XIII Spotkanie Seniorek współfinansowane było przez Urząd Miejski w Andrychowie w ramach programu Podejmowania działań w kierunku aktywizacji seniorów.
Seniorki brawami nagrodziły obecnego na sali burmistrza Andrychowa Tomasza Żaka za wsparcie tej cyklicznej imprezy.
Kwiaty różnią się od siebie. Podobnie my - ludzie. Każdy z nas ma inne potrzeby. Każda grupa wiekowa ma swoje własne zainteresowania, radości i smutki. Co zrobić żeby zaktywizować Tych, dzięki którym w nas, przez lata kształtowały się zainteresowania i potrzeba służenia społeczności? SGW od lat wie jak pomóc swoim seniorkom i wdraża swój własny sposób na umilenie im jesieni życia i aktywizację w społeczeństwie.
Okres wigilii to najpiękniejszy z okresów roku. Czas magiczny, czas świąt rodzinnych, oczekiwania na spotkanie. Sukcesem gospodyń jest to, że są razem, tworzą otwarta społeczność, nie są bierne, lecz podejmują działania w imieniu tych, które z racji wieku nie mają siły aby aktywnie działać. Nie zapominają o nich - dając im ciepło i wsparcie.
Temu właśnie służą organizowane od lat - Spotkania dla Seniorek.
Prezes SGW Czesława Wojewodzic na wstępie spotkania przypomniała historię Kół Gospodyń Wiejskich, których celem powstania była właśnie wzajemna pomoc w trudnych czasach. Jak grzyby po deszczu Koła Gospodyń Wiejskich zaczeły zawiązywać się w roku 1923. Wiele Kół z naszego terenu pochodzi właśnie z tamtego okresu. Koła współpracowały z Kółkami Rolniczymi. Ich działalność była ściśle związana z życiem wsi. Potem te tradycje przejęły również Ośrodki Nowoczesnej Gospodyni zaczynając pierwsze spotkania i szkolenia.
Podczas spotkania Prezes SGW przytoczyła szereg działań ukierunkowanych na pomoc seniorkom, omawiając zwłaszcza ostatnie działania - wolontariackie, w trakcie których młodsze seniorki odwiedzały swoje starsze koleżanki.
W naszej pracy jest serce - to dzięki niemu osiągamy sukcesy, to dzięki niemu działamy czynnie na rzecz środowiska. Nie byłoby to możliwe gdyby nie wiele pokoleń, które wcześniej tworzyły historię KGW, i wychowały na swoim przykładzie swoje następczynie - powiedziała.
Talenty które drzemią w gospodyniach przez całe życie - czekają w uśpieniu. Często po latach pracy zawodowej, na rzecz rodziny i gospodarstw domowych seniorki znajdują swoje pasje na nowo. Po wielu kursach, wystawach, konkursach - rodzą się nowe zainteresowania. Współczesny świat wraca do misternych ozdób wykonywanych ręcznie, wraca się do szydełka, ozdób z papieru i surowców naturalnych.
Społeczeństwo powinno nisko pokłonić się tym którzy potrafią cieszyć się z małych rzeczy - radości, która daje im wiarę w siebie i sposób na dalsze życie, wiare i umiejętności, które nie pozwalają popaść w samotność.
Minutą ciszy podczas spotkania uczczono te seniorki, które zostały w naszych sercach i które stworzyły wiele dobra i poświęciły bardzo dużo własnego życia i czasu, aby teraz ich następczynie mogły godnie kontynuować ich pracę.
W spotkaniu uczestniczyli również zaproszeni goście:
Przewodniczący Rady Miejskiej - Roman Babski
Burmistrz Andrychowa -Tomasz Żak
Radny Powiatowy - Czesław Rajda
Radny Rady Miejskiej - Roman Prystacki
Prezes PTTK -Tadeusz Sumper
Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie - Teresa Zemlik
Wiceprezes MSH "WIZAN" - Jerzy Karkoszka
Zbliżające się święta to czas refleksji i podsumowań mijającego roku, oraz marzeń na nadchodzący rok. Święta to moment w którym możemy wspólnie usiąść i cieszyć się tym, że jesteśmy razem. Życzę, aby w te święta nikomu nie zabrakło miejsca przy wspólnym stole, żeby wszyscy poczuli miłość i rodzinne ciepło, a plany i marzenia zrealizowały się jak najszybciej - życzył przybyłym Burmistrz Andrychowa
Podczas spotkania oprawę artystyczną zapewnił chór Magnolia z Nidku, działający przy tamtejszym Domu Kultury. To dzięki niemu mogliśmy wysłuchać wiązankę pieśni ludowych i przyspiewek. Kto zna chór Magnolia ten wie, że drzemie w nim również iskiera kabaretowego talentu. Od paru lat chórem dyryguje Krzysztof Kolasa. W ramach programu muzycznego na scenie zaprezentowała się również solistka - Aleksandra Hrapkowicz. Wszystko to sprawia, że za każdym razem zróżnicowany i barwny program przypada do gustu przybyłej publiczności.
Podczas spotkania odbyła się bardzo miła uroczystość. Każde KGW wytypowało jedną seniorkę, której chciało w szczególny sposób podziękować za pracę na rzecz Koła i społeczności wiejskiej przed laty.
Szacunek, miłość, uznanie - tego nie możemy kupić, dlatego tak ważnym jest docenianie lokalnych liderów - szczególnych osób działających w przestrzeni publicznej. Bardzo często słyszymy wiele głosów krytyki a tak mało mamy odwagi by podziękować za ciężką, systematyczną, wieloletnią pracę - tym, którzy na to zasługują. Na szczęście Gospodynie łamią ten stereotyp.
Podczas spotkania gorącymi brawami i okolicznościowym upominkiem nagrodzono dziesięć Gospodyń.
KGW Andrychów nagrodziło Olgę Żbik
Pani Olga jest przykładem dla młodszym gospodyń. Mimo wielu przeciwności losu cechuje ją pogoda ducha i wielka mądrość życiowa.
KGW Brzezinka - Maria Mrzygłód
Pani Maria 40 lat była nauczycielką, z czego 27 lat pracowała w Brzezince jako kierownik filii, a następnie jako dyrektor Szkoły Podstawowej. Organizowała życie kulturalne działając w KGW od 1995 roku. Pisała teksty piosenek, wierszy i przedstawień wykorzystywanych przy różnych uroczystościach. W Kole Gospodyń Wiejskich sprawowała funkcję sekretarza. Do dziś prowadzi kronikę wsi. Spotkania z Panią Marią są niezwykłe. Potrafi pięknie opowiadać o różnych wydarzeniach ze swojego życia, o historii KGW i całej wsi. Staramy się wykorzystać doświadczenie i dobre rady Pani Marii w trakcie swojej pracy.
Jak zaczęłam być przewodniczącą i jeździć po KGW to brzezinka była filarem. Podziwiała Pania Marię za jej ogromną pracę społeczną i pracę z dziećmi - dodała do opinii przygotowanej przez KGW - Prezes SGW Czesława Wojewodzic
KGW Frydrychowice - Rozalia Brusik
Nasza koleżanka jest osobą pracowitą, koleżeńską, chętnie pomaga innym, aktywnie uczestniczy we wszystkich spotkaniach i zajęciach. Zawsze można liczyć na jej cenne rady!
KGW Głębowice - Helena Górkiewicz
Koleżanka odznacza się szczególnym oddaniem w życie śpiewacze wsi. Za to została odznaczona przez zarząd Główny Polskiego Związku Chórów i Orkiestr w Warszawie Złotą Odznaką z Laurem. Jest bardzo żywotna i wesoła, nadal uczestniczy we wszystkich imprezach. Do KGW należy od ponad 50 lat! Cenimy ją bardzo.
Inwałd - Janina Mydlarz
Długoletnia działaczka KGW Inwałd. Udzielała się przy imprezach organizowanych przez Koło. Wspaniała koleżanka!
Nidek - Leokadia Niedziela
Długoletnia czynna gospodyni KGW. W kole była sekretarzem. Pracowała w Zarządzie. Jako członkini brała zawsze czynny udział w kursach pieczenia i gotowania. Przez wszystkie lata współpracy służy pomocą przy organizowaniu różnych imprez. Bardzo życzliwa, otwarta, ugodowa, wesoła i bardzo dobra koleżanka.
Roczyny - Maria Pacholarz
Jest członkinią KGW od 1956 roku. Od początku jest bardzo aktywna. Aktywność jej objawiała się tym, że na owe czasy, w trudnych warunkach gdy odbywały się różne imprezy kulturalne brała w nich czynny udział, a obecnie nadal jest gorliwą uczestniczką spotkań KGW.
Rzyki - Henryka Kołodziejczyk
Od 40 lat członkini KGW Rzyki. Przez 7 lat pełniła funkcję Prezeski. Bardzo aktywna, pomysłowa, uczynna, wesoła gotowa nieść pomoc potrzebującym. Do chwili obecnej jest członkinią Koła.
Sułkowice Bolęcina - Anna Łysoń
W imieniu obdarowanej prezent odebrała przewodnicząca KGW.
Długoletnia członkini KGW. Jako członkini Koła czynnie brała udział w kursach organizowanych przez Koło Gospodyń - gotowania, pieczenia, robienia gorsetów, wykonywania kwiatów. Przyczyniła się do wykonania gorsetów dla Koła oraz wykonuje piękne wieńce dożynkowe. Jest seniorką która służy radą i chętnie dzieli się posiadaną wiedzą
Sułkowice Łęg - Julia Łysoń
W imieniu obdarowanej prezent odebrała przewodnicząca KGW.
Długoletnia członki KGW. Obecnie ze względu na wiek nie uczetniczy czynnie w pracach koła, ale bardzo interesuje się ich pracą. Bya protokolantką w KGW. Jesteśmy jej wdzięczne za wspieranie naszego Koła - również za wsparcie duchowe
Targanica Dolne - Maria Pracza
Długoletnia członki KGW. Bardzo pracowita i koleżeńska. Stara się zawsze pomagać i dzielić swoim doświadczeniem zyciowym
Targanice Górne - Karolina Zaremba
Od młodych lat czynna członkini KGW w Targanicach. Z zawodu krawcowa, szyła piękne stroje i pomagała przy dekoracjach. Do tej pory interesuje sie tym, co dzieje się w Kole, ma bieżące informacje, bo jedna z jej córek również należy do KGW. W tym roku Pani Karolina obchodzi 85 urodziny.
Wieprz - Józefa Jopek
Członkini KGW Wieprz od 50 lat! Wcześniej działała bardzo prężnie. Brała udział w organizowaniu różnych imprez i spotkań. Jest nadal bardzo pomocna i przyjacielska.
Zagórnik - Maria Guzdek
Należy do KGW od 50 lat! Chętnie pomaga w przygotowywaniu wielu imprez. Służyła i nadal służy radą i pomocą. Można na niej polegać. Do tej pory bierze czynny udział w życiu Koła, Jest sympatyczna, ciepła i zawsze uśmiechnięta.
Zanim zgromadzone na sali gospodynie oraz przybyli goście połamali się opłatkiem - Prezes SGW Czesława Wojewodzic połączyła sie telefonicznie z Przyjacielem Stowarzyszenia - Zbigniewem Mieszczakiem. Pani Prezes i Zgromadzeni na sali przekazali mu wiele najserdeczniejszym życzeń świątecznych, życząc ciepła, zdrowia i pokonania wszelkich przeszkód. Wszyscy nagrodzili go gromkimi brawami za pomoc okazaną dotychczas dla Stowarzyszenia.
Serdeczne życzenia Świąteczne i Noworoczne złożył również Przewodniczący Rady Miejskiej - Roman Babski - życząc, abyśmy mogli wszyscy spotkać się w gronie najbliższych - czując bliskość tych, których najbardziej kochamy i potrzebujemy.
Poczęstunek na XIII Spotkanie Seniorek przygotowało KGW Targanice.
Tradycyjnie też, podczas spotkania mieliśmy wielką przyjemność obejrzeć wystawę prac ludowego rękodzieła przygotowaną przez Halinę Brzazgacz - kwiaty i stroiki, Halinę Markowską - kwiaty i stroiki, Genowefę Heredę - zwierzątka z siana, oraz Józefę Brudny - prace koronkarskie.
Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu!
Jarosław Skupień