Gospodynie ze Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie już po raz drugi aktywnie wykorzystają swoje doświadczenia i zdobyte umiejętności przyczyniając się do wzrostu świadomości ekologicznej społeczności lokalnej, tym samym zapobiegając czy minimalizując powstawanie odpadów w naszym regionie. Będzie się działo, a to dzięki otrzymanej dotacji z Woj. Małopolskiego w ramach małego grantu "Podaj Dalej", na realizacje projektu pn. „Eko-gospodynie – nasze rady na odpady”.
W ramach jego realizacji, SGW zorganizuje i przeprowadzi szereg ekologiczno-informacyjnych działań mających na celu zapobieganie powstawaniu odpadów. Gospodynie są doskonałym przykładem, że być eko, to nic trudnego, to twórcze, przyjemne i pożyteczne działania z korzyścią dla ludzi i środowiska. Odbiorcami zadania są mieszkańcy powiatu wadowickiego i powiatu oświęcimskiego – głównie z terenów wiejskich, a w szczególności gospodynie z KGW. Beneficjentom, zaproponowano uczestnictwo w nowatorskich przedsięwzięciach, tj: Cztery promocyjno-edukacyjne spotkania dotyczące ekologicznego stylu życia.
Na spotkaniach poruszane będą tematy i porady dotyczące ograniczenia używania chemicznych środków stosowanych w domu, gospodarstwie czy ogrodzie, wykorzystania produktów naturalnych jako środków czystości, naturalnych środków zwalczania szkodników i chorób roślin czy środków do pielęgnacji roślin, kosmetyków. Przedstawione zostaną również przykłady, sposoby zapobiegania marnowania żywności czy ograniczania konsumpcjonizmu i metody oszczędności wody, energii w życiu codziennym oraz prawidłowa segregacja śmieci, jak i omówienie działań antysmogowych, czyli ”Nie spalamy – zapobiegamy i przetwarzamy”. Przedstawione porady zostaną zebrane i opracowane w formie „Poradnika Eko-gospodyni”, ogólnie dostępnego na stronie internetowej Stowarzyszenia.
Cykl 5 upcyklingowych warsztatów praktycznych pn. „Nie wyrzucaj – zostań eko-projektantką” ukazujących możliwości twórczego przetwarzania odpadów, pozornie zużytych przedmiotów.
- „Drugie życie przez przeszycie”,
- „Prze-zabawne odpady”,
- „Pokoloruj mój świat”,
- „Eko-dekoracje”,
- „Rajstopowy świat kwiatowy”.
W warsztatach weźmie w sumie udział 50 osób – rekrutację i informacje udziela Stowarzyszenie.
Ponadto w siedzibie Stowarzyszenia zostanie zorganizowany punkt zbiórki, wymiany i przekazania różnych rzeczy tj. pościeli, naczyń, odzieży, zabawek, bajek, książek, płyt CD i DVD itp., które zostaną przekazane do przedszkoli, placówek społecznych czy potrzebujących osób indywidualnych. Cały projekt, który realizowany jest do dnia 29.11.2017 r. to teoretyczne i praktyczne sposoby dotyczące działań zapobiegawczych powstawaniu odpadów.
Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego