Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich
w Andrychowie

Aktualności

XXIII Konkurs Potraw Regionalnych
Stół Wigilijny 2022

Mecz Polska-Argentyna, Imieniny Barbary i XXIII Konkurs Potraw Regionalnych... życie pisze często ciekawe scenariusze :)

"Wszelka dobra dusza jest jako ta świeca - sama się wyniszcza a innym przyświeca". Od X Konkursu Potraw Regionalnych - właśnie tym zdaniem rozpoczyna się jeden ze sztandarowych Konkurów organizowanych przez Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie.

XXIII Konkurs Potraw Regionalnych - Stół Wigilijny zrealizowano przy wsparciu finansowym Starostwa Powiatowego w Wadowicach i Urzędu Miejskiego w Andrychowie. Dziękujemy!

W pięknej sali ParkHotelu Łysoń kilkuset uczestników przybyło aby wspólnie świętować i cieszyć się z nadchodzących świąt oraz przebywania w gronie znajomych.

W tym roku imprezę ubogaciły występy i śpiew Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca w Andrychowie, który w tym roku obchodzi 25 lecie istnienia - to właśnie z nimi, uczestnicy spotkania wspólnie cieszyli się i świętowali wspaniały czas - podziwiając ich kunszt taneczny i piękno śpiewanych kolęd. Tradycyjnie też - po zakończonym kolędowaniu artyści zostali obdarowani przez Prezesa Małopolskiej Spółdzielni Handlowej Wizan pięknym koszem smakołyków!

Przez ostatnie ćwierć wieku Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie zorganizowało niezliczoną ilość działań dla Gospodyń, ale też współorganizowało i współuczestniczyło w imprezach organizowanych przez firmy i instytucje dla lokalnej społeczności. Udało się to dzięki wspólnej pracy i współdziałaniu z bardzo licznym gronem sponsorów i darczyńców, wśród których były firmy, ale też osoby indywidualne. Trudno tutaj wymienić wszystkich, dzięki którym organizowane działania mogły być zrealizowane.

W dzisiejszych czasach - My, Polacy musimy jeszcze mocniej dbać o swoją tożsamość, doceniać siłę płynącą ze świadomości miejsca naszego pochodzenia, dbać o tradycję przekazaną nam przez poprzednie pokolenia. To nasz wielki, patriotyczny obowiązek, aby tradycja kulinarna, obrzędowa i ludowa nadal odgrywała istotną rolę w naszym życiu i życiu kolejnych pokoleń. To nas scala i sprawia, że ofiara życia Tych, którzy walczyli o wolną i niepodległą ojczyznę nie poszła na marne.

Zaczęło się 23 lata temu w Targanicach. Konkurs zorganizowano za jedną skromną dietę radnego Zbigniewa Mieszczaka, przy współudziale Powiatowej Komisji Kultury i ogromnym zaangażowaniu KGW Targanice na skromnej sali tamtejszego WDK. Dobrze wiemy jak zmienił się kraj, powiat, Gmina i nasz świat. Jakże więcej mamy teraz trosk i niepewności w życiu...

Konkurs Potraw Regionalnych "Stół Wigiliny" stał się wtedy niepisaną - regionalną wigilią i olbrzymią bazą wiedzy - skupiając środowiska Kół Gospodyń Wiejskich kilku gmin, przedsiębiorców, przedstawicieli samorządów, instytucji, organizacji i stowarzyszeń.

Wigilia. Jedyna taka noc w roku. Szczególna, grudniowa, najdłuższa. Często właśnie w tę noc dowiadujemy się jakimi jesteśmy naprawdę. W tradycji chrześcijan dzień ten poprzedza pamiątkę Bożego Narodzenia, kończąc okres adwentu. Współczesny świat po covidowej przerwie ponownie kusi bogatą ofertą firm turystycznych, restauracji i hoteli oferujących właśnie w okresie świątecznym szeroki wybór atrakcji oraz cały zakres kulinarnych zachcianek mających stać się swego rodzaju gwarancją wspomnień czasu dzieciństwa. Według badań psychologów to właśnie ten czas - spędzany wspólnie w gronie najbliższych określa nasze przyszłe zachowania związane z "przeżywaniem" Świąt.

