Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich
w Andrychowie

Aktualności

XVI Konkurs Potraw Regionalnych
Stól Wigilijny 2015

ParkHotel Łysoń 5. grudnia 2015 r.

Kiedy rozglądamy się dookoła, a nasze oczy i umysł otwarte są na poznawanie prawdy o świecie, dochodzimy do wniosku, że nie ma lepszego lub gorszego czasu w naszym życiu na ziemi. Każdy czas jest piękny, każdy spełnia nas i pozwala być częścią rzeczywistości - pod warunkiem, że otworzymy się na to co nas otacza.

Ludzie młodzi rozwijają się i kwitną - ciesząc oczy bujnym wzrostem, pięknem swego czasu i radością młodości

Jako ludzie dojrzali możemy dzielić się ze światem owocami swojej pracy, sprawiać, że lata wzrostu nie poszły na marne.

Jako seniorzy również możemy być częścią społeczności, ciesząc się każdą chwilą życia, przekazując kolejnym pokoleniom piękno tego świata.

Możemy cieszyć się życiem do ostatnich dni, przekazując ziarno, z którego wyrastają kolejne pokolenia.

W gościnnych progach ParkHotelu Łysoń - Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie zorganizowało XVI Konkurs Potraw Regionalnych - Stół Wigilijny zapraszając przedstawicieli środowisk samorządowych, biznesu, organizacji i stowarzyszeń, a także środowiska wiejskie - przedstawicielki Kół Gospodyń związanych ze Stowarzyszeniem. Goście - tradycyjnie dopisali - ciesząc się wspólnie z organizatorkami wydarzenia ze wspólnego przebywania w gronie przyjaciół Stowarzyszenia.

 

Spotkanie było również świętem - jubileuszem 15 lat działalności Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich.

Konia z rzędem temu, kto policzy jak wiele godzin w czasie tych 15 lat działań poświęciły Gospodynie Stowarzyszenia na działania dla dobra lokalnej społeczności.

Największe sukcesy Stowarzyszenia? W 2006 roku Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie otrzymało wyróżnienie w konkursie dla organizacji pozarządowych Województwa Małopolskiego „Kryształy Soli”. Otrzymaliśmy je za unikalne połączenie działań na rzecz propagowania kultury wiejskiej, sztuki ludowej, rękodzieła oraz pielęgnowania tradycji regionalnej z działaniami na rzecz integracji i aktywizacji społeczności lokalnej, kreowania i promocji przedsiębiorczych postaw społecznych oraz za promocję zdrowego stylu życia wśród społeczności wiejskiej, zwłaszcza na rzecz poprawy życia i pracy kobiet wiejskich, a w szczególności za działalność opartą wyłącznie na pełnej pasji i pozytywnej energii pracy członkiń. Pod tymi słowami podpisał się Marek Nawara - Marszałek Województwa Małopolskiego.

6 lat później - 5. grudnia 2012 r. Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie otrzymało nagrodę Kryształy Soli - jedną z pięciu tak upragnionych przez nas statuetek! To pierwsza tego rodzaju, bardzo zaszczytna nagroda dla organizacji działającej w Gminie Andrychów!

Gospodynie Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich zdobywają również najwyższe nagrody podczas lokalnego Festiwalu Plackorzy. Te sukcesy nie zjawiają się znikąd . To wiele dni ciężkiej, wspólnej pracy wykonywanej w ramach wolontariatu.

Prezes SGW – Czesława Wojewodzic: Czy trudno jest działać w Stowarzyszeniu Gospodyń Wiejskich? Nie! Trzeba się temu jednak poświęcić, bo wszystko co się kocha - wymaga poświęceń. Pamiętajmy o jednym - to praca wielu przynosi owoce! Wspólnymi siłami możemy zrobić to, czego nikt z nas w pojedynkę zdziałać nie jest w stanie. Życie to ciągła nauka. Od samego początku rozwijamy nasze talenty i pasje. Uczymy się nowoczesności. Uwierzyłyśmy sobie i uwierzyłyśmy w siebie. Od chwili powstania SGW jako organizacji wspierającej Gospodynie miałam jedno marzenie - jej rozwój i zdobycie szacunku oraz uznania dla pracy Gospodyń. Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim, którzy pomagali nam przez te lata. Dziękuje sponsorom, organizacjom, instytucjom, władzom samorządowym wszystkich szczebli, ale najbardziej dziękuję Gospodyniom za to, że to właśnie dzięki Wam Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie rozbłysnęło światłem pochodni, której płomień świeci obecnie tak pięknym blaskiem.

Są takie firmy i organizacje bez których trudno sobie wyobrazić działalność stowarzyszeń. Jedną z takich firm - dobrych aniołów działań popularyzujących tradycję jest Małopolska Spółdzielnia Handlowa Wizan, z którą Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie współpracuje od samego początku swojego istnienia. MSH Wizan obecna jest w życiu Stowarzyszenia niemal na każdy kroku - pomagając w realizacji statutowych działań SGW. Spółdzielnia cieszy się u nas od dawna świetną renomą!

