Zanim rozpoczniemy kolejny fotoreportaż :) Przepis na rewelacyjny barszcz czerwony!
Prosty - domowy sposób na swojski barszczyk Wodę stawiam, gotuję, daję np. na 3 litry wody 10 ziarenek ziela angielskiego, 6 listków laurowych, kminek - lepiej jak łyżeczkę, po dwie łyżki płaskie soli i cukru. Jak się zagotuje to odstawiamy i wrzucamy do tego kilka (4-5) pokrojonych ząbków czosnku. Odstawiamy, żeby ostygło. Do słoja nakroić buraczków, dać skórkę chleba. Codziennie trzeba trochę przemieszać, dać koło kaloryfera lub w inne ciepłe miejsce. Za 3 dni - barszczyk gotowy! mówi Pani Danuta Mydlarz z KGW Inwałd.
Zapraszamy również do obejrzenia stołów wigilijnych biorących udziała w konkursie :
|
Zwykle w pierwszym tygodniu grudnia Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich organizuje Konkurs Potraw Regionalnych - Stół Wigilijny. Napisaliśmy zwykle, ponieważ impreza ta ma już długą tradycję. W tym roku XII raz gospodynie, władze samorządowe, przedstawiciele firm i organizacji, darczyńcy oraz sponsorzy i zaproszeni goście spotkali się, aby podziwiać kunszt naszej lokalnej kuchni, rozmawiać i bawić się w miłym towarzystwie.
3 grudnia 2011 roku piękna i przestronna sala ParkHotelu Łysoń wypełniła się uczestnikami i gośćmi Konkursu.
To jedna z niewielu imprez w naszej gminie, która gromadzi pod wspólnym dachem przedstawicieli samorządów wojewódzkich, powiatowych i gminnych, instytucji samorządowych, organizacji i firm oraz mieszkańców - często z terenu kilku powiatów.
Boże Narodzenie i Wigilia to według zdecydowanej większości naszego społeczeństwa najpiękniejsze i najbardziej polskie, rodzinne święta. Sposób w jaki my, Polacy je obchodzimy - jest szczególny. Tradycje wywodzące się z początków chrześcijaństwa, właśnie dla nas, przez wieki stanowiły główną nić łączącą nie tylko nas jako naród, ale też scalającą nasze rodziny.
Biały obrus, talerz dla niespodziewanego gościa, wigilijna świeca, siano, opłatek, puste miejsce przy stole, choinka, 12 potraw - każdy z wyszczególnionych elementów przypomina nie tylko o faktach historycznych, ale też ma swój wielki sens, dający nam wiedzę o nas samych - o tym, co dla wielu z nas jest najważniejsze.
Znaki te to tylko zewnętrzne symbole Wigilii, które ożywają dopiero wtedy, jeśli w naszych sercach zagości uczucie do osób z którymi spędzamy te najważniejsze ze Świąt.
Każda powtarzana przez lata czynność - ewoluuje. Pojawiają się ciągle jej nowe elementy. Tradycja nie jest czymś martwym, danym nam raz na zawsze. Nie jest dla nas prawem którego musimy ściśle przestrzegać. Zwykle, każde kolejne pokolenie wprowadza jej nowe elementy - pamiętając jednak o tym, czego uczyli ich rodzice i dziadkowie.
Tradycja nie jest ciężarem. Nie przeszkadza rozwijać się i stawać coraz lepszym. Jest dla nas sumą wspomnień - jakże miłych wspomnień dzieciństwa, pamięci o naszych rodzicach, dziadkach, historii narodu.
Przed wejściem na salę - można było obejrzeć materiały reklamowe Stowarzyszenia, oraz część z wielu własnoręcznie wykonanych przez gospodynie stroików bożonarodzeniowych. Na stole pojawiły się również najważniejsze nagrody zdobyte przez Gospodynie zrzeszone w SGW podczas tegorocznych konkursów - na najlepszy placek roku 2011 oraz w konkursie Małopolski Smak - którego finał odbył się w Krakowie.
Zanim goście usiedli przy wspólnych stołach mogli podziwiać prace gospodyń - te biorące udział w konkursie na stroik bożonarodzeniowy :
... oraz te, wykonane dla własnej przyjemności :
Tuż obok stołów z pracami gospodyń stał sobie spokojnie pewien niepozorny na pierwszy rzut oka stoliczek, na którym znalazły się nalewki babuni - również biorące udział w konkursie :
SGW także dysponowało specjalnym, konkursowym napojem :)
Zanim impreza się rozpoczęłą - można było porozmawiać, napić się kawy i spróbować przygotowanego specjalnie na powitanie ciasta ...
... oraz wstępnie obejrzeć konkursowe stoły wigilijne
Stoły nie tylko uginały się pod ciężarem wspaniałych potraw, ale same w sobie były bardzo gustownie i pięknie przygotowane.
Jury oceniające stroiki bożonarodzeniowe bierze się do pracy ...
... również komisja oceniająca stoliki konkursowe - nie próżnuje
Kolejny raz wśród gości Konkursu Potraw Regionalnych mieliśmy przyjemność powitać Marka Sowę, sprawującego zaszczytny urząd Marszałka Województwa Małopolskiego.
Fotografując stoliki konkursowe - spotkaliśmy jedną z największych przyjaciółek Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie - Panią Prezes ABS Banku Spółdzielczego w Andrychowie - Małgorzatę Matusiak.
Kapela stroi instrumenty - to znak, że już wkrótce - Zaczynamy!
Na scenie tym razem zaprezentował swoje umiejętności Zespół Pieśni i Tańca "Kotlina" z Osieka - wykonując na początek - "Mazura"
Tradycyjnie - na wstępie, prowadząca Konkurs Prezes Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie - powitała i przedstawiła przybyłych gości.
Wśród Gości XII Konkursu Potraw Regionalnych "Stół Wigilijny" znaleźli się :
- Poseł na Sejm Joanna Bobowska
- Marszałek województwa małopolskiego Marek Sowa
- Dyrektor Departamentu Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego - Elżbieta Kantor
- Kierownik Agendy Oświęcim - Bartosz Albert
- Przewodniczący Rady Powiatu Wadowickiego - Józef Łasak
- Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Wadowickiego - Sebastian Ramenda
- Wiceprezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - Józef Kała
- Starosta Powiatu Wadowickiego - Jacek Jończyk
- Wicestarosta Powiatu Wadowickiego - Marta Królik
- Przewodniczący Rady Miejskiej Andrychowa - Roman Babski
- Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Andrychowa - Alina Rzadek i Jan Żydek
- Burmistrz Andrychowa - Tomasz Żak
- Wiceburmistrz Andrychowa - Agnieszka Perończyk Adamek
- Wiceburmistrz Andrychowa - Tomasz Partyka
- Przewodniczący Rady Gminy Wieprz - Mieczysław Żyła
- Wiceprzewodniczący Rady Gminy Wieprz - Szatan Kazimierz, Mokwa Bolesław
- Wójt Gminy Wieprz - Małgorzata Chrapek
- Zastępca Wójta Gminy Osiek - Marek Jasiński
- Sekretarz Gminy Mucharz - Maria Roman
- Wójt Gminy Tomice - Adam Kręcioch
- Wójt Gminy Iwanowice - Zbigniew Grzyb
- Skarbnik Gminy Andrychów - Jolanta Lach
- Komendant WKU Oświęcim - ppłk. Sławomir Gołota
- Prezes MSH „WIZAN” - Jerzy Chylewski
- ABS Bank Spółdzielczy Andrychów - Małgorzata Matusiak
- Radni Powiatowi -Zbigniew Mieszczak, Stefan Jakubowski, Zbigniew Janosz i Czesław Rajda
- Radni Gminy Andrychów, Wieprz i Osiek
- Sekretarz Gminy Andrychów - Grażyna Łoboda
- Kierownik Biblioteki w Osieku - Krystyna Dusik
- Przewodniczący Komisji Kultury UM Andrychów - Kazimierz Szczepański
- Honorowi Członkowie Stowarzyszenia - Jan Krupnik, Władysław Rajda, Adam Kryska, Józef Brzazgacz, Jarosław Skupień, Andrzej Mucha, Paweł Łysoń, Jan Sordyl i Stanisław Sordyl
- Dział promocji powiatu Wadowice i Gminy Andrychów
- Kierownik GOK Gminy Wieprz Stanisław Babiński
- Sławomir Rusinek - Maspex
- Trojak Auto Serwis Daniel i Jacek Trojak
- Klub Stu - reprezentowany przez Mieczysława Studniarza
- Firma Budowlana Ryszard Sarapata
- Dyrektorzy szkół, strażacy OSP, działacze wiejscy i pozostali goście wcześniej nie wymienieni
Prezes SGW serdeczne powitała również gospodarzy - Państwa Łysoń, przedstawicieli prasy: Nowin Andrychowskich, Kroniki Beskidzkiej, Wiadomości Powiatowych. Powitano również 150 gospodyń - 10 KGW gminy Andrychów, wszystkie koła gminy Wieprz, Głębowice z gminy Osiek i 3 KGW z gminy Mucharz.
