8 września 2013 r. w Rodakach - gmina Klucze odbyły się 15 dożynki wojewódzkie województwa Małopolskiego. Tradycyjne dożynki wojewódzkie to hołd rolnika dla ziemi, święto dziękczynienia za plony - tradycja, którą pielęgnuje się z dumą i szacunkiem.
Tegoroczne dożynki miały charakter odrobinę inny niż poprzednie, ale jak każde dożynki odbywały się według pewnego charakterystycznego obrzędu, powtarzanego od lat. Wystąpiły więc wszystkie najważniejsze atrybuty dozynek - Msza Św. dziękczynna - podziękowanie za plony, uświadomienie sobie, że nie wszystko zależy od rolnika. W tym roku podkreślano, że pogoda była dobra dla rolników i zbiorów. Msza Św. celebrowana była przez biskupa diecezji Sosnowickiej - Grzegorza Kaszaka, który poświęcił przyniesione wieńce i chleb.
Na dożynki wojewódzkie przyjechało bardzo dużo kół Gospodyń Wiejskich z Małopolski. Wszystkich wieńcy było aż 77. Delegatki SGW nigdy nie widziały aż tylu wieńcy w korowodzie jednocześnie! Każdy - piękniejszy od poprzedniego. Co jeden to większy! Wszystkie były celebrowane przez poszczególne delegacje. Każdy wieniec miał numer i swoje własne miejsce na Mszy Św. Wieńcowi SGW dostał się numer 13. Niepowtarzalny był ten korowód. Gospodyń było ok. 800! Każda delegacja była ubrana w piękne stroje regionalne pozyskane w większości z programów Mecenatu Małopolski.
Za grupami śpiewaczymi szedł korowód w którym oprócz grup wieńcowych i wieńcy zwracały uwagę pięknie przystrojone furmanki. Korowód zamykała orkiestra dęta. W korowodzie szły grupy wieńcowe. Można sobie wyobrazić jego długość! Obrzęd wykonany był przez Koło Gospodyń z Rodaków wraz z młodzieżą. Obrzęd dozynkowy połączony był z występem zespołu Rodaczanie. Nie zabrakło w nim scen rodzajowych związanych ze żniwami, ukazujących rodzinę przygotowująca się do zniw. Był kosiarz, gospodyni piekąca chleb, który później wręczono marszałkowi Małopolski - Markowi Sowie, były dzieci, które szły w pole. Było też mnóstwo piosenek żniwnych.
Nasz wieniec brał udział w konkursie. Wręczyliśmy go Marszałkowi - Markowi Sowie. Gospodynie otrzymały nagrodę, która przekazana zostanie do Koła Gospodyń Wiejskich w Sułkowicach Łęgu.
Nasza grupa wieńcowa liczyła 10 osób - dwie zmiany po cztery osoby do wieńca i dwie osoby, które niosły tabliczki - Gmina Andrychów i Logo Stowarzyszenia.
Oprócz tego w wyjeździe uczestniczyły Gospodynie. Razem delegacja z Andrychowa liczyła 42 osoby. Wszyscy podziwiali wieńce i wspaniałą organizację dożynek
W dozynkach wojewódzki podkreśla się zachowanie tradycji. Zwrócono uwagę i podkreślono właściwy sens dożynek. Było to wzruszające i piękne. Ogrom ludzi. Tylko podziwiać organizatorów za sprawną organizację. Można się na nich wzorować.
Wystąpiły wszystkie atrybuty dożynek. Msza Św. dziękczynna, wieniec dożynkowy, chleb, obrzęd dożynkowy. Nie zabrakło też zabawy.
Piosenki które śpiewano były znanymi - tradycyjnymi piosenkami żniwnymi. Ludzie starsi włączali się do śpiewu. Było to bardzo wzruszające. Ktoś kto opracował program obrzędu dożynkowego - wiedział co robi. Pokazano całą historię od momentu, gdy rolnik uzna, że ziarno nadaje się do zbioru - aż do momentu, gdy gospodyni piecze chleb z nowego ziarna. Ludzie nie wstydzili się tradycji.
Wielkie ukłony dla Urzędu Marszałkowskiego za nagrody przyznane dla grup wieńcowych biorących udział w konkursie!
Podkreślić należy pięknie ubraną wioskę! Koło domów piękne snopy zboża. Jak wjeżdżaliśmy - na miejsce dożynek prowadziły nas ozdobne kłosy zboża.
Zastanawia fakt, z jak wielka powagą niesiono wieńce. Oddawano wielki szacunek tradycji. Wieńce integrowały środowisko lokalne. Pod koniec dożynek dla Gospodyni KGW Głębowice Heleny Matyjasik oraz KGW Głębowice wręczono nagrody o których mówilismy w poprzednim artykule - Pani Helena została zwyciężczynią plebiscytu ogłoszonego przez Gazetę Krakowską.
Dożynki uświadamiają zakończoną pracę i radość z jej wykonania.
W konkursie zwyciężył wieniec tradycyjny Stowarzyszenia "Wolanie" z Gminy Ryglice. To on właśnie pojedzie na dożynki prezydenckie do Spały.
Przypomnijmmy - wieniec dożynkowy dla Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich i Gminy Andrychów przygotowały Gospodynie KGW Sułkowice Łęg: Julia Nalborczyk, Leokadia Osowska, Lucyna Polak i Aniela Gawryluk.
Materiał opracowano na podstawie rozmów z Prezes SGW Czesławą Wojewodzic i Wiceprezes SGW - Zofią Moskwik.
Poniżej - zapraszamy na fotografie autorstwa Gospodyń: