Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich
w Andrychowie |
Tradycja i teraźniejszość |
|
|
|
|
|
|
VII Powiatowy
Konkurs Potraw Wigilijnych
Wieprz 2006 |
|
|
Dwadzieścia suto zastawionych stołów przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich - pojawiło się 2 grudnia w sali Domu Strażaka w Wieprzu!
Andrychów, Brzezinka, Inwałd, Roczyny, Rzyki, Sułkowice Łęg, Sułkowice Bolęcina, Targanice Dolne, Targanice Górne, Zagórnik, Głębowice, Gierałtowice, Gierałtowiczki, Frydrychowice, Nidek, Przybradz, Wieprz, Koziniec (gm. Mucharz), Woźniki (gm. Tomice), Stanisław Górny
Koła Gospodyń Wiejskich często uczestniczą i pomagają w różnego rodzaju imprezach organizowanych na terenach gmin wchodzących w skład powiatu wadowickiego.
Spotkania seniorów, turnieje wiosek, dni powiatu, dni miast, stoły wigilijne i wielkanocne to tylko niektóre ze wspólnych przedsięwzięć. Nic dziwnego, że Starostwo Powiatowe w Wadowicach chętnie patronuje tego typu regionalnym przedsięwzięciom!
Panie i Panowie - to był trzynasty ! pechowy Stół Wigilijny ! Pechowy oczywiście dla tych, którzy nie przybyli na tak wspaniałą i ... smaczną ... imprezę!
A poniżej - stoły wigilijne przygotowane przez poszczególne KGW :
Koło Gospodyń Wiejskich - RoczynyKuleczki rybne w sosie miodowo - rodzynkowym
- 1 kg filetów z mintaja lub innej niezbyt tłustej ryby
- 1 cebula,
- 1 jajko,
- majeranek,
- sól, pieprz, bułka tarta do obtoczenia, olej.
Bułkę moczymy w wodzie, odciskamy. Filet przepuszczamy przez maszynkę do mielenia, następnie mielimy pokrojoną cebulę i bułkę. Dodajemy do masy jajko i przyprawy. Z wymieszanej dokładnie masy formujemy kuleczki i obtaczamy w bułce tartej. Smażymy n oleju, odwracając, na małym ogniu.
Sos:
10 dkg rodzynek namoczyć w wodzie; 4 łyżki miodu; 3 łyżki musztardy;3 łyżki przecieru pomidorowego; 1 łyżka masła; sól; pieprz; szczypta chili.
Do roztopionego masła dodać przecier pomidorowy, musztardę, miód, 1 litra wody, rodzynki i przyprawy, następnie wszystko zagotować. Tak przygotowanym sosem polać kuleczki.
Śledzie z ananasem i rodzynkami
- 1 kg śledzi solonych
- 1 puszka ananasów
- 10 dkg rodzynek
- 3 cebule czerwone
- 3 łyżki majonezu
- pieprz
Śledzie namoczyć w wodzie lub mleku, odcisnąć i pokroić na kawałeczki. Rodzynki namoczyć w soku z ananasa. Cebule posiekać i przelać gorącą wodą. Ananasy pokroić. Wszystkie składniki wymieszać dodając majonez i pieprz.
|
Koło Gospodyń Wiejskich - Koziniec (gmina Mucharz) |
Koło Gospodyń Wiejskich - NidekKarp faszerowany
1 kg karpia, sól, pieprz lub przyprawa do ryb, oliwa.
Farsz: 2 łyżki tartej bułki, duża łyżka masła, żółtko, 2 łyżki rodzynek, łyżka posiekanej natki pietruszki, sól, pieprz, 2 łyżki letniego mleka.
Ryba powinna być w całości z niewielkim rozcięciem po wypatroszeniu.
Farsz: Tartą bułkę zalewamy mlekiem. Rozcieńczamy masło z żółtkiem, dodajemy namoczoną bułkę, rodzynki i natkę pietruszki. Całość wyrabiamy na jednolitą masę i przyprawiamy do smaku.
Nadziewamy karpia, zszywamy lub spinamy go, polewamy oliwą i układamy w rynieczce do pieczenia ryb. Pieczemy od 40 - 60 minut. Ryba powinna być ładnie zarumieniona. Podajemy pokrojoną w niezbyt grube dzwonka.
|
Koło Gospodyń Wiejskich - FrydrychowiceKarp w galarecie
- 1,20 karpia
- 3 cebule
- 1 marchewka
- 1 pietruszka
- kawałek selera
- sól, pieprz, łyżeczka cukru
- 2 łyżeczki żelatyny
Karpia pokroić na dzwonka, osolić, popieprzyć, można skropić sokiem z cytryny, odłożyć na 1 godzinę .
Wszystkie warzywa pokroić we wstążki lub słupki, ułożyć w płaskim rondlu i zalać 2 szklankami wody. Na wywarze ułożyć dzwonka ryby, dodać soki, cukier, doprowadzić do wrzenia i bardzo powoli gotować. Naczynie szczelnie przykryć i gotować ok. 1 godziny.
Żelatynę zalać 1 szklanki zimnej wody, a gdy napęcznieje, włożyć do rondla z rybą i jeszcze chwilę pogotować. Unikać odkrywania naczynia w czasie gotowania.
Rybę pozostawić do ostudzenia zakrytą w w/w naczyniu.
Przed podaniem podzielić, odcinając nieregularne porcje galarety z całymi dzwoneczkami ryby, ułożyć na półmisku razem z zestudzonymi w galarecie warzywami.
Udekorować zieloną pietruszką i plasterkami cytryny.
Można też po ugotowaniu dzwonki ryby wyjąć, ładnie ułożyć na półmisku, wywar odcedzić i dodać napęczniałą żelatynę. Zagotować chwilę i zalewać rybę na półmisku, udekorowaną.
|
Koło Gospodyń Wiejskich - Woźniki |
Koło Gospodyń Wiejskich - Sułkowice Łęg |
Koło Gospodyń Wiejskich - Brzezinka |
Koło Gospodyń Wiejskich - Wieprz |
Koło Gospodyń Wiejskich - Głębowice |
Koło Gospodyń Wiejskich - Rzyki |
Koło Gospodyń Wiejskich - Przybradz |
Koło Gospodyń Wiejskich - Andrychów |
Koło Gospodyń Wiejskich - Zagórnik |
Koło Gospodyń Wiejskich - Targanice Dolne |
Koło Gospodyń Wiejskich - Gierałtowice |
Koło Gospodyń Wiejskich - Stanisław Górny |
Koło Gospodyń Wiejskich - Gierałtowiczki |
Koło Gospodyń Wiejskich - Inwałd |
Koło Gospodyń Wiejskich - Targanice
Karp po staropolsku
Oczyścić karpia, przyprawić solą i pieprzem, posmarować masłem, posypać mąką krupczatką, piec w piekarniku. Pod koniec pieczenia polewać zalewą. 3 jajka wymieszane z 1 szklanką mleka, sól, pieprz, zapiec.
Pijane pstrągi
Pstrągi oczyścić, skropić cytryną, przyprawić, usmażyć w patelni na maśle. Przełożyć do naczynia żaroodpornego, zalać sosem i zapiec.
Sos :
- 100 ml wiśniówki
- 100 ml czystej wódki,
- 100 ml werhmutu,
- 250 ml konfitury wiśniowej,
- sok z cytryny, cukier, pieprz.
Dobrze zmiksować, zalać pstrągi i zapiec
|
Koło Gospodyń Wiejskich - Sułkowice Bolęcina
Ryba w sosie cebulowym
- 1 kg panierowanych kostek lub paluszków z ryby morskiej
- 1 kg cebuli
- szklanka oleju
- 3 łyżki octu winnego
- mały słoiczek koncentratu pomidorowego
- 2 liście laurowe
- 4 - 5 ziarenek ziela angielskiego
- kilka plasterków cytryny
- natka pietruszki
- 1 - 2 łyżeczki cukru
- pieprz, sól
Rybę usmażyć na połowie oleju. Cebule obrać, pokroić na krążki i ugotować z zielem angielskim i liściem laurowym w szklance wody i pozostałym oleju. Gdy cebula będzie miękka, dodać koncentrat pomidorowy, ocet i cukier, doprawić do smaku, jeszcze raz zagotować, ciągle mieszając. Usmażoną rybę ułożyć na półmisku. Obłożyć sosem, przybrać natką pietruszki i plastrami cytryny. Odstawić do ostygnięcia. Podawać na zimno z pieczywem
Karp ze śliwkami
- 1 kg karpia
- 25 dag mrożonych śliwek
- pół szklanki czerwonego wytrawnego wina
- 3 - 4 łyżki oliwy
- łyżka mąki
- cynamon
- goździki
- imbir
- sok z cytryny
- sól
- pieprz
Oczyszczonego i sprawionego karpia umyć, pokroić na dzwonka, posolić, odstawić na pół godziny w chłodne miejsce. Śliwki opłukać, wydrylować i zmiksować z winem i przyprawami. Rybę obtoczyć w mące, zrumienić na oliwie z obu stron. Ułożyć w żaroodpornym naczyniu, polać sosem i zapiec.
|
Tegoroczny Konkurs Stół Wigilijny 2006 zaszczycili swoją obecnością : Wojewoda Małopolski - Andrzej Mucha, Przewodniczący Rady Powiatu Wadowickiego - Zbigniew Mieszczak, Starosta Powiatu - Teresa Kramarczyk z mężem Andrzejem Kramarczykiem, Przewodniczący Rady Miejskiej Andrychowa - Krzysztof Kubień, Burmistrz Andrychowa - Jan Pietras, Proboszcz Parafii Św. Macieja w Andrychowie - Ks. Stanisław Czernik, Przewodniczący Rady Gminy Wieprz - Stanisław Wysogląd, Wójt Gminy Wieprz - Małgorzata Chrapek, Proboszcz Parafii w Wieprzu Ks. Stefan Klajman, Wójtowie Gmin Osiek, Mucharz, Tomice, Członkowie Zarządu Rady Powiatu Wadowickiego, radni powiatowi i gminni, honorowi członkowie SGW, przedstawiciele fundatorów nagród, dyrektorzy, redaktorzy i cały lud Boży.
Wybaczcie, że nie wymienię wszystkich z imienia, nazwiska i funkcji - ale na sali było ponad 500 osób! i każda na swój sposób miała udział w tym wielkim przedsięwzięciu. Myślę też, że nie obrazicie się za nieco żartobliwy ton tego fotoreportażu - ale takie właśnie są imprezy prowadzone przez SGW - pełne humoru i żartu, dobrej zabawy w gronie znajomych.
Ale najważniejsze - są bardzo smaczne :)
Karp w sosie śmietankowym, kompoty z suszonych owoców, kulebiak, mus rybny w cieście ptysiowym, pijany pstrąg, żur z grzybkami, zraziki rybne w sosie, wszelkie rybki w galarecie, barszcz czerwony podgrzewany, karp migdałowy, śledź po żydowsku, sałatka kanadyjska, karp ze śliwkami, karp z grilla, pasztet z karpia, pieczrki w zalewie, śledź w zalewie, ryby po grecku, łosoś w galarecie, pasztety grzybowe, ślimaki śledziowe, o ciastach oczywiście nie wspominam i złoty makaron - ale ... wyłącznie do podziwiania.
Jaka szkoda że nie można cofnąć czasu!
Nie byłbym sobą - gdybym nie spisał dla siebie - a przy okazji dla Was - trzech super przepisów!