Kolejnym punktem programu było wręczenie zaszczytnego tytułu Honorowego Członka Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich dla marszałka województwa małopolskiego – Marka Sowy
Działo się to w miejscowości Inwałd - województwo Małopolskie, dnia 3, miesiąca grudnia, roku Pańskiego 2011 gdy prezydentem Polski był Bronisław Komorowski, Burmistrzem Gminy Andrychów Tomasz Zak, a na Stolicy Piotrowej zasiadał Benedykt XVI. Wobec licznie przybyłych gości i zgromadzonych Gospodyń Kół Gospodyń Wiejskich ogłaszam co następuje : Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie zarejestrowane w Sądzie w BB pod numerem 1061 w dniu 30 listopada 2000 roku i wpisane w Krajowy rejestr Organizacji pozarządowych w lipcu 2001 na podstawie paragrafu XVIII punktu I Statutu Stowarzyszenia postanawia przyznać status Honorowego Członka dla Jaśnie Wielmożnego Pana Marka Sowy. Status ten za szczególne zasługi na rzecz stowarzyszenia jak osobiste zaangażowanie i pomoc dla Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich, Otwarty na piękno tradycji zwyczajów i obyczajów wsi Polskiej. W swoich działaniach dodaje siły i otuchy gospodyniom, które strzegą wartości przekazywane przez pokolenia.
Czerpać można nie tylko zyski, a pamięć ludzka jest jak porcelana - powiedziała prezes SGW Czesława Wojewodzic wręczając marszałkowi Markowi Sowie okolicznościową pamiątkę.
Wczoraj minął rok jak Marek Sowa został marszałkiem. Na imprezach organizowanych przez SGW gościlismy go już kilkukrotnie. Wspaniały życiorys - dodała, uzupełniając swoją wypowiedź wspomnieniami licznych odwiedzin Marka Sowy podczas różnego rodzaju uroczystości z udziałem gospodyń SGW.
Nowemu Honorowemu Członkowi SGW cała sala zaśpiewała "Sto lat" przy wtórze chóru Misericordias Domini z Zagórnika i Kapeli "Kotlina"
Podczas spotkania przekazano również logo Małopolski wyhaftowane przez jedną z gospodyń SGW
Nie obyło się również bez podziękowań dla kolejnego z wielkich przyjaciół Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich - Pawła Łysonia oraz jego małżonki.
Tego rodzaju imprezy nie mogły by się odbyć bez pomocy sponsorów.
Sponsorami i fundatorami nagród na XII Konkurs Regionalny byli :
- Gospodarze - Państwo Łysoń
- Starostwo Wadowice - poprzez program Powiatowa Twórczość Artystyczna
- Urząd Miejski w Andrychowie - poprzez program Pokazanie Tradycji Ludowych i Regionalnych związanych ze świętami w Gminie Andrychów
- Urząd Gminy Wieprz - Finansowanie KGW z terenu Gm. Wieprz
- Urząd Gminy Osiek - Finansowanie KGW z terenu Gm. Osiek
- Urząd Gminy Mucharz - Finansowanie KGW z terenu Gm. Mucharz
- Małopolska Spółdzielnia Handlowa "WIZAN"
- ABS Bank Spółdzielczy w Andrychowie
- PROTECH Gierałtowice - Jan Krupnik
- Zbigniew Grzyb
- Sławomir Rusinek - Maspex Wadowice
- Hurtownia Tkanin "PAKO Plus" Inwałd A. Kryska
- Agencja Ubezpieczeniowa "Sordyl" J i J Sordyl
- Firma rodzinna L. i Z. Mieszczak
- Zofia Chrapkiewicz
- Czesław Rajda
- Cech Rzemiosł Różnych
- Firma Józef Brzazgacz
- Auto Serwis Bracia Trojak
- CMC Inwałd Zbigniew Marek i Bogdan Cinal
- Wanda i Krzysztof Wątroba
- Firma Vela Targanice
- Dorota Młynarczyk
- Firma "Pawbol" Państwo Łuczak
- Firma "Badan" Danuta Badan
- Halina i Edward Górscy
- Stanisław Sordyl
- Skupień Jarosław
- Stanisław Babiński
- Hurtownia napojów "Dusik-Matusiak"
- Władysław Rajda
- Wszystkie gospodynie które przygotowały te stoliki jako wolontariat
- oraz liczna grupa gości, która zasiliła konto Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich dobrowolnymi datkami na rzecz Stowarzyszenia
Goście podziwiali barwne stroje i występy (m.in. tańce rzeszowskie) w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca "Kotlina" z Osieka
Gościom zeserwowano pyszną zupę grzybową!
Niespodziewanie - zespół zaprosił do wspólnego tańca szanownych gości!
Podziękowania i uśmiechy dla tancerzy i śpiewaków. Mamy nadzieję, ze jeszcze kiedyś obejrzymy ich występy!
Co zaskoczyło, zadziwiło, a może co rozweseliło oko na stołach wigilijnych? - zapytano jednego z członków jury - szefa kuchni w ParkHotelu Łysoń :
Jestem tutaj już trzeci raz, i to co zaskakuje mnie najbardziej to jest fakt, że jest Was coraz więcej. Tam, gdzie mieszkam (w okolicach Kalwarii Zebrzydowskiej) czegoś takiego nie ma, nie ma takiej organizacji. Co do stołów wigilijnych - na stołach króluje karp, ale też dostrzegłem kilka ciekawych sposobów jego podania - np. karp panierowany ziemniakami.
Kolejną częścią spotkania była prezentacja działalności Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w roku 2011. Zapraszamy do obejrzenia - klikając w poniższą fotkę lub link :
Prezentacja prac realizowanych w 2011 roku - kliknij
Tymczasem - komisja konkursowa oceniający stoły wigilijne - nadal pracuje!
Stoliki konkursowe obejrzało nie tylko szanowne Jury, ale też przedstawiciele gospodarzy naszej małej ojczyzny - Małopolski i Gminy Andrychów.
Po zaprezentowaniu dokonań gospodyń w roku 2011 - czas na rozstrzygnięcie konkursu "Stroik Świąteczny" oraz przekazanie najpiękniejszych stroików dla przyjaciół Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich i zaproszonych - szczególnych gości spotkania.
Przewodnicząca - Zofia Oboza z Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego,
Stefania Zaremba-Matejko - MSH Wizan oraz
Danuta Wysogląd - CKiW Andrychów oceniły 37 stroików i postanowiły przyznać Grand Prix dla KGW Wieprz - za nowatorskie rozwiązania.