"Aby mierzyć drogę przyszłą, trzeba wiedzieć, skąd się wyszło" – słowa Cypriana Kamila Norwida uświadamiają nam ogromne znaczenie przeszłości, która staje się dla nas podświadomie wyznacznikiem drogi, którą podążamy przez resztę życia. Jeżeli nie mamy korzeni, wspomnień, pięknych przeżyć z dzieciństwa, ukształtowanego rytmu życia - znacznie trudniej nam jest w przyszłości znaleźć i podążać drogą poprzednich pokoleń. Jeśli przerywamy delikatną nić, łączącą nas z przeszłością - tracimy punkty odniesienia, naszą tożsamość.

Gdyby zapytać osoby dorosłe z czym kojarzy im sie słowo patriotyzm - pierwsze co przychodzi na myśl respondentom to wspomnienia rodzinnego domu, czasy wielopokoleniowych rodzin, mieszkających często pod wspólnym dachem, lub w niedalekiej odległości, wspomnienia przyjaciół, dobrych sasiadów, najbliższej okolicy rodzinnego domu. Współczesne czasy sprawiły, że mimo ogromnego postępu technologicznego w dziedzinie łączności - ludzie oddalili sie od siebie. Rodziny rozjechały się po świecie, spotykając się często właśnie w tę jedyną grudniowa noc w roku. Nic więc dziwnego, że tak czekamy na nadejście Wigilii!

Wiele organizacji, instytucji i stowarzyszeń w dniach poprzedzających te najbardziej rodzinne Święta, organizuje wspólne spotkania, przypominające, że oprócz naszych prawdziwych rodzin jesteśmy częścią znacznie większej i często nie mniej ważnej "rodziny" - lokalnej społeczności w której żyjemy, pracujemy, tworzymy, spełniamy się.

Konia z rzędem temu, kto policzy jak wiele godzin w czasie ostatnich 23 lat Gospodynie Stowarzyszenia poświęciły na działania dla dobra lokalnej społeczności.

Są takie firmy i organizacje bez których trudno sobie wyobrazić działalność stowarzyszeń. Jedną z takich firm - dobrych aniołów działań popularyzujących tradycję jest Małopolska Spółdzielnia Handlowa Wizan, z którą Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie współpracuje od samego początku swojego istnienia. MSH Wizan obecna jest w życiu Stowarzyszenia niemal na każdym kroku - pomagając w realizacji statutowych działań. Spółdzielnia cieszy się od dawna świetną renomą!

W gronie instytucji, które pomagają w statutowej działalności SGW znajduje się od wielu lat andrychowski ABS Bank Spółdzielczy. To instytucja, bez której Gospodynie SGW nie wyobrażają sobie dalszego funkcjonowania. Bank od lat jest jednym z filarów działalności wielu organizacji działających na terenie miasta. ABS Bank Spółdzielczy w Andrychowie mocno wrósł w życie społeczne i kulturalne Andrychowa patronując wielu imprezom o charakterze kulturalnym, społecznym i dobroczynnym.

SGW w Andrychowie otaczana jest również pomocą płynącą z instytucji samorządowych oraz samorządów Gminnych, Powiatu Wadowickiego oraz Małopolski.

Kultura i tradycja są naszym wielkim dziedzictwem, łącząc nas w jedną, niepowtarzalną całość, scalając nasze rodziny, regiony i naród. Tradycja nie jest czymś martwym, danym nam raz na zawsze. Nie jest też prawem, którego musimy ściśle przestrzegać, ale zachętą, by każde kolejne pokolenie wprowadzało do niej nowe, niepowtarzalne elementy.

Wigilia z łacińskiego to oczekiwanie. My, chrześcijanie, wspominamy narodzenie Chrystusa, ale piękne powiedzenie mówi "Na próżno Chrystus rodzi się w żłobie, jeśli nie narodzi się w Tobie". Stąd też w naszej tradycji stajemy się lepsi, pogodniejsi, bardziej życzliwi dla innych, jest w tym czasie wiele akcji humanitarnych. Wigilia to dzień wyjątkowy, łamiemy się opłatkiem - dajemy siebie, spotykamy się z najbliższymi. Przesłanie Bożego Narodzenia to dzielenie się życzliwością - dawanie dobroci drugiemu człowiekowi.

