UWAGA: Prosimy o kontakt telefoniczny 502740628, gdyby któreś z prac nie dotarły i nie były zamieszczone
Tak było w latach ubiegłych! Pamiętacie?
Piękna wielowiekowa tradycja obchodzenia Święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, czy też Święta Zaśnięcia Maryi , albo też Uroczystości Matki Boskiej Zielnej sprawiła, że od lat Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich organizuje konkurs "Bukiety na Zielną".
Konkurs ma na celu powrót do zwyczajów, oraz dbałość o szrzenie wiedzy o nazwach i zastosowaniu większości święconych roślin oraz połączenie modlitwy, piękna, wiedzy o przyrodzie i o właściwościach leczniczych roślin.
W konkursie uczestniczą pPrzedstawicielki Kół Gospodyń Wiejskich z powiatu wadowickiego i oświęcimskiego. Uczestnikami konkursu są również osoby fizyczne - gospodynie.
Przez wieki w określone dni w roku ludzie święcili w kościołach bukiety zawierające zioła, kwiaty, zboża i warzywa . W naszym kraju najważniejszymi takimi okazjami były oktawa Bożego Ciała kiedy święcono wianki i dzień Matki Boskiej Zielnej /15 sierpnia / kiedy święcono bukiety. Święta te uzupełniały się wyśmienicie. Po Bożym Ciele święcono zioła kwitnące na początku lata, a na Zielną – te kwitnące późnym latem.
Poświęcone rośliny miały różnorodne zastosowanie. Bukiety i wianki trzymano przez cały rok , wierzono że chronią od nieszczęścia ,choroby , czy pioruna. Wianki czasami wieszano na drzwiach , a bukiety z Zielnej wkładano za święte obrazy . Wyciągnięte z nich zioła lecznicze były szczególnie skuteczne w leczeniu ludzi i zwierząt.
Badając tradycję używania ziół w Polsce zauważono zanik wielu zwyczajów , oraz wiedzy o nazwach i zastosowaniu większości roślin. Znajomość tego co gdzie się święci , jak się nazywa i jak to używano to klucz do miejscowej wiedzy zielarskiej.
Do najczęściej spotykanych przy święceniu gatunków należały; piołun, krwawnik, wrotycz, dziurawiec, rumianek, bratki polne i miętę Inne zioła kwitnące w tym czasie i wkładane do bukietów to maki, szałwia , macierzanka , wrotycz, koper, kminek, koński szczaw, boże drzewko, rozmaryn, melisa .
Do bukietów ziół dodawano również inne rośliny , takie jak :zboża , marchew , jabłka, kwiaty.
Zapraszamy do obejrzenia prac konkursowych
KATEGORIA: KOŁA GOSPODYŃ
Gospodynie Gierałtowiczki
Gospodynie Nidek
KGW Andrychów
KGW Bolęcina
KGW Brzezinka
KGW Głębowice
KGW Roczyny
KGW Rzyki
KGW Sułkowice Łęg
KGW Świnna Poręba
KGW Targanice Dolne
KGW Targanice Górne
KGW Zagórnik
KATEGORIA: GOSPODYNIE INDYWIDUALNE
Anna Szatan
Danuta Kociuba
Dorota Okrzos
Elżbieta Bojko
Maria Pękala
Monika Szymańska
Wiktoria Wojewodzic (po za konkursem :)
Prosimy o kontakt telefoniczny 502740628, gdyby któreś z prac nie dotarły i nie były zamieszczone