Kolejne nagrody przyznano dla :
1 Miejsce - KGW Roczyny, KGW Gierałtowice
2 miejsce KGW Andrychów, KGW Rzyki
3 miejsce - KGW Brzezinka Dolna, KGW Frydrychowice
Dzięki uprzejmości gospodarza - Pawła Łysonia zaproszeni goście zostali poczęstowani czymś specjalnym :)
Jak wspomnieliśmy wcześniej - pamiątkowe stroiki trafiły do szczególnych gości spotkania :
Poseł na Sejm RP - Joanny Bobowskiej
Starosty powiatu wadowickiego : Jacka Jończyka
Tradycją stało się, że powiat wadowicki współfinansuje tak piękne uroczystości, jakimi są Stół Wigilijny i Stół Wielkanocny. Wasze Stowarzyszenie stanowiło zaczyn do prawdziwego boomu, jeżeli chodzi o koła gospodyń wiejskich. Wiemy też, że wiele gmin - Waszym wzorem organizuje takie spotkania i chwała im za to. Poprzez swoją działalność promujecie wadowicką ziemię.
Wokół dobrych ludzi gromadzą się dobrzy ludzie. Szanowni Państwo jesteście dowodem na to, że to co robicie jest ze wszech miar potrzebne - dodał Starosta powiatu wadowickiego Jacek Jończyk - przekazując przybyłym świąteczne życzenia
Kolejny stroik przekazany został dla Wójt Gminy Wieprz - Małgorzaty Chrapek
oraz Burmistrza Andrychowa - Tomasza Żaka
W imieniu swoim i pracowników Urzędu Miejskiego burmistrz Andrychowa życzył Stowarzyszeniu i wszystkim gospodyniom, które bardzo dużo się napracowały, żeby przygotować Wigilijny Stół oraz przybyłym na spotkanie gościom - Zdrowych, Wesołych Świąt.
Życzenia świąteczne przybyłym na uroczystość złożył również marszałek województwa małopolskiego - Marek Sowa.
Kolejne stroiki otrzymali :
zastępca Wójta Gminy Osiek - Marek Jasiński oraz Sekretarz Gminy Mucharz - Maria Roman
Wójt Gminy Tomice - Adam Kręcioch
Gmina Tomice wzorem SGW również korzystając z doświadczeń SGW organizuje tego rodzaju spotkania wigilijne i wielkanocne.
Wójt Gminy Iwanowice - Zbigniew Grzyb
Wszyscy obdarowani - korzystając z okazji składali serdeczne, świąteczne życzenia dla przybyłych gości i gospodyń Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich
Szanowni Państwo. Drogie Panie. Z całego serca gratuluję wszystkim wyróżnionym w czasie tego konkursu. Stół Wigilijny jest niezwykły. Nie jest niezwykły przez wystrój, który mamy okazję dzisiaj oglądać, ani przez sianko pod obrusem, nie jest niezwykły również przez potrawy, które nie codzień jadamy. Stół Wigilijny jest niezwykły przez opłatek, którym się łamiemy, kiedy składamy sobie życzenia świąteczne. Fragment jednej z pieśni bożonarodzeniowych brzmi tak "To święta. Opłatkiem na pół połamie się dzisiaj przyjaciel i wróg". Łatwo to zaśpiewać, trudniej dokonać tego we własnym sercu.
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia pragnę wszystkim Państwu złożyć najserdeczniejsze życzenia świąteczne i życzyć : Dużo siły do przebaczania, dużo czasu, dla tych wszystkich, dla których nam tego czasu najbardziej brakuje, ciepłej rodzinnej atmosfery, świąt bez pośpiechu, bez trosk i zmartwień a Nowy Rok niech obdarzy Was i Wasze rodziny zdrowiem i szczęściem. Niech będzie pełen optymizmu i nadziei na to, że wszystkie sprawy, tego ogarniętego kryzysem świata ułożą się jak najlepiej.
Dobrych Świąt. Szczęśliwego Nowego Roku. - życzyła dziękując za otrzymany stroik Prezes ABS Banku Spółdzielczego - Małgorzata Matusiak.
Jeszcze tylko drobne upominki dla dzieci :)
Pamiątkowy stroik przekazany został również do Małopolskiej Spółdzielni Handlowej Wizan.
