Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich
w Andrychowie

Aktualności

„Dożynki Gminne” 
Roczyny - 2. września 2012 r.  

W tym roku data dożynek gminnych w Gminie Andrychów pokryła się z dożynkami wojewódzkimi organizowanymi przez Województwo Małopolskie. Gospodynie Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie uczestniczyły w obu wydarzeniach.

Delegacji SGW na dożynki wojewódzkie przewodniczyła Prezes SGW Czesława Wojewodzic, a delegacji SGW na dożynki gminne - Wiceprezeski Stowarzyszenia - Zofia Moskwik i Zofia Oboza.

Na zaproszenie Marka Sowy - Marszałka Województwa Małopolskiego oraz Andrzeja Potępy - Starosty Powiatu Brzeskiego i Grzegorza Bracha - Wójta Gminy Dębno ośmioosobowa delegacja SGW wyjechała na XIV Dożynki Województwa Małopolskiego w Porąbce Uszewskiej (Gmina Dębno)

Dożynki Gminne od dwóch lat odbywaja się nie w centrum Andrychowa, a w centrach wiosek Gminy Andrychów. Ubiegłoroczne miały miejsce w Inwałdzie a w roku 2012 gospodarzami dożynek zostały Roczyny. Korowód dozynkowy zgromadził się pod siedzibą Ochotniczej Straży Pożarnej w Roczynach. Po przejściu do kościoła parafialnego odbyło sie uroczyste nabożeństwo w kórym uczestniczyli przedstawiciele samorządu, lokalnej społeczności oraz rolników.

Wśród składanych darów ołtarza nie zabrakło daru od naszego Stowarzyszenia. Dary ołtarza składali również Starostowie Dożynek - Elżbieta i Marcin Ślesak – młodzi rolnicy sołectwa Roczyny.

Pięknym akcentem związanym z podziękowaniami za tegoroczne plony były ułożone wzdłuż przemarszu korowodu - stanowiska, dekoracje - prezentujące obfitość i różnorodność plonów zebranych w czasie ostatniego roku.

Po Mszy Św. korowód dożynkowy wyruszył na stadion sportowy przechodząc ulicami Bielską, Ogrodniczą i Zarzeczną. Obrzęd dożynkowy przedstawił Ludowy Zespół Pieśni i Tańca ANDRYCHÓW.

Po oficjalnym rozpoczęciu odbyła się część artystyczna - występ mażoretek Talent z Roczyn i Zik Zak z Vratimowa.

Część artystyczną uświetnił koncert orkiestry dętej OSP Roczyny oraz występy Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca "Andrychów".

Zapraszamy na fotoreportaż!

Jak widzicie poniżej - koń ma przywiązana do ogona czerwona wstążeczkę. To nie przypadek. Robi się tak specjalnie z dwóch powodów - bo jest młody i żeby go nikt nie "obziokoł" - mówi Beata Maciejczyk.

Trzeba przyznać, że społeczność Roczyn z wielką estymą i zaangażowaniem podeszła do zorganizowania Gminnych Dożynek. Pięknie było patrzyć, jak całymi rodzinami - tuż obok wystaw zebranych plonów - mieszkańcy witali dożynkowy korowód.

Ludowy Zespół Pieśni i Tańca - Andrychów

Państwo Elżbieta i Marcin Ślesakowie - Starostowie dożynek przejęli gospodarstwo rolne 12 ha od rodziców i maja ambitne plany jego rozwoju - głównie w produkcji wielkotowarowej bydła opasowego. Gospodarstwo prowadzą tradycyjnymi metodami.

Przybyłych na dożynki gości powitał sołtys Roczyn - Władysław Żydek

Wśród zaproszonych gości byli m. in. Poseł na Sejm RP Marek Polak, Starosta Powiatu Wadowickiego - Jacek Jończyk, Przewodniczący Rady Miejskiej Andrychowa Roman Babski, Burmistrz Andrychowa Tomasz Żak oraz radni Rady miejskiej wraz z dyrektorami i kierownikami instytucji i urzędów.

Ludowy Zespół Pieśni i Tańca Andrychów wniósł na scenę wieniec z tegorocznych kłosów. Po przekazaniu darów przez Starostów dożynek Burmistrzowi Andrychowa - rozpoczęto obrzęd przekazania i obśpiewania wieńca dożynkowego.

Plon niesiemy, plon
W gospodarza dom
Żeby zboże plonowało,
Po sto korcy z ziarna dało
Plon niesiemy, plon,
W gospodarza dom

- śpiewał Zespół Andrychów.

