Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich
w Andrychowie

Nasza Praca

Spotkanie integracyjne
Brzezinka
 

... Jest w naszym powiecie piękna okolica
blisko Andrychowa - urokiem zachwyca ...

Takie słowa 20 maja w czwartek o godzinie 17.00 miała jedna z piosenek zaśpiewanych przez dzieci występujące na kolejnym spotkaniu integracyjnym, zorganizowanym przez Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich - tym razem w Brzezince, najmniejszym sołectwie Gminy Andrychów.

Brzezinka. Zatopiona w krajobrazie Złotej Górki ...

Do Brzezinki przyjechały gospodynie i zaproszeni goście (przybyły gospodynie wszystkich wiosek Gminy Andrychów i Andrychowa oraz gospodynie gminy Wieprz : Frydrychowice i Gierałtowiczki, gminy Osiek - gospodynie z Głębowic).  Łącznie - 107 Gospodyń. W spotkaniu uczestniczyli również Zofia Moskwik - Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Wadowickiego, jednocześnie sołtys Rzyk i przewodnicząca KGW,  Radny Rady Miejskiej Andrychowa - Stanisław Prus, Sołys Brzezinki Józef Mrzygłód.

Wspólna praca, działalność w poszczególnych Kołach zrzeszonych w Stowarzyszeniu - przynosi wymierne efekty, jest widoczna. 




Czy wiecie, że na powyższym hiacyncie jest ok. 200 kwiatów? Gospodynie uczestnicząc w kursach i spotkaniach tworzą często tak piękne kompozycje. Wspólna praca sprawia, że i obraz Stowarzyszenia zbliża sie do przytoczonego powyżej dzieła.

Spotkanie zorganizowano pod hasłem "Dając radość innym - sami ją w zamian otrzymujemy"

Ciekawostka! Gospodynie z Brzezinki po raz pierwszy gościły swoje koleżanki ze Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie.

Każde spotkanie integracyjne jest inne, odmienne, niepowtarzalne. Ich nastrój i pomysłowość - zależy od gospodyń danej miejscowości

Brzezinka - zaskoczyła nowymi pomysłami i bardzo oryginalnym,
scenariuszem, który zawierał multimedialny pokaz kart historii KGW Brzezinki.

Spotkanie - w towarzystwie Prezes KGW Brzezinki rozpoczęła Prezes Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie - Czesława Wojewodzic.

 

Nie ma reguł jak prezentują się poszczególne wioski. Na spotkaniach omawiane są zarówno sprawy bieżące Stowarzyszenia jak i sprawy lokalnych społeczności. Jest to również okazja do zaprezentowania szerszemu gremium lokalnej historii, pochwalenia się osiągnięciami oraz działalnością. 

Jesteśmy razem, zdrowe, żyjemy, mamy siebie, możemy się spotykać. Cieszmy się. Zasiejmy dobro i uśmiech. W każdym człowieku najpierw trzeba widzieć to, co ma najcenniejsze - zaglądnąć do duszy - wtedy go poznamy naprawdę. Jak kogoś spotykamy - oceniamy go po ubiorze, jak żegnamy - widzimy w nim znacznie więcej.  Od nas wszystkich zależy jaka jest atmosfera spotkań integracyjnych, jak wygląda nasza wspólna zabawa i praca - Cieszę się że jestem tu, w Brzezince. Powiedziała Prezes SGW Czesława Wojewodzic - witając przybyłe licznie gospodynie.

Przybyłych gości powitał również sołtys Brzezinki Józef Mrzygłód.

Brzezinka to najmniejsze sołectwo Gminy Andrychów. Leży pod Złotą Górką. Jak wiadomo - w górze tej ukryto wielki skarb. Wiele złota! "Do tych skarbów ma klucz pani Maria Magiera" - napisała kiedyś Maria Biel Pająkowa w Nowinach Andrychowskich - wspomniał - teraz klucz ma jej córka - Barbara Badowska

Coś chyba jest w tym prawdy :) - bo jak widzimy na poniższej fotografii - kostium Pani Prezes ... ma złoty kolor :)



Barbara Badowska przedstawiła multimedialną prezentację historii koła i życia lokalnej społeczności. Część z tych informacji przedstawiono już na uroczystym osiemdziesięcioleciu KGW Brzezinka.

Ponieważ jednak gospodynie przybyły z wielu gmin i wiosek -  "inwentaryzację historycznych pamiątek" przedstawiono ponownie

80 lat działalności KGW to długi okres czasu, zwłaszcza dla tak małej miejscowości. Brzezinka jest małą wioską należącą do gminy Andrychów.
Dawniej w tejże wiosce żyła sobie spokojna, bogobojna i pracowita ludność, która prawie każde niedzielne popołudnie spędzała u wójta.

Na początku XX wieku wójtem był Jan Gasiński założyciel KGW. Przewodniczącą nowo powstałej organizacji została jego córka Franciszka Magiera. (babcia obecnej Prezes KGW B. Badowskiej)

Staraniem Jana Gasińskiego w latach trzydziestych wybudowano dom ludowy zwany potocznie "kółkiem", który przez wiele lat gromadził mieszkańców i był ośrodkiem krzewienia kultury.

Właśnie w tym budynku w którym obecnie znajdujemy się mieściły się dawniej sklep spożywczo przemysłowy, a w piwnicach zlewnia mleka Spółdz. Mleczarskiej z Wieprza, klub młodzieży wiejskiej ZMW, przyjeżdżało kino obwoźne, prowadziły i nadal prowadzą działalność społeczną KGW i Kółko Rolnicze.

Obecnie Świetlica jest nadal utrzymywana z własnych środków finansowych pozyskanych systemem gospodarczym. Posiadamy bardzo dobrze i nowocześnie wyposażoną kuchnię, salę z zapleczem,która może pomieścić jednorazowo 100 osób.

W latach osiemdziesiątych aktyw wsi w większości społecznie przebudował obiekt z częściowo drewnianego na murowany, pozostawiając oryginalne fundamenty z początku XX wieku.

Historia to ludzie którzy ją współtworzą, nadają bieg wydarzeniom.

W latach powojennych KGW prowadziło działalność oświatową, kulturalną i rozrywkową. Zachęcało rolników do prowadzenia hodowli, upraw, organizowało kursy i szkolenia, uczyło zakładania sadów.

Pierwsze szczepy starych odmian śliwy węgierki, mirabelki, jabłonie szara i złota reneta - sprowadzone były wozem konnym z Prądnika pod Krakowem przez mojego dziadka - mówi Barbara Badowska

Organizowano kursy w których brali udział okoliczni mieszkańcy wsi.
Agronom Józef Żaba nie tylko zachęcał do uprawy poplonów, kapusty pastewnej czy sporku, ale także umożliwiał sprzedawanie na miejscu warzyw i owoców ogrodowych i oraz leśnych. Więc P. Magierowa i P. Kudłacik prowadziły takie skupy.

Ważnym działaniem kGW było organizowanie 7-tygodniowych dziecińców dla dzieci w wieku od 2,5 do 11 lat. Pierwszą opiekunką przez wiele lat była Halina Magiera , której powierzono grupę 28 dzieci. Wychowankowie większość czasu spędzali na zabawie a często stołowali się pod chmurką. Kuchnię prowadziła obecna tutaj p. Leokadia Gawęda. Nie wszystkim dzieciom starczało miejsca przy stole, więc posilali się gdzie mogli.

Mieszkańcy wsi uczestniczyli w wielu kursach m.in. kroju i szycia oraz tańca towarzyskiego. Z tamtych lat zachowały się oryginalne zaproszenie na tak zwany wieczorek z herbatką.

Były też wycieczki do ciekawych miejsc w Polsce - dające wiele radości. Mieszkańcy Brzezinki są społecznikami od wielu lat. Na jednym ze slajdów przedstawiono czyn społeczny na drodze przed posesją p. Kudłacika Józefa.
Pracowali wszyscy kobiety, mężczyźni, kobiety i dzieci. Potem całe rodziny wspólnie świętowały spotykając się przy ognisku na Groniu.

Lata 90-te cechował rozkwit i różnorodność działań

Co działo się w wieku XXI - wiemy już w części ze strony internetowej SGW.

