Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie otrzymało dotację na realizację zadania pn. „Eko-gospodynie – mamy rady na odpady”.
W ramach realizacji zadania Stowarzyszenie organizuje i przeprowadza szereg ekologiczno-informacyjnych działań mających na celu zapobieganie powstawaniu odpadów. Odbiorcami zadania są mieszkańcy powiatu wadowickiego i powiatu oświęcimskiego – głównie mieszkańcy terenów wiejskich, a w szczególności gospodynie z KGW.
Celem projektu jest podniesienie poziomu wiedzy, świadomości, umiejętności oraz wzrost odpowiedzialności ekologicznej mieszkańców powiatu wadowickiego i oświęcimskiego poprzez szeroki wachlarz działań podjętych przez gospodynie, dotyczących zapobiegania powstawaniu odpadów.
W ramach realizacji zadania przeprowadzone zostały warsztaty praktyczne pt. „Nie wyrzucaj - zostań eko-projektantką”, ukazujące możliwości twórczego przetwarzania odpadów, pozornie zużytych przedmiotów .
Gospodynie uczestniczyć będą w warsztatach „Drugie życie przez przeszycie”, „Prze-zabawne odpady”, „Pokoloruj mój świat”, „Eko - dekoracje. W warsztatach weźmie udział 50 osób.
Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z warsztatów!
Dwa spotkania w ramach warsztatów „Drugie życie przez przeszycie” odbywały się w Domu Kultury W Sułkowicach Łęgu. Instruktorką podczas sajęć była Barbara Szczerbik - dyplomowana krawcowa z dyplomem czeladnika, pracująca w swoim zawodzie przez 45 lat!
Na kolejnym z warsztatów zrealizowano szereg zabawek z resztek wełny i różnego rodzaju materiałów. Instrktorką była Elżbieta Bojko. Z prac wykonanych podczas warsztatów zrealizowano wystawę podczas konkursu Bukietów Zielnych - 12 sierpnia 2016 r. w Czarnym Groniu
Co ważne - wszystkie wykonane prace zrealizowano z wykorzystaniem rzeczy, które swój czas mają już dawno za sobą. To była nie tylko lekcja szycia, ale też ogromna dawka wspomnień. Gospodynie szyły przecież z materiałów, z których kiedyś wykonane miały sukienki i inne przedmioty codziennego użytku. Garść wspomnień! Gospodynie z przyniesionych materiałów uszyły mnóstwo ciekawych rzeczy - dla siebie i dla swoich następczyń - dzieci i wnuczek. Nie brakowało pomysłów i dobrego chumoru, a i na stole znalazło się coś smacznego do kawy i herbaty.
W ruch poszły nożyczki, igłym maszyny do szycia. Z używanych tkanin, poszewek, spódnic, sukienek powstały sukienki dla wnuczek, jaśki na poduszki
Gospodynie bardzo mocno zaangażowały sięw projekt - przy okazji mile spędzając czas, a przeznaczone na śmietnik - używane materiały znalazły... drugie życie.
Zobaczcie jak było!
A to efekty kolejnego z warsztatów!
Podczas konkursu bukietów zielnych zaprezentowano efekty warsztatów przeprowadzonych w ramach realizowanego projektu.