W gronie instytucji, które pomagają w statutowej działalności SGW znajduje się od wielu lat andrychowski Bank Spółdzielczy. To instytucja, bez której Gospodynie SGW nie wyobrażają sobie dalszego funkcjonowania. Bank od lat jest jednym z filarów działalności wielu organizacji działających na terenie miasta. ABS Bank Spółdzielczy w Andrychowie mocno wrósł w życie społeczne i kulturalne Andrychowa patronując wielu imprezom o charakterze kulturalnym, społecznym i dobroczynnym.

MSH Wizan i ABS Bank Spółdzielczy - dziękujemy za to, że jesteście z nami!

Przez 15 lat działalności Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie zorganizowało niezliczoną ilość działań dla Gospodyń, ale też współorganizowało i współuczestniczyło w imprezach organizowanych przez firmy i instytucje dla lokalnej społeczności. Udało się to dzięki wspólnej pracy i współdziałaniu z bardzo licznym gronem sponsorów
i darczyńców, wśród których były firmy, ale też osoby indywidualne. Trudno tutaj wymienić wszystkich, dzięki którym organizowane działania mogły być zrealizowane. Składamy najszczersze podziękowania za Waszą bezinteresowną pomoc i współpracę w realizacji statutowych działań Stowarzyszenia. To dzięki Wam nasza praca przyniosła efekty, z których jesteśmy bardzo dumni. Dziękujemy !

W ciągu piętnastu lat działalności SGW można zauważyć szereg zmian - zarówno w Polsce, jak i w działalności Stowarzyszenia. Trudno jest podsumować tak długi okres pracy. My, Polacy musimy wciąż dbać o swoją tożsamość, doceniać siłę płynącą ze świadomości miejsca naszego pochodzenia, dbać o tradycję przekazaną nam przez poprzednie pokolenia. To nasz wielki, patriotyczny obowiązek, aby tradycja kulinarna, obrzędowa i ludowa nadal odgrywała istotną rolę w naszym życiu i życiu kolejnych pokoleń. To nas scala i sprawia, że ofiara życia Tych, którzy walczyli o wolną i niepodległą ojczyznę nie poszła na marne.

Kultura i tradycja są naszym wielkim dziedzictwem, łącząc nas w jedną, niepowtarzalną całość, scalając nasze rodziny, regiony i naród. Tradycja nie jest czymś martwym, danym nam raz na zawsze. Nie jest też prawem, którego musimy ściśle przestrzegać. Każde kolejne pokolenie wprowadza do niej nowe, niepowtarzalne elementy.

W pracy SGW nie bez znaczenia jest pozyskiwanie środków poprzez programy regionalne i lokalne. Dzięki współpracy z Urzędem Miejskim w Andrychowie i urzędami okolicznych gmin, a także wsparciu Województwa Małopolskiego można osiągnąć znacznie więcej, niż jest to możliwe wyłącznie dzięki środkom własnym. Wśród kilkudziesięciu projektów zrealizowanych w historii SGW w ostatnich latach realizowano wiele działań przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Poniższe logo i opis bardzo często pojawia się w opisach wydarzeń i projektów realizowanych przez Stowarzyszenie.

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.


To była chwila refleksji - wróćmy jednak do Konkursu Potraw Regionalnych - Stół Wigilijny!

Tradycyjnie spotkania te rozpoczyna Prezes SGW - Czesława Wojewodzic. XVI Konkurs Potraw Wigilijnych Pani Prezes powitała ze świecą, będącą symbolem którym od 2010 roku Gospodynie witają się z przybyłymi gośćmi.

Dwa lata temu stał tutaj koło mnie Zbigniew Mieszczak - wspomniała nieżyjącego przyjaciela SGW, który wraz z nią był pomysłodawcą założenia Stowarzyszenia. Prezes Czesława Wojewodzic przekazała zapaloną świecę - wojewodzie - Jerzemu Millerowi, witając przybyłych gości słowami: Wszelka dobra dusza jest jako ta świeca - sama się wyniszcza a innym przyświeca.

Zostaliśmy zaproszeni przez Stowarzyszenie na Wigilijną Kolację. Przyjechaliśmy, bo chcemy być razem z tymi, którzy od 16 lat spotykają się przy wigilijnym stole życząc sobie pomyślnych następnych dni, dziękując za minione i mając nadzieję na to, że to będą nie tylko życzenia, ale - spełnione życzenia. Gospodyni słynie z humoru i bawienia gości, ale tez z wielkiej wytrwałości i wielkiej determinacji w dążeniu do celu. Proszę zobaczyć ile osób przez te piętnaście lat doprowadzonych zostało do radości z dnia codziennego. Ilu z nas byłoby dzisiaj samych w domu, ile osób nie zobaczyłoby stołów, które przypominają jak się przygotowywało wigilię. Pracuje nad tym garstka osób - nie nastolatek, lecz trochę starszych. Szkoda że nie wszędzie mamy panie Czesie, które by zapraszały nas na takie spotkania. Dziękuję Pani za wytrwałość. Wiem, że przeszła Pani trudny rok, a mimo to nas Pani wspólnie z Gospodyniami zaprosiła. Wspomniała Pani Pana Zbyszka. Pamiętam to. Mimo, że był poważnie chory, przyszedł nam życzyć pomyślnego nowego roku. Dzisiaj wszyscy jesteśmy radośni, pełni optymizmu. Dzielimy się sobą. Dziękuję tym, kórzy przygotowali ten wspaniały wieczór - powiedział wojewoda Jerzy Miller - witając się z przybyłymi.

Słowa powitania skierowała do przybyłych gości Czesława Wojewodzic.

Wigilia z łacińskiego to oczekiwanie. My, chrześcijanie, wspominamy narodzenie Chrystusa, ale piękne powiedzenie mówi "Na próżno Chrystus rodzi się w żłobie, jeśli nie narodzi się w Tobie". Stąd też w naszej tradycji stajemy się lepsi, pogodniejsci, bardziej życzliwi dla innych, jest w tym czasie wiele akcji humanitarnych. Wigilia to dzień wyjątkowy, łamiemy się opłatkiem - dajemy siebie, spotykamy się z najbliższymi. Przesłanie Bożego Narodzenia to dzielenie się życzliwością - dawanie dobroci drugiemu człowiekowi.

Wigilia to dzień na który wszyscy czekamy, wiążemy z nim nadzieję, że skłócone osoby przełamią się opłatkiem. Mamy więcej czasu dla osób starszych. Jest to też trudne dla tych rodzin u których w ciągu roku zmarli najblizsi. Mimo nieszczęść jest w nas siła nadziei, radości i mądrości. Niema piękniejszych świąt jak Boże Narodzenie.

Wigilia ważna jest szczególnie dla gospodyni, matki, która pragnie powitać rodzinę i z całego serca ją ugościć.

Wigilia to czas oczekiwania na dobroć. Jak dobrze, że jesteśmy razem.

 

Przybyłych na Konkurs powitał zespół Kotlina działający w Gminie Osiek. Po występie wszyscy obecni wznieśli okolicznościowy toast.

 

Spotkanie rozpoczęło się od powitania byłego Marszałka Województwa Małopolskiego - Marka Sowy, któremu przekazano wyroby rękodzieła - Ikonę z życzeniami zdrowia i wszystkiego najlepszego. Szanujemy Pana za stosunek do Kół Gospodyń Wiejskich, docenianie kultury, którą przekazujemy młodszym pokoleniom. Człowiek dobrze się czuje, jeżeli wie, że to co robi jest potrzebne.

Wigilia niesie z sobą wiele opowieści, przysłów, przypowieści. Prezes SGW przypomniała niektóre zwyczaje i przypowieści wigilijne.

Konkurs był również okazją do promocji nowej książeczki opisującej piętnaście lat Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich - zawierającej najważniejsze imprezy i osiągnięcia SGW

Na XVI Konkurs Potraw Wigilinych zaproszenia przyjęli:

  • Poseł na Sejm - Marek Sowa
  • Poseł na Sejm - Marek Polak
  • Senator RP - Andrzej Pająk
  • Wojewoda Małopolski - Jerzy Miller
  • Radny Sejmiku - Rafał Stuglik
  • Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska - Józef Kała
  • Starosta Powiatu Wadowickiego - Bartosz Kaliński
  • Wicestarosta Powiatu Wadowickiego - Andrzej Górecki
  • Przewodniczący Rady Miejskiej w Andrychowie - Roman Babski
  • Burmistrz Andrychowa - Tomasz Żak
  • Wiceburmistrz Andrychowa - Mirosław Wasztyl
  • Przewodniczący Gminy Wieprz - Bartłomiej Westwalewicz
  • Przewodniczący Rady Gminy Osiek - Jerzy Czerny
  • Wójt Gminy Osiek - Jerzy Mieszczak
  • Zastępca Wójta Gminy Osiek - Marek Jasiński
  • Komendant Policji - Piotr Dziekanowski
  • Wójt Gminy Mucharz - Wacław Wądolny
  • Przedstawiciel Gminy Mucharz - Maria Roman
  • Wójt Gminy Wiśniowa - Wiesław Stalmach
  • Prezes Małopolskiej Spółdzielni Handlowej - Jerzy Chylewski
  • Prezes ABS Bank Spółdzielczy - Małgorzata Matusiak
  • Przewodniczący Rady Nadzorczej ABS Bank Spółdzielczy - Jan Sordyl
  • Dyrektor ZZOZ Wadowice - Józef Budka
  • Sekretarz Powiatu Wadowickiego - Beata Gessler
  • Skarbnik Gminy Andrychów - Dorota Żywioł
  • Dyrektor Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie - Aneta Wądrzyk
  • Gminne Centrum Kultury w Osieku - Krystyna Dusik
  • Kierownik Wydziału Promocji UM Andrychów - Marcin Putyra
  • Honorowi Członkowie Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich (wcześniej nie wymienieni): Jan Krupnik, Adam Kryska, Jarosław Skupień, Paweł Łysoń, Jan Sordyl, Stanisław Sordyl, firma CNC
  • Radni Powiatu Wadowickiego,
  • Radni Gminy Andrychów, Mucharz, Wieprz, Osiek, Wiśniowa
  • Dział Promocji Powiatu Wadowickiego
  • Dział Promocji Gminy Andrychów
  • Współwłaścicel Maspex - Sławomir Rusinek
  • Wiceprezes Zarządu Hotel&SPA Czarny Groń - Elżbieta Wisiorek
  • Firma Budowlana - Ryszard Sarapata
  • Gminny Zarząd Oświaty - Andrzej Szafrański
  • Dyrektorzy Szkół: Barbara Borgosz, Janusz Uznański, Zbigniew Grabowski, Agata Nizińska
  • PTTK Tadeusz Sumper
  • Gospodarze: Paweł Łysoń z małżonką, Wojciech Łysoń z małżonką
  • 17 KÓŁ Gospodyń Wiejskich - 10 z Gminy Andrychów, 3 z gminy Wieprz, 2 z gminy Osiek, 1 z gminy Mucharz i 1 z gminy Wiśniowa

W organizacji tak wielkiego i pięknego przedsięwzięcia pomogli sponsorzy i przyjaciele Stowarzyszenia!

Sponsorzy

  • Gospodarze - Państwo Łysoń
  • Województwo Małopolskie - Program "Choinki Blask - Tradycji Czar"
  • Nagrody za "Staropolskie ozdoby choinkowe" - Starostwo Powiatowe porzez program Bogactwo Kulinarne i obrzędowe związane ze Świętami Bożego Narodzenia na przykładzie konkursu Stół Wigilijny
  • Gmina Andrychów poprzez Konkurs "Pokazanie tradycji ludowych i regionalnych związanych ze świętami w gminie Andrychów oraz ufundowanie nagrody Grand Prix
  • Urząd Gminy Osiek - finansowanie KGW z Gminy Osiek oraz sponsoring występu zespołu Kotlina
  • Gmina Mucharz - fundator nagrody za Stół Wigilijny dla KGW z Gminy Mucharz
  • Gmina Wiśniowa - Fundator nagrody dla KGW Węglówka
  • Małopolska Spółdzielnia Handlowa "WIZAN"
  • ABS Bank Spółdzielczy w Andrychowie
  • PROTECH Gierałtowice - Jan Krupnik
  • Maspex Wadowice
  • Hurtownia Tkanin "PAKO Plus" Inwałd A. Kryska
  • Agencja Ubezpieczeniowa "Sordyl" J i J Sordyl
  • Firma "Pawbol" Państwo Łuczak
  • CMC Inwałd Andrzej Cinal, Bogdan Cinal, Zbigniew Marek
  • Auto Serwis Daniel Trojak
  • Wanda i Krzysztof Wątroba
  • Firma Vela Targanice
  • Dorota Młynarczyk
  • Janina i Zbigniew Zając
  • Stanisław Murgas - Firma Stach-Bud
  • Halina i Edward Górscy
  • Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości
  • Stanisław Sordyl
  • Elżbieta Wisiorek
  • Ryszard Sarapata
  • Zofia Chrapkiewicz
  • Skupień Jarosław
  • Mariusz Dziarmaga
  • Marek Piekiełko
  • Firma "Badan"
  • Dorota Magiera
  • "Hardom" Zofia i Aleksander Oboza
  • Henryk Borkała
  • Firma Rodzinna Lucyna Mieszczak
  • STUS Szkółka Krzewów Ozdobnych
  • Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie
  • Koła Gospodyń Wiejskich

Stowarzyszenie od lat w sposób szczególny wyróżnia Tych, którzy pomagają w pracy i działalności statutowej SGW - przyznając status Honorowego Członka Stowarzyszenia. Tak było i tym razem!

Działo się to w miejscowości Inwałd, Gmina Andrychów, województwo Małopolskie, dnia 5 miesiąca grudnia Roku Pańskiego 2015, gdy Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej był Andrzej Duda, Burmistrzem Gminy Andrychów - Tomasz Żak, gdy na Stolicy św. Piotra zasiadał Papież Franciszek

Wobec licznie zaproszonych gości oraz licznie zgromadzonych przedstawicielek Kół Gospodyń Wiejskich Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie postanawiło przyznać Status Członka Honorowego dla Firmy Pawbol - za szczególne zasługi na rzecz Stowarzyszenia, osobiste zaangażowanie właścicieli firmy w pomoc dla Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich.

