Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich
w Andrychowie

Aktualności

Warsztaty wicia wieńca dożynkowego
Kultura i tradycja łączy pokolenia

 

W ramach programu "Kultura i tradycja łączy pokolenia" (Umowa I/648/EK/1132/12 pomiędzy Województwem Małopolskim a Stowarzyszeniem Gospodyń Wiejskich w Andrychowie) zorganizowano warsztaty wicia wieńca dozynkowego.

Celem zadania było zachowanie dziedzictwa kulturowego i obrzędowego naszego regionu poprzez międzypokoleniową aktywizację społeczności. Nie ma lepszego sposobu na przekazywanie wiedzy praktycznej - jak wspólne warsztaty. Młodzi ludzie widząc jak wygląda tworzenie tego rodzaju prac rękodzieła ludowego w rzeczywistości mają okazję spróbować swoich sił. Przez wiele lat niektóre z obrzędów towarzyszyły w czasach dzieciństwa ich babciom i mamom - teraz same mogą na własne oczy zobaczyć jak tworzony jest wieniec i wianuszek dożynkowy.

Przez kontakty starszego pokolenia z młodszy następuje przekazania tradycji i obrzędów. W czase wspólnych spotkań do dzieci i młodzieży dociera to, jak przed laty wyglądało życie na wsi, jak abyła historia i tradycje naszego regionu.

Do jednych z nich należy obrzęd dożynkowy. Przed przystąpieniem do wicia wieńca dzieci wysłuchały prelekcji o "Tradycyjnych obrzędach dożynkowych".

Przedstawione zostały atrybuty dożynek ze szczególnym uwzględnieniem wieńca dożynkowego. Warsztaty przeprowadzone zostały w Swietlicy w Sułkowicach Bolęcinie. Ogółem uczestniczyło w nich 50 osób w tym prawie 60% to młodzież i dzieci.

Wartym podkreślenia jest fakt, że tego rodzaju warsztaty to często pierwszy możliwy sprawdzian umiejętności dzieci i młodzieży pozwalający sprawdzić, czy drzemie w nich taki właśnie talent. Wykonanie pracy uwieńczonej sukcesem i radością współtworzenia - również nie jest bez znaczenia, dając poczucie dobrze wykonanej i zakończonej pracy. Wyroby rękodzieła ludowego z bibuły i krepiny od lat są znakiem rozpoznawczym naszego regionu.

W czasach, gdy coraz rzadziej spotyka się rodziny wielopokoleniowe coraz mniej jest aktywnych form animacyjnych które umożliwiają przekazywanie wiedzy starszego pokolenia - młodszym. Kiedyś "nośnikami" tradycji i umiejętności rękodzieła ludowego byli dziadkowie i babcie, które cierpliwie uczyły swoje wnuki zwyczajów panujących w regionie, przekazując im tradycyjne, lokalne umiejętności. W czasie takich "lekcji" dzieci i młodziez dowiadywała się wielu szczegółów dotyczących lokalnych tradycji, które nie były li tylko suchą wiedzą, lecz praktycznymi wskazówkami życia i funkcjonowania w społeczeństwie. Dzisiaj rolę pomocnika w dostosowaniu sie do życia w społeczeństwie przejęły media, pozostawiając często te dwie grupy społeczne - ludzi starszych i dzieci - daleko od siebie. Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich reaguje na przejawy monotonii, braku inicjatyw i samotności ludzi starszych - wprowadzając międzypokoleniowe projekty, które łączą pokolenia dając obu grupom uczestników wiele satysfakcji oraz ucząc wzajemnego szacunku.

Poniżej - zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu z kursu.


 


wins