Stowarzyszenie już po raz piąty realizowało program Województwa Małopolskiego z obszaru pomocy społecznej w zakresie wspierania funkcjonowania społecznego oraz przeciwdziałania wykluczeniu osób starszych. W ramach tegorocznego projektu pn. „Jesień życia nas rozwija”, realizowanego w okresie od 1.06.2017 r. do 30.11.2017 r., seniorzy mogli uczestniczyć
4 kursach: „Sztuczne kompozycje kwiatowe na różne okoliczności – wzory kwiatów obecnie i 50 lat temu”, „Pogotowie krawieckie, „Szydełkowanie” oraz „Wyszywanie gorsetów i bluzek do strojów krakowskich” a także warsztacie pn. „Wicie wieńca i stroików dożynkowych”, specjalistycznej gimnastyce uwzględniającej specyficzne potrzeby zdrowotne seniorów, jak i również masażom leczniczym.
Jednocześnie Stowarzyszenie zorganizowało wyjazd na Dożynki Wojewódzkie, oraz już wkrótce - wyjazd do teatru i na baseny termalne.
Jednym z punktów programu było również spotkanie integracyjne z okazji Światowego Dnia Seniora podczas którego zrealizowano wystawę eksponującą wytworzone przez beneficjentów na kursach elementy rękodzieła ludowego. W ramach realizacji zadania odbyły się wolontaryjne odwiedziny osób starszych. Począwszy od września 2017 roku, młodsze seniorki odwiedzały swoje podopieczne średnio ok. 1 raz w tygodniu i spędziło u nich 1-2 godzin.
Częstotliwość spotkań ustalana była indywidualnie. Działania opierały się o potrzeby osób starszych, seniorki-wolontariuszki udzielały wsparcia i pomocy według informacji przekazywanych przez osoby starsze czynności.
Projekt realizowany przy wsparciu finansowym z budżetu Województwa Małopolskiego
Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie doskonale wie jak aktywować gospodynie by odkrywały i dzieliły się swoją pasją i zainteresowaniami. Już po raz V otrzymało dotację i realizuje zadanie przy wsparciu finansowym z budżetu Woj. Małopolskiego z obszaru pomocy społecznej w zakresie wspierania funkcjonowania społecznego oraz przeciwdziałania wykluczeniu osób starszych. Program pn. „Jesień życia nas rozwija” skierowany jest do (osób w wieku od 60 lat), starszych osób samotnych, schorowanych czy niepełnosprawnych. Wszystkie zrealizowane dotąd zadania cieszyły się corocznie bardzo dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem seniorów.
W ramach realizacji programu SGW zrealizowało spotkanie integracyjne z okazji Światowego Dnia Seniora, w którym uczestniczyło ponad 200 osób. Impreza została połączona z wystawą eksponująca wykonane podczas warsztatów arcydzieła rękodzieła ludowego. Do udziału w imprezie, oprócz beneficjentów zadania, zaproszono seniorów – członkinie Stowarzyszenia oraz uczniów i uczennice jednej ze szkół z terenów wiejskich Gminy Andrychów - Publicznej Szkoły Podstawowej SPSK im. Św. Antoniego z Padwy w Brzezince.
Spotkanie rozpoczęła Prezes SGW - Czesława Wojewodzic
Dajmy sobie nawzajem uśmiech.
cieszmy się, że jesteśmy razem!
Spotkanie poświęcone było realizacji projektu "Jesień życia nas rozwija"
Jedną ze ścieżek pracy Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich jest ścieżka dla seniorów. W tym roku SGW realizowało dwa projekty które skierowane były tylko dla seniorów - projekt współfinansoany przez Gminę Andrychów - Spotkajmy sie razem (w ramach tego programu najważniejszym spotkaniem będzie 16 grudnia 2017 r.) gdzie spotkamy się z seniorkami na przedświątecznym spotkaniu, a
drugi projekt który współfinansowany jest z funduszu województwa małopolskiego - "Jesień życia nas rozwija" - realizowany jest w oparciu o program złożony do Rejonowego Ośrodka Polityki Społecznej który współfinansuje program.
Jednym z celów tych projektów jest również to, aby razem się spotkać, wyjść z domu i zapomnieć o problemach dnia codziennego!
Na spotkanie przybyli Burmistrz Andrychowa Tomasz Żak, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej, Sołtys Roczyn Władysław Żydek, Elżbieta Paluch - przedstawiciel Banku Spółdzielczego, Jerzy Chylewski - Prezes MSH Wizan Dyrektor Biura Burmistrza - Agnieszka Gierszewska, przedstawiciel związków zawodowych - Anna Zając , Dyrektor CKiW Aneta Wądrzyk oraz Teresa Zemlik - kierownik MDK, by wraz z przedstawicielkami wielu Kół Gospodyń Wiejskich obejrzeć efekty projektu.
Szczegóły realizowanego projektu przybliżyła Czesława Wojewodzic - Prezes SGW. O smaczny poczęstunek zadbało Koło Gospodyń Wiejskich z Targanic Górnych.
Uczestnicy spotkania mogli w korytarzu MDK podziwiać przepiękne prace zrealizowane w ramach projektu - "Jesień życia nas rozwija"
Samotność nie jest wtedy, kiedy nie ma ludzi, samotnośc jest wtedy, kiedy nie ma nadziei... Samotny człowiek nie umiera, lecz usycha. Stowarzyszenie od wielu lat organizuje spotkania i programy aby umilić seniorkom jesień życia, aby ją rozświetlić i dodać Gospodyniom skrzydeł. Najważniejsze w naszym życiu są spotkania z drugim człowiekiem, rozmowa, i to żebyśmy nie byli sami - bo samotność - tak zwyczajnie - nie jest dobra.
"Program jesień życia nas rozwija" ma aż dwadzieścia cztery strony! Dlaczego jest napisany? Żeby dać Seniorkom radość, uśmiech i przekonać je, że to, że są na emeryturze wcale nie oznacza, że nie mogą mieć pasji i żeby udowodnić że środowisko kobiet wiejskich nie jest środowiskiem zamkniętym w sobie, lecz aktywnym i czynnym. Rodzą się talenty i pomysły!
Prezes SGW opowiedziała o jednym z warsztatów - wykonania wieńca dożynnkowego. Z tym wieńcem pojechaliśmy na dożynki wojewódzkie do Bobowej, gdzie wręczyliśmy go marszałkowi Jackowi Krupie. Wielkie brawa dla wszystkich, którzy uczestniczyli w tym wyjeździe. Wkrótce Gospodynie wyjadą również na baseny i do teatru. W Domu Kultury w Sułkowicach Łęgu odbywa się również gimnastyka i
masaż, realizowałyśmy kursy tworzenia kwiatów z bibuły i krepiny,
Szydełkowanie, serwetki i firanki - to swego rodzaju gimnastyka dla rąk! Wyszywałyśmy bluzki. Realizacja programu to nie tylko rozwój Gospodyń, ale też
promocja gminy i wspólne spotkania! Cieszmy się z małych rzeczy, bo kto się umie cieszyć z małych rzeczy spełni największe marzenia. Dzis jest dziś, a jutro jest wielką niewiadomą, dlatego cieszmy się dniem dzisiejszym, dzisiaj bądźmy szczęśliwymi - powiedziała do zebranych Prezes SGW
Minutą ciszy uczczono wszystkich, którzy odeszli, wspominano te seniorki, których nie ma już wśród nas...
Burmistrz Tomasz Żak powitał serdecznie wszystkich przybyłych. Cieszę się, że mogę być tu z Wami, że możemy poczuć wspólną energię, i naładować swoje akumulatory do dalszej pracy, życia, uśmiechać się i cieszyć każdą chwilą. Uśmiechajmy się i myślmy pozytywnie - powiedział witając Gospodynie
Jerzy Chylewski - Prezes MSH Wizan - tradycyjnie wspiera działania SGW. Jeśli tu jestem to znaczy, że jest dobrze. Bardzo się cieszę, że mozemy być tu razem. To prawda - trzeba się cieszyć każdą chwilą. W życiu są złe i dobre chwile, ale zawsze trzeba wierzyć, że będzie lepiej. Obiecuje, że dopóki będe Prezesem - będę Wam pomagał. Wizan w chwili obecnej ma prawie 70 sklepów. Chcielibyśmy mieć sto, ale o ile nie jest problemem zbudowanie sklepu - o tyle problemem jest brak pracowników dlatego zapraszam do naszych placówek i jeśli macie kogoś kto poszukuje pracy w placówce handlowej to zapraszam!
Miłe, wspólne chwile!
Gospodynie z KGW w Targanicach Górnych przygotowały przepyszny gulasz!
Część artystyczną rozpoczął chór Koła Gospodyń Wiejskich w Sułkowicach Łęgu
W czasie spotkania Prezes SGW przytoczyła szereg informacji o stanie społeczeństwa Polski.
Starzejemy się jako naród i jako region. Przemiany demograficzne sprawiają, że wkrótce mieszkańcy Polski stana się jedną z najszybciej starzejących się społeczności. Ocenia się, że do roku 2030 zbiorowość osób w wieku do 65 lat wzrośnie do 8 milionów! Aktywność towarzyska ludzi starszych ulega znacznemu zmniejszeniu.
SGW jest tego zaprzeczeniem. Nasze członkinie spotykają się i fantastycznie pracują. Aktywność społeczna jest lekiem na samotność, depresję, jest doskonałym sposobem na zachowanie dobrej kondycji psychicznej i fizycznej. Co jeszcze zrobić, jakie podjąć działania? To wszystko zależy od nas! W przyszłym roku również będziemy szukać programów dla seniorów. Nasza jesień życia nie musi być smutna. Człowiek jest szczęśliwy, jeśli zaakceptuje prawa rządzące życiem. Trzeba widzieć w drugim człowieku to co dobre! Przekazujmy sobie wzajemnie siłę i światło konieczne nam wszystkim do dalszego życia.