Państwo Barbara i Paweł Łuczak to ludzie otwarci na piękno tradycji, zwyczajów i obyczajów wsi polskiej. Swoimi działaniami dodają siły i otuchy gospodyniom, które strzegą wartości przekazywanych przez pokolenia.

Motto: Wszystko co wielkie - wielkie jest przez serce.

 

Szanowna Pani Prezes, Szanowne Gospodynie, Szanowni zaproszeni Goście - składamy Gospodyniom podziękowania za 15 lat działań na rzecz lokalnej społeczności. Na tyle, na ile możemy staramy się je wspierać w ich pracy - powiedział dziękując za przyznane wyróżnienie Prezes Pawbol Sp. z o.o. - Paweł Łuczak.

Szanowna Pani Prezes. Zacne Panie Gospodynie. 15 lat temu Tradycja zawładnęła Waszymi sercami. Dała Wam impuls do działania i wyzwoliła Waszą wiarę, miłość oraz wielką aktywność dla kultywowania i pielęgnowania zwyczajów regionalnych. Dziękujemy Wam serdecznie za tę wspaniałą pasję i pracę dla innych. Życzymy Wam, abyście przez kolejne lata nadal tworzyły tę wyjątkową wspólnotę kobiet zaangażowanych na rzecz lokalnej społeczności. Życzymy zdrowia dla Was i Waszych Rodzin. Niech ten Jubileusz będzie uwieńczeniem Waszych dotychczasowych działań. Z wielkim wzruszeniem czekamy następnych równie pięknych jubileuszy - dodała Wiceprezes firmy - Barbara Łuczak - składając równiez życzenia świąteczne i noworioczne dla wszystkich uczestników spotkania.

Cała sala - wspólnie zaśpiewała sto lat dla nowoprzyjętych Honorowych członków stowarzyszenia.

W podziękowaniu za piękny występ - Prezes MSH Wizan - Jerzy Chylewski wręczył kosz z prezentami dla występujących artystów.

Z okazji 15 lecia stowarzyszenie wydało dzięki Urzędowi Marszałkowskiemu folder z okazji 15 lecia. Folder przekazany będzie do urzędu Marszałkowskiego w folderze przedstawiono przekrój pracy stowarzyszenia.

W kolejnej części spotkania - Honorowi Członkowie lub ich przedstawiciele zostali uhonorowani okolicznościową pamiątką.

 

Pamiatki odebrali: Jerzy Chylewski, Lucyna Mieszczak, Jan Krupnik, Jan Sordyl, Mirosław Nowak, Małgorzata Matusiak, Adam Kryska, Jerzy Mieszczak, Jarosław Skupień, Jerzy Miller, Paweł Łysoń, Marek Sowa, Sławomir Rusinek, CMC Inwałd, Tomasz Żak, Firma Pawbol, Zofia Chrapkiewicz

Kolejnym punktem programu był występ solistów zespołu Śląsk, którzy podzielili się z przybyłymi piosenkami związanymi z okresem Bożego Narodzenia, ale też szlagierami z okresu międzywojennego

Spacerując obok stołów konkursowych - można się było zachwycić bogactwem i smakiem potraw! Bardzo smakowały nam Poleśniki - tradycyjna potrawa ze Świnnej Poręby - odmiana krokieta - z grzybami zbieranymi po lesie (stąd nazwa).

Na stołach pełno było ciekawostek kulinarnych - jak np. wykorzystanie do panierki zaniast bułki tartej - sezamu!

Bardzo smakował nam również pyszny piernik andrychowski! Jak go zrobić? Wystarczy słoiczek miodu, szklanka oleju, pół szklanki mąki, szklanka herbat = 3 dobre herbaty zaparzyć w szklance wody, szklanka cukru, łyżeczka octu, 3 łyżeczki płaskie sody rozpuszczone w 3 łyżkach mleka - to wszystko! Aha i nie zapomnijcie tego jeszcze upiec :)

Częścią konkursu potraw regionalnych jest Konkurs Stroików Bożonarodzeniowych! Stroiki które gospodynie robiły dawniej - ciężko było donieść do sceny. Te robione obecnie są filigranowe, piękne, dopracowane i ... wszystkie zasługują na I miejsce. Niech o poziomie wykonania świadczy, że aż 12 stroików zostało nagrodzonych

Ozdoba i dekorowanie domu również jest związana ze Świętami. Gospodynie ciągle szukają elementów z tradycji - nie ma rzeczy sztucznych - opisywała stroiki przewodnicząca komisji konkursowej - Zofia Oboza. W pracy pomagały jej Stefania Zaremba-Matejko i Mirosława Wieczorek

Jury oceniło 33 stroiki

Grand Prix za oba stroiki otrzymało KGW Roczyny

1. KGW Targanice Wieś

2 miejsce KGW Frydrychowice, KGW Gierałtowiczki, KGW Brzezinka, KGW Inwałd

3 miejsce - KGW Andrychów, KGW Rzyki, KGW Głębowice, KGW Węglówka, KGW Osiek

Zobaczcie jakie były piękne!

