13 sierpnia 2013 r. Gospodynie Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie uczestniczyły w bardzo ciekawym kursie florystycznym, prowadzonym przez profesjonalistkę - Alicję Augustyn-Zielińską z krakowskiej firmy Agrosalon. Prelegentka swoje umiejętności zdobywała nie tylko w naszym kraju, ale też w innych krajach europejskich i Ameryce. Nie dziwi więc olbrzymia wiedza i szereg niestandardowych pomysłów. Pani Alicja pokazała przybyłym wiele ciekawych trików na układanie bukietów, ale też - omówiła najważniejsze zasady, których powinno się przestrzegać w trakcie tego twórczego zajęcia. Uczestniczki dowiedziały się szeregu metod związanych z utrzymywaniem kwiatów ciętych w jak najlepszej kondycji przez długi czas od wykonania bukietu. Spotkanie z profesjonalistką było bardzo dobrym pomysłem, zwłaszcza, że zaplanowano również konkurs związany z piękną, wielowiekową tradycją obchodzenia Uroczystości Matki Boskiej Zielnej. Gospodynie przeprowadzą tematyczny konkurs rękodzieła ludowego poświęcony sztuce wykonywania bukietów oraz wiedzy o tradycji - w tym: wiedzy o nazwach, własnościach leczniczych i zastosowaniu większości święconych podczas tego szczególnego święta roślin. Kurs przeprowadzono w ramach realizacji zadania publicznego - "Kultura i tradycja zbliża pokolenia" Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
|
Jak samej zrobić efektowny bukiet? To prostsze niż się wydaje. Jest sprawą oczywistą, że aby robić takie bukiety nie trzeba mieć wielkiego talentu. Wystarczy chcieć i mieć to "coś", co sprawia, że dostrzegamy piękno w kompozycji. Resztę można podpatrzyć, podejrzeć w internecie, przeczytać w książkach. Taka wiedza jednak nie jest tym samym, co pozyskanie jej od praktyków mających kontakt z florystyką na codzień.
Kurs rozpoczął się przeglądem najpopularniejszych obecnie roślin, które możemy spotkać w bukietach. Chodzi oczywiście nie tylko o kwiaty, lecz o szereg różnego rodzaju roślin, które wykorzystuje się do ozdabiania bukietów.
Jak składać bukiet, jak go zamknąć, jakich użyć wypełniaczy, jak komponować kolory w bukiecie, jak stopniować kwiaty w kompozycji? Oczyszczenie kwiatu, przycięcie bukietu - na kursie poruszono szereg tematów, które mogą sprawić aby kompozycja kwiatowa mogła dłużej zachować świeżość i pięknie się prezentować. Prelegentka zaprezentowała sposób wiązania kwiatów za pomocą jednej ręki. Praktyka czyni mistrza.
Kryzy z flizeliny, juty, papieru, bibuły, siatki - wszystko to jest dostępne niemal na wyciągnięcie ręki - oczywiście w internecie. Sklepy internetowe prześcigają się w ofercie tego rodzaju upiększaczy do bukietów. Zaopatrują się w nie głównie kwiaciarnie i profesjonaliści, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby kilka gospodyń, które zainteresują się tematem - mogły wspólnie kupić potrzebne do tworzenia bukietów materiały. A sztuczne kompozycje kwiatowe? Takie przecież również można pięknie udekorować! Może czas, aby w kompozycję sztucznych kwiatów wplatać dodatki z tych prawdziwych?
Zaletą tego rodzaju warsztatów jest fakt, że prowadząca przywiozła wiele materiału z którego można było spróbować ułożyć dowolne kompozycje, ale też wiele świeżych pomysłów!. Gospodynie chętnie próbowały wielu rozwiązań. Często, jak to zwykle bywa na pierwszych zajęciach - napotykały słowa konstruktywnej krytyki, mającej na celu wyeliminowanie błędów w przyszłości.
Tak właśnie gospodynie naocznie mogły zobaczyć, jak nie powinno się moczyć gąbki do układania kompozycji. Niewłaściwie zrobiona operacja moczenia gąbki sprawia, że jej wnętrze pozostaje suche i kwiaty zamiast mieć odpowiednie zasilenie w wodę - schną.
Gąbkę po prostu kładziemy na wodzie, a ona sama - warstwa po warstwie wchłania wodę.
Wiele z kwiatów, które spotykamy w bukietach pochodzi z naszego najbliższego otoczenia. Wiedza o tym jak zachowują się poszczególne rośliny w czasie - przydaje się aby układać bukiety mające dłuższą żywotność, a nawet - możliwość późniejszego zasuszenia.
Taki właśnie wybitny praktyk, instruktor i prowadzaca kursy florystyczne dla wielu odwiedziła Gospodynie.
Alicja Augustyn Zielińska prowadzi firmę Agrosalon - szkoleniowo usługową. W ramach firmy działają też 4 kwiaciarnie. Codziennie organizowane są kursy florystyczne, ogrodnicze, decoupage - zdobienie przedmiotów. Kursy trwają około tygodnia i są prowadzone jako moduły tematyczne - bukiety, florystyka ślubna, żałobna, dekoracja wnętrz. Moduły trwają około tygodnia. Kursy prowadzone są od 2003 roku.
U prelegentki miłość do kwiatów przerodziła się w pasję. Pasja w zawód florysty.
Jakie kwiaty stosujemy najczęściej na bukiety? Kwiaty ogrodowe - róże, lilie, piwonie, hortensje, tulipany, do ozdoby stosujemy szyszki, kasztany, orzechy, leszczynę, wierzbę mandżurską - wszystko jest u nas dostępne - są to w większości kwiaty ogrodowe. Zimą - możemy układać kwiaty z zebranych wcześniej - jesienią roślin, które suszymy.
Koło 600 osób może więcej przez lata przewinęło się przez prowadzone przez Panią Alicję zajęcia. Daje to gwarancję, że poziom prowadzonych przez nią zajęć dla gospodyń był naprawdę wysoki!
Poruszono też temat dekoracji w naczyniach za pomocą gąbki florystycznej.
Potrafimy zrobić kompozycje - a nie potrafimy utrzymywać kwiatów. A jest to bardzo proste. Odżywka i podcinanie kwiatów - tłumaczyła przybyłym prelegentka - ucząc jak odpowiednio dbac o bukiet by dłużej prezentował się świetnie w wazonie.
Co wchodzi w skład tradycyjnych bukietów na święto Matki Boskiej Zielnej? Wykorzystujemy wyłącznie te kwiaty, zioła, trawy, zboża, które rosną w naszym najbliższym otoczeniu. Nie wyszukujemy kwiatów eleganckich - róż, lilii - przygotowujemy bukiety z małych drobnych kwiatów. Nie szukajmy nowości. Te własnie kwiaty rosły przy kapliczkach. Starajmy się wykorzystywać właśnie te kwiaty, które mamy niemal pod ręką. Kompozycje spiralne, stopniowane, zabawa barwą - łączenie dwóch barw - żóty-zielony, niebieski-biały, żółty-fiolet. Możeny tez podkreślić połączenie bukietu z ubraniem - np. czerwone korale - jarzębina. Pamiętajmy o tym, żby dobrze oczyścić łodygi. Kompozycja niektórych z tego rodzaju bukietów powinna przypominać parasol. Łączmy rosliny - kiedy są skupione w jednym miejscu - są charakterystyczną częścią bukietu. Jeśli są rozporoszone - tracimy ich piękno. Sposób układania - jeśli któreś kwiaty są bardziej wątłe - dajemy je do środka, żeby mocniejsze kwiaty mogły je podtrzymywać.
Jednym z ważniejszych celów organizowania Konkursu Bukietów Maryjnych jest udokumentowanie na chwilę obecną co rośnie w danym regionie. Na fotografii tego rodzaju bukietów możemy po latach zaobserwować jaka w danym miejscu rosła roślinność, czy dany rodzaj roślin przetrwał. Dokumentacja bioróżnorodności, umięjętność rozpoznania poszczególnych gatunków ziół i kwiatów - wszystko to łącznie z religijną i duchową sferą konkursu wzbogaca naszą wiedzę o otaczającej nas przyrodzie i świecie.
Pamiętajmy - Porównując bukiety z różnych rejonów Polski można zauważyć jakie rośliny rosną w najbliższym otoczeniu gospodarstw.
Tylko laikom wydaje się, że układanie kwiatów to takie proste i nic nie znaczące zajęcie.
Zapraszamy do obejrzenia galerii foto z warsztatów!
Jarosław Skupień