Zapraszamy również do obejrzenia szczegółowych fotoreportaży - kliknijcie na linki ponizej!
KONKURS POTRAW REGIONALNYCH - STÓŁ WIELKANOCNY 2019
STOŁY WIELKANOCNE - PREZENTACJA - WYNIKI
KONKURSY DODATKOWE - PREZENTACJA PRAC GOSPODYŃ
STOŁY WIELKANOCNE - ROZDANIE NAGRÓD
Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich od przełomu wieku na tydzień przed Wielkanocą zaprasza na Konkurs Potraw Regionalnych Stół Wielkanocny. Pomysł zorganizowania tej niecodziennej imprezy narodził się w 2000 roku, kiedy jeszcze nikomu się nie śniło, że tradycja powróci do łask. Jego pomysłodawcami byli Czesława Wojewodzic oraz Śp. Zbigniew Mieszczak. Z niewielkiej, lokalnej imprezy powstała ponadregionalna impreza, która w tym roku liczyła sobie prawie 350 zaproszonych gości!
Raduje się serce, raduje się dusza, jak widzę tylu ludzi! - rozpoczęła XIX Konkurs Potraw Regionalnych Stół Wielkanocny Prezes Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie - Czesława Wojewodzic. To fakt. Bardzo duża liczba gości i Gospodyń przybyła na tegoroczny konkurs. Nic dziwnego. To jeden z największych i najpiękniejszych tego rodzaju festiwali smaku odbywający się w naszym regionie.
Z wielkim zaszczytem, radością, a jednoczesnie wielką pokorą i dumą szefowa Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich powitała serdecznie wszystkich gości przybyłych do Baciarskiej Chaty - części kompleksu rekreacyjno wypoczynkowego Hotel&SPA Kocierz w Targanicach.
Szanowni Państwo! 19 raz już się razem spotykamy! Przygotowując się do dzisiejszego konkursu zastanawiałam się, czy mogę Was czym jeszcze zaskoczyć? Urodą - nie, strojem - pewnie też już nie :) Postanowiłam, że opowiem Wam opowiadanie i przeniosę Was w wyobraźni do miejsca, gdzie można w spokoju zastanowić się, jak powinniśmy odbierać nasze życie, jak powinniśmy je wspólnie przeżywac. W pewnej miejscowości, w małym kościele codziennie w południe przychodził do niego pewien człowiek o imieniu Jakub, przedstawiał się, klękał, kłaniał się, żegnał i wychodził. Ksiądz proboszcz z tej miejscowości niemal od razu zauważył ten, powtarzający się, codzienny rytuał. Nie chiał jednak pytać, dlaczego tak się dzieje. Sprawa wyjaśniła się wkrótce. Kościelny zadziwiony tą sytuacją zapytał przychodzącego parafianina skąd u niego ta codzienna tradycja. Okazało się, że człowiek ten był samotnym mieszkańcem tej miejscowości, który codziennie przychodził do Przyjaciela, przychodził do Jezusa, mówiąc Panie Jezu - jestem, kłaniam się Tobie i wychodzę. Upłynęło wiele dni, sytuacja powtarzała się, aż pewnego razu człowiek ten uległ wypadkowi i znalazł się w w wyniku wypadku drogowego w szpitalu, w zupełnie innej miejscowości. Bardzo cierpiał. Pielegniarki opiekujace się starszym pacjentem zauważyły, że gdy przychodziło południe - twarz pacjenta promieniała i uśmiechnięty zachowywał się tak, jak by przestał odczuwać ból. Zapytały go - jak to się dzieje, że mimo tak wielkiego cierpienia, w południe wszelkie dolegliwości mu przechodzą? Może Wy tego nie widzicie, ale przychodzi do mnie Gość. Pielęgniarki popatrzyły na siebie ze zdumieniem, bo wiedziały, że leżący człowiek jest samotny, a wejście na oddział szpitala nie jest możliwe. Przecież nikt do Pana nie przychodzi - odparły! Nieprawda - powiedział pewny siebie pacjent. Przychodzi do mnie mój przyjaciel i mówi mi - Kuba, Ja Jezus jestem przy Tobie, jestem tu bo ty jesteś moim przyjacielem.
Wiem, że to jest opowiadanie być może bliższe naszej wiary chrześcijańskiej, tego co czujemy, ale wróćmy z powrotem wyobraźnią do tej pięknej sali gościnnej - Baciarskiej Chaty i spójrzmy wokoło, ile przedstawicielek KGW, Gospodyń, organizacji, stowarzyszeń i instytucji przybyło tutaj mówiąc - jesteśmy! Przybyliśmy do naszych przyjaciółek z SGW i do goscinnego Gospodarza - burmistrza Tomasza Żaka i do Gospodarza obiektu - Stanisława Sordyla - Jesteśmy! Przyszliśmy do naszych przyjaciół!
Przyjaźń i szacunek do drugiego człowieka to jest to, co możemy mieć i nikt nam tego nie odbierze. Mówi się, że dobroć i pokora to dwa klucze do serca Boga i człowieka. Przed nami Święta Wielkanocne. Uczcijmy to wspólne spotkanie toastem!
Czy ta opowieść sprawiła, że poczułeś między Gospodyniami a Sobą tą więź? Czuję ją, odkąd Was poznałem - odparł Pan Stanisław!
Czy ta opowieść upewniła Pana, panie burmistrzu, że to co robi nasza organizacja na tym terenie jest piękne, że mamy wspaniałe warunki do tego, by pięknie się rozwijać?
Oczywiście, że jestem pewny i przekonany, że to co robicie i to co zamierzacie robić to największy skarb tej Gminy, najlepsza nasza reklama - Gminy, ludzi i społeczeństwa! Bardzo serdecznie chciałem przywitać gości przybyłych do nas z gminym województwa, zza granicy, bo bo mamy tutaj delegacje z miasta partnerskiego Langraaf. Wszystkich Państwa bardzo serdecznie witam i mam nadzieję, że miło i sympatycznie spędzimy ten wieczór z tradycją przekazywaną przez Stowarzyszenie, panią Czesię i kochane Gospodynie - powiedział burmistrz Andrychowa - Tomasz Żak
Szanowni Państwo - w taki właśnie, nieco inny sposób chciałam Was powitać i podkreślić jak ważna jest w naszym życiu przyjaźń i gościnność - powiedziała Prezes SGW wznosząc wraz z wszystkimi przybyłymi gośćmi toast rozpoczynający spotkanie!