Wigilia to dzień na który wszyscy czekamy, wiążemy z nim nadzieję, że skłócone osoby przełamią się opłatkiem. Mamy więcej czasu dla osób starszych. Jest to też trudne dla tych rodzin u których w ciągu roku zmarli najblizsi. Mimo nieszczęść jest w nas siła nadziei, radości i mądrości. Nie ma piękniejszych świąt!

Wigilia ważna jest szczególnie dla Gospodyni, matki, która pragnie powitać rodzinę i z całego serca ją ugościć.

Konkurs pokazuje możliwość i sposób przygotowania wieczerzy wigilijnej oraz dekorowania stołów. Tradycyjne receptury, karp - przygotowany na kilkadziesiąt różnych sposobów, ale też garść wiedzy o tradycjach wigilijnych, przesądach, wspomnieniach i żartach opowiadanych przy stole, uzupełnia tą wiedzę. Podczas spotkania można było zapoznać się z publikacją zawierającą mnóstwo przepisów, którą SGW w Andrychowie wydało w ubiegłym roku.

Siano, świeca, Pismo święte, krzyż i mnóstwo wspomnień... dobrze wiemy, że każda z Gospodyń mogłaby napisać o tym własną książkę!

Zaproszenia na konkurs przyjęli:

Poseł na Sejm Marek Polak
Poseł na Sejm Marek Sowa
Senator Andrzej Pająk
Były Wojewoda Małopolski - Jerzy Miller
Wojewoda Małopolski w zastępstwie Ewa Gil II-gi zastępca Dyr. Wojewody
Członek Zarządu Woj. Małopolsk. Iwona Gibas
Starosta Wadowice Eugeniusz Kurdas
Przew. Rady Miejskiej Andrych. Roman Babski
Burmistrz Andrychowa Tomasz Żak
V-ce Burmistrz Mirosław Wasztyl
V-ce Burmistrz Wojciech Polak
Wójt Gminy Osiek Marek Jasiński
PCPR Barbara Pindel-Polaszek
Prezes MSH „WIZAN” Jerzy Chylewski
ABS Bank Małgorzata Matusiak
ABS Pełniący Obowiązki Dyr. Tomasz Królicki
Sekretarz Powiatu Wadowice Beata Geisler
Sekretarz Gminy Grażyna Łoboda
Skarbnik Gminy Dorota Żywioł
PROMOCJA Wadowice Alina Wolas-Nowak
Promocja Andrychów Marcin Putyra
CKiW w Andrychowie Lesław Ścibik
Gminne Centrum Kultury Osiek Krystyna Dusik
Dyrektor Biblioteki w Andrychowie Sylwia Błasiak
Stowarzyszenie Wadoviana Dorota Balak
Honorowi Członkowie SGW: Jan Krupnik, Władysław Rajda, Mucha Andrzej, Adam Kryska, Jarosław Skupień, Jan Sordyl, CMC, Damian Książek, Powiat Wadowice
Radni Powiatowi Powiat Wadowice
Radni Gminni Gmina Andrychów,
Gospodarz konkursu „ Bukiet zielny” Elżbieta Wisiorek, Sławomir Rusinek
Uniwersytet III wieku, Związek Emerytów, Gminna Rada Seniorów, Powiatowy Urząd Pracy
Dyrektorzy Szkół, Sołtysi Gminy Andrychów
KOŁA GOSPODYŃ WIEJSKICH
Prasa: Nowiny Andrychowskie, MamNewsa.pl, PowiatLive.pl

Fundatorami nagród byli:

Gospodarze Państwo Łysoń
Starostwo Powiatowe Wadowice
Gmina Andrychów
Gmina Osiek
MSH „WIZAN”
ABS Bank w Andrychowie
PROTECH Jan Krupnik
Maspex Wadowice
Hurtownia tkanin „PAKO Plus”
Agencja Ubezpieczeniowa „Sordyl”
Barbara Jordanek
CMC Andrychów
Renata i Zbigniew Marek
Daniel Trojak
Dorota Młynarczyk
Janina i Zbigniew Zając
Rajda Anna, Stacja Kontroli Pojazdów
Wit Ziółkowski
Małgorzata Czaban. Tadeusz Polak
Cech Rzemiosł Różnych
Zofia Chrapkiewicz
Jolanta i Marek Piekiełko
Mariusz i Zbigniew Gondko
Danuta Badan
Halina Górska
Kozioł Paweł
Hutniczak Stanisław
Jarosław Skupień
Czesław Rajda
Jan Fujawa
Lisiecki Aleksander
Stanisław Murgas
Brzazgacz Józef
Marcin Wojewodzic
CKiW w Andrychowie /nagłośnienie, zaproszenia/
Koła Gospodyń Wiejskich
oraz wszyscy Ci, którzy wsparli konkurs przekazanymi podczas niego darowiznami

W kolejnej części spotkania szczególni Przyjaciele Stowarzyszenia zostali uhonorowani okolicznościową pamiątką.

Otrzymali je:

Poseł na Sejm Marek Polak, Poseł na Sejm Marek Sowa, Senator RP Andrzej Pająk, były Wojewoda Małopolski - Jerzy Miller, Urząd Wojewódzki - Ewa Gil (która odczytała list przekazany na ręce Prezes SGW przez Wojewodę Małopolskiego), Starostwo Powiatowe - Członkowie Zarządu i Rada Powiatu.

Ze Stowarzyszeniem Powiat Wadowicki współpracuje niemal od początku powstania samorządu powiatowego, czyli od ponad 20 lat. Po tym czasie można powiedzieć jedno – nie sposób przecenić pracy, jaką Panie tworzące tę organizację wykonują dla naszej społeczności, dla upowszechniania lokalnej kultury i tradycji, a także dla umacniania więzi między mieszkańcami. Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich to jedna z najważniejszych i najpiękniejszych wizytówek naszego powiatu w kraju i za granicą. Z serca za to dziękuję – napisał w liście skierowanym do gospodyń oraz wszystkich uczestników konkursu starosta Eugeniusz Kurdas.

Kolejne pamiątki otrzymali: Burmistrz Andrychowa Tomasz Żak, Wiceburmistrzowie Andrychowa: Mirosław Wasztyl i Wojciech Polak, Przewodniczący Rady Miejskiej Roman Babski, Wójt gminy Osiek Marek Jasiński, MSH Wizan Jerzy Chylewski, ABS Bank Andrychów Tomasz Królicki, Sekretarz Gminy Grażyna Łoboda, PCPR Barbara Pindel- Polaszek, Promocja Wadowice i Andrychów, Marcin Putyra, Krystyna Dusik, Lesław Ścibik, Dyr. Biblioteki w Andrychowie, Biuro Pracy Wadowice, OPS Andrychów, Dorota Balak - Wadoviana.

Mieliśmy okazję powitać nowego Prezesa ABS Banku Spółdzielczego - Tomasza Królickiego, który zastąpił na tym stanowisku odchodzącą na emeryturę Prezes Małgorzatę Matusiak, która jest wielką Przyjaciółką naszego Stowarzyszenia. Panu Prezesowi gratulujemy objęcia ważnego i odpowiedzialnego stanowiska w instytucji, która od momentu założenia jest jednym z prawdziwych filarów lokalnej społeczności!

Obdarowani serdecznie dziękowali za piękną pamiątkę - gratulując pięknie zorganizowanej uroczystości oraz dzieląc się z przybyłymi świątecznymi życzeniami.

Co roku Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich wybiera osobę lub instytucję, aby szczególnie podziękować jej za pomoc w działalności statutowej Stowarzyszenia poprzez nadanie tytułu Honorowego Członka Stowarzyszenia. Obwieszczenie o tegorocznej nominacji ogłosiła Prezes SGW - Czesława Wojewodzic

 

 

 

Działo się to w miejscowości Inwałd, Gmina Andrychów, województwo Małopolskie, dnia 4 miesiąca grudnia Roku Pańskiego 2022, gdy Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej był Andrzej Duda, Burmistrzem Gminy Andrychów - Tomasz Żak, gdy na Stolicy św. Piotra zasiadał Papież Franciszek

Wobec licznie zaproszonych gości oraz licznie zgromadzonych przedstawicielek Kół Gospodyń Wiejskich Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie postanawiło przyznać Status Członka Honorowego dla Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Andrychowie - za szczególne zasługi na rzecz Stowarzyszenia, duże, 20 letnie zaangażowanie w działalność statutową SGW, budowanie dobrych, wzajemnych relacji, wspieranie Ggospodyń w realizacji zadań i wspólne działania na rzecz integracji,

Cech od początku naszej działalności jest z nami i za to pragniemy im podziękować w szczególny sposób

Motto: Dając radość innym sami ją w zamian otrzymujemy

Przy dźwiękach uroczystego "Sto lat" odśpiewanego przez całą salę zaszczytny tytuł odebrał Daniel Trojak - Prezes Cechu!

Tuż obok pięknych wigilijnych stołów jak co roku mogliśmy podziwiać piękne stroiki! Zadziwia ilość nowychj wzorów, kolejnych sposobów wykonania!

Stroiki są jedną z najnowszych współczesnych tradycji dekorowania pomieszczeń i domów na święta. Polską - obecną choinkę poprzedzał zwyczaj dekorowania domów w okresie świąt zielonymi gałązkami mocowanymi u sufitu izby, przystrajanych owocami suszonymi, oraz tradycyjnymi ozdobami ludowego rękodzieła. Na wsi choinka pojawiła się dopiero w okresie międzywojennym wypierając tradycyjną polską ozdobę, jaką była podłaźniczka. To do niej właśnie można by porównać współczesną tradycję tworzenia stroików.

Choinka zyskała sobie dużą popularność dopiero dzięki mnichowi Bonifacemu, który w VIII wieku nawracając ludy pogańskie tam, tą choinkę rozsławił. Ścinał dąb, który był świętością dla pogan. Dąb ten niszczył wszystkie drzewa w okolicy - została tylko mała jodełka. Nawiazał do tego , że choinka jest wiecznie zielona, jak wieczny Bóg dający życie. To wtedy zaczęła się historia i duża popularność choinki. Ludność przywiązywała dużą uwagę do tego symbolu - choinki. Chronił dom od złych mocy i uroków. Współczesna choinka stała sie symbolem Świąt Bożego Narodzenia - symbolem drzewa życia. Każda ozdoba powieszona na choince posiada swoją symbolikę. Gwiazda - to gwiazda betlejemska - pomagała podróżnikom wrócić do domu, palące się świece odganiały złe moce, a wiszące jabłka - symbolizowały biblijne, rajskie jabłka. Orzechy miały za zadanie symbolizować dobrobyt. Łańcuchy były symbolem zniewolenia ludzi przez grzech, ale też wzmacniania więzów rodzinnych - scalały dom oraz ludzi z opiekującymi się nimi Aniołami.

Konkurs Stroików Bożonarodzeniowych. Poddano ocenie 28 Stroików

Protokół komisji konkursowej oceniającej stroiki Bożonarodzenioweodczytała Przewodnicząca - Zofia Oboza - Wiceprezes Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich, która razem ze Stefanią Matejko-Zaremba MSH Wizan i autorem niniejszego artykułu oceniała stroiki, dokonując ocen na podstawie kryteriów tradycjonalizmu, charakterystycznych składników, estetyki wykonania. W tym roku ze względu na wysoki poziom prac konkursowych postanowiono podzielić ocenę na grupy:

I grupa:

KGW Roczyny
KGW Sułkowice Bolęcina
KGW Sułkowice Łęg
KGW Świnna Poręba
KGW Brzezinka Dolna
KGW Targanice

II grupa:

Gospodynie z Gierałtowiczek
KGW Głębowice
Gospodynie z Inwałdu
KGW Rzyki

III grupa:

Gospodynie z Frydrychowic
Gospodynie z Nidku
KGW Targanice Dolne
KGW Zagórnik

Podczas wieczoru rozstrzygnięto również Konkurs na staropolskie ozdoby choinkowe! Zwyczaj choinki przyszedł do nas w XV wieku. Wcześniej ozdabiało się gałązki. Wielu z nas pamięta wykonywane własnoręcznie ozdoby choinkowe - ozdoby z wydmuszek, orzechów, łańcuchy z papieru. Kazdy element na choince miał znaczenie, orzechy były symbolem dobrobytu, lampki przypominają o narodzeniu Chrystusa.

Protokół komisji konkursowej oceniającej ozdoby choinkowe odczytała Przewodnicząca - Zofia Oboza - Wiceprezes Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich, która razem ze Stefanią Matejko-Zaremba MSH Wizan oraz autorem tego artykułu oceniała ozdoby choinkowe na podstawie kryteriów tradycjonalizmu, charakterystycznych składników oraz estetyki wykonania.

Konkurs Ozdób Choinkowych - Poddano ocenie 14 ozdób choinkowych

I grupa:

KGW Roczyny
KGW Sułkowice Bolęcina
KGW Sułkowice Łęg
KGW Zagórnik
KGW Świnna Poręba
Gospodynie z Frydrychowic
Gospodyniez Gierałtowiczek

II grupa:

KGW Brzezinka Dolna
KGW Rzyki
KGW Targanice Dolne

III grupa:

KGW Głębowice
Gospodynie z Inwałdu
Gospodynie z Nidku
KGW Targanice

Nie zabrakło wystaw rękodzieła! Swoje piękne prace zaprezentowały: Halina Brzazgacz oraz Genowefa Hereda.

Komisja nalewek oceniła nalewki, które zostały zgłoszone do konkursu. Poddano ocenie 14 nalewek

Komisja w składzie: Janusz Komendera, Henryk Kolec, Józef Czarny postanowiła przyznać:

I miejsce:

KGW Rzyki

II miejsce:

KGW Głębowice
KGW Sułkowice Łęg

III miejsce:

Gospodynie z Inwałdu
Gospodynie z Nidku

 

Najtrudniejsze, ale też... najsmaczniejsze zadanie miała jak co roku Komisja konkursowa oceniająca stoły wigilijne! Przewodnicząca - Jadwiga Sopicka - instruktor żywienia Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie wraz z Marią Komenderą - szefową cateringu "Nasze Smaki" oraz szefem kuchni Park Hotel Łysoń - Kamilem Kromką oceniło stoły wigilijne na podstawie kryteriów estetyki stołu świątecznego, doboru potraw oraz walorów smakowych potraw. Poddano ocenie 16 stołów wigilijnych

Czas na degustacje!

 

Poddano ocenie 13 Stołów Wigilijnych

Grand Prix
KGW Roczyny

I Miejsce

Gospodynie z Gierałtowiczek
KGW Sułkowice-Łęg
KGW Świnna Poręba
KGW Targanice Dolne
KGW Targanice Górne

II Miejsce

KGW Andrychów
Gospodynie z Frydrychowic
KGW Głębowice
Gospodynie z NIdku
KGW Sułkowice Bolęcina
KGW Rzyki
KGW Zagórnik

Zobaczcie te cudeńka!

Grand Prix - KGW Roczyny

 

I Miejsce - Gospodynie z Gierałtowiczek


I Miejsce - KGW Sułkowice-Łęg


I Miejsce - KGW Świnna Poręba


I Miejsce - KGW Targanice Dolne


I Miejsce - KGW Targanice Górne

 

II Miejsce - KGW Andrychów


II Miejsce - Gospodynie z Frydrychowic


II Miejsce - KGW Głębowice


II Miejsce - Gospodynie z Nidku


II Miejsce - KGW Sułkowice Bolęcina


II Miejsce - KGW Rzyki


II Miejsce - KGW Zagórnik

 

A teraz czas na wręczanie nagród!

 

 

Jarosław Skupień

Dwudziesty trzeci konkurs za nami! Pięknie dziękujemy i nisko się kłaniamy wszystkim, którzy swoją pomocą i zaangażowaniem sprawili, że kolejny raz mogliśmy się spotkać podczas Konkursu Potraw Regionalnych "Stół Wigilijny"

Dziękuję szczególnie wszystkim zaangażowanym w realizację imprezy Gospodyniom Stowarzyszenia oraz Ludowemu Zespołowi Pieśni i Tańca "Andrychów", który uświetnił swoimi występami i śpiewem Konkurs Potraw Regionalnych.

Życzymy Wam wszystkim zdrowych, spokojnych, rodzinnych, radosnych Świąt Bożego Narodzenia i Szczęśliwego Nowego 2023 Roku!

Prezes Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich
Czesława Wojewodzic

 

 

wins