Zapraszamy do obejrzenia stołów wigilijnych biorących udziała w konkursie :
Po modlitwie poprowadzonej przez Prezes SGW - Czesławę Wojewodzic - czas na szczególną kolację - degustację potraw konkursowych zaprezentowanych podczas XII Konkursu Potraw Regionalnych - Stół Wigilijny 2011
To oczywiście nie wszystkie atrakcje wieczoru. Na scenie - swoje umiejętności zaprezentował chór Misericordias Domini z Zagórnika prowadzony przez Tadeusza Prystackiego.
Tradycją wigilijnych spotkań od kilku lat stało się dekorowanie choinki przez wszystkich wigilijnych gości. W tym czasie Chór z Zagórnika zaśpiewał szereg pięknych polskich kolęd.
Po udekorowaniu choinki - czas na rozstrzygnięcie konkursu "Nalewka Babuni".
Zbigniew Mieszczak, Sebastian Ramenda i Władysław Rajda - poddali ocenie 19 sztuk nalewek i postanowili co następuje :
1. KGW Targanice
2. KGWTarganice Dolne
3. KGW Roczyny
4. KGW Sułkowice Łęg
5. KGW Zagórnik
6. KGW Andrychów
7. KGW Świnna Poręba
8. KGW Nidek
9. KGW Jaszczurowa
10. KGW Brzezinka Dolna
W uzasadnieniu mogliśmy usłyszeć że zwycięska nalewka wyróżniała się pomysłowym wykonaniem, orginalnym opakowaniem związanym z nadchodzącymi świętami. Jury podkreśliło również jej ciekawy bukiet zapachowy.
Tuż po rozstrzygnięciu konkursu na nalewki - kolejne wyniki. Najbardziej oczekiwane przez wszystkich przybyłych na "Stół Wigilijny", czyli wręczanie nagród za najpiękniej przygotowany Stół i najsmaczniejsze potrawy.
Wyniki XII Konkursu Potraw Regionalnych - Stół Wigilijny
GRAND PRIX - KGW Frydrychowice
I Miejsce - KGW Roczyny
I Miejsce - KGW Świnna Poręba
II Miejsce - KGW Przybradz
II Miejsce - KGW Sułkowice Łęg
II Miejsce - KGW Targanice Górne
III Miejsce - KGW Mucharz
III Miejsce - KGW Targanice Dolne
Wyróżnienia :
KGW Andrychów - wyróżnienie
KGW Brzezinka - wyróżnienie
KGW Gierałtowice - wyróżnienie
KGW Gierałtowiczki - wyróżnienie
KGW Głębowice - wyróżnienie
KGW Inwałd - wyróżnienie
KGW Jaszczurowa - wyróżnienie
KGW Nidek - wyróżnienie
KGW Rzyki - wyróżnienie
KGW Sułkowice Bolęcina - wyróżnienie
KGW Wieprz - wyróżnienie
KGW Zagórnik - wyróżnienie
Zapraszamy do obejrzenia stołów wigilijnych biorących udziała w konkursie :
Czas na GRAND PRIX - nagrodę wręczył burmistrz Andrychowa - Tomasz Żak oraz Wójt Gminy Wieprz - Małgorzata Chrapek
Dodatkowo - do nagrody Grand Prix gospodynie otrzymały nagrody ufundowane przez marszałka mojewództwa małopolskiego Marka Sowę oraz burmistrza Andrychowa Tomasza Żaka!
Serdeczne gratulacje dla wszystkich uczestniczek konkursu złożyła przewodnicząca Jury - Jadwiga Sopicka - dziękując gospodyniom za wspaniałe potrawy i pracę włożoną w przygotowanie wigilinych stołów!
Jeszcze zaległe nagrody - Grand Prix za stroik bożonarodzeniowy!
Tradycyjnie - wszystko co dobre - kiedyś się kończy. Wszyscy uczestnicy spotkania od lat oficjalną część Stołu Wigilijnego kończą wspólnym odśpiewaniem "Barki" - ulubionego utworu Jana Pawła II.
Do zobaczenia na kolejnych konkursach!
Jarosław Skupień