W tym roku pogoda w maju nas nie rozpieszczała. Prawie cały miesiąc przez południe Polski przetaczała się deszczowa fala i mało brakowało, aby region dotknęła powódź. Na szczęście - póki co - sytuacja się uspokoiła. Maj to miesiąc szczególny, obfitujący w różnego rodzaju święta. Są to święta związane z rodziną, oraz święta kościelne. Tradycyjnie, co roku - Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich organizuje w miesiącu maju spotkanie integracyjne z okazji Dnia Matki. W tym roku Gospodynie spotkały sie w gościnnych progach WDK Sułkowicę Łęg, aby wspólnie cieszyć się tym niezwykłym świętem.
Spotkanie prowadziła Prezes SGW Czesława Wojewodzic. Tradycyjnie - nie zabrakło pięknych słów o matczynej miłości i roli matki w wychowaniu dzieci, oraz wiedzy o historii Święta Matki.
To mama uczy nas jak żyć, abyśmy nigdy nie musieli uciekać przed innymi, ani też przed ich wzrokiem. Uczy nas godnego życia, aby nikt nigdy nie musiał się za nas wstydzić, wpaja nam najważniejsze zasady postępowania.
Po rozpoczęciu spotkania minutą ciszy uczczono wszystkie Mamy, które jeszcze tak niedawno były z nami, a których dzisiaj już nie ma wśród nas. ..
Zaproszenie na Dzień Matki przyjęli:
- Burmistrz Andrychowa - Tomasz Żak
- Wiceburmistrz Andrychowa - Wojciech Polak
- Sekretarz Gminy - Grażyna Łoboda
- Skarbnik Gminy - Dorota Żywioł
- Prezes Małopolskiej Spółdzielni Handlowej Wizan - Jerzy Chylewski
- Prezes ABS Banku Spółdzielczego w Andrychowie - Małgorzata Matusiak
- Dyrektor Centrum Kultury i wypoczynku w Andrychowie - Marianna Żmija
- Radni gminy Andrychów - Zofia Moskwik, Stanisław Prus, Władysław Żydek
- Kierownik Wiejskiego Domu Kultury w Sułkowicach - Lucyna Migdałek wraz z instruktorami CKiW oraz występującymi dziećmi, oraz ich rodzicami
- Gospodynie Kół Gospodyń Wiejskich zrzeszone w Stowarzyszeniu Gospodyń Wiejskich w Andrychowie
Spotkanie zrealizowano w ramach programu „Spotkajmy się razem” współfinansowanego przez Gminę Andrychów. Sponsorami imprezy była m.in. Małopolska Spółdzielnia Handlowa Wizan, która ufundowała słodycze dla 60 dzieci występujących tego dnia na scenie, oraz włączyła się w przygotowanie posiłku poprzez dostarczenie części składników do jego przygotowania.Gospodynie wsparło również
Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie poprzez przygotowanie nagłośnienia i program artystyczny oraz
KGW Sułkowice Łęg, które przygotowało pyszny poczęstunek!
Gospodynie od lat postępują zgodnie z zasadą - nie dajmy się biedzie wspólnie się wspierajmy, aby tak się stało razem poklaskajmy!
W tym roku aż sześćdziesięcioro dzieci przybyło wraz z rodzicami, aby wystąpić przed Gospodyniami- często ich mamami, babciami i prababciami! Prezes SGW podziękowała serdecznie wszystkim rodzicom, za to, że gospodynie mogły tego dnia cieszyć się występami ich pociech. Spotkanie stało się więc - prawdziwie międzypokoleniowym.
"Świtem gdy oczy otwieram, matka nade mną jak słońce.
tyle w niej światła i ciepła, tyle miłości gorącej"
Słowami wiersza Stanisława Kubiaka Prezes SGW rozpoczęła tradycyjne spotkanie integracyjne.
Dzień Matki jest wyrazem uwielbienia dzieci dla Matki, będącej uosobienie miłości dobra ciepła i przywiązania, troskliwości i życiowej mądrości. Matkom wysyłane są kwiaty, kartki, laurki, maile, telefony, ale najbardziej każdą Matkę cieszą osobiste odwiedziny dzieci, często już ze swoimi dziećmi. Dzień Matki to znakomita okazja do miłych spotkań. Dzień Matki oficjalnie został ustanowiony w 1905 roku, a obchodzony w Stanach Zjednoczonych od 1911 roku. W Polsce obchodzono go po raz pierwszy w 1923 r w Krakowie 26 maja i tak to już pozostało.
