Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich
w Andrychowie

Aktualności

Wolontariat
Wzajemna pomoc
– już trzeci raz pomogę innym i sobie

Wzajemna pomoc – już trzeci raz pomogę innym i sobie

Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich złożyło ofertę w Konkursie na realizację zadań publicznych Województwa Małopolskiego z dziedziny Promocji i organizacji wolontariatu. Nazwa zadania "Wzajemna pomoc – już trzeci raz pomogę innym i sobie"
Oferta ta znalazła uznanie w komisji oceniającej . Komisja na realizację tego zadania przyznała dotację w wysokości pięć tysięcy złotych. Zadania realizowane były w okresie od 01. września 2011 do 15. grudnia 2011.

Bezpośrednim celem zadania było reaktywowanie powstałego w 2008 roku Centrum Wolontariatu" Wzajemna pomoc" gdzie mogły zgłaszać się organizacje chcące zatrudnić wolontariuszy, jak również osoby, które chciałyby pracować na zasadach wolontariatu. Powstał Punkt informacyjny, który ułatwił pracę i funkcjonowanie samego Centrum.

Punkt informacyjny mieścił się w siedzibie Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich 34-120 Andrychów ul. Krakowska 41 i był czynny w każdy czwartek od godz. 9-tej do 17-stej oraz pod numerem telefonu 604806362.

Drugim celem działań była promocja Wolontariatu.

Troszkę historii : Nasze poprzednie projekty. Przyjdź do nas, do Centrum Wolontariatu "Wzajemna Pomoc"

"Bezpośrednim celem poprzedniego zadania było utworzenie Centrum Wolontariatu, gdzie mogły zgłaszać się organizacje, chcące zatrudnić wolontariuszy, jak również osoby, które chciałyby pracować na zasadach Wolontariatu. Celem zadania było upowszechnienie postaw związanych z wolontariatem wśród lokalnej społeczności, budowa zaplecza Wolontariackiego. Pośrednimi celami projektu były również promocja idei wolontariatu, upowszechnianie idei wolontariatu jako postawy spolecznego bezinteresownego zaangażowania w pracę na rzecz SGW i innych organizacji, zgromadzenie ludzi w jednym miejscu, ludzi którzy chcą dobrowolnie i nieodpłatnie pomagać innym. Projekt ten skierowany był również do młodych ludzi, którzy w dobie braku autorytetów, konsumpcjonizmu, egocentryzmu chcą zrobić coś dla innych i jednocześnie poszerzyć swoją wiedzę i wzbogacić swoje życie wewnętrzne. Projekt ten kierowany był także do wszystkich ludzi dobrej woli jakich zdołamy przekonać i pozyskać do pracy w charakterze i na zasadach Wolontariatu. Pięknym i zaszczytnym celem jest współpraca i wymiana doświadczeń ludzi w różnym wieku. Doświadczenie połączone z energią i innym spojrzeniem może dać piękny efekt końcowy. Piękne jest to, że osoby w różnym wieku i o różnych poglądach - mogą się razem spotkać w takim Centrum i razem pracować i razem siać dobre uczynki." Tyle historii.

"Pomóżmy ludziom, aby mogli pomóc sobie sami"

Projekt Centrum Wolontariatu "Wzajemna Pomoc" realizowany był z funduszy finansowych Województwa Małopolskiego.

Projekt ten zrodził się z obserwacji środowiska seniorów, pomocy, która nie tylko jest pomocą osobom potrzebującym, ale też pozytywnie oddziałuje na osobę udzielającą wsparcia. Często wielokrotnie więcej otrzymujemy dając odrobinę swojego serca, dzieląc się dobrym słowem, swoją obecnością. Pomoc drugiemu człowiekowi jak każda dziedzina naszej aktywności wymaga nie tylko chęci, ale też dobrej organizacji i na początku wsparcia innych. Poprzez otrzymane środki pozyskane z programów można nie tylko świadczyć pomoc, ale też uczyć się tego jak pomagać, aby w przyszłości działania takie mogły być powtarzane i powielane przez innych.

W pierwszej połowie grudnia zorganizowano spotkanie, będące nie tylko okazją do rozmów, ale i podsumowania realizowanych działań organizowanych w ramach wolontariatu. Gospodynie nie tylko omawiały przeprowadzone prace ale również dzieliły się swoimi pomysłami na przyszłość. Rozmawiano również o sytuacji seniorów, którzy poprzez rezygnację z kontaktów towarzyskich , spowodowaną często sytuacją materialną oraz zdrowotną nie kontaktują się z innymi osobami znanymi im wczesniej, lecz tylko z własną rodziną, która też rzadko ma czas aby wysłuchać takie osoby. Spotkanie odbyło się w siedzibie Banku Spółdzielczego. Bank Spółdzielczy wielokrotnie użycza działaczkom Stowarzyszenia pomieszczenia świetlicy znajdującej się na poddaszu Banku.