Zawsze na stole z KGW Brzezinka można znaleźć oprócz smakowitych potraw - takie oto piękne, historyczne akcenty

A oto - jedna z nagród otrzymana przez KGW podczas ostatniego Konkursu Potraw Regionalnych Wieczór Wielkanocny - gdzie KGW Brzezinka otrzymało GRAND PRIX!

Panie z KGW przygotowały również piękną wystawę na spotkanie z seniorkami!

O działalności KGW Brzezinka i tamtej społeczności świadczy również szereg dyplomów zdobiących ścianę Domu Ludowego.

Po pierwszej części spotkania odbyła się prezentacja dziecięcych zespołów artystycznych, przygotowana przez dzieci ze szkoły w Brzezince pod kierunkiem Małgorzaty Polipy i Anny Kierczak

W przerwie można było zaopatrzyć się w kosmetyki



... i kolejny występ - tym razem - dzieci przygotowała Agnieszka Smaza.

W organizacji i przygotowaniach do spotkania integracyjnego pomagała dyrektor szkoły Agata Nizińska.

Kolejna część imprezy związana była z Dniem Matki. O historii tego dnia i o tym jak i w jakim dniu obchodzą to święto inne kraje - opowiedziała Prezes SGW - Czesława Wojewodzic.

W Polsce Dzień matki obchodzimy od 1923 roku. Zapoczątkowany był w Krakowie - 26 maja.

Potem były symboliczne kwiaty - dla wszystkich mam!

Kolejna część spotkania - "Kim jest kobieta współczesna" - pełen refleksji i żartu referat przygotowała Pani Halina Markowska

Dzisiaj kobieta, wcześniej niewiasta, białogłowa ... mama, matka, matunia, mateńka, a potem tak czybko babcia babunia babueleńka - czas tak szyblo leci - a to określenia tej samej osoby - strażniczki życia rodzinnego

Przed laty kobieta była zamknięta w domu. Walczyła o możliwości rozwoju, nauki. Co kobiety co robią dzisiaj? Koła gospodyń są silne jak nigdy przedtem - organizują wycieczki, kursy, szkolenia, zasiadają we władzach samorządowych odnajdują nowe pasje, potrafią świetnie gotować, dbają o rodziny , prowadzą działalność gospodarczą, uczestniczą w życiu społecznym

Było też żartobliwe spojrzenie na rolę babć we współczesnej rodzinie.

Babcia matkująca, obojętna, wyemancypowana, pretensja, normalna, entuzjastka, dyspozycyjna, wszechmatka, męczennica, dyktator - kilka żartobliwych obrazów współczesnych babć 

I kolejny temat spotkania - prezentacja "Jak można dobrze zadbać o swoją sprawność fizyczną i psychiczną po 50 -tce.

Odpowiedzi udzielał mgr. Tomasz Tomasiewicz - masażysta, który swoje wystąpienie zakończył pokazem masażu.



Jaki wpływ na jakość naszego życia ma ruch i masaże lecznicze, jak leczy się  zespoły bólowe kręgosłupa, jak prowadzić ćwiczenia usprawniające, rehabilitacyjne - tłumaczył prelegent podkreślając że najważniejszy jest zdrowy styl życia. Było też wiele informacji o problemach wieku w okresie po 50 roku życia, osteoporozie - cichym złodzieju, jak należy jej zapobiegać, jak leczyć, jaką stosować dietę.

Pomysły i rozwój. Postęp i tradycja. Losy ludzi wplatają się w historię lokalnych społeczności. 

Jak ważna jest wspólnota, wspólne działania i praca - widzimy pięknie na przykładzie Brzezinki. Ponad 70 lat temu ktoś przewidział, że w tak małej społeczności warto jest wspólnie działać, budować, pracować, bawić się - tworząc miejsce gdzie wszyscy teraz mogą się wspólnie bawić, uczyć, pracować i ... smacznie sobie zjeść :)

Gospodynie jeszcze długo tego wieczoru śpiewały, rozmawiały i w dobrych nastrojach wróciły do domów. Wspólna praca, zabawa nauka - to przecież nie wszystko. Ważny jest drugi człowiek, z którym można dzielić się wspólnymi radościami.

"Dając radość innym - sami ją w zamian otrzymujemy"

Następne spotkanie integracyjne Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich organizuje 21 pażdziernika - we Frydrychowicach (Gmina Wieprz).

 Jarosław Skupień

wins