Oto one :
Super sałatka kanadyjska
Białą kapustę oraz cebulę poszatkować i zasolić, zostawić na 24 h. Przygotować zalewę (woda, ocet, sól, cukier) Do kapusty dodać papryke czerwoną i odrobinę ostrej papryki czuszki, Pasteryzować 15 minut
Super Śledzie
1,5 l wody, szklanka oleju, szklanka octu, cukier, sól, liść laurowy, angielskie ziele. Zielone śledzie posmarować musztardą i zwinąć w rolmopsa, ułożyć w garnku, zalać zalewą, zagotować. Po zagotowaniu - zaraz odstawić i ... czekać - im dłużej tym są lepsze :)
Super karp ze śliwkami
Karpia opiec w mące. Przygotować zalewę - 1/2 szklanki wina, 25 dkg śliwek mrożonych, zmiksować, dodać goździki, cynamon, cukier, sok z cytryny, zalać dzwonki z karpia i zapiec w piekarniku - 10-15 minut
A to wszystko można podać na pięknie przygotowanym stole. A szczególnie gustownie urządzony był stół z Targanic!
Jak widać na poniższym obrazku - gospodynie z Targanic - nawet z makaronu potrafią wyczarować Anioła!
W czasie konkursu - przygrywała zgromadzonym gościom orkiestra dęta OSP z Wieprza ...
... śpiewał również chór z Frydrychowic
A poniżej - główny sprawca tego zamieszania :) - Prezes Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie - Czesława Wojewodzic
Na samym początku - jak obyczaj nakazuje - powitano gospodarzy - Chlebem i Solą !
Na każdej z imprez (Stół wielkanocny / Stół Wigilijny) - członkinie SGW przyznają honorowe członkostwo Stowarzyszenia - osobom, które szczególnie zasłużyły się wspomagając prace Stowarzyszenia swoją pomocą
Dlatego też - w obecności wszystkich zgromadzonych gości
Prezes Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie - Czesława Wojewodzic - oznajmiła o fakcie przyznania kolejnym trzem osobom statusu Honorowego Członka Stowarzyszenia.
W tym roku - otrzymali je :
-
Małgorzata Matusiak - Bank Spółdzielczy Andrychów
-
Mirosław Kalota - Skarbnik Urzędu Miejskiego w Andrychowie
-
Adam Kryska - Hurtownia tkanin PAKO - Inwałd
Wielkie brawa ! i głośne sto lat popłynęły z sali w kierunku nagrodzonych - Honorowych Członków Stowarzyszenia!
Na scenie zaprezentowała się Sylwia Turek - z Wieprza k. Andrychowa. Jej recital ubogaciła grą na fortepianie - Jolanta Wąs.
Sylwia Turek jest studentką fizjoterapii na UJ. Andrychowianie mogli niedawno słuchać jej piosenek na "Piosturze" Sylwia na swoim koncie ma liczne sukcesy jak choćby występ w Piwnicy pod Baranami.
Nie samym karpiem żyje człowiek. Zofia Oboza oraz Stefania Zaremba-Matejko oceniły 20 stroików wigilijnych i postanowiły przyznać następujące miejsca za kunszt wykonania i piękno stroików
I miejsce - KGW Roczyny, KGW Targanice Wieś
II miejsce - KGW Frydrychowice, KGW Rzyki
III miejsce - KGW Wieprz, KGW Głębowice
IV miejsce - KGW Sułkowice Łęg
Szczególne wyróżnienie - otrzymało KGW Zagórnik - za stroik będący kopią starego kościółka w Zagórniku - wyjątkowo pracochłonne i piękne dzieło !
Stroiki powędrowały w różne miejsca naszego województwa! Pierwszy - najpiękniejszy zdaniem Jury stroik pojechał do wojewody!
Kolejne stroiki otrzymali - Andrzej Kramarczyk
Teresa Kramarczyk - Starosta Powiatu Wadowickiego
Burmistrz Andrychowa Jan Pietras
Wójt Gminy Wieprz - Małgorzata Chrapek
Wójt Gminy Osiek
oraz przedstawiciele sponsorów - Jerzy Chylewski - prezes MSH Wizan i Pani Małgorzata Matusiak - Bank Spółdzielczy Andrychów
Tak więc - wyróżniony - przepięknie wykonany stroik z Zagórnika - pojedzie do Banku Spółdzielczego
W trakcie wieczoru - nie mogło zabraknąć degustacji wspaniałych potraw przygotowanych przez Gospodynie ze Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich biorące udział w konkursie
W trakcie wieczoru, zgromadzonym gościom przekazana została bardzo miła informacja.
