Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich
w Andrychowie

Stowarzyszenie

Roczne sprawozdania z działalności
Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie

Rok 2006

 

Sprawozdanie z działalności SGW w Andrychowie za 2006 r.


Zebranie sprawozdawcze SGW odbyło się 01 marca 2007 r.

Na zebranie oprócz przedstawicielek Kół Gospodyń Wiejskich oraz władz Stowarzyszenia przybyli zaproszeni goście :

  • Ks. Prałat - Stanisław Czernik

  • Zbigniew Mieszczak - Przewodniczący Rady Powiatu Wadowickiego

  • Zofia Moskwik Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu 

  • Krzysztof Kubień- Przewodniczący Rady Miejskiej Andrychowa 

  • Jan Pietras - Burmistrz Andrychowa 

  • Małgorzata Matusiak - Bank Spółdzielczy Andrychów

  • Stanisław Babiński - GOK Wieprz 

Praca Stowarzyszenia dopiero w połączeniu z pomocą przedstawicieli lokalnych społeczności, sponsorów, organizacji oraz samorządu nabiera nowego - szczególnego wymiaru.

Nie bez znaczenia jest pomoc - nie tylko duchowa - udzielana przez duszpasterzy parafii na których terenie działają Koła Gospodyń Wiejskich działające w ramach SGW.

Za szczególną pomoc w działalności Stowarzyszenia - obecni na spotkaniu Honorowi Członkowie SGW oraz przedstawiciele firm i instytucji - otrzymali podziękowania szczególne.

Olbrzymią i nieocenioną pomoc Stowarzyszenie otrzymuje od Banku Spółdzielczego w Andrychowie. Właśnie w pomieszczeniach Świetlicy BS bardzo często odbywają się spotkania organizowane przez SGW. Bez pomocy Banku Spółdzielczego bardzo wiele imprez kulturalnych, dobroczynnych, charytatwnych i szkoleniowych - po prostu nie miałoby miejsca. Dlatego szczególne podziękowania oprócz tych skierowanych do władz samorządowych szczebla Powiatu i Gminy - otrzymał na ręce Pani Małgorzaty Matusiak właśnie Andrychowski Bank Spółdzielczy.

Władze Stowarzyszenia bardzo cieszy fakt, że współpraca z nową Radą Miejską przynosi nie tylko wiele dobrego, ale i pozwala z wielkim optymizmem patrzeć w przyszłość - z pewnością społeczność lokalna jeszcze nie raz zauważy w ciągu kolejnego 2007 roku - efekty wzajemnej współpracy SGW oraz władz samorządowych.

Trzeba przyznać, że rok 2006 dla Kół Gospodyń Wiejskich zrzeszonych w Stowarzyszeniu - był rokiem bardzo wytężonej pracy, która przyniosła znakomite efekty w postaci uczestnictwa w życiu społeczno kulturalnym regionu. Przeprowadzone kursy, szkolenia, konkursy itp. - sądząc po ogromnym zainteresowaniu osób uczestniczących w spotkaniach - potwierdza fakt olbrzymiego zapotrzebowania na tego typu imprezy organizowane w "małych ojczyznach".

Każda praca staje się o wiele lżejsza, jeżeli jej efekty są dostrzegane i doceniane przez innych. Dlatego bardzo miło było słyszeć słowa uznania kierowane pod adresem członkiń stowarzyszenia oraz jego zarządu z ust przedtawicieli samorządu i instytucji działających na terenie funkcjonowania SGW.

Bardzo miłym fragmentem spotkania były życzenia i kwiaty kierowane pod adresem kobiet z okazji dnia 8 marca

Ale najtrafniejsze życzenia - od kobiety - dla kobiet złożyła Pani Małgorzata Matusiak.   

Symboliczną lampką wina wzniesiono toast za zdrowie Pań i dalszą owocną pracę Stowarzyszenia w roku 2007.

 

Sprawozdanie z działalności SGW w Andrychowie za 2006 r.

Informujemy uprzejmie, że Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie zarejestrowane zostało w grudniu 2000 r w Sądzie Okręgowym w Bielsku - Białej z siedzibą w Andrychowie ul. Krakowska 41 - pod nr rej. 1061 z dnia 30.11.2000 r post. 301 i posiada wpis do Rejestru Stowarzyszeń pod nr 0000039835 z dn. 07.09.2001 poz. 1

Celem Stowarzyszenia jest działalność opiekuńcza, oświatowa, edukacyjna, kulturalna, zdrowotna i społeczna wśród społeczności wiejskiej, lokalnej oparta na działalności społecznej członkiń. Chcemy także pobudzić i wspomagać oraz współpracować z KGW.