Bardzo ciekawym i celnym spojrzeniem na rzeczywistość podzieliła się z Gospodyniami młodzież z Brzezinki, która przybyła pod opieką Dyrektor Szkoły Agaty Nizińskiej. Przygotowany występ był niezwykle ciepłym, niosącym życzliwy uśmiech oraz serce - przedstawieniem życia społeczności wiejskiej. Młodzież ze zrozumieniem niosła rady na lepsze jutro, pomysły na życie. Wszystko owianebyło żartem, niosąc wiele uśmiechu! Trzeba z całą siłą podkreślić ogromne zaangażowanie szkoły w Brzezince! Ich programy nigdy nie są przypadkowe, lecz przemyślane, z dozą żartu, zrozumienia i rzadko spotykanego we współczesnym świecie humanizmu! Wielkie brawa! Oglądając ich występ można było oderwać się od rzeczywistości dnia codziennego. Młodzi ludzie swoją szczerością i talentem zaskarbiłi sobie wiele braw, uśmiechu i radości, którą wnieśli w życie swoich "starszych" koleżanek. Dynamiczny i przemyślany program, piękne piosenki, choreografia, kostiumy, treść i ... wielkie serce - bo bez niego zrealizowanie tego programu nie byłoby możliwe! Wielkie brawa! Program podsumował aktywność kobiet wiejskich w Kołach Gospodyń Wiejskich.
Wytrwałości i szczęścia Moc - Daj nam Boże!
Prezentacja była uzupełniona śpiewem ludowych piosenek i przyśpiewek. Spotkanie zakończyło wspólnie śpiewanie znanej piosenki "Wiła wianki i rzucała je do falującej wody"
Spotkania gospodyń to również okazja do wspólnych rozmów. Wszyscy mamy wpływ na życie i środowisko. Na stołach pojawiły sie ulotki z ofertą centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie.
Podsumujmy raz jeszcze w poniższym fotoreportażu cykle warsztatów realizowanych dzięki realizacji programu "Jesień życia nas rozwija"
Stowarzyszenie podjęło szeroki wachlarz działań zmierzających do przeciwdziałania wykluczeniu osób starszych, wzrostu aktywności seniorów - mieszkańców powiatu wadowickiego i oświęcimskiego.
W ramach realizacji zadania młodszym i sprawniejszym beneficjentom zadania zostanie zaproponowane uczestnictwo w:
- 4 kursach: tworzenia sztucznych kompozycji kwiatowych, szydełkowania, pogotowia krawieckiego oraz wyszywania gorsetów i bluzek do strojów krakowskich
Warsztaty wicia wieńca dożynkowego, którego uczestniczki („Grupa wieńcowa” – 10 seniorów) wraz z 40 innymi beneficjentami brała udział w dożynkach gminnych jak i wojewódzkich,
- gimnastyce uwzględniającej specyficzne potrzeby zdrowotne seniorów oraz w masażach leczniczych.
Beneficjenci zadania zostali zaproszeni do udziału w 3 wyjazdach. Był to wyjazd na dożynki wojewódzkie, oraz już wkrótce - wyjazd rekreacyjno-kulturalny do teatru oraz wyjazd zdrowotno-rekreacyjny na baseny termalne.
Innym, bardzo istotnym punktem realizacji zadania, skierowanym do ludzi sędziwego wieku, są odwiedziny przez sprawniejsze seniorki, osób starszych, samotnych i niepełnosprawnych w ich domach. Po dwie seniorki-wolontariuszki docierają do domów 15 osób starszych, których sytuacja życiowa uniemożliwia czy utrudnia pełnienie ról społecznych oraz korzystanie z dóbr publicznych.
Są to ludzie opuszczeni, chorzy i borykający się na co dzień z cierpieniem i samotnością. Empatyczni i serdeczni Seniorzy-wolontariusze udzielą im wsparcia w postaci zainteresowania się ich losem, rozmowy, pomocy w codziennych czynnościach itp. Ponadto, nauczą czy fachowo poinstruują chętnych wykonywania kompozycji z sztucznych kwiatów, szydełkowych kołnierzyków, serwet itd. Seniorki-wolontariuszki zachęcać będą osoby starsze do samodzielnego wykonywania rękodzieła ludowego. Perełki rękodzieła zostaną przekazane mieszkańcom Domu Pomocy Społecznej w Wadowicach.
Nie ulega wątpliwości, że realizacja zadania umożliwiła osobom starszym twórcze działania, co sprzyja nawiązywaniu i podtrzymywaniu kontaktów społecznych, integracji, przeciwdziałaniu samotności czy rozwojowi osobowości i zainteresowań seniorów, a tym samym zapobiega ich wykluczeniu społecznemu.
Na zakończenie spotkania Prezes SGW przygotowała prezentację ostatniego roku pracy Gospodyń. Podczas prezentacji było więc mnóstwo wspomnień, uśmiechu i radości!