 

Podczas wieczoru rozstrzygnięto również Konkurs na staropolskie ozdoby choinkowe! Zwyczaj choinki przyszedł do nas w XV wieku. Wcześniej ozdabiało się gałązki. Wielu z nas pamięta wykonywane własnoręcznie ozdoby choinkowe - ozdoby z wydmuszek, orzechów, łańcuchy z papieru. Kazdy element na choince miał znaczenie, orzechy były symbolem dobrobytu, lampki przypominają o narodzeniu Chrystusa

Wyniki konkursu:

1 miejsce - KGW Frydrychowice - za jeżyka z elementami lnu

2 miejsce - KGW Głębowice - za łańcuchy

3 miejsce - KGW Targanice

Ozdoby przekazano do Urzędu Marszałkowskiego - do Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego - nagrody za te ozdoby ufundowano z programu "Choinki blask - tradycji czas" Konkursowe ozdoby choinkowe posłużyły również do ozdobienia wspólnie ubieranej choinki!

 

Nie zabrakło wystaw rękodzieła! Swoje piękne prace zaprezentowały: Józefa Brudny, Elżbieta Bojko oraz Halina Brzazgacz.

 

Stroiki które zostały nagrodzone wręczono przyjaciołom Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich. SGW pierwszy stroik wręczyło Posłowi na Sejm RP - Markowi Sowie. ByłyMarszałek Małopolski otrzymał również dodatkowo od gospodyń - figurkę anioła.

To, że tak wiele osób odpowiada na Wasze zaproszenie jest dowodem jak bardzo cenimy sobie działalność Pań. Od pierwszego spotkania jestem pod wrażeniem atmosfery - rodzinnej, domowej, która Wam towarzyszy. Marek Sowa złożył przybyłym życzenia radości i rodzinnego ciepła wśród najbliższych.


Kolejnym obdarowanym był Poseł na Sejm RP - Marek Polak. Pan Marek ufundował również dla Gospodyń jedną z pięknych nagród!

Zawsze czuję się zaszczycony, że mogę się z Państwem spotkać. Jestem pełen słów uznania dla SGW za pielęgnowanie regionalnych i narodowych tradycji. Nowe pokolenia naśladują te wszystkie wzorce - budując swoją tożsamość, lokalny patriotyzm i szacunek dla poprzednich pokoleń - powiedział Marek Polak życząc przeżywania świąt w gronie rodzinnym i sukcesów w nadchodzącym roku.


Senator Andrzej Pająk:

To już moje 4 spotkanie z Wami. Z kołami gospodyń współpracuję od 26 lat - przez cały okres mojego funkcjonowania w samorządzie. Tutaj, kiedy jechałem na spotkanie przyszły mi na myśl słowa poety - Adama Mickiewicza - Nasz naród jak lawa. Z wierzchu zimna i twarda, sucha i plugawa. Lecz wewnętrznego ognia sto lat nie wyziębi. Plwajmy na tę skorupę i zstąpmy do głębi! Te koła gospodyń, ta historia, to wszystko to jest jak jądro Polskości! Stroje, muzyka, śpiew, religia, wiara - to wszystko jest co Polskę stanowi. To jest to, co wieczne, trwałe i co napewno będzie. Za to wszystko - za te 15 lat pracy proszę przyjąc słowa podziękowania.

Wojewoda Jerzy Miller

Przez te kilka lat spotykamy się. Mam tu przyjaciół, doznałem skutków tej przyjaźni wtedy, kiedy byłem w potrzebie. Życzę nam wszystkim, aby otaczali nas przyjaciele, a Paniom żeby nie zabrakło nas wtedy kiedy to Panie będą nas potrzebowały.

Bartosz Kaliński - Starosta Powiatu Wadowickiego

Z całego serca pragnę podziękować Paniom, które przygotowały ten piękny wieczór. Dziękuję za to, że mogliśmy się spotkać w tym szczególnym czasie i za to, że przypominacie poprzez potrawy i stroje - naszą tradycję. Życzę zdrowia i dużo siły!


Burmistrz Andrychowa Tomasz Żak

Życze wszystkim, żeby te życznia które padają w tak piękny wieczór, o miłości i przyjaźni, szacunku, wzajemnej tolerancji - żeby nie kończyły się w ostatnim dniu świąt, lecz trwały przez cały rok - dodał Burmistrz Andrychowa
życząc przybyłym dużo zdrowia, pomyślności, radości i spełnienia marzeń.

