Trzecia grudniowa sobota. Wielkimi krokami zbliżają się święta Bożego Narodzenia. Najpiękniejszy, rodzinny czas. Gromadzimy sie wspólnie przy wigilijnych stołach, by wspólnie spożywać wieczerzę w oczekiwaniu na rocznicę narodzin Syna Człowieczego.
Święta. Dla jednych czas radości, odpoczynku, wspólnej zabawy, dla innych ... czas wspomnień, tęsknoty za tymi co odeszli, samotności i smutku. Zmiany jakie dotknęły nasz kraj, postęp cywilizacyjny, wędrówka za lepszym bytem, za pracą ... powoduje, że coraz więcej rodzin spędza święta rozdzielona nie tylko z naturalnych powodów. W powodzi codziennych trosk i zajęć łatwiej jest nam pogodzić się z rozłąką z najbliższymi. Przychodzą jednak dni, w których tęsknimy szczególnie.
Nigdy nie poczujesz się samotny, jeśli będziesz mieć pewność że jest ktoś kto o Tobie myśli, pamięta, jest Ci bliski - te słowa jako jedne z pierwszych wypowiedziane zostały przez Prezes Stowarzyszenia SGW - Czesławę Wojewodzic. Stowarzyszenie realizując swoje statutowe cele uzyskało z Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Wojewódzkiego Województwa Małopolskiego w Krakowie dofinansowanie na realizację programu "Pamiętajmy o seniorkach - opieka i pomoc"
Święta Bożego Narodzenia to czas szczególny. Czas prezentów. W każdym wieku, bez względu na wszystko, zawsze największym darem dla człowieka jest drugi człowiek. Mottem spotkania organizowanego w Miejskim Domu Kultury było podobnie jak w czasie konkursu na "Stół Wigilijny" hasło - Wspólna radość to radość podwójna
Kogo zaproszono na spotkanie? Seniorki - najstarsze wiekiem członkinie Kół Gospodyń Wiejskich, które ze względu na swój wiek i stan zdrowia nie mogą juz czynnie uczestniczyć w spotkaniach. To właśnie dla nich zorganizowano Biesiadę, która kończyła realizację trwającego miesiąc programu pomocy i wsparcia dla tych, którzy tej pomocy szczególnie potrzebują.
Na Seniorki czekały przygotowane na scenie mikołajowe prezenty.
Niespodzianką był również występ zaproszonych gości. Po raz pierwszy na spotkaniach organizowanych przez SGW gościł chór Świętojański z Kęt pod dyrekcją Stanisławy Majkut.
Któż z nas nie lubi sobie usiąść w miłym towarzystwie przy kawie lub herbatce i kawałku dobrego ciasta, pogawędzić, powspominać minione chwile. Takie spotkania to nie tylko ukłon w stronę Seniorek, dzięki którym Koła Gospodyń Wiejskich działały - to także informacja i nauka dla młodszych pokoleń. Społeczeństwo, naród - często poznaje sie po tym jak traktuje ono ludzi starszych i jak wychowuje młodzież.
Opiekujmy się naszymi Seniorami. To nie tylko nasi dobroczyńcy, którym zawdzięczamy ... życie. Opiekujmy się nimi nie tylko dlatego , że swoją pracą, pomocą, opieką służą nam do końca swoich dni. To przecież tacy sami ludzie jak my ... za jakiś czas. Myślą, czują, kochają, mają swoje marzenia i tęsknoty. Jedyne przykazanie dane nam przez Boga z obietnicą nagrody mówi : Czcij swego ojca i swoją matkę, jak ci nakazał Pan, Bóg Twój, abyś długo żył i aby ci się dobrze powodziło na ziemi, którą ci daje Pan, Bóg twój.
Dlatego - szanujmy i dbajmy o naszych Seniorów i Seniorki.
Pamiętajmy. Spieszmy się kochać ludzi. Nie zawsze zdążymy powiedzieć im wszystko to, co chcielibyśmy. Czas jest nieubłagany.
Tuż po powitaniu wszyscy zgromadzeni goście minutą ciszy uczcili pamięć swoich koleżanek - zmarłych seniorek i działaczek KGW.
Podczas spotkania Seniorkom i wszystkim zgromadzonym śpiewał Chór Świętojański. Chór śpiewa od 28 lat. Założony został prze Andrzeja Wiktora. Przez ten czas śpiewali we wszystkich polskich sanktuariach. Zwiedzili niemalże całą Europę!
Jedną z pierwszych piosenek zaśpiewanych przez Chór - była zaśpiewana wspólnie - "Barka"
A poniżej - fotografie wszystkich stołów biesiadnych.
Prosimy kliknąć w poniższą fotografię aby przejść do powiększonych fotografii stołów biesiadnych :
Wszystkich zgromadzonych powitała serdecznie Prezes SGW - Czesława Wojewodzic.
Szczególne podziękowania zostały skierowane dla Urzędu Wojewódzkiego Województwa Małopolskiego. Jak wspomnieliśmy wcześniej to właśnie z pieniędzy przekazanych w ramach programu "Pamiętamy o seniorkach - opieka i pomoc" ufundowano paczki mikołajkowe.
W spotkaniu uczestniczyli zaproszeni goście : Ks. Prałat Stanisław Czernik, Przewodniczący Rady Powiatu Wadowickiego - Zbigniew Mieszczak, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Wadowickiego - Zofia Moskwik, Przewodniczący Rady Miejskiej Andrychowa - Krzysztof Kubień, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Andrychowa - Jan Sordyl, Burmistrz Andrychowa - Jan Pietras, Jarosław Pawelec - Bank Spółdzielczy Andrychów, Przewodniczący Rady MSH Wizan - Stanisław Prus, Ośrodek Doradztwa Rolniczego - Zofia Oboza, Radni Gmi Andrychów i Wieprz, Sołtysi i działacze wspierający Koła Gospodyń Wiejskich, Gospodynie - członkinie Kół Gospodyń Wiejskich i oczywiście - Seniorki.
Sponsorami i fundatorami nagród bez których bardzo trudno byłoby zorganizować to spotkanie byli również :
- Urząd Wojewódzki Województwa Małopolskiego - Kraków
- Urząd Miejski w Andrychowie
- Bank Spółdzielczy w Andrychowie
- Małopolska Spółdzielnia Handlowa Wizan w Andrychowie
- MASPEX - Wadowice
- KGW Zagórnik - obsługująca spotkanie
- Chór Świętojański z Kęt
- Pary Taneczne ze świetlicy CKiW Sułkowice Bolęcina
- Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie które bezpłatnie wynajęło salę Miejskiego Domu Kultury w Andrychowie
Na przybyłych czekał poczęstunek przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich z Zagórnika.
Czas Wigilii, czas Bożego Narodzenia - to czas wzajemnych życzeń. Nie mogło w tym spotkaniu zabraknąć życzeń od duszpasterza - ks. prałata Stanisława Czernika - proboszcza parafii Św. Macieja w Andrychowie
Życzeniami z przybyłymi podzielił się również Poseł na Sejm RP - Marek Polak ...
... Przewodniczący Rady Powiatu Wadowickiego - Zbigniew Mieszczak ...
... Przewodniczący Rady Miejskiej Andrychowa - Krzysztof Kubień ...
... i oczywiście Gospodarz andrychowskiej Gminy - Burmistrz Andrychowa - Jan Pietras
Następnie odbyła się bardzo miła uroczystość ...
... w spotkaniu uczestniczyła najstarsza z gospodyń Kół Gospodyń Wiejskich działających w Stowarzyszeniu. Pani Maria Pająk ma 90 lat!
Od kiedy działa Pani w Kole Gospodyń Wiejskich?
Od początku. A było to 50 lat temu. Bardzo miło wspominam tamten czas. Czynnie uczestniczyłam w pracach Koła w Sułkowicach Bolęcinie - prowadząc kursy kroju i szycia.
Od pozostałych gospodyń - otrzymała oczywiście gorące brawa i ...
... wiele życzeń zdrowia a także odśpiewane przez całą salę życzenia stu lat!
24 listopada w Bazylice Św. Piotra Papież Benedykt XVI przekazał insygnia kardynalskie 23 nominatom, wśród których znalazł się ur. w 1945 r. w Andrychowie przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich Abp Stanisław Ryłko - jeden z jego bliskich współpracowników, oraz jeden z najbliższych współpracowników Jana Pawła II. W uroczystościach wzięła udział delegacja przedstawicieli władz kościelnych i samorządowych z Andrychowa i okolic (około 150 osób), która specjalnie na tę uroczystość wyjechała z Andrychowa do Rzymu.
Dzięki uprzejmości Burmistrza Jana Pietrasa, na spotkaniu zaprezentowano film nakręcony podczas wycieczki mieszkańców Andrychowa do Rzymu - upamiętniający to wydarzenie.
Następnie - symbolicznie - najstarszej gospodyni każdego z Kół Gospodyń przekazano mikołajkowy upominek ufundowany przez Urząd Wojewódzki Województwa Małopolskiego w Krakowie
Prezenty wręczali - Poseł na Sejm Marek Polak ...
...oraz Przewodniczący Rady Powiatu Wadowickiego - Zbigniew Mieszczak
Jak już wspomniałem - poczęstunek przygotowało KGW Zagórnik.
Część artystyczną uświetniły występy par tanecznych trenujących w Świetlicy CKiW w Sułkowicach-Bolęcinie, trenowane przez Annę Bizoń. Formacja nazywa się Crazy Young.
Czaczę, sambę i rumbę zatańczyli Elżbieta Buda, Marcin Chmiel, Ewelina Mikołajek, Przemysław Kowal, Ewa Wnęczak i Krzysztof Bizoń.
Tuż po występach par tanecznych Crazy Young - przy pięknych kolędach w wykonaniu chóru Świętojańskiego - wszyscy zgromadzeni na Biesiadzie ...
składali sobie opłatkowe życzenia.
Czas Bożego Narodzenia. Piękny czas. Zróbmy wszystko, aby nikt tego dnia nie czuł sie samotny. Miłość przekazana drugiemu człowiekowi - wraca do nas.
Chór Świętojański - specjalnie dla Pani Marii zaśpiewał piękną pieśń. W oczach wielu seniorek pojawiły się łzy wzruszenia ...
... a solistka chóru w podziękowaniu za piękny śpiew otrzymała od Pani Czesławy - piękny bożonarodzeniowy stroik.
Również chór tego dnia nie został bez prezentu - na powrotną drogę - coś słodkiego :)
Kolejna pieśń chóru - "Hej przeleciał ptaszek" - uzupełniona była dźwiękami, naśladującymi śpiew ptaków
A dla "słowika" - Gwiazda Betlejemska w nagrodę
Chór w podziekowaniu za zaproszenie i w uznaniu dla pracy wykonywanej przez Stowarzyszenie - zaśpiewał Pań pracujących w Stowarzyszeniu i dla Prezes Stowarzyszenia - specjalną dedykację
Dziękujemy serdecznie naszym gospodyniom
Niech w szczęściu radości przyszłe dni Wam płyną
Oby spotkań wiele mieli przyjaciele
Hej kolęda, kolęda!
Niech Wam błogosławi dziś Boska Dziecina
Te życzenia składa andrychowska gmina
By miały ochotę wasze serca złote
Hej kolęda, kolęda!
Wyrazy uznania dla pani Czesławy
Zostałaby radną, lecz unika sławy
Agitować pora w następnych wyborach
Hej kolęda, kolęda!
Jeszcze gratulacje chcemy tutaj zgłosić
Że chór Świętojański chcieliście zaprosić
Życzenia składajmy razem zaśpiewajmy
Hej kolęda, kolęda!
To już ostatnia pieśń jaka podczas spotkania zaśpiewał Chór Świętojański. Chór pożegnano wielkimi brawami!
Życzenia składano sobie nie tylko podczas dzielenia się opłatkiem. Zapewniam, że każdy Prezes chciałby dostać od swoich współpracowników takie szczere życzenia jakie od Kół Gospodyń Wiejskich popłynęły dla Prezes SGW - Czesławy Wojewodzic.
Prezes za swoją pracę na rzecz społeczności Kół Gospdyń Wiejskich otrzymała nie tylko gromkie brawa ...
ale i odśpiewane bardzo głośno i szczerze życzenia stu lat !
Oczywiście - życzenia i podziękowania popłynęły również od Pani Prezes w stronę sali - bo bez wszystkich tych Pań, które pracowały i pracują na rzecz Stowarzyszenia i Kół Gospodyń Wiejskich - nie byłoby tak pięknych efektów. To wspólny sukces!
Siedem lat minęło odkąd na andrychowskiej ziemi pojawiło się i zaczęło swoją działalność Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich. Aż strach pomyśleć.
Dlaczego strach? Podczas tych siedmiu lat Prezes SGW przytoczyła niepoliczalną wprost ilość przysłów, tradycyjnych polskich obrzędów, przypowieści i dowcipów. Nie pamiętam, czy wśród nich pojawiło sie to o siedmiu latach tłustych i siedmiu latach chudych, a minęło siedem lat pracy Stowarzyszenia.
Wszyscy twierdzą, że było to siedem wspaniałych lat pracy i działalności dla lokalnych społeczności. Czy teraz nastaną lata chude? Niekoniecznie :) Bo z drugiej strony - przecież to pierwsze siedem lat! Zawsze można powiedzieć, że to właśnie te siedem lat było chudych - a teraz to dopiero się zacznie!
Przez te siedem lat Stowarzyszenie uczyło się, wypracowało metody pracy i działania. Nie jest to jednak instytucja, która jest w stanie sama siebie finansować. Potrzebuje pomocy. Podobnie jak Seniorki zgromadzone na spotkaniu - potrzebuje pomocy innych (nie tylko wspaniale pracujących społecznie na rzecz lokalnego społeczeństwa Pań z Kół Gospodyń Wiejskich). Bez pomocy dobrych ludzi, sponsorów i fundatorów, urzędników i samorządowców bardzo trudno jest funkcjonować tego typu organizacjom. Na szczęście - lista sponsorów i dobroczyńców Stowarzyszenia jest długa i mam nadzieję, że stale będzie się powiększać i dopiero teraz! nadejdą dla Stowarzyszenia tłuste lata.
Stowarzyszeniu Gospodyń Wiejskich, Pani Prezes, Seniorkom i Paniom z Kół Gospodyń Wiejskich, oraz wszystkim uczestnikom spotkania - dużo zdrowia i spokojnych Świąt w otoczeniu najbliższych
życzy
Jarosław Skupień