Ten rok zapowiada się ciekawie, bo obfituje w różnego rodzaju ciekawe przedsięwzięcia organizowane przez Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie. Ogromnie nas cieszy fakt, iż Stowarzyszenie otrzymało dotację z woj. Małopolskiego w dziedzinie kultury pn. „Mecenat Małopolski”, na realizację zadania publicznego pt. „Patriotyczny śpiew i choinki blask połączy nas”.
Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego
Będzie to kolejny projekt, który w ciekawy sposób zaktywizuje społeczeństwo z jednoczesnym wspieraniem i ochroną dorobku historycznego i naszego dziedzictwa kulturowego. Celem głównym zadania jest bowiem zachowanie i pomnażanie dziedzictwa kulturowego naszego regionu, pobudzenie zainteresowania tradycją, historią i kulturą regionalną oraz narodową mieszkańców powiatu wadowickiego poprzez ich udział w ambitnych formach animacyjnych zwiększających ich międzypokoleniową aktywizację. Co ważne, realizacja zadania będzie wykorzystywać wiedzę, doświadczenie czy potencjał osób starszych, którzy są korzeniami historii, tradycji, kultury czy regionalizmu. Realizacja niniejszego zadania to pamięć i kultywowanie ważnych wydarzeń historycznych, naszych obyczajów, przekazywanie ich kolejnym pokoleniom oraz ciekawa forma integracji i aktywizacji społeczności lokalnej, jak i także umocnienie więzi rodzinnych.
W ramach osiągnięcia postawionych celów, beneficjenci będą mogli uczestniczyć w następujących przedsięwzięciach w obszarze historii, tradycji i kultury:
1. W 2 kursach: „Tradycyjne stroiki bożonarodzeniowe” i „Staropolskie ozdoby choinkowe”.
2. W I Spotkaniu Patriotycznym upamiętniającym 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości pn. „100-lecie polskiej niepodległości – Pamiętamy i śpiewem hołd składamy”, połączonym z prelekcją, występem Lokalnej Orkiestry Dętej i/lub chóru oraz z wspólnym śpiewem pieśni i wierszy patriotycznych.
3. W XIX Konkursie Potraw Regionalnych „Stół Wigilijny” podczas, którego zostanie przeprowadzony i rozstrzygnięty konkurs na „Najładniejszy Stroik Bożonarodzeniowy” i na „Najpiękniejsze Staropolskie ozdoby choinkowe”. Ukażą one regionalne piękno świątecznych dekoracji oraz ich zgodność z historią i świąteczną tradycją.
Dzięki podjętym animacyjnym działaniom w projekcie, seniorzy zwiększą swoje kompetencje i przekażą młodemu pokoleniu regionalną wiedzę o historii Polski, wiedzę teoretyczną i praktyczną dotyczącą wykonywania stroików bożonarodzeniowych czy Staropolskich ozdób choinkowych oraz regionalnych tradycji oraz zwyczajów związanych z obrzędami świątecznymi. Realizacja zadania to świetna kulturalna inicjatywa, dzięki niej wracamy do korzeni, a młode pokolenia mogą poznać historię i tradycję by ją nadal podtrzymywać.
Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego