65 lecie MSH "WIZAN" w Andrychowie
10. czerwca 2010 r. 65 lecie działalności obchodziła Małopolska Spółdzielnia Handlowa "WIZAN" w Andrychowie. Od początku działalności SGW w Andrychowie - MSH "Wizan" należy do największych dobroczyńców naszego Stowarzyszenia.
Gościnnie wystąpił Chór KGW Sułkowice Łęg z 4 piosenkami.
Podziękowanie za współpracę przygotowała Prezes SGW Czesława Wojewodzic. Specjalne podziękowania Prezes SGW w Andrychowie złożyła na ręce Pani Heleny Fryś i P. Jerzego Karkoszki.
„Spółdzielczość dowartościowuje człowieka
Chroniąc słuszne sprawy osoby ludzkiej"
/Jan Paweł II/
Panie Przewodniczący- Panie Prezesie, Szanowni Goście.
W imieniu Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie – oraz w imieniu własnym na ręce Przewodniczącego Zebrania - składam serdeczne podziękowanie za pomoc jaką obdarzane jesteśmy i wspierane w naszej pracy na rzecz swojego środowiska – a więc i także środowiska na którym działa Spółdzielnia.
Spółdzielnia – stała się dla nas instytucją bliską o mocnych fundamentach i wielkim sercu. W środowisku lokalnym – to otwarta firma – widoczna i rozpoznawalna poprzez sieć handlową – ale także rozpoznawalna przez swą dobroczynność dla innych organizacji – z czego i Gospodynie korzystają.
Od lat Spółdzielnia – oprócz realizacji podstawowych zadań Statutowych - realizuje także idee Spółdzielczości jak wspieranie kultury, pomoc innym , sianie dobra na swym terenie działalności. Toteż powiedzenie o Spółdzielni wyczytane w kalendarzu Spółdzielczym jest jak najbardziej na miejscu ,a brzmi tak: „ Spółdzielnia jest biznesem, ale jeśli jest tylko biznesem – to jest złym interesem”
Okazuje się, że dobrym rozwiązaniem jest połączenie biznesu z sercem, dobroczynnością i otwarciem się na potrzeby innych – to bardzo łączy i przywiązuje. Korzystając z tej dobroczynności – wiążemy i utożsamiamy się ze Spółdzielnią – myślimy i rozmawiamy o jej sukcesach i problemach – a przez to staje się ona silniejsza.
Odjąć Spółdzielni jej idee, byłoby tym samym, co odjąć miłości jej uduchowienie - słowa Marii Dąbrowskiej.
Zycie pokazuje, że ludzie szukają dobra i ciepła, stabilności i wsparcia. Takim wsparciem dla Gospodyń stała się Spółdzielnia. Obecnie istnieje powiedzenie wśród nas, że mamy swój Bank – Bank Spółdzielczy i swoją Spółdzielnię „WIZAN”.
„Masz tyle ile Ci dano„ – mówi powiedzenie. Łaskawy los i natura obdarzyła każdego z Nas jak tu siedzimy innym talentem. – bowiem wszystko co mamy jest darem: talenty, wielkie serce, ludzie pomagający okoliczności i tylko w takim ujęciu – sukces zyskuje prawdziwy wymiar. Sukces jest potrzebny każdemu z nas – potrzebny jest także naszej Spółdzielni. Jeżeli dziś każdy z nas swój talent skieruje w jej kierunku – to przyszłość Spółdzielni rysuje się wspaniale – czego pragnę bardzo – jako osoba związana ze spółdzielnia od 1975 roku. To tu poznałam czym jest Spółdzielnia, zasady pracy i funkcjonowania, Ośrodka Nowoczesna Gospodyni, Spółdzielnie Uczniowskie, Kluby Rolnika itp. Dziś mamy troszkę inną Spółdzielnie - ale mamy. Umiejmy to docenić.
Oddaję dziś w prezencie w dniu święta Spółdzielni i swój talent w postaci siania dobra ziarnem zaszczepionym Spółdzielczością wśród Gospodyń, i lokalnej społeczności, mając jedną nadzieję – dalszy rozwój Spółdzielni. – bowiem nie szukajmy cudów ani cudotwórców – ale połączeni wspólnie możemy osiągnąć bardzo wiele.
Panie Przewodniczący
Gdy się kocha ludzkie serce – to otula się go płatkami róż – by było szczęśliwe, pozbawione trosk i by biło jak najdłużej – bo człowiek żyje- póki serce bije. Przez dalszą pracę – pragniemy otoczyć Spółdzielnię takimi płatkami róż w postaci dobrych uczynków, dobrych słów, życzliwości – aby istniała i służyła wszystkim, którzy swe losy te zawodowe i finansowe z nią związali. Niech to ciepło i serdeczność płynąca z naszych serc – dotrze do wszystkich działaczy i ogrzeje ich serca.
Zycie jest twarde ale od nas zależy, czy zetrze nas na miazgę, czy wypoleruje. Spółdzielnio życzę Ci abyś lśniła swym blaskiem - a wszystkim zebranym i związanych ze Spółdzielnia – wszystkiego dobrego, pamiętając, że tylko wspólne działanie prowadzi do sukcesu.
Czesława Wojewodzic
|