Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich
w Andrychowie

Aktualności

12. Biesiada Seniorek KGW
Miejski Dom Kultury - 15. grudnia 2012 r.

Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie zrzesza przedstawicielki kilkunastu Kół Gospodyń Wiejskich z wiosek Gminy Andrychów, Mucharz, Wieprz, Osiek

Stowarzyszenie od lat, dzięki ciężkiej, wspólnej pracy Gospodyń pokazuje, że można wszystko połączyć - pracę społeczną, dobre uczynki, wspaniałą współpracę z Samorządami, Urzędem Marszałkowskim, Województwem Małopolskim, Starostwem Powiatowym, urzędami gmin, sołtysami.

Informacje o Stowarzyszeniu pojawiają się w mediach, gdzie wielokrotnie działania SGW poddawane są wysokiej ocenie, ale najważniejszą oceną podczas której pojawia się wiele wzruszeń jest coroczne "sprawozdanie" ze swojej pracy przed tymi, które były zaczynem działania Kół Gospodyń Wiejskich. Seniorkami Kół Gospodyń Wiejskich. To piękne wydarzenia, bo któż nie cieszyłby się z sukcesów swoich dzieci - córek, które nie zmarnowały ani jednego talentu im przekazanego, a wręcz przeciwnie - pomnożyły go wielokrotnie! stając się... wzorem do naśladowania dla innych. Tak! To prawda! Podczas kolejnego - 12. spotkania - Biesiady Seniorek, które odbyło się 15. grudnia 2012 r. pojawiło się wiele wzruszeń. Przypomnijmy jedak pewne słowa, które padły kilka dni wcześniej - podczas Konkursu Potraw Regionalnych - Stół Wigilijny.

Przytoczmy słowa Wojewody Małopolskiego Jerzego Millera.

Nie wiem, czy Państwo zdają sobie z tego sprawę, że patrząc na Państwa pracę i patrząc na Państwa sukcesy - od tego roku w Województwie Małopolskim Ci, którzy chcą się regularnie spotykać, Ci starsi i ci najmłodsi mają stałe zasilanie z budżetu państwa. Na przyszły rok Minister Pracy wziął przykład i będzie to funkcjonowało w całej Polsce. To nie może być od święta - to musi być na stałe. To Państwa zasługa. Gdybym Państwa nie spotkał to sam bym tego napewno nie zbudował. To jest umiejętność szukania partnerów. Bez sponsorów nie da się. Wszystkiego z budżetu gmin, powiatu, ani nawet budżetu Państwa nie da się realizować. Również dlatego, że nie wolno tylko i wyłącznie z tych środków czerpać, bo każdy, kogo stać by pomóc finansowo czerpie radość z tego że może komuś pomóc. Najważniejsza kwestia. Wychowuje dom, uczy szkoła, ale wychowuje tak naprawdę wysiłek. Nie branie, tylko dawanie. Przychodząc do Stowarzyszenia przychodzi się dawać a nie brać. Przychodzi się coś oferować, a nie coś oczekiwać. Komuś pomóc i kogoś dostrzec wtedy, kiedy coś nie wyjdzie, a nieraz ziemia usuwa się spod nóg. Dlatego myślę, że Państwo mają przez okrągły rok wigilię. Zawsze jest stół wigilijny i rodzina która przy tym stole czeka, żeby podać rękę kiedy jest trudno. Bardzo dziękuję za wszystko - dodał Wojewoda Małopolski - Jerzy Miller

Na spotkanie - Biesiadę Seniorek, która odbyła się w Miejskim Domu Kultury przybyły działaczki z 17 Kół Gospodyń Wiejskich. Mottem spotkania były słowa "Dziś jest dziś. A jutro? Jutro jest dzień niepojęty, więc cieszmy się tym co jest dziś."

Wszystkim Seniorkom przybyłym na spotkanie podziękowała Prezes SGW Czesława Wojewodzic mówiąc: Dziękujemy za Waszą pracę. Jesteście solą organizacji wiejskich. Dziękuję za Wasz uśmiech, czas który poświęciliście dla Kół Gospodyń - bez tej Waszej wcześniejszej pracy - dzisiejsze sukcesy byłyby niemożliwe. To Wy zaszczepiłyście w kolejnym pokoleniu chęć pracy na rzecz innych - stając sie wzorem godnym naśladowania. W drodze do Europy ścieżki między domami porosły - ale gospodynie SGW są tego zaprzeczeniem. Dzieki Waszemu kapitałowi wiedzy i doświadczenia. Prosimy aby ten kapitał nadal przekazywać młodszym pokoleniom. Ważna jest pamięć o drugim człowieku. Boimy się samotności w domu pełnym ludzi. Uczmy ludzi młodych pochylać się nad starszą osobą.

Mówi tradycja że miejsce pozostawiamy przy stole jest dla osób, które pamiętamy. Ludzie pamiętają człowieka za jego serce. Jeżeli się poznaje człowieka - patrzy się na niego oceniając po wyglądzie. Jeżeli się jest z nim dłużej - poznaje się go przez jego serce. Wy macie wielkie i piękne serca!

Podczas spotkania w holu MDK można było obejrzeć wystawę prac rękodzieła ludowego gospodyń Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie


Troszkę inaczej niż zazwyczaj - na początku spotkania odbył się nietypowy koncert składający się z dwóch części. Koncert zaprezentowała Orkiestra Dęta z Głębowic pod dyrekcją Adama Sali. Orkiestra powstała w 1874 roku za dwa lata będzie 140 lat istnienia i grania.

Gramy utwory marszowe, wesołe, muzykę filmową, repertuar orkiestry jest bardzo szeroki - dodał kapelmistrz i dyrygent orkiestry - Adam Sala

Trzeba przyznać - orkiestra prezentuje bardzo wysoki poziom!

Obsługę spotkania zapewniło Koło Gospodyń Wiejskich z Targanic Górnych

W spotkaniu uczestniczyli - burmistrz Andrychowa Tomasz Żak, radni powiatowi Zbigniew Mieszczak i Czesław Rajda, Prezes MSH Wizan - Jerzy Chylewski, Skarbnik Gminy Andrychów Jolanta Lach, radny Rady Miejskiej Andrychowa - Roman Prystacki

Tradycyjnie - minutą ciszy uczczono Gospodynie z Kół Gospodyń Wiejskich, które już nigdy nie zasiądą wspólnie przy stołach ze swoimi koleżankami...

Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich to produkt eksportowy Gminy Andrychów. Ten rok pokazał że jesteście najlepsze. Zdobyłyście wszystkie możliwe nagrody, które były do wygrania. Ukoronowaniem Waszej pracy była nagroda marszałka Województwa Małopolskiego - Kryształy Soli - Na czas zbliżających się świąt burmistrz Andrychowa życzył dużo zdrowia, szczęścia pomyślności i nowych fantastycznych działań.

Życzenia zdrowia i pomyślności popłynęły również od pozostałych gości specjalnych spotkania.

Jestem zawsze pod dużym wrażeniem jak przyjeżdżam do Państwa na spotkanie. Jestem prezesem Klubu Sportowego i tak sobie myślę, patrząc na Panie, że gdyby młodzi piłkarze byli tak zaangażowani jak Panie - nie byłoby żadnego problemu z reprezentacją Polski. Zawsze się zastanawiam, skąd Panie mają tyle sił. Gratuluję Wam tego zaangażowania. Podczas koncertu - patrzyłem na kapelmistrza, który dyrygował i na orkiestrę. Czy ta orkiestra patrzy na niego, czy nie? Orkiestra gra, ale wie, że dyrygent jest i czuwa nad wszystkim. Ważne, że on jest. Podobnie z Wami - Pani Czesia jest i robi wszystko, żeby Wasza organizacja funkcjonowała, ale gdyby nie Panie - to tego wszystkiego by nie było. Gratuluję Wam wspaniałych wyników. Bardzo się cieszymy. Firma Małopolska Spółdzielnia Handlowa Wizan była z Wami od samego początku i będzie z Wami dotąd dopóki to tylko będzie możliwe.

Kolejnym punktem spotkania była prezentacja dokonań Stowarzyszenia w roku 2012. Zapraszamy do obejrzenia prezentacji - Kliknij tutaj

Niespodzianka! W związku z niezwykłymi urodzinami Prezes Czesławy Wojeewodzic - koleżanki przygotowały jej okolicznościowy wiersz! i piękny bukiet kwiatów.

Było wiele wzruszeń i gorące sto lat odśpiewane przez całą salę!

