Bo najpiękniejsze są polskie kwiaty
Stokrotki, fiołki, kaczeńce i maki
Pod polskim niebem, w szczerym polu wyrosły
Ojczyste kwiaty. W ich zapachu, urodzie jest Polska
(Bayer Full
- Polskie kwiaty)
Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie zorganizowało II Konkurs Bukietów Zielnych skierowany do Kół Gospodyń Wiejskich działających w Stowarzyszeniu. Konkurs odbył się 14 sierpnia 2014 r. o godzinie 16.00 w Hotelu Ośrodka Czarny Groń w Rzykach Praciakach.
Bukiet zielny. Spoglądając na niego każdy widzi coś innego. Dla jednych jest dawnym, zapomnianym zwyczajem, dla innych - wyrazem artystycznej ekspresji, jeszcze inni zachwycają się wiedzą i umiejętnościami układających kwiaty i zioła w kompozycje, które mogą przetrwać bardzo długi czas.
Czym jest bukiet zielny - bukiet, który co roku 15 sierpnia Gospodynie niosą do świątyń aby poświęcić go i korzystać z jego mocy?
Dla nas jest ukoronowaniem naszego człowieczeństwa. Metaforą wiedzy o społeczeństwie. Artyzmem tej wiedzy. Dlaczego? My, ludzie jesteśmy jak te zioła. Każdy z nas ma swoje własne - specyficzne zdolności i umiejętności. Różnimy sie od siebie. Każdy z nas w inny sposób może pomagać i wspierać innych. Mądry Gospodarz i mądra Gospodyni - potrafi tak nas ułożyć, by Ci, którzy wcześniej opadają z sił byli podtrzymywanni przez tych, którzy sił mają więcej. Przy takim ułożeniu "bukietu" - nawet Ci, którzy już nie rozkwitają, a ich łodygi zaschnęły w bezruchu - mogą nie tylko zdobić naszą wspólną kompozycję, ale przez długie lata inni mogą czerpać z ich życia - wiedzę i życiodajną mądrość dla kolejnych pokoleń.
Inspiracją dla Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w organizacji konkursu stała się impreza - Cudowna Moc Bukietów - zapoczątkowana przed 5 laty przez Liliannę Sonik - Prezes Stowarzyszenia Instytut Dziedzictwa. Konkurs przeprowadzany jest na Małym Rynku w Krakowie. Podobne konkursy robią w Polsce tylko 4 organizacje w innych regionach kraju. Stowarzyszenie dołącza do nich - wprowadzając w roczny cykl pracy tą właśnie - cykliczną imprezę. Marzeniem jest skierować ten konkurs do szerszej rzeszy gospodyń - nie tylko do gospodyń SGW.
Zapraszamy do obejrzenia bukietów konkursowych
KGW Wieprz
KGW Brzezinka
KGW Inwałd
KGW Rzyki
KGW Sułkowice Łęg
KGW Targanice Dolne
KGW Targanice Górne
KGW Osiek
KGW Sułkowice Bolęcina
KGW Andrychów
KGW Frydrychowice
KGW Gierałtowiczki
KGW Głębowice
KGW Bulowice
KGW Koziniec
KGW Mucharz
KGW Jaszczurowa
KGW Świnna Poręba
Inspiracją dla stworzenia konkursu była również piękna, wielowiekowa tradycja obchodzenia przez Gospodynie Święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, czy też Święta Zaśnięcia Maryi, albo też Uroczystości Matki Boskiej Zielnej.
Gospodynie wspólnie postanowiły zorganizować tematyczny konkurs rękodzieła ludowego poświęcony sztuce wykonywania bukietów oraz wiedzy o tradycji - w tym: wiedzy o gatunkach, własnościach leczniczych i zastosowaniu większości święconych podczas tego szczególnego święta roślin i ziół.
Święto Matki Boskiej Zielnej, obchodzone jest w całym naszym kraju. Powiat wadowicki na mapie obchodów świąt, w tym również Święta Matki Boskiej Zielnej ma szczególne miejsce. To właśnie u nas, tuż obok - w Kalwarii Zebrzydowskiej odbywają się piękne inscenizacje Zaśnięcia Marii oraz jej Wniebowzięcia.
Jednym z ważniejszych celów organizowania Konkursu Bukietów Maryjnych jest również dokumentowanie tego co rośnie w danym regionie. Na fotografiach i w opisie bukietów możemy potem, po latach dokładnie prześledzić jaka w danym miejscu występowała roślinność, czy gatunki te przetrwały. Bioróżnorodność powinna być naszą siłą. Aby jednak była nam użyteczna - potrzeba umiejętności rozpoznania poszczególnych gatunków ziół i kwiatów. Wzbogacimy w ten sposób naszą wiedzę o świecie i naszych małych ojczyznach.
Porównując bukiety z różnych rejonów Polski można zauważyć jakie rośliny rosną w najbliższym otoczeniu gospodarstw. To bardzo potrzebna wiedza. Laikom wydaje się, że układanie kwiatów to proste i nic nie znaczące zajęcie. To bzdura. Aby to robić - potrzebna jest ogromna wiedza - zarówno teoretyczna jak i praktyczna.
Konkurs bukietów zielnych jest niezwykle wdzięcznym konkursem. Aby w nim uczestniczyć nie trzeba wielkich wydatków finansowych. Pomysły podsuwa nam sama Natura. Duża ilość nieużytków sprawia, że w wielu miejscach gminy, powiatu - rośnie wiele różnego rodzaju roślin. Często nie zdajemy sobie sprawy z faktu posiadania w najbliższym otoczeniu wielu ciekawych i pożytecznych dla człowieka ziół. Czy zastanawiacie się - ile potraficie rozróżnić z często kilkuset gatunków roślin rosnących na łące?
Konkurs ma więc podwójne znaczenie - estetyczne i religijne, ale też edukacyjne.
Tworzenie bukietów ma również wymiar artystyczny. Przeplatające się różnymi kolorami natury kompozycje potrafią zachwycić nie tylko misterną budową kwiatów i liści, ale też wydawanych przez nie zapachem.
Czesława Wojewodzic - Prezes SGW
Wzorem ubiegłego roku - również i w tym SGW przygotowuje się do II konkursu Bukietów Zielnych. Dzięki uprzejmości Sławomira Rusinka i jego córki Elżbiety Wisiorek konkurs przeprowadzony będzie w nowootwartym Hotelu Czarny Groń w Rzykach Praciakach.
Bardzo nas to cieszy i serdecznie dziękujemy za wsparcie. SGW ma wiele szczęścia. Sztandarowe imprezy organizowane przez Stowarzyszenie odbywają się w najpiękniejszych obiektach turystycznych Gminy Andrychów - ParkHotelu Łysoń, Hotelu&Spa Kocierz oraz Hotelu Czarny Groń. To trzej wielcy Przyjaciele naszego Stowarzyszenia.
Celem Stowarzyszenia jest powrót do tradycji. Przypomnienie zasad tworzenia bukietów zielnych - jak mają być robione, jakie zioła mają zawierać, co powinno się w nich znaleźć. Pomysł na imprezę narodził się wzorem Imprezy Cudowna Moc Bukietów - zapoczątkowanej przed 5 laty przez Liliannę Sonik - Prezes Stowarzyszenia Instytut Dziedzictwa. Konkurs przeprowadzany jest na Małym Rynku w Krakowie. Podobne konkursy robią w Polsce tylko 4 organizacje w innych regionach kraju.
Konkurs Bukietów Zielnych organizowany przez nas skierowany jest do naszego stowarzyszenia. Myślimy jednak aby w przyszłości tego rodzaju konkurs zrobić również na Placu Mickiewicza - dla wszystkich chętnych - na troszkę innych zasadach.
Przed konkursem zorganizowaliśmy kurs - inny niż w roku ubiegłym. Nie robimy bukietów dekoracyjnych, lecz wyłącznie bukiety zielne z kwiatów i ziół. Kurs zorganizowano w ramach programu Mecenat Małopolski 2014 Program skierowany jest dla sześciu Gopspodyń i sześciu młodych dziewcząt. Ma na celu łączenie pokoleń oraz przekazanie wiedzy oraz pasji tworzenia tego rodzaju bukietów.
Chciałabym aby konkurs stanął na równie wysokim poziomie jak konkursy potraw regionalnych. Mam wiele obaw, bo jest to trudny konkurs. Żeby zrobić bukiet zielny i dać go pod ocenę jury - trzeba znać zioła rosnące w naszym otoczeniu. Trzeba wiedzieć, które z nich służą człowiekowi. Nie mogą być to zioła kupione - lecz takie, które rosną u nas w ogrodach i na łąkach. Okazuje się, że w różnych regionach kraju robi się różne bukiety. Ciekawostka - nie wiedziałam że np. na Podhalu nie robi się wieńcy dożynkowych - bo nie ma z czego - tam zboże przecież nie rośnie. Robi się natomiast piękne bukiety i wiązanki dożynkowe z owsa.
Najbardziej w Polsce tradycja bukietów zielnych jest zakorzeniona w okolicach Nowego Sącza. Tradycja Mocy Bukietu Zielnego jest tam szczególna. Poświęcony Bukiet Zielny oprócz swojego piękna ma wielką moc. Zgodnie z tradycją bukiet przyniesiony do domu dotykany był przez domowników i zwierzęta. W bukiecie znajdowały się zioła którymi leczono nie tylko ludzi, ale i zwierzęta.
Legenda mówi, że dawniej bukiety zielne wsadzano na pole kapusty - bukiet miał się tam znaleźć przez okres 3 dni. Wierzono, że wtedy nic kapuście nie zaszkodzi i będzie miałą duże plony. Później bukiet umieszczano na podddaszu, albo za obrazem. Z bukietu sukcesywnie pobierano zioła w razie potrzeby. Okadzano zwierzęta, przed pierwszym wypuszczeniem ich na pastwiska. Jeżeli w bukiecie było zboże - wykruszano z niego ziarna do ziarna siewnego.
Zioła muszą być świeże. Dawniej rankiem, 15 sierpnia Gospodynie zbierały zioła z pól i łąk. Technika sporządzania bukietu jest taka, by te wątłe kwiaty i zioła, które szybko omdlewają umieszczać wewnątrz bukietu. Te które są mocniejszo dawano na zewnątrz, by podtrzymywały te słabsze. Chęć startu w konkursie wyraziły 22 koła Gospodyń - 10 z Gminy Andrychów, 4 z Gminy Wieprz, 2 z Gminy Osiek, 4 z Gminy Mucharz oraz KGW Bulowice i Wiśniowa.
Konkurs Bukietów Zielnych to konkurs - święto kobiet. Bukiety zielne robią przecież Gospodynie. Mówi się, że palmę powinien zrobić mężczyzna a kobieta - bukiet zielny. Czy w obecnych czasach nadal tak jest? Nie wiem. Cieszymy się, że mamy wsparcie na ten konkurs oraz fakt, że rośnie nasza wiedza w tym zakresie. Gospodynie uczą się, szukają informacji w internecie. Jest to również spotkanie integracyjne - świadczące o tym, że jesteśmy i nadal działamy razem.
Przed konkursem zapytaliśmy Marszałka Województwa Małopolskiego Marka Sowę o podjętą kilka tygodni temu inicjatywę mającą na celu szerzenie wiedzy i zachęcanie gospodyń i środowisk do zakładania stowarzyszeń działających na rzecz lokalnych społeczności - takich jak Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich.
Marszałek tak podsumował działania:
4 tygodnie, 19 powiatów, 2-3 spotkania tygodniowo. To były dobre działania. Teraz zobaczymy jak dalej ta inicjatywa zostanie podjęta. Jak się okazało - w niektórych miejscach w zależności od aktywności lokalnych prezesów grup działania - bo od nich najwięcej zależy - tego rodzaju akcje były już uruchamiane (choćby sąsiednia Dolina Karpia) Tam uruchomili tego rodzaju działania i bodaj w jednej czy dwóch gminach nie ma jeszcze stowarzyszeń. Wszystkie funkcjonują w tej nowej formule. Jest to dość skuteczne narzędzie pozyskiwania funduszy. Zobaczymy jak to się dalej rozwinie. Żadna inicjatywa obywatelska nie może być dociskana - ludzie musza sami się przekonać, że to ma sens, że jest to cenne. Przykład jaki pokazała Pani Czesława Wojewodzic i Stowarzszenie Gospodyń Wiejskich był bardzo przekonujący. Spodziewam się tego, że kolejnych gminach będą powstawać takie stowarzyszenia.
Wybraliśmy świadomie dwa przykłady do naśladowania - Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie jako organiazację funkcjonującą najdłużej, mającą modelowy dorobek, będącą modelowym wzorcem dla wszystkich. Z drugiej strony chcieliśmy pokazać lokalną inicjatywę budowy wioski tematycznej w Głogoczowie. Tam Pani Węgrzyn udowadnia że w oparciu o całą wspólnotę swojej wsi można budować projekt rozpoznawalny w swojej miejscowości, integrować społeczność i skutecznie pozyskiwać fundusze głównie z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich
Bo najpiękniejsze są polskie kwiaty.
W wytwornej sali balowej hotelu Czarny Groń przybyłych gości powitała Czesława Wojewodzic - Prezes SGW.
Do Rzyk 3 lata temu zaprosiła nas Anita Rusinek
Powiedziała wtedy: Pani Czesiu budujemy piękną salę, całą w ziemi z widokiem tylko na górę. Jestem urzeczona Waszą pracą i myślę, że kolejne konkursy będą również w Rzykach.
Pani Anitko... Jesteśmy. Jesteśmy tak jak Pani nas pamiętała. I my Panią pamiętamy. Jest Pani w naszych sercach.
Prezes SGW Czesława Wojewodzic przekazała na ręce córki Pani Anity - Elżbiety - pamiątkowy koszyczek. Dziekując za gościnę w tak pięknym obiekcie. Bardzo ceniliśmy Pani Mamę i bardzo mile ją wspominamy.
Pani Elżbieta podziękowała za pamięć i życzyła wszystkim przybyłym miłego wieczoru wśród pięknych - pachnących kwiatów. Myślę, że będziemy się spotykać tutaj co roku! - dodała.
Pomysł na imprezę narodził się wzorem Imprezy Cudowna Moc Bukietów - zapoczątkowanego przed 5 laty przez Liliannę Sonik - Prezes Stowarzyszenia Instytut Dziedzictwa. Konkurs przeprowadzany jest na Małym Rynku w Krakowie. Podobne konkursy robią w Polsce tylko 4 organizacje w innych regionach kraju. Stowarzyszenie dołącza do nich - wprowadzając w roczny cykl pracy tą właśnie cykliczną imprezę.
Konkurs Bukietów Zielnych to konkurs - święto kobiet. Bukiety zielne robią przecież Gospodynie. Mówi się, że palmę powinien zrobić mężczyzna a kobieta - bukiet zielny. Czy w obecnych czasach nadal tak jest? Nie wiem. Cieszymy się, że mamy wsparcie w organizacji tego konkursu. Nasza wiedza w tym zakresie jest coraz większa. Gospodynie uczą się, szukają informacji w internecie. Jest to również spotkanie integracyjne - świadczące o tym, że jesteśmy i nadal działamy razem.
Bukiet zielny ma ogromną moc - tworzy się go z kwiatów znajdujących się w pobliżu naszych domów.
Prezes SGW przedstawiła zaproszonych gości. Na spotkanie przybyli:
- Wiceminister Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej - Małgorzata Marcińska
- Poseł na Sejm RP - Marek Polak
- Senator RP - Andrzej Pająk
- Marszałek Województwa Małopolskiego - Marek Sowa
- Wojewoda Małopolski - Jerzy Miller
- Dyrektor Promocji i Turystyki - Elżbieta Kantor
- Starosta Powiatu Wadowickiego - Jacek Jończyk
- Burmistrz Andrychowa - Tomasz Żak
- Wiceprzewodniczący Rady Gminy Wieprz Bolesław Mokwa
- Dyrektor GCK Osiek - Krystyna Dusik
- Sekretarz Gminy Mucharz - Maria Roman
- Prezes MSH WIZAN Jerzy Chylewski
- Przewodniczący Rady ABS Banu Spółdzielczego Jan Sordyl
- ABS Andrychów Jarosław Pawelec
- Radni Powiatowi - Zofia Moskwik, Czesław Rajda
- Radni Gminy Andrychów, Wieprz i Osiek
- Sekretarz Gminy Andrychów - Grażyna Łoboda
- Honorowi Członkowie Stowarzyszenia - Jan Krupnik, Jan Sordyl, Stanisław Sordyl, Paweł Łysoń, Adam Kryska, Władysław Rajda, Firma CMC.
- Pełnomocnik Dyrektora CKiW Andrychów - Aneta Wądrzyk
- Kierownik Wydziału Promocji UM Andrychów - Marcin Putyra
- Powiatowy Urząd Pracy - Małgorzata Chowaniec
- Ośrodek Pomocy Społecznej w Andrychowie - Elżbieta Prus
- Prezes Uniwersytetu III wieku w Andrychowie - Danuta Bańska
- Dyrektor ZSS Targanice - Barbara Borgosz
- Związek Emerytów i Rencistów - Anna Zając
- PTTK Andrychów - Tadeusz Sumper
Prezes SGW powitała również wszystkich innych gości - w tym - najgoręcej - Gospodynie uczestniczące w tej pięknej imprezie.
Nieprzewidzianym punktem programu było uroczyste wręczenie Odznaki Honorowej Województwa Małopolskiego - Krzyż Małopolski. Uroczystego wręczenia odznaki dokonał Marek Sowa - Marszałek Województwa Małopolskiego
Na podstawie uchwały Zarządu Województwa Małopolskiego nr 872/14 z dnia 12 sierpnia 2014 r. Srebrną Odznakę Honorową Województwa Małopolskiego - Krzyż Małopolski za konsekwentne zaangażowanie w sprawy innych ludzi, aktywne działania na rzecz lokalnej społeczności, podejmowanie inicjatyw dla budowanaia wspólnego dobra oraz udowadnianie iż działania jednostki mogą skutecznie uzupełniać działalność władz publicznych - została odznaczona Pani Czesława Wojewodzic.
Szanowni Państwo
Bardzo serdecznie chciałbym pogratulować Pani Czesławie Wojewodzic Cieszy mnie to, że mogę być tutaj po raz kolejny. Być świadkiem aktywnej działalności Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich na przestrzeni ostatnich 14 lat. Przez ten czas, kiedy Stowarzyszenie funkcjonuje mogliśmy zobaczyć co ludzie mogą fenomenalnego swoim zaangażowaniem i swoim poświęceniem realizować dla lokalnej społeczności.
Dzisiaj bez wątpienia działalność SGW może być pokazywana jako wzorcowy model. Dbanie o tożsamość regionalną, budowanie integracji lokalnej o działania na rzecz drugiego człowieka, budowanie więzi międzypokoleniowych - to wszystko jest możliwe pod warunkiem, że znajda się ludzie którzy mają inicjartywę, którzy maja chęć do działania. Bez wątpienia Pani Czesława Wojewodzic jest taka osobą. Samorząd Województwa Małopolskiego podejmując inicjatywę ustanowienia Odznaki Honorowej Województwa Małopolskiego - Krzyż Małopolski chciał właśnie w ten sposób uhonorować osoby najbardziej zaangażowane w działalności na rzecz drugiego człowieka w naszym regionie Cieszę się niezmiernie, że tą odznakę przed momentem mogłem w imieniu Samorządu Województwa Małopolskiego wręczyć.
Zastanawiając się, co mogłoby być mottem przewodnim dla uhonorowania właśnie takich ludzi sięgnęliśmy do tematów, które są nam niezwykle bliskie. Chcieliśmy przybliżyć nasze spotkanie ze Świętym Janem Pawłem II w Zakopanem, kiedy pod Giewontem, a właśnie Krzyż Małopolski nawiązuje do Krzyża na Giewoncie, mówił do nas - Na Was zawsze mogę liczyć.
Bez watpienia działalność i życie Pani Czesławy Wojewodzic pokazuje, że jest taką osobą na którą zawsze można liczyć. Serdecznie jeszcze raz dziękuję. - powiedział Marszałek Małopolski - Marek Sowa
Odnaczenie przyjmuje z wiekim szacunkiem i wielka pokorą, ale to odznaczenie jest nie tylko dla mnie. Jest tutaj - dla nas wszystkich - w myśl powiedzenia, że wszystko w życiu jest darem - talenty, serce, trud i ludzie pomagający i tylko w takich okolicznościach można mówić o sukcesie. Nie byłoby Stowarzyszenia, nie byłoby tego wszystkiego gdyby nie MSH Wizan, ABS Bank Spółdzielczy, Samorządy - począwszy od wojewódzkiego poprzez powiatowy i gminny, gdyby nie Państwo - sponsorzy. Największa wartością tego Stowarzyszenia są Gospodynie - którym ja dedykuję dzisiaj ten krzyż. To Wasza - wielka zasługa! To Nasz Wspólny Sukces! Tylko Wspólnie możemy jeszcze razem - wiele zrobić.
Jeżdżąc z Panem Marszałkiem na spotkania, ponieważ podjął inicjatywę, aby w każdym starostwie i gminie powstało stowarzyszenie kół gospodyń wiejskich lub gospodyń wiejskich - poznałam wielka charyzmę Pana Marszałka i to że Pan chce dla tej grupy, troszkę zapomnianej, ale jakże pięknej - chce coś zrobić. Sytuacja jest taka, że tylko organizacja z osobowością prawną może korzystać ze wszystkich dostępnych środków, pisać projekty, startować w pięknych konkursach i nowych projektach. Poznając pana wypowiedzi, pana zachowania - nisko się Panu kłaniam - bardzo dziękujemy za te działania.
Mama Pana Marszałka jest przewodniczącą Koła Gospodyń. Jeżdżąc po terenie i obserwując inne Koła Gospodyń i sytuacje w innych powiatach małopolski mogę powiedzieć tylko tyle - jesteśmy szczęściarzami.
- powiedziała Prezes SGW - dziękując za przekazane odznaczenie.
Wszystkim zgromadzonym zaśpiewał Chór "Osieczanie"
Chór "Osieczanie" powstał w 1983 z inicjatywy Koła Gospodyń Wiejskich. Kierownikiem i dyrygentem chóru został Stanisław Grabowski. Po roku działalności "Osieczanki" wystąpiły na przeglądzie zespołów artystycznych w Brennej, gdzie zajęły III miejsce, a także podczas dożynek wojewódzkich w Ochabach i na wojewódzkim przeglądzie zespołów artystycznych w Żywcu gdzie zajęły I miejsce w swojej kategori. W 1993 roku chór wzbogacił sie o męskie głosy i zmienił nazwę na "Osieczanie". Repertuar chóru jest różnorodny. To piosenki ludowe, przyśpiewki, piosenki okolocznościowe, biesiadne i religijne. Różnorodny repertuar oraz świetne przygotowanie zaowocowało licznymi nagrodami i wyróżnieniami. Chór aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym i społecznym gminy, przyczynia się do szerzenia kultury muzycznej kultywowania lokalnej tradycji i folkloru. W 2006 roku chór został oznaczony odznaką "Zasłużony dla Kultury Polskiej" i Odznaką Polskiego Związku Chórów i Orkiestr. W 2010 roku otrzymał nagrodę starosty oświęcimskiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i upowszechniania kultury. Od 2010 roku dyrygentem chóru jest Andrzej Luranc. w 2013 roku chór obchodził 30 lecie swojej działalności. W chwili obecnej chór liczy 24 członków. Ze względu na święto - chór zaśpiewał pieśń - Zaufaj Maryi, oraz inne - jak "W moim ogródeczku", "Nocka szumiała", "Kocham kwiaty", "Jadą goście", "Polskie kwiaty" oraz "Lipka".
