Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich
w Andrychowie

 

Frydychowice - Spotkanie integracyjne

Trochę trwało zanim na stronie internetowej pojawił się fotoreportaż z ostatniego spotkania integracyjnego, które odbyło się we Frydrychowicach w październiku 2009 roku. Im człowiek jest starszy ... tym ma mniej czasu. Czy ma to swój pozytywny aspekt?

Czy doceniamy czas, który jest nam dany? Czy potrafimy się zatrzymać, zastanowić, docenić to co osiągnęliśmy wspólnie? Wkrótce minie 10 lat od momentu, gdy Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich rozpoczęło swoją działalność. Co w ciągu tego czasu zostało osiągnięte? Ile ciepła i radości, ile wspomnień, ile wspólnej pracy? Ile pomocy w organizacji imprez, ile pięknej reklamy tradycji regionu! Ile nauki, radości ze wspólnych wyjazdów, wycieczek, spotkań. Powstało Stowarzyszenie którego siłą jest wspólne działanie, zgoda i integracja lokalnych społeczności. Ponad podziałami i granicami wiosek, gmin, powiatów. Nie jest to przecież takie oczywiste i częste zjawisko we współczesnej Polsce.

Integracja, wspólne działanie, przełamywanie administracyjnych granic - Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich kontynuuje tradycję organizowania spotkań, na które zapraszają poszczególne Koła Gospodyń Wiejskich swoje koleżanki z innych KGW.

Tym razem spotkanie integracyjne odbyło się w gościnnych Frydrychowicach.

O tym jakie cudeńka potrafia wyczarować swoimi rękami na stole wigilijnym i wielkanocnym - Gospodynie z KGW Frydrychowice mogliśmy przekonać sie już wielokrotnie. Podczas ostatniego z konkursów to właśnie KGW z Frydrychowic zajęło pierwsze miejsce wraz z Gospodyniami z KGW Gierałtowice i KGW Świnna Poręba.

Zresztą - sami zobaczcie!

Nie tylko kulinarne cudeńka potrafią wyczarować Panie z Frydrychowic:

To oczywiście nie jest fotoreportaż z Konursu Potraw Wigilijnych, ani wystaw pięknych prac wykonanych na szydełku - ale ilekroć widzę na sali Gospodynie z pomarończowo-czerwonymi apaszkami - wiem, że jestem na spotkaniu SGW.

Każda z wiosek i miejscowości w których odbywają się spotkania - przygotowuje prezentację swojego dorobku, informuje o wydarzeniach dotyczących ich regionu, osiągnięciach lokalnych społeczności.

Z fotografii dostępnych na tablicach informacyjnych można było dowiedzieć się jak bardzo zmieniły się Frydrychowice na przestrzeni lat.

Obok fotografii historycznych - wystawa bardzo ciepłych i radosnych prac wykonanych na zajęciach w Domu Kultury

Nie zaszkodzi przytoczyć również trochę historii! Jak wyglądały żniwa kiedyś? Jak wyglądają dzisiaj? Czy mimo tego, że człowieka zastąpiła maszyna mamy teraz więcej czasu dla siebie?

Podczas spotkania - Prezes SGW Czesława Wojewodzic przypomniała, że spotkanie integracyjne zorganizowane zostało w ramach programu "Łączymy pokolenia - działając lokalnie" Środki na jego realizację przyznał Wojewoda Małopolski (Umowa z dnia 24 marca 2009 r / 34/PS/2009)

Chwila wytchnienia, rozmowy, dyskusje o przyszłości, oderwanie się od codziennych zajęć i obowiązków. Czy potrafimy pochwalić się swoimi osiągnięciami?

Zabiegani za sprawami dnia codziennego zapominamy ile radości daje wspólne przebywanie ze sobą, podzielenie się swoimi problemami, rozmowa w gronie przyjaciół.

Jeśli jeszcze do tego można sobie podjeść pyszne ciasto ...

... i posłuchać muzyki - to czego więcej potrzeba?

Tak więc - kolejne spotkanie integracyjne rozpoczęte!

Tradycją spotkań integracyjnych organizowanych przez SGW są nie tylko rozmowy i smaczny poczęstunek. To także cenne źródło przydatnej w codziennym życiu wiedzy. Stowarzyszenie od kilku spotkań ma możliwość multimedialnych prezentacji i prelekcji z wykorzystaniem pozyskanych urządzeń multimedialnych.

