Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich
w Andrychowie

Aktualności

Piękny czas Dożynek 2023!
Konkurs Stroików Dożynkowych
Udział SGW w Dożynkach Gminy Andrychów - Inwałd 2023

23 raz Gospodynie SGW spotkały się, by wspólnie spędzić czas podczas pielęgnowania tradycji tworzenia stroików dożynkowych. Po raz pierwszy od wielu lat - konkurs ten zrealizowano w Miejskim Domu Kultury w Andrychowie. Mimo, że temat stroików Gospodynie Stowarzyszenia opanowały do perfekcji - wciąż szukając nowych inspiracji i pomysłów. Udowadniają, że tradycja nie musi oznaczać powielania pomysłów z przeszłości, lecz może być twórczym spojrzeniem w przyszłość, źródłem pomysłów i radości.

Piękne dożynkowe stroiki można było oglądać również podczas dożynek gminnych Gminy Andrychów - w Inwałdzie.

13 stroików zachwycało kompozycją, świeżym spojrzeniem na temat i mistrzostwem wykonania.

Konkurs stroików dożynkowych organizowany jest od początku przez Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich jako wstęp do tradycyjnego święta plonów. Spotkanie prowadziła Prezes SGW w Andrychowie Czesława Wojewodzic. Oprócz słów o tradycji, potrzebie jej kontynuowania , tradycjach dożynkowych oraz potrzebie pielęgnacji tradycji w zakresie pielęgnowania świąt związanych z ciężka pracą rolnika mieliśmy również możliwość goszczenia przedstawicieli organizacji, instytucji i firm - największych Przyjaciół Stowarzyszenia - Wiceburmistrza Andrychowa Wojciecha Polaka, Prezesa ABS Banku Spółdzielczego Tomasza Królickiego, Prezesa MSH Wizan Jerzego Chylewskiego oraz Dyrektora Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie - Leszka ścibika.

Każdy kolejny rok daje nam wszystkim do zrozumienia, że nie wszystko zależy od działań rolnika. Symbolika dożynek, opisy uroczystości i zwyczajów dożynkowych to oczko w głowie Prezes SGW - Czesławy Wojewodzic. Mimo, że wydaje nam się, że o dożynkach wiemy już wszystko - Pani Prezes ciągle zaskakuje kolejnymi informacjami historycznymi i regionalnymi dotyczącymi tego szczególnego okresu.

Tradycyjnie podczas spotkania nie zabrakło pysznego poczęstunku o który zadbało Koło Gospodyń Wiejskich z Targanic Górnych.

Protokół komisji konkursowej oceniającej stroiki żniwne przeczytała przewodnicząca komisji Zofia Oboza - wiceprezes Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich. Wraz z Jarosławem Skupniem - CKiW w Andrychowie dokonała oceny stroików dożynkowych na podstawie kryteriów tradycjonalizmu, charakterystycznych składników oraz estetyki wykonania.

Tradycją spotkań konkursowych jest moment przekazania najpiękniejszych stroików dożynkowych przyjaciołom Stowarzyszenia. W tym roku otrzymali je - Wiceburmistrz Wojciech Polak, Prezes ABS Banku Spółdzielczego - Tomasz Królicki, Prezes MSH Wizan - Jerzy Chylewski i Dyrektor CKiW - Leszek Ścibik.

W wypowiedziach szanownych Gości nie zabrakło mądrych słów o potrzebie wspierania lokalnych tradycji, kontynuowania działań, tradycjach dożynkowych oraz potrzebie organizowania świąt związanych z ciężka pracą rolnika. Mimo, że Gmina Andrychów nie jest gminą rolniczą - warto dbać o tę wiedzę i zachowywać ją dla kolejnych pokoleń. Jest to jeden z elementów naszej narodowej świadomości, integrujący lokalną społeczność! Potrzeba wspierania inicjatyw i Stowarzyszeń takie jak SGW w Andrychowie jest niezbędna, aby kolejne pokolenia pamiętały historię i bogate tradycje naszego regionu.

Tradycyjnie, przed spotkaniem Gospodynie rozmawiały na tematy bieżące, omawiały realizowane konkursy oraz nadchodzące imprezy w których będą uczestniczyć - także fakt uczestnictwa w nadchodzących dożynkach gminnych, które w tym roku odbywają się w Inwałdzie.

Tradycyjnie - nagrody za udział w Konkursie Stroików Dożynkowych trafiły na ręce Gospodyń. Nagrody wręczali WiceBurmistrz Andrychowa Wojciech Polak i Dyrektor CKiW - Leszek Ścibik.

Wspaniały efekt prac gospodyń, piękne, rozbudowane, wysmakowane kompozycje! Trzeba mieć olbrzymia wyobraźnię, cierpliwość i talent, aby tworzyć tak misterne kompozycje!

Komisja poddała ocenie 13 stroików, mając spory problem w określeniu miejsc. Nagrody postanowiono podzielić na trzy grupy.

I Grupa: KGW Roczyny, Gospodynie z Gierałtowiczek, Gospodynie z Inwałdu, KGW Sułkowice Bolęcina, KGW Sułkowice Łęg, KGW Targanice

II Grupa: KGW Brzezinka, Gospodynie z Frydrychowic, KGW Rzyki, KGW Andrychów

III Grupa: KGW Głębowice, Gospodynie z Nidku, KGW Targanice Dolne

Jak wspomnieliśmy - konkurs był wstępem do obchodów przez Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich tegorocznych Dożynek.

Przepiękna pogoda sprzyjała organizatorom święta plonów, które postanowiono zorganizować na wielkim placu w okolicy kilku parków rozrywki - m.in. Warowni Inwałd i Parku Miniatur w Inwałdzie.

9 września delegacje uczestniczące w dożynkowym korowodzie wyruszyły spod DK w Inwałdzie do Kościoła pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Inwałdzie, gdzie odbyła się uroczysta Msza Święta.

Obrzęd dożynkowy, przekazanie bochenka chleba upieczonego z tegorocznej mąki i przekazanie wieńca dożynkowego prowadziła Czesława Wojewodzic - Prezes Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie. Gospodarze tegorocznych dożynek - Alicja i Grzegorz Lachendrowicz przekazali Burmistrzowi Andrychowa Tomaszowi Żakowi najważniejsze atrybuty święta plonów

Wśród gości imprezy byli radni Rady Miejskiej w Andrychowie, parlamentarzyści: senator RP Andrzej Pająk i Poseł na Sejm RP Marek Polak. Nie zabrakło delegacji Starostwa Powiatowego w Wadowicach reprezentowanej przez Wicestarostę Beatę Smolec. Po południu na uroczystość przybył również Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita. Gościliśmy również dużą grupę z miasta partnerskiego Andrychowa Isny im Algau.

W części artystycznej wystąpili: Ludowy Zespół Pieśni i Tańca ANDRYCHÓW, Miejska Orkiestra Dęta ANDROPOL Andrychów, dzieci i młodzież z Zespołu Szkół Samorządowych Inwałdzie. Na scenie zaprezentowali się również utalentowani muzycy z Isny im Algau - porywając do tańca przybyła publiczność. Od godziny 19.00 uczestnikom Dożynek przygrywał Zespół Muzycznym INTRO.

Dużą atrakcją Dożynek był pokaz maszyn rolniczych oraz udostępnienie uczestnikom Dożynek korzystania z pięciu lokalnych parków rozrywki, były liczne stoiska gastronomiczne, warsztaty animacyjne dla dzieci, degustacji potraw przygotowanych przez organizatorów - Stowarzyszenie KGW w Inwałdzie, stoiska zajmujące się działalnością charytatywną. Nowością na tego rodzaju imprezie była możliwość skorzystania z Punktu mobilnego ZUS – gdzie dyżur pełnili doradcy tej instytucji.

 

 

wins