Marek Jasiński - zastępca Wójta Gminy Osiek - z okazji pięknego jubileuszu życzył Stowarzyszeniu wszystkiego co najlepsze, podkreślając, że SGW jest jedną z najaktywniejszych organizacji w Małopolsce. Podziw wzbudza fakt, że przy licznych obowiązkach dnia codziennego Gospodynie znajdują czas na pracę społeczną. Pan Marek gratulował aktywności i cennych społecznych inicjatyw. Współpracę z Wami cenimy sobie bardzo wysoko - dodał, składając życzenia w imieniu mieszkańców gminy Osiek


Stroik otrzymała również Maria Roman - przedstawiciel Gminy Mucharz

Wiesław Stelmach - Wójt Gminy Wiśniowa

Cieszę się, że kolejny raz zostaliśmy zaproszeni, bo taką uroczystość ciężko spotkać w całej południowj Polsce. To wielkie święto kół gospodyń wiejskich, ale też wielkie święto tradycji, obyczajów i zwyczajów - powiedział dodając życzenia - zdrowia i pomyślności w życiu prywatnym i zawodowym

Małgorzata Matusiak - prezes ABS Banku w Andrychowie

Szanowni Państwo, drogie Panie. Ludzie są jak wiatr, jedni lekko przelecą przez życie i nic po nich nie zostaje, inni wieją jak wicher, więc zostają po nich serca złamane, jak drzewa po huraganie. Jeszcze inni wieją jak trzeba, tyle tylko, żeby wszystko mogło kwitnąć i owocować. I po tych zostaje piękno naszego świata. Drogie panie! Tworzycie piękno naszego świata! Nie dość, że przypominacie nam o obyczajach i o tradycjach, to również przenosicie je w przyszłość. Za to Wam z całego serca dziękuję! Z okazji zbliżających się świąt życzę Wam przede wszystkim czasu. Czasu na spotkania, czasu na rozmowy, czasu na pojednanie, czasu na śpiewanie i biesiadowanie!


Prezes MSH Wizan - Jerzy Chylewski

Serdecznie dziękuję za zaproszenie. Stowarzyszenie święci w tym roku 15 lat, a Wizan 70-lecie działalności. 15 lat współpracujemy ze Stowarzyszeniem! Zawsze chwalę się, że od początku jesteśmy ze Stowarzyszeniem. Spółdzielnia MSH Wizan ma wpisaną w statucie działalność kultuiralno oświatową i działa tak od 1945 roku. Bardzo się cieszę z tego i jestem dumny, że prowadzimy taką właśnie działaność. Od początku wspieramy SGW i mam nadzieję, że jeszcze długo będziemy wspierać.


Z okazji 15 lecia SGW podziękowała również instytucjom, które pomagały. Słowa uznania i pamiątkowe upominki powędrowały do Urzędu Marszałkowskiego Wwojewództwa Małopolskiego - Departament Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Jarosława Skupnia, prowadzącego stronę internetową Stowarzyszenia, Krystyny Dusik - Dom Kultury w Osieku , Anety Wądrzyk - Dyrektor Centrum Kultury i Wypoczynku, Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości , Ośrodka Doradztwa Rolniczego, wydziałów promocji Starostwa Powiatowego w Wadowicach i Urzędu Miejskiego w Andrychowie, Biura Rachunkowego, Małopolskiej Spółdzielni Handlowej Wizan, Elżbiety Wisiorek - Czarny Groń - dziękujemy że możemy gościć w Czarnym Groniu! Upominek otrzymały również Wiadomości Powiatowe oraz Nowiny Andrychowskie.

Jest na sali osoba której chciałam bardzo podziękować, za te 15 lat, za to, że nauczył mnie pracować na komputerze, jak się pisze i odbiera meile - powiedziała Prezes SGW dziękując swojemu synowi Marcinowi Wojewodzicowi

Nie zabrakło również podziękowań dla Prezes Czesławy Wojewodzic. Mamy świadomość tego jaka to trudna praca i ile wymaga hartu ducha. Liderem trzeba być, trzeba się nim urodzić. Życzę Pani z całego serca, żeby to działanie wydało plon stukrotny!

Ja jestem tylko maleńką cząstką Stowarzyszenia - odpowiedziała dziękując Prezes Czesława Wojewodzic - Sukcesem Stowarzyszenia są Gospodynie - to one pracują ciężko dla siebie i dla lokalnej społeczności. Bardzo im za to dziękuję!

Zebrani na sali wspólnie zaśpiewali Sto Lat dla Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie i Prezes Czesławy Wojewodzic!

Jak wspomnieliśmy - częścią Konkursu było wspólne dekorowanie choinki ozdobami powstałymi na konkurs ozdób choinkowych. Ubieranie choinki umilał występ solistów zespoły Sląsk, którzy pięknie zaśpiewali polskie kolędy!


Komisja nalewek oceniła nalewki, które zostały zgłoszone do konkursu. Wielki szacunek dla Pań i Panów, którzy tworzyli zawartość i opakowanie - do konkursu zostało zgłoszonych 18 nalewek. Jury w składzie Sławomir Gołota, Maria Strączek i Janusz Komendera oceniło etykietę, smak oraz bukiet smakowy postanawiając przyznać:

1. miejsce -KGW Zagórnik - nalewka "Eliksir Mikołaja"

2. miejsce -KGW Gierałtowiczki - nalewka wigilijna

3. miejsce -KGW Osiek - nalewka bez nazwy

4. miejsce -KGW Targanice - nalewka o smaku pigwy

5. miejsce - KGW Węglówka - nalewka aroniowa o smaklu aronii oraz maliny

 

I tak dotrwaliśmy do głównego rozstrzygnięcia Konkursu Potraw Regionalnych Stół Wigilijny! Całkowity koszt nagród to dzięki sponsorom aż 9000 zł.

Komisja w składzie - Maria Komendera - szefowa firmy kateringowej, Daniel Lisiewicz z-ca szefa restauracji Park Hotelu Łysoń oraz Jadwiga Sopicka - instruktor żywienia Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich ogłosiła werdykt!

Celem konkursu jest popularyzacja potraw wigilijnych, powrót do tradycyjnej kuchni, promocja Ziemi Powiatu Wadowickiego. Komisja oceniła estetykę stołów, dobór potraw, walory smakowe i potrawy z karpia.

Zgodnie z tradycją powinno się przygotować 12 potraw. Na białym obrusie powinny się znaleźć siano, świeca, i puste nakrycie dla niespodziewanego gościa. Na stołach 2015 pojawiły się dania tradycyjne, ale też wiele nowości. Jury podkresliło staranność, kunszt kulinarny i zaangażowanie najlepszych gospodyń naszego regionu.

Wybór był bardzo trudny!

 

Zanim Jury ogłosiło werdykt wszyscy zgromadzeni mieli okazję popróbować smakołyków przygotowanych przez Gospodynie. Nie sposób tego opisać słowami! Nie da się opisać wszystkich wspaniałych potraw. Co nam smakowało szczególnie? Spróbowaliśmy może 1/100 wszystkich smakołyków, więc podzielimy się z Wami kilkoma spostrzeżeniami. Sułkowice Bolęcina przygotowały pysznego śledzia z żurawiną i granatem. Był też karp wędzony w wędzarni, a potem pół godziny wędzony na sianie (pali się siano w woku) smakował nam pasztet z łososia - szpinak łosoś i ser. Pyszne były buraki pieczone w folii w piekarniku, przekładane pikantnym serem - białym serem z dodatkiem czosnku, chezanu, sól, pieprz kolendra. Podobał nam się sposób podania Tatara w jabłuszku - śledzia z chrzanem, majonezem i pietruszką. Uwagę zwracał również karp po góralsku z Roczyn - kKarp panierowany w orzechach i posypany dodatkowo orzechami mielonymi oraz pączki z makreli! - zmieloną makrelę wędzoną mieszamy z ciastem ptysiowym i pieczemy na głębokim tłuszczu! Zagórnik zachwycił karpiem w panierce chlebowo migdałowej. Karpia pieczemy w piekarniku, obkładamy plastrami sera żółtego i na to dajemy specjalną kruszonkę - chleb, migdały tymianek i olej - trzeba to wszystko zmiksować i zapiec. Szczególną uwagę zwróciliśmy na niezwykły smak zupy korzennej z suszonych i potem lekko wędzonych drzewem owocowym owoców - doprawionej korzennymi przyprawami (pieprz, cynamon, kardamon, goździki) - podane z fasolką jaś! REWELACJA!

 

Aż w końcu - przyszedł czas na rozdanie nagród! Zobaczcie najlepsze Gospodynie regionu i ich stoły wigilijne!

 

Wyniki Konkursu Potraw Regionalnych - Stół Wigilijny 2015

Grand Prix
Targanice Dolne

 

I miejsce w kolejności alfabetycznej

KGW Głębowice

 

KGW Roczyny

 

KGW Rzyki


KGW Zagórnik

 


II miejsce w kolejności alfabetycznej

KGW Frydrychowice

 

KGW Osiek

 

KGW Sułkowice Łęg

 

KGW Targanice Wieś


Gospodynie Wieprz

 


III miejsce w kolejności alfabetycznej

KGW Andrychów

 

KGW Brzezinka

 

KGW Inwałd


KGW Nidek

 

KGW Świnna Poręba

 


KGW Sułkowice Bolęcina


KGW Węglówka


Z okazji XV lecia Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie życzę wszystkim członkiniom SGW dużo zdrowia, radości z pracy na rzecz lokalnej społeczności, miłości najbliższych i szacunku tych, którzy nas otaczają - dostrzegając nasz trud i poświęcenie dla ochrony tradycji i dziedzictwa kulturowego naszej małej ojczyzny.

W imieniu Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich dziękuję również wszystkim sponsorom i przyjacielom Stowarzyszenia za to, że od piętnastu lat jesteście z nami i za to, że zawsze można na Was liczyć!

Prezes SGW w Andrychowie - Czesława Wojewodzic

Jarosław Skupień

wins