Nie lada zaszczyt spotkał w tym roku Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie!
SGW otrzymało wyróżnienie w konkursie o nagrodę Marszałka Województwa Małopolskiego "Kryształy Soli" dla najlepszych organizacji prowadzących działalność pożytku publicznego w kategorii Kultura w roku 2006! W uzasadnieniu możemy przeczytać piękne słowa uznania : Za unikalne połączenie działań na rzecz propagowania kultury wiejskiej, sztuki ludowej, rękodzieła oraz pielęgnowania tradycji regionalnej z działaniami na rzecz integracji i aktywizacji społeczności lokalnej, kreowania i promocji przedsiębiorczych postaw społecznych. Ponadto za promocję zdrowego stylu życia wśród społeczności wiejskiej, zwłaszcza na rzecz poprawy życia i pracy kobiet wiejskich, a w szczególności za działalność opartą wyłącznie na pełnej pasji i pozytywnej energii pracy członkiń - podpisano - Marek
Nawara - Marszałek Województwa Małopolskiego
Za taką nagrodę ! powinno się wznieść toast ! A jak toast to najlepiej specjalnie w tym celu przygotowaną nalewką babuni.
Panowie śpiewający w chórze z Frydrychowic - otrzymali zadanie wyłonienia spośród 16 nalewek babuni - tę jedyną.
Próbowano, próbowano, próbowano - i wypróbowano! A poniżej miejsca gdzie można się zaopatrzyć w najlepsze zdaniem Jury nalewki :
1 miejsce : KGW Targanice Dolne - Nalewka "Warzonka"
2 miejsce : KGW Stanisław Górny - Nalewka malinowa
3 miejsce : KGW Sułkowice Łęg - Nalewka malinowa
Jeśli komuś będzie mało - może jeszcze zajechać po nalewki które wyróżniono :
Do Wieprza - po Wino wieloowocowe
Do Gierałtowic - po Nalewkę z aronii
Aby ktoś mógł nagrodę dać - ktoś inny musi ją ufundować. A nagrody w tym roku ufundowali :
-
Starostwo Wadowickie
-
UM Andrychów
-
UG Wieprza, Osieka, Mucharz, Tomic
-
MSH Wizan
-
Protech Gierałtowice - Jan Krupnik
-
Fundacja Samorządność i Demokracja - Zbigniew Grzyb
-
Bank Spółdzielczy w Andrychowie
-
Maspex Wadowice
-
Hurtownia tkanin PAKO - Inwałd - A Palkij, Adam Kryska
-
Firma Wela Targanice EiW Augustyniak
-
Agencja Ubezpieczeniowa Sordyl JiJ Sordyl
-
Firma rodzinna LiZ Mieszczak
-
Zofia Chrapkiewicz
-
ODR Wadowice
-
Piekarnictwo i cukiernictwo Władysław Rajda - Roczyny
-
Firma Kazmar - Kazimierz Smyrak - Roczyny
-
Czesław Rajda
-
Firma Produkcyjno Handlowa Józef Brzazgacz
-
Wdowik Marek
-
Stefan Jakubowski
Zanim to nastąpiło - pięcioosobowe Jury miało wyjątkowe trudne - chociaż bardzo smaczne zadanie do wykonania. Wiem coś o tym :) ponieważ to ja byłem tą piątą osobą w Jury :)
Mirosława Antos wraz z Alicja Kolasą (obie Panie z Powiatowego Ośrodka Doradztwa Rolniczego) oraz Jadwiga Sopicka - instruktor żywienia a także Michał Cielebon - redaktor oraz ja :) autor tego tekstu i fotografii :) długo musieliśmy się zastanawiać nad ostatecznym werdyktem.
W tym roku oceniano suma! Jakiego suma ??? zapytacie ???
