Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich
w Andrychowie

Aktualności

V Konkurs "Bukiety Na Zielną"
Hotel&SPA Czarny Groń
Rzyki Praciaki - 11 sierpnia 2017 r.

 

Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie, zainspirowane wielowiekową, polską tradycją obchodów Święta Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, zwanym również Świętem Zaśnięcia Maryi, lub Świętem Matki Boskiej Zielnej zorganizowało konkurs "Bukiety na Zielną".

Przybyłych w piękny i upalny dzień w równie pięknym, magicznym miejscu - Hotelu&SPA Czarny Groń powitała Prezes Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie - Czesława Wojewodzic.

Część oficjalna rozpoczęła się wierszem pt. "Tradycja" autorstwa Aleksandry Baltissen

Spotkanie zorganizowano 11 sierpnia 2017 r. Sierpień jest czasem kiedy najpiękniej kwitną kwiaty, zioła i zboża. Święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny obchodzone jest w naszym kraju od X wieku. Tradycyjnie w tym dniu wije się wianki i bukiety z kwiatów i ziół. Dlaczego? Na pamiątkę! Legenda mówi, że gdy otwarto grób Najświętszej Marii Pann - były w nim kwitnące zioła i kwiaty!

Mottem Konkursu były słowa: "W tym pięknym dniu każdy kwiat woła: zanieś mnie dzisiaj do kościoła"

Troszkę wspomnień! Przez wieki w szczególne dni roku ludzie święcili w świątyniach bukiety stworzone z ziół, kwiatów, zbóż, a nawet ... warzyw! W naszym kraju najważniejszymi tego rodzaju świętami były oktawa Bożego Ciała, kiedy święcono wianki, oraz dzień Matki Boskiej Zielnej, kiedy święcono bukiety. Święta te uzupełniały się wzajemnie. Po Bożym Ciele święcono zioła kwitnące na początku lata, a na "Zielną" - te, kwitnące późnym latem. Poświęcone rośliny miały różnorodne zastosowanie. Bukiety i wianki trzymano przez cały rok, wierząc, że chronią od nieszczęść, choroby, pioruna. Wianki czasami wieszano na drzwiach, a bukiety z "Zielnej" wkładano za święte obrazy. Wierzono, że wyciągnięte z nich zioła lecznicze były szczególnie skuteczne w leczeniu ludzi i zwierząt.
Konkurs udowadnia, że bukiet zielny - przed laty bardzo popularny i ważny zwyczaj - powraca do łask. Coraz częściej zastanawiamy się jak bardzo poprzez nasze odejście od natury zatraciliśmy część naszego człowieczeństwa. Natura nas uczy, bawi, cieszy, ale też - uzdrawia. Coraz częściej zachwycamy się, ale też rozumiemy jej ogromną siłę. Układając kwiaty i zioła w kompozycje, które mogą przetrwać długi czas uczymy się od nowa wiedzy, która kiedyś przekazywana była naturalnie - z pokolenia na pokolenie.

To jak postrzegamy tradycję i święta gloryfikujące dary natury jest w pewnym sensie papierkiem lakmusowym zdrowego społeczeństwa. Nie możemy przecież zapominać o tym co leczyło i żywiło poprzednie pokolenia, które czerpały garściami z bogactwa natury - roślin i ziół rosnących niemal na wyciągnięcie ręki!

To już V Konkurs Bukietów Zielnych. Już 4 raz SGW gości w pięknych progach Czarnego Gronia.

Konkurs odbywa się w weekend poprzedzający święto Matki Boskiej Zielnej. Dlaczego nie można go przenieść na inny termin? Tradycji się nie zmienia. Podtrzymuje się ją, szanuje, pielęgnuje i przekazuje młodszym pokoleniom - odpowiedziała na pytanie Prezes SGW - Czesława Wojewodzic - rozpoczynając V Konkurs Bukietów Zielnych i witając przybyłych na spotkanie przedstawicieli Sejmu i Senatu RP, samorządu powiatowego i gminnych, działaczy społecznych, przedstawicieli organizacji i instytucji oraz liczne grono Gospodyń Wiejskich.

