Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich
w Andrychowie

Aktualności

IV Konkurs Bukietów Zielnych

Hotel&SPA Czarny Groń - 12 sierpnia 2016 r.

To już czwarty Konkurs Bukietów Zielnych organizowany przez Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie we współpracy z licznym gronem sponsorów. Wydawać by się mogło, że po pierwszych trzech edycjach wszystko już zostało powiedziane w kwestii tradycyjnych bukietów zielnych.

Mimo wielu spostrzeżeń podczas poprzednich konkursów, dotyczących święta Matki Boskiej Zielnej, bukietów zielnych i wartości emocjonalnej, artystycznej oraz kulturowej, którą niosą bukiety zielne - nadal wydaje się, że nie wszystko w ich kwestii zostało powiedziane. Co roku Gospodynie zaskakują nowymi pomysłami na popularyzację tradycji, zwracając uwagę na wartości, które ze sobą niesie. Tradycja nie jest dla nich zbiorem przepisów, nakazów, praw i obowiązków - lecz pożyteczną lekcją, zbiorem przydatnych rad, które pokolenia tych, którzy byli przed nami zostawiły nam nie po to, by nas pouczać - lecz po to... by nas chronić!

Patrząc na bukiety z polnych kwiatów i ziół - większość z nas dostrzega w nich to, czego doświadczył i dowiedział się na ich temat przez lata swojego życia. Bukiet zielny jest dla wielu pięknym, lecz zapomnianym zwyczajem, dla innych - wyrazem artystycznej ekspresji. Czym jeszcze jest bukiet zielny, który co roku 15 sierpnia Gospodynie niosą do świątyń aby poświęcić go i korzystać z jego mocy?

Swego czasu przyrównaliśmy Bukiety zielne do nas - ludzi. Jesteśmy przecież jak te zioła. Pisaliśmy kiedyś, że : Każdy z nas ma swoje własne - specyficzne zdolności i umiejętności. Różnimy sie od siebie. Każdy z nas w inny sposób może pomagać i wspierać innych. Mądry Gospodarz i mądra Gospodyni - potrafi tak nas ułożyć, by Ci, którzy wcześniej opadają z sił byli podtrzymywanni przez tych, którzy sił mają więcej. Przy takim ułożeniu "bukietu" - nawet Ci, którzy już nie rozkwitają, a ich łodygi zaschnęły w bezruchu - mogą nie tylko zdobić naszą wspólną kompozycję, ale przez długie lata inni mogą czerpać z ich życia - wiedzę i życiodajną mądrość dla kolejnych pokoleń.

Podczas IV Konkursu Bukietów Zielnych zadaliśmy sobie w ciszy pytanie, czy współcześni ludzie nadal zdają sobie sprawę z faktycznej mocy ziół i roślin, ich ogromnej wagi dla zdrowia i życia współczesnego człowieka? Dlaczego właśnie zioła doczekały się nobilitacji i szczególnego Patronatu Przenajświętszej? Większość z nas wie o zdrowotnych właściwościach ziół i roślin, ale - często z lenistwa, braku czasu, skażonego środowiska, braku dostatecznej wiedzy nie wykorzystuje tej wiedzy. Kiedy zbiera się zioła? Jak wyglądają te najpopularniejsze w naszej okolicy? Jakie są podstawowe właściwości najczęściej spotykanych ziół? W jakich dolegliwościach pomagają? Dlaczego warto korzystać z ich specyficznych właściwości? Kto dzisiaj potrafi odpowiedzieć na te pytania? Przy całym bogactwie wiedzy dostępnej człowiekowi - niemal za darmo - zapomnieliśmy o tym, że zioła są naszym największym sprzymierzeńcem w utrzymaniu dobrego zdrowia i samopoczucia, są kopalnią minerałów i składników niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.

Patrząc na piękne bukiety zielne przygotowane przez Gospodynie Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie cały czas mamy nadzieję, że ludzie z roku na rok coraz bardziej zaczną doceniać prawdziwe - szczere złoto rosnące niemal na wyciągnięcie ręki.

