Andrychów, 27. listopada 2011 r.
W ramach zadania : "Wiedza o tradycji szansą dla pokoleń" (Umowa nr. I/753/EK/1283/11 z dnia 13 lipca 2011. Program o nazwie "Wiedza o tradycji szansą dla pokoleń") Stowarzyszenie Gospodyń Wiejski w Andrychowie zorganizowało międzypokoleniowy kurs - "Kwiat pięknem i tradycją"
W kursie uczestniczyło 12 osób – seniorki i młodzież, które aktywnie spędziły czas nabywając nową wiedzę i praktyczne umiejętności. W ramach podjętych działań dla 50 osób została zorganizowana konferencja na temat "Od tradycji do nowoczesności" połączona z wystawą "Cztery magiczne przedmioty mojej babci". Zorganizowano również wystawę wykonanych kwiatów.
Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie podczas prowadzonej dotąd działalności spotykało się z wieloma przejawami monotonii ogarniającej ludzi na terenach wiejskich. Głównym powodem takiego stanu był i jest brak inicjatyw i miejsc, gdzie społeczność wielopokoleniowa mogłaby się spotkać i nawiązać kontakt, wymieniając się wiedzą, a przy okazji robić coś dobrego i pożytecznego dla samych siebie i lokalnej społeczności.
W dzisiejszym świecie mieszkańcy wsi po 55 roku życia postrzegani są przez środowisko jako bierne ogniwa życia społecznego. Tzw. "Młodzi emeryci". Należy podjąć wszelkie działania by seniorzy byli inaczej postrzegani. To właśnie oni posiadają wiedzę i mogą ją przekazać młodszym pokoleniom. Młodzieży potrzebny jest inny punkt widzenia, nowe zainteresowania - a tradycja z pewnością do nich należy.
Kurs kwiatów z bibuły i rozmowy o tradycji są w stanie połączyć te dwa zwykle rozdzielone środowiska, a zdobyte umiejętności mogą przydać się w dalszym życiu młodych ludzi, ucząc nie tylko umiłowania piękna, ale też cierpliwości i wnikliwej obserwacji świata. Seniorzy również zyskują - robiąc coś dobrego, przekazując swoją wiedzę koleknym pokoleniom.
Adresatami zadania były członkinie SGW, które poprzez rekrutację prowadzoną przez KGW wzięły udział w projekcie. Wybrano gospodynie w wieku od 55-70 lat. Do projektu zaproszono zainteresowaną młodzież z kilku lokalnych szkół, korzystając z dobrego kontaktu SGW ze szkołami i świetlicami wiejskimi.
Głównym celem spotkań była aktywizacja Seniorów do pracy na rzecz społeczności lokalnej przy wykorzystaniu ich wiedzy i umiejętności, kompetencji poprzez kontakt z młodszym pokoleniem. Młodzież także jest chłonna wiedzy o tradycji, nauczenia się czegoś nowego. Seniorzy są jakby zobowiązani przekazywać im posiadaną w tym zakresie wiedzę. Dlatego też SGW chce uczyć na tym i podobnych kursach wykonywania tradycyjnych kwiatów z bibuły, chcąc poprzez wystawę pokazać to, że piękno może powstawać nie tylko w wyspecjalizowanych pracowniach, ale też może być dziełem nas samych - może być przedmiotem wykonanym przez babcię, mamę, siostrę, córkę. Wystarczy tylko wyjść z domu i zechcieć dzielić się wiedzą lub być gotowym na jej pozyskanie. To daje wiele radości i zadowolenia z faktu, że nasza wiedza może być dalej przekazywana i w szybkim okresie czasu - widzimy jej efekty!
W ramach zadania odbył się 50. godzinny kurs wykonywania kwiatów. Zorganizowano również konferencję i wystawę kwiatów.
Wszystkie planowane działania składające się na realizację zadania były poczynione w celu połączenia pokoleń oraz wykorzystania potencjału Seniorów. W miesiącu czerwcu powołano koordynatora, który czuwał nad sprawnym przebiegem realizacji projektu. Koordynator zadbał o poczęstunek i zakup materiałów na kurs.
Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu: