Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich po raz czwarty realizuje program Województwa Małopolskiego z obszaru pomocy społecznej. Wszystkie dotychczasowe zadania cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem seniorów. W ramach tegorocznego projektu pn. „Seniorki – aktywnie powitajmy dzień”, podjęto wiele działań zmierzających do przeciwdziałania wykluczeniu osób starszych, wzrostu ich aktywności społecznej i wspieraniu funkcjonowania społecznego osób starszych – mieszkańców powiatu wadowickiego i oświęcimskiego.
Działania podjęte w projekcie skierowano do seniorów (osób w wieku powyżej 55 lat), starszych, samotnych, schorowanych czy niepełnosprawnych. W ramach realizacji zadania młodszym i sprawniejszym beneficjentom zadania zaproponowano uczestnictwo w kursach: tworzenia sztucznych kompozycji kwiatowych, szydełkowania - wyszywania gorsetów dla dzieci oraz w warsztacie wicia wieńca dożynkowego, którego uczestnicy („Grupa wieńcowa” – 10 seniorów) wraz z 40 innymi beneficjentami uczestniczyła następnie w dożynkach gminnych jak i wojewódzkich, gimnastyce uwzględniającej specyficzne potrzeby zdrowotne seniorów oraz w masażach leczniczych (zadanie w trakcie realizacji).
Beneficjentów zadania zaproszono do udziału w 2 wyjazdach. Były to: wyjazd rekreacyjno-kulturalny do teatru dla adresatów zadania, którzy jeszcze nie mieli okazji lub bardzo dawno uczestniczyli w takiej formie kultury spektaklowej oraz wyjazd zdrowotno-rekreacyjny na baseny termalne.
Innym, bardzo istotnym punktem realizacji zadania, skierowanym do ludzi sędziwego wieku, były odwiedziny przez sprawniejsze seniorki osób starszych, samotnych i niepełnosprawnych w ich domach. Seniorki-wolontariuszki dotarły do domów 15 osób starszych, których sytuacja życiowa uniemożliwia czy utrudnia pełnienie ról społecznych oraz korzystanie z dóbr publicznych - do ludzi opuszczonych, chorych i borykających się na co dzień z cierpieniem i samotnością. Empatyczni i serdeczni Seniorzy-wolontariusze udzielili im wsparcia w postaci zainteresowania się ich losem, rozmowy, pomocy w codziennych czynnościach itp. Ponadto, uczyli chętnych wykonywania kompozycji ze sztucznych kwiatów, szydełkowania kołnierzyków, serwet itd. Seniorki-wolontariuszki zachęcały osoby starsze do samodzielnego wykonywania rękodzieła ludowego i gdy tylko wystarczy im sił i czasu na stworzenie większej ilości „perełek” rękodzieła, które później zostaną przekazane mieszkańcom Domu Pomocy Społecznej w Wadowicach.
Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego
Kolejnym z działań prowadzonych w ramach zadania było spotkanie integracyjne.
Realizacja programu poświęconego seniorkom działającym w KGW udowodniło, że to co Stowarzyszenie robi dla seniorów jest potrzebne! Dawanie siebie innym wraca - a ciepło i serce okazane osobom potrzebującym wraca wielokrotnie do adresatów dobrych uczynków i emocji.
Ciesz się, że żyjesz na świecie i razem z nim cud stanowisz! Serce rozwija się podczas dawania i budzi drugie serce! powiedziała rozpoczynając spotkanie Prezes SGW - Czesława Wojewodzic, przypominając zebranym założenia tegorocznego projektu pn. „Seniorki – aktywnie powitajmy dzień”.
Sponsorami Spotkania Integracyjnego byli:
- Urzad Marszałkowski Województwa Małopolskiego poprzez program "Seniorki - aktywnie powitajmy dzień"
- Małopolska Spółdzielnia Handlowa Wizan
- Ochotnicza Straż Pożarna - Roczyny
- Koło Gospodyń Wiejskich w Roczynach
- Edward Górski
Tradycyjnie - podczas tego rodzaju spotkań gospodynie Stowarzyszenia przygotowały wystawę ukazującą piękne przedmioty ludowego rękodzieła.
Gospodynie z Roczyn podjęły uczestników spotkania integracyjnego po królewsku! pysznym "Krupnikiem spod Złotej Górki", który na stałe zagościł w "jadłospisie" imprez organizowanych przez SGW lub imprez w których Stowarzyszenie uczestniczy. Ta pyszna zupa - laureatka najwyższych laurów podczas Konkursu Małopolski Smak to prawdziwy kulinarny majstersztyk! a gospodynie z Roczyn w gotowaniu tej - można śmiało powiedzieć - rewelacyjnej lokalnej potrawy! nie mają sobie równych!
Spotkania integracyjne to również chwila zadumy i pamięci o tych, których nie ma już wśród nas. Minutą ciszy uczczono te seniorki i seniorów, którzy odeszli...
Spotkania integracyjne dają mozliwość spotkania sie z innymi, wyjścia z domu, spędzenia miłych chwil w gronie przyjaciół i znajomych, dzielenia sie sercem!
To również okazja do ugoszczenie przyjaciół Stowarzyszenia, władz samorządowych oraz przedstawicieli firm, instytucji i organizacji, które razem ze Stowarzyszeniem działają dla dobra naszej małej ojczyzny.
Wśród gości spotkania byli:
- Przewodniczący Rady Miejskiej Andrychowa - Roman Babski
- Z-ca Przewodniczącego Rady Miejskiej Andrychowa - Władysław Żydek
- Burmistrz Andrychowa - Tomasz Żak
- Sekretarz Gminy - Grażyna Łoboda
- Dyrektor Biura Burmistrza - Agnieszka Gierszewska
- ABS Bank Spółdzielczy - Andrychów
- Małopolska Społdzielnia Handlowa Wizan
- Dyrektor Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie - Aneta Wądrzyk
- Ochotnicza Straż Pożarna w Roczynach - Kazimierz Rajda, Zarząd i Skarbnik OSP
- Dyrektor ZSS w Roczynach - Magdalena Kubalka-Pluta
- Wojewódzki Urząd Pracy
- Honorowy Członek SGW - Władysław Rajda
oraz Gospodynie z 16 Kół Gospodyń Wiejskich
W trakcie spotkania można było wymienić się przepisami na pyszne przetwory, oraz obejrzeć wystawę:
... którą przygotowała Halina Brzazgacz.
Nie zabrakło pysznych placków! wśród których znalazły się również te, które zdobywały najwyższe laury w lokalnym konkursie Festiwal Plackorzy - konkursie o Złotą Andrychowską Czapkę Kucharską!
Autorkami pysznych wypieków były:
Maria Smyrak,
Maria Wójcik, Zofia Kuźma,
Maria Matejko,
Janina Kudłacik,
Stanisława Brzazgacz,
Władysława Cholewka,
Janina Gibas,
Małgorzata Skowron,
Halina Woźniak oraz autorka pierniczków - Halina Brzazgacz.
Burmistrz z wielką przyjemnością przyjeżdzą na nasze spotkania integracyjne. Jak twierdzi - jest w nas pozytywna energia, którą można czerpać dla siebie i dzielić się nią z innymi!
Obecna młodzież jest często starsza od Was - drogie Panie! Jest w was tyle energi do działania, spotykania się i wspólnej pracy, że aż miło uczestniczyć w Waszych spotkaniach! - powiedział burmistrz Andrychowa gratulując nam za to co osiągnęłyśmy w tym roku - m.in. za Wojewódzki Konkurs Wieńców Dożynkowych, oraz za zwycięstwo w konkursie ogólnopolskim "Kobiety na start"
"Tam idź, gdzie słyszysz śpiew. Tam ludzie serca mają. Źli ludzie wierzaj mi – nigdy nie śpiewają” – pisał Norwid. Coś w tym jest! bo właśnie od tych słów rozpoczęły powitanie przybyłych gości "Roczynianki" - członkinie lokalnego chóru.
Lubimy śpiewać, bo jak tu nie śpiewać jak mamy takich wspaniałych akompaniatorów! Mmieczysława Mokwę i Stanisława Trojaka! Z wielką przyjemnością "Roczynianki" zaśpiewają dla Was - niech nasze piosenki mówiące o przemijaniu, o wielkiej wartości serca człowieka i o tym że trzeba się uśmiechać do innych mimo upływu czasu i nieść pomoc i radość innym - wniesie w spotkanie atmosferę życzliwości i radości! - powiedziały witając przybyłych!
W Roczynach dzisiaj jest wesoło bo dobrych ludzi jest wokoło
to Roczynianki pięknie się Wam kłaniają! życzenia wszystkim dziś składają!
To co użyjemy, to co przeżyjemy to zostaje tylko nam! - zakończyły piękny koncert, wywołując na twarzach koleżanek wiele uśmiechu i radości!
Kolejnym punktem programu spotkania integracyjnego była prezentacja przeprowadzona przez Straż Miejską.