Kulminacyjnym punktem spotkania było symboliczne obdzielenie podarunkiem przedstawicielek KGW wytypowanych przez poszczególne Koła Gospodyń Wiejskich. Gospodynie same określiły która z członkiń - seniorek KGW czynnie uczestniczących w pracach koła w poprzednich latach zasługuje na wyróżnienie.

Jedni pracują dla kariery, inni dla dużych pieniędzy - My pracujemy dla szacunku. Ten szacunek otrzymałyśmy, bośmy zawsze o ten szacunek zabiegały - powiedziała na rozpoczęcie wręczania nagród Prezes SGW - Czesława Wojewodzic.

KGW Andrychów - Leokadia Mrzygłód - Długoletnia członkini KG Andrychów. Zawsze była dobrym duchem tego koła, chętnie uczestniczyła we wszystkich konkurach i uroczystościach dopóki dopisywały jej siły i zdrowie. Za wszystko jej bardzo dziękujemy i zapewniamy o naszej wdzięczności - Koleżanki z Koła.

KGW Brzezinka - Natalia Wawak - Pracowała przez kilka kadencji jako skarbnik. Współuczestniczyła w organizowaniu wszystkich imprez i przedsięwzięć na terenie sołectwa. Do dzisiaj służy poradą i wsparciem aktualnemu zarządowi. Znana jest w środowisku jako osoba bardzo serdeczna.

KGW Frydrychowice - Helena Kobiałka - Aktywnie pracuje od 1952 r. Od początku powstania koła. Koleżeńska uczynna, wrażliwa na krzywdę innych.

KGW Gierałtowice - Alina Cieślik - Działa w kole od 40 lat. Wychowała wspólnie z mężem - byłym prezesem OSP Wieprz i Gierałtowice trzy córki. Dwie z nich działają w Kołach Gospodyń . Bardzo chętnie angażuje się w prace Koła i Stowarzyszenia. Od 20 lat śpiewa w chórze "Storczyk". Jest koleżeńska i bardzo lubiana.

KGW Gierałtowiczki - Józefa Wiktor (w jej imieniu odbiera koleżanka z Koła) - Wstąpiła do koła w 1967 roku, rok później wybrano ją do zarządu. W 1971 r. została wybrana na przewodniczącą koła i była nią przez 22 lata.

KGW Głębowice - Maria Siwek - działała w latach 1970 -1980. Wyła wiceprzewodniczącą koła, odznaczała się zaangażowaniem w organizowaniu wszystkich imprez i wycieczek. Nie uchylała sie od żadnej pracy na rzecz koła. Jest bardzo pogodna i miła. Dziękujemy za pomoc i przekazane doświadczenia!

KGW Inwałd - Zofia Wrona - pracowała w kole 50 lat! Aktywna i bardzo koleżeńska.

KGW Nidek - Joanna Chojny - Gospodyni do tańca i do różańca. Pełna humoru i dowcipna, mimo przeciwności losu. Jest z kołem 60 lat! jest źródłem wiedzy o zwyczajach i historii koła.

KGW Przybradz - Stuglik Jadwiga - podziękowania za przepracowanie 40 lat w kole.

KGW Roczyny - Helena Hudecka - od 1950 roku dziala w KGW od początku bardzo czynna. Pracując w trudnych warunkach organizowała opłatki, dożynki sezonowe dziecińce, posiada duże doświadczenie kulinarne - przekazując je koleżankom na kursach gotowania i pieczenia Mimo podeszłego wieku nadal uczestniczy w pracach koła. Ma piękną, wrażliwą duszę.

KGW Rzyki - Zofia Misiek - Bardzo aktywnie pracowała przekazując zdolności i umiejętności młodszym koleżankom i młodzieży. Koło posiada 15 stroi krakowskich w większości przygotowanych właśnie przez nią. Nadal bardzo aktywna, gotowa nieść pomoc potrzebującym. Swoją postawą i pracą mobilizuje innych do działania.

KGW Sułkowice Bolęcina - Helena Łysoń - długoletnia członkini koła. Czynnie brała udział w kursach organizowanych przez Koło - gotowania, pieczenia, robienia gorsetów, wykonywania sztucznych kwiatów. Przyczyniła się do wykonania stroi krakowskich dla koła oraz wykonywała wieńce dożynkowe. Nadal chętnie uczestniczy w spotkaniach koła biorąc udział w warsztatach i imprezach organizowanych przez koło.