Dotychczas w Andrychowie nie działało podobne Centrum, jest to innowacyjny projekt i działania - otwarte na potrzeby osób starszych. Już drugi raz otwarto punkt informacyjny w którym można było uzyskać niezbęne informacje.

Realizowanie tego rodzaju działań wśród społeczności lokalnej promuje idee wzajemnej pomocy, promuje działania na rzecz potrzebujących, idee wolontariatu. Również młodzi ludzie uczą się , obserwując starszych, że pomoc można nieść w każdym wieku otrzymując często w zamian coś więcej niż słowo dziękuję - otrzymując energię i ciepło od drugiego człowieka, jego uśmiech, wdzięczność i radość

Pomagając innym - pomagamy również samym sobie, będąc przez to aktywnymi członkami lokalnej społeczności, właczając się we wspólne działania społeczne, uczestnicząc w życiu nie tylko lokalnej społeczności, ale też pomagając bezpośrednio potrzebującym

Zawiązują się więzi, które cząsto są bardzo silne, Często kilka dobrych słów wystarczy, by wzbudzić w innym chęć do życia, przerwać bierność. Dobrze jest mieć świadomość uczestniczenia w czymś, co pomaga drugiemu człowiekowi walczącemu czasami ze swoją chorobą i bezradnością - samotnie.

Wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka jest czymś co przychodzi często z wiekiem i umacnia się pod wpływem pracy dla drugiego człowieka. To wzajemna nauka. Często osoba którą się opiekujemy przekazuje nam swoją wiedzę, swoje doświadczenie życiowe, sprawiając często, że pobudzają nas do myślenia i często rozwijamy inne - dostrzeżone u innych pasje i zainteresowania

Wolontariusze współpracując między soba również nawiązują przyjaźnie, spotkania służą wymianie doświadczeń w opiece i rozmowie z osobami potrzebującymi pomocy. Pomoc osobom starszym to nie tylko rozmowa i pomoc w porządkach domowych. Wolontariusze poprzez swoją działalność dowiadują się również o organizacjach i instytucjach działających na terenie gminy, mogących również pomagać osobom chorym i niepełnosprawnym, dowiedzieć się jakie są procedury w nich obowiązujące, oraz tego - co robią i dla kogo są powołane.

Wolontariusze każdorazowo wypełniali specjalnie kwestionariusze, zawierające imię i nazwisko wolontariusza, datę odwiedzin i krótkich opis spotkania.

Dotychczas ruch wolontariacki świadczony był głównie poprzez działania ludzi młodych. Jeżeli chodzi o wzajemną pomoc - struktury i ruch wolontariacki są dopiero w budowie. Trzeba czasu, żeby upowszechnić tego rodzaju działania wśród ludzi staszych. Przekonać ich, że mimo często naszych własnych kłopotów i problemów zawsze wokół nas są ludzie, którzy wymagają pomocy.

Działalność wolontariacka SGW nie ogranicza się wyłącznie do pomocy osobom starszym i schorowanym, ale też - staramy sie rozwijać w każdym środowisku wiekowym pasję, poprzez wykonywanie prac wpływających korzystnie na samopoczucie i znalezienie sobie miejsca w społeczeństwie, kontakt z innymi środowiskami i osobami w różnym wieku. Temu służą np prowadzone w ramach wolontariatu kursy. Poniżej - Halina Brzazgacz prowadzi w ramach wolontariatu zajęcia wykonywania stroików wigilijnych - dzieląc się swoimi umiejętnościami :

Spełnienie zawodowe i zakończenie kariery zawodowej, przejście na emeryturę to przecież nie koniec życia. Często osoby które przez wiele lat pracowały zawodowo i na rzecz swoich bliskich nie otrzymują od nich w zamian tyle szacunku, zrozumienia i wdzięczności za pomoc jak mogą otrzymać od osób, często obcych, które widząc ich samotność i fakt odsunięcia się od społeczności lokalnej - pomagają im nadal funkcjonować w społeczeństwie. Taka praca przynosi radość i wnosi w życie wolontariuszy potrzebę życia i wiarę w jego sens.

Pomagając innym, pomagamy jednocześnie samemu sobie.

 

Z Prezes SGW - Czesławą Wojewodzic rozmawiał Jarosław Skupień

wins