Takiej organizacji jak Stowarzyszenie bardzo potrzebni są sponsorzy. Prezes SGW podziękowała Tym, którzy pomogli w organizacji i zakupieniu konkursowych nagród
SPONSORZY I FUNDATORZY NAGRÓD
- Gospodarze - Sławomir Rusinek, Elżbieta Wisiorek
- Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego poprzez Program "Razem bliżej do kultury i tradycji" – kurs techniki wykonywania bukietów zielnych (bukiety wykonane na stołach - były zrobione właśnie z tego programu)
- Urząd Miejski w Andrychowie program. "Dożynki i bukiety zielne"
- Urząd Gminy Osiek - Finansowanie nagród dla KGW z terenu Gm. Osiek
- Urząd Gminy Mucharz Finansowanie KGW z terenu Gminy Mucharz
- Małopolska Spółdzielnia Handlowa "Wizan"
- ABS Bank Spółdzielczy w Andrychowie
- PROTECH Gierałtowice - Jan Krupnik
- Maspex - Wadowice
- Hurtownia tkanin „PAKO Plus” Inwałd A. Kryska
- Agencja Ubezpieczeniowa „Sordyl” J i J Sordyl
- Janina i Zbigniew Zając
- Firma „Wulkan” Piotr Pająk
- CMC Inwałd Zbigniew Marek i Bogdan Cinal
- Auto Serwis TROJAK - Daniel i Jacek Trojak
- Wanda i Krzysztof Wątroba
- Anna Rajda – Stacja Kontroli Pojazdów - Górnica
- Dorota Młynarczyk
- Firma „Pawbol” Państwo Barbara i Paweł Łuczak
- Halina i Edward Górscy
- Jarosław Skupień
- Marek Piekiełko
- Firma Rodzinna Mieszczak
- Hurtownia napojów „Dusik-Matusiak”
- Elżbieta i Wiesław Augustyniak
- Wit Ziółkowski
Podczas konkursu Prezes SGW wręczyła okolicznościowy - imieninowy prezent dla Starosty - Jacka Jończyka.
Cała sala zaśpiewała jubilatowi "Sto lat"
Przy dźwiękach pieśni chóru "Osieczanie" uczestnicy spotkania mieli okazję spróbować wykwintnej kuchni Hotelu Czarny Groń.
Na spotkanie przybył również Wojewoda Małopolski - Jerzy Miller
Prezes SGW przekazała podziękowania dla Urzędu Gminy Osiek za pomoc w organizacji spotkania - poprzez zorganizowanie występu chóru. Podziękowania dla chóru złożył również prezes MSH Wizan - Jerzy Chylewski - składając na ręce członków chóru słodki upominek.
Kolejna miła uroczystość - Zarząd Główny LOK na wniosek płk. Sławomira Gołoty nadał Złoty Medal za zasługi dla Ligi Obrony Kraju dla Stanisława Sordyla. Medal przekazał Senator RP Andrzej Pająk. Odznaczenie odebrał Wiceprezes - Daniel Sordyl
Nie zabrakło opisu tradycji w wykonaniu Prezes SGW. Cudowna moc bukietów - tak można ogólnie powiedzieć o konkursie poprzedzonym warsztatami wykonywania bukietów i poznania zasad ich tworzenia i układania. Wg starego zwyczaju 15 sierpnia na Święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny - zwanym świętem Matki Boskiej Zielnej przygotowywano wiązanki z ziół, kwiatów i owoców. Bukiety zielne poświęcono, zaznaczając w ten sposób szacunek dla natury, która żywi leczy i zachwyca. Poświęcone bukiety mają magiczną moc Chronią dom przed piorunami, urokami, a zioła leczą ludzi i zwierzęta. Ten piękny, polski zwyczaj niesie aktualne treści. Przypomina starszym i uczy młodych, że zioła rosną na łąkach i w ogrodach. Układanie bukietów to doświadczenie nie tylko artystyczne. Jest dostępne niemal dla każdego, Pachnące kompozycje ziół i kwiatów pobudzają nasza wyobraźnię.
Przekazywanie tradycji to obowiązek - do nas należy zapamiętanie i przekazanie zwyczajów naszych rodziców i dziadków - kolejnemu pokoleniu.
Komisja konkursowa oceniła bukiety. SGW w Andrychowie jako orędownik tradycji sięgnął do jednej z najstarszych polskich tradycji. Święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny czy inaczej - Święto Zaśnięcia Maryi Panny to najstarsze Maryjne święto w kościele. Święto stwarza okazję do szerzenia świadomości ekologicznej, wzbudza szacunek do Natury, rozbudza troskę o Naturę. Jest to połączenie modlitwy, piękna, wiedzy o przyrodzie i wartościach leczniczych roślin.
Zbieranie ziół i kwiatów jest jak muzyka - łagodzi obyczaje, koi, uczy. Każda roślina i kwiat w sierpniu woła - zanieś mnie do kościoła! Panie słyszały pewnie te głosy, ponieważ przyniosły przepiękne bukiety. Bukiety te dawniej były bardzo duże. Kobiety - gospodynie - niosły zioła, które miały wystarczyć na cały rok - do leczenia rodzin, ale też do leczenia zwierząt. Każdy z nich jest inny. Każdy rejon zawiera inne zioła. ale są też zioła powtarzające się.
W skład Komisji Konkursowej weszły Zofia Oboza oraz Stefania Matejko-Zaremba.
Komisja postanowiła przyznać:
1 Miejsce
- KGW Koziniec
- KGW Wieprz
- KGW Osiek
2 Miejsce
- KGW Inwałd
- KGW Jaszczurowa
3. Miejsce
To dopiero drugi konkurs, ale w porównaniu z poprzednim bukiety mają piękniejszą kompozycję. Gospodynie wykazały większą znajomość tematu - bukiety mają znacznie bogatszy skład. W roku ubiegłym były bukietu z maksimum 25 ziół - w tym roku w jednym z nich znalazło się ich aż 58!