Legenda mówi, że dawniej bukiety zielne wsadzano na pole kapusty - bukiet miał się tam znaleźć przez okres 3 dni. Wierzono, że wtedy nic kapuście nie zaszkodzi i będzie miałą duże plony. Później bukiet umieszczano na podddaszu, albo za obrazem. Z bukietu sukcesywnie pobierano zioła w razie potrzeby. Okadzano zwierzęta, przed pierwszym wypuszczeniem ich na pastwiska. Jeżeli w bukiecie było zboże - wykruszano z niego ziarna do ziarna siewnego.
Tworzenie bukietów ma również wymiar artystyczny. Przeplatające się różnymi kolorami kompozycje potrafią zachwycić nie tylko misternym kunsztem natury - wyglądem kwiatów i liści, ale też wydawanym przez nie zapachem.

Konkurs bukietów zielnych jest konkursem dostępnym dla wszystkich. Aby w nim uczestniczyć nie trzeba wydatków finansowych. Pomysły podsuwa nam sama Natura. W wielu miejscach gminy i powiatu - rośnie wiele różnego rodzaju roślin. Często nie zdajemy sobie sprawy z faktu posiadania w najbliższym otoczeniu ciekawych i pożytecznych dla człowieka ziół. Gospodynie postanowiły zorganizować tematyczny konkurs rękodzieła ludowego poświęcony sztuce wykonywania bukietów oraz wiedzy o tradycji - w tym: wiedzy o gatunkach, własnościach leczniczych i zastosowaniu większości święconych podczas tego szczególnego święta roślin i ziół.

Święto Matki Boskiej Zielnej, obchodzone jest w całym naszym kraju. Powiat wadowicki na mapie obchodów świąt, w tym również Święta Matki Boskiej Zielnej ma szczególne miejsce. To właśnie u nas, tuż obok - w Kalwarii Zebrzydowskiej odbywają się piękne inscenizacje Zaśnięcia Marii oraz jej Wniebowzięcia.

Stowarzyszenie otrzymało dotacje w kwocie 5.000,00 zł na realizację zadania pn. „Pokolenia zainspirowane tradycją”. Jest to zadanie publiczne Woj. Małopolskiego w dziedzinie kultury. pn. ”Mecenat Małopolski”. W ramach programu odbywać się będą 4 międzypokoleniowe warsztaty o bogatej tematyce: „Sztuka tworzenia bukietów zielnych”, „Sztuka wicia wianków ludowych", „Wicie tradycyjnego wieńca dożynkowego i/lub stroika dożynkowego” oraz „Tradycyjne ozdoby choinkowe i Stroiki Bożonarodzeniowe”. Uczestnikami warsztatów będą seniorzy i uczniowie - grupy 12 osobowe. To właśnie w ramach tego zadania w sierpniu Stowarzyszenie zorganizuje V Konkurs Bukietów Zielnych. Spotkanie integracyjne przeprowadzone dla 240 osób, połączone z wystawą konkursowych bukietów i prelekcją na temat „Tradycji i obrzędów Święta Matki Boskiej Zielnej” i konkursem na najpiękniejszy bukiet zielny.

Celem głównym zadania jest zachowanie i pomnażanie dziedzictwa kulturowego naszego regionu, pobudzenie zainteresowania tradycją, historią i kulturą regionalną oraz wzmacnianie tożsamości lokalnej i regionalnej mieszkańców powiatu wadowickiego poprzez międzypokoleniową aktywizację społeczności.

Projekt realizowany jest  przy wsparciu finansowym z budżetu Województwa Małopolskiego.

Projekt realizowany jest  przy wsparciu finansowym Urzędu Miejskiego w Andrychowie - poprzez program "Zwyczaje dożynkowe i bukiety zielne jako obrzędy ludowe w Gminie Andrychów"

 

Zobaczcie jak pięknie wyglądały przygotowane przez Gospodynie bukiety zielne!

Komisja w składzie Zofia Oboza - wiceprzewodnicząca SGW, Matejko Zaremba Stefania i Mirosława Wieczorek - MSH Wizan oceniło bukiety w 2 kategoriach - Bukiety KGW i bukiety osób indywidualnych.

Komisja miała jak przystało na tradycję - tradycyjnie trudny wybór :) Sami zobaczcie!

Piękna tradycja zbierania ziół pielęgnowana jest w Polsce od wieków. Bardzo miło, że również SGW wraz z licznym gronem sponsorów i przyjaciół Stowarzyszenia pielęgnuje ją dla kolejnych pokoleń. Gopodynie robiły i nadal robią wiązanki kwiatów i ziół - by kwiatami wielbić Matkę Boga w okresie dojrzewania zbóż, czasie plonów. Konkurs kierowany jest do Gospodyń Wiejskich. Jego celem jest pielęgnowanie tradycji, popularyzacja święta i przekazanie młodszym pokoleniom wiedzy i doświadczenia seniorek.

Przypominamy, że jednym z ważniejszych celów organizowania Konkursu Bukietów Maryjnych jest również dokumentowanie tego co rośnie w danym regionie. Na fotografiach i w opisie bukietów możemy potem, po latach dokładnie prześledzić jaka w danym miejscu występowała roślinność, czy gatunki te przetrwały. Porównując bukiety zielne z wielu regionów Polski można dostrzec jakie rośliny rosną w najbliższym otoczeniu gospodarstw.

Wielkie brawa dla Gospodyń, które wykonały bukiety. Technika układania bukietów to prawdziwy kunszt. Przypomnijmy - do środka dajemy kwiaty i zioła, które szybko więdną - otaczając je tymi bardziej żywotnymi.
Dzień przed konkursem w trakcie warsztatów uczono się nie tylko rozpoznawania polskich kwiatów i ziół lecz również układania pięknych, ozdobnych wianków! W dobie coraz bardziej skomplikowanych kosmetyków, operacji plastycznych, setek nowoczesnych zabiegów pielęgnacyjnych i kosmetycznych warto zwrócić uwagę na fakt, że najpiękniejszą ozdobą urody jest natura! Uczestniczki warsztatów przepięknie zaprezentowały się w wykonanych z pomocą seniorek (często babć i mam oraz instruktorek SGW) - wiankach! Podczas warsztatów wykonano również przepięknej urody kompozycje kwiatowe, które po pokazie wianków wręczono szczególnym gościom konkursu.

Badający tradycję używania ziół w Polsce zauważono zanik wielu zwyczajów oraz wiedzy o nazwach i zastosowaniu roślin, znajomości tego w jakim regionie i co się święci, jak nazywają się poszczególne zioła oraz tego jak używać poszczególnych ziół. Coraz częściej zachwycamy się, ale też rozumiemy ogromną siłę tej wiedzy. Układając kwiaty i zioła w kompozycje, które mogą przetrwać długi czas uczymy się od nowa umiejętności, które kiedyś przekazywano naturalnie - z pokolenia na pokolenie.

Bo najpiękniejsze są polskie kwiaty
Stokrotki, fiołki, kaczeńce i maki
Pod polskim niebem, w szczerym polu wyrosły
Ojczyste kwiaty. W ich zapachu, urodzie jest Polska
(Bayer Full - Polskie kwiaty)

Najpiękniej i najdokładniej udokumentowany bukiet należał do Gospodyń z KGW Osiek!

Na imprezę przybyło 20 Kół Gospodyń Wiejskich - łącznie 240 gości!

Zaproszenia na V Konkurs Bukiety na Zielną przyjęli:

Poseł na Sejm Marek Sowa
Poseł na Sejm Marek Polak
Senator Rzeczypospolitej Andrzej Pająk
Marszałek Woj. Małopolskiego Jacek Krupa
Przewodniczący Rady Powiatu Jan Gębala
V-ce Starosta pow. Wadowice Andrzej Górecki
Burmistrz Andrychowa Tomasz Żak
V-ce Burmistrz Andrychowa Mirosław Wasztyl
Przewodniczący Rady Gminy Wieprz - Bartłomiej Westwalewicz
Z-ca Wójta Gminy Osiek - Marek Jasiński
Wójt Gminy Wiśniowa - Wiesław Stalmach
Józef Kała
Prezes Powiatowego Zarządu PSL Józef Budka
Prezes MSH „WIZAN” Jerzy Chylewski
Prezes ABS Bank Spółdzielczy Andrychów - Małgorzata Matusiak
Telewizja Kraków - Bogdan Wasztyl
Czasopismo Gospodyni - Monika Roszak
Goście z Firmy Rossmann
Radni Powiatui Wadowickiego
Radni Gmin Andrychów, Wieprz i Osiek
Sekretarz Powiatu Wadowickiego - Beata Gaisler
Sekretarz Gminy Andrychów - Grażyna Łoboda
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie - Barbara Pindel Polaszek
Honorowi Członkowie SGW Jan Krupnik, Jan Sordyl, Stanisław Sordyl, Paweł Łysoń, Adam Kryska, Władysław Rajda, Firma CMC, Józef Brzazgacz, Sławomir Rusinek
ODR Wadowice - Mirosława Antos
Dyrektor CKiW w Andrychowie - Aneta Wądrzyk
Promocja Starostwo Wadowice - Alina Wolas
Kierownik Promocji Andrychow - Marcin Putyra
Powiatowy Urząd Pracy - Małgorzata Chowaniec
OPS w Andrychowie - Elżbieta Prus
Uniwersytet III wieku - Danuta Bańska
Dyrektor Szkoły Targanice - Barbara Borgosz, Agata Nizińska
Lokalna Grupa Działania Wadoviana
Mini ZOO Kucyk Inwałd - Paweł Marczyński
Związek Emerytów i Rencistów - Anna Zając
PTTK - Tadeusz Sumper
W imieniu gospodarzy ośrodka Hotel&SPA Czarny Groń - Paulina Balon i Izabela Bożek
Andrychow.pl, Nowiny Andrychowskie, Kronika Beskidzka, Wiadomości Powiatowe i przedstawicieli innej prasy
Koła Gospodyń Wiejskich

Na początek - niespodzianka! Prezentacja efektów warsztatów wicia wianków! Na "wybiegu" zaprezentowały się twórczynie wianków oraz ich mamy i babcie - które pomogły w wykonaniu pięknych kompozycji!

Najmłodsza uczesniczka miała 6 lat!

Pytane, czy będa przekazywały tradycję wicia wianków kolejnym pokoleniom - uczestniczki zgodnie odpowiedziały TAK!

Nie zabrakło pamiątkowego zdjęcia ze szczególnymi gośćmi Konkursu!

Ze względu na dużą ilość gości pewnie nie wszyscy dostrzegli podczas pokazu jak pięknie dziewczęta prezentowały się w swoich wiankach - dlatego też zapraszamy do obejrzenia ich dzieł w poniższej galerii foto:

Trzy pokolenia!

Po zakończeniu pokazu wianków dziewczęta przekazały gościom specjalnym Konkursu pamiątkowe bukiety kwiatów.

Bukiety otrzymali

Poseł na Sejm Marek Sowa
Poseł na Sejm Marek Polak
Senator Andrzej Pająk
Urząd Marszałkowski
Przew. Rady Powiatu Jan Gębala
V-ce Starosta Powiatu Andrzej Górecki
Burmistrz Andrychowa Tomasz Żak
Przedstawiciele Gmin Wieprz, Mucharz, Wiśniowa, Osiek
ABS Andrychów Małgorzata Matusiak
MSH Wizan Jerzy Chylewski
Sekretarz Powiatu Beata Geisler
Sekretarz Grazyna Łoboda
Telewizja Kraków Bogdan Wasztyl
Czasopismo Gospodyni Monika Roszak
Przedstawiciele Ośrodków „Kocierz” i " Czarny Groń"

Za udział w warsztatach i pokazie dziewczęta otrzymały od Gospodyń okolicznościowe upominki!

O! wy kwiaty mej młodości prosto z łąki zioła
Co na Matkę Boską Zielną znoszą do kościoła
Fragmentem wiersza Jana Lechonia rozpoczęła odczytywanie wyników przewodnicząca komisji - Zofia Oboza

Zbierane zioła leczyły, ich poświęcenie uzmysławiało, że naturze należy się szacunek, a bukiet ma być hołdem dla tego co rośnie blisko nas. Komisja w składzie Zofia Oboza - wiceprzewodnicząca SGW, Matejko Zaremba Stefania i Mirosława Wieczorek - MSH Wizan oceniło bukiety w 2 kategoriach - Bukiety KGW i bukiety osób indywidualnych.

