Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich
w Andrychowie

Aktualności

„Kreatywna jesień życia”

Jednym z głównych zadań Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie jest pomoc osobom starszym - seniorkom, działaczkom Kół Gospodyń Wiejskich, które ze względu na swój wiek nie mogą czynnie uczestniczyć w działaniach KGW.

Stowarzyszenie już po raz 6 otrzymało dotację i zrealizowało program Województwa Małopolskiego z obszaru pomocy społecznej w zakresie wspierania funkcjonowania społecznego oraz przeciwdziałania wykluczeniu osób starszych. W ramach tegorocznego projektu pn. „Kreatywna jesień życia”, realizowanego w okresie od 1.06.2018 r. do 30.11.2018 r., seniorzy mogli uczestniczyć w specjalnie dla nich zorganizowanych kursach i warsztatach.

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym z budżetu Województwa Małopolskiego.

 

Podczas realizacji programu jego uczzestniczki mogły uczestniczyć w:

  • Kursach:
    • „Sztuczne kompozycje kwiatowe na różne okoliczności – wzory kwiatów obecnie i 50 lat temu”,
    • „Szydełkowanie”,
    • „Wyszywanie makatek ludowych”
    • „Wyszywanie gorsetów i bluzek do strojów krakowskich”.
  • Warsztatach:
    • „Wicie wieńca i stroików dożynkowych”
    • „Pyszna kuchnia mojej babci i pieczenie wiejskiego chleba”.

Ponadto beneficjenci zadania zostali zaproszeni do udziału w wyjeździe na dożynki wojewódzkie, w wyjeździe do teatru, w wyjeździe na Spływ Dunajcem oraz w leczniczym wyjeździe na baseny termalne.

Jednocześnie Stowarzyszenie zorganizowało dla 150 osób spotkanie integracyjne z okazji Światowego Dnia Seniora podczas którego mogli obejrzeć wystawę efektów kursów. Spotkanie podkreśliło szczególną wartość ludzi sędziwego wieku, stało się ich świętem, okazją do wyróżnienia i docenienia wartości Seniora.

Innym, bardzo istotnym punktem realizacji zadania, skierowanym do ludzi sędziwego wieku, były odwiedziny przez sprawniejsze seniorki osób starszych, samotnych i niepełnosprawnych w ich domach. Począwszy od września 2018 roku, młodsze seniorki odwiedzały swoje podopieczne średnio raz w tygodniu. Częstotliwość spotkań ustalana była indywidualnie w zależności od potrzeb. Seniorki-wolontariuszki udzielały wsparcia i pomocy.

Stowarzyszenie cały czas podejmuje działania by aktywować gospodynie, odkrywać drzemiące w nich talenty i dzielić się swoją pasją i zainteresowaniami ze społeczeństwem. Program „Kreatywna jesień Życia” to ciekawa oferta, z której skorzystało 65 beneficjentów – 50 młodszych, sprawniejszych seniorek oraz 15 osób starszych, chorych i samotnych.

W ramach programu przeprowadzono kursy, których efekty zaprezentowano podczas wystawy w Miejskim Domu Kultury w trakcie Spotkania integracyjnego z okazji Dnia Seniora.

Zapraszamy do obejrzenia efektów

Kurs wyszywania gorsetów i bluzek do strojów krakowskich - warsztaty i wystawa prac

 

Kurs wyszywania makatek ludowych - warsztaty i wystawa prac

 

Kurs : Sztuczne kompozycje kwiatowe na różne okoliczności – wzory kwiatów obecnie - warsztaty i wystawa prac

 

Kurs szydełkowania - warsztaty i wystawa prac

Podczas realizacji programu zrealizowano również warsztaty!

Warsztat wicia wieńca i stroików dożynkowych

26 sierpnia 2018 r. w Radziszowie (gm. Skawina) odbyły się XX Dożynki Województwa Małopolskiego. Tego rodzaju wydarzenie to czas dziękczynienia za zbiory, ale też możliwość poznawania obyczajów ludowych Małopolski oraz wspólnej zabawy. Świętowanie rozpoczęła uroczysta Msza Święta, po której korowód dożynkowy prowadzony przez Kapelę Ludową z Radziszowa wyruszył do ogrodów parafialnych Kościoła p.w. św. Wawrzyńca. Co roku w ramach dożynek odbywa się Konkurs Wieńca Dożynkowego Województwa Małopolskiego, a zwycięski wieniec reprezentuje nasze województwo na Dożynkach Prezydenckich. W tym roku rywalizację wygrała grupa wieńcowa z Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Tarnów.

32 osobowa delegacja SGW w Andrychowie reprezentująca Gminę Andrychów przekazała Marszałkowi Województwa Małopolskiego Jackowi Krupie piękny stroik dożynkowy, wykonany przez Gospodynie z KGW z Sułkowic Łęgu. Przejazd na dożynki wojewódzkie zrealizowano w ramach programu "Kreatywna jesień życia" przy wsparciu finansowym z budżetu Województwa Małopolskiego. Prezes SGW w Andrychowie Czesława Wojewodzic serdecznie dziękuje wszystkim Gospodyniom, które w tak chłodny i mokry dzień wyjechały jako delegacja Gminy Andrychów na Dożynki, aby reprezentować naszą małą ojczyznę.

Zanim stroik w całej okazałości pojechał na dożynki wojewódzkie - Gospodynie z Sułkowic Łęgu wspólnie zrealizowały pomysł jego wykonania!

 

Warsztaty "Pyszna kuchnia mojej babci i pieczenie wiejskiego chleba"w Sułkowicach Łęgu

W ramach realizacji projektu zorganizowano również warsztaty gotowania niecodziennych potraw, oparte o przepisy nowe, oraz takie, które liczą sobie nawet kilkadziesiąt wiosen! W ramach warsztatów pieczono również kilka gatunków chleba - do wyboru - do koloru! Prowadząca warsztaty - mistrzyni pysznych potraw - Jadwiga Sopicka - dzieliła się z gospodyniami swoim doświadczeniem w pieczeniu chleba. Jeśli spełni się kilka zasad podczas jego przygotowania i pieczenia - nie może się nie udać! Okazuje się, że podstawą wypieku chleba jest odpowiedni sposób jego pieczenia.

Chlebuś gotowy!

Kliknijcie na poniższe fotki - zobaczycie przepisy w powiększeniu

Nie zabrakło również dodatków do "chleba" :) A własciwie to - niezależnych, pysznych dań! Mielone w warzywnej panierce, karkówki z pieczarkami, schabu z sosem serowym i muszelek z brokułami i żółtym serem oraz ziemniaki zapiekane w rękawie!

Tak to wygląda na talerzu!

Co tu mamy? Pyszną i zdrową zupę pokrzywową!

Gospodynie przygotowały również 4 pyszne sałatki! Surówkę z pory i marchwi, sałatkę z kaszą gryczaną, sałatkę z brokułem oraz sałatkę z selerem. Wszystkie przepisy macie powyżej! Warto zrobić! Pycha!

Pora na degustacje!

A na deser - polecamy pyszny placek z cukinii z kokosem! Idealny do popołudniowej kawy!

Czy smakowało? Jak myślicie? Było pyszne! Dziękujemy Pani Jadwidze Sopickiej za podzielenie sie swoimi przepisami na te pyszności!

 

Warsztaty "Pyszna kuchnia mojej babci i pieczenie wiejskiego chleba"w Roczynach

 

Warsztaty "Pyszna kuchnia mojej babci i pieczenie wiejskiego chleba"w Targanicach Dolnych

 

Warsztaty "Pyszna kuchnia mojej babci i pieczenie wiejskiego chleba "w Zagórniku

Nowe przepisy!

Wracamy jeszcze raz do chlebka - na kolejnych fotografiach zobaczycie rok po kroku czynności, jakie trzeba wykonać aby upiec chleb

Przygotujcie wszystkie produkty z poniższej listy

Odmierzcie odpowiednie ilości ziarna, oraz innych produktów

Ziarno odmierzamy - przygotowujemy w odpowiednich ilościach. Trochę ziaren odkładamy na posypanie na wierzch chleb.

Czas na drożdże!

Pokruszone drożdże należy wymieszać z cukrem dodając 4 łyżki ciepłej wody tak mieszankę odstawiamy na 5 minut

Wsypać mąkę do pojemnika - przesiewamy ją pomocą sitka aby ją specjalnie napowietrzyć następnie wszystkie ziarna

Do mąki dosypijemy wszystkie odmierzone wcześniej ilości ziarna, pieprz i sól.

Do mąki dodajemy 4 szklanki letniej wody lub 3 szklanki wody i jedną szklankę kefiru, sól, pieprz oraz rozczyndrożdżowy - następnie wyrabiamy ciasto

Dwie keksówki smarujemy masłem i posypujemy otrębami

Ciasto do wyruszenia kładziemy w ciepłe miejsce

Dwie części i nakładamy do foremek po wyruszaniu ciasta.

W foremkach wygładzamy wierzch chlebka i posypujemy odłożonymi ziarnami. Odstawiamy wszystko do wyrośnięcia

Gdy ciasto wyrośnie tak że będzie na równi z brzegiem foremki wstawiamy je do piekarnika rozgrzanego wcześniej do temperatury 190 stopni i pieczemy jedną godzinę

Po wyjęciu wierzch można posmarować skórką słoniny by bochenki nabrały połysku!

Podczas kursu przygotowano również inne supersmakołyki z powyższych przepisów!

Warsztaty "Pyszna kuchnia mojej babci i pieczenie wiejskiego chleba "w Głębowicach

 

Stowarzyszenie zadbało również o poprawę kondycji fizycznej seniorów, którzy mieli możliwość uczestnictwa w gimnastyce uwzględniającej ich specyficzne potrzeby zdrowotne w aerobiku/gimnastyce/w wodzie oraz w masażu leczniczym.

Zajęcia aqua aerobiku opierają się na dynamicznym wykonywaniu ćwiczeń wykorzystujących opór wody. Ćwiczenia są urozmaicone poprzez zmianę ułożenia ciała, kierunku wykonywania ruchów oraz głębokości zanurzenia. Dzięki temu,że uczestnicy znajdują się  w środowisku wodnym zajęcia są bezpieczne,uniemożliwiają upadek oraz odciążają stawy. Płynie z nich zatem podwójna korzyść:  wysiłek jest bardziej efektowny oraz ryzyko kontuzji jest znacznie mniejsze. Gimnastykę wodną można więc polecić kobietom w ciąży, osobom starszym,otyłym czy niepełnosprawnym. Regularne ćwiczenia pozwalają zachować gibkość, pomagają w redukcji tkanki tłuszczowej, rozwijają siłę mięśniową, zwiększają wytrzymałość organizmu,poprawiają koordynację ruchową, równowagę i co ważne- uwolniają hormony szczęścia, dzięki czemu po zajęciach samopoczucie się poprawia i mamy siłę działać dalej!

Jednym z ważniejszych punktów zadania było zorganizowanie dla 150 osób spotkania integracyjnego z okazji Światowego Dnia Seniora podczas którego uczestnicy mogli obejrzeć wystawę efektów kursów programu. Spotkanie podkreśliło szczególną wartość ludzi sędziwego wieku, stało się ich świętem, okazją do wyróżnienia i docenienia wartości Seniora.

Nie zabrakło pysznego poczestunku, który przygotowały gospodynie KGW z Taganic Górnych.

O piękny wystrój spotkania zadbało Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie - Miejski Dom Kultury

Na wstępnie spotkania - prowadząca - Prezes SGW w Andrychowie Czesława Wojewodzic gorąco podziękowała dyrektor CKiW - Izabeli Bylicy oraz kierownik MDK - Marii Kubicy, za piękny wystrój sali!

W sercu zawsze miej nadzieję, w sercu zawsze radość miej - pod takim tytułem i hasłem rozpoczęła spotkanie organizowane z okazji Dnia seniora Prezes SGW - Czesława Wojewodzic. Od sześciu lat na początku listopada SGW organizuje właśnie takie spotkania - dedykowane specjalnie dla seniorów. Ten rok jest wyjątkowy. W całym kraju zorganizowano mnóstwo imprez patriotycznych. Również gospodynie SGW zrealizowało tego rodzaju imprezę aby uczcić stulecie odzyskania Niepodległości. Z tej okazji organizacja Dnia seniora przesunąła się o kilka dni - poinformowała na wstępie pPrezes SGW.

Jesteśmy na pięknej sali MDK - cieszmy się tym, że jesteśmy tu wszyscy razem! Spotkanie odbywa się w ramach programu z Urzędu Małopolskiego - programu Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej dla seniorów w ramach projektu Kreatywna Jesień Życia. Prezes SGW poinformowała uczestniczki o zasadach programu i realizowanych podczas jego trwania prac.

W spotkaniu uczestniczyły gospodynie i seniorki Kół Gospodyń Wiejskich oraz zaproszeni goście - Prezes MSH Wizan - Jerzy Chylewski oraz burmistrz Andrychowa - Tomasz Żak

Uczestnicy mogli podziwiać wystawę prac wykonanych podczas kursów

w ramach programu zorganizowano również kurs gotowania prowadzony przez Jadwigę Sopicką. Każde Koło w ramach kursu miało zaplanowane spotkanie podczas którego uczono się pieczenia chleba.

Ppracując dla innych ludzi - pracujemy dla siebie. Spotkania gospodyń z seniorami to najpiękniejsze co możemy dać. Przynosimy kawałek serca, rozmawiamy. Pamiętajmy by nie robić jednego - nie wolno tak prowadzić rozmowy żeby przez rozmowę krzywdzić kogoś innego. Jeśli idziemy do innych osób pocieszajmy je. Starajmy się o to żeby razem z nimi cieszyć się życiem. Każdy dzień jest nową radością! To że dzisiaj tu jesteśmy też jest wielką radością.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej opracowało na zlecenie Rządu tak zwaną analizę seniora w Polsce. Okazało się, że ilość seniorek bardzo rośnie. Przyjmuje się wiek seniorów jako 65 lat- każda osoba, która ukończyła 65 lat traktowana jest jako senior. Raport udowadnia, że żyjemy dłużej przez lepszą opiekę zdrowotną, lepszy dostęp do lekarza, lepsze warunki życia. Znikają w Polsce rodziny wielopokoleniowe. Co raz większym problemem staje się samotność. Największy problem pojawia się w miastach gdzie osoby są w mieszkaniach skazane wyłącznie na pomoc sąsiadów. Powstają programy szukające wolontariatu. Będą powstawały organizacje, które w sposób odpłatny będą świadczyły pomoc takim osobom.

Samotność nie pojawia się tam gdzie nie ma ludzi - tylko tam gdzie nie ma nadziei.

W naszym kraju dobra sytuacja seniorów jest wynikiem faktu, że są coraz wyższe emeryturyoraz tego, że dużo seniorów mieszka w rodzinach dwupokoleniowych. Najlepsza sytuacja jest jednak wtedy, gdy seniorzy i rodzina żyją w zgodzie.

Minutą ciszy wspomniano wszystkie te Gospodnie które odeszły w ciągu ostatniego roku.

Podczas spotkania Prezes SGW Czesława Wojewodzic poinformowała zebranych, że Prezes Małopolskiej Spółdzielni Handlowej Wizan Jerzy Chylewski podczas sesji Rady Powiatu otrzymał tytuł zasłużony dla powiatu wadowickiego.

