8 września 2018 r. na terenie Inwałd Parku – 4 Parków tematycznych w Inwałdzie – Parku Miniatur, Dinolandii, Warowni Inwałd i Ogrodu Jana Pawła II odbyły się Gminne Dożynki - doroczne święto plonów.
Jak czytamy na stronie 700latinwald.andrychow.eu - Inwałd Park to miejsce, w którym dzieją się cuda, a czas płynie w swoim własnym tempie. Tylko tutaj można odwiedzić Paryż, przybić piątkę z Tyranozaurem Rexem, poznać średniowieczne obyczaje czy zobaczyć niezwykły obraz namalowany za pomocą tysięcy krzewów, drzew i kwiatów. Będzie ona realną kontynuacją staropolskiej, ale również i lokalnej, tradycji podtrzymywania obyczajów jak i wzmacniania więzi środowiska lokalnego. Wspólna praca oraz jej owoce po raz kolejny połączą społeczność gminną w ramach uroczystości dziękczynnych za udany okres siewu oraz zbiorów. Wydarzeniem tym chcemy podkreślić wagę i znaczenie tradycji oraz lokalnej twórczości ludowej. Dożynki Gminne 2018 organizowane są przez Sołectwo Inwałd. Działania organizatorów wspierane są przez lokalne władze parafialne Parafii Narodzenia NMP w Inwałdzie.
O godzinie 12.00 w kościele pw Narodzenia NMP w Inwałdzie odbyła się Msza Święta dożynkowa. Uroczystą oprawę Mszy Św. zapewniła Miejska Orkiestra Dęta Andropol w Andrychowie. Oficjalne uroczystości dożynkowe odbyły się na terenie Inwałd Parku. Na gości czekał również pyszny poczęstunek przygotowany przez organizatorów wydarzenia oraz Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich w Inwałdzie. Wśród dożynkowych zwyczajów nie zabrakło uroczystego przekazania Gospodarzowi Gminy Andrychów - Burmistrzowi Tomaszowi Żakowi bochenka chleba wypieczonego z tegorocznej mąki. Dar ten przekazali starostowie dożynek - Państwo Dziedzic - gospodarze inwałdzcy.
Zapraszamy do obejrzenia krótkiej galerii z tegorocznych dożynek - dokumentującej nasz udział w dożynkach gminnych Inwałd 2018!
Wśród występów przygotowanych przez dzieci i młodzież szkolną z Inwałdu można było podziwiać talenty wokalne i muzyczne oraz piękne tańce regionalne!
O dożynkowych tradycjach związanych z przekazywaniem Gospodarzowi wieńca dożynkowego opowiedziała prezes Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie - Czesława Wojewodzic.
Na pięknie i gustownie udekorowanej darami ziemi scenie nastąpiło przekazanie burmistrzowi Andrychowa wieńca dożynkowego.
O wieńcu opowiedziała jego twórczyni - Halina Brzazgacz
Najważniejszym elementem jej twórczości i ukochanym dziełem wykonywanym co roku jest wieniec dożynkowy. Pani Halina aktywnie działa w strukturach Stowarzyszenia ospodyń Wiejskich w Andrychowie. Aby zatrzymać dla przyszłych pokoleń m.in. sposób tworzenia współczesnego wieńca dożynkowego SGW w Andrychowie realizuje program „Ocalmy kłosy tradycji”. W ramach otrzymanej dotacji z Gminy Andrychów i Powiatu wadowickiego realizowany jest program w ramach którego powstanie album - książka, w której przedstawiona będzie praktyczna wiedza z zakresu tworzenia wieńcy i stroików dożynkowych, bukietów i wianków zielnych, wraz z komentarzem zwyczajów związanych z obrzędami dożynkowymi czy Świętem Matki Boskiej Zielnej obchodzonymi w naszym regionie.
Skąd biorą się pomysły na współczesny wieniec dożynkowy?
Pracę zaczynamy od wykonania szkieletu. W przypadku dużych wieńcy jest to najczęściej konstrukcja spawana z drutu stalowego, opleciona później żmudnie sznurkiem jutowym, którego kolorystyka łaczy się z barwą zbóż. Co roku motyw przewodni wieńcy dożynkowych mojego autorstwa nawiązuje do ważnych wydarzeń historycznych i społecznych dla Polski i naszego regionu. W tym roku jest to 100-lecie odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości! Część centralną kompozycji zrealizowałam z pieczołowicie naklejonego na płytę pilśniową mchu, zebranego z kamieni i wysuszonego.
Elementy napisu wykonane są z fasoli naklejanej na tekturowy podkład. Kompozycję zdobią suszone kwiaty (potocznie zwane słomiaczkami), własnoręcznie wykonane maki z krepiny oraz wstążki w kolorze białym, czerwonym. To nie jedyne akcenty związane z naszą niepodległością.
Jednym z elementów dekoracyjnych jest wykonany na szydełku kaptur kolczy - nawiązanie do naszych tradycji historycznych. Nad kompozycją rozpostarte są skrzydła orła i jego dziób oraz korona z krzyżem, przypominająca nam, że w osiągnięciu niepodległości, do której nasi pradziadowie dążyli przez wiele pokoleń zawsze towarzyszył nam Krzyż. Biało-czerwone wisiory z fasoli i jarzębiny zdobią motyw korony.
Pomysły rodzą się często na bieżąco, są weryfikowane w trakcie realizacji tak, by spełniać moje oczekiwania. Korona w wieńcu dożynkowym jest odpinana, dlatego żeby wieniec zmieścił się podczas transportu na dożynki wojewódzkie.
Praca nad wieńcem jest długa i żmudna. Przy konstrukcji współczesnego wieńca dożynkowego nieodłącznym pomocnikiem jest... pistolet do kleju. Nie ma innego wyjścia. Elementy delikatne, naturalne, suszone kwiaty i mech muszą być mocowane „na kleju” Kwiaty zawinięte w drucik lubią odpadać po tym jak wysychają, ich delikatna strukturę drucik lub sznurek - łamie, uniemożliwiając trwałe zamocowanie do kompozycji.
W tym roku jednym z elementów dekoracyjnych są lniane snopeczki. Pamiętam bardzo odległe czasy, kiedy trzeba było oddawać kontyngent lnu. W Roczynach każdy z gospodarzy musiał zasiać 15 arów lnu, który następnie za niewielkie pieniądze odsprzedawano Państwu. To były czasy między 1950. a 1967. rokiem o ile pamiętam. Jak byłam małym dzieckiem to moi rodzice także oddawali ten kontyngent. Przypominam sobie właśnie ten len, związany w małe pęczki, snopeczki, rozkładany nastęnie na płotach i suszony. Roczyny przed laty posiadały bardzo dużo warsztatów tkackich, pracujących właśnie na takim surowcu.
W wieńcu dożynkowym znajdują się również zboża, które siane są w Roczynach. Jest owies, różne rodzaje pszenicy (w tym pszenica z długimi źdźbłami), jęczmień, pszenżyto.
Kompozycję zdobią wianki z lnu, nawiązujące do dawnej tradycji wicia wieńcy dożynkowych w kształcie wianków ze zbóż.
Przybyłych na uroczystość gości z miast partnerskich ugoszczono pamiątkowymi podarunkami. Goście również nie przyjechali z pustymi rękami - odwdzięczając się za gościnę i możliwość uczestniczenia w święcie plonów.
Szczególne słowa przekazał uczestnikom dożynek Jarosław Bartosz - starosta Storożyńca na Ukrainie.
Szanowni Państwo - drogi nasz przyjacielu - panie burmistrzu. Jesteśmy bardzo dumni z tego, że mamy możliwość uczestniczyć w Waszym święcie. Uczestniczymy w tym święcie dożynek i składamy Wam wielki szacunek, za ten rozwój, za tą przyjaźń którą mamy w Waszej Gminie. Bardzo Was podziwiamy. Każdy raz przy naszym przyjedzie do Was widzimy jak duże zmiany u was zachodzą. Oczywiście, że to możliwe tylko w jeden sposób - kiedy jest bardzo dobry gospodarz - burmistrz tej Gminy, kiedy jest bardzo dobre porozumienie między radnymi i burmistrzem a także wszystkimi mieszkańcami gminy. Jak należy na dożynkach my też przynieśliśmy z sobą takie podarunki od nas - wóz i snopek zboża, symbole które są symbolami ciężkiej pracy rolnictwa i rolników - napełniony warzywami i owocami wóz a w nim coś też żeby świętowało się jeszcze lepiej :) zrobiony z nowego urożaju. Życzymy Wam zdrowia jakie należy życzyć gdy wchodzimy do Was z chlebem. Przynosimy dla Was chleb wyrobiony z nowego urożaju naszymi gospodyniami. To jest bardzo ważne Moi drodzy żeby każdy sąsiad i brat przychodził w gości z chlebem a nie tak jak my mamy teraz u nas. Dla Was wszystkich my przekazujemy ten chleb panu burmistrzowi, dla was wszystkich przekazujemy ten wóz i snopek zboża by Pan Bóg nam pobłogosławił i byśmy następny rok mieli pełen chleba i żeby ten chleb i budżet był bardzo dobrze podzielony przez dobrego burmistrza i dobrego Gospodarza!
Podczas uroczystości dożynkowych Związek Pszczelarzy przekazał burmistrzowi Andrychowa stary sztandar związku, który został zastąpiony nowym. Stary sztandar zostanie przekazany do Izby Regionalnej.
Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Abdrychowie aktywnie włączyło się w tegoroczne dożynki gminne - Gospodynie SGW przeprowadziły dla dzieci warsztaty dekorowanie wypieków, rozróżniania zbóż, tworzenie bukietów dożynkowych, oraz przeprowadziło wspomniany wcześniej obrzęd obdarowania wieńcem dożynkowym Gospodarza Gminy Andrychów.
Patronat Honorowy nad imprezą objął Burmistrz Andrychowa – Tomasz Żak. Na przybyłych na uroczystość gości z Gminy Andrychów oraz Miast Partnerskich czekało mnóstwo atrakcji - m.in. występ Miejskiej Orkiestry Dętej „Andropol” Andrychów, występ Chóru LANDGRAAFS MANNENKOOR z Holandii oraz zabawa taneczna z zespołem BAHAMAS. Dodatkowymi atrakcjami był piękny występ dzieci z ZSS w Inwałdzie, degustacja miodów z Kołem Pszczelarzy Andrychów, zajęcia ruchowo-plastyczne prowadzone przez Centrum Sztuki Mościcie oraz pokaz Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych w Andrychowie. Podczas uroczystości dożynkowych Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie zorganizowało warsztaty dekorowania wypieków, rozróżniania zbóż oraz tworzenie bukietów dożynkowych.
Współorganizatorami imprezy byli INWAŁD PARK oraz Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie. W organizacji tak wielkiego wydarzenia pomogli również sponsorzy: Grupa Maspex Sp. z o.o. Sp.k., Gospodarstwo Ogrodnicze DZIEDZIC, Małopolska Spółdzielnia Handlowa ”WIZAN”, Zakład Produkcji Masarskiej ARKO Adam Kołaczyk, Stacja Paliw STANEX, Agencja Ubezpieczeniowa SORDYL, Wylewki Maszynowe Kłos-Bud Andrzej Kłosowski. Partnerami wydarzenia było Koło Pszczelarzy w Andrychowie, Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich ANDRYCHÓW, Miejska Biblioteka Publiczna w Andrychowie, ZSS w Inwałdzie, Centrum Sztuki Mościce, Mini Zoo KUCYK, Gospodarstwo Pasieczne Tomasz Łysoń Sp. z o.o. Sp.k., Polski Związek Hodowców Gołębi Pocztowych w Andrychowie.