Prelekcja komendanta Straży Miejskiej - Krzysztofa Tokarza dotyczyła bezpiecznego poruszania się po drogach w okresie jesienno-zimowym, oraz po zapadnięciu zmroku. Prelekcję zrealizowano jako kontynuację prowadzonej przez SM kampanii "Bezpieczny senior". Podczas spotkania rozdano gospodyniom kilkaset opasek odblaskowych ufundowanych przez firmę TECH-Sterowniki, mających chronić uczestników ruchu drogowego, a zwłaszcza pieszych po zmroku.
Komendant Strazy Miejskiej zaprezentował również statystyki wypadków i wydarzeń drogowych w naszej gminie, przypominając o konieczności noszenia odblasków i przytaczając przykłady wideo jak opaski i elementy odblaskowe wpływają na widoczność na drodze. Jak się okazuje - najwięcej wypadków z udziałem pieszych zdarza się między 17 a 20.00 - wtedy jesteśmy najmniej widoczni. Przy złej pogodzie w ciemnym płaszczu jesteśmy widoczni dopiero z odległości 30 metrów, a z elementami odblaskowymi już ze 150 m! Warto o tym pamiętać!
Minimalna droga hamowania przy prędkości 50 km na godzinę wynosi 30 metrów! Jadąc z taka prędkością pojazd w ciągu 1 sek. przemierza 14 metrów! Wwarto zastanwić się nad tymi danymi!
Kolejny wykład zaprezentowały pracowniczki Wojewódzkiego Urzędu Pracy, namawiając uczestniczki do dzielenia się tymi informacjami w rodzinach i wśród znajomych. Informacje dotyczyły udziału w konkursach, szkoleniach i projektach organizowanych przez WUP. Jednym z konkursów jest np. "Kierunek Kariera"
Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie od 1 stycznia 2016 r. realizuje projekt adresowany do pracujących mieszkańców Małopolski, którzy zakończyli swoją edukację na poziomie ukończonego liceum/technikum i mają powyżej 25 lat, w tym samozatrudnienych, czyli osób, które prowadzą firmę, ale nie zatrudniają pracowników; ukończyli 50. rok życia, niezależnie od wykształcenia.
Uczestnicy projektu w 2016 r. mogą skorzystać z Bilansu Kariery - specjalistycznej usługi doradczej pozwalającej na podsumowanie dorobku zawodowego: doświadczenia, wykształcenia, odbytych kursów i szkoleń oraz innych umiejętności, które posiadają, ale nie są one w żadne sposób udokumentowane oraz bonów szkoleniowych na szkolenia komputerowe, językowe, które będą dostępne pod koniec 2016 r. Więcej informacji o projekcie:
Biuro Projektu "Kierunek Kariera"
Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie
pl. Na Stawach 1
30-107 Kraków
tel.: 12 619 84 59
e-mail: kariera@wup-krakow.pl
Po prelekcjach czas na małe conieco! pyszną sałatkę warzywną!
To - jak się okazało nie był koniec niespodzianek podczas spotkania Integracyjnego! Organizatorzy zaprosili bowiem zespół rodzinny założony ponad 16 lat temu! Jego "szefem jest głowa rodziny - Leszek Ścibik. Zespół obecnie występuje pod nazwą SERWUS.
To nie jedyna formacja muzyczną którą tworzą utalentowani muzycy. Wcześniej działali jako "Tyrolia band".
Rodzina osiadła na naszym terenie 5 lat temu. Wtedy też urodziła się najmłodsza członkini zespołu - Darusia! która podczas koncertu zbierała wielkie brawa na równi ze znanym już wcześniej z występów u Gospodyń Gabrysiem Ścibikiem, który jak się okazuje nie tylkogra na ksylofonie, ale tez na perkusji. Muzycy mają na swoim koncie wiele sukcesów. Razem zjeździli (z zespołem Tyrolia band) Niemcy, Austrię, Słowację i południe Polski.
Skoczna muzyka spodobała się przybyłym, którzy gorąco oklaskiwali artystów. Szczególne brawa zebrał Gabryś za interpretację utworów Mocarta, oraz Darusia - za zaśpiewaną wspólnie z mamą piosenkę dla dziadków i babć!
Bo na świecie nie znajdziecie takich bajek i zagadek, jakie wnukom opowiada moja babcia i mój dziadek - i już wkrótce cała sala wspólnie z "Serwusem" i małą Darusią śpiewała głośno wpadające w ucho i do serca teksty autorskiej piosenki zespołu!
Jakie owacje zebrał zespół za swój występ? Zobaczcie!
Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego
JS