Bukiety przekazano przyjacielom Stowarzyszenia i zaproszonym - szczególnym gościom imprezy.
Bukiety otrzymali Bogusław Sonik, Poseł na Sejm RP Marek Polak, oraz Senator RP Andrzej Pająk, a także Marszałek Województwa Małopolskiego - Marek Sowa.
Obdarowani podziękowani za przekazane bukiety - podkreślając duże zaangażowanie Gospodyń w krzewienie tradycji. Marszałek zaprosił wszystkich obecnych na Dożynki Wojewódzkie do Osieka!
To oczywiście nie koniec obdarowanych. Odbierając bukiet zielny - Jerzy Miller - wojewoda Małopolski powiedział:
Dzisiaj tutaj widzimy nie tylko kwiaty i zioła. To święto naszych Gospodyń! Nie byłoby nas tutaj, gdyby nie one. Nie byłoby nas też tutaj, gdyby nie Pani Czesia. To jest prawda. Przyszliśmy tutaj nie z obowiązku ale z poczucia, że jesteśmy wyróżnieni Pani zaproszeniem. Zaprasza Pani nas do siebie jak taką wielką rodzinę - częstuje nas Pani humorem i uśmiechem. Nagle wszyscy czują sie lepiej, uśmiechają się do siebie i świat jest piękniejszy, tak jak te bukiety. To są te zioła, które pani składa i podaje nam przez kilka godzin. To musi nam wystarczyć na kolejne pół roku.
Dziękuję że Pani nas dzisiaj zaprosiła i zaprasza nas regularnie - ucząc tego, że jeżeli chcemy żeby nam się dobrze żyło, to najpierw trzeba spojrzeć na sąsiada czy on przypadkiem czegoś nie potrzebuje. Pani nas tego uczy i za to bardzo serdecznie Pani dziękuję! - dodał Wojewoda przekazując dla Czesławy Wojewodzic bukiet róż.
Gospodynie przekazały również bukiet zielny dla Starosty Powiatu Wadowickiego - Jacka Jończyka oraz dla Burmistrza Andrychowa - Tomasza Żaka.
Napawa mnie dumą, że mamy takie Gospodynie w naszej gminie - zarówno panią Czesię jak i wszystkie Panie działające w Kołach Gospodyń i Stowarzyszeniu. Powinniśmy znać swoje tradycje. Wniosek i prośba do parlamentarzystów i Ministerswa Edukacji aby wprowadzić w szkołach podstawowych taki przedmiot jak kultura i tradycja. Takie działania realizowane są na Łotwie. Łotwa jest małym krajem. Ma niecałe 2 mln mieszkańców. Oni obowiązkowo uczą się swojej tradycji, żeby nie zaginęli w wielkiej Europie. Tam wiele osób tańczy i śpiewa, nosi stroje regionalne. Nie byłoby źle gdyby i u nas skorzystano z ich pomysłów. - powiedział Burmistrz Andrychowa
Niecodzienny bukiet otrzymał Bogusław Sonik!
Kolejnymi wyróżnionymi osobami byli - Prezes MSH Wizan - Jerzy Chylewski i Wiceprezes ABS Banku Spółdzielczego - Jarosław Pawelec
Wracam z Krakowa. Byłem na rynku Głównym. wystawiamy tam swoje produkty jako Małopolska Spółdzielnia Handlowa Wizan. To dni Spółdzielczości Polskiej na Rynku Głównym! Spółdzielczość pięknie łączy się z tradycją - jest z nią ściśle związana. Niewielu wie, że spółdzielnie w swoim statucie mają również działalność kulturalno-oświatową. Od początku istnienia - taką właśnie działalność prowadzimy i wspieramy innych, którzy taką działalność prowadzą. Spółdzielnia zawsze pomaga jak trzeba. Niestety o ile obecnie jest zielone światło dla kultury, to dla spółdzielczości - niekoniecznie. Prezes MSH zwrócił się do przedstawicieli Parlamentu i Senatu aby prawo spółdzielcze było korzystne dla ludzi i dla spółdzielców. Bardzo się cieszę, że Pani Czesia w dniu dzisiejszym została tak szczególnie wyróżniona. MSH Wizan już dawno jej zaufał i uwierzył w prowadzone przez nią działania. Wizan świetnie się rozwija, otworzyliśmy niedawno 64 placówkę handlową, ale też - nie zapominamy o swoich statutowych celach - pięknie wspomagając działalność kulturalną i oświatową. Wiemy, że jest to dla Gospodyń bardzo ważne. Wszystkim Paniom życzę dalszej owocnej pracy i zaangażowania - powiedział Prezes Jerzy Chylewski
Wiceprezes ABS Bank Spółdzielczy - Jarosław Pawelec odbierając bukiet powiedział:
Z wielką uwagą wysłuchałem każdego słowa, które zostało tutaj wypowiedziane. Dla mnie tego rodzaju uroczystość jest również lekcją patriotyzmu. Lekcją i przypomnieniem historii nas wszystkich. Nasza ojczyzna składa się z takich małych ojczyzn. Wcześniej podano definicję patriotyzmu jako aktywnego uczestnictwa w życiu lokalnej społeczności. Jestem bardzo zadowolony i dumny, że instytucja którą reprezentuje - pomaga i uczestniczy w życiu lokalnej społeczności!
Kolejny Bukiet trafił na ręce Anety Wądrzyk - pełnomocnika Dyrektora Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie. Dziękuję za wspaniałą współpracę - pomoc Centrum Kultury jest nieoceniona dla Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich - CKiW pomaga w działaniach SGW poprzez przygotowanie i wynajęcie sal, nagłośnienia, oraz oprawie plastycznej imprez, przygotowuje nam plakaty i zaproszenia - pięknie za to dziękujemy! - powiedziała dziękując za pomoc - Prezes SGW
Bukiety zielne otrzymali również sponsorzy Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie - obecni na spotkaniu.
Dla wszystkich gości zaśpiewali soliści zespołu "Śląsk" Co tu dużo mówić! Było po prostu super! Popularne piosenki śpiewała cała sala - kołysząc się w rytm muzyki. Po kilku piosenkach większa część publiczności wstała - nogi same rwały się do tańca! Zespół zaśpiewał takie hity jak "Szła dzieweczka" (również wersję po japońsku!) "Gdzie jest ta ulica, gdzie jest ten dom", "Gdybym miał gitarę", "Dziś prawdziwych cyganów już nie ma", "Maryjanna" Były też piosenki typowo śląskie - biesiadne. Bardzo popularne właśnie na Śląsku, a jak się okazało - również u nas. Zespół wielokrotnie bisował śpiewając między innymi - "Czerwone wino" "Góralu wracaj do hal" Sala po zakończeniu każdej z piosenek nagradzała solistów gromkimi brawami!
Prezes MSH Wizan ufundował również słodki poczęstunek dla solistów zespołu Śląsk!
W spotkaniu uczestniczyła również Wiceminister Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej - Małgorzata Marcińska!
Zapraszamy Was na jeszcze jeden wywiad - z autorką bukietu zawierającego 58 ziół! Poznajcie Monikę Radwan z KGW Koziniec
Najważniejsze w tego rodzaju bukiecie - bukiecie dla Matki Boskiej Zielnej jest układanie kwiatów. Kwiaty i zioła muszą być tak układane, by te, które więdną wcześniej były podtrzymywane przez te silniejsze, żeby bukiet był ozdobą naszego domu przez cały rok. Te zioła które zasuszają się wcześniej, maja zdobić i podtrzymywać te kwiaty i zioła, które jeszcze nie są zasuszone. W bukiecie powinny znaleźć się wszystkie zioła z danego regionu. Bukiety w regionie Gminy Mucharz są robione aż z 86 ziół! Dowiedziałam się tego od mojej babci. Ja zebrałam na bukiet 58 ziół - wszystkie te zioła znajdują się w nagrodzonym pierwszym miejscem bukiecie. Cieszyć będą się również moje koleżanki, że przekazujemy to nasze dziedzictwo dalej, że nie wstydzimy się go, że to co nam przekazały nasze mamy i babcie - przekazujemy innym. Kiedyś Św. Jan Paweł II powiedział - Nie wstydźcie się tego. Szanujcie to! My to bardzo szanujemy!
Wiedzy o ziołach nauczyła mnie babcia. Ważne jest to, kiedy zrywać zioła. Trzeba to robić w odpowiednim czasie inaczej stracą kolor, swoje właściwości.
Na codzień korzystam z macierzanki - polecam wszystkim kąpiele w macierzance! Polecam również kwiat lipy, rumianek, czarny bez, aronię, miętę - te zioła stosuję niemal na codzień!
W Gminie Mucharz są nowoczesne ogródki, ale zawsze jest w nich wydzielone miejsce na zioła. Blisko domu mam szałwię, rumianek, skrzyp, macierzankę, słonecznik, przepiękne malwy - wszystko to zdobi mój dom.
Mówi Monika Radwan - zastępczyni Pprzewodniczącej Koła Gospodyń Wiejskich w Kozińcu - autorka nagrodzonego bukietu. Zioła na bukiet zbierała razem z koleżankami przez 3 dni. Zawsze zioła powinno się zbierać rano - kiedy kwiaty są rozwinięte. Każde z ziół zbiera się inaczej - niektóre z nich należy wyrwać, inne ściąć - w przeciwnym razie również mogą stracić swoje właściwości. Pani Monika pracuje jako instruktor w Domu Kultury - wykorzystuje wszystko to co daje nam natura. Uczy rękodzieła - promując wykonywanie ozdób ręcznych - które dodatkowo integrują młodzież i dorosłych, uczą szacunku do tradycji i umiłowania swojej małej ojczyzny.
Nagrodzone Koła Gospodyń Wiejskich odebrały konkursowe nagrody.
Taki właśnie był ten II Konkurs Bukietów Zielnych!
Jarosław Skupień