Roztomili gazdoszkowie

Sprzątnęliśmy ostatnie zagony
i już pod strzechą są tegoroczne plony.
Przeto przodków zwyczajem gazdoszkowie mili
Przychodzimy z wieńcem, któryśmy uwili

Gdy patrzymy na ten chleb - pamiętamy o tym jak on powstał. W tym jednym dorodnym bochenku jest cały rok cieżkiej pracy.

Jest w tym bochenku trud wielu ludzi, często nam nieznanych. Uszanujmy ich tym dniem Cieszmy się życiem, dopóki ono trwa, cieszmy się zdrowiem dopóki nam dopisuje. Cieszmy sie chlebem, bo go mamy - i obyśmy zawsze go mieli - czego życzę rolnikom, mieszkańcom całej gminy i kraju - dodał burmistrz Andrychowa - Tomasz Zak.

Część oficjalną imprezy prowadziły - Zofia Wanat oraz Barbara Badowska - członkinie Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca Andrychów.

Tradycje i historie związana z wieńcem dożynkowym przedstawiła Halina Brzazgacz - członkini KGW Roczyny oraz działaczka Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie.

Obchody dożynek - święta plonów rozpoczynają się wiciem wieńca. Jest to bardzo stary zwyczaj związany z zakończeniem zbioru zbóż. O wiciu wieńca - Pani Halina wie wszystko. Tradycja ta towarzyszyła jej od najmłodszych lat w rodzinnym domu.

Koło Gospodyń Wiejskich z Roczyn - obśpiewało wieniec.

Hej po dolinie, hej po lesie
z roczyńskiej wioski wiater niesie
roczyńskie piosnki i roczyńskie nowiny
jak to roczynianie słyną z gościny

Jest u nas sołtys - chłop morowy
który do pracy jest gotowy
problemy wioski szybko rozwiązuje
chociaż się w nim nieraz wszystko gotuje

W stronę urzędu się zwracamy
pana burmistrza tutaj mamy
roczyńskie troski jemu polecamy
może na nas liczyć gdy będzie z nami

Pięknie się wszystkim Wam kłaniamy
w gościnne progi zapraszamy
Niech się u nas Państwo bardzo dobrze czują
i niech sie tu z nami dzisiaj radują

W trakcie części oficjalnej odbyło się również podsumowanie, oraz rozdanie dyplomów Gminnego Konkursu Ogrodów – 2012

"Estetyczna zagroda i posesja promocją gminy, a także podnoszenia standardów kultury życia wsi i jej mieszkańców"

Komisja w składzie;

Oboza Zofia – główny specjalista Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Karniowicach PZDR Wadowice, Płonka Iwona – młodszy referent w Wydziale Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Urzędu Miejskiego w Andrychowie oraz Bury Ilona - stażystka w PZDR Wadowice dokonały lustracji 27 ogrodów przy posesjach na terenie 8 wsi i sołectw. Komisja odwiedziła Roczyny, Targanice Dolne, Sułkowice Łęg, Brzezinkę Dolną, Targanice Wieś, Sułkowice Bolęcinę, Zagórnik, Inwałd i Rzyki.

Oceny dokonano na podstawie regulaminu. Wyodrębniono 4 kategorie ogrodów o podobnym charakterze.

Komisja zadecydowała o przyznaniu następujących miejsc w ogólnej klasyfikacji:

Kategoria "Posesje rekreacyjne"

1. Nazarewicz-Łęgowska Janina
1. Rodzeń Maria
2. Juszczyk Małgorzata
2. Gabryl Krystyna
3. Jarzyna Agata
3. Mieszczak Zofia

Kategoria "Ogrody produkcyjno–wypoczynkowe"

1. Kurdziel Aneta
1. Kierpiec Renata
2. Walusiak Krystyna
2. Babik Anna
2. Kryska Zofia

Kategoria "Posesje wiejskie"
1. Bury Alicja
1. Wysogląd Jadwiga
2. Konas Magdalena ,Dawid
2. Kołodziejczyk Henryka
3. Osowska Helena
3. Kierpiec Stanisław

Wyróżnienie - Bizon Aleksandra

Kategoria: "Ogrody po latach"

1. Graca Włodzimierz
2. Łężniak Małgorzata
3. Markowska Halina
4. Mazanek Zuzanna
5. Mieszczak Lucyna, Zbigniew
6. Okrzos Dorota
7. Potoczny Małgorzata
8. Wiśniowska Bożena
9. Zawada Halina

Tradycyjnie - jak co roku na stoisku Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich można było posmakować lokalnych przysmaków!

