Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich, w ramach zadań publicznych Województwa Małopolskiego w dziedzinie kultury w 2014 r. pn. ”Mecenat Małopolski”, realizuje w tym roku program pt. „Razem bliżej do kultury i tradycji". Niniejsze zadanie jest kontynuacją zrealizowanego w 2012 roku, projektu „Kultura i tradycja łączy pokolenia” oraz zadania realizowanego w 2013 roku pn. „Kultura i tradycja zbliża pokolenia”, które zrealizowane były także przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Głównym celem projektu jest zachowanie i pomnażanie dziedzictwa kulturowego naszego regionu oraz wzmacnianie tożsamości lokalnej i regionalnej mieszkańców powiatu wadowickiego poprzez międzypokoleniową aktywizację społeczności.
Działania podjęte w programie skierowane są do dwóch pokoleń: młodzieży i seniorów – mieszkańców terenów wiejskich powiatu wadowickiego.
W ramach zadania zorganizowane zostaną międzypokoleniowe kursy i warsztaty o bogatej tematyce. Każdy z nich przeprowadzony będzie dla 6 seniorek i 6 młodych ludzi, którzy aktywnie spędzą wspólnie czas nabywając nową wiedzę i umiejętności, tym samym odkrywając i ubogacając tradycję regionu.
Beneficjentom zadania zostaną zaproponowane następujące kursy i warsztaty:
- „Sztuczne kompozycje kwiatowe na różne okoliczności – ludowe wzory kwiatów 50 lat temu i obecnie” (1 kurs),
- „Sztuka tworzenia bukietów zielnych” (1 kurs),
- „Tradycyjne ozdoby choinkowe oraz Stroiki Bożonarodzeniowe” (1 kurs).
- „Wicie tradycyjnego wieńca dożynkowego” (1 warsztat),
Ponadto, Stowarzyszenie zorganizuje dla 100 osób, spotkanie integracyjne z okazji Święta Matki Boskiej Zielnej. Podczas tego przedsięwzięcia będzie miał miejsce konkurs tradycyjnych bukietów zielnych, wykonanych przez uczestników kursu „Sztuka tworzenia bukietów zielnych”, jak i również zostanie wykonana wystawa eksponująca wszystkie bukiety.Uczestnicy spotkania wysłuchają także prelekcji na temat „Tradycji i obrzędów Święta Matki Boskiej Zielnej”.
Głodnym kultury beneficjentom, zostanie zaproponowany wspólny wyjazd do wybranego przez samych zainteresowanych teatru w Małopolsce, by również przez sztukę widowiskową nastąpiła integracja i wzmocnienie postaw tolerancji wobec dwóch pokoleń.
Jednocześnie, dla chętnych 60 osób, które zechcą pogłębić wiedzę na temat symboliki i obrzędów ludowych związanych ze świętami, przeprowadzona zostanie prelekcja na temat: ”Tradycyjne obrzędy dożynkowe”, która zostanie połączona z wystawą i konkursem Ludowych Stroików Dożynkowych, wykonanych przez gospodynie z poszczególnych Kół Gospodyń Wiejskich.
Pięknym akcentem kończącym projekt, będzie przekazanie wykonanych przez beneficjentów, tradycyjnych ozdób choinkowych do udekorowania choinki stojącej na Pl. Mickiewicza w Andrychowie. Jednocześnie, wykonane przez beneficjentów zadana, tradycyjne ozdoby choinkowe przeznaczone zostaną do udekorowania choinki podczas cyklicznej imprezy organizowanej przez Stowarzyszenie pn. Konkurs Potraw Regionalnych "Stół Wigilijny".
W ramach tegorocznego projektu, podjęty zostanie szeroki wachlarz działań zmierzających do wzrostu międzypokoleniowej aktywności społecznej, kulturowej i regionalnej.