Zgodnie z przyjętym planem Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie na spotkaniu sprawozdawczym przyjęto plan na 2006 rok, a to:

1. Miesiąc styczeń i luty - tradycyjne spotkania opłatkowe organizowane przez KGW dla ludności wiejskiej. Kursy: gotowania, pieczenia, dekoracji stołu, szycia, organizowane i finansowane przez MSH "WIZAN" Andrychów dla gospodyń wiejskich.

Opłatki odbyły się: Sułkowice - Łęg, Brzezinka, Rzyki, Sułkowice - Bolęcina i Inwałd. Biorąc średnią liczbę uczestników na każdym spotkaniu - 200 osób, daje to razem ok 1000 osób uczestniczących. Opłatki - spotkania w miesiącu styczniu w środowiskach wiejskich są jakby przedłużeniem Świąt Bożego Narodzenia, uczestnicy śpiewają kolędy, składają sobie życzenia - wszystko to przyczynia sie do integracji środowisk.

Kursy szkoleniowe odbyły się w: Targanicach, Roczynach i Sułkowicach - Łęgu. W dniu 02. 02. 2006 r. w WDK w Sułkowicach - Łęgu, wspólnie z ODR Wadowice zorganizowano szkolenie na temat korzyści dla obszarów wiejskich płynących z członkostwa w UE.

2. Miesiąc marzec - spotkanie z władzami samorządowymi z okazji Dnia Kobiet. Miejsce spotkania: Świetlica BS w Andrychowie. Uczestniczyło 80 gospodyń.

3. Miesiąc kwiecień:

- 08 kwietnia 2006 r. Zorganizowano VI Międzygminny Konkurs Potraw Regionalnych - Stół Wielkanocny 2006,

- VI Międzygminny Konkurs na najładniejszy i najbardziej regionalny Stroik Wielkanocny i na Palmę Wielkanocną. Dodatkowo zorganizowano konkurs na nalewki "Babuni".

Ogólny kosztorys opiewał na 10 tysięcy a dotacja z UM w Andrychowie wyniosła zgodnie z umową - 4 tys. zł. Do konkursu przystąpiły 23 KGW. W/w zadanie zostało zrealizowane zgodnie z zawartą umową i rozliczone pod względem finansowym i merytorycznym. Konkurs przeprowadzono w MDK Andrychów . Ilość uczestników ok. 300 osób. Grand Prix otrzymało KGW Targanice Dolne, I miejsce - KGW Gierałtowice, II miejsce - KGW: Targanice Górne, Roczyny, Stroik - najładniejszy z Roczyn a Palma - z Zagórnika. Nalewka Babuni - KGW Sosnowice - warzonka, KGW Witanowice - orzechówka.
Cały konkurs przeprowadzony został pod hasłem "Nadzieja" "Kto żyje nadzieją, tańczy bez muzyki". Poprzez organizowanie takich konkursów, pokazujemy: tradycje ludowe i regionalne w naszej Gminie, promujemy potrawy Wielkanocne, pokazujemy tradycje związane z wykonaniem stroików i palm, przypominamy młodym pokoleniom tradycje związane ze świętami Wielkanocnymi oraz Lanym Poniedziałkiem. Dodatkowo na konkursie pokazano prawidłowe przygotowanie w koszyku potraw do święcenia (chleb, jajko, sól, wędlina, chrzan i ciasto).

4. Miesiąc czerwiec

- w dniu 09. 06. 2006 r. w Domu Strażaka w Roczynach, wspólnie z Działem Promocji UM odbyło się spotkanie partnerskie z gospodyniami z: Czech, Holandii, Łotwy i Włoch, pod hasłem "Tradycja i Regionalne potrawy". Pokazano stroje regionalne, obrzędy i przyśpiewki, odbyło się wspólne gotowanie potraw i ich degustacja.

- w dniu 11.06. 2006 r. na Placu Mickiewicza zorganizowano po raz pierwszy "Dzień Plackarza". Pieczono tradycyjnie placki ziemniaczane, racuchy i naleśniki, którymi częstowano gości odwiedzających stoisko Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich.

- 29.06.2006 r. w Urzędzie Marszałkowskim w Krakowie przekazana została ankieta konkursowa wraz z załącznikami, do drugiej edycji konkursu "Kryształy Soli" w kategorii Kultura. Zgłoszenia naszej organizacji do w/w konkursu dokonał Burmistrz Andrychowa.

5. Miesiąc sierpień

- 31.08.2006 r. Konkurs "Stroik Dożynkowy" zorganizowany dla KGW a nagrodzone stroiki wystawiono na Dożynkach Gminnych w Andrychowie r. Do Konkursu przystąpiło 17 Kół Gospodyń Wiejskich.
Najładniejsze stroiki zaprezentowały : Zagórnik, Targanice Wieś oraz Frydrychowice. Jury oceniało regionalizm, symbolikę dożynkową i estetykę wykonania. Stroiki zostały poświęcone podczas Mszy Św. dożynkowej, która odbyła się 3 września 2006 roku na Placu Mickiewicza w Andrychowie. Po Mszy Św. nastąpiła ceremonia obdarowywania stroikami dożynkowym zaproszonych gości.

6. Miesiąc wrzesień

- 03.09.2006 r. - Zespół działający przy KGW Sułkowice - Łęg przygotował i wykonał Przyśpiewki Dożynkowe, tzw. "obśpiewywanie wieńcy". Każda wioska przygotowała wieniec dożynkowy. 1 miejsce i tytuł najpiękniejszego wieńca dożynkowego w gminie otrzymał wieniec dożynkowy KGW Roczyny. Do godziny 14.00 uczestniczono w programie artystycznym na temat Tradycji żniwynych i dożynkowych. Przygotowano 12 wieńcy, które wręczone zostały m. in. Ks. Dziekan Józef Jania, ks. Prałat Stanisław Czernik, Burmistrz Andrychowa Jan Pietras. W czasie gdy Gospodynie z Zagórnika wręczały wieniec Burmistrzowi, towarzyszyła im przyśpiewka.
"Gmina się rozwija, widać w tym Twe ręce, przyjmij tu więc od nas, ten wieniec w podzięce". W godzinach popołudniowych przygotowano wystawę prac KGW, oraz poczęstunek dla gości odwiedzających.

- 10.09.2006 r. 52 osobowa delegacja Gospodyń ze Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie, wraz z duchowym przewodnikiem Ks. Prałatem Stanisławem Czernikiem z Parafii Św. Macieja w Andrychowie, uczestniczyła w Diecezjalno-Ekumenicznych Ustrońskich Dożynkach 2006. Delegacja nasza uczestniczyła we Mszy Św. o godz. 10.30 - odprawianej w Amfiteatrze, gdzie wraz z innymi Dekanatami wręczyliśmy "DAR OŁTARZA" Uroczysty korowód dożynkowy przeszedł ulicami miasta o godz. 14.30. Nasz wieniec, niesiony był przez Gospodynie z KGW z Targanic Górnych oraz Rzyk i całą drogą otrzymywał duże brawa!

7. Miesiąc październik

- 09. 10. 2006 r. SGW zorganizowało wycieczkę pn:" Szlakami Sanktuariów Podhala". Przewodnikiem był Ks. Prałat Stanisław Czernik. Była to nagroda dla gospodyń pracujących przy Dożynkach.

8. Miesiąc Listopad

- 18.11.2006 r. Dzień Wsi Powiatu Wadowice - przygotowanie obrzędów i potraw regionalnych przez poszczególne wioski. Głównym organizatorem był ODR Wadowice.

9. Miesiąc grudzień - 01.12.2006 r.

Nie lada zaszczyt spotkał w roku 2006 Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie! Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie zgłoszone zostało przez Burmistrza Andrychowa Jana Pietrasa do prestiżowego konkursu dla organizacji pozarządowych województwa Małopolskiego o Nagrodę Marszałka Województwa Małopolskiego "Kryształy Soli". Bardzo miło jest nam poinformać Was o tym, że SGW otrzymało wyróżnienie w tym konkursie!

W konkursie uczestniczyły najlepsze organizacje prowadzące działalność pożytku publicznego. W 2006 r. do konkursu zgłoszono 80 organizacji z których do kolejnego etapu zakwalifikowało się 38. Rywalizacja przebiega w 10 kategoriach (polityka społeczna, polityka społeczna-polityka prorodzinna, polityka społeczna-działania na rzecz osób niepełnosprawnych, kultura, edukacja i nauka, sport-zdrowie, turystyka-rekreacja, rozwój gospodarzy, rozwój rynku pracy-rozwój lokalny, obywatel i prawo).

