Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich
w Andrychowie

Aktualności

Warsztaty Bożonarodzeniowe
w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie - Prokocimiu

SGW w Andrychowie - wszystko co wielkie,
wielkie jest przez serce.

Działalność Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie kojarzy się zwykle z pysznymi wypiekami, przepięknymi wyrobami ludowego rękodzieła, barwnymi strojami ludowymi, pięknymi wieńcami i stroikami dożynkowymi, tradycją przygotowywania stołów wielkanocnych i wigilijnych. Niewielu wie, że organizacja ta prowadzi również szereg działań przeciwdziałających wykluczeniu społecznemu seniorów oraz działalność charytatywną. Gospodynie od lat pokazują, że oprócz ogromnej pracy społecznej realizowanej dla naszej małej ojczyzny, mają również wielkie serca.

W środę, 16. października sprzed Urzędu Miejskiego w Andrychowie przedstawicielki Gospodyń SGW - Halina Brzazgacz, Halina Markowska, Sabina Prus i Czesława Wojewodzic - Prezes SGW w Andrychowie wyjechały dzięki pomocy Burmistrza Andrychowa i Urzędu Miejskiego w Andrychowie (sfinansowanie przejazdu) do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie - Prokocimiu na szczególne  warsztaty rękodzieła.

W odpowiedzi na zaproszenie Towarzystwa Przyjaciół Dzieci - Koła „Prokocimek” - Gospodynie z Andrychowa przeprowadziły dwa dwugodzinne Warsztaty Bożonarodzeniowe na oddziałach szpitalnych kardiologii i neurologii dla uczniów - pacjentów oraz rodziców i nauczycieli szpitalnej szkoły.

W podziękowaniu wystosowanym do SGW w Andrychowie oraz Urzędu Miejskiego w Andrychowie czytamy między innymi: "Obecność Pań tak pięknie ubranych w kolorowe krakowskie stroje ludowe choć na chwilę pozwoliła naszym chorym dzieciom zapomnieć o bólu i cierpieniu oraz wywołała uśmiech i radość na ich smutnych twarzach. Jesteśmy wdzięczni za tak miłe odwiedziny!

"Mieliśmy na początku jechać w większej ilości, gdyż dużo Gospodyń wyraziło chęć uczestniczenia w tych działaniach, ale wszyscy dobrze wiemy, jaki to jest szpital i jakie ma możliwości organizowania tego rodzaju warsztatów i zajęć dla dzieci. Zdecydowaliśmy więc, że na warsztaty pojedzie jedynie czteroosobowa delegacja, która zawiezie przekazane nam przez Gospodynie piękne wyroby rękodzieła oraz przeprowadzi warsztaty – mówi Prezes SGW Czesława Wojewodzic.

Dary dla dzieci - ponad 100 pięknych kompozycji kwiatowych, serwetek i stroików przekazały:

KGW Sułkowice Łęg: Julia Nalborczyk,  Stanisława Fujawa
KGW Zagórnik: Zuzanna Mazanek, Ewa Susfał, Maria Fikus
KGW Targanice Górne: Wanda Wieczorek, Krystyna Jurczak, Zdzisława Jurczak, Maria Kaczmarczyk
KGW Brzezinka: Sabina Prus, Halina Markowska
KGW Roczyny: Halina Brzazgacz, Janina Rajda
KGW Rzyki: Zofia Moskwik
Gospodyni z Inwałdu: Elżbieta Bojko
KGW Targanice Dolne: Anna Kołodziejczyk, Czesława Wojewodzic

Większość przekazanych upominków pojawi się na stoiskach bożonarodzeniowych. Dochód z ich sprzedaży zasili konto Towarzystwa Przyjaciół Dzieci - Koła „Prokocimek”, pomagając prowadzić działalność statutową i pomoc dla małych uczniów - pacjentów. Prezes Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich bardzo dziękuje wszystkim Gospodyniom zaangażowanym w akcję za ten szlachetny gest - dar serca.

Jak wszyscy dobrze wiemy - cel tego rodzaju spotkań to nie tylko pokazanie sztuki ludowej i nabycie umiejętności wykonywania ozdób choinkowych oraz dekoracji, lecz przede wszystkim odwrócenie uwagi od choroby, cierpienia, niepewności jutra - to jakże piękny, szlachetny i ludzki gest współczucia, współtowarzyszenia w zmartwieniu i chorobie - nie mniej ważny, niż skomplikowane leczenie.

Dwa oddziały, bardzo trudne - neurologia i kardiologia, dwa dwugodzinne warsztaty, dwa razy po 20 uczestników, którym oprócz łez, bólu i cierpienia towarzyszył również uśmiech, chwila radości i ulotnego szczęścia. Gospodynie po całodniowej podróży wróciły do Andrychowa późnym popołudniem z poczuciem wykonania wspaniałej pracy!

Towarzystwo Przyjaciół Dzieci to organizacja o ponad stuletniej tradycji. Podejmowane działania ukierunkowane są na wsparcie potrzebujących dzieci i młodzieży, zamieszkujących obszar województwa małopolskiego. Koło „Prokocimek” - działające w strukturach TPD zostało utworzone z potrzeby serca przez nauczycieli Zespołu Szkół Specjalnych nr 3 w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie - 6 lutego 2013 roku.
Koło jest organizacją non-profit. Członkami koła są nauczyciele przedszkola, wychowawcy, dydaktycy uczący w szkole podstawowej i liceum, dyrekcja szkoły, a także osoby aktywnie wspierające ich  działania – rodzice pacjentów, znajomi, rodziny i przyjaciele. Celem działalności Koła jest rozwijanie różnorodnych form pomocy materialno-rzeczowej dla najbardziej potrzebujących dzieci-pacjentów, które znajdują się w trudnej sytuacji bytowej. Praca w szkole szpitalnej na co dzień ukazuje cierpienie, ból, lęk i biedę naszych podopiecznych i ich rodzin, wobec których nie można pozostać obojętnym.

Bardzo cieszy nas fakt, że Gospodynie Stowarzyszenia mogły włączyć się w to wspaniałe, ponadczasowe dzieło niesienia pomocy najbardziej potrzebującym.

Gospodynie otrzymały od dzieci pamiątkowe upominki, a od Zarządu Koła - Podziękowania. Jeśli będzie to możliwe fotoreportaż uzupełnimy o fotorelację z przeprowadzonych warsztatów.


FOTO: TPD KOŁO PROKOCIMEK


FOTO: TPD KOŁO PROKOCIMEK


FOTO: TPD KOŁO PROKOCIMEK


FOTO: TPD KOŁO PROKOCIMEK

 

 

 

wins