Listę zasłużonych otwiera Św. Jan Paweł II. Jerzy Chylewski rozpoczyna drugą dziesiątkę zasłużonych dla powiatu wadowickiego

Sponsorami spotkania byli:

  • Fundusz Małopolski z programu Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej - Kreatywna jesień życia
  • Miejski Dom Kultury - Centrum Kultury i wypoczynku w Andrychowie
  • Gospodynie z Koła Gospodyń Wiejskich w Targanicach Górnych, które przygotowały poczęstunek

Uczestniczki spotkania wyraziły zgodę na umieszczenie wizerunku oraz udziałw programie. Podczas spotkania przeczytano informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych pozyskanych od osób których dane dotyczą, o następującej treści:

Zgoda na udział w projekcie „Kreatywna jesień życia” Uczestnicy projektu wyrazili zgodę na:

  1. Udział w projekcie „Kreatywna jesień życia” realizowanym  przez Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich Andrychów ul. Starowiejska 22b przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego,
  2. Oświadczam, że zapoznałam/em się z regulaminem uczestnictwa w projekcie i akceptuję jego postanowienia.
  3. Wyrażam zgodę na wykorzystanie materiałów z moim wizerunkiem w celu promocji projektu „Kreatywna jesień życia”oraz działalności statutowej Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie. Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie zastrzega sobie prawo do nieodpłatnego wykorzystywania materiałów audiowizualnych zrealizowanych podczas realizacji projektu „Kreatywna jesień życia”, a w szczególności zdjęć, materiałów filmowych, wywiadów, nagrań dźwiękowych przedstawiających uczestników w celach informacyjnych i promocyjnych projektu. Uczestnicy projektu, a także rodzice, opiekunowie, szkoły delegujące uczestników występów oświadczają, że mają stosowne zgody od rodziców i opiekunów osób niepełnoletnich dotyczące przetwarzania danych osobowych oraz wyrażają zgodę na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z wymogami ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o danych osobowych (tekst jednolity Dz.U. 2016 poz. 922) wyłącznie w celu realizacji, archiwizacji, promocji oraz dokumentacji działań podjętych w projekcie, oraz publikacji tych danych na stronie internetowej www.sgw.andrychow.pl oraz Nowin Andrychowskich i Radia Andrychów: www.nowiny.andrychow.eu, radioandrychow.pl, a także publikacji na profilach portali społecznościowych (Facebook) Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie oraz Nowin Andrychowskich i Radia Andrychów.
  4. Oświadczam, iż jestem świadomy odpowiedzialności za składanie oświadczeń niezgodnych z prawdą, potwierdzam, że wszystkie dane podane przeze mnie są prawdziwe.
  5. Biorąc udział w projekcie wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z Ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r.
    o ochronie danych osobowych przez Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich  z siedzibą w Andrychowie; 34-120 Andrychów, wpisaną do Rejestru KRS pod numerem 0000039835 dla celów rekrutacji, organizacji, promocji w/w projektu w ramach zadań statutowych Stowarzyszenia.

Uczestnicy spotkania zapoznali się z informacją dotyczącą przetwarzania danych osobowycho następującej treści:

Informacja dotycząca przetwarzania danych osobowych, pozyskanych od osoby, której dane dotyczą
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych)Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie, informuję, iż:

  1. Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich  z siedzibą w Andrychowie; 34-120 Andrychów, wpisaną do Rejestru KRS pod numerem 0000039835;
  2. Pani/Pana dane osobowe wskazane powyżej, przetwarzane będą tylko i wyłącznie w celu uczestnictwa Pana/Pani w programie: „Kreatywna jesień życia” realizowanego przez Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich z siedzibą w Andrychowie; 34-120 Andrychów, wpisaną do Rejestru KRS pod numerem 0000039835 oraz do celów działalności statutowej Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie;
  3. Odbiorcą Pani/Pana danych osobowych będzie: Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie,  organy administracji publicznej w granicach ich działalności;  obsługa informatyczna: i Województwo Małopolskie, z siedzibą
    w Krakowie, ul. Basztowa 22, 31-156 Kraków, adres do korespondencji: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, ul. Racławicka 56, 30-017 Kraków organy administracji publicznej w granicach ich działalności;  obsługa informatyczna:
  4. Przekazanie wyżej wskazanych danych jest dobrowolne, aczkolwiek niezbędne do realizacji programu „Kreatywna jesień życia”;
  5. Przysługuje Pani/Panu  prawo do dostępu do treści Pani/Pana danych oraz ich poprawiania.

 

Na stolikach gospodyń pojawił się krótki wiersz-refren :

- autorstwa Emanuela Schlechtera

Jak wspomnieliśmy Prezes SGW Czesława Wojewodzic poinformowała zebranych, że Prezes Małopolskiej Spółdzielni Handlowej Wizan Jerzy Chylewski podczas sesji Rady Powiatu otrzymał tytuł zasłużony dla powiatu wadowickiego.

Bardzo się cieszę z przyznanego tytułu. Nie jestem z Wadowic ani z Andrychowa - jestem z Krakowa. Przyjechałem tu i mieszkam już 40 lat! Cieszę się z tego tytułu, ponieważ jak już powiedziano wcześniej pierwszą osobą, które go przyznano jest Jan Paweł II . Jestem zaskoczony tym, że dostrzeżono mnie i cieszę się bardzo! To dzięki temu, że działamy wspólnie. Wizan od początku wspiera Gospodynie

Serdecznie dziękuję za zaproszenie. Cieszę się, że co rok odbywa się tego rodzaju impreza. Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich zawsze może liczyć na pomoc Wizanu! - powiediał Prezes MSH Wizan - Jerzy Chylewski

Do Wizanu trafiły miłe podarki od gospodyń - m.in. podkowa szczęścia!


Podziękowania trafiły również do dyrektor CKiW - Izabeli Bylicy

Dając radość innym sami w zamian ją otrzymujemy

W imieniu Gospodyń zgromadzonych na spotkaniu - razem wszyscy jak tu jesteśmy pragniemy złożyć serdeczne gratulacje i życzenia z okazji wyboru na kadencję pięcioletnią burmistrza a zarazem gospodarza naszej gminy. Ten wynik jest efektem społecznego zaufania i poparcia jakim obdarzyli Pana wyborcy. Wyrazy uznania kierujemy także do wszystkich radnych wybranych w tych wyborach. Razem rozpoczniecie Państwo odpowiedzialną pracę dla lokalnej społeczności ale również dla nas gospodyni i seniorek. Każde wybory niosą ze sobą nowe nadzieję i oczekiwania - mamy nadzieję na rozwiązywanie konkretnych problemów, na osiąganie konkretnych celów i spełnianie konkretnych obietnic. Życzymy wytrwałości, umiejętności w dążeniu do realizacji planowanych i oczekiwanych przez społeczeństwo Gminy zadań. Prezes SGW - Czesława Wojewodzic pogratulowało burmistrzowi Andrychowa wyboru na 3 kadencję!

Drogie Panie! Bardzo serdecznie Wam dziękuję za te życzenia! Wierzę w to, że sporo głosów oddanychna mnie zostało oddane dzięki Wam. Bardzo sobie cenię to, że mieszkańcy tak mi zaufali, bo to jeszcze bardziej motywuje mnie do ciężkiej pracy. Zawsze powtarzam jedną rzecz - ja w kampanii zbyt dużo nie obiecywałem, ale zawsze obiecuję to żebędę słuchał uwag i potrzeb mieszkańców. Można obiecać dużo, ale znając realia niektórych rzeczy nie można realizować z różnych powodów. Wiele rzeczy tak naprawdę nie zależy od nas, to są kwestie rządowe, zapadające po za Andrychowem. My jesteśmy miejscem, gdzie tego rodzaju decyzje muszą być realizowane. Chciałem pogratulować panu prezesowiJerzemu Chylewskiemu i tym bardziej się cieszę, gdyż się przyjaźnimy, że został tak uhonorowany przez Radę Powiatu. To właśnie tacy ludzie jak Pan Prezes - bardzo zaangażowani w życie powiatu i gminy robią wiele dobrego dla społeczeństwa. Z całym szacunkiem Panie Prezesie proszę przyjąć moje gratulacje

Jeszcze raz bardzo serdecznie dziękuję i bardzo się cieszę, że będzę przynajmniej te 5 lat się z Państwem spotykał, czerpał od Was energię. Zawsze to powtarzam - Wasza energia bardzo mnie wzmacnia do tego żeby działać na rzecz społeczności lokalnej - wszystkiego najlepszego - życzył przybyłym na spotkanie burmistrz Andrychowa - Tomasz Żak.

Prawdopodobnie w przyszłym roku zostanie wydana książka o Kołach Gospodyń Wiejskich w Andrychowie, chciałbym żeby karta seniora andrychowskiego była naprawdę wyznacznikiem wsparcia Gminy na rzecz starszych. Na tą kartę seniorzy będą mieć zniżkę wejścia na obiekty sportowe, na imprezy kulturalne a my będziemy rozszerzać tą ofertę dla państwa. Myślę że każdy z tego pewnie chętnie skorzysta - dodał burmistrz

Bardzo się cieszę że możemy państwu Pokazać umiejętności zespołu Mała Bolęcina - zespołudziecięcego ZSS w Sułkowicach Bolęcinie. Bardzo dziękujemy rodzicom - bez nich byłoby to niemożliwe! Zespół działa czwarty rok tańcząc do akompaniamentu Pana Wiesława. Duże brawa dla rodziców i opiekunów dzieci - powiedział dyrektor ZSS w Bolęcinie - Zbigniew Grabowski


Dzieci zaprezentowały wiązankę tańców krakowskich i śląskich oraz wierszy i pieśni patriotycznych. Dzici tańczą i śpiewają pod opieką pedagog Barbary Badowskiej.


To już kolejny występ zdolnych i rezulutnych dzieciaków! Kiedyś dzieci wystąpiły w remizie w Rzykach z przebojowym występem. Dzięki temu występowi oprócz braw otrzymały jeszcze piękną nagrodę od MSH Wizan - odwiedziły Kraków - uczestnicząc w wycieczce ufundowanej przez WIZAN!

Za swój występ otrzymały z rąk Jerzego Chylewskiego - prezesa MSH Wizan olbrzymi kosz słodyczy!

Dzieci przygotowały na występ wiele pieśni patriotycznych oraz pieśni żołnierskich, a także wiązankę pieśni śląskich. W nagrodę za występ oprócz kosza słodyczy otrzymały zapewnienie o ufundowaniu dla nich kolejnej wycieczki! Dzieci przekazały Panu Prezesowi wielką laurkę z podziękowaniami dla MSH Wizan za wspaniałą wycieczkę do Krakowa podczas której zwiedzano Wawel, odwiedzono też Wawelskiego Smoka!

Kolejną prezentacją był występ kabaretowy młodzieży z Zespołu Szkół Samorządowych w Bolęcinie. W tym występie pozwolono sobie na odrobinę humoru i przypomnienia czasów PRL-u na podstawie wierszy Wisławy Szymborskie. Podobnie jak występ młodszych koleząnek i kolegów - także i ten Gospodynie nagrodziły gorącymi oklaskami!

Ostatnim elementem imprezy był brawurowy występ orkiestry OSP Roczyny pod dyrekcją Romana Marczyńskiego, która zaprezentowała sie na scenie Miejskiego Domu Kultury w wiązance melodii patriotycznych i żołnierskich, oraz prezentując melodie z bogatego repertuaru muzyki rozrywkowej.


wins