Dni Andrychowa to kolejne, szczególne wydarzenie w życiu lokalnej społeczności. Spotykamy się razem i wspólnie świętujemy. To jak bawimy się podczas wielkich imprez plenerowych zależy nie tylko od pogody - ale i od nas samych. W roku 2011 pogoda była aż w nadmiarze :) Po kilku bardzo zimnych dniach - miejski weekend powitał wszystkich bezchmurnym niebem i temperaturą jak w tropikach :)
Przez dwa dni święta miasta - gospodynie Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie wraz z Kołem Gospodyń Wiejskich z Targanic gościły mieszkańców i turystów odwiedzających naszą Gminę na swoim stoisku. Na dobry początek - tuż po rozpoczęciu świętowania nasze stoisko odwiedził Burmistrz Andrychowa - Tomasz Żak
Gospodynie co roku zapraszają na placki ziemniaczane, ale nie tylko!
Na wszelki wypadek :) podajemy przepis na Andrychowskie Placki Ziemniaczane!
Tradycyjnie też - podczas wszelkich imprez plenerowych nasze stoiska upiększa wystawa kwiatów z krepiny
Podczas imprez plenerowych dobrze jest coś przegryźć :) Mamy smaczne przekąski ...
... smakujące w każdym wieku!
Podczas Dni Andrychowa odwiedzili nas niezwykli ludzie - najwięksi przyjaciele naszego Stowarzyszenia - do których grona z pewnością zaliczamy Panią Prezes Banku Spółdzielczego w Andrychowie - Małgorzatę Matusiak!
... oraz Marszałka Województwa Małopolskiego - Marka Sowę!
Nie samym plackiem ziemniaczanym żyje człowiek. Mamy też na swoim stoisku inne smakołyki!
Stoisko SGW od lat cieszy się powodzeniem wśród mieszkańców miasta
Jak widać - pierwszego dnia - Dni Andrychowa, na Plac Mickiewicza przyszło ... całe miasto :)
Kolejny, drugi dzień ... był szczególnym w historii Stowarzyszenia. Ale - po kolei :) ... jak mawiał pewien konduktor :)
Dni Andrychowa 2011 zoganizowano pod hasłem Festiwal Plackorzy. W drugim dniu imprezy odbył się pierwszy w naszym mieście konkurs „O ZŁOTĄ ANDRYCHOWSKĄ CZAPKĘ KUCHARSKĄ”
Aby uczestniczyć - należało upiec placek :) Jury nie określiło charakteru tego produktu/potrawy, pozostawiając uczestnikom konkursu zupełną dowolność interpretacji słowa "Placek"
Tak więc na Placku Mickiewicza :) odbył się konkurs na Placek :)
Nie tylko gospodynie wszystkich KGW Gminy Andrychów oraz Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich - przygotowały pyszne wypieki. W szranki o "Złotą czapkę" stanęli również prawdziwi profesjonaliści, którzy od lat potwierdzają bardzo wysoką jakość wytwarzanych przez siebie wypieków i produktów spożywczych - Małopolska Spółdzielnia Handlowa Wizan, PSS Społem w Andrychowie, Hotel & SPA Kocierz, ParkHotel Łysoń oraz Oberża Czarny Groń! Ci, którzy śledzą historię Stowarzyszenia - bez trudu zobaczą wśród uczestników konkursu - największych przyjaciół naszego Stowarzyszenia. Nie traktowaliśmy tego konkursu jako rywalizacji - lecz właśnie - spotkania w gronie przyjaciół!
Zaprezentujmy teraz nasze konkursowe wyroby! i wspaniałe produkty współuczestniczących w konkursie
Poniżej - "Placek Babuni" - KGW Targanice
... oraz placki ziemniaczane po andrychowsku
To tyle - jeśli chodzi o nasze placki - zapraszamy do obejrzenia konkursowych i pozakonkursowych produktów naszych przyjaciół - uczestników konkursu :
Małopolska Spółdzielnia Handlowa Wizan :
PSS Społem w Andrychowie
Oberża w Czarnym Groniu
Hotel & SPA Kocierz
ParkHotel Łysoń
Jak widzicie - Jury konkursu nie miało łatwego zadania!
Jedno jest pewne :) Jury najdłużej przebywało na naszym stoisku :)
Trzeba przyznać, że konkurencja była ogromna! Pełen profesjonalizm!
