Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich
w Andrychowie

Aktualności

"Seniorki-społeczne i ludowe kreatorki"

Mija kolejny okres pracy i wypoczynku i aktywności społecznej gospodyń - realizowany w ramach projektu będącego kontynuacją realizowanych wcześniej przez Stowarzyszenie programów Województwa Małopolskiego z obszaru pomocy społecznej - "Seniorki - społeczne i ludowe kreatorki".

W ramach tegorocznego projektu, podjęty został szeroki wachlarz działań zmierzających do przeciwdziałania wykluczeniu osób starszych, wzrostu ich aktywności społecznej i wspieraniu funkcjonowania społecznego osób starszych.

Projekt realizowano w okresie od 10 lipca 2015 roku do 30 listopada 2015 roku.

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

W ramach realizacji programu, młodszym i sprawniejszym beneficjentom zadania zostało zaproponowane uczestnictwo w szeregu kursów i warsztatów.

Były to kursy:

1. Wykonywania staropolskich ozdób choinkowych.
2. Szydełkowania – serwety i kołnierzyki.
3. Wyszywania gorsetów dla dzieci.

oraz warsztaty wicia wieńca dożynkowego („Grupa wieńcowa” – 10 seniorów) wraz z 40 innymi beneficjentami uczestniczyła również w dożynkach gminnych oraz wojewódzkich.

Kursy odbywały się w miesiącach: sierpień – listopad. Każdy kurs i warsztat prowadzony był dla 10 seniorów.

W ramach realizacji zadania, odbyły się także spotkanie integracyjne z okazji Światowego Dnia Seniora połączone z wystawą pn. „Cztery magiczne przedmioty mojej babci”. Do udziału w imprezie, oprócz beneficjentów zadania, zaproszono uczniów jednej ze szkół z terenów wiejskich Gminy Andrychów.

Zapraszamy do obejrzenia fotoreportaży u z realizacji zadania.

Jako pierwszy - fotoreportaż wicia wieńca dożynkowego („Grupa wieńcowa” – 10 seniorów) oraz z relacji wyjazdu grupy wieńcowej na dożynki Województwa Małopolskiego - wyjazd grupy wieńcowej wraz z 40 innymi beneficjentami.  

Wieniec dożynkowy był kiedyś nazywamy plonem. To nie tylko symbol żniw, ale również plon naszych rąk. Gospodynie, żniwiarki robiły wieńce dożynkowe. Do przygotowania wieńca dożynkowego wyznaczana była najlepsza żniwiarka, dlatego dziewczyny starały się, żeby być najlepsze. Wieńce były wyplatane w formie wianka na głowę - niosły je żniwiarki, albo w formie stroika i właśnie to było inspiracją, która zapoczątkowała przygotowanie konkursu stroików dożynkowych i warsztatów wicia wieńca. Dożynki to wielkie święto rolnika - największe. Dożynki mają też swoje atrybuty. Jednym z wielu jest właśnie stroik albo wieniec dożynkowy. Mówi się, że nawet jeśli gospodarstwo było tak małe, że żniwa trwały jeden dzień, to na zakończenie tego dnia gospodyni szła do domu, natomiast gospodarz uplatał malutki wianuszek, zakładał na kosę i tak przyozdobiony powracał do domu.

Gospodynie w ramach programu uczestniczyły również w kursach wykonywania staropolskich ozdób choinkowych, szydełkowania serwet i kołnierzyków, wyszywania gorsetów dla dzieci.

Tego rodzaju działania to nie tylko mile spędzony czas, ale również przekazywanie wiedzy i umiejętności, dzielenie się wzorami, będącymi często jednymi z niewielu istniejących wzorów rękodzieła artystycznego mijającej epoki. Podczas tego rodzaju spotkań gospodynie dzieliły się nie tylko swoją wiedzą, ale też - przynosiły na spotkania prace będące w ich rodzinach od pokoleń - piękne stroje krakowskie dla wnuczek. Oby kiedyś, za kilkadziesiąt lat - wyszywane dzisiaj piękne wyroby rękodzieła były wzorem dla ich wnuczek i wnuków.

Jak wspomnieliśmy - gospodynie uczestniczyły również w kursie staropolskich ozdób choinkowych. Zobaczcie jak piękne ozdoby wychodzą spod rąk naszych gospodyń!

W zdrowym ciele - zdrowy duch. Gospodynie nie zapominają o tym, że podstawą wielu lat dobrego zdrowia jest ruch. W organizowanych warsztatach nie zabrakło tez takich, które promowały zdrowy tryb życia, ruch i ćwiczenia fizyczne.

Beneficjenci zadania mogli uczestniczyć w gimnastyce uwzględniającej ich specyficzne potrzeby zdrowotne, oraz masażach wspomagających poprawę krążenia krwi, dotlenienie organizmu, wzmacnianie układu mięśniowego itd.

W ramach realizacji zadania, odbyło się spotkanie integracyjne z okazji Światowego Dnia Seniora

w ramach realizacji zadania, odbyło się spotkanie integracyjne z okazji Światowego Dnia Seniora połączone z wystawą pn. „Cztery magiczne przedmioty mojej babci”. Magicznych przedmiotów naliczyliśmy znacznie więcej! Opowiadała o nich Janina Kowalczyk z KGW Rzyki. Na stole znalazła się stalka do ostrzenia noży, biblia prabaci - licząca sobie ponad 100 lat, pierwsze kolczyki mamusi z grosika, prawdziwe korale babci. Większość przedmiotów liczyła sobie znacznie ponad 100 lat! Nas zaciekawiło również radełko do zaznaczania wzorów na materiale. Na stołach znalazły się też chusty na ramiona, łodziewacki i wiele innych ciekawych, zapomnianych przedmiotów dnia codziennego naszych przodków.

Ponadto, Stowarzyszenie zorganizowało rekreacyjny wyjazd do teatru. Wyjazd ten przeznaczono głównie dla seniorów, którzy jeszcze nie mieli okazji uczestniczyć w takiej formie kultury. Jednocześnie, beneficjenci mogli uczestniczyć w zdrowotno-rekreacyjnym wyjeździe na baseny termalne.

Innym, bardzo istotnym punktem realizacji zadania, skierowanym do ludzi sędziwego wieku, były odwiedziny przez sprawniejsze seniorki, osób starszych, samotnych i niepełnosprawnych w ich domach.

Seniorki-wolontariuszki dotarły do domów 15 osób starszych, których sytuacja życiowa uniemożliwia czy utrudnia pełnienie ról społecznych oraz korzystanie z dóbr publicznych. Empatyczni i serdeczni Seniorzy-wolontariusze udzielili im wsparcia w postaci zainteresowania się ich losem, rozmowy, pomocy w codziennych czynnościach itp. Współpraca seniorów opierała się o potrzeby i oczekiwania osób starszych, tak, aby wizyty te były dla nich przyjemnie spędzoną chwilą.

Wykonywane wspólnie elementy rękodzieła ludowego zostaną przekazane mieszkańcom Domu Pomocy Społecznej w Wadowicach by oni też mogli cieszyć się prawdziwą tradycją i magią świąt. Dzięki realizacji projektu  Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie chce by Gospodynie wiejskie – seniorki mimo swoich utrudnień, aktywnie uczestniczyły w życiu społecznym poprzez wzajemny kontakt i wsparcie.

Umowa z Wojew. Małopolskim – I/852/PS/1205/15       

       

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Dziękujemy za pomoc w realizacji statutowych działań podejmowanych przez Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie!

 

wins