Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich
w Andrychowie

Aktualności

70 lat WIZANu - praca wielu wydała owoce!

To było wielkie święto największej polskiej spółdzielni handlowej i naszego przyjaciela - Małopolskiej Spółdzielni Handlowej WIZAN. Spółdzielcy i zaproszeni goście spotkali się w pięknej sali ParkHotelu Łysoń aby świętować jubileusz 70 lat istnienia MSH WIZAN. Przez lata MSH WIZAN dał się poznać mieszkańcom Andrychowa nie tylko poprzez sieć przyjaznych klientom sklepów, ale też współuczestnicząc w życiu lokalnej społeczności poprzez wspieranie wielu inicjatyw, stowarzyszeń i organizacji. Logo WIZANu bardzo często pojawia się na wielkich, miejskich imprezach kulturalnych. Warto podkreślić, że WIZAN to polska firma, starająca się skutecznie konkurować z sieciami hipermarketów. Spółdzielnia w chwili obecnej prowadzi 68 placówek i wciąż się rozwija. Obrót to ponad sto milionów złotych!

Są takie firmy i organizacje w naszym mieście bez których trudno sobie wyobrazić działalność stowarzyszeń, instytucji i organizacji. Szczególnie cieszy fakt, że powstały na bazie współpracy i porozumienia - potwierdzając, że Polacy potrafią ze sobą rozmawiać i tworzyć trwałe, wielkie przedsięwzięcia pod okiem świetnych liderów. Jedną z takich firm - aniołów, sprawujących pieczę nad nimi jest właśnie WIZAN - Spółdzielnia - instytucja o mocnych fundamentach i wielkim sercu. W środowisku lokalnym to firma otwarta na współpracę, widoczna i rozpoznawalna poprzez swoja sieć handlową, ale także poprzez swą dobroczynność dla innych. Zielonożółte logo spółdzielni i jego kolory firmowe wrosły w krajobraz naszej gminy.

Tego samego dnia kilka godzin wcześniej odbyły się uroczystości wręczania nagród urodzinowej loterii WIZANU. Główną nagrodą był samochód. 7 listopada w publicznym losowaniu wygrała go mieszkanka Zagórnika. To prawdopodobnie pierwsza tak duża nagroda ufundowana w naszej okolicy. Przed uroczystościami jubileuszowymi w kościle parafialnym pw Św. Macieja w Andrychowie odbyła się uroczysta Msza Św. której przewodniczył proboszcz Parafii - ks. dziekan Stanisław Czernik. Podczas kazania podkreślił ważne idee spółdzielczości, które łączą społeczeństwo i pogratulował solenizatowi ogromnej pracy wykonanej przez ostatnie kilkanaście lat, kiedy to z upadających spółdzielni Gminnych stworzono dynamiczną, ale też wrażliwą na klientów i potrzeby regionu Spółdzielnię Handlową.

Jubileusz WIZANu rozpoczęła wraz z prezesem Jerzy Chylewskim - Czesława Wojewodzic, prezes Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich z Andrychowa, która ze Spółdzielnią związana jest od 1975 roku.

Podczas wygłoszonej przez nią prelekcji można było dowiedzieć się wielu ciekawych informacji historycznych dotyczących spółdzielczości w regionie, Polsce i na świecie. Czy wiecie, że kolebką ruchu spółdzielczego była Anglia? To właśnie tam narodził się końcem XIX wieku ruch spółdzielczy.

Historia WIZANu wywodzi się z działających na terenie Małopolski Gminnych Spółdzielni. 16 listopada 1945 roku w Sądzie Okręgowym w Wadowicach została zarejestrowana Gminna Spółdzielnia Samopomoc Chłopska w Andrychowie. W 1999 roku powstał WIZAN, (nazwa pochodzi od pierwszych liter gmin Wieprza, Zembrzyc i Andrychowa - których placówki połączyły się pod wspólnym szyldem). Gdyby nie te właśnie działania prawdopodobnie nie uratowano by idei spółdzielczości w naszym regionie i borykające się z kłopotami placówki wielu GS-ów nie wytrzymałyby konkurencji wielkich sieci handlowych.

WIZAN to największa spółdzielnia handlowa w Polsce. Nie zawsze było wesoło, spółdzielnia miała na początku chude lata. Sposobem na sukces stało się współdziałanie. To dobra nauka dla nas - Polaków. Razem - możemy osiągnąć znacznie więcej. WIZAN jest tego idealnym przykładem! Od 18 lat Jerzy Chylewski przewodzi WIZANOWI i jest wiodącym autorem obecnego sukcesu spółdzielni. Bardzo cieszy nas fakt, że w imieniu władz samorządowych - Marszałka Małopolski - Jerzy Chylewski odznaczony został najwyższym odznaczeniem przyznawanym przez Marszałka - Złotym Krzyżem Zasługi Województwa Małopolskiego.

Spółdzielczość w Polsce ma długą i chlubną historię. W Polsce prekursorem działań był Stanisław Staszic, który w 1816 roku założył Towarzystwo Rolnicze. Podczas zaborów ruch spółdzielczy był formą zrzeszania się i edukacji chłopów przez ziemiaństwo.

Celem Spółdzielni jest prowadzenie wspólnej działalności w interesie zrzeszonych członków. Idee, wartości i zasady najlepiej można wyrazić 2 cytatami - "Spółdzielnia jest biznesem, ale jeśli jest tylko biznesem jest złym interesem" - to słowa francuskiego ekonomisty. Maria Dąbrowska - polska pisarka i redaktorka pisma "Chłopska sprawa" promującego spółdzielcze idee pośród chłopów mówiła: "Odjąć spółdzielni jej idee byłoby tym samym, co odjąć miłości jej uduchowienie" To prawda. Założyciele spółdzielni pragnęli zrobić coś dla siebie i drugiego człowieka, dla spółdzielców, dla lokalnej społeczności. Tak było właśnie z naszymi, lokalnymi gminnymi spółdzielniami, które budowały pierwsze sklepy na terenach wiejskich, pomagały rolnikom i gospodyniom prowadzić działalność. Prowadziły również działalność kulturalną dla swoich członków.

Marzeniem obecnego prezesa WIZANu - Jerzego Chylewskiego jest 100 placówek. Dziś WIZAN to również wiodący pracodawca w regionie. Zatrudnia ponad 400 pracowników. Oprócz sklepów spółdzielnia posiada trzy piekarnie i wiele magazynów.

Spotkanie z okazji 70-lecia WIZANu zapisze się z pewnością w historii WIZANu jako jedno z piękniejszych wydarzeń jubileuszowych. 30 lat obchodzono w Inwałdzie w nowo otwartym pawilonie - barze Jelonek, 40 lat w Zagórniku (uczestnicy pamiętają scenariusz, a w nim konkurs dla sprzedawców na zapakowanie upominku lub czekolady) 50 lecie - Hymn Spółdzielców śpiewał Chór z Głębowic, odbyła się wystawa KGW, było wielu gości, zabawa, konkurs dla klienta. Jeszcze inaczej odbywało się 60 lecie. Czas płynie! Zmienia się spółdzielczość, zmieniają się warunki, w których musi funkcjonować.

Na początku spotkania minutą ciszy uczczono wszystkich członków i działaczy spółdzielni, którzy ją tworzyli, w niej pracowali i dla niej oddali swoje talenty, a których nie ma już wśród nas.

Hymn Spółdzielczy "Oto staje nas wolna gromada" w obecności sztandaru spółdzielni zaśpiewał Chór Magnolia z Nidku. Hymn powstał w 1925 roku. Autorem słów jest Kazimierz Andrzej Czyżowski, muzykę skomponował Lucjan Rogowski.

Podczas wieczoru przemówienie wygłosił również prezes MSH WIZAN. Dziękując za pomoc w zorganizowaniu jubileuszu pracownikom spółdzielni i sponsorom przypomniał trudne czasy początków WIZANu. Przybyli obejrzeli film o spółdzielni - krótkie fragmenty z 70 lat działalności, wypowiedzi, podziękowania i życzenia uzmysłowiły nam jak wielką drogę przeszła Spółdzielnia i ruch spółdzielczy w naszej gminie i gminach sąsiednich.

Tego rodzaju rocznice to doskonała okazja do wspomnień i docenienia wielkiego wysiłku Zarządu, rady nadzorczej i pracowników. Z tej właśnie okazji przyznano odznaczenia spółdzielcze: Zasłużony Działacz Ruchu Spółdzielczego, oraz medale Zasłużony dla Spółdzielczości.

Po wręczeniu pamiątkowych odznaczeń do Prezesa MSH WIZAN Jerzego Chylewskiego utworzyła się długa kolejka osób reprezentujących organizacje, instytucje, stowarzyszenia, sieci handlowe. Byli również przedstawiciele samorządu, instytucji kultury i pomocy społecznej. Miło było zobaczyć jak wielką estymą darzą MSH WIZAN - składając na ręce Prezesa podziękowania i gratulacje za osiągnięte wyniki i pozycję w naszej społeczności.

Nie zabrakło również podziękowań od Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich, które wręczyły Prezesowi Chylewskiemu Anioła wykonanego własnoręcznie przez Gospodynie SGW. Miła niespodziankę sprawił również Chór KGW Sułkowice Łęg, który zaśpiewał specjalnie na tą okazją ułożoną piosenkę. Gospodynie przygotowały również wystawę swoich prac. Tego rodzaju działalność możliwa była właśnie dzięki takim sponsorom i firmom jak WIZAN, które wspierają działalność stowarzyszeń i organizacji w całym regionie.

Uczestnicy wieczoru zjedli pyszny obiad, był toast wzniesiony szampanem, bardzo smaczny tort i kolejne wystąpienie Chóru Magnolia z Nidku, który zaprezentował również program kabaretowy. Po części oficjalnej zaproszono uczestników na biesiadę przy ogrmnym stole szwedzkim zapełnionym produktami, które dostępne są w ofercie WIZANU. Trzeba przyznać, że prezentował się znakomicie!

Zobaczcie jak było!

 

 

Przyłączamy się do zyczeń dla WIZANU! Dziarskiemu 70-latkowi życzymy, by spełniał swoje marzenia! i był nadal jedną z najlepszych wizytówek naszej i sąsiednich gmin!

 

wins