My, Polacy - specjaliści od leczenia, naród, który znajduje się w czołówce europejskich krajów o największym spożyciu leków i suplementów - często życzymy sobie zdrowia... Szkoda, że przy okazji nie życzymy sobie wiedzy o tym jak zachować to zdrowie, korzystając z doświadczenia pokoleń i wiedzy o ziołach.

Na początku fotoreportażu zapraszmy Was do obejrzenia bukietów zielnych przygotowanych przez Gospodynie na IV Konkurs Bukietów Zielnych.

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Bardzo nam miło, że konkurs przebiegał w tak szczególnej i pięknej oprawie - w obiekcie, będącym dumą turystyczną Gminy Andrychów - Hotelu&SPA Czarny Groń. Trzeci raz - dzięki uprzejmości właścicieli spotkanie mogło odbyć się w pięknej sali balowej tego obiektu.

Konkurs Bukietów Zielnych to "najmłodsze dziecko" SGW w Andrychowie. Odbywa się w szczególnym, w pewnym sensie - trudnym dla tradycji okresie letnich wyjazdów i urlopów.

Dlaczego nie można go przenieść na inny termin? Tradycji się nie zmienia. Podtrzymuje się ją, szanuje, pielęgnuje i przekazuje młodszym pokoleniom. To właśnie wtedy - w pięknym dniu 15 sierpnia - Święto Matki Boskiej Zielnej - każdy kwiat woła - zanieś mnie do kościoła. - odpowiedziała na pytanie Prezes SGW - Czesława Wojewodzic - rozpoczynając IV Konkurs Bukietów Zielnych i witając licznie przybyłych na spotkanie przedstawicieli lokalnego samorządu, działaczy społecznych, przedstawicieli organizacji i instytucji oraz liczne grono Gospodyń Wiejskich.

Nie zabrakło słów o samym zwyczaju zbierania ziół. Ta piękna tradycja pielęgnowana jest u nas od wielu wieków. Bardzo miło, że również SGW wraz z licznym gronem sponsorów i przyjaciół Stowarzyszenia pielęgnuje ją dla kolejnych pokoleń. Gopodynie robiły i nadal robią wiązanki kwiatów i ziół - by kwiatami wielbić Matkę Boską w okresie dojrzewania zbóż, czasie plonów. Konkurs kierowany jest do Gospodyń wiejskich. Jego celem jest pielęgnowanie tradycji, popularyzacja święta i przekazanie młodszym pokoleniom wiedzy i doświadczenia seniorek.

Dawniej wierzono, że poświęcone bukiety mają wielką moc leczniczą. Zasuszony bukiet kładło się za Święty Obraz. Kłosy wykruszało się do zboża, wierząc że dadzą udany plon. Zioła zawarte w bukiecie - wyciągano w potrzebie w czasie choroby ludzi i zwierząt.

Wielkie brawa dla Gospodyń, które wykonały bukiety. Technika układania bukietów to kunszt. Przypomnijmy - do środka dajemy kwiaty i zioła, które szybko więdną - otaczając je tymi bardziej żywotnymi.

Tradycja jest również piękną lekcją. Wśród atrakcji konkursu pojawiła się nowość! Jak widac - nie tylko starsi zajmują się tradycją - młodzież też.

W dniu poprzedzającym konkurs zorganizowano niezwykłe warsztaty, przeprowadzone w ramach realizacji programu ŁĄCZYMY POKOLENIA DZIAŁAJĄC LOKALNIE.

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Termin realizacji od 1.8.2016 do 15.12.2016. To właśnie w ramach tego programu zrealizowano międzypokoleniowy warsztat tworzenia bukietów zielnych oraz warsztaty wicia wianków. 11. sierpnia w Domu Kultury w Sułkowicach Łęgu młodzież oraz instruktorki - członkinie Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie przeprowadziły bardzo efektowne warsztaty zwieńczone pokazem efektów podczas konkursu bukietów zielnych.

Podczas warsztatów uczono się nie tylko rozpoznawania polskich kwiatów i ziół lecz również układania pięknych, ozdobnych wianków! W dobie coraz bardziej skomplikowanych kosmetyków, operacji plastycznych, setek nowoczesnych zabiegów pielęgnacyjnych i kosmetycznych warto zwrócić uwagę na fakt, że najpiękniejszą ozdobą urody jest natura! Uczestniczki warsztatów przepięknie zaprezentowały się w wykonanych własnoręcznie z pomocą instruktorek i Gospodyń wiankach! Podczas warsztatów wykonano również przepięknej urody kompozycje kwiatowe, które po pokazie wianków wręczono szczególnym gościom konkursu.

Zobaczcie jak piękne efekty przyniosły te warsztaty!

Zobaczcie!

W warsztatach uczestniczyły: Dwie Patrycje, dwie Wiktorie, dwie Karoliny, Julia, Martyna i Emilia. Oklaskom nie było końca!

Co same uczestniczki opowiedziały o warsztatach? Wszystkie wianki bardzo mi się podobają, bardzo podobały mi się te zajęcia, zrobiłam wianek sama!, wianek uwiłam z pomocą Pani Zosi, Mamusia mi pomogła, wielkie podziękowania dla Pań instruktorek - to tylko kilka z wielu wypowiedzi uczestniczek warsztatów.

Trzeba przyznać, że warsztaty były kwintesencją przekazywania tradycji. Dodatkowo - za udział w pokazie uczestniczki warsztatów otrzymały okolicznościow upominki!

Po pierwszej z niespodzianek - prowadząca spotkanie - Prezes SGW Czesława Wojewodzic powitała przybyłych gości.

Zaproszenie na konkurs przyjęli:

  • Poseł na Sejm RP Marek Polak
  • Senator RP Andrzej Pająk
  • Poseł na Sejm RP Borys Budka
  • Poseł na Sejm RP Marek Sowa
  • Inspektor Departament Środowiska - Kinga Dulemba
  • Radny Sejmiku Województwa Małopolskiego - Rafał Stuglik
  • słowa podziękowania dla wszystkich którzy przygotowali to przedsiewzięcia. skierował listownie Marszałek Województwa Małopolskiego - Jacek Krupa
  • Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska - Józef Kała
  • Przewodniczący Rady Powiatu Wadowickiego - Jan Gębala
  • Starosta Powiatu Wadowickiego Bartosz Kaliński
  • Wicestarosta Powiatu Wadowickiego Andrzej Górecki
  • Przewodniczący Rady Miejskiej w Andrychowie Roman Babski
  • Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Andrychowie Władysław Żydek
  • Wiceburmistrz Andrychowa Mirosław Wasztyl
  • Przewodniczący Rady Gminy Wieprz - Bartłomiej Westwalewicz
  • Wiceprzewodniczący Rady Gminy Wieprz - Marcin Sopicki
  • Przewodniczący Rady Gminy Osiek Jerzy Czerny
  • Z-ca wójta gminy Osiek - Marek Jasiński
  • Wójt Gminy Mucharz - Wacław Wądolny
  • Wójt Gminy Wiśniowa - Wiesław Stalmach
  • Dyrektor ZZOZ Wadowice Józef Budka
  • Przedstawiciele Gminy Mucharz
  • Przedstawiciele Gminy Osiek
  • Przedstawiciele Gminy Wiśniowa
  • Sekretarz Gminy Andrychów Grażyna Łoboda
  • Prezes MSH WIZAN Jerzy Chylewski
  • Przewodniczący Rady Nadzorczej ABS Bank Spółdzielczy Jan Sordyl
  • Prezes ABS Banku Spółdzielczego Małgorzata Matusiak
  • Bank Spółdzielczy Kęty - Stanisława Zadora
  • Radni Powiatu Wadowickiego
  • Radni Gminy Andrychów, Wieprz i Osiek
  • Skarbnik Gminy Andrychów Dorota Żywioł
  • Honorowi Członkowie SGW
  • Sekretarz Powiatu Wadowickiego Beata Gaisler
  • Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie - Barbara Pindel Polaszek
  • Dyrektor CKiW w Andrychowie Aneta Wądrzyk
  • Biuro Promocji UM Andrychów
  • Powiatowy Urząd Pracy - Małgorzata Chowaniec
  • ODR Wadowice - Mirosława Antos
  • Powiatowy Urząd Pracy - Małgorzata Chowaniec
  • OPP Andrychów - Elżbietta Prus
  • Lokalna Grupa działania Wadoviana
  • Właściciel Stacji Paliw - Wit Ziółkowski
  • Wiceprezes Pawbol Sp. z o.o. - Barbara Łuczak
  • Przedstawiciel Androrii Mot - Kamil Szypuła
  • UTW w Andrychowie
  • Dyrektorzy szkół,
  • Prezes PTTK Andrychów - Tadeusz Sumper
  • Związek Emerytów i Rencistów - Anna Zając
  • Nowiny Andrychowskie, Kronika Beskidzka, Wiadomości Powiatowe, www.andrychow.pl
  • Koła Gospodyń Wiejskich z Gminy Andrychów, KGW z Gminy Wieprz, KGW z Gminy Osiek, KGW z Gminy Wiśniowa, KGW z Kęt, 3 KGW z gminy Mucharz
  • Gospodarze Ośrodka - Sławomir Rusinek wraz z córką - Elżbietą Wisiorek

