Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich
w Andrychowie

Aktualności

Kultura i tradycja zbliża pokolenia

Miło nam poinformować o otrzymaniu kolejnej dotacji! W dniu 26.04.2013 r. w Krakowie, pomiędzy Województwem Małopolskim, z siedzibą w Krakowie (31-156) przy ul. Basztowej 22, adres do korespondencji: ul. Racławicka 56, 30-017 Kraków, NIP 676-20-83-499, REGON 351-555-335 a Stowarzyszeniem Gospodyń Wiejskich w Andrychowie z siedzibą w Andrychowie (34-120), ul. Krakowska 41, numer w Krajowym Rejestrze Sądowym 0000039835, NIP 551 22 77 888, REGON 356261963 została zawarta UMOWA NR I/709/KD/976/13 na realizację zadania publicznego pod tytułem: „Kultura i tradycja zbliża pokolenia”

„Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego”.

Krótka charakterystyka zadania publicznego:

Zadanie jest kontynuacją zrealizowanego w 2012 roku, przy wsparciu Województwa Małopolskiego, projektu „Kultura i tradycja łączy pokolenia”, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem.

Celem zadania jest zachowanie i pomnażanie dziedzictwa kulturowego naszego regionu poprzez międzypokoleniową aktywizację społeczności. Przez kontakty starszego i młodszego pokolenia nastąpi również kreowanie tolerancyjnych postaw i wzmocnienie wartości płynących z różnorodności życia pokoleń. Dzięki podjętym działaniom w projekcie zostanie przekazana młodemu pokoleniu tradycyjna i regionalna wiedza teoretyczna i praktyczna w zakresie kompozycji kwiatowych, tworzenia bukietów zielnych i wicia wieńców dożynkowych, jak i również wyrobu staropolskich ozdób choinkowych, aranżowania stroików Bożonarodzeniowych i Dożynkowych. W ramach zadania zorganizowane zostaną międzypokoleniowe warsztaty. Każdy z nich przeprowadzony będzie dla 6 seniorek i 6 młodych osób, którzy aktywnie spędzą wspólnie czas nabywając nową wiedzę i umiejętności, tym samym odkrywając i ubogacając tradycję regionu.

Będą to warsztaty:

- „Sztuczne kompozycje kwiatowe na różne okoliczności – ludowe wzory kwiatów 50 lat temu i obecnie” (2 kursy),
- „Sztuka tworzenia bukietów zielnych” – (1 kurs),
- „Tradycyjne ozdoby choinkowe i Stroiki Bożonarodzeniowe” – (1 kurs).
- „Wicie tradycyjnego wieńca dożynkowego i ludowego stroika dożynkowego” – (1 kurs).

Dla 50 uczestników zadania, zostanie zorganizowany wspólny wyjazd do teatru w Krakowie, by również przez sztukę widowiskową nastąpiła integracja i wzmocnienie postaw tolerancji wobec dwóch pokoleń.

Dla chętnych 50 osób, które zechcą pogłębić wiedzę na temat symboliki, obyczajów i obrzędów ludowych związanych z dożynkami, przeprowadzona zostanie prelekcja:
na temat: ”Tradycyjne obrzędy dożynkowe i bogactwo bukietów zielnych”. Prelekcja zostanie połączona z wystawą Ludowych Stroików Dożynkowych, wykonanych przez beneficjentów zadania podczas warsztatów. Wystawa zostanie wykonana w ramach pracy społecznej przez Gospodynie –członkinie Stowarzyszenia.

Pięknym akcentem kończącym projekt, będzie przekazanie wykonanych tradycyjnych ozdób choinkowych i bombek z siana do udekorowania choinki stojącej na Pl. Mickiewicza w Andrychowie. Jednocześnie, wykonane przez uczestników warsztatów stroiki świąteczne podarowane zostaną do Domów Pomocy Społecznej, gdzie staną się symbolem magii świąt i obecności drugiego człowieka.

Realizacja zadania pn.: „Kultura i tradycja łączy pokolenia” w 2012 roku, w doskonały sposób ukazała potrzebę wykonywania projektów zbliżających młodzież do seniorów, do kultury i sztuki ludowej. Liczba osób chcących wziąć udział w projekcie była doskonałym dowodem na to, że młodzi ludzie potrzebują wracać do swych regionalnych korzeni by móc zdobytą wiedzę i umiejętności wykorzystać w życiu współczesnym dzięki połączeniu starego z nowym. W czasach współczesnych bowiem, mało jest aktywnych form animacyjnych zbliżających młode pokolenie do poznania i zakorzeniania w nich obyczajów regionalnych oraz uprawiania twórczości ludowej. Dawniej młodzież mogła czerpać i pomnażać dziedzictwo kulturowe z wielu źródeł zakorzeniając swą regionalną tożsamość i czując dumę z rodzimej obyczajowości. Niegdyś żywymi korzeniami tradycji była rodzina, głównie dziadkowie, którzy w piękny sposób przybliżali i pokazywali bogactwo ludowe, kulturalne czy obrzędowe swym bliskim. Dziś w czasach rodzin małych, dwupokoleniowych, gdzie wciąż jest widoczny materializm i brak czasu, tradycja i kultura zeszła na plan dalszy, wręcz zanika.

Dzisiaj kontakty dziadków z wnukami są okazjonalne a tym samym sposobność do przekazywania cennych wartości, regionalnych tradycji czy ludowych obrzędów jest znikoma.

Również szkoła nie jest już obrońcą czy siewcą tradycji regionalnych czy wartości, takim, jakim była w latach ubiegłych. Młodzież otrzymuje tylko zdawkowe informacje ukazujące bogactwo dziedzictwa kulturowego naszego regionu, co owocuje brakiem zainteresowania tym tematem w przyszłości. Deficyt wiadomości i obniżenie świadomości społecznej, jak ważna dla każdego człowieka winna być kultura i tradycja, doprowadzi do działalności przejawiającej brak szacunku, ochrony wręcz zatracenia tak wielkiego dostatku, jakim jest dziedzictwo kulturowe narodu czy regionu.

Postępujący proces starzenia się społeczeństwa, jest wynikiem stopniowego zmniejszania się liczby dzieci i młodzieży w wieku 0-17 lat z jednej strony oraz stopniowego wzrostu liczby osób w wieku poprodukcyjnym - z drugiej. Młode społeczeństwo w najbliższym, więc czasie powinno być aktywnym uczestnikiem i odbiorcą działań zmierzających do kultywowania i zakorzenienia człowieka w regionalnej wspólnocie i przestrzeni. Jednocześnie, starsze pokolenie, do którego należą członkinie Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie, ma obowiązek promować i przekazywać młodzieży pielęgnowaną, piękną tradycję polskich regionów, zwłaszcza dzisiaj, gdy większość z nas biegnie szybko do nowoczesności.

Izolacja i osamotnienie osób starszych to marnowanie zasobów wiedzy, doświadczenia, umiejętności i czasu wolnego. Należy podjąć wszelkie działania by seniorzy zostali dostrzeżeni przez pryzmat ich tradycji i bogactwa, jaki stanowią dla reszty społeczeństwa.

Młodzieży natomiast w dzisiejszym, pełnym zagrożeń świecie, gdzie królują masmedia, należy ukazać inny, wartościowy sposób spędzania wolnego czasu bez komputera, telewizji czy używek. Dla młodzieży potrzebującej impulsu do aktywnego społecznie działania, realizacja projektu będzie iskierką zachęcającą do czynnego poznania lokalnej kultury i tradycji od osób, dla których jest ona ciągle ważna i żywa. Ponadto relacje ze starszym pokoleniem, uświadomi młodzieży, że oni też kiedyś będą seniorami, będą mogli teraz pochylić się nad problemami drugiego człowieka z jednoczesnym należytym szacunkiem. Kontakty dwóch pokoleń przyczynią się do oswojenia z tematem starości, zbudują mocne więzi międzypokoleniowe i wyeliminują stereotypy, które psują ten proces.

Beneficjentami zadania będą przedstawiciele dwóch pokoleń. Młodzież i seniorzy – mieszkańcy terenów wiejskich.

Adresatami zadania będą w szczególności kobiety, członkinie Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie oraz członkinie Kół Gospodyń Wiejskich zrzeszonych w Stowarzyszeniu. Seniorki, które poprzez rekrutację dokonaną przez Koła Gospodyń Wiejskich wezmą udział w projekcie to mieszkańcy w szczególności terenów wiejskich powiatu wadowickiego w wieku od 55 do 85 lat. Stowarzyszenie wyłoni najbardziej potrzebujących seniorów i pomoże im aktywnie zaangażować się w działania na rzecz społeczności, w kultywowanie tradycji. Uczestnikami zadania będą również młodzi ludzie, uczniowie - dwóch szkół wiejskich z terenu powiatu wadowickiego, którzy dzięki uczestnictwu w realizacji zadania, zdobędą interesującą wiedzę z zakresu historii, tradycji regionalnej i świątecznej oraz poznają tajniki wykonywania rękodzieła ludowego.

Głównym celem projektu jest zachowanie i pomnażanie bogactwa dziedzictwa kulturowego naszego regionu poprzez międzypokoleniową aktywizację społeczności. Dzięki zainicjowanym kontaktom starszego pokolenia z młodym nastąpi kreowanie tolerancyjnych postaw i wzmocnienie wartości płynących z różnorodności życia tych dwóch pokoleń. Innym celem zadania jest przekazanie, w sposób nietuzinkowy, interesujący, ludowej tradycji regionalnej oraz wiedzy teoretycznej i praktycznej w zakresie kompozycji kwiatowych, tworzenia bukietów zielnych, wicia wieńców, wyrobu ubioru choinki, aranżowania stroików Bożonarodzeniowych i Dożynkowych, jak i również zasad dobrego wychowania, zasad odpowiedniego zachowania się młodzieży wśród osób starszych. Projekt ma więc za zadanie pielęgnować i pomnażać dziedzictwo kulturowe, rozwijać sztukę ludową oraz tworzyć rękodzieło regionalne by zostało ono ocalone od zapomnienia. Stowarzyszenie pragnie zakorzenić w młodym pokoleniu chęć utożsamiania się z regionem, jego kulturą i sztuką. Młodzież nie tylko zdobędzie wiedzę praktyczną w tworzeniu rękodzieła ludowego, ale również zostanie jej przybliżona symbolika dożynek, bukietów zielnych, by w przyszłości obrzędy te mogli przezywać godniej z należytym poszanowaniem.

Młodzież zapoznając się z dziedzictwem kulturowym naszej „małej ojczyzny” spędzi w niecodzienny sposób swój czas wolny, zdobywając nowe umiejętności i ucząc się pożytecznych rzeczy. W dobie czyhających wielu zagrożeń na młodzież, realizacja zadania ukaże jej nietuzinkowe formy spędzania czasu wolnego bez mediów, używek i rutyny. Kontakt z osobami starszymi uświadomi młodzieży wartość, jaka stanowią seniorzy dla reszty społeczności regionu. Celem przedsięwzięcia jest zakwestionowanie stereotypów dotyczących starości, w opozycji do propagowanej przez media młodości.

Stowarzyszenie przez realizację zadania pragnie uświadomić każdemu pokoleniu, że połączenie dwóch środowisk stanowi kultywowanie tradycji, siły i tożsamość naszego regionu. Zadbamy o to by dwa pokolenia zamieszkujące tereny wiejskie poczuły jak mocno łączą je czasy, w których żyją obecnie.


wins