Najpiękniejszych chwil w życiu nie da się zaplanowac. One przyjdą same i mam nadzieję że dla wielu z nas dzisiejszy dzień - na 2 dni przed pięknym Świętem Matki będzie dniem szczególnym.
Dzień Matki to niepowtarzalne święto wszystkich mam. Do tych żyjących przychodzimy, odwiedzamy je, ale to również święto tych Mam, których już nie ma wśród nas, ale żyją nadal w naszych sercach. Matka pragnie szczęścia swoich dzieci. Nie może byc inaczej. Mama uczy swoje dzieci jak żyć, wpaja im, że życie nie może być nijaki, uczy jak mieć swoje własne zasady, które pójdą z nami dalej w życie.
Matka uczy swoje życie dzieci, że należy wierzyć w siebie - bo to pierwszy krok do lepszego jutra. Najpiękniejsze jest to że Matka uczy dzieci nie tylko pięknych słów, ale też pięknych czynów.
Spotkania integracyjne na stałe wrosły w pracy SGW. Cieszę się, że znowu do tego rodzaju spotkania doszło. Człowiek tak naprawdę nie żyje dla siebie lecz dla innych. Stowarzyszenie organizując takie spotkanie pokazuje swoją kulturę oraz promuje środowiska w których działa. Tym razem mieliśmy okazję poznac talent dzieci i młodzieży z Sułkowic.
Cykl występów artystycznych rozpoczęła grupa Perkusyjna Bębny i Talerze - przygotowana przez Jerzego Górkę. W występie wykorzystano wiele instrumentów perkusyjnych. Grupa zaprezentowało autorską kompozycje instruktora.
Po rytmicznym początku wystąpiła grupa taneczna Dancing Kids. 3 i 4 latki przygotowane przez Panią Kingę Baran - dyplomowaną instruktorkę tańca towarzyskiego od kilku miesięcy rozwijają swoje umiejętności taneczne w Domu Kultury w Sułkowicach.
Kolejne występy! Na scenie zaprezentowała się Karolinka Wawrzyszkiewicz - uczestniczka zajęć muzyczna Rekreacja, która zaprezentowała wiersz Jerzego Jurandota pod tytułem "Ona pierwsza". Opiekunką artystyczną zdolnej recytatorki jest Kinga Piesko.
Kolejny występ! - Grupa starsza Freestyle zatańczyła układ tańca nowoczesnego. Grupa działa pod kierunkiem Kingi Baran.
Grupa muzyczna zaprezentowała utwór "W małym miasteczku" - muzyka i słowa Zbigniew Zamachowski. Muzyczna Rekreacja - wokalno-aktorska grupa działa pod skrzydłami CKiW. Jej instruktorem jest Kinga Piesko.
Zanim Grupa Gitarowa "Struna" ułożyła się na scenie - Prezes SGW wybrała jedną - szczególną Mamę i na jej ręce złożyła najserdeczniejsze życzenia od Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich. Wybór padł na Pania Julie Nalborczyk - mamę sześciorga dzieci - pięciu córek i jednego syna!
Z okazji Dnia Matki podziękowania za pomoc w przygotowaniu imprezy otrzymała również dyrektor Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie Marianna Żmija.
Następnie na scenie zaprezentowała się grupa Gitarowa "Struna" ucząca się pod kierunkiem instruktora Jarosława Szklarczyka.
Kolejny taniec - tym razem dzieci pięcio-sześcioletnie Dancing Kidsw utworze tanecznym Minionki
Zdolna Karolinka Wawrzyszkiewicz wyrecytowała pięknie kolejny wiersz o Jednym Ignacym Pliszcezdobywając od publiczności ogromne brawa!
Starsza grupa taneczna Freestyle zaprezentowała układ taneczny do muzyki z bajki Shrek.
Kolejny popis wokalny muzycznej grupy wokalnej ReKreacja - utwór "Wybacz mamasza" Agnieszki Osieckiej do muzyki Przemysława Gintrowskiego.
Jak dużo potrzeba czasu żeby przygotować takie inscenizacje?
To bardzo ciężka, ale tez bardzo wdzięczna praca - zwłaszcza z takimi małymi dzieciakam. Trzy i czterolatki żeby wszystko zapamiętali i robili to w miarę równo - musza uczyć się poprzez zabawę. Kinga Baran robi to rewelacyjnie! Pani Kinga prowadzi 4 grupy taneczne w WDK w Sułkowicach Łęgu - to jest dla nich druga mama! Dzieciaki niechętnie zostają na pierwszych zajęciach ale już kolejne zajęcia ida jak z płatka! Rodzice czekają na swoje pociechy, a one uczą sie tańca poprzez zabawę!
Starsze grupy uczą się na zajęciach. Jeśli chodzi o wokal przygotowania do występu to kilka spotkań. Wszyscy występujący oraz instruktorzy otrzymali od Gospodyń upominki!
Piękne trzy piosenki i bis dla wszystkich Mam przygotował chór Gospodyń z Sułkowic Łęgu!
Człowiek tak naprawdę nie żyje dla siebie, lecz dla innych. Spotkania integracyjne służą społecznościom lokalnym. Członkinie SGW poznają środowiska innych wiosek. Jest to także okazja do spotkania z władzami samorządowymi. Uczymy się od siebie nawzajem nie tylko jak rozwiązywać problemy, ale najważniejsze że jesteśmy razem - dajemy siebie nawzajem. Życie pokazuje nam jak ważne są takie spotkania w budowaniu wzajemnych relacji, wzajemnego szacunku i poszanowania.
Polacy lubia się spotykać, rozmawiać, uczyć się od innych. Nie dojdziemy do niczego w pojedynkę. Tylko wspólne działanie prowadzi do sukcesu. Podczas spotkań z okazji Dnia Matki bardzo często rozmawiamy o sprawach ogólnych. Jak mówią statystyki - rzadko zwierzamy się mamie, nie mówimy o swoich problemach. Ankietowani odpowiadają że nie chcą martwić swoich mam. 70% pytanych w ankiecie odpowiedziało że jest gotowa skłamać lub zataić przed mamą swoje problemy.
Bardzo dziękuję za ten koncert, za te piękne słowa piosenek. Wiem, że to nie jest sprawiedliwie, że jest jeden Dzień Matki - bo powinien być Rok Matki. My spotykamy się z naszymi mamami, lub wspominamy je raz w roku, a powinniśmy robić to codziennie. Dziękować za nasze życie, za waszą Miłość, za miłość matczyną, za poświęcenie, nieprzespane noce. Życzę Wam wszystkim, żeby nie było w życiu żadnego dziecka takiego momentu, kiedy mama odejdzie od nas nagle, a My zaczynamy wtedy wspominać i analizować - dlaczego nie spotykaliśmy się częściej, nie dzwoniliśmy do niej, nie odwiedzaliśmy jej... Życzę Wam kochane Mamy dużo zdrowia, pomyślnośc i radości z Waszych dzieci - Wszystkiego najlepszego - życzył przybyłym Mamom burmistrz Andrychowa Tomasz Żak.
Józefa Bury z Targanic odczytała swoje wiersze
Mamo Najukochańsza
Ty jesteś cały nasz świat
zawsze chcemy być z Tobą
Tobie swą miłość dać
Mamie się wdzięczność należy
bo ona kocha nas
My wiemy że miłość matki
lekarstwem na każdy czas
Mamo Ty wiesz najlepiej
jak odczytać zły sen
Jesteś dla nas miłością
wsparciem na każdy dzień
Mamie się wdzięczność należy
bo ona kocha nas
My wiemy że miłość matki
lekarstwem na każdy czas
Oprócz talentu poetyckiego Pani Józefa Bury od lat prowadzi kronikę KGW w Targanicach. W kilkunastu księgach znajduje się prawdopodobnie najdokładniej w okolicy spisana historia działalności Koła Gospodyń Wiejskich.
Wśród atrakcji przygotowanych na Dzień Matki był również pokaz firmy STIMA - polskiego producenta odzieży damskiej, mającego swoją siedzibę w Andrychowie.
Gospodynie zaprezentowały kolekcje firmy na wiosnę i lato 2019. Bogata kolorystyka i wzornictwo sprawiły, że każda z Pań mogła znaleźć coś specjalnego dla siebie!
FPH STIMA to Polski producent odzieży. Firmę założono w 1995.
Ponad 20-letnie doświadczenie w branży odzieżowej doceniono również
na rynku europejskim.
Firma oferuje produkty najwyższej jakości, a wykwalifikowany personel kreuje sukienki na każdą okazję, łącząc klasyczną elegancję z najnowszymi trendami mody. W kolekcji znajduje się oryginalne, wręcz unikatowe
wzornictwo na każdą porę roku. Kolekcje wiosna/lato wprowadza
powiew świeżości, sprawiając że każda kobieta z klasą znajdzie coś dla siebie! Co ważne - wysoka jakość idzie w parze
z umiarkowanymi cenami.
O firmie opowiedział współwłaściel - Andrzej Latosiński, który oprócz prezentacji kolekcji i działań firmy życzył wszystkim przybyłym na spotkanie Mamom - wszystkiego co najlepsze.
Poniżej - zapraszamy na dokładniejszą fotorelacje z całej imprezy