Wakacje to dla Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie czas twórczej pracy. Gospodynie cały czas pracują na rzecz regionu i społeczności lokalnej, a dzięki pozytywnej ocenie wniosku o MAŁY GRANT, Stowarzyszenie otrzymaniu dotację z woj. Małopolskiego na realizację zadania pn. „Gospodynie wiejskie i wsi mieszkanki, tworzą bukiety, stroiki i wiją wianki”. W ramach realizacji zadania Stowarzyszenie zorganizuje i przeprowadzi: 10-ciogodzinny międzypokoleniowy warsztat ludowy pn. „Sztuka tworzenia bukietów zielnych i wicia wianków ludowych”, w którym wezmą udział seniorki i dzieci/młodzież oraz dwa spotkania integracyjne - VII Konkursu Bukietów Zielnych i XIX Konkursu Stroików Dożynkowych.
Sierpniowy Konkurs Bukietów Zielnych, połączony będzie z pokazem wianków ludowych, wystawą bukietów zielnych i konkursem na Najpiękniejszy Bukiet Zielny. Około 200 uczestników spotkania wysłucha również prelekcji pt. „Tradycje i obrzędy Święta Matki Boskiej Zielnej” oraz zaznajomi się ze znaczeniem ziół i roślin, które powinny znaleźć się w bukietach zielnych. Ponadto, na scenie zaprezentuje się zespół ludowy czy chór z tematycznym programem artystycznym. Stowarzyszenie przygotowując się do dożynek, przeprowadzi XIX Konkurs Stroików Dożynkowych, który połączony zostanie z prelekcją na temat tradycji dożynkowych. 100 uczestników spotkania, podziwiać będzie prawdziwą sztukę ludową na wystawie eksponującej konkursowe stroiki dożynkowe.
Głównym celem zadania jest zachowanie i kultywowanie dziedzictwa kulturowego naszego regionu, przekazywanie młodym pokoleniom tradycji, sztuki ludowej i kultury regionalnej wraz ze wzmacnianiem tożsamości lokalnej mieszkańców obszarów wiejskich powiatu wadowickiego, oświęcimskiego i myślenickiego poprzez przeprowadzenie ludowych konkursów lokalnych upowszechniających tradycję i zwyczaje związane z obrzędami dożynkowymi i świętem Matki Boskiej Zielnej.
Gospodynie poprzez swe działania będą promować małopolską wieś, jej tradycję, kulturę, obrzędy ludowe i rękodzieło, a realizacja niniejszego zadania to fantastyczna aktywizacja społeczności lokalnej i rozwój międzypokoleniowej współpracy wykorzystującej potencjał seniorów oraz ocalenie regionalnego rękodzieła ludowego od zapomnienia. Tak więc, do pracy!
Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego