Projekt jest kontynuacją realizowanego przez SGW w 2013 roku zadania Województwa Małopolskiego z obszaru pomocy społecznej pn. Bliżej Siebie - aktywny senior wspiera seniora. W ramach programu podejmowane były inicjatywy zmierzające do wzrostu aktywności społecznej seniorów i jak najdłuższej samodzielności osób starszych.
Działania skierowano do osób w wieku powyżej 55 lat.
PROJEKT ZREALIZOWANO PRZY WSPARCIU FINANSOWYM WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO
Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich poprzez realizację zadania pragnie wspierać funkcjonowanie społeczne i zdrowotne osób starszych a tym samym zapobiegać ich bierności, wykluczeniu społecznemu i pomóc im powtórnie powrócić na łono społeczeństwa.
Działania podjęte w projekcie skierowane były do seniorów (osób w wieku od 55 lat), starszych osób samotnych, schorowanych czy niepełnosprawnych. W ramach realizacji zadania młodszym i sprawniejszym beneficjentom zadania zostało zaproponowane uczestnictwo w:
Kursach tworzenia sztucznych kompozycji kwiatowych
Kursie wykonywania staropolskich ozdób choinkowych
Kursie szydełkowania
Kursie wyszywania gorsetów dla dzieci
Dbając o poprawę kondycji fizycznej seniorów oraz zachęcając ich do nabycia nawyków aktywnego i zdrowego stylu życia mogli uczestniczyć w gimnastyce uwzględniającej ich specyficzne potrzeby zdrowotne.
Ćwiczenia rozluźniające mięśnie, trwały 20 godzin, i były przeprowadzone w grupie 10 osobowej. W ramach zajęć gimnastycznych miała miejsce plenerowa wycieczka.
W listopadzie, dla 100 osób, odbyło się spotkanie integracyjne z okazji Światowego Dnia Seniora (kliknij - zobacz) połączone z konkursem o Małopolsce, wystawą rękodzieła ludowego, poczęstunkiem dla uczestników imprezy.
Innym, bardzo istotnym punktem realizacji zadania, skierowanym do ludzi sędziwego wieku, były odwiedziny przez sprawniejsze seniorki, osób starszych, samotnych i niepełnosprawnych w ich domach. Po dwie seniorki-wolontariuszki dotarły do domów 15 osób starszych, których sytuacja życiowa uniemożliwia czy utrudnia pełnienie ról społecznych oraz korzystanie z dóbr publicznych.
Dzięki realizacji projektu „Seniorzy – wspierajmy się wzajemnie”, Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie chce by Gospodynie wiejskie – seniorki mimo swoich utrudnień, aktywnie uczestniczyły w życiu społecznym poprzez wzajemny kontakt i wsparcie.
Analiza struktury wieku ludności wskazuje, że podobnie jak w kraju następuje proces starzenia się społeczeństwa naszego regionu. W ostatnich latach obserwowany jest duży wzrost liczby osób w wieku emerytalnym.
Członkinie KGW posiadają ogromną wiedzę i umiejętności z wielu dziedzin, gdyż czynnie uczestniczą w różnego rodzaju kursach, warsztatach czy szkoleniach, a dzięki realizacji projektu posiadane kompetencje i umiejętności Gospodyń-seniorek mogą zaowocować pracą na rzecz innych ludzi, którzy tego potrzebują.
Udział w kursach, warsztatach, wyjeździe, spotkaniu integracyjnym a przede wszystkim odwiedzinach wolontaryjnych starszych osób jest motywowane bardzo praktycznie - z jednej strony aktywizuje ludzi u progu końca kariery zawodowej i pozostających na emeryturze, z drugiej stanowi konkretną pomoc, szczególnie wiekowym obywatelom.
Adresatami zadania były w szczególności kobiety, ale Stowarzyszenie nie zamyka się również na udział mężczyzn w realizacji projektu.
Stowarzyszenie, poprzez realizację projektu, stawia sobie za cel aktywizację, reintegrację i mobilizację społeczną, zdrowotną seniorek, emerytek, zamieszkujących tereny powiatu wadowickiego. Jednym z istotnych celów zadania jest dążenie do włączenia starszych osób do życia publicznego, zachęcanie ich do rozwijania swoich zainteresowań i zdobywania nowych.
Celem projektu jest także podtrzymywanie więzi społecznych i komunikacji międzyludzkich oraz wzmocnienie integracji wewnątrz- i międzypokoleniowej, która będzie przeciwdziałać ich wykluczeniu społecznemu oraz panującym negatywnym społecznym stereotypom.
Te spotkania miały charakter zdrowotny nie tylko dla duszy, lecz dla ciała każdej osoby samotnej. Poprzez udział w tego rodzaju spotkaniach następuje poprawa ich sprawności ruchowej poprzez wspólne wykonywanie różnych czynności. Wspólne wykonywanie kompozycji kwiatowych, staropolskich ozdób choinkowych czy szydełkowych kołnierzyków i serwet, wpłynie korzystnie na zręczność manualną, koordynację wzrokowo-ruchową osób chorych i może zahamować pogłębianie się dolegliwości starczych.
Celem pośrednim projektu była również promocja idei wolontariatu, upowszechnienie idei wolontariatu seniorów jako postawy społecznego bezinteresownego zaangażowania w pracę na rzecz osób chorych, niepełnosprawnych i samotnych.
Innym celem osiągniętym poprzez realizacje zadania była promocja regionu Małopolski i eksponowanie jego najcenniejszych walorów oraz wzmacnianie tożsamości regionalnej wśród mieszkańców powiatu wadowickiego.
Wszystkie planowane działania składające się na realizację projektu były czynione dla dobra Seniorów.