29. maja 2018 r. w budynku OSP Rzyki gospodynie 15 Kół Gospodyń Wiejskich działających w Stowarzyszeniu Gospodyń Wiejskich w Andrychowie spotkało się na cyklicznym spotkaniu integracyjnym zorganizowanym z okazji Dnia Matki.
Maj obfituje w różnego rodzaju święta. Są to święta związane z rodziną, a także święta kościelne. Maj to miesiąc poświęcony Matce Boskiej. Kolejne spotkanie integracyjne Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie rozpoczęto Pieśnią Maryjną.
Spotkanie prowadziła Prezes SGW Czesława Wojewodzic. Nie zabrakło pięknych słów o matczynej miłości i roli matki w wychowaniu dzieci, oraz wiedzy o historii Święta Matki.
Witam na spotkaniu integracyjnym poświęconym Matce. Mama - najpiękniejsze słowo i praktycznie pierwsze słowo jakie wypowiada dziecko, chociaż ojcowie strasznie się cieszę kiedy powie tata. Maj to najpiękniejszy miesiąc w roku.
"Świtem gdy oczy otwieram, matka nade mną jak słońce.
tyle w niej światła i ciepła, tyle miłości gorącej"
Dzień Matki jest wyrazem uwielbienia dzieci dla Matki, będącej uosobienie miłości dobra ciepła i przywiązania, troskliwości i życiowej mądrości. Matkom wysyłane są kwiaty, kartki, laurki, maile, telefony, ale najbardziej każdą Matkę cieszą osobiste odwiedziny dzieci, często już ze swoimi dziećmi. Dzień Matki to znakomita okazja do miłych spotkań. Dzień Matki oficjalnie został ustanowiony w 1905 roku, a obchodzony w Stanach Zjednoczonych od 1911 roku. W Polsce obchodzono go po raz pierwszy w 1923 r w Krakowie 26 maja i tak to już pozostało. Spotkanie w OSP Rzyki odbywało się pod pięknym hasłem „Dobrodziejstwo ojca można porównać do wysokiej góry, dobrodziejstwo matki do nie wyczerpanego strumienia” Spotkania z okazji Dnia Matki, oraz spotkania integracyjne na stałe wrosły w pracę SGW. Łatwo jest ludzi skłócić. Wystarczy kilka zdań. My chcemy ludzi łączyć! Na łączenie potrzeba więcej niż tylko słowa. Jak dużo trzeba - wiemy wszyscy na tej Sali. Moje kochane Panie i szanowni goście. Często karmimy się sensacją. Jeżeli ktoś komuś zrobił krzywdę potrafimy dyskutować o tym godzinami, dniami, tygodniami, natomiast tak mało mówimy o dobroci. Jest taka piękna zasada którą mi wszczepiono w dzieciństwie - najpierw trzeba widzieć to co jest piękne w drugim człowieku! Gdyby tak było, nie byłoby wojen, waśni, sądów. Stowarzyszenie sieje dobroć i pokazuje że można przez szacunek dla innych szanować także siebie. Tak to bywa, że czasem ludzie tego nie dostrzegają. Tak pięknie powiedziała Matka Teresa z Kalkuty „Jeżeli czynisz dobro, a inni tego nie zauważają - czyń tak dalej i dawaj z siebie to, co masz najpiękniejsze”. My Matki mamy dobrze wiemy o tym co najpiękniejsze – to szacunek i miłość do tego wszystkiego, co nas otacza. Zawsze to powtarzam, że wszystko w życiu działa w obydwie strony. Człowiek tak naprawdę nie żyje dla siebie lecz dla innych. Stowarzyszenie organizuje takie spotkania integracyjne pokazując własne działania i kulturę lokalną. Poznajemy środowisko, jest to także okazja do spotkania z samorządowcami. Spotkania uczą nas – uczymy się wzajemnie od siebie nie tylko jak Najważniejsze że jesteśmy razem i dajemy siebie nawzajem życie pokazuje jak ważne są takie spotkania w budować wzajemne relacje, ale też uczą szacunku i poszanowania. Polacy lubią rozmawiać, uczyć się szacunku do innych. W pojedynkę nie dojdziemy do niczego - tylko wspólne działanie prowadzi do sukcesu.
W dzisiejszym spotkaniu uczestniczy 15 Kół Gospodyń Wiejskich, w grupach liczących sobie od pięciu do dziesięciu osób. Najliczniejsza grupa przybyła do nas z KGW Roczyny. Podczas spotkań z naszymi mamami bardzo często rozmawiamy o sprawach ogólnych. Rzadko zwierzamy się matce o swoich problemach. Dlaczego? Na to pytanie ankietowani odpowiedzieli, że nie chcą Matki martwić. 70% pytanych w ankiecie odpowiedziało, że jest gotowych taić przed matką swoje problemy. Tak to już jest - jest w tym trochę prawdy. Matka uczy nas często, że nie sztuka być wesołym kiedy szczęście zewsząd tryska ale sztuką jest stać z pogodnym czołem kiedy ból za serce ściska. – dodała Prezes SGW – Czesława Wojewodzic.
Minutą ciszy uczczono Te matki, których nie ma już wśród nas…
Zaproszenie na spotkanie przyjęli proboszcz parafii w Rzykach ks. Krzysztof Moskal, burmistrz Andrychowa Tomasz Żak, Skarbnik Dorota Żywioł, ABS Bank Spółdzielczy w Andrychowie Elżbieta Paluch, prezes MSH Wizan Jerzy Chylewski, radni: Danuta Trojak i Mieczysław Rakowski, prezes OSP Rzyki Paweł Penkala, naczelnik OSP Rzyki Zygmunt Kołodziejczyk, dyrektor CKiW Izabela Bylica, dyrektor SP w Rzykach Andrzej Janus oraz Wydział Promocji UM Andrychów - Aneta Wnęk.
Spotkanie zrealizowano w ramach programu „Spotkajmy się razem” współfinansowanego przez Gminę Andrychów. Sponsorami imprezy był m.in. MSH Wizan, Koło Gospodyń w Rzykach, które przygotowało ze środków własnych SGW wspaniały poczęstunek, Piekarnia „U Jakuba” oraz strażacy z Rzyk.
Część artystyczną spotkania rozpoczął zespół dziecięcy „Bolęcina”, działający przy SP w Sułkowicach-Bolęcinie. Założycielem i opiekunem artystycznym, a także choreografem zespołu jest Barbara Badowska. Młodym tancerzom i śpiewakom akompaniował Wiesław Grabski.
Dzieci są w wieku od 8 do 10 lat. Pierwsza grupa dziecięca zespołu została powołana 4 lata temu. Wówczas pojechaliśmy na zagraniczny występ do Rumunii. Dzięki sponsorowi – firmie Łysoń. Wtedy właśnie zaczęła się nasza wielka przygoda z krakowiakiem. Obecnie mamy w swoim repertuarze trzy programy „Na Krakowską nutę”, „Od Andrychowa do Krakowa”, „Nie tylko po krakowsku” Pracujemy teraz nad programem śląskim. Wkrótce będziemy występować w Kleczy (w sierpniu 2018) właśnie z tym programem śląskim. Stroje zakupiliśmy (część strojów dziewczęcych) z projektu unijnego „Indywidualizacja nauczania” Wówczas zaczęłam częściowo przygotowywać krótkie programy. Potem dokupiliśmy sposobem gospodarczym więcej kostiumów. Szyliśmy kolejne stroje dla dziewcząt, ale szukaliśmy sponsorów na buty, bo buty są drogie. Udało się! Między innymi zasponsorowała nam je firma Łysoń. W chwili obecnej wspaniali rodzice pomagają nam jak mogą. Krawcowe doszywają bluzki i spódnice śląskie. Mamy już prawie wszystko uszyte. Mamy komplet strojów krakowskich 8 strojów dla par i śląskich, również dla ośmiu par. Piękny Lajkonik jest na dzień dzisiejszy pożyczony z zaprzyjaźnionego Domu Kultury. Próbujemy uszyć sobie własnego Lajkonika. Nowy to koszt prawie 3500 zł . Myślę, że uda się sposobem gospodarczym stworzyć równie pięknego Lajkonika za znacznie mniejszą kwotę. Pomagają nam w tym rodzice, dziadkowie i babcie naszych tancerzy i śpiewaków.
Rezolutne, roześmiane, roztańczone i rozśpiewane dzieci zebrały gorące brawa! Tuż po występie każde z nich przedstawiło się. Ależ to było miłe! Występ i możliwość otrzymania indywidualnych braw sprawiły im wielką radość! Widać było dumę w ich oczach! Spontaniczny i szczery pokaz tańców krakowskich spodobał się tak bardzo, że prezes MSH Wizan Jerzy Chylewski oprócz tradycyjnego ogromnego kosza słodyczy ufundował dzieciom i ich opiekunom przejazd autobusem na wycieczkę!
Redakcja Nowin Andrychowskich chyli czoło przed zaangażowaniem rodziców! Trzeba przyznać, że bez ich pomocy sukces najmłodszych nie byłby możliwy! O zespole napiszemy wkrótce więcej!
Podczas spotkania nie zabrakło życzeń dla wszystkich mam. Złożył je m. in. burmistrz Andrychowa Tomasz Żak życząc zdrowia, miłości najbliższych i tego, żeby wszystkie Mamy miały wokół siebie tylko samych szczerych kochających i dobrych ludzi.
KGW Roczyny jest jednym z najprężniej działających Kół Gospodyń w Naszej Gminie. 19 maja 2018 r. w Wadowicach podczas Dnia Papieskiego KGW z Roczyn reprezentowało SGW w Andrychowie i całą naszą gminę rozdając kilkaset porcji pysznych prażonek jak od mamy! Co to ma wspólnego z Dniem Matki? Gospodynie z Roczyn nie tylko wspaniale gotują, ale… okazuje się, że drzemie w nich również artystyczna dusza! Panie zaprezentowały na scenie piękny, pełen ciepła, przemyślanych, głębokich pełnych sensu i poezji słów, które były esencją Dnia Matki. „Za pieniądze kupisz świat, lecz nie kupisz ojca matki i nie kupisz młodych lat”… Tą sentencją chór z Roczyn zakończył swój piękny występ. To prawda. Dodamy jeszcze, że za pieniądze nie można też kupić takiego występu! Piękny, wzbogacony piosenkami przekaz wzruszył publiczność, potwierdzając fakt, że bez względu na wiek nasze uczucia i dusza pozostają zawsze młode i wrażliwe. Narratorką i recytatorką była Halina Brzazgacz, gospodyni, która oprócz tego, że posiadła wspaniałą sztukę kompozycji wieńcy i stroików dożynkowych oraz kwiatów, a także umiejętność gotowania, dbania o ogród i przygotowywania wspaniałych konfitur i przetworów - posiada również artystyczną duszę, której nieobca jest poezja i piękno słowa. Wielkie brawa dla całego chóru z Roczyn! Do podziękowań za występ dołączył również burmistrz Tomasz Żak informując zgromadzonych, że kilka dni wcześniej przekazał wysoką dotację na działalność kulturalną w Roczynach.
Koło Gospodyń Wiejskich z Rzyk przygotowało wspaniały poczęstunek!
Wisienką na torcie atrakcji przygotowanych na Dzień Matki był pokaz firmy STIMA - polskiego producenta odzieży damskiej, mającego swoją siedzibę w Andrychowie. Zaprezentowane sukienki, bogata kolorystyka i wzornictwo sprawiły że każda z Pań mogła znaleźć w ich ofercie coś dla siebie! Przed pokazem mody w którym gospodynie SGW przekształciły się w modelki Pani Lucyna Gurbiel-Gniłka, przedstawicielka firmy MARY KAY oferowała darmowe porady kosmetyczne oraz makijaż.
Organizator imprezy Dzień Matki organizowanej dnia 29. maja 2018 r. w Rzykach - Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie zastrzega sobie prawo do nieodpłatnego wykorzystywania materiałów audiowizualnych zrealizowanych podczas imprezy, a w szczególności zdjęć, materiałów filmowych, wywiadów, nagrań dźwiękowych przedstawiających uczestników w celach informacyjnych i promocyjnych imprezy - Dnia Matki. Uczestnicy imprezy a także rodzice, opiekunowie, szkoły delegujące uczestników występów oświadczają, że mają stosowne zgody od rodziców i opiekunów osób niepełnoletnich dotyczące przetwarzania danych osobowych oraz wyrażają zgodę na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z wymogami ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o danych osobowych (tekst jednolity Dz.U. 2016 poz. 922) wyłącznie w celu realizacji, archiwizacji, promocji oraz dokumentacji imprezy Dzień Matki, oraz publikacji tych danych na stronie internetowej www.sgw.andrychow.pl oraz Nowin Andrychowskich i Radia Andrychów: www.nowiny.andrychow.eu, radioandrychow.pl, a także publikacji na profilach portali społecznościowych (Facebook) Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie oraz Nowin Andrychowskich i Radia Andrychów.