Po powitaniu gości minutą ciszy uczczono pamięć po zmarłym niedawno - Radnym Rady Powiatu Wadowickiego - przyjacielu SGW, zasłużonym Spółdzielcy - Józefie Frasiu. Jeszcze rok temu był tu z nami - uśmiechnięty, pogodny i życzliwy ludziom...

Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich od kilku lat organizuje swoje główne konkursy we wspaniałych obiektach turystycznych Gminy Andrychów. Podziękowania za gościnę po raz 3 w Czarnym Groniu skierowano do Gospodarzy Obiektu - Sławomira Rusinka i Elżbiety Wisiorek

Podziękowania skierowano również dla sponsorów i fundatorów nagród:

  • Gospodarze: Sławomir Rusinek, Elżbieta Wisiorek
  • Urząd Miejski w Andrychowie poprzez program: Zwyczaje dożynkowe i bukiety zielne jako obrzędy ludowe w Gminie Andrychów
  • Urząd gminy Osiek - finansowanie nagród dla Kół Gminy Osiek
  • Urząd gminy Mucharz - finansowanie nagrody dla Kół Gminy Mucharz
  • Urząd gminy Wiśniowa - finansowanie nagrody dla Kół Gminy Wiśniowa
  • MSH „WIZAN”
  • ABS Bank Spółdzielczy w Andrychowie
  • PROTECH Zator Jan Krupnik
  • Maspex Wadowice
  • Hurtownia tkanin „PAKO Plus” Inwałd A. Kryska
  • Agencja Ubezpieczeniowa „Sordyl” J i J Sordyl 
  • Janina i Zbigniew Zając 
  • Andoria Mot Andrychów Kamil Szypuła
  • CMC Inwałd Zbigniew Marek i Bogdan Cinal
  • Wanda i Krzysztof Wątroba
  • Anna Rajda – Stacja kontroli pojazdów Górnica
  • Dorota Młynarczyk
  • Firma „Pawbol” Państwo Łuczak
  • Halina i Edward Górscy
  • Dorota Magiera
  • Wit Ziółkowski Stacja Paliw
  • Zofia Chrapkiewicz, Jarosław Skupień
  • Firma Stahbud Stanisław Murgas
  • Gospodynie KGW

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego - w ramach programu Mecenat Małopolski - Kultura i Tradycja Dialogiem Pokoleń, z tego programu realizowano również działania związane z wiciem wieńca i warsztatami tworzenia wianków.

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Konkurs uświetnił swoim występem zespół dziecięcy wraz z kapelą z Węglówki. Po miłych chwilach spędzonych w Parku Rozrywki w Czarnym Groniu - ufundowanych przez Czarny Groń - zespół dał piękny koncert oparty na ludowych przekazach i przyśpiewkach.

Tradycyjnie - nagrodą za piekny występ był prezent ufundowany przez Małopolską Spółdzielnie Handlową Wizan. Prezent wręczał Prezes MSH Wizan - Jerzy Chylewski

Zanim dzieci otrzymały miłe maskotki z Czarnego Gronia - o Węglówce padło wiele ciepłych słów!

Od dwóch lat jeżdżę do Kasiny Wielkiej - Węglówka to najpiękniej w Polsce ozdobiona wioska na Boże Narodzenie! - zareklamował Weglówkę Sławomir Rusinek!

Węglówka - to nie tylko dekoracje, ale też piękne widoki, czyste powietrze i bardzo pracowici ludzie. Dobrze się dzieje, że przyjeżdżamy tutaj do Was. Jeżeli człowek chce dowiedzieć się, jaki reprezentje poziom to musi znaleźć punkt odniesienia - kogoś kto reprezentuje poziom wyższy lub niższy. W tej sytuacji jak My razem z Wami co roku świętujemy i pielęgnujemy tradycje Bożonarodzeniowe i Wielkanocne, muszę powiedzieć, że Wy jesteście bogaci w tradycje - naprawdę bogaci na skalę conajmniej południowej Polski a nawet całego kraju. W naszym powiecie takich imprez nie ma. Mnie, Kołu Gospodyń z Węglówki i zespołowi bardzo zależy żeby kultywować tradycję właśnie tak, jak się to dzieje u Was! Za to Wam chcemy podziękować! - powiedział dziękując za uznanie wójt Gminy Wiśniowa - Wiesław Stalmach

I kolejne prezenty - piękne maskotki z Czarnego Gronia

Po występie dziecięcego zespołu - kolejna niespodzianka! Występy uzdolnionych wokalnie i instrumentalnie dzieci z Gminy Andrychów.

Jako pierwszy zaprezentował się uczeń szkoły w Targanicach - Gabryś Ścibik - demonstrując trudną umiejętność gry na cymbałach.

Kolejna atrakcją był występ młodej i utalentowanej wokalistki - Eli Walczak

Dzieci otrzymały słodki prezent ufundowany przez MSH Wizan!

Po występach artystycznych nadszedł czas na ogłoszenie wyników konkursu! Oto one!

O! wy kwiaty mej młodości prosto z łąki zioła
Co na Matkę Boską Zielną znoszą do kościoła

Fragmentem wiersza Jana Lechonia rozpoczęła odczytywanie wyników przewodnicząca komisji - Zofia Oboza

Zbieranie ziół i kwiatów jest jak muzyka. Łagodzi obyczaje, koi, uczy. W tworzenie bukietów angażują się często całe rodziny. Starsi przekazują wiedzę młodszym. Dzieci uczą się nie tylko tego jak ważną jest bioróżnorodność, ale też święto sprawia, że rośnie świadomość ekologiczna i potrzeba troszczenia się o naturę. - Ta właśnie świadomość ekologiczna jest coraz częściej dostrzegana w środowisku wiejskim. Gospodynie również zwracają coraz większą uwagę na potrzebę ochrony środowiska. Temu celowi służy m.in. kolejny realizowany przez SGW program - projekt złożony do Departamentu Ochrony Środowiska - "EkoGospodynie - Mamy rady na odpady".

W ramach programu realizowanych jest kilka warsztatów. Panie malują na szkle, papierze, tekturze, robią kwiaty z kolorowych rajstop, szyją ubranka dla lalek, przeszywają ubrania dla siebie, swoich dzieci i wnuków.

Podczas konkursu bukietów zielnych zaprezentowano efekty warsztatów przeprowadzonych w ramach realizowanego projektu.

Prezes SGW przypomniała również ostatni z sukcesów Gospodyń Stowarzyszenia, które odniosły w ramach konkursu "Kobiety na start" - Gospodynie SGW okazały się - najlepsze w Małopolsce!

Jury konkursu "Kobiety na start" zorganizowanego przez redakcję www.gospodyni.com.pl wybrało 16 finałowych organizacji. Po obradach spośród 48 półfinalistów wybrano 16 organizacji. Miło nam poinformować, że jako jedyne z Małopolski w grupie finałowej konkursu znalazły się Gospodynie Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie. Wkrótce wyłonieni będą finaliści ogólnopolscy. Ogłoszenie listy laureatów i wręczenie nagród nastąpi 10 września podczas VI Ogólnopolskiego Zjazdu Kół Gospodyń Wiejskich i Innych Organizacji Kobiecych z Terenów Wiejskich, który odbędzie się w Licheniu Starym. Organizatorzy organizują również głosowanie SMS. Organizacja, która zdobędzie największa liczbę głosów otrzyma tytuł najpopularniejszej organizacji kobiecej na terenach wiejskich. Więcej informacji o zakwalifikowanych organizacjach oraz szczegóły głosowania SMS dostępne są na stronie: gospodyni.com.pl

Wróćmy do konkursu Bukietów Zielnych i jego wyników!

Zbierane zioła leczyły, ich poświęcenie uzmysławiało, że naturze należy się szacunek, a bukiet ma być hołdem dla tego co rośnie blisko nas.

Komisja w składzie Zofia Oboza - wiceprzewodnicząca SGW, Matejko Zaremba Stefania i Mirosława Wieczorek - MSH Wizan oceniło bukiety w 2 kategoriach - Bkiety KGW (18 bukietów) i 23 bukiety osób indywidualnych.

Kategoria I – Koła Gospodyń Wiejskich:

I miejsce:
KWG Zagórnik, KGW Inwałd, KGW Koziniec, Gospodynie z Gierałtowiczek

II miejsce:
KGW Targanice, KGW Osiek, KGW Węglówka

III miejsce:
KGW Brzezinka Dolna, KGW Targanice Dolne, KGW Rzyki

Kategoria II – bukiety indywidualne:

1. Henryka Ćwiertka
2. Waleria Sordyl
3. Władysława Cholewka
4. Stanisława Fujawa
5. Józefa Brudny

Po ogłoszeniu wyników bukiety wręczono szczególnym gościom specjalnym i przyjaciołom Stowarzyszenia.

Szanowni Państwo. Drogie Panie. Wielka jest siła tego konkursu. W dzieciństwie, jak większość z nas przygotowywałam bukiety i zanosiłam Matce Boskiej Zielnej. Przyszła młodość - już niekoniecznie. Ten obyczaj zniknął z mojego życia, ale od 4 lat na nowo zanoszę bukiet Matce Boskiej Zielnej. Dzięki Wam! Jestem dumna, że go zanoszę - bo to właśnie dzięki Wam mam najpiękniejszy bukiet. Przypomniałam sobie również wiedze z dzieciństwa. Znowu wiem jak wygląda rozchodnik, ruta, macierzanka, dziewanna. Gratuluję Wam tego konkursu! Co roku jest piękniej! - powiedziała dziękując za otrzymany bukiet Prezes ABS Banku Spółdzielczego - Małgorzata Matusiak.

Bo najpiękniejsze są polskie kwiaty
Stokrotki, fiołki, kaczeńce i maki
Pod polskim niebem, w szczerym polu wyrosły
Ojczyste kwiaty. W ich zapachu, urodzie jest Polska
(Bayer Full - Polskie kwiaty)

Dziękując za otrzymany bukiet - wiceprezes Pawbol Sp. z o.o. - Barbara Łuczak przypomniała znane i bardzo lubiane przez Gospodynie słowa piosenki.

Po miłej uroczystości obdarowywania bukietami zielnymi - czas na nagrody dla Gospodyń za udział w Konkursie!

Taki był - czwarty z kolei konkurs Bukietów Zielnych!

 

 

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

 

Jarosław Skupień

wins