W uzasadnieniu wyboru możemy przeczytać piękne słowa uznania : Za unikalne połączenie działań na rzecz propagowania kultury wiejskiej, sztuki ludowej, rękodzieła oraz pielęgnowania tradycji regionalnej z działaniami na rzecz integracji i aktywizacji społeczności lokalnej, kreowania i promocji przedsiębiorczych postaw społecznych. Ponadto za promocję zdrowego stylu życia wśród społeczności wiejskiej, zwłaszcza na rzecz poprawy życia i pracy kobiet wiejskich, a w szczególności za działalność opartą wyłącznie na pełnej pasji i pozytywnej energii pracy członkiń - podpisano - Marek Nawara - Marszałek Województwa Małopolskiego

Konkurs ten został ustanowiony w 2005r. w celu wzmacniania wizerunku organizacji pozarządowych oraz promowania działań najlepszych organizacji. Na symbol konkursu wybrano sól, gdyż to właśnie organizacje pozarządowe są solą społeczeństwa obywatelskiego. Tym samym nagroda "Kryształy Soli" to wyraz uznania dla ludzi poświęcających swój wysiłek i czas dla budowania dobra wspólnego.

- 02.12.2006 r. "VII Powiatowy Konkurs Potraw Wigilijnych" przeprowadzony w Domu Strażaka w Wieprzu. Koszt ogólny 10 000 zł - dotacja z UM wyniosła 3 000 zł w postaci nagród rzeczowych. Równocześnie zorganizowano konkurs na Stroik Bożonarodzeniowy oraz "Wino i nalewki Babuni" a cały konkurs przeprowadzono w oparciu o powiedzenie "Gdy szczęście wieje, serce się śmieje" Ilość uczestników - 500 osób. Grand Prix za całokształt otrzymało KGW Frydrychowice. I miejsce - KGW Sułkowice - Bolęcina i KGW Targanice Górne. Za stroik I miejsce przypadło dla: KGW Targanice, Roczyny i Zagórnik. "Nalewka Babuni" I miejsce - KGW Targanice Dolne - warzonka.

- 09.12.2006 r. WDK Sułkowice - Łęg - Świąteczne spotkanie z działaczkami i seniorkami KGW. Liczba uczestników - 185.

- 16.12.2006 r. Świetlica w Sułkowicach - Bolęcinie zorganizowano "Wigilię dla samotnych" w całości sfinansowaną przez BS w Andrychowie.

- 17.12.2006 r. WDK Inwałd zorganizowano "Wigilię dla samotnych" w całości sfinansowaną przez BS w Andrychowie. Łącznie wzięło udział ok. 300 osób.

- 19.12.2006 r. Po raz pierwszy za pośrednictwem "Radia Andrychów" nagrano audycję pn: "Tradycje i obyczaje Świąt Bożego Narodzenia". Podczas audycji spożywano Wigilię.

 

Za najważniejsze osiągnięcie 2006 roku SGW uważa:

- Utworzenie własnej strony internetowej www.sgw.andrychow.pl,
- Otrzymanie wyróżnienia w konkursie "Kryształy Soli",
- Zorganizowanie po raz pierwszy imprezy "Dzień Plackarza".
 

Załącznik nr 1

Plan pracy na 2007 rok

  1. Noworoczne spotkania opłatkowe organizowane dla społeczności lokalnej przez KGW z poszczególnych wiosek.
  2. Kursy i pokazy kulinarne z zakresu pieczenia i gotowania połączone z dekoracją stołu organizowane dla członkiń SGW.
  3. Kursy kroju i szycia, haftu i robótek ręcznych adresowane dla gospodyń wiejskich.
  4. Nagranie audycji w Radiu Andrychów, połączonej ze spożyciem Śniadania Wielkanocnego.
  5. VII Konkurs Potraw Regionalnych - Wielkanoc 2007, adresowany do gospodyń wiejskich należących do KGW. Ilość uczestników około 300 osób. Planowany koszt - ok. 10 000 zł.
  6. VII Konkurs na najładniejszą Palmę Wielkanocną.
  7. Udział w "Dniach Andrychowa" - Dzień Plackarza.
  8. VII Konkurs na Stroik Dożynkowy - sierpień 2007.
  9. Dożynki wiejskie w wybranej wiosce Gminy Andrychów.
  10. Dożynki Gminne na Placu Mickiewicza w Andrychowie.
  11. Udział w Dożynkach Diecezjalnych - Rajcza 2007.
  12. VIII Powiatowy Konkurs Potraw Wigilijnych połączony z pokazem stroików i dekoracji związanych ze Świętami Bożego Narodzenia.
  13. VI Powiatowe Spotkanie Seniorek i Działaczek KGW.
  14. Nagranie audycji w Radiu Andrychów, połączonej ze spożyciem Wieczerzy Wigilijnej.
  15. Dwa spotkania Wigilijne przeznaczone dla osób samotnych z terenu Gminy Andrychów.

Do każdego zadania opracowywany jest plan zawierający kosztorys, zakres rzeczowy i planowane efekty.

Prezes SGW
Czesława Wojewodzic

 

SGW serdecznie dziękuje wszystkim, którzy pomagają w realizacji założeń statutowych SGW.

wins