Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich
w Andrychowie

Aktualności

"Kultura i tradycja łączy pokolenia"

Miło nam poinformować o zrealizowaniu kolejnego programu - działań realizowanych w wyniku otrzymaniu dotacji zgodnie z Umową I/648/EK/1132/12. Otrzymaliśmy dotację przyznaną nam przez Zarząd Województwa Małopolskiego w ramach konkursu „Mecenat Małopolski” na program „ Kultura i tradycja łączy pokolenia”.

W ramach tego programu zorganizowaliśmy kursy kwiatowe „Sztuczne kompozycje kwiatowe na różne okazje – wzory kwiatów obecnie i 50 lat temu, przeprowadzone zostana warsztaty  z wicia wieńca dożynkowego, oraz zorganizowane zostały kursy w zakresie „Tradycyjne ozdoby choinkowe, malowanie bombek, zwierzątka i ozdoby z siana, oraz stroiki Bożonarodzeniowe”

Celem zadania była międzypokoleniowa aktywizacja społeczności, kreowanie tolerancyjnych postaw i wzmocnienie wartości płynących z różnorodności życia pokoleń.

Dzięki podjętym działaniom przekazano młodemu pokoleniu tradycyjną i regionalną wiedzę teoretyczną i praktyczną w zakresie kompozycji kwiatowych, ubioru choinki, stroików choinkowych, aranżowania stroików jak również zasad dobrego wychowania, zasad odpowiedniego zachowania wśród osób starszych.

Międzypokoleniowe kursy i warsztaty stały się miejscem, gdzie każdy z uczestników mógł znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Każdy kurs czy warsztat przeprowadzony był dla 6 seniorek i 6 młodych ludzi, którzy aktywne spędzali czas, wspólnie zdobywając nową wiedzę i umiejętności praktyczne, przy okazji odkrywając tradycję regionu.

Beneficjentom zadania zaproponowano m.in. kurs „Sztuczne kompozycje kwiatowe na różne okoliczności – ludowe wzory kwiatów 50 lat temu i obecnie”, „Tradycyjne ozdoby choinkowe i bombki z siana oraz Stroiki Bożonarodzeniowe”.

Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie w trakcie prowadzonej działalności zetknęło się z wieloma przejawami monotonii ogarniającej ludzi na terenach wiejskich. Głównym powodem takiego stanu jest brak inicjatyw i miejsc gdzie społeczność ludzi z różnych pokoleń mogłaby się spotykać, nawiązać kontakt czy przerwać monotonię swojego życia i spędzać czas aktywnie, zdobywając nową wiedzę i rozwijając swoje zainteresowania.

W dzisiejszym świecie mieszkańcy wsi po 55 roku życia, postrzegani są przez środowisko jako bierne ogniwo życia społecznego, które z różnych powodów nie chce opuszczać swoich domostw i zamyka się tylko w swoim świecie. Izolacja i osamotnienie osób starszych to marnowanie zasobów wiedzy, umiejętności i czasu wolnego. Należy podjąć wszelkie działania by seniorzy zostali dostrzeżeni wraz z całą posiadaną przez nich wiedzą dotyczącą tradycji. Seniorzy to nie tylko ludzie zajmujący się obowiązkami domowymi czy opieką wnucząt, to niezgłębione źródło wiedzy, umiejętności i doświadczenia kulturowego.

Dla młodzieży potrzebującej impulsu do aktywnego społecznie działania, realizacja projektu była okazją do czynnego poznania lokalnej kultury i tradycji od osób dla których jest ona ciągle ważna i żywa. Ponadto relacje ze starszym pokoleniem, uświadomiło młodzieży, że oni też kiedyś będą seniorami.

Starzy i młodzi tworzą całość, nawet, gdy wiele ich różni, bo każdy wiek ma właściwe sobie zadania i możliwości.

Podjęte działania podczas projektu miały na celu zmniejszyć granice dzielące dwa pokolenia i udowodnić, że kultura i tradycja nie dzieli, lecz łączy pokolenia. Mamy nadzieję, że były również świetną zabawa dla obu grup - pozwalając wykonać projekt - samodzielnie lub z pomocą innych - i cieszyć się jego efektem.

Miejscem realizacji zadania była Siedziba Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich – punkt działania koordynatora projektu oraz gromadzenia dokumentów związanych z realizacją zadania, potrzebnych do sporządzenia sprawozdania.

Kursy i warsztaty przeprowadzono w Wiejskim Domu Kultury Sułkowice – Łęg oraz Wiejskim Dou Kultury Sułkowice – Bolęcina.

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii wykonanych w trakcie obu kursów!

 

wins