Ale - nie poddajemy się! :) bo mamy placki jak od Mamy! :) Smak prawdziwego dzieciństwa, kiedy po całodziennej zabawie wracamy do domu, a na stole czeka coś smacznego! Placek, który oprócz zwyczajnych składników ma jeszcze składnik którego opisać nie sposób!
Rozdaliśmy nasze placki w parę chwil :) mieszkańcom Andrychowa i turystom - gościom Gminy Andrychów!
Po południu - werdykt! szanownego Jury. Nagrody i wyróżnienia oprócz przedstawicieli Jury wśród których znaleźli się Burmistrz Andrychowa Tomasz Żak oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Roman Babski - nagrody wręczali znamienici goście! Wicemarszałek Małopolski Andrzej Harężlak oraz Senator RP Stanisław Bisztyga!
Burmistrz Andrychowa wręczył wszystkim uczestnikom pamiątkowe dyplomy!
Czekamy na werdykt! w znamienitym towarzystwie!
Protokół z obrad jury I konkursu kulinarnego "O złotą andrychowską czapkę kucharską" na najbardziej tradycyjny placek, który przeprowadzono w dniu 10. lipca 2011 roku podpisało Jury w składzie : Bernardyna Zielińska - technolog żywienia, Alicja Skrudlik-Pilch - etnograf, Agnieszka Meus, Tomasz Żak - burmistrz Andrychowa, Roman Babski - Przewodniczący Rady Miejskiej w Andrychowie, Zbigniew Matejko - dyrektor Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie. Po degustacji 17 propozycji kulinarnych Jury postanowiło przyznać III miejsce i brązową czapkę kucharską za precyzję wykonania, dbałość o szczegóły i niezwykłe połączenie smaków plackowi "Wspomnienie po latach" wykonanemu przez Hotel & SPA Kocierz!
To fakt! Pyszny placek! Nie zapomnimy jego smaku!
II miejsce i srebrną czapkę kucharską za prostotę, mistrzostwo wykonania i dbałość o tradycję otrzymało Kołu Gospodyń Wiejskich z Targanic za "Placek babuni"
Rewelacyjny smak! zawdzięczamy Pani Janinie Fujawie z Targanic! Placek ten dosłownie w ostatniej chwili dojechał na konkurs!
Pani Janina chyba nie spodziewała się tak zaszczytnego wyróżnienia! W jej imieniu i w imieniu KGW Targanice Dyplom odebrała Prezes SGW - Czesława Wojewodzic
A teraz ! Fanfary !
Certyfikat Burmistrza Andrychowa oraz Złotą Czapkę Kucharską za niekonwencjonalne połączenie tradycji i nowoczesności oraz walory dekoracyjne przyznano "Plackowi pysznemu" wykonanemu przez Koło Gospodyń Wiejskich w Sułkowicach - Łęgu.
Przepis "Placka pysznego"
KGW SUŁKOWICE – ŁĘG PLACEK "PYSZNY"
CIASTO DROŻDŻOWE
Składniki:
5 jajek (4 żółtka + 1 całe);
1kg mąki;
10 dag drożdży;
10dag masła (margaryny);
10 dag smalcu;
4 łyżki oleju;
niecałe ½ l mleka;
½ szklanki cukru;
szczypta soli
Wykonanie:
Rozpuścić w rondelku masło, smalec, dodać olej, dodać zimne mleko. Całość ma pozostać letnia. W tym letnim roztworze rozpuścić drożdże i dobrze wymieszać dodając jajka, cukier. Do uprzednio przygotowanej mąki z szczyptą soli wlać roztwór i wyrabiać, aż ciasto będzie odchodzić od ręki.
MASA SEROWA:
Składniki:
½ kg sera
6 jajek
20dag margaryny
40 dag cukru pudru
10 dag rodzynek
1 łyżka mąki pszennej
1 budyń śmietankowy
cukier waniliowy
Wykonanie: Ser zemleć; sparzyć wrzątkiem rodzynki. Odłożyć. Ucierać margarynę z cukrem dodając po jednym żółtku i stopniowo ser. Do wymieszanej masy dodać budyń i łyżkę mąki; oprószone mąką rodzynki oraz cukier waniliowy i dalej mieszać do uzyskania jednolitej masy. Następnie ubić białka na sztywną pianę i dodać do masy serowej lekko mieszając.
MASA ORZECHOWA:
Składniki:
35dag mielonych orzechów
¾ szklanki cukru
1 łyżka masła
½ szklanki mleka
2 białka
Wykonanie: Zalać mielone orzechy wrzącym mlekiem, w którym rozpuszczamy cukier . Dodać masło i wszystko wymieszać i ostudzić. Ubić pianę z białek i wymieszać z wystudzonymi orzechami.
MASA MAKOWA
Składniki:
25 dag maku
½ szklanki cukru
2 jajka
1 łyżka masła
1 łyżka miodu
olejek migdałowy dla aromatu
Wykonanie: Mak sparzyć i zmielić ( 2 – 3 razy), dodać cukier do drugiego mielenia. Do maku dodać rozpuszczoną łyżkę masła, miód i aromat. Wszystko wymieszać z 2 jajkami.
KRUSZONKA
½ margaryny
3 łyżki cukru
szczypta proszku do pieczenia
mąka – ile zabierze
Wszystkie składniki wyrobić.
SKŁADANIE :
Na spód dużej blachy (wysmarowanej tłuszczem i posypanej bułką tartą) wyłożyć cisto drożdżowe. (pozostawić część na warkocze)
Układać kolejno masy (pasami lub w skos): serowa – orzechowa – makowa (2razy).
Posypać kruszonką.
Z pozostałego ciasta drożdżowego uformować paski – upleść warkocz i wyłożyć na brzegi ciasta.
Posmarować warkocz białkiem i piec 1 h w temp. 180o
SMACZNEGO
Wersja do wydruku - plik pyszny.doc - kliknij - pobierz
|
Dzięki www.andrychow.pl mamy dla Was - wersję do kolorowego wydruku :
Kliknijcie na poniższą ulotkę :
Zwycięzcom i wszystkim startującym w konkursie - gratulujemy!
Chyba nikt nie spodziewał się takiego sukcesu! zwłaszcza, że Jury obradujące w Klubie Pod Basztą miało w swoim otoczeniu prawdziwego profesjonalistę, mistrza i specjalistę od kulinarnych smakołyków - Karola Okrasę !!!
Trudno w takim momencie ukryć wzruszenia! Za otrzymaną - historyczną - pierwszą "Złotą" i "Srebrną" Andrychowską Czapkę Kucharską, która znalazła się w kolekcji nagród otrzymanych przez Członkinie Stowarzyszenia dziękowała Prezes SGW - Czesława Wojewodzic.
Co tu dużo kryć! Nikt nie spodziewał się tak szczególnego wyróżnienia i nagrody!
Najlepszy placek w Gminie Andrychów upiekły Bogusława i Halina Osowskie! z Sułkowic Łęgu! Pani Bogusława wśród nagrodzonych - nie ukrywała wzruszenia! Co tu dużo kryć! Siła Stowarzyszenia drzemie we wszystkich jego członkiniach!
A placek ... mówie Wam! Po prostu - poza wszelką konkurencją! Prawdziwa kwintesencja smaku Andrychowskiej Ziemi!
Uczestnikom i zwycięzcom - serdecznie gratulujemy!
Prawdziwymi zwycięzcami tego konkursu jesteśmy wszyscy! Cała Gmina Andrychów! Nasz sukces - promowanie tej Ziemi i jej piękna oraz wszystkie związane z tym nagrody dedykujemy kolejnym pokoleniom Gospodyń Naszej Małej Ojczyzny ... które :) jak widać na poniższej fotce - prędzej czy później - przejmą je od nas :)
I ja tam byłem.
Placków próbowałem i fotki robiłem :)
Jarosław Skupień
Fotoreportaż z Dni Andrychowa dostępny jest równiez na stronie internetowej www.andrychow.pl - zapraszamy do obejrzenia kilkuset fotek w większej rozdzielczości Kliknijcie TUTAJ
Serdecznie gratuluję i pozdrawiam wszystkich uczestników konkursowych zmagań! Szczególnie dziękuję gospodyniom Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie zaangażowanym w pracę w związku z przygotowaniem konkursowych placków i obsługą stoiska Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich. Gratuluję tak szczególnych, historycznych i prestiżowych nagród. Bardzo Wam Wszystkim Moje Kochane Dziękuję !!!
Prezes SGW
Czesława Wojewodzic