywienia SGW Andrychów, Maria Komendera - szef Cateringu Nasze Smaki, Szef Kuchni ParkHotelu Łysoń - Kamil Kromka - postanowili, że tegoroczne wyniki będą wyglądały następująco:
Grand Prix KGW Sułkowice Bolęcina
I Miejsce - Gospodynie z Gierałtowiczek
II Miejsca - KGW Brzezinka Dolna, Gospodynie z Frydrychowic, KGW Roczyny, KGW Świnna Poręba, KGW Targanice Dolne
III Miejsce: KGW Andrychów, Gospodynie z Głębowic, KGW Rzyki, KGW Sułkowice Łęg, KGW Targanice Górne, KGW Zagórnik
Grand Prix -
KGW Sułkowice Bolęcina
I Miejsce - Gospodynie z Gierałtowiczek
II Miejsce - KGW Brzezinka Dolna
II Miejsce - Gospodynie z Frydrychowic
II Miejsce - KGW Roczyny
II Miejsce - KGW Świnna Poręba
II Miejsce - KGW Targanice Dolne
III Miejsce - KGW Andrychów
III Miejsce - Gospodynie z Głębowic
III Miejsce - KGW Rzyki
III Miejsce - KGW Sułkowice Łęg
III Miejsce - KGW Targanice Górne
III Miejsce - KGW Zagórnik
Za nami szczególny czas i szczególny konkurs. Pandemia ukazała nam nie tylko to, że jesteśmy we Wszechświecie zależni nie tylko od siebie, ale też od otaczającej nas rzeczywistości - od najmniejszego wirusa, aż po ogromne zjawiska przyrody mające wpływ na niemal całą planetę. Warto w tej ziemskiej podróży cieszyć się każdym dniem, wspierać, pomagać, współpracować, choć przez chwilę sprawić, by poprzez nasze marzenia pamiętały o nas kolejne pokolenia. Przekazujemy im pamięć o tych, którzy byli tu przed nami w nadziei, że będą pamiętać i o nich i onas - zachowując tradycję w swoich sercach.
W imieniu Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich dziękujemy bardzo wszystkim tym, dzięki którym tegoroczny konkurs mógł się odbyć i przebiegać w tak szczególnej oprawie. Dziękujemy Wam nie tylko za ten konkurs, ale i za wszystkie inne działania, które mogłyśmy zrealizować przez ostatnie 20 lat. Szczególne słowa uznania i wyrazy wdzięczości za pracę i poświęcony czas należą się WAM - Gospodyniom!
Dziękuję za Wasz trud i poświęcenie!
Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego, 2022 Roku !
Prezes SGW - Czesława Wojewodzic