Wielkanoc to triumf życia nad śmiercią, dobra nad złem. Wielkanoc to nadzieja pojawiająca się na świecie co roku, związana nie tylko z przeżyciami chrześcijańskimi ale przede wszystkim z przyrodą. Na stołach pojawiają się bazie i kwiaty, czyniąc te stoły piękniejszymi a potrawy przygotowane przez Gospodynie wydają się w takim otoczeniu jeszcze smaczniejsze! Warto przekazywać piękne tradycje Małopolski młodszym pokoleniom, aby pamiętały jak te święta obchodziły ich mamy, babcie i prababcie.
Patrząc na wielkanocne stoły Gospodyń można pokusić się o porównanie ich do naszej obecnej rzeczywistości. Przez lata działalności Kół Gospodyń Wiejskich świat bardzo się zmienił. Żyjemy w ciekawych czasach. Niemal każdy z obecnych na konkursie pamiętał takie lata, kiedy w sklepach nie było pełnych półek, kiedy pomarańcze i banany traktowano jak przysmaki, a wędliny były towarem deficytowym i reglamentowanym. Nie wspomnimy już tutaj o rozwoju elektroniki, mediów, opieki zdrowotnej i edukacji.
W chwili obecnej spotykamy się przy suto zastawionych stołach, pełni radości i nadziei na przyszłość. Jako społeczeństwo również stanowimy swego rodzaju "wielkanocny stół" na którym każda z potraw smakuje inaczej, sprawiając, że stół wygląda znakomicie. W naszej różności jest wielka siła. Nietrudno sobie wyobrazić co by było, gdyby na "polskim" stole znalazły sie np. wyłącznie wędliny, lub same placki...
Obserwując działania Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich nietrudno zauważyć, jak ważne są tego rodzaju przedsięwzięcia. To jedna z niewielu imprez podczas której My, Polacy siadamy razem, a polityka, dzieląca nas w ostatnich czasach - przestaje mieć znaczenie. Siadamy z pokorą przy stole przygotowanym przez nasze mamy, babcie i prababcie. Przybywają do niego przedstawiciele władz samorządowych, biznesu, lokalnej społeczności, by razem cieszyć się, rozmawiać o przyszłości, wspominając to, że przed nami kilka pokoleń dążyło często za cenę własnego życia właśnie do tego, co my dzisiaj posiadamy, abyśmy my - teraz - mogli z niego korzystać.
Spotkania organizowane przez Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie mają wyjątkowy charakter. Są pełne ciepła, zrozumienia drugiego człowieka, pokory, a jednocześnie pełne humoru i radości. Korzystając z doświadczenia gospodyń SGW wiele gmin organizuje własne - podobne imprezy.
Prezenty dla szczególnych gości!
Przed nami piękny okres rozpoczynający się Niedzielą Palmową, w którym każdy zbliżający się dzień ma inne znaczenie.
Konkurs zorganizowano pod hasłem "Zrezygnuj ze smutku, tyle jest piękna, które jest wokół Ciebie"
Na uroczystość zaproszenie przyjęli:
Proboszcz parafii Targanice - ks. Mirosław Włoch
Redaktor naczelny Radio eM - ks. Rafał Skitek
Poseł na Sejm RP - Marek Sowa
Poseł na Sejm RP - Marek Polak
Burmistrz Langraf - Raymond Vlecken
Wiceburmistrz Langraf - Maris Drajsen
Przedstawiciel Biznesu Langraf - Robert Bekers
Wiceprzewodniczący Rady Sejmiku Małopolskiego - Iwona Gibas
Radny Sejmiku Małopolskiego - Filip Kaczyński
Adam Jarubas
Wicemarszałek - Łukasz Smółka
Wicemarszałek - Tomasz Urynowicz
Wicekurator Oświaty - Halina Cimer
Dyrektor Małopolskiego Oddziału ARiMR - Adam Ślusarczyk
Wiceprzewodniczący Rady Pow. Wadowickiego - Grzegorz Opyrchał
Wicestarosta Powiatu Wadowickiego - Beata Smolec
Zarząd Powiatu Wadowice
Przewodniczący Rady Miejskiej Andrychowa - Krzysztof Kubień
Burmistrz Andrychowa - Tomasz Żak
Wiceburmistrz Andrychowa - Mirosław Wasztyl
Wiceburmistrz Andrychowa - Wojciech Polak
Zastępca kierownika ARiMR - Beata Pająk
Przewodniczący Rady Gminy Osiek - Małgorzata Bańdur
Wójt Gminy Wieprz - Małgorzata Chrapek
Wójt Gminy Osiek - Marek Jasiński
Wójt Gminy Mucharz - Renata Galara
Prezes MSH „WIZAN” - Jerzy Chylewski
Wiceprezes ABS Bank Spółdzielczy Andrychów - Jarosław Pawelec
Józef Budka i Józef Kała
Sekretarz Powiatu Wadowickiego - Beata Gaisler
Sekretarz Gminy Andrychów - Grażyna Łoboda
Skarbnik Gminy Andrychów - Dorota Żywioł
Wydział Promocji Starostwa Powiatowego w Wadowicach - Alina Wolas
Dyrektor CKiW w Andrychowie - Marianna Żmija
Gminne Centrum Kultury Osiek - Krystyna Dusik
Kierownik Wydziału Promocji UM Andrychów - Marcin Putyra
GOK Wieprz - Seweryn Gałysz
Honorowi Członkowie SGW: Jan Krupnik, Władysław Rajda, Adam Kryska, Józef Brzazgacz, Jarosław Skupień, Paweł Łysoń, Jan Sordyl, Stanisław Sordyl, CMC, Pawbol
Radni Powiatowi - Powiat Wadowice
Radni Gminni – Gmina Andrychów, Wieprz, Mucharz, Osiek,
Gospodarz konkursu „Bukiet zielny” - Elżbieta Wisiorek, Sławomir Rusinek
Gospodarz Konkursu Stół Wigiliny - Wojciech Łysoń
Przedstawiciele organizacji i stowarzyszeń współpracujących z SGW: PTTK, Uniwersytet III wieku, LGD Wadoviana, Związek Emerytów, Gminna Rada Seniorów, Fundacja WIIR, OPS Andrychów, Biuro Pracy,
Dyrektorzy Szkół,
Gospodynie Kół Gospodyń Wiejskich
GOSPODARZE - Stanisław Sordyl, Daniel Sordyl
Prasa - Nowiny Andrychowskie, Wiadomości Powiatowe, Kronika Beskidzka, Mamnewsa
Dla wszystkich gości Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich przygotowało piękny występ zaproszonych solistek - mieszkanek Targanic. Już pierwsza występująca przed przybyłymi - Maria Walczak, która ma liczne grono fanów w całej Gminie i nie tylko - zachwyciła przepięknym wykonaniem pieśni "Tańczące Eurydyki" z repertuaru Anny German i "Odrobinę szczęścia w miłości" śpiewanej kiedyś przez Irenę Santor. Burza braw potwierdziła, że jej głos i talent to podobnie jak praca Gospodyń - prawdziwe bogactwo naszej Gminy!
Jerzy Chylewski prezes Małopolskiej Spółdzielni Handlowej Wizan ufundował piękny prezent dla artystki, do prezentu dołączyło się również Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich dając upominek - czerwoną pisankę, nieodzowny element Świąt Wielkanocnych, stanowiący jednocześnie podarunek, który dajemy osobom bliskim naszemu sercu. Według tradycji dziewczęta robiły takie właśnie - czerwone pisanki dla chłopców, którzy im się podobają. Jeżeli dziewczyna zrobiła dla chłopaka czerwoną pisankę, to przynajmniej musiał z nią porozmawiać. Co było dalej tradycja nie mówi :) Przekazywanie tego rodzaju pisanek było związane z wielkimi uczuciem. Przysłowie rumuńskie mówi, że jeżeli kobiety przestaną barwić pisanki na czerwono - będzie koniec świata :)
Wielkanoc to najstarsze święto chrześcijan. Rozpoczyna się tak naprawdę 40 dniowym postem w Środę Popielcową. Po 40 dniach stajemy się bardziej przygotowani do Świąt. Mówi się - jakie przygotowanie takie przeżywanie. Dzisiaj jest wigilia przed Niedzielą Palmową. Jutro wszyscy pójdziemy z palmami do kościołów. Zaprowadźmy tam dzieci, nie jest ważne czy dziecko będzie miało palmę tradycyjną czy palmę z kwiatuszków, czy jakąkolwiek palmę, zrobioną w przedszkolu, zrobioną przez babcię, ale aważne, żeby szło z palmą i w ten sposób zbliżało się do tradycji i wiedziało, że zbliża się Wielkanoc! Zgodnie z tradycją po Niedzieli palmowej - do wtorku powinien być wysprzątany cały dom, wszystko co stare i niepotrzebne, powinno być z niego wyniesione, dom powinien być przewietrzony i zacząć oddychać nowym, świeżym powietrzem, nową nadzieją, zacząć po prostu żyć na nowo.
Kolejną częścią imprezy było przedstawienie sponsorów, dzięki którym konkurs może istnieć i dzięki którym są piękne nagrody! Zobaczcie Państwo, jak ich jest dużo! Dzięki Waszej hojności mamy nagród za kwotę 9600 zł! Dziękujemy bardzo wszystkim sponsorom!
Specjalne podziękowanie popłynęło na ręce Państwa Sordyl - kosz pełen upominków przygotowany przez Małopolską Spółdzielnię Handlową "Wizan"
Dobroczynności uczymy się w domu, ale nic nie przeszkadza żeby ta dobroczynność szła za nami przez całe życie. Ważne są gesty i to abyśmy dzielili się swoim szczęściem z innymi, nie tylko mieli go dla siebie. Dziękujemy, za podzielenie się środkami finansowymi z naszym Stowarzyszeniem - organizacją, która zdobyła tytuł najlepszej tego rodzaju organizacji Gospodyń w Polsce, stowarzyszeniem posiadającym wśród swoich tytułów również najważniejszy mozliwy do zdobycia - Kryształy Soli! Wydaje nam się, że możemy być spokojni o przyszłość Stowarzyszenia patrąc na Was - naszych przyjaciół! - powiedziała Prezes SGW Czesława Wojewodzic przedstawiając sponsorów i darczyńców, którzy pomogli w organizacji i ufundowaniu nagród. Oto oni:
Sponsorzy i fundatorzy nagród
Gospodarze - Państwo Sordyl
Województwo Małopolskie "Marka Małopolski"
Starostwo Wadowice poprzez program "Bogactwo Kulinarne i obrzędowe związane ze Świętami Wielkanocnymi na przykładzie konkursu Stół Wielkanocny"
Gmina Andrychów poprzez program "Pokazanie Tradycji Ludowych i regionalnych związanych ze świętami w Gminie Andrychów" oraz ufundowanie przez burnistrza nagrody Grand Prix
Urząd Gminy Osiek - finansowanie KGW z terenu Gm. Osiek
Małopolska Spółdzielnia Handlowa Wizan w Andrychowie
ABS Bank Spółdzielczy w Andrychowie
PROTECH Jan Krupnik
Maspex Wadowice
Hurtownia tkanin „PAKO Plus” Inwałd A. Kryska
Agencja Ubezpieczeniowa „Sordyl” J i J Sordyl
Firma Pawbol - Paweł Łuczak
Barbara Jordanek
CMC Andrychów Zbigniew Marek i Bogdan Cinal
Daniel Trojak
Dorota Młynarczyk
Janina i Zbigniew Zając
Stanisław Murgas Firma Stahbud
Edward Górski
Wanda i Krzysztof Wątroba
Cech Rzemiosł Różnych
Józef Brzazgacz
Zofia Chrapkiewicz
Wojciech Łysoń
Elżbieta Wisiorek
Jolanta i Marek Piekiełko
Całodobowa Stacja paliw Wit Żiółkowski
„HARDOM Zofia i Aleksander Oboza
Danuta Badan
Henryk Borkała firma BORKAŁA
Jan Fujawa
Eryk Stus – Szkółka Krzewów STUS
Jarosław Skupień
Czesław Rajda
Piekiełko Mateusz
Paweł Korczewski
Józefa Karkoszka- Warchał
Dziarmaga Mariusz
Wojewodzic Marcin
Rajda Władysław
Józef Kała
Balak Dorota
Barbara i Jan Fujawa
Gwiżdż Lucyna
Czesław Rajda
Rafał i Krystyna Turek
Kramarz Maria
Marek Sowa
CKiW w Andrychowie /nagłośnienie, zaproszenia/
Koła Gospodyń Wiejskich
Dla wszystkich sponsorów i ludzi którzy pomagają SGW w jego działalności statutowej - kolejny występ uzdolnionych dzieci z Targanic, które przygotowała Pani Iza Lachendro
Przed publicznością pochwalilły się swoim niezwykłym talentem Elżbieta Walczak, Agata Jaworowska, Oliwia Romik, Marlena Jurczak i Weronika Wojewodzic.
Kolejne olbrzymie brawa i wielki kosz słodyczy od Prezesa Małopolskiej Spółdzielni Handlowej Wizan - Jerzego Chylewskiego! Dodatkowo - Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich ufundowało dla występujących dziewcząt ze środków własnych radia, które odbierają radio Andrychów i radio eM.
Zwyczaj święcenia pokarmów przywędrował do Polski z Zachodu Europy około XII wieku. Początkowo pokarmy święcono w domach. Należało poświęcić wszystko to, co miało być spożyte na śniadanie wielkanocne. Póżniej świecono pokarmy na powietrzu - pod krzyżem. W końcu XVIII wieku święcenie przeniosło się do świątyń i tak jest do dziś. Dzisiaj w koszykach niesionych do święcenia można znaleźć wszystko - byle było dużo i kolorowo. Tymczasem - dobór potraw w koszyku nigdy nie był przypadkowy. Od wieków każdy Boży dar symbolizował coś innego - uznawanego przez tradycje.
Do 7 potraw należały obowiązkowo:
Chleb - pokarm podstawowy niezbędny do życia.
Jajko - dowód na odradzające się życie.
Sól - minerał życiodajny, bez soli nie ma życia. To także oczyszczenie - samo sedno istnienia i prawdy.
Wędlina - zapewnia zdrowie i płodność
Chrzan - zawsze był starym ludowym znamieniem wszelekiej siły fizycznej i krzepy.
Ciasto - jako symbol umiejętności i doskonałości gospodyń domowych
Koszyk z wikliny - słomy wyścielony białą serwetą i przybrany zieleniną - jest oznaką radości.
Baranek - na cześć tryumfu Chrystusa.
Konkursy Potraw Regionalnych to również okazja dla Gospodyń SGW do pochwalenia się swoimi wspaniałymi osiągnięciami w dziedzinie rękodzieła!
Przepiękne pisanki autorstwa Pani Sabiny Sowy zachwycały kunsztem i pomysłowością wykonania oraz precyzją kompozycji! Sami zobaczcie!
Jak zwykle - podczas wystaw SGW można podziwiać przepiękne prace Pani Haliny Brzazgacz. Od jakiegoś czasu razem z córką wyczarowywuje przepiękne pierniki!
Pani Halina jest również mistrzynia kompozycji, tworzenia bukietów ze sztucznych kwiatów, stroików, koronek! Tylko pozazdrości talentu i ... cierpliwości do wykonywania tych misternych dzieł!
Pani Halina Brzazgacz to prawdziwa mistrzyni sztuki ludowego rękodzieła
Poniżej prace koronkarskie Pani Józefy Brudny
Podczas konkursu poświęcenia pokarmów dokonali proboszcz parafii Targanic - ks. Mirosław Włoch oraz redaktor naczelny Radio eM - ks. Rafał Skitek. W historii konkursów jeszcze się nie zdażyło, aby pokarmy poświęcało dwóch księży! Zgodnie z wielowiekową tradycją święci się pokarmy Wielkanocne, które służą nam potem podczas wielkanocnego śniadania, spożywanego wspólnie przez całą rodzinę.
Zanim rozpoczęto degustację potraw na stołach konkursowych wszyscy uczestnicy mogli spróbować pysznego żurku autorstwa kucharzy Baciarskiej Chaty
Po poświęceniu pokarmów Gospodynie przekazały proboszczowi z targanickiej parafii oraz ks. Rafałowi Skitkowi palmy wielkanocne i koszyczki ze święconką.
Tak jak rolnik dba o ziemię i sieje zboże, mając nadzieję na plon - tak ksiądz, mówiąc do wiernych ma nadzieję, że to co do nich mówi przyniesie swój plon. Życzę, aby wszystkie wypowiedziane przez Wasze radio słowa - przynosiły plon - powiedziała prezes SGW, przekazując na ręce ks. Rafała Skitka - redaktora Naczelnego radia eM koszyczek ze święconką i palmę wielkanocną.
W czwartek, przed konkursem Gospodynie nagrywały do radia eM 3-godzinną audycję, która będzie emitowana przez święta. Stowarzyszenie opowiedziało o pięknej tradycji, poszczególne Gospodynie odpowiadały o tym, jak u nich w domu świętuje się w czasie Wielkanocy. Mnóstwo informacji przekazano również o tym jak robi się palmę wielkanocną, z jakich elementów powinna się składać nasza, regionalna palma. Audycja będzie wyemitowana w Wielką Sobotę przed południem w radiu eM 107,6 FM
Następnie efekty swojej pracy przedstawiły komisje oceniające koszyczki wielkanocne, stroiki i palmy
Komisja Konkursowa w składzie: przewodnicząca - Zofia Oboza (wiceprezes SGW), Stefania Matejko-Zaremba oraz Harlies Dreissen (delegacja Langraf) dokonała oceny koszyczków wielkanocnych ze święconką, uwzględniając tradycjonalizm, dobór składników oraz estetykę realizacji. Poddano ocenie 16 koszyczków.
Nie można służyć dobrze narodowi, nie znając jego dziejów, bogatej tradycji i kultury. Polska potrzebuje ludzi otwartych na świat, kochających swój kraj - to słowa Św. Jana Pawła II. Aby drogę poznać przyszłą - trzeba wiedzieć skąd się wyszło! Dzisiaj tradycja przestaje kształtować człowieka. Odwieczne tradycje religijne i narodowe umierają na naszych oczach. Często pojęcie "tradycja" oznacza kulturowe zacofanie. Mentalność współczesnego człowieka rzadko pozwala pogodzić nowoczesnośś z tradycją, tymczasem autentyczna nowoczesność nie tylko nie sprzeciwia się szeroko pojętej tradycji, ale jest na niej zbudowana. Wielki Tydzień rozpoczyna się Palmową Niedzielą, która upamiętnia wjeżdżającego do Jerozolimy Chrystusa. Najważniejszy atrybut niedzieli to palma. W tradycji kościoła palma symbolizuje mękę ale również triumpf Jezusa oraz nieśmiertelność duszy ludzkiej. W tradycji ludowej palma jest symbolem siły, sił witalnych, życia, corocznej odnowy roślin i zapowiadają owocowanie. W dzisiejszych czasach ludzie przemieszczają się, a wraz z nimi zwyczaje i obyczaje. Palmy są obecnie przeróżne. Na naszym terenie pojawiają się palmy z dwóch regionów - palma Wileńska i palma góralska, nazywana często palmą Andrychowską, ozdobiona kwiatami z bibuły, oraz innymi naturalnymi elementami. Podczas konkursu oceniono 14 palm. Trudno było wybrać najpiękniejsze palmy, ponieważ w tym roku każda z nich spełniała wszystkie kryteria. Wszystkie z nich były bardzo związane z naszym regionem, dlatego jury postanowiło przyznać dwa miejsca i trzecie miejsce równorzędne dla pozostałych palm.
I miejsce otrzymało KGW Andrychów
II miejsce KGW Zagórnik, Gospodynie z Frydrychowic, KGW Sułkowice Bolęcina, KGW Świnna Poręba.
Pozostało 9 palm oceniono równorzędnie.
Były to:
KGW Brzezinka
Gospodynie z Gierałtowiczek
KGW Głębowice
Gospodynie z Inwałdu
Gospodynie z Kleczy
Gospodynie z Nidku
KGW Sułkowice Łęg
KGW Roczyny
KGW Rzyki
KGW Targanice
KGW Targanice Dolne
Kolejnym ważnym elementem Świąt było przygotowanie święconego. Przez święcenie pokarmów Kościół błogosławił doczesny byt, dostojność ciała, które właśnie podczas wydarzeń Wielkiej Nocy osiągnęło nieśmiertelność. Jedzenie stanowi afirmację życia.
Oceniono 16 koszyczków wielkanocnych. Jury przyznało następujące miejsca:
I miejsce - KGW Roczyny
II miejsce - KGW Głębowice, KGW Brzezinka, KGW Targanice, KGW Sułkowice Łęg
Koszyczki w tym roku dbyły przepięknie przystrojone i zarazem zawierały to wszystko co powinny zawierać, dlatego bardzo trudno było wybrać ten jeden koszyk! Pozostałe 11 koszyków to równorzędne miejsca trzecie.
Były to:
KGW Andrychów
Gospodynie z Frydrychowic
Gospodynie z Gierałtowiczek
Gospodynie z Inwałdu
Gospodynie z Kleczy
Gospodynie z Nidku
KGW Sułkowice Bolęcina
KGW Świnna Poręba
KGW Rzyki
KGW Targanice Dolne
KGW Zagórnik
Stół Wielkanocny powinien być przyozdobiony zielenią i świeżymi gałązkami. To wszystko znajduje się w stroikach ozdabiających nasze stoły
Jury oceniło 18 stroików postanawiając przyznać:
I miejsce - KGW Roczyny
II miejsce - KGW Świnna Poręba, Gospodynie z Nidku, Gospodynie z Gierałtowiczek, Gospodynie z Inwałdu
Pozostałe 13 stroików oceniono równorzędnie. Wszystkim paniom serdecznie gratulujemy talentu i bardzo dziękujemy za udział!
Były to:
KGW Andrychów
KGW Brzezinka
Gospodynie z Frydrychowic
KGW Głębowice
Gospodynie z Kleczy
KGW Sułkowice Bolęcina
KGW Sułkowice Łęg
KGW Rzyki
KGW Targanice
KGW Targanice Dolne
KGW Zagórnik
Tradycyjnie co roku podczas konkursów potraw regionalnych Stowarzyszenie przekazuje wybranym sponsorom i przyjaciołom Stowarzyszenia elementy własnej pracy i działań - stroiki, bukiety zielne, itp. Nie inaczej było i tym razem.
Pierwszy koszyczek ze święconką powędrował do gospodarzy obiektu Stanisława i Lucyny Sordyl
Kolejny otrzymał Poseł na Sejm RP - Marek Sowa
Ten koszyk składamy jako dowód naszej przyjaźni - tak własnie Pana traktujemy - jak Przyjaciela! Mamy nadzieję, że Pan również nas tak traktuje - powiedziała prezes SGW przekazując koszyczek Posłowi na Sejm RP - Markowi Sowie
To coś niebywałego, że pani Czesława co roku serwuje nam zupełnie nową opowieść. Myślę, że jak ktoś nie był na rekolekcjach, to sobie tutaj te rekolekcje może uzupełnić. To jest coś niebywałego jak można w krótkich słowach bardzo trafnie nawiązać do sensu tych Świąt. To Święta, mówiące o tym, że nawet jak się zgubimy, to czas Wielkiego Tygodnia, zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, a wcześniej jego śmierci jest czasem na refleksję i zadumę nad powrotem do fundamentów wiary, którą wyznajemy. To nie jest taki czas w którym się mówi, że jeżeli ktoś popełni błąd to trzeba go odrzucić, lecz wręcz odwrotnie - trzeba go przygarnąć, podać rękę. Nie należy dzielić a łączyć. To bardzo ważne święta i życzę wszystkim refleksji, nawet jeśli ktoś się teraz śmieje, to znaczy że jeszcze musi więcej takich słów wysłuchać po to, żeby sobie je przyswoić, bo jeśli ktoś ma wewnętrznie zakorzenione tego typu elementy to traktuje tego rodzaju słowa bardzo poważnie. Pani Czesławo - bardzo dziękuję za każdą Pani opowieść czy na Święta Wielkanocne, czy na Święta Bożego Narodzenia, bo one są bardzo pouczające, dające wiele do myślenia, i chociaż krótkie - lecz bardzo treściwe. Wszystkim Państwu, Paniom z Kół Gospodyń Wiejskich i wszystkim tym, którzy odpowiedzieli pozytywnie na zaproszenie Gospodyń życzę, aby ten tydzień był takim rzeczywistym tygodniem refleksji dla każdego z nas - powiedział dziękując za przekazany koszyczek Poseł na Sejm RP - Marek Sowa.
Kolejny koszyczek otrzymał Marek Polak - Poseł na sejm Rzeczpospolitej Polskiej.
Chciałam Panu bardzo serdecznie podziękować za to, że jest Pan z nami, nasza organizacja jest organizacją pozarządową - dlatego tak sobie cenimy obecność parlamentarzystów.
Szanowna Pani Prezes, Szanowni Goście - bardzo serdecznie dziękuję za zaproszenie i chcę powiedzieć że jest mi naprawdę niezwykle miło, że od tylu lat mogę z Państwem się spotykać na tym przedświątecznym spotkaniu i konkursie potraw wielkanocnych. Jak zawsze też z wielkim szacunkiem i uznaniem odnoszę się do działalności Kół Gospodyń Wiejskich i Stowarzyszenia które pielęgnuje i zachowuje nasze tradycje. Ma to niezwykły wpływ na kształtowanie naszej młodzieży i kształtowanie nowych pokoleń, które naśladując te wszystkie nawyki, tradycje i obyczaje budują tradycyjny model polskiej rodziny - dziękował Marek Polak - Poseł na sejm Rzeczpospolitej Polskiej, składając wszystkim przybyłym również świąteczne życzenia.
Kolejne koszyczki ze święconką i stroiki otrzymali Filip Kaczyński - radny Sejmiku Małopolskiego
oraz Adam Jarubas
Wydawało mi się, że u nas w Świętokrzyskim tradycje Wielkanocne są najsilniejsze w Polsce, pisanki, tradycja kulinarna jest bardzo mocna w Świętokrzyskim, ale wyjeżdżam z przekonaniem że Koła Gospodyń rządzą waszymi miejscowościami i u was są te święta znacznie bardziej kolorowe i barwniejsze! powiedział dziękując za koszyczek Adam Jarubas.
V-ce Starosta Wadowice Beata Smolec
Tyle słów zostały już tutaj dzisiaj powiedzianych i podziękowań złożonych i życzeń przekazanych ja tylko może dodam od siebie święta święta które mają w sobie moc i tej mocy do tego żeby obudzić w państwu uśpione marzenia tego państwu życzę i jeszcze siły żeby można było te marzenia zrealizować Życzę państwu również tego abyście państwo czerpali tą siłę do tego aby pokonywać trudności bo jeżeli będziemy mieć siłę do pokonywania trudności to wtedy będziemy znowu ufnością patrzeć w przyszłość tego optymizmu w obliczu Świąt Wielkanocnych
Kolejny z koszyczków otrzymał Przewodniczący Rady Miejskiej Andrychowa - Krzysztof Kubień
Nie byłbym w stanie opuścić tak zacnej imprezy jak Stoły wielkanocne, imprezy, która tak bardzo wrosła w tradycje, że gdyby kiedyś jej brakło to nie wiem czy bez nich odbyły by się Święta! Tradycja w Polsce zanika, zapominamy o tym co dla nas najważniejsze i o tych korzeniach z których wyrośliśmy. Dzięki Waszej działalności tradycja będzie trwała, będziemy mogli nadal spotykać się razem w tak pięknej i świątecznej atmosferze, spotykać się niezależnie od tego w co wierzymy i jak myślimy. Te święta nas wszystkich do siebie zbliżają. Wimieniu własnym i radnych Rady Miejskiej w Andrychowie składam najpiękniejsze życzenia Świąt Wielkanocnych upływających w tradycji tej naszej polskiej i chrześcijańskiej - powiedział Przewodniczący Rady Miejskiej Andrychowa - Krzysztof Kubień.
Burmistrz Andrychowa Tomasz Żak
V-ce Burmistrz Wojciech Polak
Składając Panu życzenia, Panie Burmistrzu - chciałabym bardzo serdecznie podziękować za wspaniały klimat jaki stworzył Samorząd Andrychowski oraz Urząd Miejski, Wydział Promocji i Centrum Kultury i Wypoczynku aby nasza organizacja mogła wspaniale pracować. Żeby ciasto drożdżowe wyrosło potrzebne są drożdże, jeżeli się ich nie da - wyjdzie zakalec! Jeżeli mamy stworzone warunki, a mamy potrzebę pracowania dla drugiego człowieka - z waszą pomocą wychodzi pyszny placek drożdżowy! Za to wam bardzo serdecznie dziękujemy życząc spokojnych i zdrowych Świąt - powiedziała prezes SGW przekazując koszyczek burmistrzowi Andrychowa
Szanowni Państwo! Bardzo dziękuję za te piękne słowa wypowiadane przez Panią Czesię. Ja co roku powtarzam, że bez Was Andrychów byłby inny. Jesteście solą tej Gminy. To co robicie naprawdę wykracza poza naszą Gminę. Byłyście niedawno najlepsze w Polsce teraz Wam życzę żebyście były najlepsze w Europie!
Szanowni Państwo w imieniu własnym i pracowników urzędu chciałem Wam życzyć żeby przy Stole Wielkanocnym nie było podziałów, nie było kłótni, tego właśnie życzę Państwu, żeby nie było polityki w tym okresie, bo to się zawsze źle kończy. Spokojnych, radosnych, bezpiecznych i z wielką dozą miłości Świąt Wielkiej Nocy życzę Wam wszystkim - odpowiedział dziękując za koszyczek wielkanocny burmistrz Tomasz Żak.
Tradycyjnie też - burmistrz i pani Czesława stuknęli się świątecznymi pisankami
Kolejny koszyczek pojedzie daleko! otrzymał go Burmistrz Langraf - Raymond Vlecken
Chciałbym bardzo serdecznie podziękować wszystkim Państwu, że możemy być tutaj z Wami. My również przygotowujemy się teraz do Świąt Wielkanocnych - myślę że ten tydzień jest bardzo dobry, byśmy mogli dzielić ze sobą te wspaniałe chwile! Wesołych Świąt - życzył Burmistrz Langraf - Raymond Vlecken
Kolejny koszyczek wyjedzie do Gminy Osiek.
Otrzymał go Wójt - Marek Jasiński, oraz Przewodnicząca Rady Gminy Osiek Małgorzata Bańdur
Szanowni Państwo, Pani Czesławo - serdecznie dziękujemy za zaproszenie. Gratuluję wspaniałego konkursu i cudownej atmosfery. Chciałbym złożyć serdeczne podziękowania jego twórcom i tym wszystkim, którzy zadbali o wspaniały nastrój i smaki kulinarne. Kieruję słowa uznania w kierunku przedstawicielek Kół Gospodyń Wiejskich za najwyższy kunszt kulinarny. Proszę przyjąć wyrazy uznania. Przed nami piękna i bogata polska tradycja. W imieniu mieszkańców Osieka i Głębowic życzę Wam, aby ten okres był dla Was wolny od trosk, szczęśliwy i radosny. Życzę Wam zdrowych i pogodnych świąt Wielkiej Nocy. Kłaniamy Wam się nisko! Wesołego Alleluja! - życzył Wójt - Marek Jasiński
Koszyczek otrzymała również wójt Gminy Mucharz - Renata Galara
Kolejne koszyczki powędrowały do przyjaciół Stowarzyszenia. Pierwszy z nich otrzymał prezes MSH WIZAN Jerzy Chylewski.
Serdecznie dziękuję za zaproszenie. Jest mi miło, że jestem tu z Państwem. Decyzja o tym, żeby stworzyć Stowarzyszenie była ze wszech miar słuszna. Jestem dumny z tego, że działamy razem tyle lat. Dzisiaj przed spotkaniem rozmawiałem z kolegami odnośnie Świąt i tego jak się je obchodziło 20 lat temu. Czekaliśmy na święta - nie było szynki, bananów, pomarańczy a teraz jest wszystko w sklepach Wizanu - wszystko możecie kupić :) Wszystkiego najlepszego od Zarządu i Pracowników Małopolskiej Spółdzielni Handlowej Wizan życzył Prezes MSH WIZAN Jerzy Chylewski.
W imieniu ABS Banku Spółdzielczego koszyczek przyjął wiceprezes - Jarosław Pawelec
W imieniu nas, Gospodyń chciałabym bardzo serdecznie podziękować na Pana ręce i na rece Pani Prezes za to, że tyle lat się nami opiekujecie, że możemy się u Was spotykać. W tej chwili jest mnóstwo ofert różnych banków, które chcą nam pomagać i być naszym sponsorem. Ja zawsze im mówię - my mamy Bank z którym się przyjaźnimy od tylu lat! Myślę że w tej mojej opowieści wcześniejszej, mówiącej o pryjaźni, że przyjaciel jest i przychodzi w potrzebie, to my tak co czwartek w każdy pierwszy czwartek miesiąca przychodzimy do ABS Banku i gościmy u Was - Dziękujemy wam za to bardzo!
Dziękuję bardzo i cieszę się że tak to Pani odbiera. Chciałbym w imieniu Pani Prezes Małgorzaty Matusiak i Zarządu Banku oraz wszystkich Pracowników złożyć Państwu życzenia wesołych i pogodnych Świąt Wielkiej Nocy i pozwolę sobie - podobnie jak wspomniał mój poprzednik - prezes MSH Wizan - zanim pójdziecie Państwo na zakupy do Wizanu - przyjdźcie do nas! :)
Kolejne koszyczki otrzymali Sekretarz Starostwa Powiatu Wadowickiego Beata Gaisler, Wydział Promocji Starostwa - Alina Wolas, Wydział Promocja UM Andrychów oraz Krystyna Dusik z WCK Gminy Osiek.
Nie zabrakło również koszyczka dla przedstawicielki Ośrodka Pomocy Społecznej w Andrychowie jako symbol jedności z ludźmi potrzebującymi pomocy i wsparcia. Koszyk zostanie przekazany najuboższej rodzinie objętej pomocą przez opiekę społeczną.
Jeden z koszyczków trafił do kolejnych przyjaciół Stowarzyszenia - Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie. Otrzymała go dyrektor CKiW Marianna Żmija.
Centrum Kultury i Wypoczynku co roku przygotowuje dla Stowarzyszenia piękne zaproszenia i zawsze możnaa liczyć na jego współpracę w kwestii nagłośnienia imprez i wspólnej pracy na rzecz społeczności Gminy Andrychów.
Pani Czesławo - dziękujemy serdecznie - gratuluję Pani i przede wszystkim Paniom ze Stowarzyszenia wspaniałej organizacji tego pięknego przyjęcia i oczywiście bardzo dziękuję za zaproszenie. Wszystkim przybyłym życzymy zdrowych i Wesołych Świąt! - życzyła dyrektor CKiW - Marianna Żmija.
Ostatni z koszyczków ze święconką otrzymała Józefa Warchoł Karkoszka - dyrektor Szkoły w Kaczynie, aby przekazała go dla wszystkich podopiecznych z życzeniami zdrowych spokojnych i Wesołych Świąt.
Słowa uznania, podziękowania i pokłony otrzymali również radni Rady Miejskiej Andrychowa oraz powiatu wadowickiego w podziękowaniu za przychylność i zrozumienie. Na ich ręce również popłyneły życzenia zdrowych i wesołych świąt.
Po tym miłym akcencie - kolejne wyniki konkursów!
Podczas Wielkanocnego spotkania w Baciarskiej Chacie Komisja Konkursowa oceniła również nalewki przygotowane przez 16 uczestników. Komisja w składzie: Marzena Jurek (przewodnicząca), Robert Beckers i Janusz Komendera oceniła bukiet zapachowy, tradycjonalizm oraz estetykę podania nalewki
Komisja przyznała:
I miejsce dla KGW Targanice
II miejsce zdobyły: Gospodynie z Inwałdu, KGW Roczyny oraz KGW Sułkowice Bolęcina.
Miejsce III zdobyło KGW z Brzezinki za Nalewkę Malinową
A teraz - czas na degustacje!
Najważniejszym konkursem imprezy jest konkurs potraw regionalnych związanych z Wielkanocą. Dwuosobowe zespoły gospodyń przygotowały 15 stolików ze śniadaniem wielkanocnym - najważniejszym świątecznym posiłkiem, do którego siada cała rodzina, jedząc święconkę, dzieląc się jajkiem i składając życzenia
Komisja konkursowa w składzie: przewodnicząca Jadwiga Sopicka instruktor żywienia w Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich, Pani Maria Komendera - szefowa cateringu "Nasze Smaki", burmistrz Landgraf oraz Dariusz Tobiasiewicz - zastępca szefa kuchni Kocierz dokonało oceny dwóch wybranych potraw według kryteriów tradycjonalizmu i ich pieknej ekspozycji. Poddano ocenie 15 stołów Wielkanocnych.