Tego rodzaju działania to nie tylko zaszczepienie w kolejnym pokoleniu wartości płynących z tradycji ale też umocnienie więzi rodzinnych poprzez wielopokoleniowe, wspólne działania. Zbieranie kwiatów i ziół jest jak muzyka - łagodzi obyczaje, koi nerwy. uczy . Dzieci uczą się o tym jak ważna jest znajomość lokalnych roślin oraz tego jak ważna jest bioróżnorodność. Bukiety mogły zawierać wyłącznie te rosliny, które pochodzą z miejscowych lasów, łąk i ogrodów - ze szczególnym uwzględnieniem ziół.

Uczestnikami konkursu mogły być przedstawicielki Kół Gospodyń Wiejskich z Gmin Andrychów, Wieprz, Osiek, Mucharz, Wiśniowa, Wadowice. Uczestniczkami konkursu mogły być również osoby niezrzeszone w KGW.

Przez wieki w pewne dni roku ludzie święcili w kościołach bukiety zawierające zioła, kwiaty, zboża i warzywa. W naszym kraju najważniejszymi takimi okazjami były oktawa Bożego Ciała kiedy święcono wianki i dzień Matki Boskiej Zielnej /15 sierpnia/ kiedy święcono bukiety. Święta te uzupełniały się wyśmienicie. Po Bożym Ciele święcono zioła kwitnące na początku lata, a na Zielną - te kwitnące późnym latem.

Badając tradycję używania ziół w Polsce zauważono zanik wielu zwyczajów, oraz wiedzy o nazwach i zastosowaniu większości roślin. Znajomość tego co gdzie się święci, jak się nazywa i jak to używano to klucz do miejscowej wiedzy zielarskiej. Do najczęściej spotykanych przy święceniu gatunków należały; piołun, krwawnik, wrotycz, dziurawiec, rumianek, bratki polne i mięta. Inne zioła kwitnące w tym czasie wkładane do bukietów to maki, szałwia, macierzanka, wrotycz, koper, kminek, koński szczaw, boże drzewko, rozmaryn, melisa. Do bukietów ziół dodawano również inne rośliny takie jak zboża, marchew, jabłka, kwiaty.

Bukiety oceniane przez Komisję powołaną przez Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie według następujących kryteriów: skład bukietów/wianków, estetyka wykonania. ogólne wrażenie

Konkurs odbywał się w dwóch kategoriach. Postanowiono przyznać następujące miejsca:

Oceniono 38 bukietów zielnych

20 bukietów KGW oraz 18 od osób fizycznych / Gospodyń

W kategorii Kół Gospodyń Wiejskich przyznano następujące nagrody:

I miejsce zdobyły:

KGW Rzyki
KGW Andrychów
KGW Frydrychowice
KGW Osiek

Gospodynie z Jamnika

II miejsce

KGW Głębowice
KGW Inwałd
Gospodynie z Gierałtowiczek
KGW Brzezinka Dolna,
KGW Roczyny
KGW Koziniec „Inspiracje Kozińca”
KGW Sułkowice Łęg
KGW Klecza Dolna „Zarąbianki”

III miejsce

KGW Sułkowice Bolęcina
KGW Zagórnik
KGW Targanice
KGW Targanice Dolne
Gospodynie z Nidku
KGW Węglówka
Gospodynie z Barwałdu Średniego - „Swojskie Klimaty”

W kategorii indywidualnej I miejsce zdobyły:

Elżbieta Bojko, Maria Babińska, Jadwiga Bizoń, Zofia Moskwik, Henryka Ćwiertka.

Wyróżnienia otrzymały:

Józefa Brudny, Anna Szatan, Władysława Cholewka, Stanisława Fujawa, Maria Warchoł, Waleria Sordyl, Renata Kubala, Kazimiera Kolber, Danuta Cholewka, Zofia Kowalczyk.


Jak widzicie - organizatorzy Konkursu zadbali o pyszne co nieco! Bardzo to było smaczne! Gratulujemy szefowi kuchni Czarny Groń fantastycznego pomysłu!

Telewizja Kraków jest wszędzie tam gdzie dzieją się rzeczy ważne i prawdziwe, a za takie właśnie uważamy inicjatywy SGW w Andrychowie. Dzisiaj w Kronice Wieczornej o 20.30 będzie migawka z tej uroczystości, a w święto - 15 sierpnia w głównym wydaniu Kroniki będzie informacja zbiorcza o inicjatywach SGW - powiedział Bogdan Wasztyl - szef oddziału TVP3 Kraków - gratulując organizacji konkursu.

Konkurs uświetnił swoim występem zespół dziecięcy wraz z kapelą z Węglówki. Po miłych chwilach spędzonych w Parku Rozrywki w Czarnym Groniu - ufundowanych przez Czarny Groń - zespół dał piękny koncert oparty na ludowych przekazach i przyśpiewkach.

Tradycyjnie - nagrodą za piekny występ był prezent ufundowany przez Małopolską Spółdzielnie Handlową Wizan. Prezent wręczał Prezes MSH Wizan - Jerzy Chylewski

SPONSORAMI i FUNDATORAMI NAGRÓD V Konkursu "Bukiety na Zielną byli:

Gospodarze Hotel&Spa Czarny Groń: Sławomir Rusinek i Elżbieta Wisiorek
Urząd Marszałkowski - Kraków - Program z departamentu Mecenat Małopolski "Pokolenie zainspirowane tradycją"
Urząd Miejski w Andrychowie - Program "Zwyczaje dożynkowe i bukiety zielne jako obrzędy ludowe w Gminie Andrychów"
Małopolska Spółdzielnia Handlowa "WIZAN"
ABS Bank Spółdzielczy w Andrychowie
PROTECH Zator Jan Krupnik
MASPEX Wadowice
Hurtownia Tkanin "PAKO Plus" Inwałd A. Kryska
Agencja Ubezpieczeniowa „Sordyl” J i J Sordyl
Janina i Zbigniew Zając
Zbigniew Fraś
CMC Zbigniew Marek i Bogdan Cinal
Wanda i Krzysztof Wątroba
Jolanta i Marek Piekiełko
Dorota Młynarczyk
Barbara Łuczak
Firma "PAWBOL"
Halina i Edward Górscy
Andoria MOT w Andrychowie - reprezentant Kamil Szypuła
Wit Ziółkowski Całodobowa Stacja Paliw
Paweł Marczyński
Zofia Chrapkiewicz
Jarosław Skupień
Firma Stahbud Stanisław Murgas
Stanisław Sordyl /Goszczenie podczas konkursu Stół Wielkanocny/
Państwo Łysoń ParkHotel Łysoń Inwałd /Goszczenie podczas konkursu Stół Wigilijny/
Lesław Ścibik z rodziną
Gospodynie KGW

Dziękując sponsorom Prezes Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie przedstawiła krótkie podsumowanie działań SGW polegające na ubieganiu się nie tylko o pomoc sponsorów, ale również aktywne pozyskiwanie środków z dotacji, funduszy i programów. Trzeba przyznać, że SGW robi to wyjątkowo skutecznie! Na 11 złożonych projektów SGW otrzymało pieniądze na realizacje aż 10! Dofinansowanie tych przedsięwzięć to niemała kwota łączna - aż 75000 zł!

Pamiątkowe - duże bukiety zielne otrzymali szczególni przyjaciele SGW w Andrychowie

Poseł na Sejm RP Marek Sowa

Poseł na Sejm RP - Marek Polak

Senator RP - Andrzej Pająk

Przewodniczący Rady Powiatu Jan Gębala
V-ce Starosta pow. Wadowice Andrzej Górecki

Burmistrz Andrychowa Tomasz Żak.

Wszystkie bukiety są przepiękne! Wciąż powtarzam, że z tego co robicie i w jaki sposób to robicie jestem dumny, że mogę z Wami współpracować. Zawsze będę Was wspierał póki będę mógł. Powtarzam to zawsze - jesteście tak zwanym towarem eksportowym Andrychowa! Rozsławiacie Andrychów! Róbcie to dalej i z taką pasją jak robicie! Z przyjemnością przychodzimy na Wasze spotkania by posłuchać o tradycji i z Wami być, bo te emocje i energia która z Was płynie przenosi się na nas wszystkich! Dziękuję również wszystkim sponsorom, bo to też jest ważne, żeby środowisko i społeczeństwo angażowało się i wspierało tego typu inicjatywy! Za wszystko Wam bardzo serdecznie dziękuję! Warto Wam pomagać! powiedział burmistrz Andrychowa Tomasz Żak.

Przewodniczący Rady Gminy Wieprz - Bartłomiej Westwalewicz

Wójt Gminy Wiśniowa - Wiesław Stalmach

Zastępca Wójta Gminy Osiek - Marek Jasiński

...O! wy kwiaty mej młodości, prosto z łąki zioła,
Co na Matkę Boską Zielną znoszą do kościoła
I stawiają Częstochowskiej, by podniosła rączkę,
Nad firletkę, macierzankę i nad srebrną drżączkę,
Nad rozchodnik i lawendę, nad rutę i miętę,
Bo to wszystko przecież Boże, bo to wszystko święte
(Jan Lechoń, "Rymy częstochowskie")

Chcę Paniom serdecznie podziękować za to, że po raz piąty zabrałyście mnie w sentymentalną podróż do lat mojego dzieciństwa, kiedy z moją mamą i siostrami przygotowałyśmy bukiety. Ileż tam było emocji, rywalizacja, radość i szczęście, kreatywność. Nie były tak piękne jak te dzisiej, ale i tak byłyśmy z nich bardzo dumne. Tak się dzisiaj zastanawiałem czy ktoś jest tutaj na tej sali, kto rozpozna wszystkie zioła które są w tych bukietach i ... nazwie je nie tymi łacińskimi nazwami, ale staropolskimi, bo są one cudnej urody. To może być materiał na następny konkurs! Nazwy tych ziół są przepiękne! Serdeczniki, jaskółcze ziele, dziurawiec, który jest Bożą krwią, a wymawiając taką srebrną drżączkę i firletkę to można się dykcji uczyć! Bardzo dziękuję za zaproszenie! Kontynuujcie to swoje piękne dzieło! - powiedziała pięknie recytując wiersz i dziękując za otrzymany bukiet Prezes ABS Banku Spółdzielczego - Małgorzata Matusiak!

Bukiet trafił również do kolejnego szczególnego Przyjaciela SGW - Prezesa MSH Wizan Jerzego Chylewskiego. To właśnie dzięki pomocy MSH Wizan rozpoczęła się kiedyś "historia" Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich.

Kolejne bukiety otrzymali: firma CMC, Wit Ziółkowski, Jan Krupnik, Zbigniew Zając, Jan Sordyl, Adam Kryska, Edward i Halina Górscy, Andoria MOT – Kamil Szypuła, Dorota Młynarczyk, Zofia Chrapkiewicz, Dagmara Ścibik, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, Promocja Wadowice - Alina Wolas, Promocja Andrychów - Marcin Putyra, Paweł Marczyński, Przedstawiciel Rossmanna, Monika Roszak, Barbara Borgosz, Agata Nizińska

Szczególny bukiet trafił na ręce redaktor czasopisma "Gospodyni"

Kolejną część artystycznych występów kontynuował znany już dobrze Gospodyniom zespół SERWUS - niezwykle muzykalna rodzina Państwa Ścibików, mieszkających w Targanicach. Zespół gra autorską muzykę rozrywkową w której pełno jest ciekawych, autorskich przemyśleń, zarówno dotyczących człowieka, jak i otaczającego nas świata.

Szczególnie dobrze Gospodynie znają grającego na ksylofonie Gabrysia, który kilkukrotnie już prezentował się podczas wcześniejszych imprez. Mały, zdolny perkusista chodzi do szkoły muzycznej w Żywcu

Instrumenty perkusyjne to jego pasja, ale oprócz gry na perkusji bardzo dobrze gra na ksylofonie!

Jak widać - zaspół skutecznie zadbał o podniesienie temperatury na sali oraz uśmiechy Gospodyń!

Tak własnie było na "V Konkursie Bukiety na Zielną"!

Projekt realizowany jest  przy wsparciu finansowym z budżetu Województwa Małopolskiego.

Projekt realizowany jest  przy wsparciu finansowym Urzędu Miejskiego w Andrychowie - poprzez program "Zwyczaje dożynkowe i bukiety zielne jako obrzędy ludowe w Gminie Andrychów"

Jarosław Skupień


wins