Nie zabrakło również pięknych wyrobów rękodziała. Od lat jedną z mistrzyń tworzenia sztucznych kwiatów jest działaczka SGW Halina Brzagacz - mieszkanka Roczyn, która nie tylko sama tworzy wspaniałe kwiaty i kompozycje, ale też uczy tej sztuki swoje koleżanki, podczas kursów organizowanych przez Stowarzyszenie.

Podczas dożynek można było posmakować lokalnych przysmaków w namiocie KGW Roczyny i SGW Andrychów!

Pyszna maślanka!

Masło i chleb. Tego z prawdopodobieństwiem bliskim 100% nie kupicie w żadnym supermarkecie.

Mówimy Wam - jest różnica! Warto chociaż raz spróbować tego smaku, żeby wiedzieć co tracimy jako naród i jako ludzie.

Uroczystości ubogaciła swoim występem Orkiestra Dęta OSP Roczyny.

Gospodynie SGW przygotowały mnóstwo porcji placków drożdżowych z serem, śliwkami i jabłuszkiem oraz chleb ze smalcem. Częstowano również kanapkami ze świetnym smalcem przygotowanym przez Panią Annę Wolas.

A teraz ciekawostka! Swojski żółty ser! Robiła go Zosia Kuźma - mówią jej koleżanki ze stoiska Koła Gospodyń Wiejskich w Roczynach! Ona wszystko umie! Piecze, gotuje, dekoruje - ona tutaj 90% pracy wykonała - również tych dekoracji, które są w naszej wsi.

Pani Zosiu! Dziękujemy za Pani pracę!

Podczas dożynek odbył się konkurs na najpiękniejszy wóz i zaprzęg konny.

Drugi raz podczas Gminnych Dożynek Andrychowska Inicjatywa wraz z Fundacją Nasza Gmina Andrychów i ASTeK, przy finansowym wsparciu lokalnych firm - Zink Serwis i Kompletu Plus, a także Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie w ramach akcji "Ratujmy polskie tradycyjne rolnictwo" zorganizowała paradę furmanek, do których zaprzęgnięto konie pracujące na codzień z człowiekiem. Jest w tym połączeniu coś szczególnego! Tam gdzie zawodzą maszyny - nadal człowiek z pomocą zwierząt okazuje się być niezastąpiony.

Niestety. Liczba koni z roku na rok spada. Ma to związek nie tylko z rozwojem i mechanizacją rolnictwa. Coraz większe areały uprawne w naszych okolicach leżą odłogiem. Młodzi ludzie wyjeżdżają ale przyczyna likwidacji upraw w terenach górzystych, gdzie dotąd najlepiej spisywał się właśnie koń, będąc nieodłącznym pomocnikiem rolnika tkwi gdzie indziej. Zapytany o nią gospodarz powiedział nam, że brak opłacalności produkcji w takim terenie wiąże się z bardzo dużym wzrostem ilości zwierzyny w lasach. W naszej okolicy dużo jest dzików, które potrafią jednej nocy zniszczyć wielkie pole ziemniaków. Dużo jest również saren.

Piękne, silne i potężne zwierzęta - nieodłączny elementem dawnej, tradycyjnej polskiej wsi jeden po drugim odchodzą w przeszłość. Utrzymanie takiego zwierzęcia kosztuje bardzo dużo, a pracy którą można razem z nim wykonać jest coraz mniej.

Furmani poproszeni zostali przez organizatorów o przystrojenie zaprzęgów i uczestnictwo w korowodzie. Konkurs na najpiękniej przystrojony zaprzęg, w którym nagrodzono furmanów wygrał rolnik z Bolęciny - Pan Łukasz Michałek. Nagrodę wręczał sołtys Roczyn.

Oto zwycięski zaprzęg - wóż drabiniasty z dwoma koniami pociągowymi!

... a to - współautorzy sukcesu! :)

Ogóreczki! Przepis i wykonanie - Władysława Cholewka! Powiemy Wam krótko - IDEALNE!

Sapka ze skwarkami i ogóreczkiem! Pyszności!

Mażoretki z Republiki Czeskiej i Polski - otrzymały od roczyńskiej publiczności wielkie brawa!

Młode mażoretki z Roczyn od nowa rozpoczynają "walkę" o zaszczytne tytuły, które kilka lat temu zdobywały ich poprzedniczki.

Podziękowania i dyplomy uznania dla organizatorów i współorganizatorów imprezy.

Jak wspominaliśmy - dożynki uświetnił swoim występem Ludowy Zespół Pieśni i Tańca "Andrychów".

Po zakończonej części artystycznej - po południu przybyłym gościom dożynkowym przygrywał do tańca zespół INTRO.

Jarosław Skupień


wins