KGW Sułkowice Łęg - Józefa Pysz - zastępca przezesa koła - podziękowania za siedemnastoletnią pracę na rzecz koła, współorganizowanie wycieczek. Pani Józefa pisze teksty piosenek i wiersze.

KGW Targanice Dolne - Jadwig Kozłowska (w jej imieniu odbiera koleżanka z Koła) Należy do koła od początku - chętna do pomocy. Prowadziła przez pewien czas kronikę KGW. Jest bardzo koleżeńska

KGW Targanice Górne - Janina Fujawa - W kole od zawsze - ponad 50 lat! W młodości twórczyni wieńcy dożynkowych i okolicznościowych dekoracji. Diała czynnie w kole, jest jego dobrą duszą, służy radą i pracą. Jej ciasto zdobyło Srebrną Czapkę Kucharską podczas konkursu na najlepszy placek. Chętnie występuje w okolicznościowych przedstawieniach.

Podziękowania od córki za zaszczepienie nutki działania na rzecz społeczności lokalnej.

KGW Wieprz - Melania Węgrzyn - pracuje od 1964 roku. Aktywnie organizowała odchów kurcząt, w 1970 roku i później pracowała przy rozprowadzaniu drzewek. Współorganizator zabaw sylwestrowych i innych - przygotowywała gorące dania. Wspaniała koleżanka. Prowadziła przez 14 lat wypożyczalnię naczyń. Od 15 lat śpiewa w chórze "Jarzębina"

KGW Zagórnik - Jadwiga Skupień - długoletnia członkini koła od 1992 - 1995 roku pełniła funkcję przewodniczącej. Dużo czasu i pracy poświęciła na modernizację kuchni w kole, jest aktywna w organizowanych kursach i pracach koła . Jest wesoła i lubiana przez koleżanki.

Nie zabrakło również elementu typowo świątecznego. W czasie przerwy - Gospodynie składały sobie życzenia - łamiąc sie opłatkiem

Podczas przerwy podziwiano również piękne prace wykonane przez gospodynie na kursach organizowanych przez Stowarzyszenie w ramach realizowanych przez SGW programów, oraz w domach - jako ich efekty.

Na zakończenie spotkania - kolejny koncert Orkiestry z Głębowic!

Zanim to jedna nastąpiło - wzniesiono toast za zdrowie wszystkich Gospodyń

Orkiestra przyłączyła się również do życzeń składanych wcześniej przez Gospodynie i Gości spotkania - Pani Prezes Czesławie Wojewodzic

Wiele wzruszeń, życzenia świąteczne, łamanie się opłatkiem, pamięć o Tych, dzięki którym rozpoczęła sie i trwa piękna historia działalności społecznej prowadzonej przez Koła Gospodyń Wiejskich i Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie.

Na zakończenie - jeszcze raz przytoczmy słowa i treść Listu Gratulacyjnego, który wystosowała do Gospodyń podczas Konkursu Potraw Regionalnych Stół Wigilijny - Prezes Banku ABS Bank Spółdzielczy - Małgorzata Matusiak:

Błogosławiony ten, który daje swoim dzieciom skrzydła i korzenie - mówi stare arabskie przysłowie.

Jest takie miejsce na świecie, gdzie się urodziliśmy, gdzie uczymy się języka ojczystego
i odkrywamy jak nasi przodkowie przezwyciężali problemy, oraz tworzyli piękne i wielkie rzeczy. To miejsce to nasze korzenie, którego nie moglibyśmy odkrywać gdyby nie skrzydła - nieskończone horyzonty wyobraźni marzeń i chęci poznawania.

Stowarzyrzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie nie tylko wie gdzie jest to miejsce, jak wygląda, ale poczuwa się do odpowiedzialności za nie i jego ochronę.

Nikogo zatem kto miała szczęście poznać członkinie Stowarzyszenia nie może dziwić nagroda Kryształy Soli 2012 przyznana w konkursie Marszałaka Województwa Małopolskiego w dziedzinie "Ochrona dziedzictwa kutturowego"

Jedyne czego można w takiej chwili życzyć tak wspaniale ukształtowanej instytucji, to zapału odwagi do realizacji wyznaczonych celów, samych sukcesów w następnych latach i dalszego dynamicznego rozwoju oraz kolejnych wspaniałych nagród.

Pozostajemy z wyrazami szacunku.

Praca wielu - kolejny raz przyniosła piękne owoce!

 

Jarosław Skupień

wins