W trakcie spotkania - przybyłym na spotkanie integracyjne umilał czas swoim śpiewem Chór z Frydrychowic, który przedstawił klika pieśni ze swojego bogatego repertuaru m.in. : Polonez powitalny, To mój rodzinny dom, Tyle wiosek w Polsce, Gdy pomyślę, Przyłącz się do naszej paki.

Przybyłych na spotkanie integracyjne powitały Prezes Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich - Czesława Wojewodzic i Przewodnicząca KGW Frydrychowice : Danuta Rokowska.

Pani Danuta przywitała szanownych gości - w spotkaniu uczestniczyła Wójt Gminy Wieprz - Małgorzata Chrapek, Przewodniczący Rady Gminy - Stanisław Wysogląd, Dyrektor GOK Stanisław Babiński
Proboszcz Frydrychowickiej Parafii - Józef Gwiazdoń, Sołtys - Andrzej Sopicki.

Wśród radości wspólnych spotkań nigdy nie zabraknie chwili wspomnienia, pamięci o tych, których nie ma już wśród nas, zwłaszcza, że zbliża się dzień 1 listopada. Trzeba cieszyć się każdą wspólną chwilą. Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich nie tylko patrzy w przyszłość, ale i pamięta o przeszłości.

 

Na dożynkach Danuta Rokowska został odznaczonea Orderem Serca Matki Wsi - podczas spotkania integracyjnego złożono jej wiele życzeń i gratulacji, dodatkowo doceniając wkładane w pracę serce.

Piórem by nie napisał, słowami by nie wypowiedział tego jak wiele znaczy pamięć o drugim człowieku i ciepłe słowo. Dziękuję Wam. Bardzo. - powiedziała Pani Danuta - podkreślając tym samym jak ważnym jest dla każdego człowieka docenienie jego starań i zaangażowania. Często tak bywa, że żadne gratyfikacje nie są w stanie przewyższyć radości z faktu, gdy dobrze wykonana praca znajduje uznanie w oczach drugiego człowieka i społeczeństwa.

Kolejne podziękowania popłynęły do autora niniejszego fotoreportażu :) któremu w tym momencie bardzo trudno jest przytoczyć wszystkie słowa które padły pod jego adresem :)

Jedno jest pewne - autor niniejszego fotoreportażu nigdy nie podjął by się współpracy i pomocy, gdyby nie widział w działaniach Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich tyle entuzjazmu i zaangażowania. Wystarczy sobie tylko przypomnieć ostatnich kilka lat. W ciągu tych lat zostało stworzone Stowarzyszenie, którego największą siłą i jednocześnie największą zaletą jest wspólna praca ponad podziałami na granice wiosek, gmin i powiatów. To chyba jedyna taka organizacji w Polsce, do której należą Gospodynie, Księża, Burmistrzowie, Samorządowcy, Przedsiębiorcy, a nawet - obecny Minister Spraw Wenętrznych i Administracji!

Czas na kolejne podziękowania!

Jesteś naszą koleżanką, przykładem dobroci, a dobroć i pokora to dwa klucze do serca Boga i Człowieka.

Za skromność i talent do przekazywania wiedzy - gorąco dziękujemy! - podziękowania od Prezes SGW w imieniu wszystkich Gospodyń popłynęły oczywiście do Jadwigi Sopickiej

Atmosferę podczas spotkania umilał Chór z Frydrychowic

Chór istnieje już 5 lat, liczy ok 20-25 osób. Za nimi wiele występów. Oprócz imprez o charakterze religijnym biorą udział w imprezach powiatowych. Występowali nie tylko w Polsce, koncertując również na Słowacji. W chórze śpiewa 20 Pań i 7 Panów. Chór działa w ramach GOK we Frydrychowicach. Dyrygentem jest Adam Dec.

Jak to dawniej bywało? Dziesięć lat temu gdy startował Konkurs Wigilijny organizowany przez Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich ?

O tym dobrze wie Pani Józefa Bury - prowadząca Kronikę KGW Targanic

Spotkania integracyjne niezmiennie cieszą się dużą frekwencją

Podziękowania za gościnę na terenie Gminy Wieprz otrzymała Wójt Wieprza - Małgorzata Chrapek.

Nie zabrakło również prelekcji o pozytywnym oddziaływaniu kosmetyków wykonanych na bazie produktów z Morza Martwego. Przedstawiciele Izraelskiej Firmy Dr Nona International Ltd, Dyrektorzy Agata i Ryszard Lipińscy nie zaprezentowali tym razem serii kosmetyków mimo, że były one dostępne w trakcie spotkania.

Informacje na ich temat można było uzyskać podczas wcześniejszych spotkań integracyjnych.

Tym razem - mieliśmy przyjemność wysłuchać bardzo interesującej prelekcji na temat najbardziej potrzebnej do życia substancji - wody! która jest jednocześnie najbardziej skomplikowaną strukturą na świecie! Niezbadaną do końca! Mimo prostego wzoru chemicznego H2O - może swoją budową i właściwościami zadziwić niejednego biochemika, fizyka, biologa, a nawet ... historyka ... Kto wie co przyniosą badania? Wszyscy wiemy, że woda jest źródłem życia na ziemi. Jes źródłem, dawcą życia, podstawowym elementem struktur z których zbudowane są organizmy żywe. Po lekturze prezentacji multimedialnej - diametralnie zmienia się postrzeganie tej tylko z pozoru "prostej" substancji!

A to nie koniec naukowych atrakcji wieczoru! Kolejne przygotowała Pani Elżbieta Duran, która zaprezentowała EM - preparaty oparte na mikroorganizmach i ich zastosowanie w naszym najbliższym otoczeniu!

Oferowane produkty to np. :

EM Ogród - preparat przeznaczony do ogrodniczych prac pielęgnacyjnych, regeneracji gleby, prawidłowego rozwoju roślin, profilaktyki chorób i kompostowania.

EM Naturalnie Aktywny - preparat poprawiający żyzność gleby przeznaczony do upraw polowych i ogrodniczych. Zawiera skoncentrowana dawkę Efektywnych Mikroorganizmów™ i Azotobakter.

EM Probiotyk - przeznaczony dla zwierząt. Ma szerokie zastosowanie w żywieniu, pielęgnacji i leczeniu wszystkich gatunków zwierząt hodowlanych.

EM-5 - kompozycja fermentowanych z EM™ naturalnych składników wzmacniająca rośliny przeciwko chorobom grzybowym i odstraszająca owady.

EM Refresh - preparat o właściwościach odświeżających i dezynfekujących do odświeżania i utrzymywania higieny w pomieszczeniach.

EM Bokashi - otręby zbożowe fermentowane z EM™ i melasą trzcinową stosowane do użyźniania gleby, przerabiania na wartościowy kompost odpadków organicznych z kuchni, ogrodu itp.

EM-1 Koncentrat Efektywnych Mikroorganizmów™ o właściwościach probiotycznych i regeneracyjnych dla gleby, roślin i środowiska. Mikroorganizmy EM-1 powinny być aktywowane przed użyciem z pożywką Melasa.

Czym jest technologia EM warto przeczytać dokładnie na stronie internetowej www.emgreen.pl

Aż dziw bierze jak ważne i potrzebne tematy znalazły się podczas tego spotkania.

O miłą atmosferę zadbał zespół Tequila, który wraz z trzema solistkami zaprezentował światowe szlagiery.

I tak - w spokoju i miłej atmosferze przy smacznych przekąskach i pysznym poczęstunku minęło kolejne spotkanie integracyjne.

Ulotki zaprezentowane na stołach informowały dokładnie o aktualnych programach w których udział biorą obecnie Gospodynie zrzeszone w SGW.

Jedno jest pewne - większa organizacja to nie tylko większe możliwości - to również większy obszar i zakres działania, możliwość zaprezentowania się przed szerszym gremium, wymiana doświadczeń. Dlatego tak ważnym jest, by "obszar" działalności tego typu Stowarzyszenia wykraczał poza granice administracyjne wiosek, gmin i powiatów.

Płatek róży sam w sobie nie stanowi całości, nie ukazuje pełnego piękna. Dopiero kwiat rozwijając się naturalnie od pączka aż po pełny rozkwit daje poczucie zamkniętego dzieła. Rozkwitająca róża, której rozchylone płatki przeplataja się wzajemnie uzupełniają się nawzajem - dopiero taka róża pokazuje prawdziwo piękno. Każdy płatek ma w niej swoje niepowtarzalne i niezbywalne miejsce.

W archiwum swoich fotografii znalazłem różę która swoje piękno zawdzięcza kilku płatkom w kolorach czerwieni i pomarańczy ...

Niech ta właśnie róża będzie podziękowaniem dla Gospodyń z Frydrychowic za wspaniałą gościnę, której udzieliły koleżankom innych Kół Gospodyń Wiejskich działających w ramach Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich.

Integrowanie społeczności lokalnych zwiększa możliwość działania, pomocy, reagowania w sytuacjach kryzysowych. Daje też dużo nowych doświadczeń, uczy zaufania, współdziałania i kompromisów, otwiera nowe obszary współpracy.

Jarosław Skupień

wins