Jak przyroda budząca się z zimowego snu strzela kolorami żółci i zieleni tak piękne, estetyczne i smaczne kompozycje potraw przygotowały nasze wspaniałe Gospodynie! Przybyliśmy aby degustować wyśmienite potrawy i przekonać się, jak z najprostszych produktów Panie przygotowały królewskie dania! Wystarczyło tylko dodać szczyptę smaku i uśmiechu i włożyć w przygotowanie potraw całe swoje serce! I oto efekty! Pyszne wspaniałości! Gratulujemy bardzo wszystkim wysokiego poziomu sztuki kulinarnej! To bez wyjątku dzieła sztuki! Stoły uginają się od świątecznych pyszności z przewagą potraw z jajek, podanych na wszystkie możliwe sposoby, zgodnie z regulaminem. Wspaniałe żurki i wędzonki i wszystko to co można określić smakiem wielkanocy! pojawiło się na konkursowych stolikach! To właśnie tutaj dzięki najwspanialszym gospodyniom z Kół Gospodyń Wiejskich tradycja łączy się z niezwykłym smakiem potraw naszego dzieciństwa - przygotowywanych przez nasze mamy, babcie i prababcie.
Dokonanie oceny Stołów Wielkanocnych było nie lada wyzwaniem, bo wszystkie zachwycały bogactwem i obfitością potraw. Po wnikliwej degustacji i ocenie, zwracając uwagę na potrawy z jaj, ich smak, naturalność i estetykę podania postanowiono przyznać nagrody, które dzięki sponsorom i funduszom pozyskanym z programów udało się przygotować. Każde z Kół otrzymało
duży garnek 34 litrowy - oryginalny gastronomiczny garnek z grubym dnem, trzymający ciepło, radio na którym można odbierać Radio Andrychów i stacje radia am, pościel oraz frytkownicę. Ogólna pula pozyskanych środków to 9600 zł!
Decyzją Komisji Konkursowej nagrodę GRAND PRIX zdobyło KGW Rzyki.
I miejsce komisja przyznała równorzędnie dla: KGW Zarąbianki - Klecza Zarąbki, KGW Roczyny, KGW Zagórnik.
II Miejsce zdobyły: KGW Andrychów, Gospodynie z Frydrychowic, KGW Głębowice, KGW Świnna Poręba.
III Miejsce: KGW Brzezinka Dolna, Gospodynie Gierałtowiczki, Gospodynie Nidek, KGW Sułkowice Bolęcina, KGW Sułkowice Łęg, KGW Targanice Dolne, KGW Targanice Górne.
GRAND PRIX KGW Rzyki
I miejsce KGW Klecza - Zarąbianki
I miejsce KGW Roczyny
I miejsce KGW Zagórnik
II Miejsce KGW Andrychów
II Miejsce Gospodynie z Frydrychowic
II Miejsce KGW Głębowice
II Miejsce KGW Świnna Poręba
III Miejsce KGW Brzezinka Dolna
III Miejsce Gospodynie z Gierałtowiczek
III Miejsce Gospodynie Nidek
III Miejsce KGW Sułkowice Bolęcina
III Miejsce KGW Sułkowice Łęg
III Miejsce KGW Targanice Dolne
III Miejsce KGW Targanice Górne
W imieniu komisji konkursowej i własnym przewodnicząca Pani Jadwiga Sopicka bardzo serdecznie podziękowała wszystkim Paniom za ogromny wkład pracy, duże zaangażowanie i za to, że potrawy i stoły były tak wspaniałe! Gratulujemy wyników życzymy pełnych zdrowia i radości i wzajemnej życzliwości Świąt Wielkanocnych!
Na zakończenie Konkursu najpiękniejsza palma konkursu Palm została przekazana dla Pana Stanisława Sordyla - piękna palma wykonana przez pana Wiesława Pękalę z Andrychowa - palma która zdobyła pierwsze miejsce w konkursie będzie teraz zdobić progi Hotelu&Spa Kocierz!
Konkurs potraw Wielkanocnych to oczywiście początek działań SGW. Stowarzyszenie w maju planuje następną piękną imprezę - jest to Dzień Matki, który odbędzie się w Domu Kultury w Sułkowicach Łęgu z pięknym programem dzieci z tamtejszego ZSS. W czerwcu SGW rozpoczyna realizację dwóch nowych projektów. 14 sierpnia odbędzie się również kolejna impreza SGW - Bukiety Zielne i wianki dla dzieci. W konkursie będą uczestniczyły babcie robiąc wianki dla swoich wnuczek, oraz gospodynie, które będą układać bukiety zielne. Tradycyjnie jak co roku Gospodynie będą uczestniczyły równiez w dozynkach, oraz przygotują konkurs potraw regionalnych Stół Wigilijny. Tradycyjnie - na zakończenie Konkursu Stołów Wielkanocnych cała sala wspólnie zaśpiewała ulubioną pieśń Jana Pawła II - Barkę
Pieśń ta śpiewana jest od 2005 roku jako wyraz pamięci o Św. Janie Pawle II
Pan kiedyś stanął nad brzegiem,
Szukał ludzi gotowych pójść za Nim;
By łowić serca
Słów Bożych prawdą.
O Panie, to Ty na mnie spojrzałeś,
Twoje usta dziś wyrzekły me imię.
Swoją barkę pozostawiam na brzegu,
Razem z Tobą nowy zacznę dziś łów.
Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego
Składam serdeczne podziękowania wszystkim, dzięki którym XIX Konkurs Potraw Regionalnych Stół Wielkanocny mógł się odbyć - właścicielom Ośrodka Kocierz, władzom samorządowym - poprzez realizację programów, sponsorom i przyjaciołom SGW oraz przede wszystkim GOSPODYNIOM, które poprzez pracę na rzecz lokalnej społeczności doprowadziły do tak pięknych i pozytywnych efektów!
Prezes SGW - Czesława Wojewodzic