No więc już tłumaczę - oceniano estetykę, dobór potraw, walory smakowe, potrawy z karpia i suma :) ... tych czterech kategorii dawała ostateczny wynik w klasyfikacji końcowej :)
Wszystkie Koła biorące udział w konkursie (nie mówię tu oczywiście o kołach od roweru, który był nagrodą) otrzymały nagrody o identycznej wartości. Prawie wszystkie nagrody były zapakowane - poza jedną - samonaprowadzającym się rowerem - który jedzie wyłącznie po trasie - dom właściciela - sklepy Wizanu :)
Wróćmy jednak do konkursu i jego wyników ! Panie i Panowie ...
Wyróżnienia w konkursie otrzymują : Andrychów, Brzezinka, Inwałd, Roczyny, Sułkowice Łęg, Zagórnik, Nidek, Przybradz, Wieprz, Koziniec (gm. Mucharz), Woźniki (gm. Tomice), Stanisław Górny
II Miejsca : Głębowice, Gierałtowiczki, Targanice Dolne, Rzyki
I Miejsca Gierałtowice, Sułkowice Bolęcina, Targanice Wieś
i najważniejsze ! GRAND PRIX - otrzymało Koło Gospodyń Wiejskich z Frydrychowic!
Nie obyło się oczywiście bez hucznego sto lat zaśpiewanego przez całą salę dla zwycięzców tegorocznego konkursu!
Nasza tradycja jest jednocześnie naszym wielkim bogactwem. Region Małopolski, a więc i powiatu wadowickiego - szczególnie piękny jeśli chodzi o walory turystyczne, wzbogacony przepysznymi lokalnymi potrawami ma wielką szansę w nowoczesnej Europie. Tym - między innymi - wygramy Europę! stwierdził Wojewoda Małopolski - Andrzej Mucha
A teraz - pytanie za 1000 punktów.
Jak myślicie - patrząc na poniższe zdjęcie - czy impreza zorganizowana przez Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich z Andrychowa znalazła uznanie w oczach wojewody?
O ile w dyscyplinach sportowych wyniki zmagań są możliwe do porównania o tyle w tego typu konkursach bardzo trudno jest ocenić i wybrać najlepszych. Wszystkie przygotowane stoły były zwycięskie. Bo jak ocenić smak, regionalne dodatki, receptury skrywane w niektórych domach od pokoleń! Konkurs ten to przede wszystkim dobra zabawa. Okazja do spotkania się w szerszym gronie, rozmowy, wspólnego śpiewu.
Pomysł zorganizowania imprez pojawił sie 6 lat temu. Pomysłodawcy - Czesława Wojewodzic (prowadząca imprezę - Prezes SGW) wraz ze Zbigniewem Mieszczakiem - obecnym przewodniczącym Rady Powiatu zapoczątkowali tą niecodzienną historię, która w tym roku ma już swój trzynasty odcinek.
Organizatorami konkursu było Stowarzyszenie Gospodyń wiejskich w Andrychowie oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Wieprzu - które otrzymało od zgromadzonych gości szczególne brawa za wspaniałe przygotowanie tej niecodziennej imprezy dla ponad 500 !!! gości !!!
Współorganizatorami imprezy byli :
Starostwo Powiatowe w Wadowicach
Urząd Miejski w Andrychowie
Urząd Gminy Wieprz,
Małopolska Spółdzielnia Handlowa Wizan w Andrychowie
Bank Spółdzielczy w Andrychowie
I to już koniec. Dzisiaj pobiegłem szybko do sklepu aby zaopatrzyć się w śledzie do przepisu na Super Śledzie. Pani sprzedawczyni na moje pytanie czy są "zielone śledzie" - odpowiedziała - "hmmm - u nas to tylko Pan kupi takie srebrne" :)
No i niestety musiałem udać się do innej placówki.
Śledzie właśnie się studzą, fotoreportaż - prawie skończony, a kolejna impreza - dopiero za kilka miesięcy - Stół Wielkanocny. No cóż - poczekamy :)
Jarosław Skupień
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|